feze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit DRIE Bladen. Leideu, 1 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maanden. i f 1.10. Franco per post. i i i 1.65. Afzonderlijke Nommors 1 0.05 PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. ■Bnrgomeoater en Wethouders der gemeente Leiden; Gelet op art. 9, 2do alinea, yan het Koninklijk '■besluit van den 4aen Mei 1896, tot va tstelling vaa ten algemeen reglement voor de Kamers van Koop handel on Fabrieken; Brengen ter algemeene kennis, dat do lijst van Juezera van leden van de Kamer van Koo handel en Fabrieken voor den dienst 1900/1902, gedurende »oht dagen ter Gemtente-Seoretane ter inzage is ïiedergelsgd en dat bezwaren tegen die lijst ge- darende dien tjjd bij den Gemeenteraad kmnon ■worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, F. WA3, Burgemeester. 1 Sept. 190CW "VAN HEYST, Secretaris. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ia herinnering, dat mot 81 Aug. a, e. do tweede termijn vervalt van de Inkomstenbelasting, dienst 1900, on dat alzoo op den liten September e. miaslous twee zesde gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden nit, om, ter Voorkoming van vervolgingskoeten, tot do betaling van het vorschuldigde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over to gaan. Burgomeester en Wethouders voornoemd, LeideD, F. WAS, Burgemeester. £,5 Aug. 1900, VAN BEY8T, Socretaris. Fergadcrbig van don Gemeenteraad van LeideD op Dinsdag den 4don September 1900, des namiddags te tweo uren. Nog te behandelen: Benoeming van een tijdelijk leeraar in de schei kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger- Boliool voor Jongens (198). Voorstel omtrent de splitsing van klassen aan de Hoogere Burgerschool voor jongens (202). Aangezien een behoorlijke waarneming van bet directeurschap der Hcfogére Burgerschool voor Jongens niet toelaat, dat de directeur, tevens leeraar in—de schedttihde,. met allo lessen in dat vak wordt belast, zal een deel dier lessen, gelijk reeds vroeger het geval was, aan een anderen leeraar moeten worden opge dragen. Waar echter deze leeraar steeds met den directeur zal moeten samenwerken, is het uit den aard der zaak gewenscht hem een tijdelijke opdracht to verstrekken. Voorts zal nog moeten worden voorzien ln de vacature van leeraar in de scheikunde aan het Gymnasium. Het is wenschelyk daartoe denzelfden persoon te benoemen, die met een deel der lessen aan do Hoogere Burgerschool wordt belast, aangezien de lessen aan de leerlingen van het Gymnasium in de lokalen en met de hulpmiddelen van de Hoogere Burgerschool worden gegeven. In het afgeloopen jaar werden tijdens de ziekte en na het ontslag van dr. Dé Loos reeds eenige zijner lessen in de 4de klasse waargenomen door dr. G. M. Button, die zich, blijkens schrijven van de Commissie van Toe zicht, op alleszins voldoende wijze van die taak heeft gekweten. B. en Ws. geven daarom, onder overlegging van de rapporten van den inspecteur der gymnasia en van dien op het middelbaar onderwijs, van curatoren van het Gymnasium en van de Commissie van Toezicht, die allen zich met de benoeming van dr. Rutten kunnen vereenigen, in overweging hem voor den cursus 1900—1901 te benoemen tot leeraar in de scheikunde aan het Gymnasium op een jaarwedde van f 200 en tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens, op een jaarwedde van /900 en een maximum van 10 wekelijksche lesuren. De Commissie van Financiën heeft geen bezwaar tegen de voorstellen van Burge meester en Wethouders: lo. tot beschikbaarstelling van gelden voor de op- en inrichting van de Gemeentelijke Graanbeurs, waartoe by raadsbesluit van 12 October 1899 werd besloten; 2o. tot aankoop van eenige voorwerpen, aanwezig op het buitengoed „Rhyngeest", voor een koopprijs van f 120; en 3o. tot beschikbaarstelling van gelden voor terugbetaling van te veel betaalde plaat selijke directe belasting over den dienst 1899. Zy geeft den gemeenteraad derhalve in ©verweging dienovereenkomstig te beslissen en tot de vaststelling van de overgelegde be grotingsstaten over te gaan. Ter vervulling der vacature, in de com missie van toezicht op het middelbaar onder- ;wijs ontstaan door het bedanken van den jheer Quant, worden door haar aanbevolen: /mevr. A. H. Hesselmg, geb. Salverda de Grave, en mevr. M. Kluyver, geb. Honigh. Het wordt wenschelyk geacht, dat in haar iCommissie ook een dame zitting hebbe. Is reeds in het algemeen by de behandeling van 'vraagstukken, rakende het onderwys en de 'opvoeding, het advies eener vrouw van gewicht, 'in het byzonder zou de Commissie met het joog op de aan haar zorgen toevertrouwde ,Hoogere Burgerschool voor Meisjes en op de •niet schaarsche vrouwelyke leerlingen der 'Hoogere Burgerschool voor Jongens er prys jop stellen geregeld van zoodanige adviezen gebruik te kunnen maken. ïöt ver vulling der plaats, die in September in haar college zal openvallen door de perio dieke aftreding van den heer De Yries, worden door dezelfde Commissie aanbevolen: mr. Egbert de Vries en mr. O. W. Sipkes. Daar het niet twyfelachtig is of het getal leerlingen zal noodzaken alle klassen der Hoogere Burgerschool voor Jongens te splitsen, geeft de commissi^ van toezicht op het middelbaar onderwys in overweging, evenals in vorige jaren, den heer H. H. Breuning voor den cursus 1900/1901 wederom op de gewone voorwaarden aan to stellen tot hulpleeraar in het Hoogduitsch aan die school. B. en Ws. adviseeren den Raad gunstig. In het café „Bellevue" alhier is een vergadering gehouden der afdeeling Leiden en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw. Daarin werden, na mededee- ling van eenige ingekomen stukken, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen, besproken de punten, die zullen worden be handeld in de Algemeene Vergadering der Maatschappy, te houden te Purmerend den 6den September a. s. Met algemeeno stommen werd besloten den afgevaardigde op te dragen; lo. te stemmen vóór het voorstel van de afdeeling Schagen tot wijziging van het jaar boekje 2o. voor een lid van het Hoofdbestuur voor do provincie Noord-Holland te stemmen op don heer G. Kruseman, te Halfweg, en voor Zuid-Holland op don heer P. Van Weel, te Den Bommel; •3o. om als plaats voor de Algemeeno Ver gadering in 1901 te houden, Bodegraven te bepalen, terwyl omtrent de overige punten kan worden gehandeld of gestemd naar gelang van de omstandigheden. Vervolgens werd overgegaan tot de benoe ming van een afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering. By herstemming werd als zoo danig benoemd de heer A. Vromosteyn; tot plaatsvervanger de heer J. Do Graaf. Daarna deelde de voorzitter mode, dat zich voor den te houden cursus in hoefbeslag 25 leerlingon hebben aangemeld; dat het Ryk, evenals, het vorig jaar, een subsibie heeft toegezegd; dat het bestuur der Ambachts school to Leiden welwillend lokalen voor het onderwys heeft afgestaan; dat als directeur van den cursus zal optreden de heer Van Gruting, tevens belast met het theoretisch onderricht, terwyl de heer Löwensteyn, korpo raal-hoefsmid, het practisch onderwys zal geven, en eindeiyk dat de cursus, aanvangende 5 September a. s.# eiken Woensdag zal worden gehouden. De heer Van Gruting voegde hieraan nog toe het verzoek aan. do leden-paardenhouders om hun dieren, liefst die met gebrekkige hoeven, aan den cursus te doen beslaan. Met algemeene stemmen op één na, die van den heer Van Waveren, werd besloten by Burgemeester en Wethouders van Leiden aan te dringen op een beter toezicht op en een betere verdeeling van de verschillende soorten van vee by overvolle markten. Eindelyk deelde de voorzitter nog mede, dat de heer B. Van Dorsten zich bereid heeft ver klaard tarieven te verzamelen van veevervoer door verschillende spoorwegmaatschappyen. Daarna werd de vergadering gesloten. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende do tweede helft der maand Aug. do volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: Bur. Nieuws v. d. Dag, mevr. 1 J. v. d. Veen (uit Oegstgeest), H. De Groot, mej. Golhart, Amsterdam; J. W. Ross, Gouda; mej. H. Boers, mej. v. Twist, mevr. v. d. Poll, mej. A. C. Prins, 's-GravenhageDienstbode: Oude Ryn, Leiden; A. Kroonborg, mej. E. Bergen, O. J. M. v. d. Hart, Rotterdam; No. 367, Willemstad. Briefkaarten: Bebelman Dorresteyn, Amsterdam; Schreuder, EL v. Schaik, 's-Graven hage; mej. J. v. Riesen, Katwyk-aan-Zee; J. v. Tongeren, Leiden; N. H. C. Bemrewitz, Zubhief? A. G. PostmaGravesteyn, L. Dekker, J. C. Swart, Rotterdam. Git het Buitenland terugontvangen: Brie ven: L. H. P. Outhuis, Djombang; P. v. Mens, Meiringen; Galitzen, St.-Petersburg. Briefkaarten: S. S. Makkink, Brussel; J. S. D. v. Doorn, Iseltwald. By de Leidsche Spaarbank is in de maand Aug. ingelegd f 62,079.10'/, en terugbetaald f 50,959.49, terwyl zyn afgegeven 118 nieuwe en geheel afgelost 73 boekjes. Het gezamenlyk tegoed der 11,730 inleggers bedroeg einde Augustus f 2,220,038.66. Volgens de eerste lyst van de 22ste jaarcollecte voor de Scholen met den By bel in „De Standaard" heeft die collecte opge bracht te Hazerswoude (dorp) f 266.074, en te Rotterdam I (Oud Rotterdam) f 2308.75 aan de huizen en f 135.55 aan voorgiften. De „Sts.-Crt." bevat de statuten der scherpschuttersvereeniging „St.-Eloy", te Voor schoten. Do Shah van Perzië heeft benoemd tot ridder in de orde van den Leeuw en de Zon den heer P. A. Sterk, stationschef der Staats- spoorwegmaatschappy te 's-Gravenhage. Het Museum Meermanno Westreenlanum (Pnnsessegracht No. 30) te 's-Gravenhage, zal gedurende September 1900 geopend zyn op den.. 6dea en 20sten. Op die dagen zjjn de toegangskaarten aan het museum zelf te ver krijgen. H. M. de Koningin werd gistermorgen op Haar verjaardag door Haar Moeder met een prachtig tapisseriewerk verrast, een vuur scherm dat door Koningin Emma bewerkt werd, naar een patroon in Louis-XIV-styl. (D.) Heden viert Bloemendaal den dag, waarop 26 jaar geledon dr. Bakker zich in die ge meente als geneesheer vestigdo. De jubilaris is nog in de kracht zyner jaren. Hy werd op 4 April 1847 te Abbekerk geboren. Hy logde den 5den Juni 1874 aan de Hoogesckool te Amsterdam zyn artsexamen af. Na zyn studie te Leiden volbracht te hebben, was hy een jaar assistent-geneesheer aan het Buiten- Gasthuis te Amsterdam en de daar verzamelde ervaringen legde hy aan zyn proefschrift (over de behandeling van typhus met koude baden, 3 Juli 1875) ton grondslag. Kort na zyn promotie vestigde hy zich te Bloemen daal en zyn arbeid aldaar is een doorloopend succes geweest. De hoop, dat die arbeid voors hands nog niet zal afgebroken worden, is to meer gegrond, nu zyn vroeger vaak zoo wan kelende gezondheid in de laatste jaren belang rijk gunstiger geworden ia. Hy zal daarby, schynt ons, ook kracht putten uit de herin nering aan zyn zilveren feestdag en aan de bewyzen van warme waardeering en vriend schap, die hem op buitengewoon groote schaal toegebracht werden. (H. C.) Heden vertrokken de Vorst en Vorstin van Schaumburg—Lippe van Den Haag naar Bonn, door den Engelschen en Duitschen ge zant en den socretaris der Duitsche legatie uitgeleid aan het Staatsspoorstation, Uit voel plaatsen dos lands komen be richten van de feestviering by gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Overal herdacht de bevolking in biyde, opge wekte stemming het verjaarfeest. Uit de Residentie echryft men nog: De bewering van mopperaars, dab er tegen woordig niets meer aan een parado te zien is, nu de bajonetten niet meer in het zonlicht flikkeren; de geweren niet meer „over", maar aan q riem gedragen worden en er geon handgrepen meer voorafgaan, wordt gelogenstraft door de groote belang stelling, die het publiek, althans in do Resi dentie, nog steeds voor wapenschouwingen toont. Zeker, de parades zyn eenvoudiger gewor den dan vroeger, waarover de mannekes, die daar gepakt en gezakt in het zonnetje staan of loopen, nu juist niet boos zullen zyn, maar er is toch altyd nog genoeg te zien. Het regi ment grenadiers en jagers in open en gesloten colonne, kranig als altyd, defileorende op zyn bekendon marsch, de artillerie met haar stukken in draf en galop en de cavalerie mot de lustig op het maatgeluid der muziek loopende paarden, dat alles trekt nog altyd, en te recht, belangstelling, vooral als het prachtig paradoweer is zooals gisteren. De wapenschouwing had het gewone ver loop. Een paar man van de bereden wapens duikelden van hun paard een doordat het dier verward geraakte in de strengen van het tuig maar de ruiters kregen geen letsel. Onze hospitaalsoldaten toonden ook met dames te kunnen omgaan, door het tot be- wustzyn brengen van een jongedame, die oen flauwte had gekregen. Vóór den aanvang der inspectie begroette de gouverneur der Residentie, generaal Van Pommeren, de niet-ingedeelde officieren, zoo mede do genoodigden en de deputatiön, dio met haar banieren by de wapenschouwing tegenwoordig waren. Da minister van buitenlandsche zaken, do heer De Beaufort, ontving gisteren in zyn woning de hoofden van vreemde missiën, by ons Hof geaccrediteerd, of hun zaakgelas tigden; voorts de met verlof aanwezige Neder- landsche gezanten, zoomede den secretaris generaal van het departement, mr. Ruyssenaers buitengewoon gezant on gevolmachtigd minis ter, aan het gala-diner ter eere van don ver jaardag van H. M. de Koningin. Alle genoodig den, voor zoover het gebruik van hun land dit meebrengt, waren in staatsiekostuum.' Do heer De Struve, gezant van Rusland, bracht als deken van het corps diplomatique op H. M. de Koningin een heildronk uit, welke door den gasthoer, don heer De Beau fort, beantwoord werd. Aan het huis van den minister prykte voor deze gelegenheid een illuminatie. Dat wy eon zeer maritieme natie zyn, werd bjj de schitterende illuminatie gister avond nog eens recht duideiyk gemaakt. Op den vyver van don Vijverborg prykte het kleine model van De Ruyter's „Zevon Pro vinciën" in feestlicht; de nationale kleuren en oranjelichtjes zonder intusschen veel indruk te makendaarvoor was het scheepje to klein. Des te voortreffelyker slaagde het groote model in den Haagschen Bosckvyver. Het kwam prachtig uit langs alle lynen met gewone vetpotjes; het fijnste touwwerk kwam tot zyn recht, en dank zy het heeriyke zomerweder zonder wind, ging geen enkel lichtje vóór zyn tyd uit. Eon betooverenden indruk maakten daarby de verlichte gondels op het effen watervlak, terwyl tal van kleine bootjes als lichtpunten daaromheen zwierden en nu en dan bengaalsch licht de omgeving van groen en de tien duizenden, die zich daar bewogen, fantastisch bescheen of vuurpfllen den donkeren hemel kleurden. De eerste vyver was ook fraai a giorno langs de boorden ver licht, terwyl de oranje-lampions tusschen de boomen daar een even mooi effect maakten als by den ingang van het bosch. Overal natuurlyk muziek, ook op de verlichte brug tusschen de Boschyy vers, overal opgewekte vroolykheid, ook in de stad, waar veel magazynen keurige lichtversieringen hadden. In het Bosch werkto de politiemaatregel: om de menigte in slechts één richting, langs den vyver, te leiden, voortreffelyk. In de stad waren aan de ministeriën sterren of figuren van electrisch en zilverwit gaslicht, dat ook prykte voor het „Doelenhotel" en „Hötel des Indes". In het „Hotel Central" was het Koninginneportret in een transparant boven den voorgevel verlicht. Ook Scheveningen had gisteren by den verjaardag van Koningin Wilhelmina een recht feestelyk aanzien. Op strand en pier en in het dorp, overal woei de driekleur. De jeugd trok vroolyk heen en weerde vreemdelingen hadden zich getooid met Oraüjestrik of bloem. De Kurzaal prykte weder met frisch groen, waartusschen vlaggenversieringen en wapen borden een smaakvol geheel vormden. Aan weerszyden van het podium waren de bustes van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder aangebracht. Om drie uren liet Breuer er de feosttonen schallen en gisteravond ontbraken aan hot programma noch de jubolouverture van v. Weber met de pakkende nationale finale, noch het classiek geworden gelegenheidstoon werk van Rebicek „Huldigingsfeestklanken". De groote feestviering op het Kurhaus volgt heden. Ook in de zaal en het Paviljoen van Sein post. was een decoratieve versiering aange bracht. De Schoveningsche gymnastiekvereniging had op een stuk weiland tegenover de Haring kade een volksfeest georganiseerd. Gisteravond ontstaken de etablissementen op het Gevers-Deynoot-plein illuminatiën. De Scheveningsche werkliedenvereniging zond H. M^ een feestgroet met gelukwensch. Do verjaardag van do Vorstin ging evenmin in de Sophia-stichting onopgemerkt voorby. De kinderen werden onthaald en telkens weerklonken de nationale liederen. Het was een ware feestdag in do stichting. Te Baarn waren vooral de Brink en de Laanstraat ryk versierd met vlaggen, masten en lampions. De meeste neringdoenden had den hun zaak gesloten en zoo was voor Baarn dezo biydo dag inderdaad oen feestdag geworden. Te halftion begon de rlngrydery op de Javalaan, tusschen een dichten drom van toe schouwers. Men zag er allerliefste kostuums en keurig versierde tilbury's, evenals fraai gemonteerde rywielen, waarin hot oranje domineerde. - Intusschen begon de kermesse d'étó op den Brink klein en groot to trekken, en leverde een gezelligen, feestelyken aanblik op. Zelfs ontbrak er niet het welbekendo hoofd van Jut, ditmaal in oen hoofd vaD Chamberlain herschapen. Te twee uren begonnen de volksspelen, waaraan een talryke jeugd vol animo deel nam; natuurlyk was het zoo vol van gul lachende toeschouwers, dat men met moeite een plaatsje kon veroveren. Te kwart vóór drieën algemeen enthousiasme: de Koningin nen waren in 't zicht Langzaam door de dicht opeengehoopte menigte naderde het Koninkiyk rytuig, voorafgegaan en gevolgd door do leden der hofhouding, don Brink, onder een oorvordoovend gejubel der toeschou wers. Vriendelyk buigend, een glimlach op het gelaat, nam do Koningin deze hulde in ontvangst; hot was voor H. M. op dozen blyden dag een indrukwekkend oogenblik, zóó spontaan door Haar juichend volk ontvangen te worden. Met belangstelling volgde H. M. de verschillende spelen, waarby Zy telkens stilhield en zich in het rytuig oprichtte. Vooral het koekhappen en het kuipje-steken, waarby juist iemand de „volle laag" kreeg, trokken aandacht. Na een rondrit op don Blink 6loeg het rytuig do Laanstraat in, terwyl een laatste feestjubel der monigte Haar nagolfde. To vos uren onthaalde de commissie de ouden van dagen op een feestmaaltyd, voor zeker een goede gedachte van het flverige comité. Tegen halfacht word de illuminatie op don Brink en in de Laanstraat ontstoken, en leverde een phantastisch schouwspel op. Vroo lyk klonken de tonen van „Crescendo", niet weinig de feestelyke stemming verhoogend. Toch stroomde weldra het dorp leeg, want op Soestdyk wachtte der menigte een nog nooit aanschouwd tooneel als uit Duizend en één Nacht. Het groote park vóór het Paleis toch was door meer dan 8000 glazen verlicht en geleek thans één zee van feestlicht. Slechts met moeite kon do opgepakte menschenmassa zich van dit tooverachtig tooneel scheiden. Do voorzitter van het hoofdcomitó van hot Nederl. Roode Kruis, de heer H. J. G. baron Van Hardenbroek van Bergambacht, deelt mede, dat uitzending van groote hoeveel heden wollen winterkleedingstukkon voorloopig kan worden gestaakt, daar met het oog op de kostbaarheid der transporten en de niet steeds beschikbare scheepsruim te de goederen transporten zooveel mogel(jk dienen beperkt» tot het onmiddellyk noodige. In de behoeften aan benoodigdheden voor de krygsgevangen leden de tweede Ned. Roode-Kruis-ambulance op Ceylon zal het Hoofdcomitó voorzien in samenwerking met het Haagsche damescomité onder mevr. Gysberti Hodenpyl van Hodenpyl. Geregelde verzending van een 3-tal dagbladen is verzekerd. By het staatsexamen tot toelating aan do universiteit zyn op 30 en 31 Aug. geëxami- neerd 18 candidaten voor het diploma B, di in het bezit waren van een diploma eind examen H. B.-School met 5-jarigon cursus. Toegelaten zyn de heeren: P. C. J. Euwes, H. B. A. Boekwinkel, J. Kamerbeek, W. Lek, A. C. W. Van Woerden, H. B. Bone Jr. en H. H. Niesen. Het examen is afgeloopen. Na de gistermorgen in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden byeenkomst van Transvalers heeft zich oen comité geconsti tueerd tot 6tichting van een fonds voor be hoeftige uitgewekenen. In dat comité hebben zitting: do heeren I. Van Gelder, ex-uitgever der „Standard and Diggers News"Fr. Rompel, ex-redacteur van „De Volksstem"; W. Tres- ling, idem; C. F. Engelhart, inspecteur der Z.-A. S.-M., en W. L. Tresling. Het voornemen moet zyn, zich in verbinding te stellen met do Ned. Zuid-Afnkaansche Vereeniging. Hot Fransche marinebestuur te Brest heeft de attentie gehad een aardige boi-xld- heid te bewyzen aan ons land». Wegens de aanwezigheid van den Hollandschen kruiser „Noord-Brabant" op de reede van Brost op Koninginnedag, is bevel gegeven, dat alle Fransche oorlogsschepen in de haven ter ge legenheid van den 20sten verjaardag van H. M. de vlag zouden hyschen. Te Deventer is een nieuwe vereeniging gevormd, zich ten doel stellend het opwekken tot onderzoek naar en verzamelen van al wat betrekking heeft op de. volkstaal, zoden, ge woonten, bygeloof, enz. in de provincies Over ijssel, Drente en dat gedeelte van Gelderland, wat ten oosten van den IJsel ligt. De oprich ters zyn de heeren prof. dr. J. H. Gallóe te Utrecht, G. J. Klokman J.Az. te Voorschoten, dr. M. E. Houck to Deventer, mr. R. E. Hat- tink te Almeloo, C. Missot te Doetinchem, H. B. Blydenstoin te Enschedee, J. G. Ten Hou ten te Winterswyk, B. J. Manschot te Aalten, W. L. Bouwmeester to Voorschoten, die ter vergadering aanwezig waren, en verder de heeren dr. A. J. Kronenberg te Deventer, dr. E. D. Carrier van Dissel te Lochem, W. Paschen on A. Willink, beiden te Winterswyk, A. P. Slicher van Bath, te Aalten en J. K. Ooster- wyk te Ootmarsura. Tot bestuursleden wer den verkozen de heeren Gallée, voorzitter; Klokman, secretaris; Biydenstein, penning meester^ Kronenberg, Hattink en Ten Houten. Do naam dezer vereeniging is: „Veroeniging tot onderzoek van Taal en Volksleven ln het Oosten van Nederland". De plaats van vestiging is Deventer. ZtoCt.) Het atoomschip „Teucor", van Amster dam en Liverpool naar Java, is 30 Augustus Gibraltar gepasseerd; de „Polyphemus" ver trok 29 Aug. van Padang naar Amsterdam. Allen. De „Wilhelmina-vereeniging" heeft gisteren haar gewone jaarlyksche feesten ge geven. Het weer was uitstekend en er was veel publiek, 's Morgens van 89 uren was er koraal muziek op het plein vóór de Herv. Kerk en daarna begon al spoedig hot bloemen corso mot rywielen, waarna ringsteken voor wielryders en volksspelen. Prijzen vielen ten deel voor versieringen van rywielen: lste pry's de jongedames Spruyt en Clant en de jongeheer Clant; 2do prys H. Van der Sande, 3de M. C. Piek, 4de prya P. Van Ley den en mej. Stokmans, 5de prys jongejuffr. Van der Linden. Nog werden voor versiering (eigen werk) pryzon toegekend aan W. Schouten, J. H. Buis, C. Zuidervaart on C. Van Gemeren. Mastklimmen: lste prijs C. Van Rysdam, 2do prys C. De Kryger, 3de prys C. Do Jong, 4do prys C. Van 't Wout. Boegsprietloopenlste prys R. Van Arkel, 2do prys G. Hoogendoorn, 3de prijs J. Smoelo en 4de prys D. Van Leeuwen. Tonnetjesteken: lsto prys G. Stichter, 2de prys A. Van Staveren, 3do prys D. Van Leeuwen, 4de prys B. Koorn. Prysknippen voor meisjes: lste prijs Tr. Rysdam, 2de prys Jolia. Blom, 3de prys Wilha. Brouwer, 4de prys Wilhelmina Van Tol, terwyl aan de overige acht, aan wlo goon prys ten deel viel, toch nog oen klein cadeautje werd uitgereikt. Na afloop van deze wedstryden werden de pryzen door den Voorzitter der Vereeniging, den heer W. F. K. Zwierzina, uitgereikt, dio daarby een zeer schoone rede hield, tintelende van liefde voor het Oranjehuis. Alkemado. Het aantal lotelingen voor de nationale militie, lichting 1901, zal hier 44 be dragen, tegen 38 in 1899 voor de lichting 1900. Hazerswoudo. In den nacht van Donderdag op Vrydag is het vischwater aan den Voor weg, gepacht door H. Binnondyk, door stroo- pers geheel afgevischt. Men is er nog niet in geslaagd, do bedrijvers dezer euveldaden op te sporen, maar we twyfolen niot of er wordt ernstig onderzoek gedaan. Valkenburg. In den loop der maand Aug. flu aan het Bflkatelepkoonkaatoor alhier

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1