Met den aanbouw dar nieuwe pastorie te Abbenes is men zoo ver gevorderd, dat de vlag op het gebouw werd geplant en dat het nu reeds van een pannendak is voorzien. Nu het droge weer is ingetreden, zyn de gestaakte oogstwerkzaamheden met spoed voortgezet. Intusschen is reeds veel bedorven of veel in qualiteit verminderd, daar het rjjpe graan, aan hokken op het land staande, door het i regenachtige, mokkerige weer, reeds ging schieten. Voor den landbouwer mag 't echter ver blijdend heeten, dat heden de suikerbieten (en er komen dit jaar vele H.A ervan voor) voortreffelijk op het land staan, en dat er in tegenstelling van andere jaren weinig schieters jn voorkomen. Op de jongste veiling van bloembollen, kort geleden te Zilk (gemeente Lisse) gehoudon, waren de prijzen nogal gewild. Ook b(j de laatste veiling, gisteren te Sas- senheim by den caféhouder Van Ravenstein was veel animo. Van verschillende personen waren er 550 nummers bijeengebracht. Haarlemmermeer. De Raadsvergadering zal niet plaats hobben den 6den September, maar den 13don September 1900, op het bepaalde uur. ilyp wetering. Do uitslag van het ten lokale van mej. Zoetemelk gohouden prys- biJjarten, waaraan slechts 9 spelers deelnamen, is als volgt: 1ste prijs J. Van der Hulst te Oud-Ade, 2de prijs Jasper Van Rijn, te Ryp- wetering. Woensdagavond gaf de tooneel-vereeni- ging „Nut en Genoegen", van Lisse, ter gelegenheid van de kermis alhier, een open bare uitvoering in de zaal van den heer H. Disseldorp. Voor een slechts matig aan wezig pubhek werden vri) goed opgevoerd Patelijn", blijspel in 3 bedrijven, en het kluchtspel in 2 bedrijven „De mislukte Erfe nis". Zeer werden toegejuicht de komische voordrachten „Drieske de Scharreslieper" en „Een verlaten Echtgenoot", waarop de heer P. Vrijburg de aanwezigen vergastte. Allen keerden dan ook zeer voldaan huiswaarts. Zocterwoudo. Hedenmorgen, toen de kinderen van W. Los zich naar school be gaven, ging er een achter een wagen loopen en had het ongeluk te vallen, zoodat het rijtuig over hem heen ging. Hevig bloedend werd hy bij den heer Koot op het dorp binnengedragen. Gelukkig was er niets van hem gebroken, zoodat hy zich weer na eenigen tyd naar huis kon begeven. Door de veldwachters Van der Stel en Ringelenstein te Zoeterwoude is deze week, behalve de processen-verbaal wegens visscliery- overtroding, ook proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die zonder jachtakte of zonder vergunning van den eigenaar of recht hebbende van het jachtveld, zich schuldig maakte aan een by de wet verboden jacht- bedryff Onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. do Koningin zijn benoemd in de orde van den JVederlandaclieii Leeuw tot Ridder: Mr. J. E. Henny, lid van den Raad van State; C. A. L. baron Van Lingenpoth tot Aerdt,lidvaa Ged. Staten van Golderl., te 's-Heerenberg; L. J. M. Van Waosberghe Jan9sens, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Hulst; mr. W. A. Reiger, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit en lia van den gemeenteraad te Groningen; A. E. Rabusen, oud- hoogleeraar aan de Polytecbn. School te Delft; dr. \V. G. C. Byvanck, bibliothec. dor Kon. Biblio theek to '8-GraveDhage; dr. G. P. Van Tienhovon, lijfarts van H. M. de Kon., lid van den geneesk. raad voor Zuid-Holland, lid van den gemeenteraad to 's-Gravonhage; dr. J. Baart de la Faille, ge neesheer te Leeuwarden; mr. L L H, Philips, pres. der arr.-recbtbank te Tiel; mr. E. M. Von Baumhauer, officier van justitie bij de arr.-rechtb. te Amsterdam; mr. P. A. J. Bouvin, vico-pres. dor arr.-reobtb. te Rotterdam; mr. Ph. W. Van Heusde, vice-presid. der arr.-rechtb. te 's-Graven- hage; mr. A. H. De Balbian Verster, kantonr. te Tilburg; uar. L. J. Van Golein Yitringa, advocaat en proc. te Arnhem; jbr. mr. H. Van Weede, minister-resid. te Lissabon; mr. A. M. D. baron Sweerts do Landas VVyborgh, minister-resid. te Bucharest en Belgrado; F. M. Knobel, minister- resident en consul-generaal te Peking; de kapi tein ter zee H. F. Kouwenberg en VV. Romer; jlir. IL Teixeira de Mattos, bankier te Amsterdam; A. O. J. Schindler, dir. der dir. belast., invoerr. en accijnzen te Groningen; J. De Graag, ontv. der successierechten te 's-Gravenbage; C. E. Last, secr. van de hoofdcomm. voor de herziening van do bel. opbrengst der gebouwde eigendommen, te 's-Gravenhago; mr. W. P. J. Bok, secr. van den Pensioenraad, te 's-Gravenhage; C. B. Schoorman, hoofdingen. der 2de kl. van den Rijks Waterstaat to Maastricht; F. H. De Meester, insp. der poste rijen en telegr. te Amsterdam; H. H. Beels, lid en thesaurier van den Raad van Adm. der Holl. IJ.-S.-M., te Haarlom; O. R. Vom Rath, chef der handelsfirma Deichmann en Vom Rath, te Amster dam; dr. S. Hoogewerff, hoogl. aan de Polytecbn. School te Dolft; de kolonels R. J. Van Moock, van den gen. staf, toegovoegd aan den chef van dien staf; J. T. T. C. Van Dam van Isselt, van don staf der inf., gouverneur der Kon. Mil. Acad., en A. J. Prins, comm. van het Sate reg. inf.; do luit.-kol. J. A. Van Eyborgen, van den gen. star, hoofd dor Ilde afd. van het Dep. van Oorlog; Th. A M. Ruys, tijdelyk vervangend dir. der burg. openb. werken in Ned.-Indiö; mr. W. C. Berkhout en J. R. Voute, raadsheeren in het Hooggerechtshof v. Ned.-Indië; I. Collard, Cosfc- Ind. hoofdambt, met verlof, laatstelyk res. van Rembang-, L. G. A. F. Lango, res. van Banjoemas; P. M. L>e Bruyn Prince, res. van Kadoe; H. Siebi dingen., eerstaanwezend ingen. bij het marine ^abl. te Soerabaia; mr. P. H. Fromberg, Oost-Ind. recht, ambten, met vorlof; P. H. Soeters, voorz. der Kamer van Kooph. en Nijvorheid to Semarang; mr. M. H. C. Van Oosterzee, lid dor Staatscommissie tot herziening van de Indische wetgeving op privaatr. gebied; H. C. P. De Bruyn, Jen.-maj. der inf., comm. der 2de milit. afd. op ava; G. F. Soeters, lnit.-kol. der inf. bij het leger in Ned.-Indië; H. Ph. Willemstijn, luit.-kol. van den gen. staf bij voorm. leger; W. J. Giel, majoor der art., insp. der draagbare wapenen in Nederland9ch-Indiö; F. C. Proper, kapitein dör genie bij het leger in Nederlandsoh-IndiSw Tot brooder: C. H. Jonckx, werkbaas bij den gewostolijkon waterstaat in Semarang. Oraujc-Nassaik Tet officier: J. Cordes, wethouder te Arnhem; J. Van Alphen H.Czd., mnjoor bij de d.d. schutterij te Rotterdam; A. H. M C. Lindner, majoor bij de d.d. schutterij te Amsterdam; A. O. baron Snouckaert van Schauburg, kamerheer, dir. van het Huisarcb. en van do Bibliotheek van H. M. de Koningin: Fred. J. Du Chattel, kunstschilder te 's-Graven- ha£<^ Uj-. C. _E. Daniels, bibliothoo^ van de Nod- Maatschappij tot bev. der geneeskunst te Amster dam; A. E. Arkenbout Schokker, direct, der filiaal- inrichting van het Kon. Nederl. meteorol. instituut, te Rotterdam; V. Van den Bosoh, lid der directie mi chef van exploitatie der Noordbr.-Dnitsche Spoorwegmaatschappij, te Gennep; H. L. Entho- ven H.Lzn., dir. der naaml. vennootsohap Ijzer gieterij „Plettery", voorheen L. J. Enthoven en Col, te 's-Gravenhage; J» H. Graadt van Roggen, weth. te Ny wegen; H. Spakler, consul te Penang; G. D. Advocaat, consul-gen. te Calcutta; J. Hummel, consul-gen. te Beyruth; O. M. Roberts van Son, consul-gen. te Weenen; P. C. A Bnrgemee9tre, pres. van de wees- en boedelkamer te Soerabaia; Ch. A. Van Ophnysen, insp. van hetinl. onderwjjs in Ned.-Indiö; J. G. Heyning en A. G. Lammingo, ingenieurs der late klasse by den waterstaat en de burg. openb. werken in Ned.-Indiö; A J. baron Quarles de Qnarles, asa-rea. van Sragen (Soera- karta); mr. C. W. baron Van Heeckeren, lands advocaat te SemaraDg-, F. Th. Schroder, dirig. apoth. der lste kl., admin, van het algem. magazijn van geneesmiddelon te Batavia; E. H. Vemer, gepensionn. majoor-intendant van het logor in Ned.-Indiö; de luik-kolonels M. R. Hamming, van het 3de reg. huzaren, en D. Kromhout, van deD staf der art., dir. van de ryschool der bereden art.; de luit.-kol.-kwartierm. J. A. Kroef, hoofd der VHIsto afdeeling van het Dep. van Oorlog; de dir. off. van gez. der 2de kl. C. J. Schouten, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht; de maioor J. Bruce, van het 6de reg. inf.; de gep. kap. der ark met rang van majoor N. J. A. P. H. Van Es; de kap. ter zee A W. F. C. Van Woerden; de kap.-luik ter zee J. C. Cramer; de dirig. off. van gez. der 2de kl. dr. H. J. Van Eiiyn; de Kap.-luit. ter zee A L. Van der Moolen; M. Schuylenburg, insp. der dir. bel&ak, invoerr. en accijnzen, to 's-Gravenhage; G. J. A Huiskes, insp. der reg. en dom. te Dordrecht E Elemans, ingen.- verificak van het kadaster te 's-Hertogenbosch; Tot Ridder: W. N. J. Van Slype, oud-bnrgem. van Lexmond; mr. J. G. H. Heere, burgem. van Raamsdonk; J. M. Noothoven van Goor, weth. te Gouda; J. M. Asruus, lste luik-kwartierm. met den perso- neelen rang van kap. by de d.d. schnttery te 's-Gravenhage; K. Mars, oud-dir. der gem. hoogere burgerschool met 3-j. cursns te Rotterdam; L. B. Fikkert, dir. der gem. hoogere burgerschool met 3-j. cursus te Groningen; mej. C. A. Duker, direc trice der Industrieschool te RotterdamJ. Biemond, hoofd eener lagere school te Maassluis; J. A. N. Meeuws, 6ecret.-penningm. van het Sh-NVillobror- dusgesticht te s-Gravenhage; D. B. Kagenaar, amanuensis bij het physiol. laborat. der Ryks- universiteit te Utrecht; J. H. Maschhanpt, kunst schilder, lid van de comm. van toezicht van 's Rijks Museum te Amsterdam; C. W. Brninvis, oud.-weth. te Alkmaar; W. Robert, dir. van de afd. „Haarlom" der Maatschappij tot bev. der Toonkunst; C. L. W. Wirtz. leeraar aan bet Kon. conservat. voor muziek te 's-Gravenhage; H. A. M. Roelants, uitgever te Schiedam; 0. A. M. Van Vliet, te 's-Gravenhage; W. K. H. Magen dans, directeur-administrateur van het Huis van Barmhartigheid te Wagenborgen; mevrouw J. M. Salomonson geboren Wertheim, oud- directrice der ziekenverpl- van de N.-Holl. ver- eeniging „Het Witte Kruis", afd. Amsterdam; jonkvronwe S. C. A Elout v- Soeterwonde, dir. van het Diakonessenhois te 's-Gravenhage; C. C. Prinsen, R.-K. priester en pastoor te 's-Hertogen- boscb; D. Beerends, secretaris van bet Nationaal comité ten behoeve van de werkl. diamantbewer kers te Amsterdam; dr. G. J. Teljer, geneesk. te 's-Gravenhage; B. G. Van der Hegge Zynen, ge neesk. te 's-Gravenhage; A C. Van de Bijlaardt, oud-lid van het Hoofdbest. van de Ned. Maatsch. ter bev. der Pharmacie en oud-voorz. van de Haagsche afd. dier Maatsch.; L. F. C. H. M. Ridder De van der Scbneren, alg. voorz. van den Ned. Boerenbond te Zevenaar; mr. W. H. E. baron Van der Borcb, pres. dor coöp. vereen, van Raiffei- senbanken en landbouwvereen., gevest, te Utrecht, te Ginmken; G. Eling Tichelaar, landbouwer en lid van do Prov. Sk van Groningen, te Loppersnm; J. Theunisse, dir. van hot telegraafkantoor, te Leeuwarden; W. J. Geerling, hoofdcomm. by het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic, te 's-Gravenhage; mr. H. W. De Blocq van Scbeltinga, voorz. van het bestuur van den Grooten St.- Johannesgaster veeupolder in degem Schoterland en Haskerland, te Oranjewoud; P. H. Noorduyn, dykgraaf van het polderdistrict Rrjk van Nyraegen, te Nijmegen; J. Groot Jr., drjkgraaf van het ambacht van West-Friesland, geui. Drechterland, en ^eth. dor gemeente Hoorn, te Doorn; J. C. Arnoldy, stationschef bij de H. IJ.-S.-M. te 's-Gravenhage; A. Hoogenraad, secr. der perman. comm. uit de Reederij en voorz. der Reeder- vereon. „Eendracht", te Scheveningen; P. F. Van Vlis9ingen, mede-direck der katoenclrukkery, firma P. F. Van Vlissingen en Co., te Helmond; J. L. L. Tilanus, bestuurder der tricotfabriek onder de firma Jansen en Tilanus, te Vriezenveen, wonende te Ambt-Almeloo; H. Sluiter, vertegenwoordiger der Stoomvaartmaatschappij „Koninklijke West- Indische Maildienst" te Port of-Spaiu, op Trinidad; J. Bouvin, predikant bij de Ned. Horv. Gemeente te Alkmaar, protestantsch godsdieDstleeraar in hot Rijksopvoedingsgesticht voor jongens aldaar; J. F. A Heyligers, kanunnik, doken en pastoor te 's-Gravenbage; P. Van Oers, kanunnik, deken en pastoor te Prinsenhage; J. T. Nales, pastoor te 's-Heerenberg; J. Van Erven Dorens, pastoor te 's-Gravenhage; S. I. Jacobson, boofd-comm. bjj hot Dep. van Jnst.; J. Van Asperen, hoofdopz. by het beboer van de gevangenis- en rechtsgebonwen te Amsterdam; de luik ter zee lste kl. E. F. T. Bik, W. Van Voss, J. A. M. Bron, J. F. Graadt van Roggen en S. F. Nolst Trenité; de kap. by het korps mariniers P. J. Van Trooijen; de offi cieren van gez. der lste kl. by de zeemacht, dr. C. T. Humme en dr. E. J. Borgesius; de off. van adm. der lste kl. I. Lombaard; de kapts. C. W. Q. De Flines, plaatselijke adj. te 's-Gravenhage; J. H. Nieoieyer, van het instructie-bak, C. G. Kamerling, van het lste rog. inf., L. W. Van Hoek, van het 6de reg. inf., L J. Van Dam, van den staf der art., werkzaam by het Dep. van Oorlog, W. J. A. Colthoff, van den staf der genie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; de ritm. J. V. Westenberg, van den staf der ca v., adj. van den inspect, van bet wapen; de veearts L. Van Kempen, te Sittard, leeraar aan 's Ryks Landbonwwinterscbool aldaar; J. H. Simon, ontv. der dir. bel. te Amsterdam; D. F. J. Van Walsem, ontv. dor successierechten te Rotterdam; J. Addens, consul te Helsingfors; C. Cosulich, consul te Fiume; A Catoni, vice-oonsul te Alesandrette E. Petijt, vice-consul te Duinkerken; J. H. Jess, vice-consul te 'i'önning; A. Holtkott, consul te Ruhrort; J. Ybarra, consul te Sk-Sebastiaan; J. Scaccianoce, consul te Messina. C. J. Hasselman, referend. tor Algem. Secrok van Ned.-Indië: I. Regenbogen, referend., chef der afd. „comptabiliteit" bij het Dep. van Financiën te Batavia; L. E. Martens, gepensionneerd Oost- iDd. ambt., laatstelijk waarn. refend. bij het Dep. der Burg. Openb. Werken te Batavia; J. J. Van de Vijver, eerste commies archivaris van het hoofdbureau van den Goneralen Staf bjj het Dep. van Oorlog te Batavia; W. J. F. Vermeulen en J. C. Van Eerde, controleurs bij hot binnenl. be stuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. L. Vau der Toorn, gepensionneerd Oost-Indisch ambten., laatstelyk waarn. dir. der Kweekschool voor inl. onderw. te Fort-de-Kock; L. H. Verhoog, onderw. der lste kl. bij het openb. lagor ond. voor Europeanen in Ned.-Indië; A E. Bach, griffier van den landraad te Soerabaia; A. S. Arendsen Hein, adm. der suikerfabriek Brangkal (Modjo- kerto); D. Butin Sohaap, admin. der koffie-onder- nemingen Kandangau eu Poeloesari (Madioen); J. C. G. Nijland en J. M. Van Gogh, kap. der inf. bij bet leger in Ned.-Indië; H. A Terrarjtelen, kapt. der ark bjj voorm. leger, met verlof nier te lande; II. W. Fischer, kapk der genie bij bet leger in Ned.-Indië; dr. W. Pauw en W. M. Geiil, officieren van gez. der lste kl. bij voorn), leger: K. O. Hoolboom. eerste luit. der inf. bij voormeld leger; Raden Adipati Mertodi Redjo, regent van Banjoemusj Radea AdipaU_yVira Adi Nuigrat, regent van Soekapoera (Preanger Regentschappen) Raden Mas Adipati Aria Tj'okro Nogoro, regent van Poerworedjo (Bagelen); Raden Mas Adipati Soaro Koesoemo, regent van Berbok (Kediri). Tot Grootofficier: L. Swart, luik-gon., comm. van het leger en chef van het Dep. van Oorlog in Ned.-Indië. Tot Commandeur: Jhr. P. Hartson, dir. der Ned. Handelmaatsch. te Amsterdam; J. L. Clnysenaer, afgetreden dir.- gen. der Maatsohappij tot Exploit, van Staats spoorwegen, te Scheveningen. De toegekende eere-medailles in goud, zilver en brons deelen we morgen medo. Solitaire Bevorderingen» Met ingang van 31 Angustus 1900, aan den gepensionneerden kapt.-luik ter zee D. A. Meneert verleend de titulaire rang van kapk ter zeo. Aan de navolgende gepensionn eerde hoofd- en subalterne officieren der landmacht de hoogere rangen verleend, als: de rang van gen.-majoor, aan do gep. kolonels L. Ridder van Rappard, van het wapen dor cavalerie, en J. W. J. Zegers Rijser, van het wapen der artillerie; alsmede aan Harer Majosteits adju dant in buitengewonen dienst, den gep. kolonel jhr. F. F.Yon Mühlen, van het wapen der infanterie; de rang van luit.-kolonel, aan den gep. majoor jhr. C. yan der Wyok, laatstelyk provinciale adjudant in Utrecht, en aan den gep. kapitein met rang van majoor H. Soret, van het wapen der artillerie, lid van de Tweede Kamer dor Staten-Generaal; de rang van majoor, aan de gep. kapiteins der infanterie C. A Koorevaar, J. Hissink eD D. C. Van der Nagel; alsmede aan den gep. kapitein der artillerie E. J. I. C. Van Baerle; de rang van kapitein, aan den gep. eersten luitenant der infanterie F. M. A. Mesch. Aan de hierna te vermelden gepensionneerde officieren van het leger in Nederlandsch-Indië, de titulaire hoogere rangen toegekend, achter ieders naam vermeld: aan den gep. luik-kolonel der infanterie J. W. Sanders, van „kolonel"j aan den gep, kapitein der infanterie D. J. Ruitenbach, van „majoor"; aan den gep. kapitein der infanterie C. F. G. Gétz, van „majoor", en aan den gep. eersten luitenant der artillerie T. W. De Tourton Bruyns, van „kapitein". Uit do „Staatscourant", Konioklyke besluiten. Aan don secretaris der lste klasse bij Harer Majesteita gezantschap te Brussel, graaf Van Rechteren Limpurg, de per soonlijke titel verleend van gezantschapsraad. Benoemd tot notaris te Arnhem, B. Lechnor, candidaat-notaris aldaar; te Delft, A. D. M. Post Uiterweer, candidaat-notaris aldaar. Benoemd bij het wapen der artillerie, met ingang van 1 Januari 1901, by den staf vau het wapen, tot magazynmeester, hoofd der stapelmagazijnen, de kapt. A. H. Huart, van den staf, hoofdopzichter by de munitiefabriek, en tot magazijnmeester by het magazijn te Amsterdam, de kapt. P. F. Pele- tier, mede van dien staf, hoofd der keurings commissie by de artillerie-inrichtingen. De heer G. N. Itz, bouwkundig ingenieur, directeur der gemeentewerken te Vlaardingen, met ingang van 1 October, voor den tijd van één jaar benoemd tot leoraar in de geniewetenschap pen aan de Kon. Militaire Academie; de heer dr. C. Van Eyk, thans tijdelyk leeraar aan de Kon. Militaire Academie, met ingang van 16 September benoemd tot leeraar in de scheikunde aan do Kon. Militaire Academie, Met ingang van 1 Sepk benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Deventer J. B. A Warmelink, thans commies der telegraphie van de lste klasse. Mot ingang van 1 Sept., de by Kon. besluit van 29 Ook 1896 eervol ontslagen kommies dor posterijen van de 8de klasse J. W. Krol als zoo danig herbenoomd, met bepaling, dat hy in de ranglijst van do commiezen der posterijen van de 3de klasse zal plaats nemen onmiddellijk na don kommies C. D. Brakke. Benoemd: tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap de Alblasserwaard mot Arkel beneden de Zouwe, prov. Zuid-Holland, J. T. Heynis. Pensioen verleend aan: jbr. J. Backer Jr7 laat stelijk directeur van de Grootboeken der Nationale Schuld, ƒ2813; J. A. baron Bentinck, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, f 1646, met intrekking van hot hem bij Koninklijk besluit van 9 Juli 1900 verleend pensioen van ƒ1616 'sjaars; A L. Roebel of Raebel, kommiea-ontvangor van 'sRijk8 belastingen, ƒ734; J. Van den Bergh, kommies lste kl. bij 's Ryks bel., 416, met in trekking van bet hem bij Koninklijk besluit van 22 Febr. 1900 verleend pensioen van ƒ408'sjaars. Met ingang van 1 Januari 1901, deluik-kolonel- magazijnmeeater der artillerie W. H. B. Wilkens, hoofd der stapelmagazynen, en domajoor-magazyn- meester der artillerie te Amsterdam, J. G. J. Paravicini di Capelli, op hnn aanvrage op pensioen gesteld en het Dedrag van het pensioen bepaald voor eerstgenoemde op ƒ1800 en voor laatat- gemelde op ƒ1600 'sjaars; on is aan die hoofd officieren ae rang verleend respectievelijk van kolonel en van luitenant-kolonel. Op het daartoe strekkend verzoek aan den eersten luitenant op non-activiteit C. D. A. Zim- mermann, van het wapen der artillerie, met ingang van 1 September 1900, een eervol ontslag verleond uit don militairen dienst. In zijn raDg overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, do eerste luitenant A. Beek, adjudant bij het lste regiment infanterie. Een gedichije van Tan Mcurs. Yan den bekenden dichter B. Van Meurs bevat „De Maasbode" het volgende aardige gedichtje (in Brabantsch dialect) gewijd aan den 20sten verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina: Willemien, nee, Willemientje, (WillemienO'e zeg 'kzoo graog) Schrieft 'et tweede gouwen tientje Ien heur levensboek vandaog. Mins, waor is de tied gebleven Toen ik van heur kustlik leven 't Yiefde jaor geprint mocht zien As Prinsesje hups en flenl En nou zie 'k haor, twintigjaorig, Weer ien beeltnis veur mien staon Wel parmantig, maor toch aorig Kiekt ze as Keunigin mien aon. En 'k herdonk t gelukkig uurtje Da'k haor, met 'en vluchtig gluurtje, Ien de pronkkoets zitten zag: •k Zag van verre eerst, um 'en huukske, 't Knikkend veertje, 't wuuvend duukske Toen dichtbij heur groet en lach, Heere, da zal'k nooit vergeten 1 'k Schreide(jao, dA wil'k wel weten) Went mion wuns was nou vervuld.— Lang regiere Willemientje, 't Lieve Oranje-zonneschientje, Waor ons Volk mee is verguld! Amsterdam, 31 Angustus. lieden Be nrsvaean iiedag. Kerkelijke Berichten. Leiden: Geref. Kerk B Heerengracht, Zondagvoormiddag te tien uren en namiddag te vijf uren, ds. H. Graefe, predikant te GorUu (^tteaiok De oorlog tussclien Engeland en Transvaal. Terwijl wij nog niot weten wat or na de ontruiming van Machadodorp op het gevechts terrein in het oosten gebeurd is, komen er toch berichten van belang. In de eorste plaats dat president Kruger naar Nelspruit is ge gaan. Dat wil zeggen dat de Boeren, al trek ken zij misschien voor een gedeelte naar het noorden, het Lijdenburgsche in, hun ooste lijke stellingen daarom toch niet prijsgeven. De Engelsche couranten vleiden zich al met de hoop dat dit laatste wel gebeuren zou, ten gevolge waarvan de Boeren dan den spoorweg zouden prijsgeven en meteen allen aanvoer uit Delagoabaai. Nelspruit ligt aan den spoorweg, ten noor den van Barberton, ongeveer 30 K. M. van het oostelijke 6tation Elandsfontein en 90 K. M. ten oosten van Machadodorp. En dan: de Engelschegevangf-nente Nooit- gedacht losgelaten 1 De „Daily Mail" schreef gisterochtend al, dat dit nu weldra gebeuren moest. Nooitgedacht ligt 25 K.M. van Machado dorp, dat zich reeds in de handen der Engelschon bevindt. Er waren daar, volgens de officieoie Engelsche opgaaf, 2833 krijgsgevangenen. De correspondent van de „Daily Mail" te Loren$o-Marquez meldt dat er nu 5000 vrou wen en kinderen van Boeren te Barberton zijn, waar ook een trein met gewonde bur gers aangekomen is. Onder de Britsche oorlogscorrespondenten zjjn er maar enkelen, die bijzonderheden geven omtrent de gevechten om Belfast en Machadodorrp, en hun telegrammen behelzen nog maar weinig nieuws. Uit het telegram van den „Standard"-correspondent blykt, dat het Britsche leger vier dagen lang heeft moeten vechten zonder terrein te winnen. Eerst toen generaal French de stelling in het Noorden had omgetrokken en ge zuiverd tot een punt ten Noorden van Dalmanutha, kon Bulier voortrukken en trokken de Boeren terug, om de Engelsche troepen te plaatsen voor een uiterst moeilijk terrein, waar de cavalerie bijna niets kon uitrichten en waar regens gepaard gaan met verderfelijke koortsen. Verder beweert die correspondent, dat Botha verklaard zou hebben, dat hy over 15,000 man beschikt, waarvan 5000 besloten zijn zich liever dood te vechten dan den strijd op te geven. En hoe verder de Engelschon komen, hoe moeilijker het terrein wordt. Charles Williams is nu overtuigd, dat de Boeren noordwaarts zijn afgetrokken om den toegang tot het district Lijdenburg te bezetten. Hij schrijft: „De Boeren houden stand in wat lord Roberts Helvetia noemt en waaraan wij den naam Snijman gaven, daar beide punten slechts een m\jl van elkander verwijderd zijn en belangrijke onderdooien uitmaken van dezolfde stelling. Sir Redvers Bulier heeft Machadodorp bezet na zwakken tegenstand. Maar wij hebben er reeds tweemaal op ge wezen, dat er bi) Machadodorp geen stelling is om stand to houden. Eerst zeven of negen mylen ten Noorden van dit station is een goede stelling. De Boeren hobben klaarblij kelijk hun hoofdmacht geplaatst aan den wog naar Lijdenburg. Als Snijman inderdaad het centrum van hun tweede verdedigings linie is, zou het uitermate moeiJjjk zyn den vijand van daar te verdrijven, hoewel wij geloovon, dat French de Boeren kan omtrok ken door het dal van do Krokodilrivier. (French trekt echter vooreerst op Waterval- Onder aan, volgens mededoeling van lord Roberts zelf). Hij zou bijvoorbeeld kunnen beproeven den weg naar Lydenberg af te snijden tussclien Heyman Store en Badfontein, waar geen steile heuvels zijn, noch een stel ling, die het zou kunnen uithouden tegen licht geschut zelfs." De Londen8che correspondent van de „Petit Bleu" wijst nog op een andore mogelijkheid. Hij zegt: „Zoolang Roberts zich niet door eon goed gecombineerde strategische boweging heeft meester gemaakt van de troepen van Botha, van Botha zelf, van zijn kanonnen en van de presidenten Kruger en Steyn, zal er niets zijn bereikt. „Misschien brengen de nieuwe overwin ningen van Roberts' generaals de Engelschen verder van dit doel. Misschien is de terug tocht van Botha een gewild terugtrekken, dat ten doel heeft de Britsche strijdmachten te lokken in een land, waar de terrein moei lijkheden by eiken stap toenemen. Want men moet wel in het oog houden, dat het doel der Engelschen is om te overwinnen en snel te overwinnen, doch de Boeren kunnen niet zegevieren door groote veldslagen te winnen, maar alleen door tijd te winnen, door den vijand af te matten, totdat hy den stryd moede zai zyn. Onder deze omstandigheden zjjn de overwinningen van Bulier en French tot dusver van geen waarde. De Boeren ver liezen terrein misschien vrywillig; de Engel schen verliezen tyd en mannen. En hoe langer tyd lord Roberts noodig heeft om Botha te pakken, des te meer tyd laat hy aan Grobler, De la Rey en De Wet om in zyn rug van die afwisselingetjes te organiseer en, welke hem al zoo dikwyls met lamheid hebben geslagen." Lord Methuen ls met zijn divisie naar Mafeking gegaan, om haar daar opnieuw uit te rusten vermoedeiyk om zich van levens middelen en munitie te voorzien. Het garnizoen van Elandsrivier, dat twaalf dagen lang door de Booren werd belegerd, is ook te Mafeking gekomon en kwam daar eerst Dinsdag aan, doordat er mannen van Elandsrivier naar Mafeking moesten loopen. De Boeren hadden al hun paarden doodge schoten. Gedurende het twaalfdaagscho beleg hadden de Engelsche mannen het zwaar te verant woorden gehad: op den eersten dag waren 1500 granaten in hun kamp gevallen, dat slechts een of anderhalve hectare besloeg. Generaal Baden-Powell en kolonel Hickman houden Warmbad, ten zuiden van Nylstroom, nog bezet, terwyi Hamilton en Mahon te Pretoria aangekomen zyn. De kooplieden te Pretoria hebben voor het eerst na de bezetting weer goederen recht streeks uit Kaapstad ontvangen. Woensdag heeft het departement van oorlog weder zu'n wekolijkschen staat van do verliezen ln Zuid-Afrika bekendgemaakt. Ilot totaal bedraagt nu 40,501 (1753 officieren en 38,808 man), dat is niet minder dan 1395 meer dan verleden week Woensdag. Daar by komt nu nog een meuwo lyst, die de volgende cyfors oplevert Gesneuveld 7, gewond 3G, vermist 6, over leden aan ziekte S. Onder hot totaal der verliezen zyn niet begrepen de mannen, die nog gewond of ziek liggen in de Zuid-Afrikaanscüo hospitaion. Por stoomschip „Assayo" zyn weder uit Kaapstad naar Engeland teruggekeerd 32 officieren, waaronder 3 majoors, en 1186 man. Een van de dingen, die lord Roberts niet do moeite waard hooft govonden, afzonderiyk te seinen fof dio niet openbaar gemaakt zyn door hot ministerie van oorlog) is, dat bri gade generaal Liulo ernstig gewond is in da dy. Van het gevecht, waarin dat is geschied, den 25on by Mafeking, is tot dusver evenmin iets vermeld. Men vindt Little's naam enkel op de bovenvermelde lyst der verliezen. Generaal Malcolm Orme Littlo is eerst na do bezetting van Bloomfontoin nu en dan genoemd. Hy was onderbevelhebber van het 9 lanciers. Vroeger heeft hij, ook onder Roberts, in den Afghaanschen oorlog gediend. Uit Kaapstad wordt aan do „Daily Chronicle" geseind, dat by Mafeking weer zwaar wordt gevochten en de Engelschen by Veertien- stroomen eenige nachten in de schansen moesten slapen. Volgens de „Daily Express" houden vele Bóeren-gevangenen op St.-Helena zich bezig met houtsnyden, en vindt men hun werk zoo goed, dat er een tentoonstelling van zal gehouden worden. Ook meldt dat blad, dat men een kamp aanlegt voor nieuwe ge vangenen. De „Daily Mail" laat zich uit Petersburg seinen dat de Czaar dr. Loyds maar vyf minuten ontvangen heeft en hem zyn leed wezen betuigde, voor de Boeren niet anders te kunnen doen dan hun aanraden vrede te sluiten, omdat hy den oorlog haat, zooals do Haagsche Conferentie duidelyk bewezen heeft. Als het Londensche blad hier een hatelijkheid bedoeld heeft, is die niet mis. Een telegram van gisteren uit Durban meldt, dat de Boeren terugtrekken uit Natal. De correspondent van de „Central News" te Johannesburg seint, dat de Boeren van Danie Theron onrustig zyn ten zuiden van Johan nesburg, in de richting van Klipstroom. Daar is Woensdag een gevecht geleverd, waarvan de uitslag onbekend is. Men hoorde hot vuren jn Johannesburg. Er viel een zware regen. Ook Douglas Story, die te Pretoria corres pondent van de „Daily Mail" is geweest en van daar in dezen oorlog de eenige berichten aan een Engelsch blad heeft geseind, die geen Engelsche berichten waren, behandelt naar aanleiding van Sir Charles Warren's bowerin- gen het geval van den Spioenkop. Douglas Story meent, dat Thorneycroft wys deed den kop te ontruimen. Aan het slot van zyn artikel doelt hy een by zonderheid medo, die hier nog niet bekend was en die een onbe- grypolyk gedeelte van de geschiedenis vei> klaart. Men herinnert zich, dat Bulier na de ont ruiming van den Spioenkop seinde, dat dd) Booren biykbaar zeer onder den indruk van de kracht van zyti troepen waren gekomen, i daar zy den overtocht uit de rivier niet be-(' moeiiykten, zoodat hy dien zonder hot ver lies van een enkel man kon bewerkstelligend Douglas Story vertelt nu hoe dat kwam, maar om het verhaal te treffender te maken haalt hy eerst aan wat Winston Churchill eens geschreven heeft ter verheeriyking van dien meesterlyken terugtocht van Buller. En nu het verhaal Daarginds óp do kopjes stond Louis Botha zwygend en bleek, zyn forsche kaken vast: gesloten, en aan zyn zyde de vier twaalf-^ ponders van Krupp, gericht op de pontons,' waarover hot verslagen leger zich afgemat wegsleepte. De Boeren-kanonniers wachtten, elke zenuw gespannen, op het bevel om te vuren. Ik vertol het verhaal precies zooals kolonel Ricciardi en kapitein Rossegor (Roseg- ger?), die het bevel voerden over de Italiaan-, sche verkenners der Boeren, het my verteld hebben „Wy en de andere officieren reden naar generaal Botha en vroegen hem waarom hy niet de kanonnen, die hy op de pontons} gericht had, afvuurde. Hy was zeer bleek en sprak langzaam. „Met uw welnemen, heeron l"i zeide hy; „ik voer hier het bevel. Wil u my, met rust laten?" „Wy trok kon ons terug, maar het was^ onmogelijk daar te staan en aan te zien hoe' zoo'n groote kans vergooid werd. Wy wendden» ons weer tot bem en smeekten hem te vuren.| Hy draaide zich om on zeide slechts„Neon I" Het was te veel, on opnieuw spraken wyj hem aan. Ditmaal sprong h(j op ons af alsof' hy ons worgen wou: „Om Godswil, booren, wilt gij u stilhouden. My'n stipte orders, hedenochtend van den commandant-generaal/ geheliographoerd, zyn om geen schot to lossen j op een vluchteling." „En zoo besluit Story vorhoodde de onmilitaire humaniteit van een Boerongorioraal, dat Spioenkop een Austerhtz werd." Biykens uit Kaapstad ontvangen brieven zyn de overwinningen van De Wet veol be-' langryker dan uit de Engelsche telegrammen was af te leiden. Zoo mooten by hot aan-j houden van een spoortrein aan De Wet 64000 pd. st. in gemunt geld en 30000 khaki( uniformen, benevens een groote hoeveelheid' munitie zyn in handen gevallen. Het gold werd door de Boeren natuurïyk meegenomen; de wagens mot de kleeren, enz. stakon zy in brand» Uit Pretoria wordt gemeld, dat de Boeren al daar beweren, dat generaal Botha nog een laatste verzet zal bieden en dan den oorlog opgeven» Do presidenten en Kruger zouden voor-' nemens zyn, het land over Delagoabaai te ver laten. Als een bevestiging van deze geruchten beschouwt men het feit, dat een groot aantal,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2