NIEREN. Openbare Meoping Piano-Onderwijs, Brat- tii BesctóttaUsri Jongste Bediende. Openbare Vrijwillige Verkooping, Prol. BOLLAND. Dames A. F. cd C. M. DE HAAS, Openbare Urijwiliige Verkooping, M-l Centrals Bank voor Laniouw en Nijverheid. Kantoor: BREESTfiAAT So. 114. lej. BERTHA ERüGER, Winkeldochter, ITALIË. Eau de Cologne, Parfumerieën, uit de hand te koop aangeboden R.-K. Dienstbode, V erKoop feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Brieven uil Zuid-Afrika. Aan een brief, gedateerd Kaapsche Hoop XÖ Juli, is hot volgendo ontleend: „Als secretaris van comdt. Maritz moet ik Borgen voor 1 lager en acht-en-twintig "wacht posten, zoodat u kunt begrepen, dat er heel wat geschryf is. Ik ben hier op het oogen- blik onmisbaar en comdt. Maritz heeft my 6chriftelyk order gegeven niet naar het front te gaan, maar als secretaris te biy ven ageeren. Ik wenschte te gaan om niet naderhand voor lafaard gescholden te worden, doch er was voor m\J geen kans, waarvoor ik dus schrif- teiyk bewys vroeg om my naderhand tegen lasteraars te kunnen verdedigen. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik my in my'n talloozo betrekkingen een belangryk persoon vind. Ik ben nu waarnemend veld- kbrnet, secretaris, commandant, voedseluit- deeler, krygs-commissaris, magazynmeester, gouvernements-agent tot aankoop van vee, enz., enz. Druk heb ik het, maar ik twyfel niet of ook het gouvernement zal, indien de oorlog goed afloopt, myn diensten wel erkennen en denk ik wel spoedig een goede betrekking te krygen. Natuurlyk reis ik veel heen en weer, ben dan hier dan daar en ben vaak de drager van belangryke rapporten. Mijn leven is dus wat dat betreft druk, maar aangenaam en afwisselend. Salaris krygen wy ambtenaren niet meer, ons geld is op. Hu krygon we rantsoenen van het Gouvernement, dat uitstekend voor ons zorgt. In de laatste maanden kregen we salaris betaald in Gouvernements-noten, die echter alleen binnenslands gangbaar zyn.Voor dien tyd hebben we een tydlang plaatjes goud gekregen, zonder stempel of iets er op. Nu is alle geld gedaan en wat or is, wordt voor den oorlog gebruikt. Met heel veel moeite kon ik 6 pd. st. goud machtig worden. Wy denken nog steeds den oorlog te winnen. Van moed opgeven, is geen sprake. Dageiyks krygen de Engelschen geducht klap, doch daar hoort u weinig van, daar de kabels in Engelsche handen zyn. Iedere voetstap, dien ze voortkomen, is met hoel wat menschen- levens betaald. By my staat de overtuiging vast, dat we nog winnen zullen. Het Engelsche leger is uitgeput, de Boeren zyn nog frisch. De Tommy's worden opgegeten door onge dierte en sterven by honderden. U zult zien, we winnen nog. Het is lang niet zeker of Krugorsdorp in handen der Engelschen is, doch de communi catie is verbroken, zoodat we niets hooren. Gisteren werd ten westen van Krugersdorp gevochten en kregen de Engelschen leelyk klop. Ze lieten meer dan 800 dooden op het slagveld. Oom Frits en familie zitten nu onder Engelsche vlag. Natuur! yk weet ik ook van hen niets'. Het volgende is door het „N. v. d. D." ontleend aan een particulieren briof uit Wel tevreden van 7 Augustus jl. Ik heb daar juist myn gepen een poosjo gestaakt, daar 'n collega van den overkant, 'n nieuwkoopje, me van myn werk kwam afhouen. Dat is 'n zekere De Priester, oet d'n aachterhoek. Die vriend beeft 't laatste jaar heel wat meegemaakt. Hy was vóór don oorlog schoolmeester in Transvaal en werd direct opgeroepen op commando. Toen zyn er natuurlyk 'n paar allesbehalve pleizierige maandjes voor hem gevolgd, en geen drie maal hoeft hy dien tyd onder dak geslapen; altyd maar hier of daar op don grond, in do buurt van de paarden, en mot een mauser in den arm. Per slot van rekening is hij in Februari krygsgevangen gemaakt; zy waren in een kloof verzeild geraakt en daar zaten zy opeens tusschen twee vuren in, zoodat er niemendal anders op zat dan te gehoorzamen aan „'t hands-up!" Twee kerels vertikten dat ovenwei, blo ven doorvuren en schoten nog óón Engelschman raak en één dan. Die beiden werden toen zonder veel complimenten op hun beurt óók neergelegd. De gevangenen weiden toen aan de staarten van do paarden meegenomen en 'n poos later mochten zy los marcheoren tusschen cavalerie in. Wie blyk gaf van niet meer mee te kunnen, werd met 'n geweer kolf minzaam tot wat spoed aangezet. Zoo kwamen zy in Kaapstad, waar zij in smerige hokken werden gestopt, on van daar werd 't gezelschap aan boord gebracht van'n schip, dat hen naar St.-Helena zou overzetten. Toen is, vóór do afvaart, De Priester met nog 'n lorgonoot, 'n machinist, over boord gesprongen en in donker en onder 'n felle regenbui naar den wal gezwommen. Daar liepen schildwachten op en neer, maar ze wisten zich toch uit de voeten te maken. De stad dorsten zy niet in, want dan waren zy er natuurlyk gauw weer by geweest. Op goed geluk kropen zy tegen 'n schip op, en gelukkig bleek dit 'n Duitsche boot te wezen. De kapitein moest eerst niemendal van die gasten hebben, maar eindelyk besloot hy dan toch hen maar aan boord te houden, op voor waarde, dat zy direct 't kolenruim ingingen en daar niet uitkwamen vóór de schuit in zeo wezen zou. Zóó zaten zy daar tweemaal 24 uren tus schen de kolen, voortdurend in angst, dat zy nagespeurd zouden worden; en werkelyk kwam or ook een Engelsche patrouille aan boord om het schip to doorzoeken. Zy hoorden hen boven zich heen en weer marcheeren, en ten slotte gelukkig ook weer afrrekken. Met die Duitscho schuit zyn zy naar Hon kon g meogevaron en met hulp van don Hollandschen consul aldaar zyn zy via Singa pore hierop afgekomen, natuurlyk zonder 'n sou, en schunnig en doodop. Die machinist hoeft 'n baantje gekregen op 'n boot en De Priester aan 't instituut „Beek-Vol ten". Over heer en Engelschen is hy niet bost te spreken; alles, wat hy bezat, is hy kwyt.Ik heb heel wat met hem over Deutichem ge praat daar is hy ook 'n paar jaar onderwyzer geweest aan do school van Loyds. Een Nederlander in Transvaal. Men zendt aan het „Hbl." een mededeeling, waaruit blykt, dat eenige Hollanders in Trans vaal posten van vertrouwen vervullen, die sterk ten gunste van hun goede verstand houding met de autoriteiten der Boeren spreken. Tot de vertrouwelingen behoort ook onze jeugdige landgenoot de heer Stoyn Parvé, die voor ongeveer een half jaar naar Transvaal vertrok. Blikbaar heeft hy daar aan de zaak der Boeren goede diensten bewezen. O. a. heeft hy, Da in een gevecht een verwonding aan den neus te hebben opgeloopen en eenigen tyd verpleegd te zyn geworden, deel uit gemaakt van een troepje verkennors in den Vrijstaat, nadat deze door de Engelsche troepen was bezet, en ook is hy by den slag te Lindley geweest, waar het zoogenaamde glac& handschoenen- of millionnair-bataljou werd ingepikt, en nam hyzolf een tweotal Engelschen gevangen, van wie de een hem duizend pond sterling aanbood, zoo hy hem wilde loslaten, wolk voorstel echter fier werd van de hand gewezen. Wellicht heeft dit incident er toe by gedragen, om hom met den post van groofc. vertrouwen te belasten, waarvoor by than(| is aangesteld, nl. mot hot goud-transport. Marktberichten. Kaashandel. We komoo zachtjesaan in den tfflL dat betere qualiteiten worden aangevoerd; by tegenwoordige gunstige stemming in den kaai*' handel is het daarom te verwachten, dat do markiv noteeringen nog zullen verbeteren. Op de Zuid- Hollandsche mark (en gingen de noteeringen vai» Goudsche verleden week reeds ƒ0.50 h/'l omhoog* Bodegraven noteerde zelfs f 2 moer voor awari dan in de week to voren. De kaashandelaar» reizen nog drukker den boer af; we zullen dezen herfst vrij zeker nog wel van prijzen hooren, die ver boven de 30, ƒ31 gaan. Do noteeringen van Edammer op de Znid-Hol- landsche markt gingen verleden week f 2 omhoog," die van Derby liepen f 0.50 hooger. De prijzen van Edammer ondergingen mede een kleine verbetering. Hoorn noteerde voor kleine f 83.50{ middelbare ƒ31.50; de hoogste noteering van middelbare was te Alkmaar f 31. Delftache kaas liep tct 32.50, I^riescho to Sneek 46, of 4.50 hooger dan in de weok to voren Te Londen was de handel vlug, niettegenstaande de noteeringon van de meeste soorten Dog omhoog liepen. De hoogste prijs van Edammer boerenkaas was 63. sh., tegen 57 sh. in do week te voren. In de Alblasserwaard werd do vorige weok van ƒ2129 besteed; in de Lopiker- on Krimponer- waard liepen de prijzen van lsto soort Goudsche van ƒ26—ƒ30, zware ƒ29—ƒ32, 2do soort ƒ21—ƒ25; Derby lste soort ƒ27.60, 2do soort ƒ2226.60; Edammer lste soort ƒ28—ƒ32, 2de soort 22—26. (U.D.) Op een Kantoor alhier wordt een jongste Bediende gevraagd, niet beneden 16 jaar. Aanvankelyk salaris f 100. Eigenhandig geschreven brieven onder No. 7579 aan het Bureel van dit Blad. 9 in het Notarishuis aan den Burcht te Leidon, by opbod Zaterdag 22 Septomber, by af slag Zaterdag 29 Sep tember 1900, beide dagen des avonds to baifaclit, ton overstaan van Mr. C. H. P. KLAVERWIJDEN, No taris te Leiden, van: No. 1. Hot WINKELHUIS en ERF met TUINGROND te Leiden, aan den iLagen Rijndyk, No. 8, oven buiten de Zylpoort, waarin steeds met goed succes de Kruideniersafïaire is uit geoefend, strekkende van den Lagen Ryndyk tok den Ryn, groot ongeveer 1 are, 79 centiaren. Het Huis bevat: Winkel met Kast, Zykamer, Alkoof, Gang, Bergplaats, Binnenkamer met Bedstede en 2 Kasten, Keuken, Kolder, Zolder met 2 afgeschoten Slaap kamertjes. De Kamers zyn behangen, voorzien ^an Stookplaatsen en verdere ge makken. Het perceel heeft Regen- en Putwater. No. 2. Een SCHUUR en TUIN GROND, naast en strekkende als het vorige perceel, geschikt voor Bouwterrein, groot ongeveer 1 are, 30 centiaren. De perceelen Nos. 1 en 2 zyn in eigen gebruik. No. 3. Het HUIS en ERF te Lelden, aan do Binnenvestgracht by de Steen straat, No. 8, groot 56 centiaren, bevattende Gang met Kast, Voor kamer met Bedstede, Binnenkamer met Stookplaats en Bedstede met Kast, Kelder, Kouken, Plaats en Zolder. Do Kamers zyn behangen en voorzien van verdere gemakken. Het perceel heeft duinwaterleiding. Verhuurd voor f 2.— per week. De perceelen zyn te bezichtigen: Nos. 1 en 2 des Dinsdags en Don derdags van 102 uren en No. 3 daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 102 uren. Te aanvaarden by do betaling der kooppenningen op 15 Octobor 1900. Meerdere inlichtingen zyn te be komen ten kantore van genoemden Notaris KLAVERWIJDEN, Plant soen 45, alwaar op iederen werkdag tusschen de veiling en den afslag van 10 3 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde gedeelte van elke verhoogsom. 7576 62 1>B 5145 7 „OPRECHTE" Haarlemmer-Olie alleen verkrygbaar by C. BE KONING TILLY, IS Achterstraat 15, Haarlem. Verschenen by A. H. ADRIANI, Leiden: Wat ie Protestanteuplicïit by do eerstkomende algemeene VE5?K8EZiftfQE^? door 7597 10 PrJJs: 60 Cents. in het Notarishuis aan den IWïïilïïT Burg te Leiden, by opbod Zaterdag 6 October 1900, by afslag Zaterdag 13 Oc tober 1900, des avonds te zeven uren, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris to Leiden, van: Het HUIS, waarin thans Be Zwzd- Hoihvndsclic Kijwielfabriek met annexe Kijwielschool, zeer gunstig gelegen aan den Stationsweg te Leiden, No. 19, met TUIN, uit komende aan den Ru'nsburgorsingel, ter grootto van negen aren, zes en veertig centiaren. Het perceel, dat door ligging en grootte tot velerlei doeleinden geschikt is, bevat, benedenWinkel, Magazyn, zeer ruim Lokaal, thans dienende tot Rywielschool, Werkplaats en Tuin; lste étage: Voorkamer, Suite, Achter kamer en Keuken; 2de étage: Voor- en Achterkamer en drie kleinere Kamers. De Kamers zyn behangen en voorzien van Kasten, Stookplaatsen on vele gemakken. Het perceel beeft Gas- en Duinwaterleiding. Te zien: in de weken van veiling en afslag op Dinsdag en Donderdag, van 2 4 uren. Aanvaarding en Betaling: 15 No vember 1900. 7591 42 Meerdere inlichtingen zyn te be komen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar tusschen de veiling en den afslag op allo werkdagen van 10 2 uren verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. Thans verkrygbaar A f 1.20 per 60 stuks Yelksapo- thcck, 70 Jonker-Fransstr., Botterdam. 6 Kokers ƒ6. 111 Betaal dus niet te veel aan buitenlanders 111 die U f 1.75 per 40 stuks berekenen. Naar buiten met 15 Cts. verhooging. Wederverkoopers genieten rabat. 6845 18 Adres: Lange Mare 31. 6 in het Notarishuis aan den Burg te Leidon, bij opbod op Zaterdag 22 September 1900, by afslag op Zaterdag 29 September 1900, telkens des avonds te halfacht, ten overstaan van W. F. KAISER, Notaris te Leiden, van: Het BUITENVERBLIJF, genaamd „Rusthof", aan den Hoogen Ryndyk, onder de gemeente Leiden, even buiten de voormalige Hoogewoerdspoort, aan de achterzyde uitkomende aan het Jaagpad naar Utrecht, bestaande in: Koepel, Tuinmansbuis, Schuur en Broeibak met 5 Ramenvoortszeer fraaien Tuin, waarin vele opgaande Boomen, Vrucbtboomen en Heesters, Moesgrond en Water, by het kadaster bekend in Sectie M. Nos. 924, 925, 926 en 927, te zamen groot 20 aren, 1 centiare. Het perceel is zoo aan de vóór- als aan de achterzijde uitstekend geschikt voor bouwterrein. Te bezichtigen op eiken Maandag, Woensdag en Vrydag vóór den afslag van 10 tot 4 uren. Aanvaarding en betaling op 15 October 1900. Meerdere inlichtingen zyn te ver- krygen ten kantore van voorn. No taris KAISER, Rembrandstraat No. 25, te Leiden, alwaar tusschen de veiling en den afslag verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. 7592 39 Het COLLEGIUM CIV. ACAD. LUGD. BAT. SUPREMUM maakt, ingevolge Art. 2 vao bet Reglement op den groentyd (1895), bekend, dat het begin van den groentyd is bepaald op Woensdag 19 September en dat zy, die Lid wenscben te worden van het LeidscH Studenten- Corps, zich in persoon hebben in te schry ven by den Pedel H. KLEUN, Breestraafc 41, van 10 3 uren, voor zien van een bewys, dat zy by den Rector-Magnificus zyn ingeschreven, en herinnert, dat verzuim in deze deelneming aan de jaarl\jksebe plechtige Inauguratie volstrekt onmogelyk maakt. 6773 26 Namens het Collegium Civ. Acad. Lugd. Bat. Supremum U. W. F. VAN PANHUYS, Praeses. A. G. VREEDE, Ab-Actis. Bijbank te Beiden. Directeur: Mr. A. EKGF.L. Gedelegeerd Lid v/d. Raad van Advies Mr. Ei. L. Tli. IIOOGEX- STEAATE1V. 7583 19 Geopend van 9 u. voor- tot S'/a u. 's namiddags. De Bank verstrekt voorschot aan Landbouw en Nyverheid, opent Reko- ning-Courant, neemt Gelden a Depo sito, belast zich met alle Bankzaken. Gedipt. Piano-Onderwijzeres, Hooge Rijndijk 96, Zoeterwoude. 7217 6 Tegen Nov. of later plaatsing gezocht als liefst in Brood-, Banket- of Kruidenierszaak. 7581 8 Br. letters ABC aan Boekhande laar VAN ANDEL, Gorkum. Ginds in 't schoon Italië, Dat wonderscboone land, Daar groeien groene boomen Langs beek en waterkant. En aan die groene boomen, Daar hangt een gele vrucht, Die met haar frissche geuren Vervult geheel de lucht. Die vruchten zyn Citroenen, Met heerlyk, lekker vocht, Dat om haar groote friscliheid Door allen wordt gezocht. In Thomson's Puddingpoeder, Daar proeft men ook Citroen, Torwyl de lekkere geuren Den neus genieten doen. En moest ik nu eens kiezen: Citroen of Pudding fijn, Dan kan ik U wel zeggen, 5t Zou zeker Pudding zyn. THOMSON's PIJBBINGFOE- B3EI&, in 10 smaken, a 10 cents per pakje; alom verkrijgbaar. THOMSON'S VANILLESUI KER a 5 cents per pakje. Men eische by zynen Winkelier THOMSON! THOMSON! THOM SON en weigere de vele waardelooze namaaksels in den handel. 7372 32 MAGAZIJN VAN Toiletzeepen EN Scheerbenoodigdheden, enz. 7594 12 Aanbevelend, Noordeinde 32. DHR. HftGEMS. Door verandering van woonplaats op eon dorp in Z.-Holland: een flinke Zaak in Boter, Kaas, Spek en Kruidenierswaren met Huis, bevattende: groote Woon kamer, een Slaapkamer, Kouken met Pomp en Regenwaterbak, Erf en Tuin en groote onlangs nieuw gemetselde Schuur voor paard en rjjtuig. Be wijzen van omzet voorhanden. Brieven aan T. BERGHOEFP, te Rjjnzaterwoude. 7216 16 Wordt gevraagd, tegen 1 November: een 7575 7 goed kunnende koken en werken en van goede getuigen voorzien. Zich aan te meidon Steenschnur 18. HABHIXS \ATi GEEI>ER, Hugo-De-Groot-straat 99, Rotterdam, zoekt te Leiden een Opkoopcr voor Kieren, bi) voorkeur een Slagerszoon of Slagersgezel. Hoogste prijs gewaarborgd. 7687 9 van een welbeklante met Inventaris. Notaris VAN GREUNINGEN, te Onde-Wetering, zal op Dinsdag 11 Sepicmbcjp 1900, dos middags to 12 uren, in de herberg van G. MARINKELLïj, te Roelofarendsveen, publiek VFJ&- KOOPEN: een goed onderhonden Winkelh uis, (waarin sedert jaren met goed gevolg de Brood- en Besehulthahhcrlj wordt uitgeoefend) met SCHUREN, BERG, vorder GETIMMERTE, EftF en TUIN, te Kieuwe-Weteriug, gemeente Alkemade. 7596 32 De goederen zyn dagelyks behalve des Zondags te bezichtigen on te aanvaarden by de betaling der koop penningen op 1 November 1900. Breeder by biljetten omscbroYen. »3) „Gy kent hem nietl" viel hy haar met nadruk in de rede. „Gy vergist u daaromtrent geheel en al. Ik heb den stryd niet gezocht; als ik my god wongen zag, den graaf rede te doen verstaan, was zyn gedrag daar de schuld van. Van hem ging de vyandschap uit, die ik zeer zeker met hem deel, maar z\j vindt haar oorsprong in verhoudingen, waarvan gy geen vermoeden hebt, en staat in geenerlei betrekking tot dat uur in St.-Michaëll" Het was de eerste maal, dat hy dit punt weder aanroerde, maar zyn toon werd niet milder, toen hy dezen naam uitsprak; hy scheen zelfs nog scherper te zyn. Maar zyn oog was op de jonge gravin gevestigd, die heden werkelyk den naam rechtvaardigde, dien Hans haar gegeven had: een tooverfoe, door tooverglans omringd I Zy stond in het volle schynsel der lamp, die de kamer verlichtte, en in dit licht schit terde het fantastisch, middeleeuwsch pracht- 'gewaad, een kostbare vermenging van zwaar goudbrokaat, blinkend fluweel en een lichten sluier, waarin bet overal fonkelde -en schit terde van sieraden en edele steenen. En van haar hoofd, dat met een met sterren ver gierden diadeem getooid was, golfde nog een andere sluier neder, Waarover een roode weer- schyn lag. Het haar, dat nu los on vry over >haar schouders golfde, in al zyn natuuriyke pracht, omhulde dit schoone gelaat als met een stralenkrans Michaël stond buiten den lichtkring, maar zijn blik vloog er onwillekeurig heen. Zoo had hy haar van te voren als een levend beeld gezien, op steile, ontoegankelyke rotsen, en zoo stond zy nu voor hem, die betoovorende gestalte uit de sage. Ook voor hem had eens het zoete, verleidolyke lied geklonken, en niet de rots of het gevaar voor een val had hem verschrikt, maar do prys zelf. Hy wilde z\jn leven en heil niet wageD, om eindelyk mis schien ©en duivelin te omarmen. Met al zyn wilskracht had hy zich losgerukt En toch greep hom ook op dit oogenblik weder dat gevoel aan, dat toen reeds in hem ontwaakt was, alsof het waard was om voor één enkel zalig oogenblik leven, heil en toe komst op te offeren, alsof de verpletterende val hem niet deren zou, als hy slechts een onbeschryflijk geluk in zyn armen sluiten en het het zyne noemen mocht 1 Maar terwyi het zoo in zyn binnenst© stormde en woelde, bleef j by als aan den grond genageld staan, zonder zelfs een spier van zyn gelaat te vertrekken. Hertha zag onkel het strakke, onbeweegiyke gelaat, hoorde slechts de scherpe woorden en daarom klonk haar antwoord op denzelfden toon: „Sedert dat uur zyn wy vyanden geworden Loochen het niet, kapitein Rodenberg I Wy behoeven elkander de waarheid niet te ver helen. Van alles, wat gy my toen zoo zonder verschooning hebt toegeslingerd, is alleen de haat overgebleven, dat had ik moeten be denken, toen ik een "beroep deed op uw vergevensgezindheidop de grootmoedigheid van een verbitterden vyand mag men niet rekenen." Michaël Het het verwyt zwygend over hem heen gaan, zonder er zich met een enkel lwoord tegen to verdedigen: slechts ziinhand sloot zich krampachtig en op zyn gelaat lag weder die bleeke kleur, die by hem altyd een teeken was van de grootste ontroering. „En jegens wien zou ik dan grootmoedig moeten zijn?" vroeg hy eindelyk. „Moet ik misschien den graaf in den stryd sparen, terwijl ik weet, dat ik van hem in dat opzicht niets t© wachten heb? Tot martelaar ben ik niet geschapenMaar nog eens, graviD Stein- rück, gij doet mij onrecht, als gy my van een kleingeestige zucht naar wraak verdenkt. Geef my de mogelykheid tot een verzoening, die met mijn eer in overeenstemming te brengen is, en ik zal ze aannemen. Maar ik geloof niet aan deze mogelykheid, en hoo do zaak ook uitgemaakt wordt, wy zouden er vijanden door worden, als wy het niet reeds waren en misschien is het zoo ook het bestel" Michaël wiorp na deze woorden nog een blik op don helderen lichtkring, op hot schoone, in een sluier gehulde hoofd, dan boog hy en ging weg. Het feest was ondertusschon voortgegaan, maar enkelen der gasten vertrokken reeds en onder dezen behoorde de graaftyke familie der Steinrücks, die gewoon waren Iaat te komen en vroeg weg te gaan. De dames namen reeds afscheid van mevrouw Van Reval, toen Michaël, die juist alleen door de zaal liep, opgehouden werd. „Kapitein Rodenberg een enkel woord!" De jonge officier wendde zich verrast om; het was de eerste maal, dat generaal Steinrück zich verwaardigde hem aan te spreken. „Om u te dienen, ExcellentieH De graaf gaf hem ©en wenk en ging wat met hem ter zyde. «Ik wilde a ©ven spreken*" zeide hy kort. „Morgen vroeg om negen uren in myn woning!" Michaël keek verbaasd op. Hy wist niet hoe hy deze woorden opnemen moest. „Is dit een bevel voor den dienst, Excellentie?" „Beschouw het maar als zoo. In ©lk geval mag er van een verhindering geen sprake zyn, om welke reden dan ook. Ik reken er dus vast op, dat gy verschynen zult." Rodenberg boog zwygend. De generaal kwam nog dichter by hem en zyn stem daalde tot een zacht fluisteren, toen hy voortging: „En als gij somtyds in de noodzakelyk- heid zyt, een besluit te moeten nemen, dan verzoek ik u, daarmede te wachten tot na ons onderhoud. Ik zal zorgen, dat hetzelfde ook van een aadero zyde geschiedt." „Mijn besluit is reeds genomen," antwoordde Michaël koel, „maar ik zal gehoorzamen." „Goed, tot morgen danl" Steinrück ging en de kapitein zag, dat hy zich na°.r gravin U^i tha begaf, die hem snel to gom oet kwam. Zij Ij ad dus gesproken, zy had, toen haar bemoeiingen vruchteloos bleven, een andere autoriteit te hulp geroepen, die men maar niet zoo zonder iets te zeggen voorby kon gaan; maar de uitdrukking van Michaëls gelaat, toen hem de samenhang duidelyk word, verried, dat hy niet van plan was zich voor deze autoriteit te buigen. De generaal had intusschen den arm der jongedame genomen en leidde haar naar haar moeder; zy vroeg niets, maar haar oogen zeiden zooveel te moer. „Wees maar bedaard, myn kind!" sprak hy op half luiden toon. „Ik heb de zaak ter hand genomen. Gy behoeft u niet angstig meer te maken. Maar bedenk wel, dat zy een geheim moet biyven; ik eisch een on- voorwaardelyk Hertha herademde en dwong zich tot sen1 lachje. „Ik dank u, oom Michaël I Ik a»el oen onbeperkt vertrouwen in u. Gy zuic hefc niet tot een ongeluk laten komen!" XVHI. Het was in den morgen van don volgen den dag. Gravin Hortense was zooevou op gestaan en zat aan hot ontbyt, toon d® markies van Montigny binnentrad. „Ik kom heden vroeg, maar ik moest juist langs uw woning," sprak hy, zyn zuster begroetend. „Zyt gij alleen? Ik meendo, dat hot ontbyt hior gezamenlijk pobrirkt werd." Hortense haalde do schouders op. „Daar is hier geen sprake van. Mya schoonvader is gewoon by het aanbreken van den dag op te staan en hoeft meestal, reeds drie uren gearbeid, als ik opsta. Hel is verschrikkelyk by zulke yzeren, rustelooz» naturen, die nooit behoefte aan rust gevoelen.*, „Ik houd dat veeleer voor benydens- waardig, vooral op den leeftyd van den generaal," antwoordde Montigny. „Yoor hom misschien, maar hy schynfc het ook van anderen te verlangen. Ons huis houden is als een dienst in do kazerne geregeld; alles gebeurt op militair commando, en wee den dienaar, die zich aan een on^ nauwkeurigheid schuldig maakt! Wat heeft het my niet een stryd gekost, om ten minste- myn persoonlijke vryheid te bewaren; einde lyk heb ik het doorgezet gekregen, maar myn arme Raoul wordt met allo gestrengheid gedwongen, om zich naar deze militaire voor schriften te voegen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10