N*. 124-37 Ifaandag lO September. jqqq feze (Courant v/ordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 September. Feuilleton, Adellijk en burgerlijk bloed. P-- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden: 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zy'n 1.30. Franco per post 1.03. PRIJS DER AD VER TERTIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meor f O.I7J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. By het gehouden examen voor middelbaar onderwas, rechtlijnig teekenen on perspectief, elaagde de heer J. D. Moysing, alhier. Yoor zoover het de theoretische vakken betreft, ontving hy zyn opleiding van den heerW. J. Lampe, alhier. In „De Standaard" komen op de vierde lyst van de 22ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel o. a. voor: Bodegraven met de Meye met f 240.40»; Rotterdam IV (Oud- Charloie) met f 372.51Voorburg met f 133.10. Dr. H. M. Van Nes, beroepen predikant hij de Herv. Gemeente te 's-Gravenhago, zal op Zondag 7 October a. s. in deGrootokerk te Rotterdam zijn afscheid prediken. Heden begaven zich de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog ter audiën tie hjj H. M. naar Soostdyk. In het laatst dezer week bereikt de Memorie van Antwoord in zake de leger- organisatie-ontwerpen de Tweede Kamer. Dr. Leyds is gisteren te 's-Gravenhage aangekomen en heeft zich des middags naar Amsterdam begeven. Dr. Mansvelt, super-intendant van onder wijs dor Zuid-Afrikaansche Republiek, die Zaterdag hier te lande is aangekomen, heeft voorloopig zijn intrek genomen in het Badhotel te Vlissingen. Zaterdagochtend te 8 u. 15 m. kwam de „Manhattan" ter reede van Vlissingen met de carantaine-vlag in top. Het onderzoek van den dokter duurde zeer lang. Eerst te 10 u. 30 m. kwam de boot in de haven en meerde te 10 u. 45 m, aan de zuidelijke ponton; te 11 u. 15 m. had de ontscheping plaats. De Britsche vice-consul was weder aanwezig om de vreemdelingen voort te helpen. De boot had 39 dagen reis gehad. De vreem delingen zullen allen debarkeeren en van Vlis singen vertrekken, behalve eonige familieleden. Er heerschte een gedrukto stemming onder de passagiers. G-e.en enkel hoezee werd gehooid, nóch van hen, noch van de weinige personen, aan den wal aanwezig. De ontscheping duurde nogal lang, omdat de boot erg hoog ligt en de Maatschappij „Zeeland" haar bruggen," trossen, enz. had opgeborgen, omdat zy gepasseerd is door don agent, den heer Benier, die zich had gewend tot den hoofdingenieur van den waterstaat, om de ponton,die in gebruik is bij do „Zeeland", te gebruiken. Er waren 494 personen aan boord, ondor wie 125 ambtenaren der Ned. Z.-A. Sp.m. Do reizigeis, die met de „Manhattan" zijn aangekomen, klagen, evenals zij, die met de vroegere schepen vervoerd zyn, over den slechten overtocht. Er werd o. a. moegedeeld, dat eenmaal een rat in de soep werd gevonden en nog een dag voor de aankomst werd plumpudding vei strekt, waarin niet meer of minder dan een muizennest werd gevonden, en zoo W3s, alles naar verhouding. Droog, bijna niet to vertoren brood met vet was do gewone kost en dat terwijl wol boter voedsel te ver krijgen was als men er maar peperduur voor betaalde. En niet alleen voor een goed maal waren buitengewone uitgaven noodig, ook voor drank. Op het laatst van de reis kostte een flesch whiskey ƒ12 en een flesch bier 2.40. Doch de ellende was reeds lang vóór het vertrek begonnen. Zoo worden er uit Pretoria in een kolenwagen 54 personen vervoerd, blootgesteld aan regen en koude, en dan nog verstoken van het noodigstebrood en drinken. Schande roepen do reizigers over do Engel- scho regeoring, om menschen, die de onzijdig heid niet in het minst hebben geschonden, op zulk een wijze naar Holland te laten ver voeren. Verscheidenen zullen zich dan ook "bij haar beklagen. In do te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Mij. werd met algemeene stommen, op voorstel van commissarissen, het besluit genomen: het dividend over het boekjaar 1899 te bepalen op 11 pCt. voor do aandeelen der 2de serie, en op 12'/i pCt. voor de aandeelen der ovorige serieön, en het nog niet uitbetaalde gedeelte van dat dividend betaalbaar te stellen op oen nader door do directie in overleg met den raad van commissarissen te bepalen datum. Door eenige aanwezige aandeelhouders wer den inlichtingen gevraagd, waaruit blook, dat bij sommigen de vrees scheen te bestaan, dat de directie zich door politieke overwegingen zou laten leiden in do behandeling der zaken van de Maatschappij. Daartegenover werd de pertinente verklaring gegeven, dat noch vroeger, noch nu, de poli tiek invloed had op de behandeling van zaken der Maatschappij. Omtrent deze vergadering hoeft het A. EL" nog hot volgende aangeteekend: „Ter Beurze vernamen wy nog, dat door de „Berliner Handelsgesellschaft" de quaestie ter sprake is gebracht van de betaling der wachtgelden aan de door de Engelschon uitge wezen beambten der Maatschappij. „Tot do uitbetaling dezer gelden acht de directie zich echter verplicht, doordat dezo geldon gedeeltelijk salarissen vertegenwoor digen, welke nog aan de beambten moeten worden betaald, en voorts, doordat de directie nog niet zeker weet of zy haar beambten al definitief kan ontslaan, daar de omstandig heden het zouden kunnen medebrengen, dat de ljjn weer door de Maatschappij in exploitatie werd genomen en do beambten dus weer in dienst zouden worden gesteld. „Do kosten van de betaling der wacht- geldon hodragen, naar men ons mededeelde, f 60,000 por maand. „Wat de coupons der geldleeningen betreft, zijn do voor de October-coupon benóodigde gelden aanwezig en wordt deze op tijd betaald. Ook de December-coupon zal op tijd worden betaald, hoewel de daarvoor benoodigde gelden nog niet beschikbaar zijn." Do duur van de zeewezen-tentoonstelling te 's-Gravenhage is verlengd tot 3ü September. Te Nijmegen is gisteren op 88 jarigen leeftijd overleden do gepensionneorde majoor der ar till. J. G. Bosch. B. en Ws. van Amsterdam hebben H. Faddegon, eerste-onderwyzer aan de openbare lagere school 1ste klasso n°. 89, voor éón maand geschorst. Do voordracht voor gemeentebouwmeester te Deventer bestaat uit de heeron: W. F. C. Schaap, adjunct-directeur der gemeentewerken te Arnhem; L. G. Dumont, adjunct-architect te Nijmegen, en W. J. Burgersdjjk, adjunct- ingenieur bij de gemeentewerken te 's-Her- togenbosch. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht van den commandant der divisie in do wateren van China, is Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", ondor bevel van don kapitein ter zee S. K. Sybrandi, 7 dezer te Shanghai aangekomen, en Kr. Ms. pantser dekschip „Noord-Brabant", onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. Van Woerden, in den morgen van 8 dezer Dungeness ge passeerd. Hot dagblad, dat te 's-Gravenhage in het najaar zal verschijnen, krijgt den naam van „De Nieuwe Courant." Als referendaris bij het Kabinet der Koningin blijft gedurende het verblijf van het Hof te Soestdjjk aldaar werkzaam graaf Van Bylandt, tevens kamerheer van H. M., zoodat do referendaris baron Do Vos van Steenwijk met de dienstverwisseling niet daarheen vertrokken is. Het stoomschip Bali", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Sept. van Marseille; de „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 7 Sept to Delagoabaai; do „Koning Willem II", van Arasterdam naar Batavia, passeerde 8 Sept. Gibraltar; de „Maasdam" vertrok 8 Sopt. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Willem V", van Amsterdam naar Suriname,pass. 7 Sept. Ponte Ferraria; do „Herzog," (uitreis) vertrok 7 Sept. van Zanzibar; de „Ondine," arriv. 8 Sept. van Amsterdam te Hamburg; de „Soembawa," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 S3pt. van Perim; de „TelamoD," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Sept. van Port Said; de „Teviotdale," van Newport-News naar Amsterdam, passeerde 9 Sept. Scilly. Hnzorswoude. Een aandoenlijke plechtig heid wekte Zaterdagmorgen de belangstelling van velen in dezo gemeente. De oudsto scholieren der christelijke school geleidden een hunner liefste speelmakkers N. Slootweg, wiens leven in den bloei was afgesneden, grafwaarts. Ds. Schouten sprak, nadat de lijkkist in do grocvo was nedergelaten, een ernstig en vertroostend woord tot de familie- betrokkingen en de Uili'ijko omstanders, waarna hot hoofd der school, do heer K. Van den Berg, zich op echt kmderkundige wijze tot de schoolklasse richtte. Menigeen moest een traan wegpinken, toen door die jeugdigen van jaren Psalm 103 vers 8 en daarna Ps. 105 vers 5 word aangeheven, en zwijgend, ondor den invlood der ernstige handeling, verlieten allen den doodenakker. Ds. A. J. W. Van Ingen, prodikant te Borgschenhoek, bevostigde Zondagmorgen zijn broedor, ds. J. J. Van Ingen, in hot herders- - on leeraarsambt hi) do Ned.-Herv. Gemeente to Ilazerswoudo naar aanleiding van Jesaja 52 vei s *7. Dey namiddags te 2 uren was de kerk mot eon overgrooto schare van belangstellen den gevuld, om de intree-rede van den nieuwen leeraar aan te hooren. Z.Eerw. had tot tekst gekozon de laatsto woorden van het zesde vers van don eersten zendbrief van Paulus aan do Corinthiërs. De gemeente zong na do zegenbede Psalm 134 vers 3. 'lcr-Anr. Aan de met 1 October a. b. te openen Christelijke school in deze gemeente is benoemd tot onderwy'eeros mejuffrouw Anna Elisabeth Verheij, te Arneide. Aan die 6chool is indertijd reeds als hoofd benoemd de heer C. Quack, in gelijke betrekking thans werkzaam te Nieuwveon. In deze gomeente komen onkele gevallen van mond- en klauwzeer onder do runderen en vlekziekte onder de varkens voor. De laatste besmettelijke ziekte vertoont zich onder een hoeveelheid varkens op het erf van de export slachterij alhier. Een 20-tal varkens zijn reeds verbrand, terwijl heden weder 6 varkens aan genoemde ziekte vermoedelijk weder zijn ge- tt uwen. Valkenburg. Burgemeester on Wethouders dezer gemeente hebben het recht om de marktgeldon te innen op de jaarlijksche paar denmarkt, welke overmorgen, 12 September, zal worden gehouden, gegund aan D. Haasnoot en F. A. Peet Jr., voor de som van ruim f 146. In zijn laatstgehouden vergadering be sloot de gemeenteraad een nieuwe brandspuit aan te schaffen. De thans aanwezige is misschien een halve eeuw oud en dus van verouderde constructie. De diensten, welke ze nog kan presteeren, zijn gering; haar ver vanging door een nieuwe is derhalve geen overtollige weelde. Voorschoten. A. s. Donderdag 13 dezer zal des namiddags te 4 uren in de school aan den Rijndijk gelegenheid bestaan tot kostelooze inentiDg. Aan don Rijndijk (gemeente Voorschoten) is bij den hoer A Vermeulen gevestigd een Rjjks-depot van frankeerzegels, enz. Uit; do „Staatscourant;". Kon. besluiten. Benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittings jaar, mr. A Van Naamen van Eomnes. Herbenoemd: tot bargemeester van Qouthem, dr. A. W. J. Erens, burgemeester van Valkenburg; van Lisse, jhr. P. F. A. J. Von Bönninghausen; van Reeuwijk, T. EL Bulaeus Brack; van Maas dam, W. J. Klaar. Op verzoek eervol ontslagen C. A Van Olden- barneveld genaamd Witte Tullingh, commies bij het departsmeut van waterstaat. Benoemd tot lid van den militairen pensioenraad, de gep. kapitein ter zee titulair J. Q. Boucker Andreao. Goedgekeurd, dat W. A, P. Kerssemakers, burgemeester van de gemeento Kaalte, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan den eersten luitenant op non-activiteit A. C. A Perk, van het wapen der artillerie, op zijn daartoe strekkend verzoek, oen eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Min. beschikkingen. De benoeming van C. F. Lohe, technoloog te Delft, tot assistent voor de scheikunde aan do Polytechnischo Sohool te Delft, voor het tijdvak van 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901, op diens verzoek ingetrokken. Gomengd Nieuws* Do heer G. T. J. Wubbols heeft in het perceel Maarsmanssteeg 21 een agentuur en commissiehandel geopend in het groot en in het klein, prijkende met „de twee sleutels" als zinnebeeld van het Leidsche wapen. De handel, welke er wordt uitgeoefend, is zeer uit gebreid, want niet alleen drogerijen, specerijen, verfwaren, poets-, reinigings-, wasch- en zeer voel andore artikolen, ook voor kinder- en ziekenverpleging, bronwateren voor medicinaal en tafelgebruik enz., enz., worden er verkocht De vroegere goudsmidswinkel heeft daartoe een groote inwendige verbouwing ondergaan on het moet gezegdhet ziet er nu kranig uit t Bjj de Zaterdagavond in de Stads- zaal gehouden zitting van het bestuur der 3-October-Vereeniging voor het geven van ge legenheid tot aangifte voor de uitdeeling van haring en verdere versnaperingen op 3 Oct. a. s. meldden zich aan pl. m. 3060 vrouwen en ruim 2850 mannen. Gisternamiddag reed een kinder wagen, waarin oen klein kind, in den Ouden Ryn. Door spoedige hulp werden weldra beidon op het droge gebracht. Het schynt wel of het verkeer op don straatweg van den Deyl naar Don Haag gaandeweg toeneemt. Met den mooien zomerschen dag was het gisteren éóne file van rijtuigen, fietsen en wandelaars. Indertijd werd door de IJselstoomtram de stoomtram naar Wassonaar opgeheven, wegens gebrek aan voldoend verkeer, maar wanneer het zoo doorgaat, maken wij ons stork dat weldra zich de behoefte aan een tram LeidenVoor schotenWassenaar zal doen gevoelen, nu de Haagweg en ook de mooio achterweg van Wassonaar naar Den Haag het middelpunt gaan vormen van zoovele naar buiten trek kende stedelingen. De stalhouder Van Ling, wonende in de Bilderdijkstraat te 's-Gravenhage, kwam Zaterdag-avond met een victoria, bespannen met één paard, thuis en liot zijn rijtuig een oogenblik onbeheerd staan. Drie zijner kinde ren, een jongetje en twee meisjes, stapten zooals zy meer deden, als vader thuis kwam in. Vóór het rijtuig stond een bierwagen. Nauwelijks was deze laatsto weggereden, of het paard voor de victoria sloeg op hol, rende in vaart door de Bilderdijkstraat en liep het water aan do Veonkade in, ondanks de pogin gen om het dier te stoppen, aangewend door den buisschilder Koenen. Deze laatste werd zelfs mede het water ingesleurd. Op het ge roep van den man en de kinderen sprongen spoedig nog eonige andoro personen tot redding te water. Door het hevig slaan van het paard werd het rijtuig midden in de vaart gedreven, waardoor de redding uiterst moeilijk werd. Toch gelukte het twee der kinderen het jongetje en een meisje op het droge te brengen; zy verkeerden echter toen reeds in bewusteloozen toestand. Koenen en hot andere meisje geraakten echter onder den wagen, met het noodlottig gevolg, dat zij beiden ver dronken. Het verongelukte meisje, oud 6 jaar, werd naar de ouderlijke woning gebracht; Koenen, eerst sedert kort gehuwd, werd per brancard naar het Ziekenhuis en later naar z(jn woon huis in do Westerbaenstraat vervoerd. Teven geefs hadden doctoren getracht de levensgees ten van beiden op to wekken. Een glazenwasscher, die ook in de gracht was gesprongen om hulp te bieden, werd bewusteloos aan wal gebracht, docli kwam weldra bij. Paard en wagen zijn gered. Een tr'-jke menigte bewoog zich nog geruimen tyd op de Voenkade, het treurige feit druk bepratende. De beide geredde kinderen zijn na <- migen tyd tot bewustzijn gebracht on liun toestand is bevredigend. Naar verschillende geruchten, zal het prachtige landgoed Rijksdorp, Couwen- hoven en de Pan, gelegen onder Wassenaar on Katwijk, in handen overgaan van een katholieke orde. Dagelijks worden onderhan delingen gevoerd. Fad.) Door den senaat van het Delftsch studentenkorps zijn aan alle stu denten kaarten uitgereikt, waarin wordt aangedrongen, zich vooral te onthouden van handtastelijkheden gedurende don groentijd.' Zondagmiddag ongeveer halfdrio werd te Amsterdam de hulp der brandweer ingeroepen bij een kleinen uitslaanden brand in de J. P. Heyestraat 77. Op de derde etage van dit perceel, bewoond door den hoer H. Visser, was, vermoedelijk door een theelichtje, brand ontstaan, die spoedig in omvang toenam. De brandweer wist met eon paar stralen op de bronwatorleiding het vuur tot dit ge deelte van het huis te bepalen, doch kon niet voorkomen, dat dit grootendeels uitbrandde. De schade was door verzekering gedekt. Gisteren werden door do Holland- sche IJzeren Stoomtram 16,200 personen tus- •chen Den Haag en Scheveningen vervoerd. Voor het gerechtshof te 's-Graven hage zal a. 8. Maandag 17 dezer worden aan gebracht in hooger beroep de zaak van de gomeente 's-Gravenhage tegen de liquidateuren der naamlooze vennootschap „Vereeniging Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage" betreffende de vordering van de gemeente tot ontbinding der tusschon partjjon bestaande overeenkomst omtrent den afstand in eigen- 64) „Ik vrees, dat deze strongheid somtijds noodig is; Raoul is moeilijk in toom to houden," sprak Montigny droogjes. „Gij, als vrouw en moeder, weet werkelijk niet veel van dingen, die ik reeds tijdens mijn kort oponthoud hier vernomen heb, on die den generaal zeker ook wel bekend zijn. Het is tyd, dat uw zoon huwt, Hortensel" „Nu ja, hq mag zijn jeugdigen overmoed wel eens bot vieren," bracht do gravin be darend ia het midden. „Hy heeft nu eenmaal een vurige, onstuimige natuur, die zich niet aan banden laat loggen. Het huwelijk zal aan al deze dwaasheden een eindo maken, en Hertha is schoon genoeg, om hem voortdurend te boeien. Gij bowondert haar immers ook, zy heeft gisteren weer een gronzenloozen triomf gevierd." „En met alle recht 1 Doch wat ik zeggen .wil, Hortense, die Clermonts waren gisteren ook in de feestzaal. Staan zy tot mynheer Van Reval in betrekking?" „Voor zoover ik weet, heeft Raoul hun daar toegang verschaft. Het behoort immers 'tot den goeden toon, in het huis der Revals genoodigd te worden?" „Zool Raoul is dan wol zeer bevriend met den jongen Clermont." „Zeker, on ik zou hem en zijn zuster gaarne by ons zienmaar en dat is weer een nieuw bewys voor do tirannio van myn schoonvader hy verbiedt het my ronduit, hgb leeds eenmaal een uitnoodiging, die ik op Raouls verzoek deed, onder een nietig voorwendsel moeten herroepen; hy staat er met onbogrypelyko hardnekkigheid op, de Clermonts uit onzen kring te verbannen." De markies was plotseling opmerkzaam geworden. „Dat is vreemd I Welko reden heeft u de generaal daarvoor aangegeven?" „Reden? Daartoo verwaardigt men zich niet tegonover mij, men beveelt of verbiedt eenvoudig en ik moet er my naar schikken." „Ik goloof, dat gy in dit goval goed doet er u in te schikken," sprak Montigny op zoo'n beteekenisvollen toon, dat zyn zuster hem verrast en vragend aanzag. „Waarom? Hebt gy ook iets tegen de Clermonts? Zij schijnen niet veel vermogen te bezitten, maar zy kwamen met do beste aanbevelingen hierheen en behooren tot een oud-adellyke familie in Frankrijk." „Daar valt niet aan te twyfelen." „Welnu dan; ik begryp u niet, Leonl" De markies schoof zyn stoel wat dichter by en logde zyn hand op den arm der gravin. „Hortense, ik ben gedwongen u de oogen te openen, want gy schynt op dit punt ge heel blind te zyn. Gy verlangt toch, dat het huweiyk tus- schen Raoul en Hertha zal doorgaan?" „Of ik dat verlang? Ik bouw daar immers al mijn hoop op l Dit huweiyk verschaft Raoul glans en rijkdom en my de zoo lang verbeide vryheid. Hoe kunt gij zoo iets vragen?" „Nu, dan raad ik u, het verkeer van uw zoon mot do Clermonts niet to begunstigen. Naar ik gehoord heb, komt hy er dagelyks aan huis, en mevrouw Van Nórac is weduwe." Hortense schrikte op, maar het volgende oogenblik kwam er een ongeloovig lachje om haar lippen» „Ileloise Van Nórac? Zy is niet eens schoon." „Maar gevaarlykl" „Toch niet voor Herthal Een bruid als zy kan iederen man vasthouden." „Als zy wil, zeker, maar zy schynt niet to willen. De jonge gravin gedraagt zich op oen geheel eigenaardige wyze jegens haar ver loofde; zy is somtyds terugstootend. Mevrouw Van Nórac zal zoovoel te voorkomender zyn." „OnmogeUjkl" riep Hortense uit, die nu toch ook bezorgd begon te worden. „Raouls huweiyk wordt immers binnonkort gesloten, hy zal toch niet zoo dwaas zyn, zyn geheelo toekomst op te offeron, ter wille van deze Heloise!" „Hy zou niet de eerste zijn, die zich door zyn hartstocht liet meesloepen. Ik heb u echter maar willen waarschuwen, niet ver schrikken. Ik heb voorloopig nog slechts een vermoeden en het staat aan u, u zekerheid te verschaffen. Maar wees voorzichtig, óón misstap kon alles bederven." De gravin was bleek geworden; de aan gewezen mogelijkheid verschrikte haar, want daarmede zouden al haar plannen in duigen vallen. „Gy hebt goiyk, dat zou een ongeluk kunnen worden," zeido zy; „ik dank u voor den wenk; hy zal opgevolgd worden." Montigny stond op, vrijwel bevredigd over don afloop van het onderhoud. De diplomaat had zyn doel beroikt, zonder iets prys to geven van datgeno, wat hy niet prysgeven mocht. Hy wist, dat Hortense nu al haar moederlyk gezag zou aanwenden, om haar zoon aan dion omgang to onttrekken, en by geloofde er ook voldoende voor gezorgd te hebben, dat Clermont zich naar zyn cisch schikte. Of het uitgesproken vermoeden ge grond was of niot, daarom bekommerde de markies zich heel weinig; het kwam er voor hem maar op aan, zyn neef aan een kring te onttrekken, die hem in het verderf zou kunnen storten. Hy beval zyn zuster nog eenmaal voorzichtigheid aan by het behandelen der zaak en nam toen afscheid. Intusschen had in de studeerkamer van don generaal een ander onderhoud plaats, waarby het echter niet zoo kalm tooging. Steinrück had er zich gisteravond toe bopaald, zyn kleinzoon voorloopig olken verderen stap te verbieden. Hedenmorgen eerst had hy hem laten roepen en nu werd al zyn gramschap op den jongen graaf uitgestort. „Hebt gy dau alle bezinning verloren, dat gy juist met Michaël Rcdonberg twist zoeken moest?" begon do graaf toornig. „Als het nog een beleediging geweest was, die in drift of overyling gesproken word, dan was het nog to begrypen; maar volgens hetgeen ik van Hertha hoorde, schynt gy het or met opzet op toegelegd te hebben." „Het was het ongelukkigste toeval der wereld, dat Hertha in de aangrenzende kamer was," sprak Raoul, die met een somber en trotsch gelaat voor zyn grootvader stond, „en dat zy nu juist op do gedachte kwam, lietu mede te deden „Was het verstandigste en beste, wat zy doen kon," viol hom de graaf in do rede. „Een andere vrouw bad u met tranen en smeek beden bestormd, zonder iets to bereiken, want nu de zaak eenmaal zoo hoog geloopen is, kunt gy alleen niet meer terugtreden. Uw bruid wendde zich tot my, met do verstandige gedachte, dat ik alleen hier nog ingrijpen kon, en dat zal ook gebeuren. Het duel mag onder geen enkel voorwendsel „Het is oen zaak van eer on daarin laat ik my geen wetten voorschryvenl" riep Raoul driftig uit, „on bovendien is het een persoonlyke aangelegenheid." „Dat is het helaas niet, anders zou ik er my niet mee bemoeien, want gil zyt geen knaap meer en moot voor uw eigen hande lingen instaan. Dit duel echter beroert onze hoele familie op een pljniyko wyzo. Hebt gij er dan niet aan gedacht, dat daardoor betrek kingen aan don dag zullen komen, dio wy tot eiken prys geheim wilden houden?" Do jonge graaf koek zijn grootvader ge troffen aan, dio hot anders niet zoo nauw scheen te nemen met het duel, dio bespotte- lykste en ongeoorloofdsto aller instellingen, dat in naam van de eer wordt ondernomen, waarlyk een valsche louze, maar die, nu het in z(jn kraam to pas kwam, het zeer afkeurde. Raoul had in het geheel niet gedacht, dat daardoor die betrekkingen aan den dag zou den konmn, en hy antwoordde wol wat bedremmeld „Ik goloof niet, dat er dat een noodwendig gevolg van zyn z;u." „Het is toch zeer waarschyniyk! Het duel, hoo het ook uitvallen mag, vestigt op u beiden do algemeene opmerkzaamheid, men zal vragen on vorschen wat er de grond van geweest is on dan zal do naam Rodenberg do noodigo verklaring geven. (Wordt vervolg dj

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1