poeren te Harrismith, Heidelberg en Stander- ion in de laatste dagen liun wapenen hebben De „Standaard" heeft den volgenden brief jjjt Bloemfontein van 15 Juni gekregen. Het briefje, in taal en styl door de „Standaard" gewyzigd, luidt aldus: Vergun ons toch een klein plaatsje In uw sourant aangaande onze mishandeling door de Engelsche officieren en de roovers van de jEngelsche soldaten. Zy kwamen hier aan op myn plaats en waren geheel uitgehongerd en bloeddorstig, en stalen alles, wat ze in banden konden krijgen. De deugnieten mis handelden jonge kinderen en ook getrouwde vrouwen. Oud of jong, dat raakte de Engol- echen niet. Een oude man van 80 jaar en zyn oude vrouw, beiden zoo gebrekkig, dat ze geen 50 pas konden loopen, moesten kwansuis gevangengenomen worden, zoodat de Engel- ecbe roovers dien armen menschen hun vee, schapen, ossen en koeien konden wegstelen, om daarvoor dan andere dingen te koopen. Want die vuile soldaten worden door hun officieren als honden behandeldze gaan dood van honger. De rooverhoofdman in Engeland, Chamberlain, en Rhodes, die hebben aan de zwarte menschen gezegd, dat de Engelschen vechten voor gelijke rechten, maar nu komt het uit wal ze willen. Ze hebben den Vrijstaat gestolen en Transvaal ook. Zoo, weled. heer, bidden en smeeken we u, in ons Holland, waar toch rechtvaardigheid te krijgen isKom ons te hulp in des Heeren naam, want anders vermoorden die Engelsche roovers en dieven heel onze duurgekochte natie.... Wy kunnen u duizenden van wreedaardige mishandelingen verhalen; wy op de boerenplaatsen spreken van ondervinding. O, goede God, verlos ons toch van die Engelsche roovers. Voor niets worden wy doodgeschoten in de stilte, en daar komt niets van in de couranten. Ze vangen ons maar, om ons uit den wog te krijgen, en dan zeggen ze, dat wy rebellen zijn, en mishandelen onze vrouwen en kinderen en stelen alles, wat wy bezitten.Als Holland ons niet wil komen helpen, dan gaan we verloren onder de Engelsche roovers.... Volgens kolonel Rowan Hamilton, een officier in Eügeland, heeft de yeomanry-com missie oen telegram van president Kruger gekregen met de kennisgeving, dat de gevangenen to Kooitgedacht geen brieven of pakjes mogen ontvangen. Naar de „Daily Mail" uit Loren<;o-Marquez verneemt, werden de Engelsche gevangenen te Nooitgedacht oproerig, waarop de Boeren ze bedreigden met zware straffen. Botha heeft by proclamatie gedreigd, dat hy eiken Burger, die deserteerde of zonder bevel terugtrok, zou laten doodschieten. De verslaggever van de „Daily Express" op Sint-Helena meldt, dat er een nieuw kamp van de gevangen Boeren gevormd is aan den ingang van de waterrijke vallei van Jamestown, tot dusver een geliefkoosd volks- Bportterrein. De regeering van Natal heeft bekendge maakt, dat zy 75 percent zal uitbetalen van de eischen tot schadevergoeding, die de com missie toewyst. In RhodesiÖ is op dertien uur roizens van Salisbury een goederentrein door een brug gezakt. Vijf menschen kwamen er by om. De correspondent van de „Daily Telegraph" op Gelukshoovo vertelt dat volgens de bewering vau de ontsnapte Liverpoolers de Boeren de beide compagnieën verraderlijk hadden over vallen. Ze vertellen, dat do Boeren ze naderden mot het geweer boven 't hoofd, zoodat zy, de Engelschen, geloofden, dat do Boeren zich wenschten over te geven. In stede daarvan openden de Boeren het vuur op vyftig meter afstands. En verder vertellen ze dan nog, dat do Boer on geen kwartier gaven en de ge wonden eerst plunderden en toen afmaakten, on dat ze uitzetbare kogels gebruikten. Do commissie van onderzoek naar het be hoor van de hospitalen heeft haar werkzaam heden geëindigd wat de Kaap betreft, en vertrekt heden naar het noordennaar Bloem fontein, Kroonstad en Pretoria. Uit Durban wordt gemeld, dat de redacteur van de Natal Mercury" gearresteerd is, om dat hy de inrichting van het militaire kamp openbaar gemaakt heeft, zonder zyn artikel eerst aan de goedkeuring van den censor te onderwerpen. Hy is tegen borgstelling op vryo voeten gestold. De officieren, Zondag by een verkenning in Brandwaterpan (in den Oranje-Vry staat; de plek, waar Prinsloo zich overgegeven heeft) gesneuveld of gekwetst, waren een kapitein en een luitenant van de yeomen uit Wiltshire. Van de verliezen onder de minderen meldt lord Roberts niets. De correspondent van de „Daily Mail" seint, dat al de officieele stukken van de Trans- vaalscho regeering naar Waterval-Onder over gebracht zyn. meen. Het leidend comité to Tegemee met baron Friedrich Bronsart von Schellendorf, den beroemden Afrika-roiziger, aan het hoofd, werkt met onvermoeiden y ver en bereidt groote gebeurtenissen voor. Geveilde peroeolen* Uitslag van de op 28 en 80 Augustus j,L ten overstaan van den te Noordwyk ge- vestigden notaris Binnendijk gehouden ver koop ing van de bouwmanswoning „de Kleine Zak", onder Noordwykerhout, groot ruim 28 hectaren: kooper de heer H. Prins, te Lisse, q.q., voor 43,278. Te Haarlemmermeer is publiek geveild de hofstede „Prooihof" met ruim 121/, H.A. bouw- en weiland; de opbrengst was 14,500; kooper de heer B. Rys. Verliezen ln Atjelu Biykens van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegraphische berichten zyn, sedert de jongste mededeeling dienaangaande in de „Ned. Staatscourant" van 1 Augustus 1900, by de krygsverrichtingen aldaar: gesneuveld de fuselier J. Hammega, en gewond de lste luitenant der infanterie J. F. Den Ouden, de sergeant der infanterie K. J. Beynaerts, de korporaals der infanterie A. E. Supplitt en W. N. Steur, en de fuseliers J. G. Van der Hart, P. C. Topsvoort, G. Roovers en K. Van Steinvoom. (Sis.-Cf.) Burseriyko Stand van Leiden. BEVALLEN: C. Pison gob. v. Biemen Z. J. Van dor Kaay gob. Van der Reek Z. S. J. E. Van Polanen geb. v. Bemmel Z. M. Batelaan geb. Ligtvoet Z. M. E. Do Jong geb. Ouds hoorn Z. B. A. Muus8e geb. Oostveen D. C. A. Broers geb. Versckragen D. H. E. Bots geb. Straathof B. A. Knol geb. Stienstra D. E. Halbmeyer geb. Kreft Z. W. Geuke geb. Kriek Z. S. B. De Jong geb. Brand D. M. Duiver- man geb. Van der Waals Z. S. M. Ligtvoet geb. Van Houten Z. H. Van der Weyden geb. Siere D. J. Van Wijk geb. Van der Putten D. J. Hoppenbrouwer geb. Van Zoen Z. M. J. Schrellen geb. Sala D. C. Van der Zeeuw geb. Tonninga Z. M. C. Ramak geb. Van der Burgh Z. G. Bronsgeest geb. Erades D. S. Van der Zwart geb. Leupe 1). E. Van der Lof geb. Van der Vlist Z. H. W. Blote geb. Hom berg Z. S. G. Molenaar geb. Bakker D. L. Karreman geb. Regeer Z. S. Neuteboom geb. Plug Z. O. M. Hoffmann geb. Gerdes Z. K. De Ridder geb. Stikkelorum D. L. Van Wyk geb. Onendag Z. J. E. Bik geb. Segaar D. A. Van Bokhoven geb. Van Gulick D. S. R. Cornelius geb. Kramer Z. D. Verhoeven geb. Voorhorst Z. GEHUWD: N. Van Evert jm. en M. Van Wijk jd. H. Goddijn jm. en A. v. d. Poel jd. D. Van Hensbergen jm. en AI. J. Huylbroeck jd. H. Aliereraet jm. en J. H. F. De Vos. jd. J. W. Van der Steen jm. en J. Kloek jd. J. Lager- berg jm. en S. C. Vermey jd. J. Van de Wete ring jm. en A. Lotte jd. G. Willems jm. en J. Blaosjaar jd. P. Bey jm. en A. P. Dullemond jd. OVERLEDEN: H. Tegelaar geb. Wilschut V. 67 j. L. v. Egmond Z. 6 m. E. C. v. Leeuwen D. 3 m. M. L. J. Tlieinscke D. 4 w. A. Star- renburg D. 7 m. P. Batelaan Z. 1 u. M. Prins Z. 2 m. J. J. Meijer Z. 4 m. C. J. Ort geb. Aleerman W. 73 j. M. J. Tennissen D. 21 j. M. Schoenmaker geb. Edenburg V. 37 j. J. Tesko geb. Dokter W. 53 j. - A. J. Backer AL 62 j. J. Alontanus D. 5 m. M. Verhoeven D. 19j. A. J. Warmerdam Z. 11 j. A. Kerling D. 20 in. H. J. Kerling D. 3 j. F. Van Galen D. 8 j. J. J. C. Klijné M. 72 j. Vrijbloed geb. v. d. Zwart D. levenl. Mnrktborlchton, De internationale beweging voor de Boeren. De beweging voor de onafhankeiykheid der Boeren, te Parys in het leven geroepen en weldra over geheel Frankryk verbreid, neemt thaus ook in ons land grooter afmetingen aan. In tal van plaatsen zyn of worden comitó's gevormd, die zich voorloopig belasten met het verzamelen van handteekeningen van hen, die zich by de bewoging willen aansluiten. Aan de veelvuldige aanvragen om lysten ter teeke- ning, die dagelijks by het Perskantoor te Dordrecht inkomen, kan dit kantoor nauwe lijks voldoen. Op de lysten, die, reeds van hand teekeningen voorzien, te Dordrecht terug kwamen, komen veel namen voor van de in- loedry kste mannen uit Nederland. Een krachtig hewjjs wel, dat de warme belangstelling, die tnen hier te lande in het begin van den oorlog voor de Boeren gevoelde, nog geenszins is verflauwd. Integendeelgeen gelegenheid laat het Hollandsche volk voorbygaan om Engeland te toonen, hoe het zyn staatkunde ten opzichte der beide Z.-A. Republieken verafschuwt. Ook in Dmtfichland wordt de beweging al go- oa I.olden, 31 Aug. Ter markt werdon heden aan gevoerd: Stieren 114 stuks 66 a 325. Kalf- en Melkkooien 153 stuks 105 a ƒ240. Varekoeien 177 stuks ƒ84 a ƒ108. Vette Ossen en Koeien 182 stuks 114 a 244. Graskalveren 20 stuks 19 a 56. Kalveren (.vette) 64 stuks 33 a 100. Kalveren (magere) 29 stuks 8.a 27. Hamels (vette) stuks a Hamels (magere) stuks a Sobapen (vette) 985 stuks 15.— a 30.—. Schapen (weide) 652 stuks 10.— a 21.—. Lammeren (magere) 912 stuks ƒ9.— a ƒ13.50. Varkens (magere) 204 stuks 14.— a 32.—. Varkens (vette) stuks f a per KG. Varkens (biggen) 278 stuks ƒ4.— a 12.—. Paarden stuk a Veulens stuk a Bokken of Geiten 3 stuks 2.50 a 5. Ter markt aaugevoerd 646 runderen, 93 kal veren, 1537 schapen, 912 lammeren, 204 varkens, 478 biggen,paard, veulen, 3 bokken of geiten. Ter wekelyksche Kaasmarkt aangevoerd 90 partijou. Besteed werd voor Goudsche Kaas van 18.— tot 29.—, Dorby-Kaas van tot Leidsche Kaas de 150 KG. tot Edammer Kaas 2de qual. tot Aan de btadawaag gewogen 90 partyon, 3879 stuks, wegende 23937 KG. Utrecht, 31 Aug. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 96 wagens, te zamen wegende 24,000 KG. Pryzen warenlste qual25.a 29. 2de qual. 22.— a f 24.50, zwaardere 30 a 31 per 60 kilo. Handel vlug. Uellt, 30 Aug. Aan de Stadswaag ewogen 499 achtsten en 37 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 10350 kilogrammen. Prijs 48 a 00 het vierde, 1.20 a 1.50 het K.G. Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 30 Aug. Jarige Tarwe ƒ6.80 a 7.30, Witte Tarwe 6.— a 6.60, Rogge 4.50 a 6.—, Haver 6.70 a 7.20, Chevaliergerst ƒ5.a ƒ6.25, Wintergerst 4.30 a 4.50, Groene Erwten 7.voetstoots 8.25, Karweizaad 19.— a Koolzaad 10.60 a 11.—. BUITENLAND. liolffiö. Men hoeft en met name het Brusselsche blad „Lo Soiri' het afbestellen van de Belgische vrywilligers-expeditie naar China toegeschreven aan de tegenwerpingen, zelfs aan het uitdrukkelyk verbod van Duitschland. Wat daarvan aan is, komt nu de officieuze „Kölnische" vertellen Duitschland heeft uit eigen beweging vol strekt niets over de expeditie gezegd en dit eerst gedaan teen de Belgische regeering het vroeg hoe het er over dacht. Het antwoord op deze vraag was volstrekt niet beloedigend of dreigend zooals men heeft laten verluiden, en kwam daarop neer, dat naar Duitschlands meening genoeg troepen van de mogendheden al op weg waren of zeer spoedig zouden gaan om het herstel van de orde in China te waar borgen. In deze omstandigheden kon men de noodzakelykheid van de Belgische expeditie betwyfelen en stond de vergoeding van de onkosten der expeditie dus niet van tevoren vast. Deze wenk van Duitsche zyde heeft het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken blijkbaar duideiyk genoeg gevonden om te zeggen: Dan maar nietl Een groot aantal officieren, onderofficieren soldaten, die zich voor deae expeditie hadden laten aanwerven, hebben nu aan de Congoregeering hun diensten aangeboden. De pers gaat voort met niet de mogendheden, dooh de Belgische regeering voor het echec verantwoordelijk te stellen. Generaal Brialmont heeft dan ook in de slotzitting van het orga nisatie-comité zich niet ontzien aan do regeermg wegens den belachelyken afloop van do onder neming harde waarheden te zeggen. Een Parysche firma had voor het Belgische expeditiekorps een bestelling voor transport materiaal voor 40,000 fr. aangenomen. Op de vraag van het comité, welke schadevergoe ding de firma verlangde, antwoordde zy, dat zy het materiaal zou behouden, zonder eenige schadevergoeding. De schadevergoeding aan de firma te Antwerpen, die belast was met de chartering van de transportbooten, zal langs echeidsrechteiyken weg worden vastgesteld. Uit Brussel wordt verder gemeld: Sedert vier dagen wordt den bewoners van de om het veldkamp van Beverloo liggende dorpen door de voor de Belgische expeditie naar China aangeworven vrywilligers schrik aan gejaagd. Yolgens de courantenberichten ge droegen de manschappen zich daar heel Boxer achtig. Nadat zy de vensters van hun eigen localiteiten vernield hadden, trokken zy het dorp Bourg-Leopold binnen, waar zy in tal van herbergen hun verwoestingslust bot vierden. De politie, de gendarmerie en de veld wacht hadden groote moeite om de orde te herstellen. Deze buitensporigheden her haalden zich, toen de vrywilligers werden ontslagen. En dat wilde meehelpen de „zegeningen der beschaving" over China uit te storten. Duiütohland. Van verschillende kanten zyn dezer dagon in Duitschland stemmen opgegaan, om, nu Duitschers en Franschen aan elkanders zy in Oo8t-Aziö stryden en zullen stryden, dit jaar het Sedan-feest niet te vieren. Men denkt daarmede den Franschen een liefdedienst te bewyzen en de toenadering tusschen Frank ryk en Duitschland, waarvan men zoo vaak heeft gedroomd, eenige honderden mijlen verdor te brengen. Allen zyn het hiermede echter niet eens; er zyn er ook, dio meenen, dat deze senti mentaliteit, zooals zy het noemen, niet te pas komt, en denken, dat die hoegenaamd geen politiek nut zal afwerpen, wel schade, omdat, zeggen zy, weekelyke gezindheid en gebrek aan nationaal zelfbewustzyn een slechte wer king op het volkskarakter moeten uitoefenen. Daarenboven zouden de Franschen zulk een liefdedienst slechts opvatten als een teeken van Duitschlands zwakheid en behoefte aan steun. Zoolang wy, zeggen zy, de Franschen zoeken, zullen wy ze nooit krygen; wy moeten wachten tot de nood hon tot ons dry ft. Een algemeen officieel besluit van Regee- ringswege is in dezen nog niet genomen. Wel hoeft de magistraat te München, die eenige weken geleden bes-loten had, om, ter gelegenheid van het Sedan-feest, alle openbare gebouwen te doen vlaggen, dit besluit inge trokken en „met het oog op de tegenwoordige wapenbroederschap met de Franschen in het Verre Oosten" gelast, dat er den 2den Sept. niet zal worden gevlagd en geen muziek zal worden gemaakt op openbare plaatsen. Ook heeft de garnizoenscommandant te Hamburg zyn officieren aangeschreven, dat het gewone feest in de officiers-sociëteit den 2den September niet zal plaats hebben. Ito 113. Te Bardonoche zyn vier anarchisten ge vangengenomen. Ook moot te Genua een zekore Grandi zyn gevat, die uit Frankryk kwam en door den Italiaanschen ambassadeur te Parys aan de politie in Italië was gesig naleerd. Grandi zou gezegd hebben, een vriend van Bresci te wezen en op weg te zyn om den nieuwen koning van Italië te vermoorden. Turkye, Een deputatie, bestaande uit een drietal Bulgaarsche ministers, de voorzitters en eenige leden der Sobranja en een aantal in Bulgarije wonende Muzelmannen, is uit Sofia naar Konstantinopel vertrokken om den Sultan by gelegenheid van zyn zilveren regeeringsjubilé don gelukwonsch van vorst Ferdinand, de regeering van Bulgaryo en de Mohamme- daansche bevolking van het vorstendom over te brengen. OorrlÖ» Met de pensionneering van den gewezen minister-president dr. Wladan Gjorgjevic en van den minister van oorlog Atanazkovic zyn alle leden van het vorige kabinet uit den staatsdienst verwyderd. Te geiyk werd ook de gezant te Beriyn, Milan Boghitchevich, een bloedverwant van den Koning, teruggeroepen en gepensionneerd. Dit moet de straf zyn voor zyn bemoeiingen, in overleg met den minister president, om voor koning Alexander een bruid uit vorstelyken huize te zoeken. Drie dagen voordat de verloving met mevrouw Draga door den Koning word geproclameerd, deelde Boghitchovich aan de regeering te Belgrado mede, dat hy er in geslaagd was een geschikte party voor koning Alexander to vinden, en dat hy de eerste inleidende stappen reeds ondernomen had. Koning Alexander werd door dit eigenmachtige op treden van zyn gezant in een zeer moeilyk parket gebracht, waaraan hy door de afkon diging van zyn verloving een einde maakte. Aan de „Temps1' wordt boricht, dat ook de Duitsche gezant te Belgrado, baron Wkcker- Gotter, die nauw bevriend is met ex-koning Milan, betrokken was in de pogingen tot het zoeken van een bruid. Men had gedacht aan prinses Alexandra van Schaumburg-Lippe, behoorende tot den jongeren tak van die familie, die in Oostenrijk woont ©n wier oudere zuster Koningin van Wurtemborg is. De 6tappen waren zóó ver gevorderd, dat de beide keizors van Oostenryk en Duitschland zich verbonden hadden aan de prinses een huwelyksgift te verstrekken, toen men vernam, dat koning Alexander mevrouw Draga Maschin zou trouwen. Men waa daarover zeer ver wonderd en allesbehalve gesticht te Weenen en te Berlyn. Naar men zegt, zal baron Wacker-Gotter weldra van zyn post te Bel grado teruggeroepen worden. Bulgarije en Ruiuenlë. Naar de „Daily Mail" uit Bucharest ver- 1_ noemt, worden in Rumenië allerwegen oorlog- zuchtigo byeonkomsten gehouden. De woede tegen Bulgaryo neomt toe en er worden nog steeds Bulgaren het land uitgezet. In haar antwoord op de laatste Bulgaar sche nota neemt de Rumeensche RegeeriDg akte van de toezegging om de schuldigen te straffen. Zy vraagt een ernstig onderzoek en waarborgen voor bescherming. Zy neemt echter geen genoegen mot Bulgarye's pretensie om het vonnis wegens den moord van professor Michaileano als definitief te beschouwen. Volgens het „Wiener Tageblatt" zou vorst Ferdinand van Bulgarije aan zyn eersten minister hebben geseind, dat hy afstand zal doen van den troon, als het geschil met Rumenië niet spoedig vriendschappeiyk wordt bffgelegd. Koning Carol van Rumenië is Woensdag te Ischl aangekomen en met groote harteiyk- heid verwelkomd door keizer Frans Jozef. De onlusten ln Cliina, Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Shanghai geseind, dat de verbonden troepen by Tetsjan een groote overwinning op de Chinoezen hebben behaald. Prins Toean zou in dit gevecht gesneuveld zyn. Het verlies der Chineezen wordt op 1500 man geschat. Volgens de „Frankf. Zeitung" is te Sjanhae een samenzwering ontdekt met het doel de geheele stad in brand te steken. Te Tientsin zyn den 25sten Aug. vyftig Amerikanen uit Peking aangekomen. Zy hadden de reis te water gedaan in vyf dagen. De „Daily Mail" verneemt uit Tsjifu: De eerste vreemdelingen, hier uit Peking aan gekomen, hangen oen schrikbeeld op van den toestand in Peking; de straten zynvoliyken, de kerkhoven zyn verwoest, de graven van vreemdelingen zyn ontheiligd. T e 1 o a m m e u. LORENgO-MARQUEZ, 30 Aug. (R. O.) De Engelsche gevangenen te Nooitgedacht zyn door de Boeren losgelaten en rukken naar Waterval-Boven om zich by lord Roberts' troepen te voegen. President Kruger en alle ambtenaren zyn te Nelspruit. MASERU, 80 Augustus R0.) Men ver wacht ieder oogenblik een aanval van do Boeren op Ladybrand (in het oosten van den Oranje-Vry staat). Hun vuren zyn op de bergen gezien. De militaire gezaghebbers hier zyn besloten, Ladybrand tegen de Boeren te ver dedigen. HELVETIAHOEVE, 29 Aug. (R. O.) Generaal Buller vereenigde zich hier met de generaals French en Pole-Carew. Hun vereenigde strijd macht dreef de Boeren van de heuvels. De bereden infanterie zet de Boeren na. De Bóeren-generaal Botha vaardigde eon rondschryven uit, waarin hy den Burgors beveelt de Mausergeweren aan een regeerings- commissie terug te geven, totdat deze in staat zou zyn ammunitie te verschaffen. De Canadeesche cavalerie bereikte Waterval- Onder. Eenige weinige Boeren trekken naar het noordeneen grooter aantal gaat met kanonnon naar Barberton. LONDEN, 31 Aug. (R. O.) Een depeche van Lord Roberts uit Belfast van gisteren meldt, dat Waterval-Boven en Waterval-Onder door de Engelschen zyn bezet. Generaal Buller met eenige bereden troepen hebben uit de verte het gezicht op Nooitgedacht, dat klaar- biykolyk verlaten is, behalve door de Britsche gevangenen, die in achtereenvolgende menigten westwaarts naar Waterval-Onder gaan. Inboorlingen molden, dat president Kruger en alle commando's gisteren naar Pilgrims- rest vertrokken. Generaal French meldt, dat de spoorweg naar Waterval-Onder onbeschadigd is met uit zondering van do kleine brug by het station. WASHINGTON, 30 Aug. (R. O.) Aan de Amerikaansche vertegenwoordigers buitens lands zyn instruction gezonden, behelzende, dat de Vereenigde Staten bereid zyn uit Poking terug te trekken en aan do keizerlyke familie den terugkeer naar Peking te vergunnen, ten einde vredesonderhandelingen to openen. Het heet, dat een Russische nota, op welke deze instructies gegrond zyn, meedeelt, dat do keizer en de keizerin van China de verzekering hebben gegeven, dat de Chineesche regeering genegen is om de uitbreiding van de wan- ordelykheden en do herhaling van uitbarstingen als do tegenwoordige te beletten. voor het kleine dappere volk in Zuid-Af: ika. thans door de overmacht gedrukt. Por ©xtra-Staatsspoortrein van 4 u. 12 ra. uit Den Haag, vertrokken hedenmiddag dó grootofficieren van Hr Ms. Huis, de ministers, de voorzitters van de Kamors der Staien- Genoraal en verd>ro genoodigdon aan don gala-maaltyd, ten Paloize to Soestdyk ter eero van Koningiri's verjaardag door H. M. de Koningin-Moedor aangeboden. Do minister van buitenlandsche zaken bleef in de residentie ter aanbieding van don feest- maaltyd aan het diplomaten-korps. Hedenavond wordt hot paleis „Soestdyk" schitterend verlicht. Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 31 Aug. van Boulogne; de „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 30 Aug. te Mozambique; de „Cyclops" vertrok 31 Aug. van Amsterdam via Liverpool naar Java. Gemengd Nieuws. Gistermiddag tusschen halftwee en halfdrie had hoek Prinsengracht en Looier straat te Amsterdam een hevig gevecht plaats tusschen een vrouw en een man. De vrouw werd een oogenblik later voor dood opgenomen en naar het Bmnen-Gasthuis vervoerd, en de man, die in nuchteren toestand verkeerde, werd in hechtenis genomen. (Sld.) Het lot van de Amsterdamsche wielerbaan is beslist: zy is dezer dagen voor even f 3000 in eigendom overgegaan aan den slooper W. De Leon te Amsterdam, die binnen kort met zyn werk een aanvang zal maken. Sedert eenige dagen is, naar men meldt, woder een merkbare beweging waar te nemen in de fundeering en ver wulven van het Centraalstation te Amsterdam, zoo dat op enicolo i weder flinke onder steuningen worden g. Omtrent de z w o e verdachten d9 zaak van den kindermoord te Tilburg leest men in „De Tyd" nog het volgendo: „Beiden blyven ontkennen, en dat op den schilder Mutsaers zwaarder verdenking rusten blijft dan op den koster Van Ispendaai, schynt ook hieruit te blyken, dat alleen eerstge noemde opnieuw met het slachtoffer van den moord werd geconfronteerd. Ik wil echter niet nalaten te vermelden, dat in de „Tilburg- sche Courant" beslist wordt medegedeeld, dat de schilder by de eerste confrontatie zoor bewogen was en bezwoer de misdaad niet te hebben gepleegd, torwyl de koster daarby onbewogen bleef en het ïykje zelf3 naar benedon bracht, toen hem dit gelast werd. Hierin schynt men meer harde onverschilligheid to zien dan kalmte. Intusschen is er omtrent den waren dader nog geen zekerheid verkregen, en is er reden voor eenige ongerustheid, dat ook deze zaak weder, als zoovele in de laatste jaron, onbe recht zal blyven, al zal, indien de justitie voldoende bewyzen verzamelen kan, ook zonder bekentenis een veroordeeling mcgolyk wezon gelyk o. a. by het vergiftigingsproces- Sörensen, te Rotterdam. „Voorloopig zou, zooals ik verneem, thans de instructie gesloten wezen, en hot gerech- teiyk zegel, dat op do toegangen tot. den toren het dak der kerk aan den Noordhoek rustte, is opgeheven." Te Bokst e 1 8 een hevigo brand ontstaan by den landbouwer Wagenaars. Hot vuur nam zoo snel toe dat de geheele hoeve, alsmede de rageschuurde oogst verloren gingen. Alles was verzekerd. De justitie van Maastricht hooft zich gisteren naar Wylré begeven, waar een doodslag hoeft plaats gehad onder de navol gende omstandigheden. Een jongen, die, togen den wil van don vader, kennis bad mot de dochter, kwam in de woning van zyn moisje don boel opscheppen. Do vader, hiorovor in toorn ontstoken, had een schot op hem gelost, waardoor hy doodeiyk werd getroffen en kort daarna is overleden. De dader is gearresteerd. Gisteren hebben te Vlaardingen twee rijksambtenaren voor het ryk in beslag' genomen do bomschuit Clara, SCH. Nr. 163, van de reedery wed. C. Van der Toorn Jzn.,^ te Scheveningen, wegens frauduleuzen invoer van suikerwerk en pepermunt. Gisternacht is te Nymegon, ingebroken in de villa van den heer B. Q. S.^ in do Atblonestraat. Er is o. m. tafelzilver; gestolen. Assurantie dekt de schade. LEIDEN, 31 Augustus. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 14° C. 67.2° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 13.5° C. 6G.30 F., 's middags om 12 uren 18.5° C. 65.3° F., 's namiddags om 4 uren 19° C. 66.2° F. Het prachtige weder droeg heden ruime mate by tot verhooging der feostvreugdo op Koningins verjaardag in de residentie. Het aantal uit andere plaatsen overgekomen feest vierendon was dan ook vooral ditmaal by zonder groot. Do vlaggen m do stad waren schier ontelbaar. De Boschbrug prykto met een versiering van vlaggen, wapentropeeën en groen als toegang tot de vyvers, waar hedenavond groote illuminatie is. De in feestdos gestoken visschersvloot en het Kurhaus to Scheveningen gaven ook als gewoonlyk een vrooiyk aanzien. De jeugd vierde meer byzonder het groote nationale feest op de openbare miniatuur-kermis in het Voorhout en yoorts o. a. in „Concordia", waar de in 1889 opgerichte „Nationale Ver- eeniging" voor verschillende vermakelykheden zorgde. Voor volwassenen is er morgen nog een avondfeest^ Een talryke schare vrouwen en mannen nam hedenvoormiddag in de Groote Kerk te '8-Gravenhage deel aan den aangekondigden dank- ou bedestond ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Ook de Boeren-deputatie woonde de plechtig heid by. De voorganger, ds. Bryce, sprak een treffend gebed uit voor de Koningin en Haar Rogeering en tevons__voor den vrede der volken, vooral Duitsclilaiid en Frankrijk. Terwijl voor de eerste maal sinds 1870 met byzondere goedkeuring van den keizer, in Duitschland het besluit is genomen de overwinning by Sedan door de Duitsche troepen (2 Sept. 1870) niet officieel to doen vieren, in verband met het samengaan tusschen Duitschland en Frankryk in Oost-Aziö or.der één opperbevelhebber, heeft nu Frankryk voor de eerste maal na don oorlog besloten, een 8pecialen vertegenwoordiger te zenden naar de groote manoeuvres van hot Duitsche leger. ADVERTEKTIEN. Ondertrouwd JOHANNES PAULUS WEENINK EN JOHANNA VAN LEEUWEN. Den Haao, j <jq Augustus 1900. Noobdwijk, Huwelijksvoltrekking te Noorduiyk 13 September a. a. 7189 8 Bevallen van een Dochter 7186 4 A. VAN DIJK-De Jono. Lbiden, 29 Augustus 1900. (Breestraat 84.) Voorspoedig bevallen van een Meisje A. M. HASSELBACH Planjbb. Leiden, 31 Augustus 1900. Eenige kennisgeving. 7182 6 Voorspoedig bevallen van een Dochter ELISABETH P. TEItHEy- DEN-Db Graan. 7177 4 Lbiden, 31 Augustus 1900. Voorspoedig bevallen van een Dochter 0. M. UuOGENSlitAA- ÏENUuiaaoK. 7 ff— Z/2 S3 t-=«^ S-4 05 tap

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3