Nadere berichten omtrent don kringstorm, ,3,0 over Mafekmg is gegaan, doen zien, dat j.lio gebouwen zyn verwoest. Een Europeo- 'bcIio vrouw werd gedood en de itfst dor ojiigok^n-iii kaffers is langer dan eorst werd vcimoed. L)o meeste gekwetsten hebben armen t,f beenen gebroken. Do soldaten hebbon hot zwaar te verant woorden gehaJ. Hun tenten werdon omver geworpen en het water, dat over het torrein hiroonnle, voordo hun koffers mode. De man nen werdon door rondvliegende projectielen getroffen. Do paarden rukton zich los on bloegcn op hol, waardoor de verwarring nog toenam. Veel van hun beschutting beroofde soldaten trokken naar het dorp en zochten tiaar zoo goed en zoo kwaad het ging een onderkomen, maar de meesten moesten den geiieelen nacht in de open lucht biyven in tien stroomendon regen. Hot aantal doodo Booren, sedert de bezetting Viin Pretoria door de Engelschen op het veld gevonden, bedraagt, naar do correspondent van Reuter te Pretoria uitgerekend heeft, 411. po Boeren hebbon nu alle pogingen opgegeven om olfkieele opgaven van hun dooden open baar te maken. Laffun verneemt, dat de afdeolingen van Uahon en Hamilton Vrydag uit Pretoria naar het oosten getrokken zyn. Uit Kaapstad wordt gemold, dat do ruiterij van Brabant do Boeren, die den spoorweg by Kliprivior opgebroken hadden, vervolgd, e-n hun do 35 gevangenen, die zy by die gelegen heid gemaakt hadden, afgenomen hoeft. De Engolsche bladen bevatten heden weer een lange lyst van dooden en gewonden in Zuid-Afrika. In zooverre is dit niets by- I zonders, omdat er dagelyks een lijst in do bladen verschynt, maar de longte daarvan is opmerkelijk. By nadere beschouwing blykt, dat nu nog dooden en gewonden worden opgegeven van •Maart, April en Mei laatstleden. Do achter stallige opgavo moet dan zeker weer eerst worden ingehaald 1 Als gedood by Berg en-dal op 27 Augustus worden nog opgegovcn 21 man, gewond 81 man; op verschillende plaatsen gedood 3, gewond 27. Vermist en gevangengenomen op ver schillende plaatsen 8. Aan ziekten overleden 67 man. Bennet Burleigh, de correspondent van do „Daily Telegraph," somde verleden Woensdag uit Doornhoek, dat ongeveer duizend Boeren, met enkele stukken geschut, naar Lij den burg waren gefcrokkon; moer dan twee duizend, met ycoI kanonnon, gingen den weg naar liarbei ton op, waar de correspondent hen zag. De tunnel by Waterval-Boven, de spoorweg en het dorp waron ongeschonden. Enkele Boeren schoten nog op do Engelschen. Do „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad: Volgens een gerucht, dat nog niet officieel bevestigd is, heeft Do Wet zich vertoond aan den spoorweg by Winburg Road (ten noorden ian Kroonstad). Generaal Carrington keert, volgens oon bo- Ticht uit Mafeking, naar Rtiodesiö terug, om daar hot opperbevel over de troepen op zich to nemen. Als reden wordt opgegeven, dat oen commando zich by de Rhodesischo grens vertoond heeft. Reutor heeft uit Pretoria een boricht ont vangen over de jongste krygsvorrichtingen van generaal Baden-Powell. Het doel daarvan was, volgens den correspondent, te beletten, dat de iroepen van Do Wet on van Botha zich vereenigden Hy manoeuvreorde du3 zoo, dat Do Wet on Groblor genoodzaakt werdon, naar het westen te trekken, totdat zy Warin- bad bereikten. Daar kwam de Engelsche voor- hoodo met de Booren in aanraking; cenigo minuten later was het gevecht begonnen, en daar do Boeren geen tyd gehad hadden om do plaats in staat van verdediging te brengen, moesten zij terugtrokken in een borgengto, waar zy zich sterk verschansten. Baden-PotfEll viel dien nek 's avonds aan. IInam den schyn aan, zyn bivouac in ge leedheid to brengen, maar zoodra het donker geworden was, voerde by een wyde omtrek kende beweging uit, die hom by het aan breken van den dag op een punt bracht, 25 K.M. Achter de stelling van de Booren gelegen, waar zy den spoorweg bestreken. Intusschen had De Wet Botha om versterking gevraagd, en deze had geantwoord, dat hy ze mot den trom zou zenden, over Pietersburg. De Engel schen legden nu een hinderlaag, om zich van dezen trein mot hulptroepen meester te maken, maar de Boeren hadden daar de lucht van gekregen en pasten wel op, dat zy niet in don strik vielen; deze list van Badon-Powell had dus ton gevolge, dat hy tusschen twee vuren geplaatst werd. Daarop eischto Baden- Powell, dat Grobler zich zou overgevon. Do commandant ging zelf naar Baden-Powell's kamp, en had een langdurig onderhoud met don Engelschen generaal De onderhandelingen worden voortgezet. In eon telegram van denzelfden dag (30 Aug.) seint de correspondent van Laffan: Grobler slaat nu ten oosten van Nyistroom. Het is mogolyk, dat hy zich nog met zyn commando overgeeft. Generaal Baden-Powell is vandaag naar Pretoria teruggekeerd. De mannen, die vroeger by Do Wet waren, be vinden zich nu in do bergen ten zuiden van Niilstroom, Be „Standard" verneemt uit Durban, dd. 31 Augustus, dat daar weer 40 Bóeren-gevange nen waren aangekomen, o. a. de commandanten Bosman en De Villiers, en gebracht aan boord van do .Colombian", die de .Catalonia" als govangonschlp vervaDgt. De oiilasten in Ciiina. Be Russische gezant, Von Giers, seinde den «JOsten Augustus uit Peking, dat volgens daar joopende geruchten prins Tsjing niet naar Peking durfde torugkeeren, zoolang de vreemde gezanten hem geen waarborgen hadden ver schaft, dat zyn persoonlyke vrijheid geen gevaar hep. In verband daarmede hadden tien Chineesche ambtenaren het plan opgevat om een nota te richten tot het diplomaten korps, waarin zy de wenschoiykheid zouden betoogen om prins Tsjing de gelegenheid to go von, ver klaringen af to leggen. Be troepen zijn de Verboden Stad nog niet binnengedrongen seinde Giers ten slotte maar men weet thans zeker dat do Keizer zich daar niet meer bevindt. Een nader officieel boricht uit St.-Fetors- burg brongt do mededeeling van den gezant Von Giors over, dat prins Tsjing tot regent benoemd zou zyn. By de gezanten bestaat hiertegen geen bezwaar, wyl men in de be noeming van Tsjing tot regent oon moge lijkheid ziot, dat de vredesonderhandelingen vlotter govoerd zullen kunnen wordon. De „Daily Express" brengt een benoemings- nieuwtje, nl. van prins Toeans zoon, Poet- Sing, die tot keizer zou wordon uitgeroepen, onder Russisch protectoraat. Poet-Sing werd reeds by do palcisintrigos van de kcizerin-woduwo in Januari 1.1. door de keizerin tot troonopvolger aangewezen. In hoover het Russisch bericht van prins Sing's rogentschap hiermede in verband staat, i3 vooralsnog niet uit te maken. De „Daily Nows" verneemt uit Shanghai, dat do consuls in deze plaats hot in hot geheel niet op Li als vrodosbemiddelaar bo- grepen hebbon, zelfs al beweert hy volmacht to bezitten zoowel van don Keizer ais van do Keizerin-weduwe. Men meent, dat daaren tegen do ondeikoningen van Nanking en Woo- Töjang, Lioo Koen-Yi oil Tsjang-Tsji-Toeng, in aanmerking konden komen. Do vloot, dio in de haven van Shanghai ligt, bestaat reeds uit 29 schopon mot 7340 manschappen on 302 kanonnen. De toestand to Ifonkau is goruststellond, nadat allo mogelyko voorzorgmaatregelon ge nomen zyn. BUITENLAND. FraakrQk* Do Franscho ontdekkingsreiziger van Afrika, Fouroau, is to Marseille aangekomen. Men maakt in Parys toobereidseion voor do ontvangst op morgen van do afgevaardig den der Engelsche Kamors van Koophandel, die ten gotalo van 300 heeren cn 200 dames een bezoek aan do tentoonstelling komen brongen on officioel in hot Pavilion Royal zullen worden ontvangen. Volgens dagbladborichton is in Narbonno een daar uit Buenos-Ayres aangekomen anar chist, Guiaffa genaamd, gearresteerd. Eon reisgezel had hein aangegeven, om Jat hy oon aanslag togen don Koizor van Oostenryx in hot schild voerde. Turltfio, Zondag hebben to Konstantinopol do feeston plaats gohad ter eoro van het regoeringsjubi- ieum van don Sultan. Byna allo Europeesche rogeenngon hadden missies gezonden, belast mot hot overbrengen der byzondere goluk- weirschon voor den feestdag. Keizer Wilhelm, wiens fonteinbouw in Stamboel spoedig tor hand zal wordon genomen, zond eén photo van zyn cadeau, benovens oen portefeuille mot prachtige wateryórfteekeningen. Do Tsaar bleef niot achter en liet den Sultan een zeer kostbaar uurwork ter hand stellen, geheel uit jaspis gosnedon, met de cyfers aangegeven door robynen on briljanten en do inscripties door smaragden; president Loubet zond ryke gobelins en Sövresvazen. Uit Turkye zelf ontving de Sultan oen duizendtal goschenken. Da Duitscho keizer seinde in don loop van den feestdag nog een persooniyko geluk- wenscb, mede namens de keizerin. Japan. Volgens berichten uit Amoy hobbon do Japannors van de plaatselyke autoriteiten daar bevredigende verzekeringen betreffende de veiligheid van de Japanners ontvangen en daarop reeds een deel van de aan land ge brachte troepen teruggetrokken. Ook do weinige, nog achtergebleven troepen wordon teiuggetrokken, zoodra de opgowondenhoid geheel is bedaard. Nadat vervolgens de Japansche landings divisies uit Koelang-Foo terug waren ontboden en do verdere Japansche troepen, die van Formosa naar Amoy onder wog waren, bevel hadden ontvangen, terug te keeren, is do toestand ook in dezo laatste plaats aanmerko- lyk verbeteid. Er bevinden zich nu m de stad slechts 80 man Japanners en 60 Engelsche marinesoldaten, dio echter ook waarschynlyk zullen worden teruggetrokken. Op do roede liggen vier Duitsche schepen. Fraukrijk. eii Itiislaml. De Russischo minister van financiën Witte is Zondag to Parys aangekomen. Zyn reis heeft, volgens eon bericht van do „Agenco Havas", niet de minste betrekking tot een financioole transactie. Rusland had daaraau in het geheel geen behoefte voor de operaties in China; de middelen van den staatsschat waren volkomen voldoende om de kosten te dekken. Aan een medewerker van de „Temps" vorklaardo de minister: ,Ik kom als vertegen woordiger van Keizer Nicolaas met de offi- cieele opdracht do tentoonstelling in het alge meen en de Russische afdeehng in hot byzonder te bezoeken. Zekere bladen vergissen zich, wanneer zy gelooven, dat ik geld noodig heb en er ook maar in het minste aan donk in Parys of elders een leening op te nemen." Do Russische gezant prins Ouroussof, te Rambouillet, aan president Loubet de Sint- Andries-orde overhandigende met een eigen handig geschreven brief van den Tsaar, zeide „De Tsaar wenscht, dat gy in dit adres het bewys ziet van de hooge achting, welke hy voor uw persoon koestert, en wil daarmede uiting geven aan zyn gevoelens voor de groote bevriende en verbonden natie." President Loubet antwoordde: „De Tsaar betuigt opnieuw de bestendigheid zyner ge voelens voor de bevriende en verbonden natie wü zien in deze handeling het bewys van den wil, om de banden, welke de twee volken verbinden, nog nauwer aan te halen." In den brief aan president Loubet zegt de Tsaar, dat het hem verheugt dit bewys van achting te kunnen zenden op een tydstip, waarop hot Fransch-Russisch samengaan een weldadigen invloed kan hebben voor het behoud van den algemeenen vrede. Tevens verklaart de Tsaar, dat hy tot z(Jn leedwozcn do tentoonstelling niet kan bezoeken. G euieonteraad vaa Leidon» Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: mr. F. Was, burgemeester. Tegenwoordig: 20 leden. Afwezig: do lieeren P. J. Van Hoekon, Van Kempon, Fockema Andreao, Aalborso, A. J. Van Hoeken, Don Houter en Siegonbeok van Heukolom. De notulen wordon gelezen en goedgekeurd. Aan de orde zyn de volgende punten der agenda: 1°. Benoeming vsd twee leden dor Commissie van toezicht op het Middelbaar Önderwys. (lite) Gokozon wordt (vacature de heer Quant) de hoor mr. P. J. M. Aalberse met 10 st., by tweede stemming, cn (vacature mr. Do Vries) mr. Egbert De Vries, die do benoeming aannoomt. By eerste stemming verkregen mevr. A. H. Hossoling geb. Salverda de Grave C st., movr. Kluyver gob. Honigh 1 st., de heer Aalborso 7 st., on do heer Salverda do Grave 1 st. By de tweede stemming verkregen mevr. Hessoling 8 st. en mevr. Kluyvor 1 st. Aan dezo stemming was oon discussie voorafgegaan over do aanbeveling der Com missie Yan Toezicht up hot Middelbaar Onder- wys van twee dames ter vorvuliing der vacature-Quant. Do Voorzitter merkte op, dat er veel pleit voor do gronden, door do Commissie voor noemd aangevoerd, om eon dame te benoemen. De heer De Goeje was niet met het advies der Commissie ingenomen. Zyn bezwaren steunon op het advios eenor vrouw, dio vool ervaring had op het gebied van het onderwys. Do Voorzitter zeide, dat B. en Ws. de zaak zelf met zoo warm toejuichen, maar zy moen- den zich in dezo te moeten neerleggen by don vvensch van do Commissie van Toezicht. De heer Drucker bestreed de bezwaren van don hoer Do Goeje. 2\ Benoeming vaa leden ia de vasto Commis sion, als: a. drie leden vaa de Commissie van Financiën en uit dezen van deo Voorzitter (aftredende leden do 11 LI. mr. 11. L. Drucker, voorzitter; P. L. C. Drie3seu en dr. Tb. W. Van Lidth de Jeudo, leden); b. twee leden van de Commi9sio voor de Straf- verordeningen (aftredende leden de HL1. mr. S. J. Fockema Audreue en mr. E. De Vries, leden); c. drie loden van do Commissie voor de Huis houdelijke verordeningen en uit dezen van den Yoorziiter (aftredende leden dé HH. ïor. S. J. Fockonm Audieae, voorzitter, dr. T. Zaayer en dr. Tb. VV. Vau Lidlh de Joude, leden); d. twee leden Yan de Commissie van Fabricage (aftredende leden de 11H. J. J. Hasselbach en J. De Lange); e. tweo leden van de Commissie voor het Oud- Archief (altredeude leden de HU. mr. S. J. Fockema Andreao en dr. E. F. Van Dissel). Benoemd wordon: a. De heeren Drucker, tevens tot voorzitter, P. L. C. Driosscn en Van Lidth de Joude; b. de hoeren Fockema Andreao en De Vries c. de heeren Fockema Andreao, tevens tot voorzitter, Zaayer en Van Lidth de Jeude; d. de heeron Hasselbach en Do Lange; e. Do hoeren Fockema Aen dr. E. F. Van Dissel. 3°. Benoeming van den Commissaris-Voorziltor der Leidsche Duinwatermaatschappij. Benoemd wordt do hoor W. F. Verhoy van Wyk met 17 st.; 3 st. bjanco. 4°. Benoeming van een Commissaris der Sled. Gasfabriek. (1%) Benoemd wordt do heer Kroon met 19 st. 5°. Benoeming van een lid der Commissie van beheer voor hot krankzinnigengesticht „hinde- geest." (192) Benoemd wordt de lieer Van Dissel mot 18 st. 6\ Bonoeming van een tijdelijk lecraar in de scheikunde aan hot Gymnasium en do Hoogere Burgerschool voor Jongens (198). Benoemd wordt dr. G. M. Rutten. 7°. Voorstel omtrent de splitsing van klassen aan de Hoogero Burgerschool voor Jongens (202). Aangenomen zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming. 8°. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de bovenwoning van het perceel Nieuwsteog 10. (195) 9°. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de op- en inrichting van do Gemeentelijke Graanbeurs. (193) 10°. Voorstel tot aankoop van eenigo voorwerpen, aanwezig op het buitengoed „Rhyngeest." (19-1) 11°. Voorstel tot toekenning van een gratificatie aan deu eervol ontslagen sladswerkuian G. Van Dissel. (191) 12°. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor terugbetaling van te veel betaalde plaatselijke directe belasting, dienst 1899. (l'J7) Als voren. 13°. Verdeoling van den Raad in Sectiën. Benoemd worden: lsto sectie: de heorenDokhuyzen,Drucker, v. Dissel, Zaayer, Van Kempon, Fockoma Androae, P. J. v. Hoeken, Siogenbook van Heukelom en De Vries. 2de sectie: de heeren Korevaar, Van Lidth de Jeude, Hasselbach, De Goeje, Van Rbyn, Kroon, Van Hamel, Pera on Aalberse; 3de sectiede heeren Juta, P. L. C. Driessen, De Lange, Kaiser, Zilleson, J. P. J. Driessen, Kerstens, Den Houter on A. J. Van Hoeken. Do lsto sectie zal den 14den, da 2de den 15den en de 3de don 17den Sept. a. s. ver gaderen. De agenda afgehandeld zynde en geen der leden bet woord verlangende, werd de open bare vergadering gesloten en veranderd in oen vergadering met gesloten deuren. In de openbare vergadering was nog goed gekeurd de tydelyke benoeming van mej. A. J. Tjeenk Willink tot leeiares in hetHoog- duitsch aan de H. B.-S. voor meisjes. Tclogrammon, LONDEN, 3 September. (R. 0.) Een telegram van lord Roberts, gisteren uit Belfast verzon den, behelst: Generaal Sir Redvers Bulier is heden van Helvetia opgerukt op weg Daar Lydenburg. Thans is hy gekampeerd aan den noordelyken oever van de Krokodil-rivier. Do achterhoede van den vyand trok zonder verzet terug. Volgens een telegram, den 30sten Augustus door lord Roberts uit Belfast afgezonden, had majoor Brooke hem van het Kraai-spoorweg- station (ton oosten van Heidelberg) gemeld, dat hy, Brooke, met 100 man en twee kanonnen den 27sten Augustus in don ochtend de Boeren aangevallen had, die oon kopje bezet hielden op ongeveer 5000 el van den spoor weg. De Boeren worden geheel uiteengejaagd en lieten vijf dooden achter, onder wie H. Pretorius. KAAPSTAD, 3 Sept. R0.) Er wordt zeer druk geopereerd in het Noorden en Westen van Transvaal. Kolonel PJumer was voor de tweedo maal in gevecht met de Boeren te Rooikop en maakte honderd ge weren, veertig duizend patronen en een hoeveelheid voorraad buit. De Boeren poogden den 31sten Augustus— ovonwol zonder succes de waterwerken van Johannesburg te vernielen. Generaal Hart verraste hen, toen zy daarmede bezig waren, on joeg hen op do vlucht. Een detacliomont dor troepen van don Boorongenoraal De Wet werd mot groote verliezen in dezelfde buurt geslagen. Aan het oprukken der kolonialo divisie van Zeerust naar Krugersdorp word mot hard nekkigheid weerstand geboden. Do Boeren loden daarby groote verhezen. MASERU, 3 Sept. (R. O.) Ladybrand wordt ingesloten door Boerencommando's onder Fourio, Grobbolaar, Lemmer, Hasebroek cn tweehonderd verspieders van Theron. Het garnizoen verbrandde do voorraden, om te beletten, dat zy den vyand in handen zoudon vallen. Indien de Booren er in mochten slagen de stad to nomen, zou de toestand dor bezot- ting hacheiyk z'yru De Engelsche generaal Hunter snelt echter too om haar to ontzetten. BELFAST, 2 September (R. O.) Generaal Baden-Powell vertrok Zaterdag van Pretoria naar Kaapstad. WASCFIFONTEIN, 3 Sopt. (R. O.) Gono- raal Buiier had een gevecht mot de Boeren in do bergen, die Lydenburg boheersohen. De Boeren-commandant-generaal Botha bevond zich mot 2000 man by de Boeren, dio hun post den geheelen dag dekten. By hot naderen van de Engelsche cavalorio openden de Boeren het vuur mot drie Long Toms en een snelvuurkanon. De Engelsckon namen hun stelling mot een bereden battery op den rechtervleugel. Zy kondon deze niot verlaten voor het vallen van de duisternis. De Boeren-kanonoon vuurden don ge heelen dag. De Engelschen hadden, in aanmerking ge nomen, datzy in een kom waren, buitengewoon weinig verliezen. Ook op den linkervleugel was de Engolsche infanterie in gevecht mot de Boeion, die in krooke verborgen waron. LONDEN, 4 Sopt, (R. O.) Lord Roberts seint uit Belfast dd. 2 September omtrent oen aantal govechten, die reeds bokond zyn, en zegt verder, dab kleine commando's, hoofdzakolyk tot De Wet's colonno behooroudo, zeer roerig zyn in de omstreken van Johan nesburg. Kortelings maakte oen detachement koloniale cavalerie een marsch van Zeerust naar Krugers dorp. In het doorgetrokken district hoorscht veel ontevrodenheid. Do cavalerie had verscheldeno govechten. De Eogelschen verloren by olkaar ongovoer 60 man. De Boeren leden zwaro verliezen. PEKING, 28 Augustus. (R. 0.) Drie loden van hot Tsung li-Yamén trachten, door be middeling van sir Robert Hart, onderhande lingen te openen met do verbonden mogend heden, ten einde do verwoesting van het paleis to voorkomen. Do Russischo troopon hebbon hot paleis bozet oni plundering te beletten. De gemeenschap over do rivior tusschen Tientsin en Taku is verbroken ton gevolge van het zinkon van een kleine Japansche stoomboot. De spoorweg is hersteld tot Yanglsoen. Er loopen dagelyks vier treinen van Yang- tsoen naar Tongkoe en Tientsin. PEKING, 22 Augustus. (R. O.) Sir Robert Hart hoeft zijn ambt als hoofd van don douanedienst hervat en hot keizeriyk post kantoor te Peking heropend. SHANGHAI, 21 Augustus. (R. 0.) Een Engolsche strydmacht, bestaando uit drie eskadrons lanciers, tweo kanonnen, twee Maxima en 300 man infanterie, deed hoden een verkenning in het jachtpark en vond den vyand, ten getale Yan 1000 Boxers en koizeriyko soldaten, in het artilleriepark. De vyand werd onder geschutvuur genomen en trok terug met oen verlies van 30 dooden. Na vyf dorpen verbrand te hebben, trokken do Engelschen terug. PEKING, 21 Augustus. (R. 0.) Prins Tsjing tracht onderhandelingen te openen mot do verbonden mogendheden. Juli sien, gouvornour van Sjan si, hoeft een memorandum aan den Troon gezonden, waarin hy mededeelt, dat hy de vreemdelingen in zyn provincie hoeft uitgenoodigd zich onder zyn bescherming te stellen; dat 52 vreemde lingen die uitnoodiging aannamen en "vermoord werden, on dat hy, Juh sien, nu voor deze pryzenswaardigo handelwyze een belooning verzoekt. GLASGOW, 4 Sept. (R. O.) Do officier van gezondheid maakt bekend dat 13 personen in hot hospitaal lydendo zyn aan pest. Er zyn nu 103 twyfelachtigo gevallen in observatie, tegeu respectievelyk 12 en 89 gisteren. aan de brug over do Waardgracht by den Zuidsingol 400; herstelling gewelf der Lango- brug 500; rioleering van den Witten Singol, van do Hoorenstraat tot hot Schelpenpad, /T00O. Verder: herstelling van de remmingswei ken by do Warmonder.brug en de Hooge Vlietbiug 1250het maken van eon walmuur by de Stadstimmerwerf /4000. Voorgostold wordt hot politiecorps met vier agenten te vermeerderen, om daardoor aan de zoogenaamde nacbtagonten meer vrye Zondagen to geven. Kosten 4 x 525 ƒ2100 aan salaris. In de Trèveszaal te 's-Gravonhago zjjn hedennamiddag om 2 uren noöergolegd do akton van bekrachtiging der verdragen cn verklarin gen, ondertoekend op 29 Juli 1900, op de internationale Vredesconferentie. Bfj de opening der vergadering sprak do minister van buiten-, landsche zaken, jhr. mr. W. H. De Beaufort, z(jn levendige voldoening uit ovor het feit, dat thans do formaliteit plaats heeft, dio om zoo to zeggen de definitieve beëindiging is der conferentie, en gaf do hoop te konnen, dat eenmaal zal kunnen getuigd wordon \an het nut voor do monschheid van hetgoon ter conferentio is verricht. Op z(jn verzoek werd, Da afloop der vergadering, oen telegram aan den Russischen keizer gericht, waarin dio wonsch werd uitgesproken. In den meest stillen eenvoud word heden voormiddag to 's Gravenhage op de Algomccne Begraafplaats in hot familiegraf bygezet net stoffelijk overschot van mr. G. H. Betz', voor malig commies-griffier der Tweedo Kamer. Uit de tegenwoordigheid van een kleine schare belangstellenden bleek, dat zy zoowel het voormalige lid van het bureau dor Tweedo Kamer als den jurist on letterkundige oen laatste hulde bewezen. O. a. waren daartoo aan de groeve saam- gekomen do minister van binnenlandsclie zaken, mr. Goeman Borgesius; de president van don Hoogen Raad; do medische adviseur dr. Ruysch; do oud-commios-griffier, thans administrateur by financiën, mr. Patyn; do griffier van liet gerechtshof mr. Do Veer, ter- wyl zich uit de kringen van letterkunde en wetenschap by den lykstoet gevoegd hadden de tooneelschry ver Van Nouhuys en dr. Knuttel. Een 6 tal bloemkransen dekten de gr afzork. Do zoon van den overledene dankte do aan wezigen, uit wier midden, biykbaar met eer biediging van een wensch der familie, niemand by het graf hot woord voorde. Het stoomschip „Augsburg" vertrok 1 Sept. van Batavia naar Amsterdam en Ham burg; de „Alting" vertrok 4 Sept. van Amster dam naar Batavia; do „Koningin Wilhelmina",. van Amsterdam naai' Batavia, arriveerde 4 Sept. te Port-Said. Oudshoom, Het militie-register, op 31 Augustus jl. gesloten, tolt de namen van 24 ingeschrevenen. Godurende de afgeloopen maand werdon aan het tolephoonkantoor alhier 114 telo- grammen behandeld. Er werden 46 verzondeD, 68 ontvangen. KOLONIËN, BATAVIA, 17 Augustus Naar w(j vernemen zal de dirigeerende officier van gezondheid der 2de klasse majoor H. J. Hubert, die to Semarang in garnizoen is, in de eerste dagen van September a. s. don militairen dienst verlaten en daarop onmid deliyk repatriöeren. Dringende familieaange legenheden schynen hot onvorwyld heengaan van dezen verdienstelijken hoofdofficier noodig te maken. (Bat, Nbl.) Aan don luitenant ter zee der 2de klasse J. L. H. Luymes is vergunning verleend om te repatriëeren en per particuliere gelegenheid de reis van N.-L naar Nederland te doen over Singapore, Hongkong, Yokohama, San-Fran cisco en Nieuw-York. Na afloop van het krijgsschool-examen heeft de gebruikeiyke loteiy plaats gehad en is do uitslag geweest, dat de 1ste luitenant der genie Merens zich hot geleide van de acht cadetten voor Alkmaar en Breda heeft toegewezen gezien. Hy ontvangt daarvoor het niet te ver smaden bedrag van f 800 en heoft de opdracht gekregen om van af Marseille de reis ove. land te maken en de jongelieden zoo spoedig mogeiyk aan de gastvrije deuren van cadetten school en koninklijke militaire academie af te leveren. Zooals wy reeds mededeelden, zegt do „Loc.", is het aan don inspecteur der draagbare wapenen gelukt den tegenwoordigon mitrailleur van 11 millimeter, waaruit kogels voor het Beaumont-geweer werden verschoten, te trans- formeeren tot eon geiyksoortig wapen van 6.5 millimeter, geschikt voor do kogels van ons repeteergeweer. Do oude mitrailleurs, die reeds jaren in do magazynen van oorlog op Atjeh nutteloos lagen opbewaard, zuiloii nu mogelijk wel een gowichtigo rol gaan .-p^lcn in een eventueelen oorlog tegen den G. V. of wol by een eerstvolgondo expeditie. Als de mitrailleur goed mocht worden bevonden, zyn wij ineens in het bezit van een modern wapen, hetwelk men ons in liet vuoi uil- strevende moederland zal benydeu. Met der onder werp ely ken mitrailleur kan men byna 300 schoten in de minuut doou. LUIDEN, 4 September. Tbermometer8tand: gisteravond om 8 uren IS0 G. 55.4° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 12.5° C. 54.5° F., 's middags om 12 uren 173 C. 62.6° F., 's namiddags om 4 uren 17° C. 62.6° F. Hedennamiddag ontvingen we in druk do ontwerp-gemeentebegrootlng voor 1901, met Memorie van Toelichting. Geiyk gemeld, bedraagt ze in ontvatigst en uitgaaf f 1,190,593. De onvoorziene uitgaven zyn geraamd op ƒ12,512.07, tegen ƒ38,812 voor hetloopende jaar.' De inkomstenbelasting is uitgetrokkon tot een bedrag van 160,000, togen 147,256 in 1900. Als buitengewone werken komen op de begrooting o. a. voor: het plaveien van het bovendek dor Hartebrug f 150; het tonrond maken van het ryvlak der Doezabrug, mot waterafvoer, f 320; vernieuwing van do slooven der Pauwbrug f 2000; het aanbrengen van ijzeren liggers en het maken van steekwulven Opgave van passagiers, van Batavia met bet 83. .Koning Willem 1" vertrokken naar Genua en Amsterdam: control. B.-G. Th. 3'. Bogaa.üt niet echtg. en 2 kinderen, alg. ontvanger 11. G. Liai lelus met echtg en 2 kindereu, do licerea 11. HoUius met echtg. en 2 kinderen, J. Mats, lsto iuii. der art. M. Hoolboom met echtg. en 0 kinderen, nul. apoth. lste kl. W. M. Ottow met echtg. cn 4 kinderen, F. L. Capel, mevr. Do Bordes eu kiud, J. M. H. Knappert en echtg., K. Hoveus breve, majoor der genie M. A. J. Do llaau mot echtg. en zoon, gezagh. G.-M. J. H. De Bos met echtg. en 3 kinderen, II. B. Anient met echtg en 2 kinderen, lste luit. inf. J. Van der W eijdon met echtg. eu kind, gep. kapt. der inf. B. A. ADe Vlaininck, luit. t/zee 2de kl. J. A. Van Zadelhoif, mevr. de wed. M. M. Boodo geb. Wilson iiiöt dochter en 3 zoons, raadsheor b/li. Hooggerechtshof in Ned.-lndió mr. A. J. C. Holfrich met echtg^, zoons en dochter, luit. der art. L. Hoolboom, li., Feenstra, J. H. Koawenborst, G. J. Vonck met echtg. en 2 kinderen, mevr. Epp,nioj..L. Kirchner, Ch. A. Schoonhoven, J. Ceuleors, J. L. L5. Regens-, burg, Hr. Ms. militairen en schepelingen; te Padang embarkeeren: kapt. Van Gcldeiy overste b d. geneesk. dienst Kunert met ec.ugi en 2 kinderen, mevr. Luining, de heeren Ue Jon^j Houtrijve.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3