Beurs van Amsterdam. De Latjjnsche Cursus van Dr. Noojjvliet In den zomer van 1899 werden hier ter stede door Dr. J. M. Hoogvliet voor de be oefening van verschillende talen volgens zyn geheel oorspronkelijke methode proeflessen gegeven. Korten tijd daarna werd door dr. H. /net ongeveer vijftien leerlingen een cursus voor het Latijn geopend, en thans, na acht maanden daar aan te hebben deelgenomen, is het ons een genoegen om, door er hier eene korte beschrijving van te geven, die eigen aardige en vruchtbaar gebleken methode in ruimeren kring bekend te maken. De eerste les was eene herhaling van de proef les. Nadat aan de leerlingen een boeiend verhaal uit een Latijnsch schrijver is meegedeeld, wordt uit dat verhaal een enkele zin in het oor- epronkelijk op het bord geschreven. Deze zin, waarvan het verband door het voorafgaande verhaal dus volkomen duidelijk is, wordt vorvolgens woord voor woord in de fijnste onderdeelen ontleed, en zoodoende krijgt do leerling alreeds m de eerste inspannende maar zoer onderhoudende les een volledig inzicht in de hoofddoelen der geheole spraak leer en woordenkennis van het Latijn. De twee lesuren, die iedere week worden gegeven, waren in vier onderdeelen gesplitst. Het eerste halfuur werd besteed aan do 'theoretische spraakleer, welke onder de hand van Dr. H. een geheel niouw leervak wordt (zio daarvoor Dr. Hoogvliet's Grondbeginselen der algemeono of universoele spraakleer). In het tweede halfuur werden do eigen aardigheden der Latijnsche zinvorming be handeld. Eene streng letterlijke vertaling in de volgorde van het oorspronkelijk van do iLatijnsche woorden en vormen bleek de zeer 'geschikte manier om den Lat. zinsbouw en 'de woordgroepeering te leeren kennen, zonder Ito gelijkertijd te worden lastig gevallen door moeilijkheden van ondergeschikten aard. Het derde halfuur kwam aan de woorden kennis ten goede. Met groote nauwkeurigheid wordt door Dr. H. rekenschap gegeven van de waarde en de juiste boteekenis van elk woordwaar zulks mogelijk is, worden andere talen er bij vergeleken. Het groote voordeel van de nauwkeurige begripsbepaling volgens deze fhethode, werd duidelijk gevoeld zoodra Itot vertalen werd overgegaan. Het woordje ?«o- bijv. te vertalen met „op hoofdpersoon betrekking hebbende," lijkt aanvankelijk om slachtig, maar bij het vertalen spaart het menige zinsverwarring. Een enkel ander voor beeld nog is ut „mot die strekking dat," 'welke juiste omschrijving de vele vergissingen 'die door hot enkele „dat" kunnen ontstaaD, voor altijd onmogelijk maakt. De volgorde waarin de verschillende woord soorten door Dr. H. behandeld worden is 'geheel verschillend van de daaromtrent be staande gewoonten. Yan het meeste belang worden door Dr. H. geacht do „uitroops- woorden" (tusschenwerpsels), dan de „zinbind- woorden" (voegw.) do „in voegsel woorden" (ook, nu, dan, enz.) do „boslissingswoorden" (ja en neen). Daarna eerst komen do plaats- en tijdaanduidendo de aantalwoorden en de pronomina, vervolgens do verba: „meidwoor den," de adjectiva: „beschrijfwoorden," en het allerlaatst de „Doemwoorden" of 6ubstantiva. In hot vierde halfuur van elke les werd j(o taal in haar geheel behandeld: Spraakleer un vormleer, zinvorming en woordenkennis kwamen in dit laatste halfuur alle ter sprake. In den beginne geschiedde zulks naar aanlei ding van een, door een der leerlingen wille keurig opgegeven zin, die in het Latijn vertaald werd, en waarvan vervolgens woord voor woord werd nagegaan. Later werden Spreekwoorden en verhaaltjes uit het Leesboek van Dr. Margadant behandeld, en ten slotte de Andria van Terentius. Op de laatste les werd eene bladzijde uit dit blijspel ter ver- taliDg voor de vuist gegeven; het resultaat was zoowol voor leermeester als leerliogen bevredigend. Want dit mag men immers gerust zeggen, wanneer personen, die voor hetmee- rendeel geeD gelegenheid hebben thuis veel tijd aan hot Latijn te geven, na 68 lesuren van eene nooit eerder gelezen bladzyde alle .vormen weten thuis te brengen en den inhoud blijken te begrijpen? Na deze korte, en uit den aard der zaak (onvolledige, beschrijving gelooven wij niet te veol te zeggen als wij verklaren, dat volgens ons persoonlijk gevoelen do methode van Dr. Hoogvliet, die hij ook bij do beoefening 'der moderne talen in toepassiDg brongt, groote aanbeveling verdient. Yan machinaal uit het hoofd leeren is nooit sprako. Hetgeen gedu rende do lesuren is behandeld, wordt thuis nog eens doorgewerktdat is de eenige voor bereiding voor de volgende les. Hoe onderhoudend en interessant de lessen van Dr. Hoogvliet zijn, blijkt voldoende uit het feit, dat nog voor het einde van den cursus Dr. H. door velen van ons is aan gezocht om don volgenden winter een, aan den vorigen aansluitenden, cursus te geven. A. E. Van Dorp—Verdam. T. BeetsDamsté. Leiden, September 1900. Hamers van Arbeid ie l/cidci)* De „Staatscourant" van hedon bovat een Koninklijk besluit van 17 September, waarbij is opgeheven do Kamer van Arbeid voor de drukkersbedrijven te Leiden, op grond, dat een behoorlijke samenstelling V3n die Kamer niet mogelijk is gebleken. Voorts bovat de „Sts.-Ct." een Kon. besluit van 17 September, tot wijziging van het besluit tot oprichting eener „Kamer van Arbeid voor de bouw- en aanverwante bedrijven te Leiden". Daarin wordt bepaald, dat in die Kamer zullen vertegenwoordigd zijn do navol- gonde bedrijven: het bewerken van hout, steen of metalen; het leggen van electrische geleidingen of van gas- of waterleidingen; het schilders-, stoffoerdera-, behangers-, heiers-, stukadoors-, mandenmakers-, aardwer- kers- on straatmakersbedrijf; het ontwerpen van en het houden van toe zicht b\j het uitvoeren van bouwplannen; de boek-, couranten-, steen- en plaatdruk- kerijen en de leltergieteryen de boekbinderijen, de caxtonnage- en de photographie-inrichtingen. TJit do „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd met ingang van 1 October tot officior-machinist 2de kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst de koofd-macliinist lste klasse H. J, A. Lagaay. Benoemd: met ingang van 21 September tot adelborst lste kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2de kl., lste afdeeiing, by het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord: P. F. Postema, G. W. R. Ratten, H. G. Yan Stevn, M. J. L. Rosman, C. Rühl, M. J. Verloop, J. Bosma, J. R. Filz, F. M. Fransen van de Potte, J. De Graaff, J. W. A. Malder, H. E. Te Winkel, J. Heringa, M. H. Yan Daim, E. Broms, H. F. R. Snoek, jhr. R. F. O. Groeninx van Zooien, en O. D. T. De Ridder; en tot 2de-luitenant bjj het korps mariniers, de adelborsten 2de klasse, lste afdeeiing, by gemeld Instituut: R. G. M. A. Heg, P. Yan Werdt, F. A. Kimball, R. G. A. Schreiner, H. baron Van Hemert tot Dingshof en P. J. J. Michielsen. Benoemd bij het wapen dor infanterie, bij hot 8de regiment totj kapitein, do, eerste-luitenanl- adjudant W. F. Hartman; bij het wapen der cava lerie, bij het lste regiment huzaren, tot eerste- luitenant, dq tweede-luitenant W. O. T. VanOud- heusdon; bij het wapen dor genie, bij het korps genietroepen, tot kapitein, do eerste-luitonant C. Lankhout, van den 6taf der genie; tot eersto-luite- nant, de tweede-luitenant E. J. Duetz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Nijmegen W. C. Kantelaar, ontvanger derzeli'de middelen te Rotterdam (4de afdeeiing); tot ont vanger der directe belastingen te Schiedam, C. J. Buwalda. ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Maassluis c, a.; tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Etten en Lenr c. a., (residentie Leur), A. LM. De Magnéo, ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Baarle-Nassau c. a. Eervol ontheven: mot ingang van 16 Oct. van de betrekking van commandant van het Koninkl. Institaufc voor de marine to Willemsoord en direc teur van hot onderwijs aldaar de kapt. ter zee D. Stolp cn dio betrekking opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee W. J. De Bruyne. Eervol ontslag verleend: uit don zeedienst aan den luit. ter zee 2de kl. Z. G. P. Marcella, op verzoek, met iDgaog van 20 Sepk; uit 's Rijks dienst mot ingang van IS Sept., aan de vrouwelijke sur numerair der posterijen en telegraphic S. B. C. Jansen, op verzoek. Pensioen verleend: aan J. H. Yerdonk, ontvanger van het kanaalgeld aan de sluis Willem lit en de Willemsluis van het Groot-Noordhollandsch Kanaal, ƒ893; H. J. H. Berntz Naus, ontvanger der directe belastingen, ƒ2080; H. J. J. Esmeyer, verificateur lste categorie bij 's Rijks belastingen, ƒ1312; H. Ameschot, betaalmeester der Nationale Schuld bij de directie der Grootboeken der Natio nale Schuld, 2147; H. F. Struyk, kommies-verifi cateur lsto catagorie bij 's Rijks belastingen, f 798 en G. J. Verijsel, kommies lsto klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ590. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat op 25 dezer zal niet plaats hebben. RECL15IES. 40 Cents per regel. Zijdcu Bruidsjapon ƒ10.50 en hooger, 14 Meter franco en vry van in voerrechten thuis. Monsters omgaand; evenzoo van zwarte» witte en gekleurde „Henneberg- Zijdo" van 45 ets. tot 11.10 p. Meter. G. SII3N3ÜE35EBG, Zijdeu-Eabrijkant (K. en K. UoilO, Ztiricli. 7916 7 Gemengd Nlen ws« By een firma alhier had de werk- man A. J. gistermiddag liet ongeluk to worden getroffen door eon peos van de sluitmachine, welke sprong en den man tegen hot rechteroog kwam. Behalve het gekwetste oog, bekwam hij geen ongemakken. Gistermiddag is op den Morseh- weg, onder Oegstgcost, door een vigilante aangereden een 10-jarige knaap, die zoodanig werd getroffen, dat zyn overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakeiyk werd geacht. Men vreesde aldaar voor lichte horson- schudding. In de vergadering van de Coöper. Broodbakkery en Yerbruiksvoreeniging „Do Volharding" in Den Haag werd tot commis saris aangewezen do heer J. Bol. In het rap port der commissie van onderzoek in zake het bekende ontslag van drie bestuursleden wordt het vermoeden uitgesproken, dat be doelde bestuursleden zich min of meer aan plichtsverzuim zouden hebben schuldig ge maakt. De discussie over dit punt werd niet beëindigd. Do behandeling van nog andere punten der agenda werd eveneens verdaagd. De Coöperatieve Broodbakkery en Verbruiksveroeniging „De Hoop" te 's-Gra- venhage heeft besloten in de bakkery niet weder den nachtarbeid in te voeren, maar den dagarbeid te bestendigen. De Katwpsche bomschipper Keesman kwam aan het strand met de geborgen scheepsgoederen, als zeep, netten, enz., afkomstig van het te Zandvoort liggende wrak van de verongelukte bom Sch. 282, welke scheepsgoederen door de onderlinge verzekering binnenkort zullen verkocht worden. N^ar de „Haart Crt." verneemt, heeft de candidaat-notaris Van Walsem, te Haarlem, een veertien dagen geleden die stad verlaten, zonder orde op zyn zaken te stellen en met medeneming van een niet onbelangryke som gelds, afkomstig van een veiling. De zaak is in onderzoek by de justitie. Voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage kwam gisteren in behandeling de zaak van Misseghers, door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag, in den avond van 18 April 1899 gepleegd te Koewacht op Prudentia Vervaet, huisvrouw van Serafinus Haeck; terwijl het Openbaar Ministerie levenslange gevangenisstraf had geëischt. De raadsheer-rapporteur mr. Star Busman bracht een uitvoerig rapport over/«te bekende zaak uit. Beklaagde bleef ook nu volhoudon onschul dig to zyn aan het hem ten laste gelegde. Gedagvaard waren door het O. M. twee getuigen en op verzoek van den verdediger zes. Eerste getuige was: GTevo, 73 jaar, land bouwer te Moerbeeke, in Belgiö. Deze ver klaarde te hebben waargenomen in Juli 1898, dat bekL zich met Prudentia had afgezonderd en tot haar gezegd had: „Als je me niet volgt, dan sny ik je de keel af", welk getuigenis bekl. onwaar noemde. Op een vraag van den verdediger mr. J. J. Heyso, uit Middelburg, erkende de getuige doof te zyn en van de volhouding tusschen Prudentia en bekl. te hebben geweten. Getuige Kechels, 80 jaar, werkman te Koewacht, had eenige dagen vóór het vinden vin hot ivk dc:i bekL hooren zeggen, op Prudentia doelenen*; „Jo zult haar nooit meer zien". Ook dit werd door hein» .tjongeopro ken onder bewering, dat hy toen te Antwerpen was en deze getuige hem kwaad gezind was. Get. Eulalie Verschoren, huisvrouw van Weymans, te Koewacht, had bekl. daags na de verdwijning van Prudentia ontmoet met schrammen of krabben in het gelaat, die hy beweerde op 13 April by het loopen door de bosschen van St.-Nicolaas gekregen te hebben; terwyl hy ook zeide met Prudentia verzoend te zyn. Na bekl/s ontkentenis gaf getuige toe den datum niet precies te weten. Gotuigo De Koninck, wonende te Stekene, volhardde, tegenover bekl/s ontkentenis, by zyn verklaring, op 13 April beklaagde en Prudentia te Kniedorp te hebben gezien,waar zy van elkander scheidden. Getuige Van Hoey, huisvrouw De Wit, te Stekene, houdt harerzyds vol, dat bekl. in Mei in haar tappery haar had gezegd met de verslagene tot Koewacht te zyn meegegaan. Getuige Wynsbergen, 68-jarig werkman te Koewacht, verklaarde tusschen 15 en 20 April tusschen licht en donker beklaagde met een wagentje te hebben gezien. De hoer Dierckx, burgemeester van Koe wacht, verklaarde, dat er tusschen het huis van bekl. en den put, waar het lyk gevonden is, drie wegen zyn, lang naar schatting 10 a 11 minuten. De veldwachter Cremers had voor de Middelburgsche rechtbank verklaard, dat bedoelde afstand 25 minuten was. Ook ver klaarde getuige, dat die wegen zorgvuldig door douanen worden gesurveilleerd en dat er niet op alle punten bosschen zyn. Aan getuige Moors, politiecommissaris te Stekene (Belgiö), werd gevraagd, of vrouw Hoey hem had gezegd haar voor bekl. ver zwarend verhaal voor een groot deel van haar zoontje gehoord te hebben. Getuige verklaarde inderdaad het zoontje te hebben gehoord om juister verklaringen te krygen. Het getuigenverhoor was hiermede afge- loopon. Het Openb. Ministerie vorderde bevestiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank. De verdediger van Missegher3, mr. J. J. Heyse, uit Middelburg, die ook in de eerste instantie den bekL ter zyde had gestaan, wees er op, dat, ondanks de lange, marte lende preventieve hechtenis, bekl. allerminst tot eenige verandering in zyn houding was gekomen. Steeds heeft hy gehoopt op hot vinden van hom, die de vrouw, dio hy liefhad, van het loven heeft beroofd. Eu wat heeft de instructie tegen dezen bekL opgeleverd? Niets. Waar is het feit gepleegd? Waarmede? Door wien? Men weet het niet. Waarom geen huiszoeking gedaan in het huis van Haeck, dien men aanvankelyk, biykens hot nemen van steenen uit dat huis, toch schynt te hebben verdacht. Yoorts is het onmogeiyk, dat de bekl., dragend de ver slagen© die op den Stekeneschen weg moet zyn bewusteloos gemaakt, naar huis zou zyn gekomen, 20 minuten ver, terwyl toch bekl. uiterst zwak is en niemand hem daar heeft gezien. Douanen, dio alle wegen doorkruisen, zouden toch beki. later met de overblijfselen van het lyk hebben moeten zien ryden naar den put. Yoorts was vlak by zyn huis een veel eenzamer gelegen, goschikten put. Nu is het lyk juist in den put gevonden op do plaats, waar het er in zou zyn geworpen door iemand, komende van het huis van Haeck, die veol dichter by den put woont. Voorts heeft do dochter van Haeck haar moedor vaak bedreigd. Dan hoeft Haeck, in plaats van direct by familie en kennissen naar hot verdwynen der verslagene te informeeron, eerst naar Frankryk en België geschreven. Ook blykt uit getuigenverklaringen van de geringe belangstelling van Haeck voor zyn vrouw. Ofschoon noode, zag de verdediger, zich dus genoodzaakt Haeck thans van den moord te schuldigen. Dat bekl. ook daaraan schuldig zou zyn, is ook py8ologisch onmogeiyk. Op zulk zwak bewysmaterieel iemand te voroordeelen, gaat niet aan. Gelukkig hebben wy hier geen jury, maar Hoven en Recht banken die slechts op wettig en overtuigend bowys kunnen rechtdoen. Pleiter drong dus aan op vernietiging van het vonnis der rechtbank. Na re- en dupliek verklaarde de president, het laatste woord latend aan bekl., die zyn onschuld bleef volhouden en verklaarde dat vroeg of laat de ware schuldige zal gevonden worden, hot onderzoek gesloten en werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. Een treffend ongeluk heeft gister middag aan de Cool vest te P^otterdam plaats gehad. De ruim vy f jarige S. Dy kstra, wonende Baan 34, had gisterochtend ongeveer te acht uren de ouderlyke woning verlaten om naar school te gaan. Toen de knaap om twaalf uren uit school niot terugkeerde, begonnen zyn ouders ongerust te worden en verzocht de vader, die politie-agent is, opsporing van zyn zoontje. Zelf toog hy eveneens op onder zoek uit en zocht om twee uren in de omgeving van de Coolvest. Naby den vlonder voor het Gymnasium zag Dykstra een kinder- hoedjo dryven en vischte er naar. Men stelle zich de ontzetting van den ongolukkigen vader voor, toen hy zyn zoontje opvi8chte. Het hoedje zat den knaap met het elastiek onder de kin vast. De levensgeesten waren reeds geweken. De moeder, die op den Coolsingel zocht, was eveneens getuige van het tragische voorval. Het ïykje werd naar de ouderlyke woning gebracht. Indo F risch-Glück-myn, te Brux, heeft een ontploffing van myngas plaats ge had, waarby acht man zyn omgekomen, 11 zwaar en 2 licht gekwetst. De brand, die by de ontploffing is ontstaan, is gebluscht, In Beriyn is voor do rechteriyke macht de vraag behandèld of een spoorweg directie aansprakeiyk is voor goederen, die aan door haar toegelaten spoorwegkruiers in bewaring zyn gegeven. De eerste rechter be antwoordde de vraag bevestigend, maar in hooger heroep werd deze uitspraak vernietigd. En wel op dezen grond, dat het bewaren van goederen, die nog niet voor het vervoer zyn aangenomen of reeds vervoerd en afgeleverd zyn, niet tot het vrachtcontract behoort. Het geschiedt niet door het spoorwegbestuur noch onder diens verantwoordeiykheid, maar door de personen, wien het goed in bewaring is gegeven en die wel van de directie een ver gunning erlangen, maar voor eigen rekening en verantwoordeiykheid handelen. Met die personen wordt het contract van bewaargeving gesloten en zy alleen zyn aansprakeiyk als het goed verloren is gegaan. De „Daily Mail" geeft de volgende cyfers in verband met-de pest te Glasgow: gevallen van pest 21, twyfelachtig 1, onder observatie 105 personen. Later werden nog twee twyfelachtige gevallen in het hospitaal opgenomen en werden vier menschen in obser vatie gesteld. Schouwburgbrand in Engeland.— Maandagavond, gedurende de voorstelling van „Serving the Queen" in het Alexandra Theatre te Widnes, ontstond er brand; waarschynlyk was een stuk decoratief in aanraking gekomen met oen gasvlam. Er waren 1200 menschen in het gebouw, toen men door het vallen van een brandend stuk doek en den kreet van „brand" op het gevaar opmerkzaam werd gemaakt. De tooneelspelers sprongen van het tooneel in het orkest en het publiek werd door een paniek aangegrepen. Men vocht naar de uitgangen en wonder boven wonder, kwam iedereen op straat te recht en vielen geen ernstige ongelukken te betreuren. Het geheele tooneel brandde uit, doch de zaal bleef gespaard. De schade beloopt twee tot drie duizend pd. st. 21 Septembor 1900. Vor. Koars pet. koers. hedon. Nod. Cort. Nat. Schuld 7 8H 76% Obligation11 89% 89% Hongarijo, Leen. in Zilver 18S9 4% 82H 82% 80% Oosten.*. Rento in Pap. Mei Nov. b 80% Jan.'Jnli 6 80>* 80% 22% 32% Port, 0. B. 1863/31 mot Ticket 3 22% 32 H dito dito 18904 27 X dito dito Tabaksloening. 4% 94H 94% 61% 94% 89% 94 95% Uooland Binn nL 1394 4 61 >1 v 1835 Rb. 625 4 84>f 1867 09 100 4 99 H s 1839 Rb. G2ö,2de corio Gaosl. 4 94 0- Emissie 1894 Rb. 6*5 4 95 Spanje, ObL P-rp. Schold 4 1 urkjjObL Geprivil 4 68 92% goconverteorde serio D 0. 22i6 25 22% Mexico, Binn. AfloaLarcZcacr. 6 37H 37% liraxüiu, 1839 4 62^ a landing Looning 1893 6 83% Colombia 100-500 13% 13 Vonexuela, ObL 1881 £100 4 26% ,«00 4 26% Porav. Corp. OblG 55% 55% B Cort.v.prof.Aand. 10% Italië, Obl. Zuid-IlaL Spoor 3 5511 ia 55% 67% Spw.lcon. 1887.'39 sar. A.-E 3 53% Portugal, Beira Baixa 3 62% Rusland, Obl. Wladik. 1S0Ö98 4 84 Rja8an-Ur.lt.G25 4 84% 96 93% .10904 96% Aand. N. Afr. llandelovirocnig. 10U 99% Cnlt. Mij. Vorstenland. 63 63 Kon. Petroleambronaun 267 253% p Dordtscho Potrolenm 120 Gowon- Aand. SchibajoR 149.% 149% Aand. Sumatra Paloinbang. 77 73% Moeara Lnim 162% 162 lied. Handel-Mij. Rencontre 149% 149% N. Vf. St. Pac. ityp.-B. Scbnldbr. 93% lucomebonda Maxwell 6% 6% Aand. IIoil. IJ oron Spoorweg 109 108% Mij. tot Expl. v. Stoatspw. 110 110% ObL NoL Conti. Sp. /TOOd 3 85% Anad. N. Zuid-Air. Spoor 0 174 174 Obl. 1399 4 91% ObL Boxtel-Wezel 1857,30 goat. 89% Aand. Amcrikaanacbe Vaart 101% y Rottcrd. Lloyd 121% 122% Amorika, Aand. Atchison Topoka 26% 26%' f»!» 68% 68% Oblis. 98% Adj.t. 84% Aand. Denv. Rio Grando 18% 18% a l'ior.Otr.&l'onina 11% 11% St. Louie St San Fr.gew. A. 10% 1 10% 2e pr- A. 33% Aand. Miss. Kansas Toiu 9% 9% Obl. lehyp. 90% .2» 4 65 64 B Erie Spoor Aand. 10% 11 i 2e proL A. 17 Ontario Sc Western Aand. 19% 19%o Nort West. 0. v. Aand, 33% 3276 t South. Pao, C. Q cw. Aand. 32% 31% a ,4 pOt. GondL 77% 76% Union Pao. Ccrt. v. Aand, 66% a i> Pr°k Aand. 73% W. N.-V. fcP.Mg. C.v. A, 15% .Eon.mortg.b, 92 Inoomob. ai Wabash Sp. 0. v. prof. A. 18% 18 Kansas City Sh. Rw. Cy. A* 9% 9% Cort v. Aand. 10% 9% 9 Prof. Aand. 29% 28% ,1e Hyp. OhL 3 62% 62 Hongarije, Thoiss-Loten. 4 118 Turkije, Spoorw.-Lotoa8 27 26% Spanje, Mudrid-Loten3 35% 34% Fr. Deli Tabak Mij. Aand. 35 Deli-C oltn ur-Maataohappg 75 73% Cort. v. Aand. Axendjburg. 622 397 393 Aandeden Rotterdam- Dcli. 205% 205 Deli-My. 418. Ooslenrut, Papior f 20.85 4lto Zilvar 20.90 Franscho f Diverse RJkamark f .Russen Zilveren Roobols ƒ1.25 dito in Goudon Roebels f 1.90 Prolongatie 4 pCt. Tweede Kamer. In de namiddagzitting van gisteren heeft de commissie voor het Adres van Antwoord haar gewijzigd ontwerp ter tafel gebracht. Het zal worden gedrukt en rondgedeeld en de beraadslaging is bepaald op Dinsdag a. s. Bosloten is de begrooting naar de afdeo- üngen te verzenden. Onder de ingekomen wetsontwerpen behoo- ren nog de Yestingbegrooting en een tot goed keuring van de tusschen Nederland en Pruisen gesloten overeenkomst tot verbetering van het grensgedeelte van do Bocholter Aa of Aastrang. Do kosten bedragen f 23.544. Hiervan komt voor rekening van Nederland 10,122. Het eindverslag over de Ongevallenwet is gereed. De dag van beraadslaging zal nader worden bepaald. Het gewyzigd ontwerp-adres van antwoord op de troonrede luidt als volgt; Mevrouw! De Tweede Kamer der Staton-Generaal verheugde zich Uwe Majesteit wederom in Let midden der Volksvertegenwoordiging te zien ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. Aan de behandeling van de vele gewichtige aanhangig zynde wetsontwerpen zullen wy onze beste krachten wyden. Wy spreken den wensch uit, dat do be" trokkingen mot China, thans verstoord doot de in dat Ryk gepleegde gewelddadigheden, spoedig op bevredigende wyze hersteld worden. Met belangstelling hoorden wy Uwe Majes teit de hoop uiten, dat het eerlang hier to vestigen Liternationaal Bureau van het Hof van Arbitrage bevorderiyk zal zyn aan de vreedzame oplossing van internationale ge schillen. In den oorlog, die in Zuid-Afnka gevoerd wordt, zien wy met Uwe Majesteit oom diep betreurenswaardige gebeurtenis. Wy stollen het op prys, dat Uwe Majesteit hot als de roeping van de Regeering erkent aan landgenooten, die in mooiiykheden gera- kon door verwikkelingen In hot buitenland,' hulp of bescherming te verleenen. Voor de mededeolmgen omtrent de financiën van het Ryk in Europa en van Neder la ndsch- Indië, omtrent de geleidelyko verbetering van den toestand in Noordelyk Sumatra eu omtrent de indiening van verschillende voorstellen van wet, betuigen wy Uwe Majesteit onzen dank. Moge het Uwe Majesteit gegeven worden, in gemeen overleg met de Volksvertegen woordiging, onder Gods zegen veel goeds tot stand te brengen voor het Vaderland en zyn Koloniën. M arktber iohten. Leiden, 21 Sept. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 89 stuks 49 a ƒ285. Kalf- en Melkkoeien 188 stnks ƒ110 a ƒ240. Yarekoeien 193 stuks ƒ90 a ƒ212. Vette Ossen en Koeien 211 stuks ƒ117 a ƒ261. Graskalveren 118 stuks 20 a 62. Kalveren (votte) 62 6tuks 31 a 115.—. Kalveren (magoro) 33 stuks 8.— a 20. Hamels (vette) stuks a Hamels' (magere) stuks a Sohapen (vette) 678 stnka 17.a 31.—. Schapen (weide) 366 stuks 12.a 22.Lammeren (magere) 739 stuks ƒ8.a ƒ14.50. Varkens (magere) 356 stuk3 13.a 36.Varkens (vetle) stuks va per KG. Varkens (biggen) 647 stuks 4.a 12.Paarden 2 stuks loo a 250. Veulens 5 stuks ƒ91 a 118. Bokken oi Geiten 7 stuks ƒ2.60 a ƒ6. Ter markt aangevoerd 799 runderen, 83 kal- veren, 1034 schapen, 739 lammeren, 35G varkens, 517 biggen, 2 paarden, 6 veulens, 7 bokken of geiten. Ter wekelyksche Kaasmarkt aangevoerd 87 partijen. Besteed werd voor Gondsche Kaas van 18.tot 30.Derby-Kaas van tot* Leidsche Kaas de 160 KG. tot Edammer Kaas 2de qual. tot Aan de Stadswaag gewogen 85 partijen, 3569 stuks, wegende 23928 KG. Delft, 20 Sept. Aan de Stadswaag gewogen 442 achtsten en 55 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 9390 kilogrammen. Prijs 48 a 60 het vierde, ƒ1.20 a ƒ1.50 het K.G. iloorn, 20 Septomber. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 278 stapels kaas, wegende 84,791 kilo. Hoogste marktprijs voor kloine 32.commissie 29.en middelbare 27.50. Utrecht, 21 Sept. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 110 wagens, te zamon wegende 25300 KG. Prijzen waren: lste qual. 25.50a 27.60,, 2de qual. ƒ21.50 a 21.50, zwaardere 28 a 28.60 per 50 kilo. Handol matig. London, 20 Sept. Tor Veemarkt zijn aange voerd: Runderen 100, Schapen en Lammeren 2000, Kalveren 35, Varkens 80. Prijzen boste Runderen 3/4 a 4/9, Schapen en Lammeren 3/2 a 5/9, Kalveren 3/9 a 5/8, Varkens 2/4 a 4/4. 36-Astc STAATSLOTERIJ. Tracking van Vrijdag 21 Sea>4emï>©r« Vyfde Klasse. Yiorde Lyst. No. 9753 ƒ100,000. No. 4115 ƒ1000. Nos. 12838, 15111, 19617 400. Nos. 8361, 16578 ƒ200. Nos. 1604, 2978, S59S, 18901 ƒ100. Prijzen van ƒ70. 153 2394 3816 6902 8502 10G02 13411 15343 18175 218 2480 32 66 67 11053 13826 15491 18261 320 2621 4012 6054 8693 11152 57 15743 80 78 2689 4222 78 8726 11313 14198 15815 18463 1 493 2736 4388 6153 8950 93 14202 15910 18671 878 61 4464 6542 71 11428 71 64 18982 903 97 4593 87 9238 27 14368 16140 19048 34 2318 4695 6734 9320 11529 14400 80 481 1033 62 4909 6824 9459 11614 14518 16450 88 74 2901 72 31 76 43 14702 16553 19458 1244 2 5065 7051 9580 81 43 16622 93 1347 3082 6118 7261 9620 11836 91 16706 19640 1701 3145 5241 759-1 98 11986 14871 13 62 1820 3313 6336 7631 9875 12166 72 16903 20201 70 25 5618 7707 9959 12801 15067 78 20422 2009 3467 47 9 90 20 94 17151 20606 32 85 69 7875 10075 13021 15100 1787/ 20805 87 3640 99 5796 8063 10252 52 26 17987 S? 2170 5822 8303 10340 13105 63 18140 01 2376 3776 47 8496 10550 13242 NIETEN. 34 2077 4525 6235 8894 10728 13212 15720 18326 81 2112 27 6390 98 69 26 85 66 18547" 121 65 37 648-1 8951 74 43 15929 55 72 60 74 9000 10896 68 62 87 232 2204 4657 6525 20 97 13359 86 93 67 45 99 6647 25 10903 13407 16001 18603' 71 71 4707 6723 31 19 23 16174 16 305 95 69 57 3o 27 28 16204 20 r 60 68 2300 75 62 45 32 33 77 86 47 4814 74 87 44 86 99 18720 407 60 20 6868 89 71 13551 16364 63 602 69 87 6917 9101 11009 13631 75 18895" 618 2419 25 4914 7060 33 20 70 86 18903f 44 66 97 67 85 70 74 18409 81 98 5012 68 89 11176 84 35 19065 84 2520 79 7130 9214 11221 13716 48 71 708 29 5101 77 65 84 27 85 19112 87 89 61 7213 81 11404 13807 16526 16 96 800 2679 89 63 9323 11507 21 36 li' 2762 5250 7473 77 25 13959 70 38 19212 93 79 80 66 7578 78 70 14000 80 914 79 99 9406 77 49 90 95 15 98 84 7651 22 93 56 16602 19537 33 2846 5309 65 63 11607 14101 6 74 52 2905 3009 53 94 82 25 16 8 21 79 1013 64 7725 84 66 31 99 15 66 5457 7907 9565 61 14269 16719 19642 1168 95 96 16 84 88 73 32 85 78 3150 97 23 9606 93 92 73 19721 1222 93 99 54 17 11721 14377 16923 71' 65 3227 6530 8016 63 67 14409 17083 19842, 1368 28 33 65 9762 11804 79 17105 69 19924-- 1433 44 37 8103 9817 11932 86 65 61 64 41 18 21 49 14536 17248 68 91 78 45 29 25 66 56 64 20111 1501 3329 60 58 78 74 66 84 17334 2r. 32 70 79 64 87 91 48 74 51 3412 5606 87 9937 12013 14669 91 20271 67 3625 9 8210 54 22 14715 17408 83 67 69 41 42 89 24 62 81 17 72 20333 87 85 67 12127 85 17599 47 1600 93 90 8320 69 12213 15008 17679 20482 91 3778 5706 95 10035 12345 36 61 88 205P 1710 79 48 8422 85 86 40 17736 76 3835 6805 8526 96 12459 47 98 17806 2061/ 87 61 89 10 39 10104 125*6 80 28 39 1803 28 29 46 40 12682 81 16135 8 3925 5952 77 10221 12850 65 17928 62 73 34 86 4087 94 95 8632 80 75 63 6051 76 10402 92 15243 39 20758 91 97 62 92 21 12913 52 40 a* 97 4146 95 95 69 69 16365 :8169 79 20830 1910 47 6103 8773 70 13091 15473 41 21 4281 13 8328 10571 68 15514 18239 77' 85 71 29 68 89 67 93 63 20902 95 4368 45 69 1G675 13133 15656 18304 78 2049 4523 62 77 10723 79 15706 Fout in de 5do Klasso 3de Ltjst: 917 f70 vervalt Hcrliclijko Bericliton. Oude-Wetering: Remonstr. Kerk.1 Zondagvoorm. to tien uren, ds. C. D. Sax, pred. te Boskoop. Valkenburg: Nod.-Herv. Gem. Zondag*, morgen te lialftien ds. J. Hoogonraad, preda te Leiden. 's Avonds geen dienst. AVoubrugge: Ned.-Herv. Kork. Zondag namiddag te twee uren, de lieer C. Koopmand- godsdienstonderwijzer to KiJnzatorwoude. Zoeter w oude: Ned.-Herv. Kork. Zondag»

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2