van een toevallig samengaan, een toevallige ontmoeting, een samengaan onder de een of andere bedreiging, tot liet oen of andere zeer bepaalde doel; van een samengaan uit geest verwantschap nooit. Men zal zoggen, ik wil hier de zaak maar dadelijk even aanraken dat uit een dergelijke samenwerking by de algomeene verkiezingen geen ander practisch besluit te trekken is dan: het uilgaan op ministerieel avontuur, het veroveren van de zetels achter de groene tafel. Dit is toch slechts godeeltelyk waar. Ook al moet men toegeven, dat het in den grond der zaak niet anders kan zijn. Maar met dat al blijft het eerste doel en is het eerste doel: vermeerderen, versterken van invloed Misschien heeft men dit in 1897 een weinig uit het oog verloren en het uitgaan op ver overing te luide uitgesproken, volgens enkelen uitgegalmd. Ik zou hier onbewimpeld in stede van „men" i k zeggen, indien ik alléén do schuld droeg. Maar alles en allen droegen de schuld, daaromdo les is er, laat ons haar behartigen. Laten wij ons ook niet uit het veld laten slaan, omdat de te geweldige aanval op een nederlaag uitliep." Daarna herinnert de schrijver er aan, dat de oude generaal Steinmetz, niettegenstaande zijn nedorlagen, in '60 zoowel als in 1870, toch tot don einduitslag heeft meegewerkt en .herinnert dan aan den triomf wat betreft het jus promovondi, voor de Bijzondere Gymnasia verworven, zonder dat deze zelfs verplicht zijn leeraren te hebben, die een wetenschappelijken graad verwierven. Toch geeft dr. S. dien gymnasia den raad te zorgen, dat zij zoodanige leeraren verkrij gen. Dit is noodig, wil men niet gevaar loopen te ontbreken op de by Kon. Beer., gehoord de Senaten der Universiteiten, vast te 6tellen lijst der Gymnasia, waarop de nieuwe bepa ling van toepassing is. Dit blijkt meer dan duidelijk uil hetgeen de minister op 6 Juni 11. zeide: „Een „op recht" en goed oxainen krijgt men ook mot, tenzij als voorwaarde mag worden gesteld, dat ilthans de examinatoren in het bezit moeten zyn van een akte...." En uit het antwoord van den heer Lohman: .Wanneer do Senaten zeggen, dat het examen moet worden afgeno men door bevoogde personen en dat zij anders jiiet kunnen aanraden aan een gymnasium do gewenschte bevoegdheid to geven, dan zal het gymnasium nan dien oisch voldoen, want als bet dat niet deed, dan zou het groote kans ioopen niet meor toegelaten to worden onder die gymnasia, die het jus promovendi ver kregen". Naar aanleiding dezer overwinning is ook weer gewaagd van een Katholieke Universiteit. Hieromtrent zegt dr. Scbaepman: „Ook van een Katholieke Universiteit werd wedor gewaagd. Laat ons aannemen, dat het pleit over do wenschelijkheid van katholieko privaat-docen ten en vrije hoogleeraren aan onze verschil lende universiteiten en één Katholieke Hooge- school voor het geheelo land ten bate der laatste is beslist. Dan is vóór en boven alles één zaak noodig. Die ééne en alles beheer- schende zaak is: het geld. Hoe zal men de noodige kapitalon ver krijgen? Want kapitalen zjjn onontbeoriyk. Ik zie slechts één weg. De Aartsbisschop en do Bisschoppon van Nederland behooren de zaak ter hand te nemen. Dan is er éénheid van boweglng en vastheid van gang. Dan is ook het blijvende tier beweging verzekerd. In ieder diocees benoemt de diocesaan een Commissie voor de stichting eeuer Katholieko Universiteit. Zóó tot verkrijging der geldmid delen als tot voorbereiding der inrichting. Uit do verschillende commissiön worde een hoofd commissie samengesteld. Een vereeniging voor een Katholieke Uni- veisiteit wordt alsdan in hot levon geroepen, met vaste loden en vrijwillige bijdragers. Op verschillende wijzen wordt het work dezer vereeniging verricht. Zóó, maar naar mijn meening zoo alleen, kan een Katholieke Universiteit tot stand komen. Eerst moet echter de vraag zijn be tlist: Wat is noodig, wat is wenschelyk, wat fs mogelijk? Eén opmerking moet rnjj hier uit de veder. Er is veel rumoer geweest over ons weten schappelijk „Te Kort". Voor monschon met zulk een „Te Kort" is het nogal kranig aan een Universiteit te gaan denken." In oen driestar behandelt de schrijver der 'Liuunica de in De Standaard uitgesproken vrees, dat er te groote spatie mocht komen tUBSchen de invoering van Leerplicht en de toegezegde subsidiên voor de Bijzondere School. Dr. S. zegt hierover: „Om volkomen eerlijk te zjjn moet ook ik zeggen, dat ik een weiDig bevreesd werd voor een „te grooto spatie". Ik vrees, dat do Rogeering haar herziening van de wet op het Lager Onderwijs te volledig wil maken. Naar hetgeen ik van sommige voorbereidende werkzaamheden bespeur, is het te vermoeden, dat men ook de pensionneer!ng van openbare en bijzondere onderwyzers in de herziening betrekken wil. En misschien ook do by art. LG, 1ste alinea, vastgestelde cijiers der jaar weddon. En dan nog de herziening en nieuwe indeeling der arrondissementen. Voor al deze dingen ben ik geneigd een pleidooi te voeren, maar, maar.... Indien deze Regeering den leerplicht wil invoeren, dan behoort zy allereerst bedacht te zyn op de plechtig, nu tweemalen toegezegde wyzigingon, die alleen art. 45 en art. 54bis behoeven te belreffen. Lang dralen van de Regeering zou my per- soonlyk moeten bewegen om het niet-gebruiken van het recht van initiatief als plichtverzuim to beschouwen. Moeilyk on bezwaarlyk als het bezigen van dat rocht in dezen wezen mag." In het weekblad De Amsterdammer komt het volgende schryven voor van dr. Kuyper: Gy stelt het op prys, dat ik de lezers van De Standaard zocht te winnen voor een willig opvolgen van de voorschriften tegen het gevaar van pestepidemie, maar geeft mfl dan tevens eon Seitenhieb in dat slot van uw betoog: „Men kan niet alles opeens vorderen, maar na deze „Bestrijding van het gevaar voor pest epidemie" zal waarschynlyk ook weldra een soortgelyk betoog ter „Bestrijding van het gevaar voor pokken epidemie" volgen. Over de draconische maatregelen daartegen, die „de persoonlijke en de huiselijke vrij heid sterk aantasten" wy denken hierbij vooral aan de zoo onontbeoriyke inenting zijn ook een aantal Standaard-lezers nog maar slecht te spreken. En toch, ook de pokziekte is een „dooddreigende" plage, waartegen God zelf ons tot verweer en principieel© bestry'ding oproept". Houdt het m{j ten goede, maar hiermede praat gy er uzelven in. Juist van antirevolutionaire zijde toch is er steeds op aangedrongen, dat men tegen het geval van een pokkenepidemie dezelfde maat regelen nemen zou, die haar tegen de pest epidemie zyn voorgeschreven: hygiöniek en isoleering. Ik biyf dus volkomon consequent, zoo ik in zake de pest pleit voor dezelfde bestrijding, die ik ook ten opzichte van de pokken steeds voorstond. Maar in niets volgt uit wat ik hiervan schreef, dat ik daarom ook voor de inenting zou moeten pleiten. De pest ent men niet in. En al mis ik zelfs het recht om over de medische waarde van inenting van het pok gif te oordeolen, zoolang tal van deskundigen haar blijven veroordeelen, betwist ik het recht aan de overheid om er rechtstreeks of zijdelings toe te dwingen. Dat ik overigens alle ziekte, dood of ver derf, als don vijand beschouw, waartegen God ons te strijden oproept, heb ik in myn artikels over do „Gemoene gratie" Heraut Nov. 1898J zoo breedvoerig uiteengezet, dat ik er mets aan heb toe te voegen. Leiden, 3 October. Wij vestigen in het bijzonder de aan dacht op een in dit nummer voorkomende advortentie omtrent een voorstolling met bioscoop en reuzen-phonograaf in het wyk- gebouw „Pniei", er op aangelegd om menigeen, zoo grootea als kleinen, veel genoegen te verschaffen. By de aanbesteding van levensmiddelen enz. ten dienste van het Invalidenhuis voor hot tijdvak van 1 Nov. 1900 tot on met 31 October 1901 waren minste inschryvers voor de na te melden artikelen tegen de achter hun naam vermelde prijzen, nl.mndvleesch en vet G. J. Vanlzonburg 0.55; spok, worst en reuzel C. Van Haasteron 0.59; boter S. Laman Mzn. ƒ1.09 por kilo; bier M. H. Van Waveren 0.055 per liter; versche groenten J. Segaar 0.08 en gezouten groenten dezelfde 0.16 per kilo; aardappelen J. Nieuwenhui- zon 2.80; stoenkolon U. J. Osinga en P. ^Van der Meor, beiden 1.225 por hectol.; zoetomelk P. J. M. Leune 0.07; karnemelk M. Van Nood 0.02 per liter; gebuild brood N. Brummelkamp ƒ0.1025, ongebuild brood dezelfde ƒ0.0825 per kilo; beschuit dozelfde ƒ0.60 de 100 stuks. Voor het weghalen van den afval dor menage werd het hoogsto bod gedaan door P. Oskam, nl. ƒ2.75 por maand. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Rynzatenvoude ds, S. Renner, te Woudsend. Naar het „Hbld." vernoemt, verschynt spoedig het wiskundig gedeollo van het rapport der commissie uit de „Liberale Unie" over verplichte verzekering van loontrekkonden. Do bewerker, de heer W. Poort, te Middel burg, concludeert, dat invooring der verplichte verzekering van loontrokkenden niet alleon wenschelyk, maar ook uitvoerbaar is. Do Oppor Ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit do Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, ingaande op Woensdag 3 October, wegens hot overlijden van Zyne Hoogheid Prins Bern- hard Hotnrich, Hertog van Saksen-Weimar. In het Amstel-Hotel" to Amsterdam is afgestapt do hertog van Aosta en gevolg, dio daar eenige dagen zullen vertoevon. Met No. 12 van den 32ston jaargang 'heeft het „Dompertje van den ouden Valen- tyn" opgehouden te bestaan en in de plaats daarvan zal nu worden opgericht hot tijd schrift „Van onzen Tyd". Vóór alles huldigt dit nieuwe tydscbnft de oude waarheid, dat het waarachtig schoone en goedo niet hot speciaal eigendom van een of andere richting mag gonoemd worden, maar dat bet dóór alle tyden ernstig en met vrucht is nagestreefd, zy het dan ook mot andere middelen on zoo wil dan ook het streven van „Van onzen Tyd" niet anders zyn dan de pieuze voortzetting van wat in verleden tyden met heilige geestdrift werd begonnen en menigmaal ook opgevoerd tot zeerrespec- tabole hoogte. De Redactie bestaat uit Alb. Van der Kallen, Theo Molkenboer, Albertine Smulders en Maria Viola, secretaresse der Redactie. Mon schryft uit Delft aan het „Hbl.": Wegens onvoldoenden steun van de zyde van prof. Telders, waaronder hot weigeren van een localiteit tot het houden van een serie lezingen voor den cursus 1900 1901, is prof. Bolland genoodzaakt van zyu voornemen af te zien, de studenten der Polytechnische School voor te lichten in de kennis der logica en meta- physica. De heer V. Van Meerten, directeur der DelftschoDistilleerdcry, Gist- en Spiritusfabriek, heeft plotseling en geheel onverwachts zyn ontslag genomen. Commissarissen hebben nu togen 8 dezer een vergadering van aandeel houders belegd ter benoeming van een anderen directeur. Zooals vroeger is gomeld, was verschei dene jaren geleden aan de provincie Friesland door wylen dr. L. A. Buma, te Makkum, een aanzieniyk legaat vermaakt, om daarvan jaar- lyks 1000 te bosteden voor het door een letterkundige van erkende bekwaamheden doen maken en uitgeven van een zooveel mogeiyk volledig en beoordeelend verslag of overzicht in de Latynsche en in de Nederlandeche taal van de boekwerken en tydschriften, enz., in welk land ook over en betrekkeiyk de Griek- sche en de Romeinsche taal en letterkunde uitgegeven. Ook In hot afgeloopen jaar heeft echter aan de daartoe gedane oproeping geen enkel let terkundige gevolg gegeven. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs omtrent de wets ontwerpen: verbod van phosphorlucifers te vervaardigen enz., wyzigiug ScaatslotejiLjorifc eigenlng voor een Joeaalspporweg Amster dam—Haarlem, overeenkomst betreffende den spoorweg (tramweg) Kwadyk Edam Vol en- dam, overeenkomst met Pruisen tot verbete ring van het grensgedeelte van de Booholler Aa, de heeren Kool, v. d. Velde, Mutsaers, Kerdyk en Krap. Wyziging en aanvulling der wet middelbaar onderwy8, provinciale heffingen in Friesland, naturalisatie, onteigening te 's-Gravenhage voor het etatlonriool voor gemeentelyke rioleering en voor verbetering voor verkeers wegen, regeling aangaande den voor pensioen geldigen dienattyd van de bemanning van Hr. Ms. „Friesland", de heeren Houwing, Smeenge, Willinge, v. d. Heuvel en Nolens. Staatsbegrooting voor 1901, algemeene be schouwingen, hoofdstukken Huis der Koningin, hoogo colleges van staat, nationale schuld, onvoorziene uitgaven, wet op de middelen, de heeren Rink, Drucker, Van Gyn, Van Alphen en Kuyper. By de gisteren te Schagen gohouden her stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in dat kiesdistrict is gekozen de heer P. Wonder Az., te Heer- Hugowaard, met 1549 stemmen. Op den heer K. Breebaart Jz., te Winkel, waren 1454 stemmen uitgebracht. Het Perskantoor te Dordrecht meldt, dat de in omloop zynde briefkaarten voor het internationaal telegram aan de Boerenrepu blieken uitoriyk 5 October moeten worden ingezonden. Dus niet 1 October, zooals op de brief kaarten staat gedrukt. Het stoomschip „Drumelzier" (Holland- Amorika-lyn) vertrok 2 Oct. van Amsterdam naar Newport-News; de „König" (uitreis) passeordo 1 Oct. Ouesaant; de „Statendam" arriveerde 2 Oct. van Nieuw-York te Rotter dam do „Oengaran" van Java naar Rotterdam, arriveerde 2 Oct. te Suez; de „Teucer" arri veerde 29 Sept. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Polyphemus" arriveerde 2 Oct. van Java te Amsterdam; de „Soembawa" arriveerde 2 OcU van Batavia te IJmuiden. Alkoiuade. Alhier komt teNieuwe-Wetoring oon geval voor van „Febris Typhoidea", in een gezin, waarin ook in de maand Maart dezes jaars zoodanig geval geconstateerd werd. De hoeren gemeonte-geneesheeren Keyzer, te Oude-Wetering, Vau Dillen, te Roolofarends- veen, en Willinck, te Rypwetering, zullen voor gratis-vaccinatie zitting houden in de openbare schoollokalen aldaar, op Zaterdag 20 October a. s., 'smidd. 12 uren. Noordwyk. Sodert j. 1. Zondag (30 Sopt.) wordt in het dorp het bekende schelletje van de omnibus op Piet-Gyzonbrug niet meer vernomen. De onder zoo hoopvolle omstandig heden, verleden jaar Augustus, begonnen onderneming behoort dus weer tot het ver leden, en eeu lioi hebber, om de zaak op dcnzelfden o neen, zoo mogelyk op meor voordeeligen voet voort te zetten, heeft zich by het bestuur nog niet aangemeld, om de omnibus in bruikleen te ontvangen. Waartegen de Maatschappij het heeft moeten afleggen? Togen een dwaze concurrentie en de geringe medewerking yan liet reizend publiek, hetwelk (vorkoordol'yk) meent; dat, waar or één leeft, er ook twee kunnen bestaan, en dus profitoeron van 's concurrents lagere pryzen. Men beweert zelfs maar dio „men" zal wel tot de rubriek lasteraaru bohooren dat aandeolhouders der Maatschappy aan het lagere tarief yan den ander de voorkeur gaven. Wat er ook van zy, laten wo hopen, dat voor een nieuwen onder nemer zoo die gavondon mocht worden I bepalingen kunnen worden vastgesteld, die hem voor concurrentie vry waren. En dan dezelfde billijke tarieven als van de overleden Maatschappy 1 Kyusburg. In do maand September werden op het rykseelephoonkantoor alhier verzonden 102 tolegrammen en ontvangen 120; totaal behandeld dus 222 telegrammen. In dozelfde maand van bet vorig jaar be droeg liet aantal behandoldo telegrammen 192, waarvan verzondon werden 87 en ontvan gen 105. ItyiLzatorwoudo. De werkelyko bevolking dezer gemeente bestond op 31 Decorabel' 1899, volgens de laatste volksteUing uit 295 m., 313 vr. 60S zielenwelk cyfer vóór 10 jaren, op 31 December 1889 bedroeg 610. 'Ier-Aar. Maandag had alhier de opening p]aat3 van de Christoiyke school ln tegen woordigheid van veel belangstollondon, kleinen en grooten, zoowel van hier als van elders. Opgemerkt werden vertegenwoordigers van naburige schoolbesturen, do burgemeester en wethouders van Tor-Aar, de heer Yan Muis winkel, lid van den Schoolraad, en de architect, die met den bouw was belast geweest. Na opening mot Psalmgezang en gebod, werd het woord gevoerd door den Voorzitter, die allen welkom heette on don worstelstryd schotste, die aan do stichting dezer school was voorafgegaan. Vervolgens word gesproken door den heer Van Andel, hoofd der Chr. school te Bode graven, den benoemden onderwyzor, den heer Quack, die zich in het byzonder tot de ouders, kindoren en het bestuur der school richtte, en de heeren Hempenius van Zwammerdam, Gysrnan van Uithoorn, De Boer van Wou- brugge, Rodenburg van Aarlanderveen, Muis winkel, Van Straten e. a. Ten slotte richtte de Voorzitter dor school, de heer J. Van Vliet, nog een woord van dank tot den architect en de bouwlieden. Mot Psalmgezang en gebed werd deze plech tigheid gesloten. Voorhout. De levering van petroleum voor de straatverlichting, seizoen 1900 1901, is gogund aan P. Lemmers voor 81/, cent per liter; de levering van gewone gruiskolen voor de openbare school is gegund aan G. De Waal voor 1.38 per HL., alsmede aan denzelfde de levering van zachte turf voor 0,55 per 100 en die van harde turf voor 0.70 per 100. Het ryden der waalklinkers voor het paar- denspoor in een gedeelte van den Yoorhouter- weg is opgedragen aan wed. J. Van Steyn voor 0.65 per 1000 en het ryden van klin kerstukken voor goten langs dien weg aan H. Eigenbrood voor 0.65 per M.1 Zoetorwoude. In de afgeloopen maand werden alhier geboren 5 jongens en 3 meisjes; als overleden werden ingeschreven 5 personen, 1 jongen en 1 meisje, 1 ongehuwde en X .«ehuwde viouw, X gehuwde man, terwyl een kind als levenloóe wérd aangègoven. Twee huweiyken werden voltrokken. Jn de verschillende polderbesturen onder deze gemeente, welker benoemingen recht streeks door de ingelanden geschieden, zyn de volgende mutatlön voorgevallen. Zoo is tot voorzitter gekozen van den Oost- en Wost- braakpolder de heer J. v. d. Poel Nzn., tot lid de heer Jacs. v. Leeuwen; tot heemraad van den Grooten. Westelndschen polder de heer a v. Swieten. Herbenoemd zyn tot leden van den Zwet en Grooten Blank aartpolder de heeren: J. v. Leeuwen en J. v. Teylingen, tot lid van den Oostvüetpolder de hoer L. Paardekoopertot dykgraaf van den Grooten Westeindschen polder de heer J. v. d. Poel Gzn. en tot voor zitter van den Grooten Polder de heer W. J. v. Velsen. XJit de „Staatsioourant". Kon. besluiten. Benoemd bjj het rijksarchief to Groningen tot adjunot-commiea P. G. Bos, te Groningen; aan K. Van der Burg: op verzoek met 1 November eervol ontslag verleend als burge meester van Ambt-Hardenberg; bevorderd b(j bet departement van waterstaat tot referendaris mr. H. A. Hooft, thans hoofdcommies. In rang en ouderdom van rang overgeplaatst b(j bet wapen der infanterie van bet leger hier te lande, de twoede luitenant der infanterie F. J. Nix, bestemd voor den dienst in Nederl.-Indiö. De ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën verieenen deze week geen audiëntie. Museum Moermanno Westreenianum. Dit Museum (Prinsessegracht No. 30), te 's-Graven hage, zal gedurende October 1900 geopend zijn op den 4den on 18den. Op die dagen zijn de toegangskaarten aan het museum zelf te verkrijgen. Gemengd Nieuw»* Uit Delft meldt men, dat op last der justitie het lyk van vrouw L. naar het pathologisch laboratorium te Leidon is ver voerd, terwyl de man, verdacht van dood slag, naar de strafgevangenis te Scheveningon is overgebracht. Gisteravond .omstreeks half- zeven brak te Rottordam plotseling een uit slaande brand uit m hot laiupenhok van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappy, staande op het terrein van de remise aan den Nieuwen Binnenweg. Boven hot lamponhok bevindt zich het kantoor van den afdeolmgèchof. De brand bepaalde zich tot het laiupenhok, waarin eenige brandende Jampen, voor de stoomtram bestemd, gereed stonden, zoodat het vermoe den bestaat, dat een dezer gesprongen is. Aanvankeiyk beproefden eenige werklieden der Maatschappij den brand met ommers water to biusschen, doch toen dit niet gelukte, werd een spuit in werking gestold on deze vol tooide het blusschingswerk. In de -Rottordamsche Diergaarde zyn weder twee leeuwen geboren, benovens twee van de hoogst morkwaardige on steeds zeldzamer wordende wollige Chinchilla's, een knaagdiertje, dat thuis benoort in het hoog gebergte van Chili. Verder komen op oon lange fijst van ge schenken ook weder een paar zeer zeldzame dieren voor, als een West-Afrikaansche kuif- antiloop, oon geheel nieuwe soort, wolke in het jaar 1899 voor het eerst beschreven werd naar tweo exemplaren, die ©enigen tyd in den Zoölogischen Tuin te Berlyn geleefd hebben. Vermoedelyk is dan ook do Rotterdamsche Diergaarde op heb oogenblik de eenige plaats, alwaar oen dergoiyk exemplaar in gevangen schap wordt aangetroffen. Het is een geschenk van don hoor A. De Bloeme, directeur der Ned.-Afrik. Handelsvennootschap te Rotterdam. Onder verschillende merkwaardige aapsoor ten komt ook een prachtexemplaar van don Brazza-aap voor, tot nog toe oen groote zeld zaamheid, zelfs in de musea van natuuriyke historie, al6inedo oen volwassen Slankaap, bohoorende tot oen hoogst zeldzame, alleon in Sumatra voorkomende sooit. De dienst vóór alles. Maan da g- middag kwam aan hot Qrootlioöfd te Dordrecht een sergeant van hot korps pontonuiers met de raderbrancard van het militair hospitaal, ten einde oen ziek gemelden verlofganger der militie van de stoomboot te balen. De boot was echter reeds aan en do zieke, die er nogal welvarend uitzag, stond bedaard op zyu geleide te wachten. Dadelyk was hy bereid mee te wandelen, maarde sergeant had nu eenmaal order om hem per brancard te halen en dus, ziek of niet, de milicien moest er in. Zich in het onvermydelyke schikkende, 6tapte hy onder het gelach dor vele toeschou wers in het voertuig; de kap werd over hem heen gelegd on overeenkomstig de voorschriften werd hy naar het hospitaal gereden. (D. G.) In de plaatselijke bladen te Tilburg komt de volgende oproeping voor: De juffrouw, die op 24 Aug. jl., des namid dags omstreeks twee uren, aan de Noordhoek- 6che kerk heeft gesproken met den schilder Mutsaers, en daarna is gogaan tot aan de woning van den heer Kesseis, toen is terug gekeerd en de woning van Bertens in de Industriestraat is binnengegaan om te rusten, wordt beloefd verzocht zich by den commis saris van politio te Tilburg bekend te wlilen maken. Te Zeist ontstond Zaterdag- avond onder eenige beschonken jonge mannen, op den Ouden Arnhemschen Weg, achter Schaerweide, een twist, die tot een formeole vechtparty overging, waarby zekere Van S. een snede over het gezicht kreeg, die van af het oor tot onder de kin liep, en oen zekeren M. met een kDuppel eenige slagen op het hoofd werden toegebracht, waardoor oen bloedende wond ontstond. Door tusschen- komst der politie werd aan dit schandaal een einde gemaakt. Op last van den commissaris van politie is te 's-Hertogonbosch aangehouden en voorloopig in verzekerde bewaring gebracht zekere F. M. D., goudsmid van beroep, die daar ter stede op verschillende plaatsen valsche kwartjes had uitgegeven of trachtte uit te geven. By zyn aanhouding werden nog verschei dene kwartjes by hem gevonden. Alle droegen den beeldenaar van H. M. de Koningin en het jaartal 1899. Hy heeft bekend do kwartjes zelf vervaardigd te hebben. (N.-Br.) Naar hot f N b 1. v. Sliedrecht" verneemt, is de vroeger te Sliedrecht woon achtige J. Bruigom, die met de Boeren heeft meegevochten en gewond werd, maar later den eed van onzydlgheid heeft afgelegd, doól den krygsraad te Pretoria veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf met dwangarbeid"* terwyl al zyn bezittingen werden verbourd' verklaard. De Engelsche speurhonden haddeiL in zyn bosschen geweren verborgen gevonden^ Dezer dagen huwden te Ruiner- wold de heer A. H. Scholte en mej. Dorothea1 Brink, een huweiyk, vermeldenswaardig oni de parentage van predikanten. De heer S. la predikant te Zuid-Scharwoude, zoon van een predikant, kleinzoon van een predikant, zwager van een predikant, heeft drie broers a)6 a. s.! predikant en twee ooms, die predikant zyn7< Mej. Brink, predikantsdochter, is nu predikants-' vrouw, en heeft drie broers en een neef, di$! predikant zyn. By de voltrekking van he^* huweiyk waren do getuigen van de bruid twee predikanten en die van den bruidegom twee a. 8. predikanten. (Meppeler Gt.) Volgens bericht van den inspec- teur van het geneeskundig staatstoezicht lii Zeeland kan do dysenterie niet meer worden geacht epidemisch to Goedereede te heerschen.' Een veehouder te Oosterbeek had op de markt te Eist een koe gekocht, di^ eenigen tyd op stal gehouden en haar verleden week langs een weg, die voor het dier geheel vreemd was, naar een eveneens onbekende weide gebracht, op meer dan een half uur afstanda gelegen. In den morgen daarop hoorde hy reeds vroeg het geloei eener koe by zyn huis, en bemerkte, dat het dier, hetwelk hy op do weide waande, in het-donker naar den stal was teruggekeord. Op dien tocht langs een Weg, dien zelfs een mensch niet licht zou terugvinden, als men hem slechts een maal had gemaakt, moest de koe over drie hekkon springen. Ook bleek nergens, dat zjj was afgedwaald op akkers of in tuinen, zoodat mag worden aangenomen, dat ze in éénmaal den juisten weg heelt loeron kennen, (Am. Grt.) Voor het gerechtshof te Arn hem stond gisteren teieoht U.S., teekenaar van beroep. Hy had de bankinstelling t© Arnhem voor 5000 opgelicht. Volgens zyn zeggen had hy een belangryko uitvinding o£ maritiem gebied m Duitschland gedaan; het' geld was noodig voor proefneming. In anderê steden heeft bekl. dorgelyke oplichting oveneens gepleegd. Eisch: bevestiging van het vonnlè der rechtbank, nl. 3 jaar. F In de Maastrichtse he spyker* en draadnageifabriek is een jeugdig werkman met een dryfrioni in aanraking gekomen en op do plaats gedood. Op do iyn Winschoten-Nieuwe- schans is do spoorwegarbeider H., door de activiteit van den trein-machinst, van oen wissen dood gered. Bedoelde H. had zich met het hoofd op do rails te slapen gelegd en was ongetwijfeld verpletterd geworden, ware het den oplottenden machinist niet gelukt den trein door krachtig renamon tot staan t© brengen op slechts twee meter afstand van waar hy lag. Het personeel van den tiein moest hem nog wakker maken. Zondagavond omstreeks tien uren heeft F. Bussema, boerenknecht, met zyn meisje wandelende even bulten het dorp Bedum, door drie andere boerenknechten, J. Venema, H. Noorman en P. 'lammeling, aan gevallen, den eersten zoodanig met het mes toegetakeld, dat hy is overleden. De dade? heeft bekend, maar tevens verklaard, dat het een daad van zelfverdediging was. De oorzaak tot de vechtparty moet zyn, dat Bussema een meisje naar huis wilde bren gen, hetwelk Venema, Noorman en 'lammeling, met stokken of heklatten gewapend, hem wilden beletten. Bussema moet toen woest met zyn mes hebben rondgeslagen en de ver- wondingen toegebracht. Men schryft uit Heerlen: Maandag avond, terwyl zes man onder in den mynput werkzaam waren, is op do in aanleg zynd© myu te Spekholzorhoide, do zware y ze ren bak, waarmede de werklieden afdalen, in de schacht gevallen. Het lydt geen twyfol ol allo zes arbeiders zyn verongelukt. 7 De buizen der groote pompon zyn door den val verbryzeld. Bovenbedoelde schacht (do eerste in het concessieveld „"Willem Sophia"), by welker uitdieping de bevriesmothode van Poelsch ié toegepast, kwam voor eenige maanden gereed. Sedert hebben de verdere werkzaamheden groote vertraging ondervonden door het water. Dure krenten. Krenten be hooren wel niet tot die artikelen, welke een noodzakeiyke levensbehoefte vormen, men zou ze in zekeren zin een weelde-artikel kunnen noemen maar dat blyft alweer een quaestie van smaak. Er zyn krentenliefhebbers en men vindt er ook, die de zoete vrucht niet mogen. Alleen den eerstgenoemden zal het onderstaande belang inboezemen. De krenten zyn duur, veel duurder dan anders. Nopens de oorzaak van die duurte wordt het volgende meegedeeld, dat wy vernamen van bevoegde zyde. Ze is een gevolg van den uiterst geringen krentenoogst in Griekenland, dat nog steeds als „het" krentenland mag gelden. De geringe oogst vindt op zyn beurt weer zyn oorzaak in een ziekte in het gewas. En waar het nu vroeger meermalen voorkwam, dat de Griek- sche regeering een deel van den krenten- voorraad liet vernietigen om de pryzen con stant te houden, de uitvoerpremie voor dit artikel wordt ten deele in den vorm van krenten betaald - is de huidige voorraad juist voldoende om Engeland van krenten te voor zien. En daar natuuriyk op de geheele wereld krenten worden geconsumeerd, is een enorme styging van den prys het gevolg geworden. De normale prys van krenten is ongeveer 10 per 60 K.G. en thans betaalt men circa 32. Nu is het waar, dat do pryzen nog wel eens hooger zyn geweest, en dat voor het oogenblik de prys weer constant is, doch het is te verwachten, dat de krenten binnen zekereii tyd nog duurder zullen worden. Het spreekt vanzelf, dat men al gauw zyu toevlucht is gaan nemen tot surrogaten, dat er sukade wordt gebruikt in plaats van krenten, doch het gevolg daarvan is, dat ook het artikel sukade duurder wordt. Een ander surrogaat; voor de Grioksche krenten zyn de Turksche' krenten, dat is een vrucht tusschen krenten en rozynen in, voorzien van kleine pitten, maar die pitten zullen wel biykea niet iff1 den smaak van het publiek te valleu. "Wat wel een voordeel zal wezen, dat ver-

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2