P5 Pension. Kl Do oorlog tusschon Engeland on Trans vaal» Het tweede gedeelte van lord Roberts' tele gram uit Belfast van 26 dezer aan het minis terie van oorlog aangaande het gevecht by Winburg, in het hart van den Vrijstaat, is door Reuter slechts zeer beknopt overgeseind. Wy laten het daarom in zyn geheel volgen; „In den middag van 24 dezer ontving ik bericht uit Winburg, dat luit.-kolonel Ridley van de Yeomanry, aan het hoofd van 260 ruiters en 25 man infanterie, by een verken ning was aangevallen door een Boerenmacht, veel sterker dan de zjjnew „Yreezendo, dat by aan de Boeren geen •weerstand zou kunnen bieden, gaf ik terstond bevel aan generaal Hunter om zich onverwijld van Heilbron naar Kroonstad te begeven en van de brigade van Bruce Hamilton een kolonne te nemen, die hy naar Yentersburg zou zonden, om daar met do troepen van kolonel Ridley samen te werken. „Deze bewegingen werden zeer spoedig uit gevoerd on ik heb juist de voldoening gehad vau te hooren, dat Ridley's troepje heden morgen vroeg door Bruce Hamilton was ontzet. „Ridley schynt stelling te hebben genomen in een hoeve en deze zeer knap te hebben verdedigd. Hy had duizend Boeren met twee kanonnen over zich. Zyn verliezen bedragen ongeveer 30 man. „Een kleine vliegende colonne onder overste White werd door generaal Kelly-Kenny uit gezonden, in de hoop de aandacht van den yyand van Ridley af te trekken. Zyn ver hezen waren een officier gewond, een sergeant gosneuveld en vyf man vermist." Daarop volgt botweg het volgende telegram van Roberts, van denzelfden dag gedag- tcekend „De vyand viel hedenmorgen Winburg van drie zyden aan. Hy werd met aanzieniyk verlies afgeslagen door Bruce Hamilton, die er in slaagde generaal Oh vier en zyn drie zoons gevangen te nemen een zeer belang rijke daad, daar Olivier de dryvendo kracht is geweest voor de Boeren in het zuidoosten van de Oranje-Rivier-kolonie gedurende den oorlog." Hieruit valt in de eerste plaats op te maken, dat de Boeren Bruce Hamilton hoogst- waarschyniyk op den voet hebben gevolgd. Dan blykt daaruit geenszins, geiyk een be richt In de „Petit Bleu" gistermiddag deed gelooven, dat Olivier zich met zyn mannen of althans een deel van hen heeft laten pakken; veeleer zou vermoed worden, na de lezing van Roberts' telegram, dat de commandant door het een of andor ongeluk misschien wel omdat hy gewond was doa Engelschon in handen is gevallen en dat zyn zoons hem niet wilden verlaten. Zyn mannen biyven dan en kunnen zich voegen by De Wet, die met hun hulp het oude spelletje in den Yrystaat kan hervatten. Een officieel Boeren-bericht meldt, dat president Steyn te Machadodorp is aangekomen, waar hy door de Transvalers met geestdrift ontvangen werd. Den 22sten verdreven de Boeren een afdee- ling Engelsche ruitery in Natal, waarby deze 13 dooden en gewonden kreeg, waaronder een majoor, bezetten den spoorweg by New castle en lieten eenige bruggen in de lucht springen. I Eou telegram uit Durban aan do „Times" meldt, dat kleine afdeelingen Boeren in Natal zyn binnengedrongen over de Buffel-rivier, kenneiyk met het voornemen den spoorweg to vernielen. Gevechten zonder belang hebben plaats gehad in de buurt der Ingogo-rivier. De vyand viel den post by Kotze-drift aan, maar werd genoodzaakt terug te trekken. Volgens een bericht uit Pietennaritzburg aan de Daily Mail" wordt het optreden van de Boeren in Natal steeds vermeteler. Een troep Boeren roofde uit een kolen my n in de buurt van Ingagane honderd pond dynamiet. De bevelvoerende Engelsche officier waar schuwde de directeuren van de kolenmynen dat zy slechts een strikt noodigen voorraad dynamiet mogen hebben. De correspondent van „Central News" te Golukshoeve geeft by zonderheden omtrent de ramp, die het Liverpool-regiment is overkomen. Toen de bevelhebber van de twee te ver vooruitgeschoten compagnieën de hinderlaag van de Boeren bespeurde, gaf hy bevel tot den terugtocht, maar het was te laathonderd man van hot regiment moesten zich over geven, en bovendien waren er nog dooden en gewonden gevallen. De eerste telegrammen over het groote gevecht tegen generaal Botha zyn door Reuter zoo goed als voluit geseind. Do verliezen by de bezetting van Belfast stelde lord Roberts op 10 officieren en 13 man gewond; daarentegen seint de correspondent van de „Daily News": „Generaal Pole-Carew heeft Donderdag deze plaats bezet. Hy ontmoette slechts lichten tegenstand van een heuvelrug ten zuiden, van waar de Boeren uit kanonnen en geweren vuurden. Onze artillerie verdreef den vyand spoedig uit deze positie met een verlies aan onzen kant van tachtig gekwetsten". Wien van beiden moet men nu gelooven, lord Roberts of den correspondent? Inmiddels is er weer eens, zooals uit achter staand telegram blykt, een senaatiebericht ge komen uit Loren^o-Marquez. Dat is natuurlijk een canard; zoo erg was het niet. De Engelsche legeraanvoerders hebben niet de gewoonte om de zaken duisterder voor te stellen dan zy werkeiyk zyn, en "wy kunnen daarom gerust aannemen, dat het succes van de Engelschen niet grooter was, dan Roberts zelf het gisteren opgaf. Waren de Boeren verslagen, dan zou Roberts zyn succes wel anders hebben genoemd dan bevredigend vooruitkomen". Toch moet de positie van de Boeren nood- zakelyk verzwakt zyn, omdat Bulier een van hun stellingen heeft kunnen nemen. Nu Bulier werkt volgens de instructies van Roberts zelf, pryst deze zyn onderbevelhebber héél minzaam. De oude vos weet, dat hierdoor zyn eigen populariteit in Engeland zal worden versterkt. Dat evenwel de Boeren nog geenszins van doze plaats zyn verdreven, blykt uit het feit, dat Roberts reeds met een onkel woord spreekt van de operaties, die den volgenden dag zouden plaats hebben. Ook uit een telegram aan de „Standard" uit Belfast blykt, dat de Boeren nog niet zyn verdreven. Dat telegram luidde: „De vyand (de Boeren) biyft de heuvels ten zuiden van den spoorweg bezet houden, maar is tusschen de rotsen, van waar hy Maandag geweervuur op ons onderhield, weggedreven; er zyn echter nog kleine troepjes tusschen de heuvels. „Twee zware kanonnen, die ons (de Engel schen) met tusschenpoozen beschoten, dwongen de transporten achteruit te gaan." De Londensche bladen publiceeren een depeche uit Pretoria, volgens welke Roberts een proclamatie had uitgevaardigd, die be paalt, dat elke eigenaar van stukken grond, waarop zich mynen bevinden en die door de Engelschen bezet zyn, onverschillig of hy Aanwezig is of niet, verplicht is, de aan de regeering van Transvaal verschuldigde belas tingen aan de door Roberts aangestelde fiscale ambtenaren af te dragen. De Canadeezen, uit Zuid-Afrlka in hun land teruggekeerd, klagen scherp over verscheiden van hun officieren, die hen hard hebben be handeld, zeggen zy, en onbekwaam waren. Er gaan uit Engeland vóór den lOden Sep tember weer 8667 man en 820 paarden in vyf transportschepen als versterking naar Zuid-Afrika. Te Kimberley is een vergadering gehouden, waar men heftig geprotesteerd heeft tegen de zachte vonnissen, onlangs over rebellen uitge sproken. Uit <le „Stuatscouiaut". Kon. besluiten. Benoemd tot notarissen te Deventer jhr. L. D. Striok van Linschoten, tlians notaris te Dinxperloo, en P. H. Van der Saag, oandidaat-notaris aldaar. benoemd tot rechter te Winschoten mr. P. C. Klaasze3z Jr., ambtenaar by het O. M. van het kantongerecht te Hoorn. benoemd tot leeraar aan 's Ryks Hoogere Burger school te Helder, dr. F. C. Van Geer, tydelyk leeraar; tot tijdelyk leeraar aan de burgerschool te Tilburg, "W. G. Van der Meer te 's-Graven- hage; voor hot tydvak van 1 Sept. 1900 tot 31 Aug. 1901 tot leeraar aan de burgerschool te Heldor dr. R. U. Reinders, tgdelyk leeraar aldaar. Op verzoek eervol ontslagen dr. K. D. Kiilbring, hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte te Groningen, en als schoolopziener in hot district Winschoten met ingang van 1 November J. Wyo. benoemd tot burgemeestervan Terschelling, D. Reedeker, secretaris dier gemeente, van Menaldn- madeel, mr. W. A. bergsma; van Varik, R. M. Van Empel, secretaris dier gemeente; van Zonne- moire J. A. bolle; van Heerlen, M. J. C. K De Hessele; van Ondheusden, C. Van breugel, secre taris dier gemeente; van Vechel, jhr. V. F. A. H. De Kuyper: van Westza&n, W. F. W. Steen berg en van Stramproy, J. M. Smeyers, secre taris dier gemeente. Voor den tijd van vyf jaren gedetacheerd by het wapen der cavalerie van het leger in Nedor- landsch-Indië, de eerste luitenant jhr. T. H. Koöil, van het 3de regiment hnznren. Aan James Ainscow vergunning verleeud de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hg de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Neder land stipteljjk nakomen. Met ingang van 1 September 1900, aan A. Limburg, op zjjn verzoek, oervol ontslag verleeud als tweede klerk by het centrale bureau voor de statistiek. Gemengd Nieuws. By gunstig weer zal de tuin van „Musis Sacrum" morgen, aan den vooravond van den verjaardag van Koningin Wilhelmina, tyden8 het aldaar te geven concert, met ballons feesteiyk worden verlicht. De man, die zich sohuldig heeft gomaakt aan diefstal van een spaarbank boekje en daarop een zeker bedrag heeft ontvangen, zich als den eigenaar voordoende, is, na opgemaakt proces-verbaal, op last van den commissaris van politie naar de gevange nis te 'e-Gravenhage overgebracht. Hedenmorgen vervoegde zich aan het politiebureol alhier de directeur voor werkverschaffing te 's-Gravenhage, die de op sporing van zyn knecht, met een handwagen met koopwaar zonder zyn toestemming naar Leiden vertrokken, verzocht. By een onmiddel- ïyk ingesteld onderzoek bleek, dat bedoelde knecht wagen en koopwaar alhier te gelde gemaakt en onder een valschen naam in eon slaapstede doorgebracht heeft, om daarna Leiden, zonder spoor na te laten, te verlaten. De politie te 's-Gravenhage is van een en andor in kennis gesteld, terwyl de verkochte wagen en koopwaar in beslag genomen zyn. De Haagsche wielrenner J. V i s- scher, die onlangs in het kampioenschap van Nederland over 60 KM. 2de aankwam, is nu by het oefenen voor de kampioenschappen van Zuid-Holland door het aanryden van zyn gangmakenden tandem zoodanig komen te vallen, dat hy het sleutelbeen brak. De reeder J. J. De Niet, te Scheve- ningen, kreeg gisteren bericht, dat zyn haring sloep „Admiraal Tromp" SCH. 50, eergister avond te 8 uren by het uitgaan, tengevolge eener aanvaring met de Engelsche stoomboot „Nympha," aan de Zuidpier aan den Hook van Holland gezonkon ia. De schipper W. J. Knoester en de beman ning wisten zich te redden. De sleepboot „Egmond", waarachter de sloep naar zee gesleept werd, kwam in botsing met boven genoemde binnenkomende Engelsche stoom boot en zonk onmiddeliyk, waardoor de sloep naar den zuidwal geslingerd werd en eveneens zonk. Omtrent het lot van de vier mannen van de sleepboot verkeert men nog in het onzekere. Vermoedeiyk zyn ze allen verdronken. Heden meldt men uit Maassluis: Van de sleepboot „Egmond" is nog niets vernomen. De Nieuwe Berging-Maatschappy is bezig den logger „Sch. 282" te lichten. De Haarlemsehe justitie was gisteren te Beverwyk tot het instellen van een gerechteiyk onderzoek naar een geval van vergiftiging, dat zich daar had voorgedaan. Gebleken moet zyn, dat een veertigjarige gehuwde vrouw zich door het innemen van arsenicum om het loven heeft gebracht. Ofschoon geneeskundige hulp werd verleend, mocht men er niet in slagen haar leven te redden en is zy gisternacht overleden, ruim 24 oren nadat iy het gift had ingenomen. Vermoedeiyk zyn huiselyke onaangenaam heden de oorzaak van het feit. (O. H, G.) Gi s ter nam id dag omstreeks vier uren, brak brand uit op de tweedo verdieping van pand 45 aan de Lange Warande te Rot terdam, bewoond door den meubelmaker J. Mulder. De brand, In een kleerenkast ontstaan, in een achtervertrek, kon niet meer door de bewoners van het bovenhuis, zynde vier gezinnen, gebluscht worden en moesten zy een goed heenkomen zoeken. Zeer snel breidde do brand zich uit en vernielde mede do zolderverdieping. Drie spuiten waren in werking en hadden om zos uren den brand gebluscht. Bereidwillige redders en buren wierpen alles wat voor do hand kwam uit de ramen op straat, waardoor de schade nog belang rijker werd. Een der gezinnen was niet verzekerd. Gistermiddag is door twee vlotterlieden uit de Houthaven te Amsterdam opgehaald het lyk van don slagersknecht L. Ziekenoppasser, die verleden week Vrydag aldaar verdronk. De Zuiderzee-politie is naar het Ruggebot gezeild, om te waken tegen diefstal van goederen, van een aldaar gestrand schip. Reeds gisteren waren er eenige mannen met oen vaartuig heen gegaan, kennelyk met het doel om de lading te plunderen. Gisterochtend ia te Gemortde heer J. G. Hubmeyer, directeur van de gas fabriek aldaar, op een in beweging zynde stoomtram willende springen, er afgevallen en met twee zwaar verwonde beenen in het gasthuis gebracht. De kindermoord te Tilburg. Aan een correspondentie uit Tilburg aan „De Tyd" is het volgende ontleend: Nieuwe gebeurtenissen zyn niet te ver melden. Van de twee verdachten is nog geen tot bekentenis gekomen, en toch twyfelt niemand er aan, dat de justitie op de schul digen of den schuldige de hand heeft gelegd. Het staat o. a. vast, dat yan de torentrap, waar do misdaad gepleegd is, niemand een sleutel ter beschikking had dan de schilder, die er werkte, en de koster. Hot schynt wel, dat de vermoedens tegen den koster minder stork worden, en dat integendeel de schilder onder zwaarder ver denking komt. Het onderzoek der justitie wordt bemoeiiykt o. a. doordat de verdachten, die beiden ont kennen, niet hun alibi kunnen bewyzen. Do koster hooft door getuigenissen kunnen aan- toonen, dat hy tusschen half twaalf en twaalf uren elders, niet in do kerk, is geweest. Voor den tyd van halfelf tot halftwaalf en na twaalf uren heeft hy geon bewyzen van alibi. De schilder moet gedurende al dien tyd niet anders dan in de kerk geweest zyn. Dit ver sterkt het vermoeden tegen hem, omdat hy óf de eenige dader óf minstens mededader of medeplichtige of medewetende moet zyn. Na het medisch-juridisch onderzoek, inge steld door dr. Bloemen, van Tilburg, en dr. Deknatel, van Breda, moet, gelukkig, vaststaan, dat het kind reeds zeer spoedig nadat het in handen was van het laaghartige individu, dat haar met een weerzinwekkend motief zou hebben gelokt u|t vrees, dat ten gevolge van het gekerm hulp zou komen opdagen, door verworging is tot zwygen gebracht. Vermoedelijk moet de moordenaar dadoiyk van de plek gevlucht zyn en eerst later het ïykje naar boven gedragen hebben, naar de gewelven onder het dak. De deuren, die toegang geven tot de torentrap, bevinden zich onmiddeliyk by het portaal der kerk. Terstond moet dus het kind, onbewust de kerk binnengetreden of daarin geroepen, binnen een dier deuren zyn geleid, misschien verlokt met de belofte hier een schoon ver gezicht uit een der torenramen te zullen genieten. Onmiddeliyk daarop moet de aanval geschied zyn. De nieuwste by zonder heid is deze, dat de brief naar Sittard, dien het kind zou bezorgen, thans in de kerk is gevonden. Een algemeens vraag is, of de kerk door de misdaad is ontwyd. Het antwoord luidt: „Neen! Het zou zyn, wanneer het misdryf in het gebouw zelf, niet wanneer het werd gepleegd in het voorportaal of de gewelven. Lu het eerste geval zou de kerk moeten ge- reconsacreerd worden." Gisteren had onder groote deelneming der bevolking de begrafenis van het vermoorde kind plaats. Van het gasthuis, waar het ïykje zich bevond, tot de kerk van het Heilige Hart, waar een plechtige ïykdienst voor het slacht offer gehouden werd, trok de ïykstoet tus schen twee hagen van menschen door. Na den Ïykdienst werd het stoffeiyk overschot op do R.-K. begraafplaats ter aarde besteld. In de plaatselijke bladen is een inschry ving geopend, om een monument te stichten op het graf van het slachtoffer. Onder de talrijke treffende en troostende bewyzen van deelneming, welke de familie Kessels uit geheel Nederland en zelfs uit het buitenland ontving, was ook het volgende schryven, geteekond door tien miliciens van het 8e regiment huzaren te Leiden: Mevrouw en Mynheer, Met huiverende ontzetting kregen wo kennis van de schrikwekkende gebeurtenis dezer dagen voorgevallen, en beseffende wat het Ouderhart onder hot verlies van het lieve kind, dat wy allen kenden, moet ïyden, kunnen wy Tilburgors, Huzaren by het 3e Regt. te Leiden, niet nalaten U onze oprechte on innige deelneming te betuigen, er tevens do hoop by voegende, dat God u beiden in deze droevige stonden trooste eD de kracht geve, dezen zoo zwaren slag te doorstaan. Te Putte (N.-Br.) hebben brutale dieven dos nachts by een inwoner het varken uit het hok gehaald, het voor de deur ge slacht en de hammen er uit gesneden en mee genomen. Op de deur stond met kryt geschreven: „Als het andere beestje vet is, komen wy terug." Pest te Glasgow. De toestand Is em8tigor dan men eerst geloofde. Er heeft zich een nieuw geval van pest voorgedaan en twee ïyders zyn reeds overleden. Veertig gezinnen worden in afzondering gehouden en zfin m observatie genomen. Er is in Noord-Holland groot gebrek aan dienstboden onder de boerenmen neemt nu zelfs tot dichten zfin toevlucht In een der locale bladen komt de volgende advertentie voor; Boerenmeid. Daar ons Styntje gaat veranderen, Moet ik dezen weg bewandelen; Want het is een krappo tyd, Om te winnen een knecht of meid; Daarom ga ik het loon vorhoogen. Voor f 2.50 of daar nog boven, Wegens godsdienst maak ik geen verschil, Als zy maar flink melken en jukken wil. Ik meen het loontje is niet zacht, Ik boer toch maar een koe of acht; Ik zou haast denken, het zal wel gaan, Want kazen wordt hier niet gedaan. Ik vraag haar Kersttyd of een Maai. Ik woon te Broekerhaven aan deKalverkaai. En myn naam is Hauwert Piet, Die naar een andere meid uitziet. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur j In de Gemeenteraadszitting van Katwyk (17 Aug. 11.) [Zie „Leidsch Dagblad" van 18 Aug.] werd door een der leden aanmerking gemaakt over het verkoopen van oud en besmet hout. De Voorzitter beloofde directdat B. en Ws. geen vergunning meer zouden geven tot verkoop op publieke plaatsen of piemen van besmet hout of hout van ouden datum. Moet het geen verwondering baren, dat te Leiden dit wordt toegestaan, naast een open bare school lsto klasse voor meisjes, tegenover een hotel van den lsten rang, een Museum van Oudheden, enz. en nog wel op een feestdag als 81 Augustus, en toch woont een der Gemeenteraadsleden daar recht tegenover, die dat zeker moet opmerken? Met dankzegging voor de opneming, Een Uwer Aüonne's. lierkelijko Bcrichtou. Valkenburg: Ned.-Herv. Gom. Vrydag- avond te halfacht, godsdienstoefening in ver band met den verjaardag van H. M. de Koningin. Ds. J. Koek. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 30 Aug., te half acht, door het Stafmuziekkorps der dd. Schutterij. Directeur: de heer Joh. C. Geyp. Eerste afdeeling: No. 1. „Dreibund", Marsch, G. Berger; 2. Kirchliche Fest-Ouverture übor den Choral „Ein festo Burg ist unser Gott", O. Nicolai; 3. a. „Alpenklkngo", Idylle, C. Hause; b. ,Hofbalmenuet", O. Fétras; 4. Fantaisie uit de Opera Bellesario", G. Doni zetti. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture Die Frau Meisterin", Fr. v. Suppé, 6. Fantaisie uit .Preoiosa", C. M. v. Wober; 7. „Neue Liebe, Neues Leben", Wals, Joh. C. Geyp; 8. a. .Anitra's Dans", uit de Suite ,Peer Gynt", Ed. Grieg; b. „Goldner Stern", Gavotte, R. Eilenberg; 9. „Le Fromersberg", Scènes instrumentale inuntative en qnatre parties, de M. Koennemann, Joh. C. Geyp. Nos. 1, 8a en b, 8a en b, eerste uitvoering op „Musis Sacrum". LEIDEN, 39 Augnsins. Thermometorstandgisteravond om S uren 15° C. 59° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 18.6° C. 66.3° F., 's middags om 12 uren 19° C. 66.2° F., 's namiddags om 4 uren 19'J C. 66.2° F. Do gemeenteraad van Leiden zal a. s. Dinsdag-namiddag te twee uren oen openbare vergadering houden. Door de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereenlging is gisteren per telegraaf 500 pd. st. overgemaakt aan onzen consul te Colombo -voor de Boeren-gevangenen op Ceylon. De in Indië overleden kapitoin-luitenant- ter-zee J. M. P. Kluit voerde laatstelyk het bevel over het opnemingsvaartuig „Van Gogh". Als luitenant-ter-zee 1ste kL verwierf hy de Militaire Willemsorde 4de kl. voor zyn gedrag by do krygsverrichtingen in Atjeh in 1890. In 1883 nam hy, als luit.-ter-zee 2de kl., deel aan den tocht met do „Willem Barentz" naar de Noordelyke IJszee. Het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" heeft m zyn jaarvergadering besloten de vakorganisatie met kracht ter hand te nemen. Het stoomschip „Bali", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Aug. van Port-Said; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Aug. Dungeness; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 28 Aug. van Port-Said; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 28 Aug. Perim; de „Salak", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 28 Aug. te Southampton. Katwyk. Zoowel te Katwyk aan den Ryn als te Katwyk aan Zee zal de Koninginnedag feestelyk worden gevierd; behalve de feesten voor de schooljeugd zullen er volksspelen zyn. Te Katwyk aan den Ryn ringryden te paard en per flets, zakloopen, balloopen en turfrapen te Katwyk aan Zee eveneens ringryden te paard, mastklimmen en sprietloopen, alles opgeluisterd door muziek, op eerstgenoemde plaats door de „Katwyksche Harmonie" en op de laatste door „Crescendo" van Noordwyk. Mej. P. Tjebbes, benoemd tot onder- wyzere8 aan de Hervormde school te Katwyk aan Zee, treedt 1 September a. s. in functie. Telegrammen. LORENgO-MARQUEZ, 28 Aug. RO.) Er loopt een gerucht over een hevig gevecht by Machadodorp. De Boeren zouden met groote verliezen en achterlating van kanonnen en munitie teruggeworpen zyn. LONDEN, 29 Augustus. RO.) Eon depeche van Lord Roberts meldt, dat generaal Buiier gisteren Machadodorp heeft bezet. Lord Roberts seint nog uit Belfast van 28 Augustus 'savonds: Bulleris voorhoede heeft hedennamiddag Machadodorp bezet. De Boeren boden zeer weinig tegenstand en trokken noordwaarts terug. Zy werden achtervolgd door Dundonalds bereden troepen. Deze konden de vervolging echter niet verder dan tot Helvetia voortzetten, wegens de moeiiyke gesteldheid van het terrein. Bovendien hadden de Boeren een stelling ingenomen, die te sterk was dan dat bereden troepen hen daaruit konden verdryven. Hot schynt dat BuiJer sieciüs z weinig j verliezen h6efc. Generaal French zette hodon zyn marsch j tot Elandsfontein voort, uit wolko plaats hy don vyand zonder veel mosito verdreef. De Boeren trokken snol terug en lieten zelfs hun voedsel, dat reeds gekookt wa3. achter. Generaal French kan van Elandsfontein uit f Machadodorp zien en wissolt seinen met Buller. PARUS, 29 Aug. (R. O.) De „New-York Herald" ontving een depeche uit Londen, met j de mededeoling, dat lord Wolseloy, opperbevel- hebber van het Engelsche leger, zyn ontslag heeft genomen. PARIJS, 28 Aug. RO.) Admiraal Courre- jolle seintDe admiralen hebben op een con ferentie besloten, aan de gezantschappen te Peking te doen weten, dat zy besloten hebben, het vertrek van Li-Hung-Chang tegen te houden, totdat zy het bericht hebben ontvangen, dat het corps diplomatiquo er in toestemt met Li-Hung-Chang vredesonderhandelingen aan te knoopen. PEKING, 27 Aug. (R. O.) Drie Russische en twee Japansche bataljons, alsmede een Engel sch en een Amerikaansch zochten in het koizeriyk park ten zuiden van de stad over een uitgestrektheid van vyf myien naar Boxers. Er werd geen gewapende macht gevonden, enkeJ een eenzame spion, die gedood werd. Heden werd het keizeriyko zomerpaleis door de Japannors bezet. Het winterpaleis wordt nog steeds bewaakt. De Russen willen het vernielen, de Japannors willen het behou den zien. De beweging der troepen in zuidelyko rich ting nam heden een aanvang; maar er blijven er eenige achter, om de bekeerlingen te be schermen. De onlusten In China, Luldens een bericht uit Paoting-foe hebben de verbondon troepen het district ten westen van Peking bezet. Het is thans gebleken, dat de Keizerin- weduwe den 14den Augustus de hoofdstad verliet en naar het westen aftrok na een korte rust in het dorp Mansan. De Keizerin wordt begeleid door generaal Ma met 500 man troepen. Li-Hung Chang heeft aan de Keizerin het verzoek geseind om prins Tooan in hechtenis te doen nemen en do Boxers by het leger te ontwapenen, opdat hy de gelegenheid zal krygen met de mogendheden te onderhandelen. De Russische regeering heeft de volgende telegrammen uit Mantsjoeryo bekend gemaakt: Generaal Grodekoff seint, dat de Chinee- sche bevolking aan de oevers van de Soen- gari l iv Kharbin en Baganton den veldaibc weeft hervat. Te Sansioe heerscht volmaakte rust sinds de bezetting door de Russische troepen. De Chineezen zyn weer aan hun zaken gegaan. Generaal Rennenkampf's cavalerie heeft Kamni en Katsjan genomen. De infanterie is uit Mergan, de hoofdstad van Noordelyk Mantsjoerye, vertrokken, met achterlating van een garnizoen. De Chineezen hebben genoraal Rennenkampf om een wapenstilstand gevraagd, doch deze weigerde. Generaal Orlof meldt, dat de Russiaohe troepen Mendoekhé hebben bezet. De „oorlog" met China, zegt de „Daily Mail", heeft Rusland reeds schatten gekost. Voor de eerste mobilisatie op 14 Juni werd een bedrag van 22,5 millioen pond sterling uit de schatkist genomen. Sedert heeft elke dag tot 25 Juli 90,000 pond en elke dag van 25 Juli tot 25 Augustus 135,000 pond gekost. De totale kosten moeten reeds honderd millioen pond sterling hebben bedragen. ADVERTENTIES. De Heer en Mevr. VAN NOOTEN Zahn geven kennis van de geboorte eoner Docliter. 7129 4 Schoonhoven, 27 Augustus 1900. De Heer en Mevrouw Jhr. M. VAN DEN BR AN DELER Klem betuigen hunnen oprechten dank voor de biyken van belangstelling, by de geboorte van hun Zoon ondervonden. Maassluis, 27 Augustus 1900. Voor de vele en hartelyke bewy zen van deelneming, ondervonden by het overiyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader den Heer PIETER MA RIN US VAN SERMONDT, betuigen wy onzen harteiyken dank. Uit aller naam, Wed. P. M. VAN SE;tMONDT, 7137 10 jjiKXCNS. Voor de vele bewyzen van deel neming, gedurende do ziekte en na het overiyden myner geliefde en dier bare Moeder ondervonden, betuig ik, ook namens de Familie, myn harte- ïyken dank. 7135 9 E. A. HOOSEMANS, Firma Gerner Co., Aalmarkt. Leiden, 29 Augustus 1900. DANKBETUIGING. Ondergeteekende gevoelt zich by deze gedrongen opeDlyk zyn dank te betuigen by de moeiiyke voriossing, door Dr. DE RUYTER ZEYLKER by zyn Echtgenoot© verricht. J. DE JONG. Katwijk a/Zee, 27 Aug. (Voorstraat 5). 7136 9 In een fatsoenlyk gezin wordt tegen September Pension gezocht voor een Jongedame, die de lessen aan de Ryks-Universiteit wil volgen. Brieven £r. met voor waardon worden ingewacht onder letters K. M- W. Alg. Advertentie-Bureau NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. 7108 10 k) 2 fcsj ft. -5 x N CO I! I O Kl ew

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3