H«. 12454 Zaterdag SO September. A0. 1900 (Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomraer bestaat uit VIER Bladen. Ned. Znid-Ali'ikaansciie Verccniging. Ned. Zuid-Afrikaanscho Verccniging. feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Loidon per 8 maanden. s 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd E(jn 1-30. Pranco per post 1*06. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Een onjuist gerucht! Het gerucht loopt alhier, dat een jongeling, die gisteravond een slag met een sabel heeft gekregen, zou zjjn overleden. Dit is niet waar. I In] het in dit blad voorkomend verslag der j ongeregeldheden zal men zien, dat hy zelfs hard uit het ziekenhuis is weggeloopen. Afdeding Leiden en Omstreken* Ontvangen by den Penningmeester: Van oen verjaardagspartijtje van oom Jan (voor het „Te Huis" te Amsterdam), f 1.98 J Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Voor de heldhaftige Boeren, van M. en C. f 1.70 Omdat N. zooveel ruimte in het pakhuis hadf 1.01 Van Nicof 0.61 Bedragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan hot Bureel van dit Blad. Het Hoofdbestuur der Noderlandsch-Zuid- 1 Afrlkaansche Vereeniging heeft lasten opge- maakt en rondgezonden van Nederlanders, grootendeels ambtenaren en beambten der Nederlandsch - Zuid - Afrikaanscke Spoorweg- 1 maatschappij, die door het Engelsche leger bestuur niet alleen uit hun woonplaatsen verdroven, maar ook naar hun oude vaderland teruggebracht zyn, en die thans, buiten be itrekking en op den duur broodeloos, voor- loopig hier en daar by verwanten en vrienden onderkomen hebben gevonden. De Vereeniging 'wil doen wat in haar vermogen is, om deze personen te helpen aan voor hen geschikte betrekkingen. Het: zyn veerkrachtige mannen met technische kennis en veel ervaring op verschillend gebied, velen voorzien van diploma's, sommigen ook van eenig kapitaal (loopende van f 600 tot f 20,000), die ginds in zeer moeiiyke omstandigheden tot het laatst hun plicht getrouw gebleven zyn en die bovendien stellig ons aller belangstelling en steun vordionen, als slachtoffers van den 'Britschen rooftocht. Het Bestuur dor Afdeeling „Leiden en Omstreken" doet by dezen een beroep niet 'alleen op de leden dezer Afdeeling, maar op allen, in deze en omliggende gemeenten woon achtig (inzonderheid fabrikanten en beheerders van groote instellingen), die betrekkingen te vergeven hebben of kunnen aanwyzen, om tot dit doel mede te werken. De moeste der betrokken personen zagen zich liefst geplaatst in betrekkingen by spoor- of tramwegdienst, •telegraphle, politie, administratie, of in hot machinevak of by een ambacht; velen echter !zyn in staat en bereid op andere wijze zich 'nuttig te maken. Twee exomplaren der boven genoemde lysten liggen ter inzage by den tweeden ondergeteekendo, Hooglandsche Kerk- gracht 22, en aan het bureel van het Leidsch Dagblad. Het Bestuur dor Afdeeling verklaart zich gaarne bereid, om zooveel mogoiyk nadere inlichtingen te verschaffen en aanbiedingen en aanvragen op te zenden naar het Informatie bureau der Vereeniging te Amsterdam. Het Bestuur voornoemd: M. J. Da Goeje, Voorzitter. Leiden, J. "W. Mulleb, Secretaris. 21 Sept. 1900. Ch. M. Dozy, Penningm. Leiden, 29 September. Aan het verslag der Leidsche Maatschappy van Weldadigheid tot voorkoming van verval tot armoede ontleenen wy, dat aan onder steuning is uitgekeerd f 8900 of 1000 minder dan het vorige jaar, wegens mindere aanvraag. Voor onderwys werd uitgegeven f 491 tegen f 480 in 1898, welk cyfer het bestuur gaarne zou zien toenemen, omdat het onder wys als een der beste middelen beschouwt om armoede te voorkomen. Van de arbeiderswoningen bleef een batig slot over van ƒ800, terwyi alle hoop bestaat, dat, by alle verscherpte con- tröle, het bestuur in deze afdeeling met weer voor een tekort komt te staan. De toestand van de afdeeling a r b o i d is en blijft zeer ongunstig, waar geen enkel kleedingstuk voor de supplotietroepen besteld werd. De overwinst van deze afdeeling bleef verre by die van het vorige jaar achter; do oorzaken daarvan zyn, lo. dat het aantal geconfectioneerde kloodingstukken aanzieniyk kleiDer is, 2o. dat do aangekochte grond stoffen hooger in prys waren en 3o. dat de onkosten van het knippen hetzelfde bleven, maar zwaarder drukten wegens hot geringere aantal geknipte stukken. Einde September was het werk voor do kleermakers gedaan, de naaisters konden tot einde October aan den arbeid wordengo- houden. Met het oog op het weinige werk, dat te wachten is, gaan de kleermakers een bangen winter tegemqet. Gedurende ruim 9 maanden werd aan 85 kleermakers (vroeger aan 120 gedurende 11 maand) werk verschaft, en eveneens gedurende derizelfdon tyd aan Az 105 naaisters (vroeger aan 180 gedurende ruim 11 maanden), terwyi 80 breisters gedurende 14 weken werk hebben gevonden (vroeger 98 gedurende 22 weken). Aan arbeidsloon werd in het afgoloopen jaar ruim 31500 uitbetaald tegen f 63000 in 1898. Door het informatiebureau werden aan 104 personen 322 informatiön verschaft, in hot vorige jaar 417 aan 116 personen. Het aantal leeners van de hulpbank vor- minderde met 102, hot uitgeleende kapitaal met f 13,945, een gevolg van het besluit om alleen aan inwoners van Leiden en tot geen hooger bedrag dan f 200 tj leenen. De rekening is, by grooten achteruitgang van inkomston van don arbeid en geen extragiften of legaten, ongunstiger dan het vorige jaar. In plaats van do heeren Alscho en Siegen- beek v. Heukelom, de eerste overleed, de tweede bedankte wegens gebrek aan tyd, werden tot leden van het Hoofdbestuur ge kozen de heeren C. J. Leendertz on H. Meinesz. Uit do 505 sollicitanten naar do betrek king van bode-conciergo van Rynland is door Dykgraaf en Hoogheemraden in hun ver gadering van lieden benoemd de heer H. Vreke, opperschipper te Den Helder. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. H. J. Taverne, als assistent voor de scheikunde aan de Ryks- Universiteit te Loiden. Sts.-Crt Behalve de reeds vermelde diploma's voor Stenograph ie is heden door de verconiging „Kennis is Macht", alhier, nog uitgereikt het diploma voor Nederlandsche correspondentie aan de heeren Ch. Keulemans, P. N. W. Yan Unen, F. Kraneveld, D. W. A, Blöte en J. Molenaar. Yoor Fransche correspondentie aan de heeren D. W. A. Blöte, A. J. Boekwyt, H. P. Van der Lelie en J. P. Van Brussel. Yoor Engelsche correspondentie aan de heeren L. P. Colin, A. J. Boekwyt, J. P. v. Brussel en J. J. H. Brussée. Voor Dultsche corres pondentie aan do heeren D. W. A. Blöte en J. J. H. Brussée. De nieuwe cursus is den lston Sept. be gonnen met een 140-tal leorlingen, voor de verschillende vakken verdeeid over 43 klassen. Beroepen is tot predikant by de Ned.- Herv. Gem. te Sybekarspol de heer H. De Groot, candidaat te Leiden. In het Volkshuis alhier werd .-gister- naruiddag gehouden de 67ste algemeene ver gadering van de „Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken", die heden werd voortgezet. Terwyi de dag van heden gewfid was aan het behandelen van meer jiuiskondeiyke aan gelegenheden, hadden gisteren besprekingen plaats, het alcoholvraagstuk betreffende, waar toe zich als leiders hadden bereid verklaard de heeren dr. W. P. Ruysch, adviseur voor do medische en veterinaire politie aan het departement van binnenlandsche zaken; prof. de, G. Jelgersraa, hoogleeraar in do psychiatrie «uui de Leidsche universiteit, en mr. J. W. Belinfanto, advocaat en procureur te 's-Graven- hage, die zouden bespreken de quaestie der „opneming van drankzuchtigen ook tegen hun wil in asyls en herstellingsoorden." De beide eerstgonoemde sprekers beschouw den deze quaestie natuur! yk van medisch standpunt. De derde spreker, de heer Belinfante, bo- schouwde hot vraagstuk van rechtskundig standpunt. Er werd gelegenheid gegeven tot debat, waarvan gebruik werd gemaakt door dr. Gunning, den hoer Schram en anderen. De namiddagvergadering, die gerulmen tyd was bygewoond door den burgemeester, mr. F. Was, werd vervolgens, na nog een paar opmerkingen van.dezo en gene, gesloten. In do avondvergadering werd hot woord gevoerd door mr. M. Van Regenteren Altena, van Amsterdam, die de vraag besprak: „Wat verstaat men onder drankbestrijding door wettelyko maatregelen?" In de'zaal werden strooibiljetten uitgereikt voor een openbare vergadering morgen, Zon dag, te 's-Gravenhage te houden, waarin de aanhangigo Drank wetsherziening zal besproken worden door de heeren prof. dr. V. A. Julius, P. Van der Meulen en J. A. Schreuder. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben hedenochtend om halftien mot een exira-trein van de Staatsspoorweg-Maatschappy de Resi dents verlaten en zich naar Het Loo begeven. Een vry talryke menigte was langs den weg en op het stationsplein geschaard om de Vorstinnen te begroeten. In het Koninkiyk wachtsalon waren aanwezig de burgemeester en de gouverneur der Residentie. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Koning en de Koningin van Portugal wap perde gisteren do vlag van dat Ryk uit de woning van graaf De Selei, gezant van Por tugal, aan het Tornooiveld te 's-Gravenhage. Als advocaat en procureur is gisteren voor den Hoogen Raad beöedigd mr. J. A. Philip8e, te 's-Gravenhage. Naar do „Asser Ort." met zekerheid verneemt, is mr. I. Roessingh voornemens eerstdaags ontslag aan te vragen uit zyn betrekking van president der arrondissements rechtbank aldaar. Gistermorgen kwamen met de nachtboot der Maatschappy „Zeeland", te Vlissingen aan, prins en prinses Heinrich van Pruisen, die met den aansluitenden trein, in een aalon- rytuig, de reis naar Kiol vervolgden. Onder do wetsontwerpen, welke volgens het besluit dor centrale sectio aanst. Dinsdag in de afdeelingen der Tweede Kamer onder zocht zullen worden, wordt in de derde plaats genoemd dat tot „verklaring van het alge meen nut der onteigening ten behoeve van een locaalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem". De alphabetische aanbevelingsiyst voor griffier der rechtbank te 's-Gravenhage luidt: mrs. J. S. D. Van Doorn substituut-griffier dier rechtbank; L. G. E. Gertsen, griffier der rechtbank te Roermond; J. Lechner, griffier der rechtbank te Zieriksee. De heer Josó Duarte Serpa, ingevolge Koninkiyke machtiging benoemd tot vice- consul te Portimaö, is in die hoedanigheid door de Portugeescho regoering erkend. De indiening van het wetsontwerp op de tuberculose zal, naar hot „Landbouw-Week- blad" verneemt, vertraging ondervinden, daar 't ontwerp by den Raad van State bezwaren ontmoette. Men schryft uit Delft: Door een viertal studenten is persooniyk by den Minister van Koloniön inlichting govraagd hoe zy, nu de instelling voor onderwys te Delft is gesloten, zich verder voor Indiö zouden moeten be kwamen. De Minister gaf den raad by hun verdere studie de hulp in te roepen van de thans nog in Dolft wonende hoogleeraren en gaf hun do toezegging, dat door hem pogin gen zouden worden aangewend om een post op do Indische^ bogrooting te krygon voor tegemoetkoming in do te maken kosten. Werkoiyk is op de bogrooting een post van ƒ9000 aangevraagd. De professoren mr. L. W. C. Van den Berg, mr. J. E. Heeres en C. Poensen verklaarden zich reeds geheel bereid om de studenten by hun studie behulpzaam te zyn, zelfs verklaarde een hunner zich bereid om een kamer daar voor af te staan. Door omstandigheden kon van dat beleefde aanbod geon gebruik worden gemaakt en is nu een lokaal gehuurd in het gebouw der Delftsche Spaarbank. Den 31den Oct. a. s. zal in „Krasna- polsky" te Amsterdam de veroeniging „Cen traal Bureau voor Sooiale Adviezen" een alg. vergadering houden o. a. voor de ver kiezing van leden van het bestuur voor de vacaturesG. M. Boissevain en W. H. Vliegen. Het bestuur beveelt aan voor eerstgenoemde vacature: de hoeren jhr. mr. A. Van Karno- beek en dr. 0. A. Verryn Stuart; voor de tweede vacature: de heeren H. R, Polak en P. L. Tak. Uit het eerste jaarverslag dozer vereeniging biykt, dat 67 aanvragen om adviezen inkwa men, waarvan 32 werden afgedaan, togen oen honorarium van 360. De vrees wordt uit gesproken, dat zonder belangryke inkomsten vermeerdering het Bureau zfin werkkring zal moeten in den steek laten. De dezer dagen to Brussel op 80-jarigen leeftyd overleden gopensionneerde vice-presi dent van het Hooggerechtshof in Ned.-Indiè, mr. H. W. Du Perron, begon in 1846 zyn rechterlyke loopbaan als klerk by dat college. In 1869 werd hy, na achtereenvolgens opge-, klommen te zijn tot lid van den Raad van Justitie, op verschillende plaatsen, griffier ea raadsheer by het Hooggerechtshof, lid van heiS Hoog Militair Gerechtshof en president van' den Raad van Justitie te Batavia, vice-prosi- dent van het Hooggerechtshof, en bleef dit tot 1879. Het Nederlandsch Bybelgenootschap hield - dezer dagen in het Nutsgebouw te Amsterdam. zyn jaariyksche algemeone vergadering onder presidium van den heer B. Heldring. In de plaats der aftredende en niet her- kiesbare leden van het hoofdbestuur ds. L. C. Schuller tot Peursum (onder-voorzitter) en D. B. Centen, werden gekozen tot onder-voor zitter dr. E. Barger Gz. en tot leden ds. P. Groote, Ev. Luth. predikant te Amsterdam, en de heer G. A. N. Middelberg, directeur der N. Z.-A. S.-M. Een motie van do afd. Leeuwarderadeel om naast de door de afdeelingen gestichto depots den verkoop door den boekhandel to bevorderen door het geven van rabat, werd verworpen. De oud-voorzitter prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye werd onder levendige toe juichingen benoemd tot buitengewoon lid des hoofdbe8tuurs. Biykens het jaarverslag zyn In het afgo loopen boekjaar afgeleverd 61849 ex., waarvan 9015 in verschillende Indischo talen. De ver taling van den Bybel in de Makassersclie en Boegineesche talen door dr. B. T. Matthes is voltooid. Aan de revisie der Dajaksche en Madoereesche vertalingen wordt gearbeid. Een uitgaaf van het O. T. in het Maleisch in klein formaat kwam gereed, evenals het Evangelie in braille druk voor blinden. Aan do krygsgevangenen op St.-Helena werden eenigo kisten Bybels gezonden. Onder do Javanen, emlgreerende naar Suriname, worden te Amsterdam By beibladen en boeken in Javaansch en Maleisch verspreid door den heer E. Th. Ploos van Amstel, oud-hulp prediker in Ned. O.-Indiö, 's Genootschaps afgevaardigde dr. N. Adrianl vergezelde den Rotterdamschen zendlngsdlrector Gunning op zyn rets door de Oost. Volgens de rekening en verantwoording van den alg. penning meester werd ontvangen 60.021. Een nadeelig saldo van 6990 was veroorzaakt door afschry- ving op fondsen door daling dor koersen. Op het graf van wyien den zeereerw. beer deken A. F. v. d. Voorden te Schagen zal dezer dagen door zyn parochianen een prachtige tombe worden opgericht. Naar wy vernemen, zal by de eerstdaags to verwachten promotie de luit.-kol. De Wilde, van de pantserfort-art., worden benoemd tot kolonel en alsdan optreden als gouverneur der Kon. Mil. Academie. (Pad.) Naar do „N. R. Ct." verneemt, bestaat het voornemen den diensttyd van een aantal telegraafkantoren op Zon- en feestdagen eonigs- zins te beperken. Do kamers van koophandel en fabrieken der betrokken gemeenten zyn door het hoofd bestuur der posteryen en telegraphle uit- genoodigd te berichten of en, zoo ja, welke bezwaren by haar tegen den voorgenomen maatregel bestaan. Naar men verneemt, is by het gemeento- bestuur te Rotterdam van regeermgswege de bewilliging Ingekomen om hot aantal com missarissen van politie aldaar van vier op zes te brengen. De geschiedkundige tentoonstelling van vtj&W. 1 r-- 1 "J - 80) „De y'zeren, onverleidelyke grysaard zal u weten te dwingen," sprak Heloise. „Hy heeft u immers altyd gedwongen. Ontruk u aan zyn geweld, eer hy zyn be- j dreiging waar maakt. Nog is de oorlog niet - verklaardnog kunt gy vry handelen. Neem 1 verlof by het ministerie; om welke reden komt er niet op aan. Als gy ver weg zyt, als het bevel u niet bereiken kan Nooit 1" riep Raoul uit. Hy voelde, dat 'hy op het punt stond, de nederlaag te lijden. 'Maar daar verzette zich nog het laatste over schot van zyn eergevoel. Hot beeld van zfin grootvader doemde voor hem op, van den ijzeren, onver biddelijken grysaard, met al die verachting in zyn blik; dat behaalde de overwinning, zelfs op het dreigend verlies van zyn Heloise, en ont rukte hem nogmaals aan het gevaar. „NooitI" herhaalde hy, zich losrukkend. „Met dat bewustzyn kan ik niet leven, ook niet aan uw zyde. Vaarwel, Heloise I" Hy snelde naar de deur en ontmoette daar Henri Clermont, die juist van een uitstapje terugkeerde en hem wilde ophouden. „Waar gaat dat zoo met den stormpas op af? Hebt gy geen minuut voor my meer Over „Neen," bracht de jonge graaf met moeite uit. „Ik moet weg, oogenblikkelyk. Vaartwel 1" Hy stormde de deur uit. Clermont zag hem verwonderd na en wendde zich dan tot zyn sus ter. „Wat scheelt Raoul? Wat beteekent dit wegloopon?" „Dat is zyn antwoord op myn dringend verzoek ons naar Frankryk te volgen," ant woordde do jonge vrouw op gekrenkten toon. „Gy hoort het. Hy zegt my vaarwel." Henri haalde even de schouders op. „Voor vandaag, maar morgen zal hy terug komen. Ik dacht, dat gy nu toch uw macht over hem voldoende kendet. Hy heeft een Hertha Steinrück opgegeven om uwentwille, en met haar een vorsteiyk vermogen. U geeft hy nooit opl" XXV. Het dreigende onweder was losgebarsten, de oorlogsverklaring was gevallen en nu overstelpten de gebeurtenissen elkander met zoo'n wilde haast, dat elk persooniyk belang en elke persoonlijke aangelegenheid er door op den achtergrond gedrongen werden. In de woning van den markies van Mon tigny stond alles gepakt en was iedereen tot vertrek gereed. Hy was achtergebleven, om in plaats van den gezant nog het een en ander te ordenen, maar nu zou hy ook over eenigo uren vertrekken. Eerst scheen lijj echter nog Iemand te verwachten, want hy ging van tyd tot tyd naar het raam en keek ongeduldig naar buiten. Eindelijk werd de jonge graaf Raoul Steinrück aan gediend en een oogenblik daarna trad deze binnen. Raoul zag buitengewoon bleek, en over zyn hoele wezen lag iets eigenaardigs, dat echter zyn oom niet byzonder opviel. Iedereen immers liep koortsachtig rond. Hy reikte hem vluchtig de hand. „Hebt gy myn brief ontvangen? Ik sta op het punt te vertrekken, maar ik moest u in elk geval eorst nog een laatste maal spreken." „Ik zou toch afscheid zyn komon nemon," autwoordde Raoul. „Moeder zal er ontroost baar over zyn, dat g(j geen afscheid van haar hebt kunnen nemen." „Ik moet terstond naar Parys terug," ver klaarde Montigny, do schouders ophalend. „Uw moeder heeft my reeds van Steinrück uit geschreven, en juist deze brief dwingt my nog een onderhoud met u te hebben." De jonge graaf richtto zich trotsch op, want hy wist, wat nu volgen zou. Hortense had voor haar broeder, dien zy by haar haastig vertrek niet meer gezien had, per brief haar hart uitgestort, en het gold dus ook van dezen kant den storm hot hoofd te bieden. De markies hield zich dan ook niet met oen inleiding op, maar viel mot do deur in huis. „Uw verloving met Hertha is uit, naar ik hoorl Ook my is hot onbegrypeiyk hoe gy haar opgeven kondet, en ik vrees, dat gy maar al te spoedig zult inzien, wat gy daarmede opgeofferd hebt. Maar dat is uw zaak. Myn zuster schryft my echter, dat gy van plan zyt de dame, om wier wille gy Hertha op gegeven hebt, mevrouw Van Nórac, tot uw vrouw te verheffen, en is daarover buiten zichzelve. Ik heb haar echter met myn af scheidsgroet de geruststelling gezonden, dat het zoo ver niet komen zal." „Waarom niet?" stoof Raoul op. „Ben ik een kind, dat aan den leiband van anderen moet loopen? Ik ben mondig, ook voor de wet, dat schijnt gy allen te vergeten, en al verzet er zich ook alles tegen, Heloise wordt de mune: ik zie niet van haar afl" Er lag niet alleen trots in dezo woorden, maar ook eon ontombare hartstocht, en do koorts achtige opwinding van den jongen man trad nu zoo duidelyk te voorschyn, dat ook Mon tigny het bemerkte. Hy verzachtte onwille keurig zyn toon, en de hand van zyn neef grypend, deed hy hom naast zich neer zitten. „Vóór alles, Raoul, moet gy my beloven wat kalmer te worden. Als een bloote toe- spoling u reeds zoo opgewonden maakt, hoe zult gy dan do volle waarheid verdragen? Had ik kunnen vermoeden, hoe vast gy in haar netten verstrikt zyt, ik zou reods lang gesproken hebben. Met de oorlogsverklaring zyn do meeste redenen, die my tot stilzwygen noopten, opgeheven; maar toch eisch ik uw eerewoord, dat datgene, wat ik u nu ga modedeelen, geen derde hooren mag, ook uw mooder niet." Deze ernstige, kalme woorden, waaruit hem medeiyden toeklonk, misten haar uitwerking niet, maar Raoul gaf geen antwoord en de markies ging voort: „Ik hob Clermont reeds maanden geleden gedreigd, dat lk u de oogen zou openen, als hy niet van u afzag, en hy was voorzichtig genoeg u over te halen, om voortaan uw bezoeken by hem geheim te houden. Hortense en ik lieten ons beiden misleiden, maar ik kan en zal niet toelaten, dat de eenige zoon myner zuster valt als het offer van zulke lieden. Gy weet niet, wie en wat deze Cler mont is „Oom Leon," viel Raoul hem heftig in de rede, maar op pynlyken toon, „spreek niet verder, als ik u verzoeken mag. Ik wil niets hooren, niets weten spaar my!" Montigny zag hem verwonderd aan. „Gy wilt niets weten? Gy weet dus reeds iets, naar het schynt? Eu toch hebtgy „Neen, neon, ik heb slechts een vermoeden en eerst sedert gisteren. Een toeval vraag my niet vordert" „Kunt gy niet verdragen, dat men u den blinddoek van de oogen rukt?" vroeg Montigny ernstig. „Doch om het even, het moet toch gebeuren. Gy kont Clermont on zyn zuster slechts als personen, die van do eene plaats naar do andere trekken, omdat hun vermogen hun niet veroorlooft een vaste woning te betrekken. Het doel van hun verblyf hier is minder onschuldig. Zy zyn hier in een opdracht, dio iedere regeering noodig hoeft, maar waar voor ik goon eeriyken naam weet. Men belast er die personen mee, wier afkomst onzeker is, wier bestaan men niet na moet gaan, maar dio elk middel goed genoeg vindon, om hun doel te bereiken. Dat beiden hier werkoiyk de nakomelingen van een oud-adeliyk geslacht zyn, die zoo diep zonken, verandert niets aan de zaak zelf, zy wordt er hoogstens nog verachteiyker door. Ik denk, dat gy my nu begrepen hebt." Raoul scheen het werkeiyk begrepen te hebben, maar hy maakte een krachtige, af werende beweging. „Gy spreekt van Henrl, daarin kunt gy geiyk hebben, maar Heloise is onschuldig. Zij heeft geen deel aan hetgeen haar broeder deed; zy wist er niets van. Beleedig haar niet, dat verdraag ik niet!" „Dan zult gy wel met feiten overtuigd moeten worden. Ik verzeker u en biyf met myn woord daar borg voor, dat by dezo opdracht mevrouw Van Nérac de hoofdrol vervulde, omdat zy zich als damo vryer en ongedwongener kon bewogen. Ik kan u de bewyzen leveren, de sommen noemen, die betaald geworden zyn voor Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1