'eergisteravond eenigo ruiten ingeslagen. Aan den boonenstaak, -waarmede de heldhaftige dader het feit pleogdo en dien hy (gemaks halve?) in het gat liet zitten, was zyn kaartje niet te vinden. "Wat 'n held! De jachtopziener A. Yan Hemert van den heer L. A. G. Victor had voor een paar dagen het geluk op éón dag in de jacht van zyn heer niet minder dan 4 volwassen bunsings te bemachtigen. Zulke gaston kunnen daar gerust gemist worden. Leiderdorp. Gisteravond werd alhier een koe onbeheerd aangetroffen Het dier is overgebracht naar het land van don heer Vromestom, by wien inlichtingen te bekomon zyn. üuo'shoorn. Door de gemeente politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen de wed. J. Oveehoudster alhier, wegens het vervoeren van een aan vlekziekte gestorven varken. Rynsburg. Dat er in onze gemeente dikwyls kinderen in het water vallen, die dan ook weer zoovele malen zonder verdere ongevallen er uit worden gehaald, is een feit. Maar ditmaal zou het einde treuriger zyn geweest, hadden de heeren P. Zaal Hz., opzichter by de in aanbouw zynde huizen aan de Lange Vaart, en Haasnoot, uitvoerder van dit werk, niet het water zyn wisse prooi ontrukt. De meisjes waren spelende in de Lange Vaart geraakt en zouden zonder hulp te roepen zyn verdronken, hadden gonoemdo heeren met toevallig omgekeken en iets op het water zien dryvou. Spoedig toegeschoten hadden zy het geluk, de twee reeds /.rnkeDdo meisjes te redden. Een ander ongeval, dat gelukkig ook goed afliep, overkwam gisteren don heer Jac. Krom hout Jr. Toen deze met een geladen wagOD, waarvoor twee paarden, zich op Fredenks- oord (een stuk land aan het Lange Pad) be vond, liep een der paarden achteruit. Daar de wagen dicht aan den kant der sloot stond, kanteldchy om en kwam met lading en paarden in de sloot terecht. De bestuurder wist zich te redden, maar de paardeD, vooral éón er van, verkeerden in gevaar. De spoedig aangesnelde hulp wist echter met vereende krachten ook dit nog jonge paard te redden, zoodat alles zonder ongelukken en met weinig schade afliep. Door het vallen van een petroleumlamp ontstond gisteren een begin van brand by den hoer W. Hogewoning 1q het Moleneind alhier, 't Mocht den bewoners gelukken den brand te stuiten, zoodat de schade bepaald bleef tot een huisorgel en een paar meubelstukken. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de Afdeeling „Rynsburg" der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur kwam ter tafel „veiling van droge bloembollen". Staande do vergadering werden 1C1 nummers opgegeven, waarom besloten werd, dat a. s. Donderdag 13 Sept. nogmaals een vergadering zal gehouden worden, het liefst van enkel principalen, en tot zoolang de gelegenheid open blyft om de te veilen nummers op te geven. By de verloting, die uit prachtige pryzen bestond, waren de gelukkigen0. Zandbergen lste prys, G. v. d. Kwaak 2de prys, J. De Best 3de prys, W. v. Egmond Az. 4de prys, R. v. d. Mey 5de prys, P. v. Bourgondien 6de prys en H. Hogewoning Cz. 7de prys. Roelof-Arendsveen. Vanwege de wielryders- vereeniging „Het Stalen Bos" zal alhier op 20 September een bloemencorso worden ge houden, aanvangende 's voorm. om halftien, van het clublokaal by den heer Wagenaar, van waar men in optocht gaat, opgeluisterd door de muziek van het fanfarekorps „Liefde voor Harmonie", naar den heer Marinkelle, waar de keuring plaats heeft. Hier wordt geloot voor de hardrydery op de lange baan en daarna voor die op de korte baan. Op den 'weg by den heer Wagenaar zal worden ring gestoken, in wiens lokalen het feest overigens gesloten wordt met een gezellige byoenkomst of bal. Woubragge. By het gemeentebestuur is Ingekomen een verzoekschrift met byiagen van J. P. G. Vollebregt, te Oudshoorn, tot oprichting eener spekslagery, op het kadastraal perceel Sectie C Ho. 1639. Eventueelo be zwaren daartegen kunnon Dinsdag 11 dezer, 's voorm. te tien uren, ton Baadhuize worden ingebracht. Uit do „Staatscoaraat". Kon. besluiten. Benoemd lot schoolopziener in bet arr. 's-Gravenbage H. C. Van Buy ven; tot burgemeester van Someren on Soerendonk W. P. J. M. Thrjssen; tot opzichter van den waterstaat 4de klasse O. L. Dalebout te Delft en P. B. Sips te Numansdorp; bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat lste klasse A. Oddens, thans tweede; tot idem 2de klasse L. J. Blankenbyl, op/.ichter 3de klassetot id. 3de kl. C. De Kiewit, opzichter 4de klasse. Git 's lands dienst ontslagen de commies der posterijen 3de kl. J. Birckenbauer. Benoemd tot lid van bet college van regenten over bet huis vau bewaring, voorloopig tevens hulpslrafgevangenis, to Dordrecht, rar. J. C. Roosen burg, officier van justitie bij de rechtbank aldaar. Goedgekeurd, dat K. Vink, burgemeester van de gemeente Marken, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Kerkelijke Berichten, Hazerswoude: Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien, ds. A. J. W. Van Ingen, predikant te Bergschenhoek, bevestiging van den nieuwon leeraar, zyn broeder, ds. J. J. Van Ingen, van Hedel. Namiddag te twee uren, ds. J. J. Van Ingen, intrede. Geref. Kerk. Voormiddag te halftien en *b avonds te 6 uren, ds. J. L. Schouten. Leiderdorp: Ned.-Herv. Gemeente. Zondag-voormiddag te tien uren, ds. K. W. Vethake, pred. te Leiden, 's Avonds te half zeven, ds. J. Nierstrasz. Noordwykerhout: Zondag-voormiddag te tien uren, ds. J. Hoogenraad, pred. te Leiden. Geen Zondagsschool. Woubrugge: Goref. Gem. Zondag namiddag te twee uren, ds. Schuurman, van Alfen. POLITIÜ Gevonden voorwerpen. Een zilveren charivary. Een phantasie- armband. Een bewys van aandeel Nederl. adm.-kantoor voor effecten en promiewaarden te Amsterdam. Een kleedje. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusschen 12 on 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. INGEZONDEN. Mijnheer de RedacteurS net woeste wielry'don heeft Donderdag morgen weder cons oen slachtoffer gcëischt. Een 72-jarige vrouw, die aan de Iloogewoerd een meisje do behulpzamo hand wildo bieden, werd door zoo'n dollen man, in den persoon van een slagersknecht, aangereden en op den grond gesmakt. Door den aldaar gestationcerden agent werd de naam van dien ridder genoteord; doch do bejaarde vrouw heoft een schok gekregen om dien wellicht niet moer te boven to komen. Hevig bloedende aan een geduchte hoofd wond, werd do verschrikte, angstig gillende vrouw naar het kantoor der bosch uit fabriek „Nutrix" geleid en aldaar zeer liefdoryk ge holpen. Voor die edele daad onze liartclyko dankl Maar niet minder hartelyk dank aan den betrokken fondsdokter voor de humane wyze van behandeling !I Toen ZEd. 's middags verzocht werd assis tentie te verleenen, werd kortweg geantwoord, dat de. gekwetste zelf moest komen, tusschen 6 uren en halfzeven, niet later. En zoo moest die arme vrouw, die de koorts had vanwege de felle smart en don hevigen schrik, van het Sehachtenhof naar de Breestraat by hot NoordoinJe gebracht worden om daar go- hol peil te worden. Geholpen to worden? Ach neen. ZEd. achtte de compressen, door hulpvaardige handen in der haast op de wonden gelegd, meer dan genoeg, en oordeelde nog veel minder noodig om een kalmeerende medicyn aan hot zoozeer geschokto zenuwgestel toe te dienen. 't Is maar een fondsklant, weet u. Do wekolyksche contributie wordt op de minuut af geïnd, en dat gaat o zoo goed; maar wee wee, als een enkele maal medische hulp noodig is. Dankzeggend voor de opname dezer regelen, Namens de verontwaardigde kinderen, Uw Abonn-i K. Mijnheer de Redacteurs Vergun my, dat ik nog eenmaal terugkom op my'n ingezonden stuk in uw blad van gisteren, naar aanleiding van Uw onderschrift. Ik wensch U even te wyzen op het feit, dat de werkmanswoningen o. a. in de Ryn- straat te Oegstgeest per abonnement zyn aan gesloten, in de Marialaan in diezelfde gemeente daarentegen wordt hot water por Meter ge leverd. Do Marialaan is sedert Augustus 1899 vol gebouwd en sedert dien tyd zyn alle wonin gen betrokken. Misbruik van water voor bouwwerken aldaar is buitengesloten. Niettegenstaande de contractant aldaar her haalde malen by de Duinwaterleiding-Maat- schappy aanvraag heeft gedaan, het water by abonnement te verkrygen, de Maatschappy heeft daaraan geen gehoor gegeven. Ik vraag U, Mynheer de Redacteur, of men dit niet noemt „met twee maten meten." Het leveren van water per abonnement voor werkmanswoningen tegen 5 a 7 gulden is zeker billyk te noemen; geen huiseigenaar kan daar tegen hebben; nog eens ik herhaal het, 42 a 44 cent per week voor een woning in bovenvermelde laan is buitensporig hoog. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend Uw dw. Dr. K. [Het blykt nuj dat de inzender de typhus gevallen alléón aangrypt om van de Maat schappy gedaan te krygen, dat speciaal inde Marialaan ook water per abonnement wordt geleverd. Na do lezing van het eerste inge zonden stuk zou men meer gedacht hebben aan iemand, die in het algemeen den prys voor het duinwater lager had willen zien. Wy hebben echter aangetoond, dat de prys voor arbeiderswoningen niet te hoog is. Wat nu de Marialaan betreft, de inzender zou het beste doen de reden daarvan eens aan het Bestuur der Maatschappy te vragen. Er zal wel een roden bestaan, daaraan twyfe- len we niet, en vergissen wy ons niet, dan zyn er reeds plannen, om achter deze laan te gaan bouwen. En dan kmmen wy de Maatschappy weer niet kwalyk nemen, dat zy voorzichtig is. Red.J „Myn anno Urkor YFoduwvrouw". Geachte Redactie Het is mede door Uw zoo gewaardeerde welwillendheid, dat ik er in mocht slagen voor de 60 ongelukkigen, die getroffen werden door de beide rampen te Helder, een aardig bedrag byeen te zamelen. Hartelyk dank daarvoor. Den milden gevers zal ik binnenkort een volledige lyst van ingekomen giften doen toekomen. Mag ik Uwen lezers nu een kort verslagje doen van my'n bezoek op Urk, aan de Weduwe van den met do „H. D. 60", omgekomen visschers-knecht? Ik meonde, ten einde de my gezonden gelden goed en doeltreffend to besteden, por- soonlyk een onderzoek te moeton instellen. Welwillend begeleid door Jhr. Van Suchte- len van de Haere, Burgemeester van het arme Visscherseiland, begaf ik my naar de woning van de Weduwe. Welk een ontmoeting! Een huisje, neen, geen huisje: een oud vervallen afdakje, daar vond ik de arme Vrouw. De witte lapjes voor de kleine vensters waren neergelaten en te midden van een akelig somber, zat zy daar, verslagen, ver suft, schreiende over haar man, die zoo pas verslonden was door do zee, die daar weer kookte en beukte togen den dyk van het kloine eiland. Twee harer vijf kinderen vond ik thuis. Een meisje, van elf jaar ongeveer, zat met eenig naaiwerk voor zich, maar zij schoot niet op, het arme kind. Vader was verdronken en dan, het verdriet van moeder perste ook haar de tranen uit de oogen. Een dreumes van circa 6 jaar, zat op den grond, in een hoekje weggedoken, schuchter de bewegingen van den vreemdeling volgende. Ik zette my naast het vrouwtje neer, Ben je bedroefd, moeder? vroeg ik. Ach mynheer, zoo klaagde zy in haar eigenaardig dialect, het was zoo'n achtbare man, dien ik heb yerlorem Veertien jaar had hy by denzelfden schipper gevaren en nu was het de éérste maal, dathy met de „Helder 60" uitging, en ik heb hem nooit meer teruggezien. Daar zit ik nu mot myn arme kinderen, voor wie by het brood verdiende; ik kan hem niet vorgGten. Wat denkt Ge te doen voor het onder houd van Uw gezin? vroeg ik do ziekelyk zwakke vrouw. Zy wist het niet. Schreiende wees zy my op haar zoon van 16 jaar, een idioot, totaal ongeschikt iets hoegenaamd te verdienen. Arme vrouw, wat moet er van U en Uw kinderen terechtkomen, wanneer liefde en barmhartigheid zich niet over u ontfermen? Hot leven is zoo lang nog misschienEn dan die ongelukkige, half verstandelooze. Ik doelde de weduwe mee, hoe vriendeiyke menschen, die van haar nood hadden ver nomen, my in staat stelden, gedurende eenigen tyd een wekelyksche ondei steuning te geven. Dankbaar en ontroerd greep zy myn hand. Zy was verrast. God zegene de menschen, mynheer, God zegene zei Zy wist niet wie ik was en ook niet, dat er iets ten haren behoeve was gedaan. Zij was slechts bedroefd en zij weende om haar „trouwen, achtbaren" man, om de vader van haar kinderen. Inderdaad diop getroffen, verliet ik deze armelyke stulp. Ook ik was bedroefd, omdat de ondersteuning van dezo stakkers, zoo kort maar zal kunnen duren. Zestig men schen moet ik bedeelen van de ingekomen giften. Zy, die by de Granaten-Ontploffing zyn betrokken, worden thans door „de Visschers- Vereeniging" en door m y ondersteund, doch deze Weduwe van de „H. D. 60". krygt mots en van niomand anders, èök niet uit het Visschersfonds, en Urk is zoo bitter arm. Kom, Mynheer de Redacteur, nog éón zetje en ik ben waar ik zoo graag wezen wilde. Zyn haar gezonde kinderen straks wat ouder, dan zal zy door hen worden onderhouden, dat hebben zy my beloofd. Ik weet, er zyn nog zoovele milddadigen in hot land, die iets zullen willen geven. Dat ze dan niet uitstellen. Werp een lichtstraal op het donkere pad van myn arme „Urker weduw vrouw", van de „H. D. 60." Bj) voorbaat den hartelyken dank van Uw Dw. Dienaar, STAALMAN, Lid van de Tweede Kamer voor het district Helder. Helder, 7 September 1900. [In verband met het bovenstaande verwyzen wy naar de tevens in dit nummer voorkomendo advertentie van den heer Staalman. Red.[ Mijnheer de Redacteurs Naar aanleiding van het in Uw uitgave van 7 dezer voorkomendo aangehaalde uit de „Berliner Börsen-Courier" in zake het onder steunen harer beambten door de Ned. Zuid- Afr. Sp.-My. verzoek ik U my een plaats in Uw blad te willen afstaan, ten einde dwaal begrippen, door genoemd artikel verspreid, tegen te gaan. Genoemd blad betoogt, dat de beambten der N. Z.-A. S.-M. door eigen schuld werden verbannen, omdat zy weigerden voor de Engelschen te werken, en protesteert er daarom tegen, dat de belangen eenor handelsonder neming zouden worden opgeofferd aan ideale opvattingen. Dit is een valsche voorstelling der feiten. Niet omdat ze weigerden voor de Engelschen te werken, werden de beambten verwyderd, want hun werd uitdrukkeiyk verzekerd, dat zy, ook al werkten zy voor do Engelschen, toch na drie maanden zouden worden ver bannen. De beambten werden uit het land gezet om geheel andere redenen, welke zoowel aandeelhouders als directie en perso neel volkomen bekend zyn. Voorloopig is het voldoende te vermelden, dat de aanleiding tot de verwijdering uit de Z.-A. R. niet ligt by het personeol. Dat hierdoor het protest der „Berliner Börsen-Courier" belachelyk wordt en er dus van misplaatste liefdadigheid geen sprake is, spreekt vanzelfi Uit de door de Directie dor N. Z.-A. S.-M. aangenomen houding blykt trouwens voldoende dat geenszins liefdadigheid, doch billykheid het uitkeeren van wachtgelden voorschreef. U dankzeggend voor het plaatsen van boven staande, heb ik de eer te zyn Leiden, UEd. Dw. Dn. 8 Sept. 1900. X. Gemengd Nieuwe Morgen, Zondagavond, zal, by gunstig weder, do tuin van Musis Sacrum" opnieuw feestelyk verlicht worden ter gelegen heid van het laatste der avondconcerten. Gistermiddag waron eon paar smidsknechts in een smedery in de Lange- straat alhier bezig, zonder opdracht van hun patroon, metaal te smolten, waarin zy echter niet voldoende bedreven schenen te zyn. De gloeiende, vloeibare stof begon, waarschyniyk door aanraking met waterdeolen, to spatten, zoodat beide knechts spatjes in het gezicht kregen. Zy kregen ook brand wondjes, doch kwamen er overigens goed af, ofschoon aan- vankelyk voor een oog van één hunner ge vreesd werd. Tot het overnemen van kamp- matenöel en het in-gereedhoid-brengen voor de ontvangst der troepen op den 17den a. s. zullen van elk der hier garnizoen houdende bataljons den 15den dezer naar de legerplaats by Laren vertrekken: 1 luitenant, 8 onder officieren en 12 soldaten. Bedoeld detachement zal dien dag met den trein van 7 u. 32 min. voorm. vertrekken naar Naaiden—Bussum, van waar wordt gemarcheerd naar de leger plaats. De trekkingsiysten der verloting ter ondersteuning van werkelooze diamant bewerkers te Amsterdam zullen van af 15 September a. 8. verkrygbaar worden gesteld by den heer Wilholmy Damsté, alhier, tegen 10 cents voor elke serie. Een verpleegde uit het krank zinnigengesticht „Endegeest", hedenmorgen ontsnapt, is kort daarna door de politie alhier aangehouden. De kindermoord te Tilburg.— Naar de „Tilburgsche Courant" verneemt, is de voorloopige heebtonis van beido verdachten, don koster on den schilder, mot 30 dagen verlengd. Voor do Dordreclitscho rocht- bar.k weid gisteren voortgezet do \roegcr al een paar koeren wegons ziekto van den hoofdgetuige, don heer Joh. Van Elk, candidaat- notaris, uitgestelde zaak togen de beide rijks veldwachters Corn. Adr. Eykeienboom en Gernt Knoppers, beklaagd van meineed voor het kantongerecht ten nadeele van den heer Van Elk, in een jachtdehcL Nadat nog een viertal getuigen gehoord waren, onder wio do heer Van Elk, nam hot O. M., waargenomen door den officier van justitie mr. Roosenburg, een requisitoir, strek kende tot vryspraak dor beide beklaagdon. Ily achtte de aanklacht niet bewezen. De verdediger mr. J. Salomonson sloot zich hierby aan. Uitspraak over 8 dagen. De bom „Sch. 138", hedenoch tend van Maassluis naar zee zeilende, ge raakte met het achterschip tegen de Noorder- pier, waardoor het vaartuig eonigo schade kreog en waarna het in de haven kwam om te rep are eren. Ten gevolge van het verscherpt politietoezicht, dat in de laatsto tyden op vreemdelingen wordt uitgeoefend, zyn Donder dag te Baarn twee Diutsche studenten, dio zonder middelen van bestaan waren, over de grenzen gebracht. De landman M. M. to Ou d-A 1 b 1 a s, gistermorgen van zyn land komende, is door een of ander toeval in de nabykeid van zyn woning te water geraakt en verdronken. De marechaussee te Eindhoven heeft aangehouden zekeren A. L. R., geboren te Zwolle, laatstelyk wonende te Terneuzen, waar hy secretaris is geweest van de arbei dersvereniging „Sociótó dos Forges et des Aciénes". Hy is uit Torneuzen gevlucht nadat hy or ongeveer f 600 verduisterd had. Naar Duitschland gegaan, is hy daar eenigen tyd gevangen geweest. By zyn aanhouding te Eindhoven had hy nog een en negentig centen by zich. Gistermiddag te twee uren onge veer is er brand uitgebroken in de woning van het hoofd der Chr. school te Herveld. Veel behulpzame dorpsgenooten drongen het brandende huis binnen, om nog te redden wat kon. Op eens viel het brandende rieten dak naar beneden en belette aan vijf of zes redders hot huis te verlaten. Met brandwonden overdekt, heeft men hen eindelyk in veilig heid gebracht. Twee van hen zyn zéér ernstig gewond, twee minder en een paar wisten te ontkomen mot slechts geriDge brandwonden. Ook de dominee moot zich heel erg gebrand hebben. Spoedig waren drie dokters op de plaats des onheils om de ongelukkigen te verbinden. Men vreest, dat er voor éón van hen levensgevaar bestaat. Van den inboedel is nog veel gered kunnen worden. Van de levende have zyn 3 varkens verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Tydens zyn verbiyf te Parys heeft generaal Gysberti Hodenpyl, afgetreden inspecteur van de genie, de woning bezocht, waar gehuisvest zyn de Hollandsche soldaten, belast met de bewaking der Nederlandsclio afdeelingen op de tentoonstelling. Ter eero van het bezoek van den generaal werden de „jongens" dien middag vanwege de centrale commissie onthaald. De "Woensdag te Brussel gegre pen moordenaars van den politie-agent zyn, blykons het onderzoek, eerst Dinsdag uit Buenos-Ayros aangekomen. Beiden gaven zich uit voor anarchisten en zyn van Oostenryk- sche afkomst. Het zyn de kopersteker Julius Waldbaum uit Kirchberg en de metselaar Max Elm uit Weissenburg. De met een dochter van Jay Gould gehuwde graaf Beni de Castellane, uit muntend in het zoekmaken van milhoenen, is weder in groote moeilijkheden geraakt, maar nog eens geholpen. Op zyn kasteel, naby Parys, met stallen en paarden, was al beslag gelegd. Door de tusschenkomst van zyn vrouw heeft haar broeder, George Gould, de schuld- eischers voldaan en den graaf voorloopig weder gered. Het was dan ook maar om het bagatel van 8 millioen te doenl De keizer van Duitschland als chauffeur. Het automobilisme begint onder gekroonde hoofden opgang te maken: thans is het niemand minder dan de Duitsche keizer, die zich verwaardigd heeft om aan het rytuig dor toekomst zyn aandacht te wijden. Men weet, dat sinds ettelyke maanden by het Daitsche leger proeven met motor-ry tuigen voor oorlogsgebruik werden genomen. Keizer Wilhelm stelde persoonlyk zeer veel belang in deze proefnemingen, en deze belangstelling is gaandeweg zoo toegenomen, dat hy onlangs den wensch te kennen gaf om zich door eigen ondervinding op de hoogte to stellen van de „geheimen der carburatie." Door het depar tement van oorlog werd Z. M. een automobiel „op zicht" gezonden, waannede de keizerlyke chauffeur sedert dien verscheidene proefritten heeft gemaakt By het bezoek van den prins van Wales aan Wilhelmshöhe haalde de keizer zyn gast persoonlyk in dit motorrytuig van het station af. Het behoeft geen betoog, dat dit niet in zoodanigen zin moet worden op gevat alsof do koizor de machine zelf bestuurde. Dit liet hy natuurlyk aan een spocialen chauffeur over. Maar het lydt geen twyfel, dat Seine Allerh. Majest., die van alle markten thuis is, mettertyd ook deze kunst „onder de knie" zal weten te krygen. De keizerlyke auto, die ondergebracht is in hot nieuwe paleis te Potsdam, wordt ge dreven door een benzinemotor van zoodanige capaciteit, dat oen maximale snelheid V3n 96 KM. per uur kan worden ontwikkeld. Keizer Wilhelm wil dus blijkbaar in dat op zicht voor de koningen van het automobilisme, De Knijff en Lemaitre c. s., niet onderdoen. Ook de prijs van het voertuig 36,000 mark mag genoemd worden 1 (De Kampioen). BUITENLAND» Frnnkryk* De heer Millerand, minister van koophandel, gaf gisteren te Parys een garden party ter gelegenheid van het congres der Engelsche Kamers van Koophandel. Tot de genoodigden behoorden, behalve de congressisten, het volledige personeel van do Engelsche ambassade en het Engolsch consulaat, do hooge functionarissen der •ven- toonstelling en ook dr. Leyds ©n de commis. saris der Zuid-Afrikaanscho Republiek op «j. tentoonstelling. - Do „Gaulois" beweert, dat hot marine, infantorio-rogimont, dat ter sterkte van ïftoo man in Dakar in Senegarabió in garnizoen lag, naar Frankrijk was teruggekeerd. Het regiment was nog slechts 300 man en 3 officieren sterk. De rest was ovorledon aan de golo koorts. I3ult2yclila.il cl. De keizor en do keizerin zyn to Stettin gis teren aangekomen voor do keizormanoeuvres. Do keizer antwoordde op een begroetinga. toespraak van don burgemeester, dio van duistere toekomst gepraat en gozegd had, dat oorlog en vrede dicht by elkander lagen.' Hy, de koïzer, zoo luidde het antwoord in dank voor do hartelyko ontvangst, had hoelo- maal geon bezorgdheid over de toekomst. Hy sprak do overtuiging uit, dat het zou gelukken, in het verre Oosten een vasten on geregeldon staat van zaken in het leven te roepen, waaronder de daar workende Duitsche koopman zonder storing en gevaar handel zou kunnen dry ven, zonder bezorgd te zijn voor de toekomst. De keizer was overtuigd, dat zyn plan zou siagen en dit ten beste van het vaderland zou dienen. De „Reichsanzeiger" meldt: In de gisteren gehouden zitting van hot Staatsminlsterio werd besloten, met het oog op do moeilykheden by de kolenvoorziening, den toevoer van huitenlandscho steenkool te vergemakkelyken door het vrachttarief yoor grondstoffen algemeen in te voeren voor zoo lang als de tegenwoordige toestand zal duren, maar minstens voor twee jaren. Aan do Pruisische Staatsspoorwegen is opgedragen den maatregel dadeiyk in te voeren op hun eigen lynen, en voor zoover noodig, daar over te onderhandelen met de betrokken spoorwegen. Blykens nauwkeurige berekening hoeft Duitschland by de prysverdeeling der wereld tentoonstelling behaald 261 groote pryzen, 545 gouden en 608 zilveren medailles. Het is dus niet alleen Oostenryk 120 groote pryzen, 300 .gouden on 400 zilveren medail les verre vooruit, maar daarby ook Rusland, dat slechts groote pryzen, 370 gouden eD 424 zilveren modailles heeft aan te wyzen. Prins ïïeinrich van Pruisen heeft een bezoek aan zyn grootmoeder koningin Victoria gebracht. De prins was op zyn reis vergezeld door zyn gemaLin, doch hoewel dit zou dui den op een louter beleefdheidsbezoek, meent men, dat hï een langdurig onderhoud, dat de broeder van den Duitschen keizer met den Duitscben gezant te Londen heeft gehad, de Chineeschö quaes tie grondig is behandeld. België. De Koning is na het bezoek van den Schah. op zyn jacht „Alberta" weder, van Ostende uit, in zee gegaan. Er wordt beweerd, dat hy zyn tocht aiaar de Canarische eilanden en waarschyniyk ook naar den Congo zal uit strekken. In -hofkringen was bekend, dat hy dit voornemen bad en dat de gouverneur van den Congostaat, kolonel Wahis, van de moge- lykheid van een spoedige aankomst van den Koning in kennis gesteld was. Men zal de bevestiging nog moeten afwachten. De uitvoerende commissie van het vry- willigersbataljon voor China heeft het zoo danig op een vergelijk weten te gooien met de verschillende leveranciers, dat men goede hoop heeft, <er mot een bedrag van 400,000 franken als schadeloosstelling te zullen afko men. Daar «r voór een bedrag van drie millioofl was geteekend, zal het restant (2,600,000 franken) in verhouding tot de inschry vingen worden teruggegeven, tenzy er by het comité neiging .mocht bestaan om in te gaan op de klachten van velen, die zich tot deelneming aangemeld hebben en verklaren al het hunne verkocht te hebben en hun middelen van be staan te hebben verloren reden, waarom zy meenen aanspraak te kunnen maken op behooriyke vergoedingen. De staking in de glas-industrie te Char leroi houdt aan. Een aantal stakers zyn naar Amerika verhuisd, om in de glasfabrieken daar te lande werk te zien te vindon. Op 17 Augustus werd een soldaat ge arresteerd, toen hy het socialistische volks huis in Brussel verliet, omdat hy prins Albert' met den dood bedreigd had. Hy had geroepen: „Weg met prins Albertl Hy moet nog voor zy'n huwelijk «meebracht worden 1" By zffn verhoor in -de militaire gevangenis te Mons herhaalde hy zyn bedreigingen en verklaarde, dat hy het gedaan had, omdat hy geloofde, dat na <len dood van prins Albert in Belgiö de republiek opgericht zou worden. ItallS. De maatregelen, door do Italiaansche re geering tegen de soeialisten genomen, hebben de aandacht gevestigd op de ontwikkeling der socialistische groepen in Italië. De eerste uiting had in 1882 plaats on had ten gevolge, dat Costa in de Kamer kwam. Sedert wonnon de socialisten b\j elke verkiezing meer stemmen en zetels; in. 1892 brachten zy 13,064 en in 1900 68,657 «temmen uit. Heden hebben de socialisten S3 afgevaardigden in de Kamer. 8 September heoft het Italiaansche socia listen-congres plaats. Oostonrljk-Hoiig.-Monarchie» Het „Fremdenblatt" te Wecnen meldt, dat gistermorgen een vergadering van den minister raad is gehouden onder voorzitterschap vaa heer Körber. Het doel van deze vergadering in geweest, een formeel besluit to nemon omtrent do ontbinding van het Oostenryksche Parlement. De „Wiener Zeitung" behelsde kort daarop dan ook reeds eon koizoriyk besluit, waarby de Kamer ontbondeu wordt verklaard en nieuwe verkiezingon worden uitgeschrevon. Tm-kgo, De „Times" verneemt uit Konstantinopel: Een komplot tegen don Sultan is ontdekt door do vrouw van den lyfarte Moekimbei. Een paar Imams, twee opper beambten en 118 anderen zyn gearrostoerd. By het jubileum van den Sultan is het dagbladzegel afgeschaft.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2