Inzenders van Advertentiën 'digo vloedgolf, die met den storm gepaard 'ging, blies do schepen als veertjes voort Een groote zeeboot word midden In Gal veston neergesmeten. Elders werden treinen van de rails ge licht en een eind vorder neergeworpen. Er zon plaatsen in Texas, die door den storm letterlijk uitgemoord zijn; er is geen levend wezen meer in. Het blijkt, dat de wervelstorm in. Texas ook groote verwoestingen aangericht heeft op de suikerplantages en de laag gelegen Buike*- fabrieken. Voor een enkele groote suiker fabriek komt de schade vier millioen dollar nabij. Do inwoners van Galveston, die naar de hoogstgelegen gedeelten dier stad gevlucht waren, zaten ook daar gedurende veel uren in het water, doordien do vloedgolf, toen zij 'het ergst was, de hoogste stadswijken met vier of vijf voet water bedekte. INGEZONDEN, Mijnheer de RedacteurI "Wil zoo vriendelijk zijn een «aanmerking te plaatsen op den volgenden regel, voor komende in het schrijven van „een lid der Ned.-Herv. Gemeente", (Dagbl. 10 Sept.): 'tis waar, één der predikanten, hoeft een gunstige uitzondering gemaakt." - Is dat waar? Wal ia waar Niet, dat één van de negen predikanten een bidstond voor Transvaal hield. Al stond er niet achter mijn naam, toen ik 29 Oct. 1899 de morgenbeurt in de Pietorskerk vervulde: „bidstond voor Trans vaal", toch heb ik de gckeele godsdienst oefening gewijd aan dat heilig doel; telkens op den kansel over den strijd onzer broeders gesproken; gedurig voor hen met de Gemeente gebeden en zelfs in het stukje van mijn hand in het Predikbeurtenblad van 8 September opgewekt tot voortdurend gebed voor den banneling uit Pretoria. Al stond ook niet achter hun naam, wanneer zij optraden, „bidstond voor Trans vaal", toch hebben ook de 7 andere collega's menig warm woord over Transvaal gesproken en menig hartelijk gebed in het midden der Gemeente opgezonden. Wat is nu van die ééne gunstige uit zondering, in eerlijkheid waar? En kon, eerlijker en vriendelijker geoordeeld, dit niet waar zyn, dat de Kerkeraad, die telkens getuige wa3 van het gevoelig, hartelijk, broederlijk gebed van al de 9 predikanten, daarom niet nóg een afzonderlijken bidstond uitschreef? Wat blijft er van de waarheid en billijkheid van dat anoniem schrijven 'over? Wat van de „ongevoeligheid, onhartelijk heid, onbroederlijkheidvan don Kerkeraad? Met vei schuldigden dank Uw dw. Dr. G. Van Herwaarden. De oorlog tusschen Engeland on Transvaal. De correspondent van de „Daily Telegraph" £e Loren^o-Marquez seint: „De Boeren zyn van andere geweren voor zien. De Mauser's zijn door de overheid opge vraagd omdat de loopen versleten waren, en nu het oorlogsterrein naar de bergen verplaatst .is, wordt het voordeel van de verdere draag kracht der Mauser's gering geacht, vergeleken by het nadeel der siytage. Daarom worden nu Martini Henry's uitgedeeld. Van Waterval-Boven naar Alkmaar loopon twee bergreeksen, met de rivier en den spoorweg daartusschenin, en duizend scherp schutters, goed opgesteld in die bergen, zou den daar 50,000 man kunnen tegenhouden, vooral in het terrein tusschen Godwanrivier tot dicht by Alkmaar. De moeiiykheden van het oprukken langs den spoorweg zullen zeer groot zyn, daar het land niet voor artillerie of ruitery geschikt is. Toen Waterval-Boven bezet was, scheen het einde van den oorlog naby te zyn, daar de Boeren nog maar weinig voorraad en ammunitie hadden, maar daarna is oen geheele lading meel over de grens gebracht. Dat neemt al het voordeel weg van hetgeen de Engelsche generaals verricht hebben, en maakt hun verdere krygsverrichtingen zeer moeiiyk, zoodat het einde nu nog niet te zien is. De Boeren gedragen zich tartend en zyn vol hoop. Waarom de Komatibrug niet reeds lang geleden vernield is, dat is een van de onbe- grypelykste dingen van den oorlog. Kruger en Steyn zyn nog te Nelspruit. Er is veel ziekte te Barber ton." Bovenstaand telegram is van den 9den Sept. Maandagmiddag seinde dezelfde correspondent „De Boeren zouden vandaag de Engelsche stellingen te Waterval-Boven aanvallon. Men zegt, dat hun eerste ernstig verzet nu >y Godwanrivier zal zyn, waar zy zich wanhopig denken te verdedigen. „Agenten van de Boeren kwamen hier gis teren om voorraden op te koopen." Deze correspondent heeft een onderhoud gehad met den gouverneur-generaal van Mozambique. Deze bevestigde, dat meel voor de Boeren ongehinderd werd doorgelatende voornaamste Staten hadden beslist, dat meel geen oorlogscontrabande was. Toen de brutale Engelschman er daarna by den gouverneur op aandrong, dat deze hem zeggen, zou waarom aan Boeren, die weer de grens over wilden, passen werden uitgereikt door de Portugeesche 1 overheid, nu toch Transvaal niet langer hun wettig eigendom was, (altya volgens de Engel sche annexatie op papier), kreeg hy ten ant woord, dat do regeering te Lissabon instructies had gegeven en dat Portugal in zulk een 'moeilyke quaestie de voorbeelden, door andere natién gegeven, moest volgen. •- De tekst van de proclamatie De „Times" heeft van het Engelsche ministerie van koloniën den tekst ontvangen van de kennisgeving met betrekking tot iconcossiën, door den HoogenCommissaris voor Zuid-Afrika den 8sten September uit gegeven. Die tekst (waarvan de strekking reeds medegedeeld is) luidt: 1 By deze wordt aangezegd, dat iedere con- cossie, verleend door de vroegere regeering ,aer Zuid-Afrikaansche Republiek, door Harer iMajesteits regeering zal worden onderzocht i naar haar aard en wezenen Hr. Ms. regeering behoudt zich het recht voor, de erkenning of wyziging te weigeren van elke concessie, welke by ondorzoek zal biyken niet te zyn .geweest binnen de bevoegdheid van de vroegere regeering der Zuid-Afrikaansche Bepabliek, waar by gelet zal worden op alle conventiön of overeenkomsten, aangegaan tusschen Hr. Ms. rogeering en de vroegere regeering der Z.-A. Republiek, of zal biyken te zyn verleend zonder behoorlyke wettige machtiging, of in 6tryd met de wet, of welker voorwaarden niet behooriyk zyn nageleefd, of welke kan biyken schadelyk te zyn voor de belangen van het publiek". By die kennisgeving is nog de volgende gevoegd: „De commissie, aangesteld om de con cessiën te onderzoeken, welke verleend zfin door de regeering van de vroegere Zuid- Afrikaansche Republiek, geeft hierby kennis, dat zj) in de eerste plaats onderzoeken zal de volgende concession: lo. iedere concessie, waarby de eenige en uitsluitende bevoegdheid wordt verleend tot het fabrlceeren, invoeren of verhandelen van eenigerlei handelsartikel in de Transvaal; 2o. ieder contract, gesloten met de regeering van de vroegere Zuid- Afrikaansche Republiek onder het schema, goedgekeurd by Yolksraadsbesluit No. 1871, van November 1896; So. iedere concessie aan de Nationale Bank of eenigerlei andere bank of bankinstelling; 4o. iedere concessie of contract voor het aanleggen of exploiteeren van een spoorweg of openbaren tramweg, of voor het leveren van water of licht aan het publiek. „De eerste zitting der coramisïe zal worden gehouden op 1 October 1900; van de plaatsen, waar zy zitting zal houden, zal later kennis worden gegeven; alle personon, diewenschen gehoord te worden, hebben zich vóór den boven genoemden datum daartoe tot de com missie te wenden. Brieven en stukken moeten worden geadresseerd aan den secretaris der commissie (Secretary, Transvaal Concessions, Library-buildings, Cape Town). Houders van concessiën moeten den secretaris opgaven zendon van elk getuigenis, dat zy wenschen te geven, en zullen verplicht zyn de docu menten, waarop zy zich beroepen, vertaald in het Engelsch en notarieel gewaarmerkt in te leveron in triplo. Kennisgeving van bezwaar tegen eenigerlei concessie moet eveneens aan den secretaris worden ingezonden, mot korte opgaaf van het toelichtende getuigenis, dab men wenscht in te leveren. „Op bevel van de Transvaal Concsesions Commission: Bernard Holland, secretaris van de commissie." Do met de Duitsche regeering bevriende „Berliner Noueste Nachrichten" verklaart: De handelingen van de Engelsche autoriteiten in Zuid-Afrika hebben herhaaldelijk aanleiding gegeven tot klachten over onnoodige hardheid en schending van algemeen erkende grond beginselen van het privaat en internationaal recht. Een nieuwe daad van willekeur schynt thans voorbereid te worden: het van Engel- schen kant aangekondigde onderzoek naar de rechtsgeldigheid der door de Transvaalsche regeering verleende concessiën, om de „in stryd met de wet" of „in stryd met de tractaten" gegeven concessiën in te trokken of te wyzigen, oruischt rechtstreeks in tegen het algemeen geldende beginsel van de on aantastbaarheid van den by zondoren oigendom in den oorlog. Geen rogeering, die op het standpunt staat van do Yolkonrechtelyk© ge meenschap, heeft nog in een veroverd land de contractueele rechten van byzondero per sonen of maatschappyen aangetast, welke zy van do vroegere wettige regeering hadden gekregen. Het doet hierby niets ter zake, of do houder van een rechtstitel burger is van den veroverden staat, of buitenlander. Niet minder onjuist vervolgt het blad is het standpunt, hetwelk wordt ingenomen tegenover de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoor weg maatschappywelke beschreven wordt als „actief oorlogvoerend aan de zyde der Boeren", omdat zy haar werkplaatsen in arse nalen heeft omgezet, en de naar de Kaap on naar Natal voerende ïynen geëxploiteerd heeft zoolang die in handen van de Boeren waren, en ze daarna zou hebbon vernield, toen zy in de handen der Engelschen vielen. Ook deze beweringen hebben oogonschynlijk ten doel do confiscatie van het eigendom der Spoorweg- maatschappy voor te bereideD. Redenen om aan de onjuistheid der beweringen zelve te twyfelen, is er niet; maar ook dan, als de spoorwegen het eigendom zyn van buiten- landsche kapitalisten, zyn zy natuurlyk onder worpen aan het dwingend gezag van den Staat, op welks gebied zy liggen. De leiders van de exploitatie van zulke spoorwegen hebben niet alleen het recht, maar ook den plicht, in geval van oorlog de operatie van haar regeering te ondersteunen, en hiertoe behoort zoowel dat de exploitatie in dienst van het eigen land wordt gesteld, als dat het voor den vyand moeiiyker of onmogelyk ge maakt wordt, van de ïynen gebruik te maken. De spoorwegbestuurders zyn, als zy deze hun plichten nakomen, niet meer „oorlog voerende party" dan elk burger, die, zonder zelf aan de gevechten deel te nemen, zyn strydonde landgenooten ondersteunt door ver pleging, herberging of op welke andere wyze ook. Tot nu toe is nog niemand op de gedachte gekomen, dat dergelyke niet-com- battanten de door het volkenrecht gewaar borgde bescherming van hun particulieren eigendom zoudeD verliezen, wanneer zy op de aaDgegeven wyze deelnemen aan de verdedi ging des lands. In den oorlog van 1870 heeft de Fransche Oosterspoorweg-Maatschappy aan FraDkryk soortgeiyke diensten bewezen, en toch heeft Duitschland die maatschappy voor haar in Elzas-Lotharingen gelegen ïynen by de annexatie in contanten, en rykeiyk, schade loos gesteld. De gedragsiyn, welke de autoriteiten in Zuid-Afrika thans gelieven te volgen, krygt een internationaal karakter, doordien zoowel in de ondernemingen, welker concessiën nu door het bewind in Transvaal onderworpen zullen worden aan een achteraf komend onder zoek, als in den Nederlandschen Zuid-Afrikaan- schen Spoorweg zeer groote buitenlandsche kapitalen, in dien spoorweg met name Duitsch kapitaal, gestoken zyn. "Wel heeft de „Times" eergisteren verklaard, dat de Britsche ryks- regeering „zoeken zal" naar do middelen om de aanspraken van het buitenlandsche kapi taal voor benadeeling te beschermen, maar de in dit opzicht verwekte bezorgdheid kan enkel en alleen worden weggenomen door een heldere en bindende verklaring van het Kabinet te Londen. Hoe dit zy, het is in elk geval te verwachten, dat het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken zich de by deze aangelegenheden betrokken Duitsche belangen krachtig zal aantrekken. Behalve de bewaking van de eigendomsrechten van Duitschers, zal de uitzetting van Duitschers uit Transvaal het onderwerp vormen van diplomatieke onder handelingen met Engeland, en daarby mag men, volgens de „Berl. Neueste Nachrichten", van de krachtige behartiging der Duitsche belangen door het ministerie van buitenland sche zaken te Berlyn verzekerd zyn. Het Fransche comité voor de Onafhanke lijkheid der Boeren, resideerende 47 rue Tailbout te Parys, zendt aan het „Hbl." den tekst van een telegram, dat het wil zenden aan president Kruger en president Steyn bfi gelegenheid van hun 7öste en 48ste verjaar dagen. „Ter eere van nw geboortedag zal het telegram luiden, die voor u beiden in de maand October valt, stellen wy ons tot plicht u al onze sympathie te betuigen en al onze wenschen voor het slagen van het ver heven werk, datgy hebt ondernomen en dat u op den hoogsten rang plaatst in de geschie denis der beschaving. Zegt vooral aan uw volken, dat de geheele wereld hun wakkeren tegenstand bewondert, dat zy hun pogingen toejuicht en dat haar overtuiging in de eind overwinning van hun zaak onwankelbaar is." De lysten met de namen der onderteeke naars zullen aan de presidenten worden toe gezonden. Indien men zich daaronder wil scharen, zal het voldoende wezen zyn naam aan bovengenoemd adres te zenden. 8 October worden de lysten gesloten. Omtrent den dood van commandant Theron zyn nog geen nadere berichten ontvangen. Lord Roberts seint uit Belfast van 9 dezer, van generaal Clery tyding te hebben ontvan gen van een schermutseling by Rooikopje, waarby aan Engelsche zyde 4 man gedood en een officier en 2 minderen gewond werden. Clery was van Standerton vertrokken met een afdeeling, samengesteld uit verschillende wapenen, om den vyand aan to vallen. Generaal Hildyard meldt, dat hy verster kingen heeft opgeworpen te Wakkerstroom. Generaal Clemonts, die in het district Hek poort, ten noordwesten van Johannesburg, opereert, heeft dagelyks ontmoetingon met afdeelingen Boeren. Onder de uitgewezenen, die Zaterdag mot de „Scot" te Londen zyn aangekomen, was ook Johns, de politieagent te Johannesburg, die Edgar heoft doodgeschoten. Bennet Burleigh, de oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph," seint, dat de Boeren, die zich tegen het oprukken van generaal French verzetten, aangevoerd worden door Tobias, die 800 man van de Ermeloo- en Carolina-commando's by zich heeft, met drio kanonnen. Router's correspondent in Buller's kamp meldt, dat de Boeren den 5den dezer dat kamp met een Long Tom beschoten hebben, maar zondor schade aan te richten. Den vorigen dag waren Stfathcona's verkenners in het nauw gebracht en twee mannen waren gewond en zes vermist. De Boeren heliographeerden, dat het land niet geannexeerd kon worden voordat de Engelschen Botha verslagen hadden. Laffan verneemt uit Pietermaritzburg, dat duizenden machines en wagens van de Ned. Z.-A. Spoor wegmaatschappy op de Selati-Iyn staan. De correspondent van de „Daily Mail" te Pretoria maakt, geiyk reeds gezegd, melding van een eigenaardige omstandigheid. Een aantal Boeren, nl. gevangen gemaakt te Warmbad, werd in het bezit gevonden van geweren, waaraan nieuwe, van ruw hout gemaakte laden waren bevestigd. Hieromtrent wordt nu nader gemeld: Deze geweren bleken te behooren tot do tweehonderd, die door generaal Baden-Powell waron gevonden, nadat zy door de Boeren waren begraven, en vervolgens door Kaffers waren opgedolven. Toen zy in de handen der Engelschen waren gevallen, werden zy mee genomen naar den top van een kopje en daar werden de laden verbrand. De geweren schynen evenwel weer door de Boeren te zyn gevonden, die ze weer bruikbaar gemaakt hebben door er nieuwe laden aan te bevestigen. Indien er iemand onzer Hollandsche jongens geweest is, die in den Boerenkrijg veel heeft ondervonden en geledon zoo schryft men aan de „Zwolsche Crt." uit Groningen dan is het de heer H. Dyksterhuis, die thans van uit Pretoria alhier is teruggekeerd. De linker heup is hem weggeschoten, een der handen is gekwetst. Hy werd by den slag te Elands laagte deerlyk verwond en naar Ladysmith vervoerd. Tydens het beleg heeft hy als eenige Hollander te Ladysmith met de Engel schen alle ontberingen doorgestaan. Hy maakte persoonlyk kennis met generaal Hunter. Nadat hy weder naar Pretoria was ver voerd, werd hy ook daar ingesloten. Wat hy daar zag en hoordede Engelschen byna smeekende om brood, mannen en paarden waren vermagerd. De Engelsche soldaten spraken het uit, dat zy smachtten naar het einde van den oorlog, maar zoo zegt de heer Dyksterhuis het kan nog lang duren. 15,000 mannen de kern der Boeren staan nog in het veld, waarvan velen besloten zyn om zich tot den dood toe te verdedigen, liever dan zich over te geven. Pretoria is één hospitaal; overal zyn zieken, overal zyn ge wonden. Nog eenige dagen voor het beleg hoorde hy Oom Paal sproken m de Gerefor meerde kerk. De gryze staatspresident had nog goeden moed. Uit Lorengo-Marquez wordt aan de „Daily Telegraph" geseind, dat de Engelschen, behalve dat zy op Waterval-Boven zyn teruggetrokken, ook. Lydenburg weer hebben ontruimd. Ook kwam gisteren de tyding, dat Roberts zyn hoofdkwartier weer van Belfast naar Pretoria verplaatste. Dit ljjkt ook niet uit weelde te geschieden. Dat die terugverplaatsing van het hoofd kwartier moet dienon om den indruk te veatigen, dat de oorlog officieel is afgeloopen, is wel mogolyk, maar aan de werkelijkheid er van golooven doet natuurlyk niemand, behalve misschien de Engelschen zelf. Intusschen kan er ook een andere verkla ring worden gegeven aan do verplaatsing van lord Roberts' hoofdkwartier naar Pretoria. Wy denkon daarby aan het optreden der "Boeren. Het laatste blyk van dat optreden weFd aan de Londensche bladen gemeld in een telegram van 9 dezer uit Pietermaritzburg, nl. dat de Boeren de spoorwegbrug ten zui den van het station Kliprivier vernield en daar een trein bemachtigd hebben. Er is echter moer dan éé.i station Klip rivier, o. a. ten zuiden van Johannesburg en by Ladysmith. Opmerking verdient dus, dat het telegram kwam nit Pietermaritzburg, in Natal, en niet uit Johannesburg, in Transvaal, in welks nabyheid men eerat dacht dat hot. voorval zou zyn afgespeeld. Het is dus nog steeds niet duidelyk by welk Kliprivieretation de Boeren den trein hebben gepakt, doch uit de plaats van afzen ding van het telegram schynt te biyken, dat het by Ladysmith moet zyn geweest. Is dit zoo, dan zou dus de doode Theron zich van den trein hebben meester gemaakt. Een prachtig succes. Als nu de Boeren maar slagen kunnen de Delagoaiyn te houden, dan moet er gebrek komen. Tevens is er weer bewys geleverd, dat Zuid-Transvaal slecht bezet is. Men wist toch, dat Theron in de buurt van Kliprivier zat. Reeds weken dwaalt hy daar rond. Immers, zooals men zich herinnert, was voor een paar dagen melding gemaakt van het vermeesteren van een trein door Theron en dit in verband gebracht met het bovenstaande bericht uit Pietermaritzburg geeft groote waar- schynlykheid aan het volgende bericht, den 8sten door Laffan uit Johannesburg geseind: „De Engolschen hebben in de buurt 20 man van Theron omsingeld; 9 werden er gedood of gewond en do rest gevangengenomen. Die twin tig bleken zich bedronken te hebben aan cham pagne uit een buitgemaakten trein. De heele troep bestond uit 70 man, meest Italianen en andere vreemdelingen." VyfUg ontkwamen er dus. De verklaring, dat Roberts dus niet uit weelde zyn hoofdkwartier naar Pretoria heeft verplaatst is dus niet geheol en al verworpeiyk. Ons schijnt zy echter minder aannemelijk toe dan dozo, dat de oorlog ten einde loopt. En die moening dringt zich dos te meer aan ons op, als wy zien, hoe de Boeren, als zy niot tusschen twee vuren generaal Buller ten noorden en generaal Fronch ten zuiden van den spoorweg willen geraken, genood zaakt worden na«ar hot noorden een uitweg te zoeken. Daartegen kan echter worden ingebracht, dat er nog niets naders vernomen is omtrent het verder oprukken der Engelschen naar het noorden, alsmede, dat het terrein en het klimaat daar voor do Engelschen steeds lasti ger wordt. Inmiddols is de oosthoek van donVrystaat voor eon goed deel weer in Boerenhanden. Heel kalm zijn woer Boerenbesturen ingesteld en de vlag geheschen. Welke waarde er moet gehecht worden aan liet bericht dat president Kruger gister avond te Loren^o-Marquez, dus op Portugeesch gebied, is aangekomen, 13 voor het oogenblik, by ontstentenis van nadere gegevens, natuur lyk nog mooiiyk te zeggen. Zou nu werkelijk door de Engolschen zyn uitgevondon waar hy zich bevindt? BïU lrr E 1ST L A.IST pipaiije. De politie te Saragossa arrosteerde gisteren een persoon, genaamd Pignatolli, vermoedeiyk een Hollander, naar geseind wordt. Hy had by zich oon yzeran doosje met Duitsche brievon. Mon gelooft met een anarchist te doen te hebbon, althans do Spaanscho politie zoekt eenige anarchisten, die vermoed worden een bepaalde opdracht te hebben. Qvoot>Britaiinlë* Naar de „Hbl."-correspondent te Londen van het hoofdbureel der conservatieve party verneemt, is hot bericht in de bladen onjuist, dat het Comité te Liverpool door het hoofd bureel werd gewaarschuwd, dat de algemeene verkiezingen in het begin van October zullen plaats heoben. Naar hot heet, komt lord Salisbury Donderdag of Yrydag uit de Yogeezen op zyn landgoed Hatfield terug. - Gisteren is er by Londen een ontploffing geweest in de patrononfabriek van Eley. Er schynen een paar man by gedood en etteiyken gewond te zyn. Yft»aenlgde Stoten# President Mac Kinley heeft in allen vorm zyn benoeming tot candidaat van de Ropu- blikeinsche party voor het presidentschap aangenomen. In hot schry ven, waarin h(j zich bereid verklaart de candidafcuur aan te nemen, treedt hy geheel toe tot het programma van de republikeinsche conventie. Goudkust Yolgens de laatste berichten uit Ashanti hebben de Engelschen onder de kapiteins Benson en Wilcox Edjesoe, ten oost9n van Koemassi, aangevallen, maar moesten terug, omdat hun inlandsche bondgenooten deser teerden. Kapitein Benson sneuvelde. Telograinmen. LORENgO-MARQUEZ, 12 September. (R. O.) President Kroger is gisteravond alhier aan gekomen. WASHINGTON, 11 September. (R. O.) Do Chineescho gezant ontving een telegram van Li-Hung-Chang, gedateerd 27 Augustus, met don tekst van een Keizeriyk edict, waarin de Keizer hem machtigt onmiddellyk naar Peking te gaan, om met Tsjing samen to werken by de vredesonderhandelingen en de regeling van al de oorlogsmoeilykheden. Li vraagt nu, dat de mogendheden zullen samen werken, om hem bescherming te verleenen en zyn reis te vergemakkeiyken. Li zal waarschyniyk onverwyid uit Shanghai vertrekken en over zee gaan. Aan Sir Robert Hart is verzocht voor een boot te zorgen, wiirirmedo hy de reis kan maken. LONDEN, 12 September. RO.) Do „Times" meldt uit Peking van den 31 sten Augustus: Onze correspondent, sprekende over het over wicht van Ruslands invloeden de onderworpen heid daaraan van Japan, zogt, dat de Russen, toen zy Peking waren binnengetrokken, aan hun verblyf aldaar geheel het karakter gaven van duurzaamheid. Japan was ontevreden over de weinige getalsterkte dor Engelsche legermacht. Het is nu zeker, dab de Keizerin en prins Tuan van plan waren de gezanten te vermoorden. De Duitsche gezant werd van het leven be roofd op keizerlyk bevel. De correspondent wijst met nadruk op de gebiedende noodzakelijkheid van afzetting der keizerin en terechtstelling van Tuan en andero schuldige ambtenaren. PEKING, 4 Sept. RO.) Prins Ching had een onderhoud met sir Robert Hart. De uit slag daarvan wordt geheim gehouden, maar binnen weinige dagen, zoo wordt ten minste verwacht, zal die bekend zyn. Ching heeft dezelfde volmacht als Kung in 1860 als overbrenger van een keizeriyk decreet met byzondero Instructies aan sir Hart vanwege den Keizer. De Russisch-Chineoscho Bank wordt morgen gesloten en zal overgebracht worden naar Shanghai. Door de Bank is beslag gelegd, als uitmakende een deel van de borgstelling, op het keizer- lyke univorsiteitsfonds van vyf millioen taels, waaruit de Chineezen hun troepen betaalden. LONDEN, 12 September. (R. O.) Aan de „Daily Telegraph" wordt dato 10 dezer uit Shanghai gemeld, dat zeshonderd Japansche marinesoldaten te Shanghai zyn aan land gezet. Marktborichtozi, Amsterdam, 12 September. Tor veemarkt waren heden aangevoerd: 123 vette Kalveren, late qual. ƒ0.80, 2do qual. O 80, 3de qual. 0.70 per KG.; 22 nuchtere idem ƒ9 a 11; 415 vette Varkens 0.40 a ƒ0.44 per KG. Rotterdam, 11 Sept. Vee. Aanvoer 53 Paarden, Veulen, Ezel, 1505 magere Runderen, G70 vette Rundoren, 535 vette- en graskalveren, 60 nuchtere Kalveren, Schapen of Lammeren,— Varkon, 246 Biggen, 2 Bokken of Geiten. Men noteert: Vette Kandoren 1ste qual. 64 a 2de qual. 60 a 3do qual. 66 a cents. Ossen lste qual. 66 a 2do quaL 62 a 3de qual. 5S a ceuts. Stieren lste qual. 55 a 2de qual. 40 a 3do qual. a cents. Kalveren lste qual. 85 a2d o qual. 75 a 60 cents, alles per KG. liandel traag. Melkkoeien 212 a 160, Kalfkoeien 240 a ƒ170, Stieren ƒ220 a 80, Pinken ƒ75 a f 65, Graskalveren 65 a 32, Vaarzen f 130 a 80, Paarden 130 a 40. Handel levendig on goed. Boter. Aan voor: 84/8 en 70/16 ton en 530 stukken van V» kilo. De prijzen waron als volgt: lste qual. 54, 2de qual. 50 en 3de qual. 46. Voorstukken van 'j» kjlo werd 70 a 65 ets. betaald. Sueck, 11 September. Ter veemarkt waren do aanvoeren en prijzen als volgt: 335 koeien ƒ100 a ƒ210, 216 kalveren ƒ25 a ƒ55, 286 schapen 13 a f2.1, 236 lammeren 10 a 16, 338 varkens 30 a ƒ70, 74 biggen f 6 a 10,15stieren 70 af 165. Jleppel, 1L September. Aan de botermijn was heden do aanvoer 2950 K.G. Hoogste prijs ƒ1.21, laagste prijs ƒ1.10, middenprya ƒ1.19 per K.G. Schiedam, 11 Sept. Noteeriüg van de Beurs- commissie. Moutwijn 10.25 per HL. Zonder lust en zonder belasting. Spoeling 1. Noteering van de Makelaars. Moutwijn 10.60, Jenever 14.50, idem Amsterd. proef 10.—. Notoering van den Distrllateurebond. Moutwjjn ƒ10.50, Jenever 14.50, Amst. Proef ƒ16.v LEIDE.V, 13 September. Thermomöterstandgisteravond om 8 uren 14.5° C. 58.1° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 14.5° C. 68.1° F., 's middags om 12 uren 18° C. 64.4J F., 's namiddags om 4 uren 17 C. 62.6° F. Zooals men zich herinneren zal, is d6 luitenant der artillerie P. Keulemans in der tyd naar Transvaal vertrokken om dienst te nemen in hot leger der beide Republieken,.. Volgens een bericht, by zyn ouders te Schoon hoven ingekomen, is hy thans krygsgevangen. Hy bevond zich by Prinsloo, toen deze zich, met zyn commando aan de Engelschen overgaf. Het centraal-comïté van het Indische Roode Kruis wenscht de uitzending van twee ziekenverpleegsters om dienst te doen in het- hospitaal te Kotta-Radja (Atjeh). Naar men vernoemt, heeft het comité een beroep gedaan op het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis ter bevordering van die uitzending.1 Het hoofd-comitó van hot Ned. Roode, Kruis zendt couranten en goederen voor de, krygsgevangenen op Ceylon aan den Neder-' landschen consul te Colombo. Het stoomschip „Bundesrath" (thuisreis) vertrok 10 Sept. van Delagoabaai; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Sept. van Port-Said. De pachter van de vernielde rotonde te Blaricum ondervindt veel deel neming in zyn droevig lot. By den heer Praetorius, te Bussura, is te zynen behoeve een bedrag van f 1396 aan by dragen inge komen. Te Schoondyke, Zeeland, zyn vyf korenhoopen van Butler afgebrand. De schade wordt op 2000 geschat. Oorzaak was het spelen met vuur door kinderen. Waarschyniyk door het omval len van een brandend petroleumlampje is Zondagavond te Frederiksoord het huus afge-' brand, bewoond door H. Jongbloed en gezin. Daar de vrouw, die met licht in het achterhuis was gegaan, wat lang wegbleef, ging de man eens kyken en vond zyn vrouw liggende in een zenuwtoeval, terwyl hot rieten dak boven en naast haar roods in volle vlam stond. In alleryl droeg hy zyn bezwymde echtgenoote buitenshuis en daarna vier der i slapende kinderen: drie onderen redden zich zelf. Niets kon gered worden. Gelukkig zyn huis en inboedel verzekerd. en van andere voor het Leidsch Dagblad be-, stemde stukken wordt beleefd verzocht de kopy daarvan slechts op óón zyde van het papier te schrijven, en niet tor weerszyden, niet tegen elkaar. Ook is het wenschelyk, dat vooral de namen zeer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zyn in het belang vaa spoed en juistheid.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3