n\ 12438 Dinsdag XI September. A0. 190r Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 September. X?"e;-u.±lXe'£o:o.0 v Adellijk en burgerlijk bloei DA&BLA PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden por 8 maanden; i i i i i l.lOi Buiten Leiden, por loopor en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco por post 1.65. PRIJS DER AD VERTEN T1ËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseoren buiten do stad wordt f 0.06 berekend. V- c- S' By gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", te Leiden, hebben oud-leerlingen van de school van dat Genootschap een fonds gesticht, om te dienen voor premiëa by uit te schrijven prijsvragen. Tot nadere toelichting omtrent de bestem ming van dit fonds dient vermeld: 1. Dat de renten zullen dienon voor premiön -DÜ buitengewone prijsvragen, door het bestuur van hot Genootschap om de vijf jaren uit te ischrijven voor oud-leerlingen, die op den tijd ivan beantwoording niet langer dan vijf jaren de school hebben vorlaten. 2. Dat de commissie van beoordeeling over do ingekomen antwoorden op voornoemde prijsvragen zal bestaan uit twee bestuurders van het Genootschap en drie deskundige oud- 1 leerlingen, buiten den kring der beantwoorders staande en door het bestuur gekozen; terwijl •die comjnissio schriftelijk zal uitbrengen een met redonen omkleed oordeel over ieder inge- j komen antwoord, waarvan afschrift aan eiken 'mededinger zal worden uitgereikt. Den 17den September 1885 werd het fonds gesticht, zoodat nu het tijdstip is aangebroken -om voor do dorde maal tot de uitvoering over te gaan, waarom hot bestuur van boven genoemd Genootschap besloten heeft uit te schrijven de volgende prijsvraag: Hst maken van een ontwerp voor een Raadhuis voor een gemeente van 20,000 inwoners. In hot in druk verschenen programma worden de verschillende onderdeelen van die prijsvraag meegedeeld. Er wordon twee prijzen uitgeloofd: voor het boste ingekomen antwoord eon som van ƒ200 en een grooto zilveren medaille; voor hot daarop volgend antwoord eon grooto zil- veren medaille. Indien naar het oordeel der Jury do inge komen antwoorden voor de uitgeloofde prijzen 'niet in aanmerking komen, of geen uitspraak kan gedaan worden omtrent dén voorrang van een of meer antwoorden, wordt het recht voorbehouden tot gedeeltelijke toekenning of tofc verdooling der uitgeloofde geldsom. De ten volle bekroonde antwoorden worden 'eigendom van hot Genootschap; gedeeltelijk bekroonde antwoorden alleen dan, wanneer do toegekende belooning wordt aanvaard. De antwoorden worden ingowacht vóór of :ap den lsten Maart 1901 bij den lsten socro- taris van het Genootschap, gemerkt mot een motto en vergezeld van een verzegelden naara- brief, waarop van buiten hotzelfd9 motto voorkomt en tevens een correspondentieadres. De mededinging is alleen opengesteld voor oud-leerlingen van de school van het Genoot schap, die na 17 September 1895 het onderwijs hebben gevolgd. De jury zal bestaan uit do hoeren "W. Kok en J. Korevaar, als bestuurders, en de heeren iL. Couvée, te Delft, J. Hengeveld Jzn., te Alfen a/d. Rijn, en J. Roem, te Leiden, als oud-leerlingen van het Genootschap. De ontwerpen zullen in het openbaar worden tentoongesteld. Geslaagd is te Amsterdam voor middel baar onderwijs in rechtlijnig teekenen en perspectief, de heer B. E. Spijker A.zn., alhier. Het Rijks Ethnographisch Museum to Loiden heeft van don heer R. Parkinson, te Jtalum, Nieuw-Britannië, wederom ten ge schenke ontvangen de volgende belangrijke verzameling, die geïnventariseerd is als serie 1181 en waai voor aan den schenker do dank der Regeering is betuigd. 1) 1 masker van het eiland Buka en 3 maskers van het eiland Ka&n, beide tot do Salomo-eilanden behoorendo 2) 1 masker van hot eiland Nieuw Hannover 8) 1 danskostuum van boomschors, met bijbehoorend masker en een kap van aaneen geregen roodö bladreepen van het eiland Nisan, eveneens tot de Salomo-eilanden behoorende; 4) 4 kalkkokers van kalebasvrucht, versierd met ingebrande figuren, 2 houten kalkspatels met kunstig gesneden boveneinden, 2 kammen van houten staafjes, waarvan de boveneinden met hars en klei tot do greep zijn vereonigd, 4 kammen als voren, doch nog niet geheel afgewerkt, 6 houten bakken op ringvormigen voet of op korte pooton on met kunstig in den vorm van monschen of dieren gesneden grepen, 3 ovale houten schotels, eveneens met in den vorm van menschen gesneden grepen, 6 lepols van klapperdop met houten openge werkte stelen in den vorm van visschen, enz., 1 mes van Obsidiaan mot houten gevest, dat met snjjwerk is versierd, 2 stootwapens van roggostokels met houton kunstig gesneden grepen; alles afkomstig van de Admiraliteils- eilanden. De zesde jaarvergadering van de afdeoling Leiden en Omstreken van den „Nod. R.-K. Volksbond", in het Bondsgebouw aan het Rapenburg, werd door een zeer aanzienlijk aantal leden bijgewoond. Na oen woord van welkomst door den voorzitter, don hoer G. J. Bik, tor opening van do vergadering, word door den secretaris, don lieer II. J. Van Kerkhof!, het jaarverslag uitgebracht. De rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar zou eerst in een vol gende maandvergadering worden tor tafel go- bracht wegens verplichte uitstedigheid van den penningmeester. Inmiddels kon worden mede- godeeld, dat de financieele toestand der afdeeiing gunstig mocht worden genoemd. Na hot uitbrengen van het verslag werd der afdeoling aangeboden, by monde van don weleorvv. heer pater Van Kcssel, een .fraai Christusbeeld, chromotypio in biscuit, ongeveer meter hoog. Dit beeld van het H. Hart van Jezus is een geschenk van de leden, hun echtgenooten en van -eenigo moergegoodon uit •do gemeente. Do eervv. spreker meende, dat dit schoone beeld waardiglijk past in do afdeoling. Ten slotte worden gekozen als bestuurs leden do heeren B. Reozink, vice-prosident, met 156, H. J. Van Kerkhoff, lsto secretaris, met 194, H. Flos, 2do penningmeester, met 139, B. Versteeg, 2de secretaris, met 172, en G. Van Egmond, bibliothecaris, mot 175 stommen, allen aftredend. Nadat aan de hork ozon titularissen door verschillende leden een woord van oprechte belangstelling on warme golukwenschen waren toegebracht, werd do vergadering gesloten. Naar aanleiding van berichten in som mige nieuwsbladen hebben zich Nederlanders naar Zuid-Afrika begeven, om daar een werk kring te vinden. De consul-generaal te Kaapstad waarschuwt echter ten ernstigste het publiek in Nedeiiand tegen emigratie naar Zuid-Afrika, daar deze vooreerst niet aan to bevelen is. Met de repu blieken bestaat geen gomoenschap en in den Oranje-Vrijstaat loopen honderden monschen ledig. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 October a. s., aan den heer C. F. Van der Linden, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als assistent aan het Rykslandbouw- proefstation te Goes. 66) Zyn toon en zyn houding hadden iets zóó gebiedends, dat elke tegenstand onmogelyk scheen; het oude familiehoofd der Steinrücks wist zich te doen gehoorzamen. Inderdaad weersprak geen der beide jonge mannen hem. (Raoul wist niet wat hy hoorde. Myn beide kleinzonen en myn bloed, dat u beiden in de aderen stroomt I dat was een erkenning van den zoon zyner dochter. „Raoul is de schuldige, hy erkent het zelf," nam Steinrück weder het woord. „In zjjn naam verklaar ik u, Michaël, dat hy elke beleediging herroept, daar tegenover zult gy ruw styve houding laten varen, die ook een poort van uitdaging is. Zyt gy daarmedo tevreden?" I „Als graaf Raoul dat bevestigt, ja." „Dat zal hü doen; Raoul 1" De jonge graaf antwoordde niet. Hy stond daar met op elkander geklemde lippen, de handen tot vuisten gebald, en wierp een blik vol diepen haat op zyn tegenpartij. Het scheen, dat h{j besloten was zyn grootvader to trotseeren. „Nu?" vroeg deze na eenige oogonblikken. „Ik wacht." „Nu, ik wil niotP sprak Raoul toornig, biaar nu ging do generaal vlak voor hem staan met het oog vast op hem gericht. „Gij moet willen, want gy hebt ongeluk! Als Michaël de beleediger geweest was, zou ik hetzelfde van hem eischen, en hij zou ge hoorzamen; nu gy het geweest iyt, zult gy De Vereeniging van Rfiksdeurwaardera besloot zich tot den minister van financiën te wenden en afschrift van dat adres te zenden aan de loden der Tweede Kamer, om betero regeling van de belooning der ambtenaren en hen zoo mogeLjjk in het genot te stellen van vast traktement. De Tsaar hoeft in antwoord op het telegram, de vorige week hom gezonden door vertegenwoordigers van verschillende mogend heden, by gelegenheid van het nederleggen der akten van bekrachtiging van de overeen komsten der Vredesconferentie, het volgend telegram in het Fransch gericht tot den minister van buitenlandsche zaken, den heer De Beaufort: „Wil aan do vertegenwoordigers der te 's-Gravenhago saamgekomen mogendheden tot nederlegging van de akte van bekrachti ging der overeenkomsten en verklaringen den 293ten Juli 1899 onderteekend, mjjn oprech ten dank overbrengen voor het uitspreken van hun goede gevoelens ten mijnen aanzien. „Geve God, dat de werkzaamheden, waaraan die hoeren zulk een levendig aandeel hebben gonomon, tot grondslag mogen strekken yan de stichting, zy hot zelfs ook oorst in een verwyderde toekomst, van don eroldvredb, doel van alle cLristolyke beschaving. NiLolaas." In den tooneelwedstryd, t6 openen 21 October en te sluiten 16 December a. 8., uit geschreven door de Letterliovendo Vereeniging „Kunst na Arbeid", te 's-Gravenhage, by ge legenheid van haar 25-jaiig jubilé, en te houden in de tooneelzaal van het gebouw „Concordia", Hoogezand, zullen optreden de volgende gezel schappen Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" van Amsterdam; Letterlievend Genootschap „Geestbeschaving" van Dolft; Letterlievende Vereeniging „Oefening na Arbeid" van Rot terdam; Rotterdamsche Tooneolvereeniging „Kunst na den Arbeid" van Rotterdam Loidscho Tooneolvereeniging „Jacob Cats" van Loidënv Tooneel vereeniging „St.-Cornelius" van Schiedam; Letterlievende Vereeniging „Gezellighoid" van Rotterdam; Rederijkers kamer „Tollens" vanDelft; Tooneolvereeniging „Vriendenkring", te Krimpen aan do Lek. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem heeft benoomd tot assistent te "Werveislioef den weleerw. heer P. H. Wytenburg, tot assistent to Kastrikuw den weloerw. heer M. J. J. Kammers en tot kapelaan te Rotterdam (H. Hildogardis) den weleerw. hoer Th. J. Gielen. Allen werden den 15den Aug. 1L priester \KOWi)d. Da 30ste algemeen© vergadering van den Nederl. Protestantenbond zal op Dinsdag 30 en Woansdag 31 October te Haarlem worden gehouden. B:j Kon. besluit is bepaald, dat in het krankzinnigengesticht te Rosmalen niet meer dan 2S0 krankzinnige mannen en 250 krank zinnige vrouwen mogen verpleegd worden. In het „Hotol Central" to 's-Grayenliage logeert do heer Y. Takikuchi uit Japan, voor zitter van de Kamer van Koophandel van Yamaguchi. Do heer F. W. Bolk, werktuigkundig ingenieur, uitgezet ingenieur der Ned. Zuid- Afiikaansc.be Spoorwog-Maatschappy, is ge plaatst by de firma Gebr. Stork, te Hengeloo. De werktuigkundig ingenieur D. W. Gys- wyt, uitgezet ingenieur der Ned. Zuid- Afrikaansche Spoorweg-Maatsc.happy, is ge plaatst als ingenieur by do Katondrechtsche machinofabriök. (Ingenieur.) Op de Hollandia-Drukkerij te Utrecht is verschenen: „De Oceaan der theosofie", door William Q. Judge naar de tiende Amerikaansche uitgave. Het is een boek van 260 bladzijden, verdeeld over zeventien hoofdstukken, waarin is getracht op zulk een wfize over Theosofie te schrfiven, dat gewone lezers het kunnen begrijpen. „Er komen" zegt deschryver „stoute11 beweringen In voor, maar men moet daarby zoor bepaald in het oog houden, dat alleen de schrijver voor don inhoud aansprakelijk is; het Theosofisch Genootschap is in geen enkel opzicht verantwoordelijk voor of gebondon door iets, dat in hel boök gezegd wordteven min worden de leden er minder goede Theosofen door, wanneer ze niet aannemen wat lk neer geschreven heb. De toon van vaste over tuiging, die in het geheele werk doorstraalt, is niet het gevolg van dogmatiamo of ver waandheid, maar spruit voort uit een kennis, die op bewijzen en ervaring is gegrond." B\j deze aankondiging moeten wy hot laten over de waarde van het boek kunnen wy niet oordeelen. Alleen is hot, ter verklaring van den titel, misschien niet ondienstig mede te deelen, dat het eerste hoofdstuk aanvangt met deze woorden: „Theosofie is die oceaan van kennis, welke zich uitstrekt van den eenen oever der Evolutie van met gevoel begaafde wezens tot den anderen." Ter by woning van onze legermanoeuvres is kolonel Kuhnel, van don Deenschen gone- ralen staf, in liet „Hotel dos Indes" te 's-Gravenhago aangekomen. De leden der Zuid-Afrikaansche Deputatie hebben president Kruger by zyn a. s. ver- jaardag hartelyk gelukgewonscht en bun onveranderlijke hoogachting betuigd. Do Commissaris der Koningin in Zuid- Holland bezoekt Donderdag a. s. de gemeenten Loiderdorp, Koudekerk, Alfen en Oudshoorn. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 10 Sept. van Rotterdam to Nieuw-York; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotter dam, is 10 Sept. Prawlopojnt gepasseerd; do „Cyclops", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 8 Sept. van Liverpool. Boskoop. In do gohoudon vergadering van aandeelhoudeis der stoomboot-maatschappy Boskoop Waddingsveen Gouda hooft men >mot algemeene stemmen bosloton do vennoot schap gedurende 20 volgonde jaron voort te zetten. Koudekerk. De bekende vosmerrie „Mo quette", van den heer C. M. Oppelaar, alhier, wolko in den laatsten tyd by wedronnen nogal van zich hooren laat, behaalde nu weder by de te Purmerend gehouden internationale harddravory dom derden prys. Loiderdorp. J. De Lange, nachtwaker alhier, is door don Commissaris der Koningin benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter. Woensdag, 12 dezer, des voormiddags te halftwaalf, zal door den gemeenteraad een openbare vergadering wordon gehouden. Uutlsliooriu De burgemeester dezer ge meente, van zyn verlof teruggekeerd, heeft zyn betrekking als zoodanig weder hervat. Kyuzatorwoudo. Alhier werd een huis- houdelyke vergadering gehouden van het Nuts- departement, waarin belangrijke zaken aan de orde waren. Nadat eenige ingekomen stukken waren behandeld en rapport was uitgebracht door commissiên, in de vorige vergadering benoemd, bracht de heer De Ren een uitvoerig verslag uit als afgevaardigde ter algemeene vergadering. Vervolgens werd de rekening onderzocht on goedgekeurd over het dienstjaar 1899/1900 en werd de begrooting opgemaakt voor het loopende dienstjaar. Tot bestuurslid, in plaats van den heer i L. N. Do Jong, die vertrokken is, werd be-1 noomd de» heer J. F. De Ren, en als commis- i saris der Spaarbank voor Rynzaterwouae de j heor L. J. Linthorst, in plaats van den heer W. Van dor Breggen, die overleden is. Een voorstel van den hoor De Ren, om vanwege hét departement oen volks-crediet- bank op te richten, gaf aanleiding tot uit- voerige discussies. Ton slotto werd een com- missio benoemd, bestaande uit de heeren O. Van Altona, J. F. De Ron on A. F. Mulder, die zich nader op de hoogte zal stellen en daaromtrent in de volgende vergadering een zaakryk rapport uit zal brengen. Eindelyk word mot grooto meerderheid vaav stemmen besloten, om voortaan In de open- bare vergaderingen van ons departement het gebruik van sterken drank niot moer toe te j laten. Woubru£ge. De milicien-'verlofganger Anth. Johannes ICapteyn, van de lichting 1900/ behoorendo tot het 2de regiment infanterie, in garnizoon te Haarlem, is tegen 13 Sept/1 a. 8. in werkelyken dienst opgeroepen. Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd togen Donderdag.5 13 September a. s., 's voorm. to elf uren. Zootorwoudo. Do besmettelyko ziekte/ diphtheritis, geconstateerd in hot huisgezin van den heer J. Van Konynenburg, is ge weken. De ontsmetting heeft plaats gehad. Uit de „Staatscourant", Koninklijke besluiten. De militiecom- missaris in Overysel, kolonel S. A. Lutz, is over geplaatst naar bet 1ste militiedistrict van Noord- Holland. Benoemd tot militiecommissaris in Overijsel do gepensionnoerdo luik-kolonel' roet den rang van kolonel van het regiment grenadiers en jagers L. Schel tu3 van IJsseldijk. Pensioen vorleend aan A. Cos ƒ340, C. Meester ƒ356, E. T. E. baron Van Asbeck ƒ1004, J. Van BeekhoiT f 166, G. J. Van der Goes f 1241, D. J. Jansen, gewezen bewaarder 2don rang in de strafgevangenis te Deventer, ƒ200; B. A. Piots, gewezen bewaarder 2den rang in do strafge vangenis te Almeloo, ƒ294; C. Zorgdrager, eervol ontslagen lichtwachter bij 'sRyks verlichting te Terschelling, ƒ206- Min. besoliikkingen. Benoemd tot collecteur der Staatsloterij: te 's-Gravenhage: J Loos Wzn., collecteur te Eindhoven; W. J.' L. Van Dissel, collecteur to Gouda; C. A. Haanebeok, weil. W. J. Van Stockuni' te 's-Gravenhago en J. \V. H Piere, aldaar; te Gouda: jhr. H. A. A. Meijer, te 's-Gravenhage; te Amersfoort: A- C. li. O. Lein- webor, aldaar, en A. G. Marin, te 's-Gravenhago. De minister van koloniën verleent deze week geen audiëntie. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang zal zijn te vervullen de betrekking van scheikundig assistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Goes. Jaarwedde 1000.. Zij, die voor deze betrekking wenschen in aan merking te komen, gelieven zich vóór 15 Sep tember a. s. aan te melden bij den directeur var voormeld R'ijkslandbouwproefstation. Gemengd Nieuws* Op de Lammerenmarkt alhier liep gisternamiddag een jongetje, genaamd C. K., spelende achteruit en hoorde de waar schuwingen van een man, die daar met een juk met twee emmers warm water liep, niet, zoodat lyj met een dor emmers in aanraking kwam. Een gedeelte van den inhoud kroeg de jongen over do boenen, zoodat één zyner kuiten nogal ernstig gebrand werdoverigens kwam hij er goed af. moeten toegeven. Ik verlang slechts een eenvoudig ja, verder niets. Wilt gy myn woorden bevestigen of niet?" Raoul deed nog eon laatste poging, om zyn trotsche houding to bewaren, maar die vlammende oogen schenen hem machteloos te maken. Het was het eenige, waarmede hem zyn grootvader dwingen kon, en hy dwong hem er inderdaad ook altyd mede. Er verliepen nog eenige seconden, aankwam het verlangde ja over de saamgeklemde lip pen, byna onverstaanbaar, maar het was toch gesproken. Michaël boog en sprak: „Ik neom myn uitdaging terug; de zaak is in orde." Steinrück herademde. Hy was toch niet zoo hard, als hy er uit zag. Uit deze herade ming kon men afleiden, wat hy uitgestaan had by de gedachte, dat zyn beide kleinkinderen elkander naar het leven gestaan hadden. „Reikt nu elkander de hand", ging hy op veel kalmer toon voort, „en denkt er voortaan aan, dat gy van één stam zyt, al moet dit ook voor de wereld een geheim blyven." Nu echter was Raouls gehoorzaamheid ten einde; met een vyandige uitdrukking wendde hy zich af, maar ook Michaël trad terug. .„Ik vraag wel verschooning, Excellentie, maar op dit punt zult gy ons wel vryheid moeten laten," sprak hy op koelen toon. „De graaf is niet tot verzoening geneigd, zooals ik zie; ik ben het ook niet. Ik geef hem my n woord, dat ik geen aanleiding tot een nieuwe uitdaging zal geven onze betrekkingen als bloedverwanten wyzen wy beiden wel met dezelfdo beslistheid aL" „Waarom? Is myn erkenning u niet ge noeg?" stoof Steinrück toornig op. „Een erkenning, die slechts door den nood, door de vrees van een openlyk schan daal afgedwongen werd, en die een geheim blijven moet, omdat men or zich tegenover de wereld voor schaamt neen, die voldoet my nietl Graaf Raoul heeft zyn geheele leven de liefde van zyn grootvader genoten; hy kon zich ook voor zyn bevelen buigen; ik was altyd de verstootone, ik werd verloochend; ieder uur van myn leven heb ik het moeten voelen, dat de Steinrücks my als iomandvan lagere geboorte uit hun kring verbanden, zooals zy dat nog heden doen. Hier op deze plaats hebt gij het my verklaard, dat onze bloedverwantschap voor u niet bestond, en ik houd my aan deze verklaring. Ik wil niet heimelijk als een gunst ontvangen, wat myn recht is voor heel de woreld, on al erkent gy my als uw kleinzoon, ik zal u nooit grootvader noomen nooit. En nu vraag ik den generaal, graaf Steinrück, of ik gaan kan." Hy sprak dit met volkomen zelfbeheer- sching, maar zyn stem had een klank, dat Raoul verrast en getroffen opkeek, want hy meende zyn grootvader te hooren. De ge lykenis was inderdaad nog nooit zoo duide- lyk uitgekomen als nu, terwyl beide mannen in trotsche houding tegenover elkander ston den. Blik, taal, houding, alles getuigde van de verloochende bloedverwantschap, en niet het allerminst het onbuigzame karakter, dat de kleinzoon van zyn grootvader geërfd had. Hy was diens verjongd evenbeeld. „Ga dan," sprak de generaal trotsch. „Gy wilt in my slechts uw overste zien, voortaan zal dit zoo zyn." Rodenberg groette hem en ook zyn neef. Toen ging hy. In de kamer heerschte nog eenige minuten een drukkend zwygeneindelyk kwam Raoul weer naderby» „Grootvader l" „Wat wilt gy?" vroeg Steinrück, wiens oog nog altyd op de deur gericht bleef, die reeds lang achter Michaël gesloten was. „Ik geloof, dat gy nu een afdoend bowys van den hoogmoed van uw kleinzoon ont vangen hebt;" de jonge graaf sprak dit woord op bitteren toon uit. „Het was wor- kelyk grootsch, om te zien, hoe hy do erken ning afwees, en ons zyn bloedverwantschap als het ware voor de voeten wierp. En voor dien man hebt gy my tot een vernedering gedwongen l" „Ja, deze Michaël is als van yzerl" bromde Steinrück tusschen zyn tanden. „Die ie niet te dwingen, noch met goedheid, noch met geweld." „En daarby gelykt hy sprekend op u," ging Raoul voort, die in zyn verbittering tegen z\jn grootvader de gelegenheid niet voorby liet gaan, om hem nu ook te krenken. „Ik heb het vroeger nooit bemerkt, maar toen hy zooeven tegenover u stond, was de gelykenis schrikwekkend." De generaal wendde langzaam het oog van de deur af en vestigde het op zyn kleinzoon, maar er lag een raadselachtige uitdrukking in. „Hebt gy dat ook gezien? Ik wist het reeds lang." Raoul kon zich deze bedaardheid niet ver klaren; hy had verwacht, dat zyn grootvader toornig deze gelykenis verloochenen zou. De graaf bemerkte zyn verbaasden blik en plot seling afbrekende, ging hy op zyn oudon, bevelendon toon voort: „Om het even. De twist tusschen u en hem is nu beslecht, en ik denk, dat gy wel niet veel lust zult hebben, hem spoedig to hervatten. Ga elkander voortaan uit don weg, dat zal u niet moeilyk, vallen, ea laat my nu alleen Raoul ging, maar hy kookte inwendig van ingehouden woede. Had hy tot nu toe alleen afkeer van Michaël gevoeld, nu haatte hy hem met al de kracht van zyn harts- tochtelyke natuur. Misschien had generaal Steinrück toch beter gedaan, hem deze ver nedering te besparen. Er was tusschen beide neven een klove door ontstaan, dio nooit meer gedempt zou worden. XIX. Hertha stond alleon voor het raam haror kamer en keek onafgewend naar buiten, maar zy zag niets van het woelige leven der groote hoofdstad. Haar blik bleef met angstige spanning slechts in óón richting gevestigd, waar de woning van den geno- raal lag. Deze had beloofd haar nog in den loop van den voormiddag bericht te zenden. Was het hom werkeiyk gelukt, het duel te ver hinderen en de zaak in der minne te schik ken, dan had hy reeds een bode kunnen sturen, maar nog altyd zag zy do livrei der Steinrücks niet verschijnen, en met elke minuut wachtons klom haar kwellende onrust. Daar opoens sprong zy op en boog zich zoo ver mogelyk voorover. Zy had den generaal horkend, die juist den hoek omkwam. Hy kwam zelf en toen hy haar voor het raam zag staan, wenkte hij haar een groet toe. Goddank, hy lacht! Dat was dus geea slecht voorteeken. V)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1