nit gissingen, die in de wereld gebracht zfln door het radicale hoofdkwartier, om de provinciale comité'e tot werkzaamheid aan te eporen. Een telegram uit Maseru meldt, dat de Engelschen Ladybrand weer ontruimd hebben' en dat een groot deel der bevolking weer een Bcbuilplaats te Maseru is komen zoeken. Slechts enkelen zyn in Ladybrand gebleven, om hun bezittingen te -bewaken, waarvoor zy, naar hot schynt, aan de Boeren 240 pd. st. hobben moeten betalen. Ook moeten de Boeren van den beheerder der Afrikaansche Bank 6000 pd. et hebben geëischt, maar dank zy den invloed van verschillende -commandanten, zou die beambte daarvan zyn vrijgesteld. Als een nieuw staaltje hoe de Boeren hun krijgsgevangenen behandelen, kan dienen, dat bun commandant Viljoen de gevangenen, die dezer dagen te Nooitgedacht in vryheid gesteld werden, bijeenriep en hun toesprak: „Gy zyt allen vry; ik zal u een klein geleide mee geven om u te vergezellen en den weg te wijze naar uw liniën. Ik ben overtuigd, dat g|j u onderweg ordelijk zult gedragen en de particuliere woningen zult eerbiedigen, omdat ik weet, dat gij soldaten van de Koningin zjjt en men vertrouwen in u kan stellen. Ik hoop, dat do eerste maal, dat wy elkaar weer zullen ontmoeten, w\j vrienden zullen zijn." De in vrijheid gestelden berichten, dat daags te voren drie treinen met geschut en levensmiddelen waren aangekomen en dat de Boeren geheel gedesorganiseerd en moedeloos waren. Naar aanleiding van het bericht, dat Lyden- burg door de Engelschen is bezet, mag worden opgemerkt, dat de Daily Chronicle" 4 Sep tember daarvan bericht ontving, terwijl de .Standard" er den 6den mededeeling van Jreog, doch lord Roberts er in zijn telegram van 6 September nog geen melding van maakte. De bezetting van Lijdenburg is echter reeds Ponderdagmiddag geschied. Lord Roberts seinde het Vrijdagochtend vóór tienen uit Belfast, maar het telegram werd eerst Zaterdag in Londen ontvangen. De telegraaf hokt dus ergens. Ziehier wat Roberts over dit krijgs bedrijf verder meldt: Den 6den, om 10.30 vm., seinde hij: „Do beweging van Ian Hamilton langs den weg Dullstroom—Lijdenburg aldus 's vijands rechtervleugel omtrekkende heeft, gelyk ik (hoopte, uitgewerkt, dat de weg gebaand werd voor den opmarsch van Buller's troep. Hy 'seint, dat de vijand nu van zijn front terug- itrekt. Gisteren was Bulier in staat om door eenig goed werk van het Leicester-Regiment [en het 1ste Jagers don linkervleugel van den vijand in het nauw te brengen. Die twee bataljons slaagden er in een steilen berg op te klauteren en een batterij geschut mee te 'sleepen en zoo een hevig vuur op don vijand te openen. Generaal Dundonald rukt nu vooruit het dal naar Lijdenburg in. Buller's verliezen waren gisteren twee man licht gewond." Den 7don Sept. om 9.50 vm. seinde Roberts „Dundonald en Brocklehurst hebben gister middag Lijdenburg bezet. Gisteren werden slechts drie man in Buller's leger gewonden een man in dat van Hamilton." In een later telo- 'gram van den 7den seint Roberts: „Bulier meldt uit Lijdenburg, dat de Boeren zich ver deeld hebben, sommigen zijn noordwaarts naar Krugerspost (een plaats ongeveer 25 K.M. ten noorden van Lijdenburg) gegaan, anderen in eon oostelijke richting naar Spitskop. De meeste kanonnen, voorraad- en munitiewagens zijn naar Krugerspost gezonden." De „Central News" seinde den 7den uit Rietfontein, dat de vlucht van de Booren zóó overhaast was, dat zij oenig geschut in handen der Engelschen hebben gelaten, en dat zij op ihun terugtocht Bulier nog met granaten be schoten, maar deze to kort vielen. Voorts, dat 'Hamilton de Boeren vervolgt. Wat dat verlies van kanonnen betreft, Roberts zou het wel igemeld hebben als het zoo was. Bovendien ;biykt uit Roberts' berichten, dat de Engelschen de Boeren niet na op het lijf hebben gezeten. Ja, men zou uit de kleine verliezen van de 'Engelschen opmaken, dat de Boeren, onmach tig om do omtrekkende beweging, die zij Jzagen aankomen, te keeren, al Maandag of Dinsdag een goed heonkomen hebben gezocht. Dat zij Zondag dichter op Bulier aan stelling 'namen, zal dan wel, volgens de „N. R. C.", een krijgslist zijn geweest. Dat was misschien slechts een klein commando, dat tot dekking 'van den terugtocht achtergelaten en daartoe vooruitgeschoven werd. Vrijdagochtend Is majoor-generaal Baden" Powell to Kaapstad aangekomen. In weer* wil van het zeer vroege uur bevonden zich reeds een 4000 menschon aan het station om 'hom te begroeten. HiJ werd door de menigte op de schouders genomen en zoo naar het gouvernementsgebouw gedragen, waar sir Alfred Milner hem ontving. Het doel van Baden-Powells bezoek aan Kaapstad moet zijn, sir Alfred Milner te raad- plogen over de vorming van een militair politiekorps voor het nieuw geannexeerde gebied. Of de generaal terstond van Kaapstad naar Transvaal zal terugkeeren of eerst een !kort bezoek aan Engeland brengen, is nog niet bokond, maar zeker is het, dat hij met een belangrijke betrekking in de nieuwe koloniën zal worden bekleed. Vóór hy die aanvaardt, kan hy zonder bezwaar wel eenigen tyd in ingeland gaan doorbrengen 1 Het „War-Office" heeft een aantal barakken besteld voor het garnizoen te Bloemfontein, 'dat op 15,000 man zal worden uitgebreid, met het oog op de herhaalde aanvallen der Booren om de stad. In een proclamatie van 6 September wordt ,nu ook voor de Vrystaters het schrikbewind aangekondigd, dat lord Roberts reeds elders (in stelde. Er wordt gedreigd met gevangenis straffen, boeten, doodstraf vernieling van eigendom, enz. Uit Pretoria wordt geseind, dat weer 400 Boeren in de buurt van Nelspruit verschenen [Zijn en de door de Engelschen bezette boerderij van Warlbanch mot verscheidene kanonnen, iwaaronder een Long Tom, gebombardeerd •lebben, waarbyde Engelschen, blijkens een telegram van lord Roberts, één doodo en 9 gewonden kregen en 2 hunner werden ge vangengenomen, terwyi de Boeren 16 dooden hadden, onder wie hun aanvoerder, wiens naam echter niet genoemd wordt, en veel gewonden. Reuter vond het blijkbaar weer niet de moeite waard, dat Vrijdag te seinen, evenmin als de verdere mededeeling van lord Roberts, dat een post van .126 Canadeezen tusschen Sou en Wonderfontein Woensdag by het aanbreken van den dag door een af- deeling Boeren met kanonnen en Maxims werd aangevallen, maar dien aanval afsloeg, waarby van de Canadeezen 2 officieren en 2 minderen gewond en 6 gevangengenomen werden. Tusschen Nylstroom en Pretoria is Dins dag ^en trein verongelukt, waarby slechts weinig schade werd opgeloopen. Kolonel Ward, die den voedingsdienst in Pretoria verzorgt, moet zyn maatregelen met veel wysheid .getroffen hebben. Er moet oen voorraad zyn opgeslagen, waaruit verschei dene maanden kan worden geput. Een aantal Boeren moeten getracht heb ben Plumers linie by Nylstroom door te breken, doch zy werden afgeslagen en drie- en-twintig gevangenen vielen den Engelschen in handen, verder een aantal wagens en een groote hoeveelheid vee. Reuter seint uit Kaapstad, dat Vrijdag in do wetgevende vergadering hoofdstuk II van de hoogverraadswet is afgehandeld. Daarin wordt de instelling bepaald van een byzondor hof ter berechting van de leiders in den op stand. De opstandelingen, die zich overgegeven hebben op dej>roclamatie van generaal Brabant van 22 Februari, worden van dood- en ge vangenisstraf vrygesteld. Reuter seint uit Kaapstad, dat de goud- mynen op den Rand weldra een bestelling van 300 groote kolenwagens zullen doen. De kosten zyn op 160,000 pd. st. begroot. Spoed in de aflevering is een hoofdvoorwaarde. Er zyn aanbiedingen ingekomen van Engelsche en van Amerikaansche fabrieken; de Ameri- kaansche bieden lager pryzen en sneller leve ring aam Pearse, correspondent van de „Daily News", bescbryft in een brief aan zyn blad hoe in de laatste dagen van Juli Klerksdorp aan de Boeren overgegeven werd. De geheele bezetting bestond uit 120 man, behalve de Kaffer-politie, die gewapend was met Martini-Henry's. Een patrouille van negen Kaffers, op kondschap uitgezonden, werd den 27sten 's ochtends omsingeld. Zy hielden do Boeren, zoo is het verhaal, den hoelen dag op een afstand tot al hun patronen verschoten waren. Dit was de eenige tegenstand, dien de Engelschen en Kaffers van Klerksdorp boden. Zy gaven zich aan de Boeren over zonder dat er verder gevochten werd. (De correspondent zegt, dat een onderzoek naar deze zaak noodig is.) De Union Jack word neergehaald en mevr. Roos verscheurde en vertrapte de vlag. De negen buiten het dorp gevangen gemaakte Kaffers werden gegeeseld. „Dat was het laatste gruwelijke tooneel van de overgave van Klerks dorp, en Engelsche officieren bloosden, terwyl zy het met schaamte aanzagen, by de gedachte, dat alleen die arme inboorlingen hadden mogen vechton en bloeden tot verdediging van een Britsch garnizoen." Hetgeen niet wegneemt, dat wy nog meermalen Engelsche ministers mot heilige verontwaardiging de aantyging zullen hooren afwyzen, dat er in dezen oorlog gewapende Kaffers tegen de Boeren ge bruikt zyn. De verbannen ambtenaar van de Z.-A. S.-M., die reeds vroeger medodeelingen in de „Daily Mail" deed, hy schijnt een Engelschman te zyn gaat voort met dingen uit den oorlog te vertellen. Hy vertelt nu allerlei staaltjes van hot gebrek aan tucht onder de Boeren en hun onbeholpenheid. Ziehier een voorbeeld: Een jonge Boer van zestien jaar moest by Ladysmith op brandwacht staan en de order luidde om goed toe te zien op Engelsche spionnen en Kafferloopers, die telkens door de liniën slopen. Driemaal moest hy waar schuwen als hy iemand zag en wist die man het wachtwoord niet het wachtwoord was dien nacht Mauser dan moest hy schieten. Do Boer stond op brandwacht en was van zins zyn order stipt uit te voeren. Daar zag hy met zyn scherpe oogen iets vordachts. Hy riep de gedaante driemaal aan, maar kreeg geen ant woord. „Werdal" riep hy toen voor de vierde maal mot stentorstem. „Als je nou nie gauw gauw Mauser roep, dan zal ik jou zeker skiet." Toen kwam de gedaante naderby, en het bleek oen oude Boer, de vader van den schildwacht, te zyn. Hy vroeg veront waardigd wat dat leven te beduiden had. De verteller, dio er by was, legde den man de bevelen van den commandant-generaal uit. Maar de oude Boer was niet tot bedaren te brengen. "Wat gingen hem wachtwoorden en orders aan? Zou hy zyn zoon niet mogen op zoeken zonder al dien onzin 1 Transvaalsche concessies. Uit Kaapstad wordt geseind, dat een buiten gewoon nummer van het officieele blad bekendmaakt, dat Hr. Ms. regeering de concessies, door de voormalige Transvaalsche regeering verleend, op haar merites zal onder zoeken, zich het recht voorbehoudende om te verwerpen of te wyzigen alle concessies, die onwettig of in stryd met de conventlön zyn verleend, en alle concessies waarvan de voorwaarden nadeelig biyken voor het open baar belang of niet zyn nagekomen. De bezetting van Lydenburg door de Engel schen is waarschyniyk een belangrijke schrede naar het einde van den oorlog. Misschien is dat wel het bericht, dat men in hooggeplaatste kringen te Londen verwachtte, en zou dan nu het Parlement kunnen worden ontbonden. Uit is de oorlog echter nog geenszins. Botha heeft blykbaar al zyn kanonnen en voorraad kunnen redden. Krugerspost, dat nu als noordeiyk concen tratiepunt voor de Boeren genoemd wordt, ligt, gelyk gezegd, ongeveer 80 K.M. noor- deiyk van lydenburg en juist ten westen van Pelgrimsrust Het bergland wordt hier steeds wilder. Oosteiyk van Lydenburg ver heft ach de Moodiesberg tot 2100. de Maucfa- berg zelfs tot 2618 M. hoogte. Het vaak ge noemde Pelgrimsrust ligt noordeiyk van deze bergen. Dit is het land, waarin Botha nu den stryd denkt te wagen. Intusschen is het in het Oosten van den Oranje-Vrystaat weer allesbehalve rustig. Zelfs zouden de Boeren, als men het achterstaande telegram van de „Daily Mail" mag gelooven, een viertal uit dezen oorlog bekende plaatsen Bethlehem, Foeriesberg, Senekal en Ladybrand, hebben bezet. Dat de Engelschen, die ze in bezit hadden, maar miet zoo goedsmoeds tot de ontruiming zyn overgegaan, laat zich begrijpen. Zouden de mannetjes van De Wet inderdaad zoo roerig en brutaal zyn geworden? Ofiicioelo Kennisgeving* Vergadering ran den Gemeenteraad Tan Lelden, op Donderdag den 13den September 1900, des namiddags te twee uren. 1°. Benoeming van een Stadsgeneesknndige (206) 2° Benoeming van een twoeden onderwijzer aan do openbare school der 2de klasse voor jongens en meisjes. (205) 8°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de openbare Jongensschool 2de klasse (209) 4°. Benoeming van -een dorden onderwijzer aan de openbare schooi der 8de klasse n°. 3 (209) 5°. Benoeming van een derde onderwijzeres aan de openbare school aan de Heerenstraat. (211) 6°. Verzoek van F. Korthof, om terugbetaling van schoolgeld. Lager Onderwijs. (207) 7°. Verzoek van P. en J. Van Ulden, om ver gunning tot het bouwen van een honten schaar op het perceel aan den Hoogen Rijndijk, kadastraal bekend Sectie M n\ 981, gemeente Leidon. (210) 8°. Voorstel tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare herhalingsscholen. (204) 9°. Voorstel tot regeling der jaarwedde van de onderwijzeres in de handwerken aan de school aan de fleerenstraat (204). 10°. Voorstel tot beschikbaaretelling van gelden voor de inrichting van de Rekenkamor, het Bnreau van den Inspecteur der Bonwpolitie en de kamer voor de belastingambtenaren (208). DRAMWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon broDgen ter algemeeno koDnia, dat door JOETANNE3 FBANOISCUS GEEVE, wonocde to Oegetgeeat, oen verzoekecbrift ia ingediend om vergunning voor deo kleinhandel in aterkon drank in het perceel Ha&r- lemmeretzaat No. 270. Bnrgemceater en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Bargemeeator, 8 Bept. 1900. VAN HEX3T, Btcretaria. Burgerlijke Stand van Leidon. Eerste huweiyksafkondiglng van 9 Sept. A. Van Akkeren jm. 24 j. en A. H. v. d. Krogt jd. 24 j. J. Eikerbout jm. 25 j. en M. v. d. Knaap jd. 23 j. Marktberichten. Alfcn, 10 Sept. Aangevoerd 19 wagens kaas partijen: te zamen 859 stuks. Prijs: Goudscbe kaas late qual. f 27.a 29.—, 2de qual. f 23.— a 26.—, Derbykaas Handel vlug. Rotterdam, 10 Sept. Op de veemarkt waren aangevoerd: paard, veuleD, ezel, magere runderen, 194 vette runderen, 240 vette en graskalveren, nnchtere kalveren, 2128 schapen oi lammeren, 611 varkens, big, bok of geit. Men noteert: Yette Runderen prima lsto qual. a late qual. 64 a 2de qual. 60 a 3do qual. 66 a cents, Ossen lsto qual. 64 a 2de qual. 60,3de qual. 66 cents, Stieren lsto nl. 60 a 2de qual. 40 a3de qaal. cents, veren 1ste qual. 80, 2de qualiteit 60 a 70 cents. Handel traag. Schapen lsto qual. 66 a 2de qual. 62 a cents. Handel vlug. Varkens lste qual. 47 a 2de qual. 46, 3do Saai. 46 a cents. Lioht soort 42 a cents, [andel redelijk vlug. Aardappelen: Zeeuwscho Jammen/" 2.76 af 3. Zeeuwsche blauwen /"2.25 a /"2.60, Brielsche f 3.40 a f 3.60, Champions f 2.— a f Sh26. Tameljjke aanvoer en weinig vraag. Schiedam, 8 Bept. Noteoring van de Beurs- commissie. Moutwyn f 10.per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1.10. Noteering van ae Makelaars. Moutwijn ƒ10.26, Jenever "14.25, idem Amaterd. proef f 16.76. Noteering van den Distfilatearsbond. Moutwyn ƒ10.25, Jenever ƒ14.26, Ainst Proef 16.76. BUITENLAND^ Fraakryk* Volgens de „Figaro" zal Salsou, die den aanslag op den Schah pleegde, niet voor het Hof van Assisen verschijnen, doch wegens geeateiyke afwy kingen in een krankzinnigen gesticht geplaatst worden. Volgens de „Figaro" zou de oom van den keizer van Rusland, grootvorst Alexis, Zaterdag in Parys aankomen. ItoliA Het aantal personen, die als anarchist in Italië zyn aangehouden, in verband met den Koningsmoord, heeft het byna ongelooflijke cyfer van 2200 bereikt. Behalve dat zfin nog een 1000-tal personeD, zonder anarchist te zfin, in de gevangenis gezet, wyi zy den moord hadden goedgekeurd of waren verklapt, dat zy slechts flauwtjes de gebeurtenis hadden afgekeurd. Alleen in de maand Augustus heeft de rechtbank van Ancona 132 personen veroor deeld, voor honderd vier en veertig jaar gevangenisstraffen uitgedeeld en 163,000 fr. boeten opgelegd. En Ancona is slechts een klein stadje van 35,000 inwoners. De liberale bladen veroordeeïen al deze veroordeelingen in massa op strengen toon en verwyten der rechtspraak, dat zy zich in dienst der politiek stelt. Volgens de Perseveranza" hoeft de Italiaansche politie het Vaticaan gewaarschuwd, dat zy uit Amerika bericht heeft gekregen dat de anarchisten besloten hebben Z. H. den Paus te dooden. Dienvolgens, zoo heet het, zullen er byzondere maatregelen worden genomen, als Z. H. vreemde pelgrims ontvangt» Zwltserhmd* Do anarchist Luigi Granotti wordt als mede plichtige van Bresci by verstek vervolgd. Oostoiurijli-üoii^.-^Xoiiax'clJiie^ By gelegenheid der groote Oostenryksche legeroefeniDgen in Galicië, waaraan 193,000 man deelnemen, is een vreeselyk ongeluk gebeurd met een stuk veldgeechut, dat sprong en vier man doodde en achttien doodeiyk wondde. De lading kruit wasi naar men ver- moedtj gemengd met dynamiet. Chroot*Brttaoni& Verschillende telegrammen, uit Sydney in Engeland ontvangen, maken melding van een soort opstand van negers in N.-Z.-Walea, waarby een aantal blanken, vooral vrouwen, moet zyn vermoord. De politie is de moorde naars achterüa gegaan. In de streek, waar de moordparty heeft plaats gehad, is de ont steltenis zóó groot, dat de bewoners de wyk naar de steden nemen. De heer Labouchère heeft naar aanleiding van zyn briefwisseling met Montagu White den volgenden hartverkwikkenden brief ont vangen, dien hyzelf publiceert: „Alle radicalen zyn verdoemde schurken, maar gy zyt de meest vervloekte van allen; evenzoo zyn ze allemaal leugenaars, en gy zyt In dit opzicht de ergste. Campbell-Bannerman is zeker een goede tweede. Wie zyt gy, dat gy waagt te spotten over mynheer Chamber lain Ge zyt immers niets meer dan een steek vlieg, die een leeuw zou willen lastig vallen, 'tis waar, de heer Chamberlain was ook eens een radicaal, maar toen hy inzag onder wat een gezelschap hy zich bevond, kwam hy in ons kamp, en wy zyn trotsch op hem. Gy zyt slechts door do stemmen van de dronken boe melaars van Northhampton in het parlement gekomen, die immers ook den gekken, atheis- tischen Bradlaugh gekozen hebben. Ik hoop, dat dio menschen nu wel zullen inzien, dat gy zelfs voor Northhampton nog te slecht zyn. Die menschen moesten zoo behandeld worden als mynheer Chamberlain de Boeren in Zuid- Afrika behandelt. Als ze mijn zin deden, zou ik ze allemaal als verraders behandelen, hun eigendom confisceeren on daarmede het ryk uitbreiden." BerviÖ. Het officieele Servische Staatsblad bevat een mededeeling van den Koning, dat zyn gemalin, koningin Draga, zich in belangwek kende omstandigheden bevindt. Groucllciist. Twee opstandelingenhoofden hebben zich overgegeven. Men gelooft, dat andoren hun voorbeeld zullen volgen en de vyandelykheden een einde zullen nemen. Telegrammon, KAAPSTAD, 9 September. (R. O.) Generaal Bulier is hedenmorgen den Mauchberg, onge veer 16 K.M. ten Ooston van Lydenburg, over getrokken. Hy heeft den vijand wederom aangevallen. Zyn kanonnon werden te Lyden burg gehoord. KAAPSTAD, 9 Soptember (2?. O.) Lord Methuen, die van Mafeking naar Lichtenburg optrok, ontmoette weinig tegenstand. KAAPSTAD, 8 Sept. (2?. O.) Uit goede bron wordt gemeld, dat onder de stukken van de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, die te Pretoria zyn in beslag genomen, zich een aantal brieven bevindt, gewisseld met het bestuur der Maatschappij te Amsterdam. Daaruit blijkt, dat de Maatschappij actief aan de Boerenzyde in den oorlog heeft deelge nomen. De Maatschappy veranderde haar werk plaatsen in arsenalen, om kanonnen te her stellen en projectielen te maken. Zu betaalde haar ambtenaren op commando, exploiteerde de spoorlijnen in de Kaapkolonie en in Natal, toen deze streken door de Boeren waren be zet, en vernioldo de lijnen, toen do Booren genoodzaakt werden terug te trekken. LONDEN, 9 September. (R. O.) Lord George Hamilton, Minister van Indië, zeide gisteren in een redevoering te Wolverhampton, dat hy niet van plan was het Transvaalsche volk als een overwonnen ras te behandelen. Het moest worden behandeld op de breede basis van gelyke rechten voor alle blanken. Zoo hoopte hy de regeering to vestigen op zoo breeden grondslag, dat Transvaal, gesteund door zyn geweldige hulpbronnon, binnenkort een lange periode van vrede en voorspoed zoude intreden. PRETORIA, 7 Sept. (R. O.) Volgens be richten uit verschillende bronnen, voornameiyk echter van Boerenzyde, zyn tal van Burgers reeds besloten gezamenlyk een grooten trek te doen naar het Duitsche grondgebied. LONDEN, 10 Sept. (R. O.) Aan de „Daily Mail" wordt dato 6 dezer uit Ficksburg ge meld: De Engelschen ontruimden en de Boeren bezetten weer Bethlehem, Fouriesburg, Senekal en Ladybrand. hadden met Macdonald, met het resultaat, dat Tsjing zelf 3 September verwacht werd! Deze bezoeken zyn de voorloopers van de vredesonderhandelingen. Li-Hung-Chang beweert, dat hy de eerste - tien dagon nog niet naar het Noorden kan gaan, ofschoon er een adviesboot voor hem klaar ligt. J LONDEN, 10 September. (R. O.) Aan de „Daily Telegraph" wordt dato 8 dezer uit Hongkong gemeld: Generaal Gaseleo seinde, om naar Hong- kong geen troepen meer te zenden. SHANGHAI, 10 Sopt. (R. O.) Luidons een telegram uit Peking van 31 Augustus, hebben do vreemde generaals hun regeeringon aange raden, een gedeelte der troepen vóór den winter uit Peking terug te trekken, daar een groote legermacht er onnoodig is te achten en het moeilijk zal worden ze op den duur van het noodige te voorzien. LONDEN, 10 Sept. (R. O.) Do „Times" bo- spreekt de taak der commissie, die belast is met het onderzoek naar de Transvaalsche concessies. Zeker zullen een aantal dier con- 1 cessies, al zyn ze dan ook nadeelig voor hot algemeen belang, bona fide zyn gegeven, en zou de afschaffing er van den houders recht geven op schadevergoeding. De vreemde aan deelhouders behoeven geen vrees te koesteren, dat z(j onverdiend zullen worden boboet, zelfs niet in do zaak van de Nedorlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorwogmaatschappy, wier financiën zoo eng betrokkon waren by de Staatszaken. De Engelsche Regeering zal zeker wel zorgvuldig toezien, dat geen onrecht ge schieden zal aan de vreemde aandeelhouders. GLASGOW, 10 Sept. (A. U.) Het officieeJo bulletin meldt, dat nog eon patiënt, aan pest lydende, in het gasthuis is opgonomen. Eén' verdacht geval is gebleken een pestgeval te zyn. In het gasthuis zyn thans in hot geheel zestien postlyders; in observatie 112 personen. NIEUW-YORK, 10 Sept. (R. O.) Door do „World" wordt gepubliceerd een telegram', van den gouverneur van Texas, meldende, dat hy bericht heeft ontvangen, dat er drie) duizend personen te Galveston by een orkaaii) LORENgO-MARQUEZ, 8 Sept. (R. O.) Een detachement Portugeesche troepen van 160 man is heden naar Ressano-garcia by Komati- poort vertrokken tot bewaking van de grens. HONGKONG, 8 Sept. (R. O.) Men voorziet wanordelijkheden tegen hedenavond. De troepen zyn geconsigneerd, de politie kreeg bevel den optocht van den draak te beletten. De Chi- neozen geven het voornemen te kennen om do processie toch te houdon. WASHINGTON, 9 Sept. (R. O.) Generaal Chaffee heeft bevel gekregen, toebereidselen te maken voor het terugtrekken der Ameri kaansche troepen uit Peking. Door de Ame rikaansche autoriteiten te Taku is gezorgd voor voldoende transportschepen, om de troepen naar de Philippynen over to brengen. Deze bevelen zyn echter zuiver van voor bereidenden aard. LONDEN, 9 Sept. (R. O.) In de redevoering, die hy gisteren te Wolverhampton gehouden hoeft, zeide lord Hamilton, dat de mogend heden overeengekomen zyn zich te verzetten tegen de verdeeling van China of het ver- krygen van grondgebied. Het komt er op aan, dat wy niets doen, hetwelk den schyn mocht hebben, alsof wy eenig roods verkregen voor deel opgeven. HONGKONG, 9 Sept. (R. ODe nacht is rustig voorbygegaan. SHANGHAI, 7 Sept (R. O.) De mail uit het Noorden brengt een verzameling ver traagde telegrammen, te gelyk met een kennis geving van de Jongku-kabelmaatschappy, dat zy nog vyf dagen ten achteren is met regeerings- telegrammen en geen ander werk meer aan kan nemen. Berichten uit Peking melden, dat de secre taris van prins Tsjing een conferentie had met den Spaanschen gezant als deken van het corps diplomatique, en dat de groot-censor, de groot-secretaris en een lid van het Tsung- U-Yamen op 1 September een conferentie zyn omgekomen en dat de schade, aan do eigendommen toegebracht, verbazend groot is. LEEDE^, 10 September. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 143 C. 57.23 Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 14.5° C. 5S.1° F., 's middags om[- 12 uren 17.5° C. 63.5° F., 's namiddags om 4 uren 18° C. 64.4° F. Met het concert, door het stafmuziek-J korps van het vierde regiment infanterie in don tuin van „Musis Sacrum" gisteren gege- ven, zyn de avondmuziekuitvoeringen aldaar7 voor dit seizoen weder geëindigd. De koelte* des avonds om buiton te zitten, gaf daartoe dan ook reeds het sein. Toch was de opkomst; ook nu zeer groot en andermaal werd getoond, 'f dat het ten gohoore gebrachte waardeeringj ondervond. De uitvoering van de verschillende pro-) gramma's dezen zomer heeft veel genot aan-t goboden on ook hot optroden der Schuttery-j kapel gaf meermalen reden tot groote' tevredenheid. De gekleurde-ballon-verlichting van het terrein maakte gisteravond wederom een> aardig effect. 'f Vermeld dient ook de goede uitslag vanv den in dit seizoen toegepasten maatregel om buiten „Mu6is" door middel van hier en daar' geplaatste politie-posten hot publiek aldaar te. verbieden gedurende do uitvoering van oen^ nummer te loopon, maar tot stilstaan te' dwingen. Dat hield levenmakers althans eenige' oogenblikken in bedwang, al kon menigeen' niet nalaten dadelijk weer aan zyn to dierj plaatso onbekoorlyke levendigheid bot te. vieren. Er is in ieder geval iets gewonnenI, Voor het festival alhier op 3 October/ a. s., gedenkdag van Leidens ontzet, moeten1 zich ongeveer 30 fanfare-korpsen uit verschil-* lende plaatsen van ons land hebben aangemeld." By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes by partyen van ÏOO,1^ 50, 10 en 5 H.L. waren de hoogste pryzen( f 81, ƒ41.50, ƒ8.30 en f 4.15; do laagst*, f 81, ƒ41, f 8.30 en ƒ4.15. Op de passagiers!yst der mot de 4 hattan" uit Zuid-Afrika teruggokeerde ambte naren der Ned. Zuid-Afrik-Sp.-My. komen de namen voor van J. Zagt, te Leiden, en G. C.1^ Groen, te Boskoop. Te Baarn woonden gistermorgen H.H. M.M. do godsdienstoefening by in de Ned.-Herv.' Kerk, onder gehoor van dr. H. H. Meulenbelt.' Het stoomschip „Hobe", van Palermo naar Amsterdam, arriveerde 9 Sept. te Algiers7 met een klein defect aan do machine; de) „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 9 Sept. te Padang. Te Venloo is een non in het^ Urselinon-klooster, zuster E., by hot zeomen der glazen, uit de dorde verdieping op straal gevallen. Zy word zóó zwaar gewond, datz(Jj oenige uron later overleed. De post te Aberdeen? T e r w j] l( de pestberichten uit Glasgow op een afnemingj schynen te wjjzon, verbreidt de „Petit Bleu'*j het bericht, dat te Aberdeen een visBchers-, vaartuig, van Bergen komende, mot een ver-) dacht pestgeval aan boord is aangekomen.] De zieko is geïsoleerd. Twee andero gevallen zyn in observatie. flazerswoude. Vergadering van den ge-J moenteraad op Dinsdag 11 September a. s.f] des voormiddags te 11 oren. Punten tör behandeling: lo. Mededeeling ingekomen stuk-^ ken; 2o. Verordening regeling jaarwedden onderwijzend personeel; 3o. Vaststelling be-, grooting 1901; 4o. Verbod ryden met auto mobielen Gemeeneweg. In do Sted. Werkinr. zJjn opgenomen*, I ITotaal^ DATUM. DAGEN. Volw. perrB. 2 Sopt. 3 4 6 6 7 8 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag. Donderdag Vrijdag Zaterdag. 681 68 64 80 65 80 79

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3