N*. 1242 j A0. 1900 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. [en quaestis in het verre Oosten. Feuilleton. Adeliijk en burgerlijk bloei MaanfTajs; A-UgUstus. PRIJS DEZER COURAETl rroor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per posti 1.40. Afzonderlijke Nommors i O.OB. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. IL fti verband met het slot van ons eerste artikel moeten wy hier een oogenblik opzet telijk by den Chinoesch-Japanschen oorlog van 1S95 en den vrede van Simmonoseki stilstaan. De verwikkelingen met Japan waren van geheel anderen aard. De beide mededingers in het oosten, nooit bepaald goede buren, stonden in lateren tyd steeds minder vriend schappelijk tegenover elkander; want het was China een gruwel, dat Japan met zy'n geheelo verleden brak en een sociale en staat kundige hervorming begon, die hot tamelyk wel tot een westerschen, modernen staat heeft gemaakt, en vooral dat het zulke hor vormingen ook wilde invoeren op het schier eiland Korea, dat vanouds aan China schat plichtig was, ofschoon overigens onafhankelijk. Die onafhankelijkheid was steeds een bron van onrust. Het land was herhaaldelijk aan opstanden en onlusten ten prooi, veelal ook een gevolg van haat tegen vreemdelingen en Christenen en dan kwamen de Japanners voor hun eigen veiligheid en China door ïijn betrekking tot den schatplichtigen staat, telkens tusschenbeidedoch beiden vreesden elkanders uitbreiding van macht en waren dus uiterst naijverig. Dit gaf ten slotte aan leiding tot het tractaat van 1885, waarbij partijen zich verbonden, om elkander steeds van het zenden van troepen naar Korea kennis te geven en die troepen terug te nemen uiterlijk vier maanden na het eindigen van oventueole onlusten. Bi) een nieuwen opstand, ïd 1894, tegen de vreemdelingen gericht, schynt China zich aan dat tractaat niet te hebben gehouden. In elk geval wilde Japan een poging doen, om een boteren toestand te verkrijgen, en bood den koning van Korea een lijst van hervormingen aan, die in het bestuur en de huishouding van zyn land wenscholyk werden geacht. Daardoor zou de regeering van Korea op Japansche leest zijn geschoeid geworden en dit lokte natuur lijk verzot uit van den kant van China. Japan drong in Korea door; er had weldra een treffen tusschen Chineesche en Japansche troepen plaats. Daarop volgde de Japansche oorlogsverklaring, die tot oen korten, be- slissenden strijd leidde, die duidelijk de over macht van het moderne Japan toonde. China moest zwichten. De eischen waren, dat Korea volstrekt onafhankelijk zou zyn van China en Japan en de nooöige hervormingen tot ver zekering van do rust zou mogen invoeren, dat Formosa en Liao-Tong, waarop het sterke Port-Arthur ligt, aau Japan zouden worden afgestaan en dat China nog eenige havens voor den haDdel zou moeten openstellen. "Ware de vrede op dien voet gesloten, dan zou veel van hetgeen later gebeurd is, voor komen zijn gewordenwant Japan zou meoster in het oosten zyn geweest. Hot meerendeol der groote Europeesche mogendheden had hiertegen echter ernstig bezwaar. Men vond hot bedenkelijk, dat Japan een dool van het eigenlijke vasteland van China zou bekomen, en wist den keizer te bewegen, om van dat doel zijner eischen vrijwillig afstand te doen. Port-Arthur bloof Chineesch en is thans Russisch pachtgebiedl Zooals bekend is, hebben, na het sluiten van den vrede van Simonoseki, verschillende Staten van Europa gebruik gemaakt van China's toestand, ora, tot verzekering van do rust en do veiligheid in dat deel der wereld, maar niet minder om zich te dekken tegen elkanders invloed, aan de Chineesche regeering zekere rechten en voorrechten af te dwingen, hoofdzakelijk bestaande in het in-pacht-nemen van grondgebied en het aanleggen van spoor wegen door het Chineesche grondgebied. Een groote rol spelen in deze alleen Rus land en Japan. Rusland, reeds in het bezit van een gedeelte van Mantschourije, waardoor thans een spoorweg wordt aangelegd, hoopt dat Chineesche wingewest geheel in zyn macht te krijgen, om daardoor de Gele Zee te berei ken; terwijl Japan gaarne Korea zou bezit ten. De mededingers Rusland en Japan zijn dan buren en kunnen het verder met elkander uitvechten. De naaste aanleiding tot den tegonwoordi- gen staat van zaken is, zooals men weet, de opstand, beter gezegd de beweging, voorbe reid en uitgevoerd onder leiding van het gods- dienstig-staatkundig genootschap der boxers; een beweging, die de keizerlijke Chineesche regeering misschien niet heeft willen, maar in elk geval niet heeft kunnen beletten. Dat het doel der beweging niet bereikt is en, ondanks de tallooze gevallen offers, de vreemdelingen er altijd nog zijn, dit is misschien wel het beste bewijs voor de juistheid der meening van hen, die de Chineesche regeering van rechtstreeksche schuld aan het gebeurde vrij pleiten. Een nadere blik op dit uitgebreide land, zijn bewoners, zijn regeering en zijn instellingen, is wel eenigszins geschikt, om die meening te doen deelen. Leiden, 27 Augustus. Voor hot examen der hoofdakte zijn te 's-Gravenhage toegelaten de heeren H. P. F. Laterveer en A. Mieog, van Leiden. De Duitsche mail wordt hedenavond alhier verwacht. De Noderland8che VereenigiDg tot afschaf- ÖDg van alcoholische dranken zal Vrijdag en Zaterdag 28 en 29 September in het Volks huis alhier haar 67ste algemoene vergadering houden. Na de opening der vergadering wordt Vrijdagmorgen aan de orde gesteldDe opne ming der drankzuchtigen ook togen hun wil in asyls en herstellingsoorden, in te leiden van medisch standpunt beschouwd door dr. Ruysch, adviseur aan het departement van binnenlandsche zaken, en vervolgens door prof. dr. Jelgorsma, hoogleeraar in de psychiatrie aan de universiteit te Leiden. Prof. Jelgersma komt tot de volgende con- clusiën a. Het is gowenscht, dat er in ons land asyls voor drankzuchtigen worden geopend, waarin de laders ook tegen hun wil en dien van hun betrekkingen opgenomen en behan deld kunnen worden; b. De opneming en het verbiyf van de lyders geschiedt op denzelfden voet als dat voor krankzinnigen gebruikelijk is. Daarna zal mr. J. W. Belinfante de zaak uit een rechtskundig oogpunt beschouwen. Hij zal daarbij dö volgende stellingen ver dedigen: a. voor de verpleging van drankzuchtigen in gestichten is particulier initiatief ontoerei kend, overheidsdwang een vereischte; b. de argumenten, tegen dezen overheids dwang ingebracht, zijn niet afdoende; c. tot basis eener wettelijke regeling in Nederland gelde de wet van het kanton Sint- Gallen In Zwitserland van 1891 d. een aanvulling van het burgerlijk wet boek in den titel, handelende over de curateelo, is wenschelyk. Des avonds te halfacht zal mr. M. Van Regteren Altena de vraag inleiden: "Wat ver staat men onder drankbestrijding door wette lijke maatregelen? Zaterdag 29 September is aan de behande ling van zaken van huishoudelyken aard gewijd en aan de behandeling van verschillende rapporten van onderscheidene commissiön, o. a. die benoemd voor de actie in zake de drank wetsherziening. Daarna komen verschillende voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen in behan deling, waaronder van do afdeeling Smallinger- land, om by de verkiezingen in 1901 actief op te treden door het verspreiden eener kleine goodkoope brochure op de vergaderingen aan de verkiezingen voorafgaande, en van ver schillende andere afdeelingen, allo ten doel hebbende de propaganda door woord en ge schrift krachtig voort te zetten; ook door de tijdschriften der Vereeniging, vooral door „Sluit Schiedam 1" en door het laten vervaardigen van platen de drank-ellende voorstellende, en deze in scholen en andere openbare gebouwen te laten ophangen. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes by partyen van 10 en 5 H.L. waren de hoogste prezen f 8.20 en 4; de laagste f 8 en f 4. Gisteren woonden de Konmginnen met gevolg de voormiddag-godsdienstoefening by in de Ned.-Herv. kerk te Eemnes-Bmnen, onder gehoor van ds. J. A. De Vlieger. De Schah van Perzië komt morgen- namiddag om 5 iL 18 m. aan het Hollandsche Spoorstation in de residentie. Genei aal-majoor jhr. Lamaii Trip, adjudant Zegers Ryser en de ordonnance-officier jhr. Six, Z. M. toegevoegd vanwege H. M. de Koningin, gaan den vorst te Roozendaal ont vangen en geleiden hem naar Den Haag. Ook de gezant van Perzië met de legatie- secretarissen gaan tot geiyk doel naar ge noemd station. Woensdag tegen vyf uren namiddag arri veert de Schah te Soestdyk. Z. M. vertrekt met een specialen trein derwaarts. H. M. de Koningin zal Woensdagmiddag voor het gala-diner een buitengewone audiëntie voor den Schah houden. De heer mr. Smeonge is heden voor den Hoogen Raad beöedigd als griffier van het gerechtshof te Amsterdam. De vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs zal niet plaats hebben op 11 September a. s., doch uitgesteld worden tot in het begin van October. De commandant der vesting-artillerie, generaal-majoor Scherer, vertrok heden naar de artillorie-schiotplaats te Oldebroek. B. en "Ws. van 's-Gravenhage hebben den gemeenteraad van advies gediend naar aanleiding van het van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland ontvangen ontwerp van wet tot wyziging van de grens tusschen die gemeente en de gemeente Loosduinen. B. en "Ws. stollen den Raad voor in het aan Ged. Staten uit te brengen advies er op te wyzen, dat de in het ontwerp aangegeven grenswyziging grooteiyks afwijkt van die, door den Raad by zyn besluit van 80 Mei 1899 uit een oogpunt van algemeen belang go wenscht. Voorts onder de aandacht van Ged. Staten te brengen, dat, wat het ontwerp op zichzelf genomen betreft, daartegen technische be zwaren zyn gerezen en wel tegen het volgen van de grens door het midden van slooten en vlak langs wegen, hetgeen moet worden afgekeurd, omdat die wateren dientengevolge in twee gemeenten komen te liggen, waardoor het voor 's-Gravenhago onmogeiyk is met den besten wil tegen vervuiling daarvan te waken, en omdat op eventueele bebouwing in het belang van de gezondheid en veiligheid der toekomstige bewoners aan de zyde van wegen op het gebied van Loosduinen door 's-Graven hage geeuerlei invloed kan worden uitgeoefend; dat het leiden van de grens, getrokken langs een lyn op 50 meter afstands ten Zuid westen van den Loyweg in het algemeen belang moet worden geacht, en zulks te meer, omdat die weg naar 's Raads oordeel voor zeker mag gerekend worden tot die wegen, waarlangs het eerst bebouwing is te ver wachten, en omdat die weg vooraf tot de afmetingen van een hoofdverkeersweg te ver broeden in de toekomst een belangryke verbinding vormt tusschen den Loosduinschen weg en Delft; dat het hoogst noodzakeiyk is om by grensuitbreiding de bebouwing vooruit te blijven. B. en Ws. geven ten slotte in overweging te besluitenGed. Staten te kennen te geven, dat het aangeboden wetsontwerp, zooals het is toegezonden, niet onvoorwaardelyk mag worden ondersteund, omdat dit niet geacht mag worden in het algemeen belang vol doende te zyn en hun college te verzoeken de grens te wyzigen als door hen is aange geven. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 23 tot 25 Augustus deel 6 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten zyn 3 candi daten: de heeren J. A. Visser, K. Van Dijk en J. J. Keizer. Voor de faculteit der geneeskunde, enz. werden 5 candidaten geëxamineerd. Toege laten zyn 2 candidaten, de dames A. Prins en A. Sillevis. Beide diploma's werden gevraagd door een candidaat, die zich gedurende het examen terugtrok. Het examen wordt voortgezet met 2 candi daten. De heer Piet Kroger kreeg te Kampen, waar hy thans by zyn familie verbiyf houdt, telegraphisch bericht van het Transvaalsch gezantschap uit St.-Petersburg, dat het ge zantschap voornemens was deze week naar Beriyn te vertrekken. In dezen tyd, nu door doctoren en onder- wyzers wakker den stryd wordt aangebonden tegen do overdreven examens, mag het als een merkwaardige byzonderheid vermeld wor den, dat te Tiel herexamens by het lager onderwys zyn ingevoerd. Aan school C moesten zich na de vacantie 11 jongens aan een her nieuwd onderzoek (door het hoofd) onderwerpen alvorens verhoogd te worden. ArnhCl.) De generaal-majoor P. W. Pfeiffer, direo- teur der artillerie-inrichtingen te Delft, heeft het voornemen tegen November den dienst met pensioen te verlaten. Als zyn opvolger is benoemd de luit.-kolonel S. A. Bisschop, thans directeur der artillerie-schietschool te Zwolle. (N. R. C.) Tot klinisch assistente van den hoog leeraar dr. H. Treub aan do gynaekologische afdeeling der vrouwenkliniek in het Wilhel- mina-gasthuis te Amsterdam is voor het studiejaar 1900/1901 benoemd mej. J. W. 0. Van Kesteren. Het stoomschip „Kalser" (thuisreis) ver trok 24 Aug. van Marseille; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 Aug. Gibraltar; do „Stass- furt" vertrok 23 Aug. van Makassar naar Amsterdam; de „Bundesratb" (uitreis) arri veerde 25 Aug. te Dar-es-Salaam; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Aug. te Suoz; de „Kronprinz" (uitreis) arriveerde 24 Aug. te Durbande „Merapi", van Rotterdam naar Java, passeerde 25 Aug. Kaap del Armi; de „Rotterdam" arriveerde 25 Aug. van Rotterdam te Nieuw- York; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Aug. Suez; de „Burge meester Den Tex", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 25 Aug. Kaap Roca. liillog'oin. Een onbekende jongen van circa 14-jarigen leeftyd vervoegde zich in den winkel van den heer Heutinck aan de Hoofdstraat, alhier, de winkeljuffrouw verzoekende hem voor den heer Telkamp een horloge op zicht te willen meegeven. Voorzichtigheidshalve werd de dienstbode met het verlangde hor loge naar het opgegeven adres verzonden, waai* men haar te kennen gaf geen horloge op zicht gevraagd te hebben. De politie, hiervan onderricht, trachtte alstoen bedoelden jongen op te sporen, hetgeen haar ook is mogen ge lukken. Ten nadeele van den bloembollenkweeker L. Stassen, alhier, werden in den nacht van 11 op 12 dezer, uit diens gesloten schuur, in den Elsbroekerpolder, ongeveer vier man den diverse soorten bloembollen ter waarde van ongeveer ƒ80 ontvreemd en werd de ryksveldwachter H. hiermede in kennis ge steld, die na lang zoeken er in mocht slagen den vermoedeiyken dader, zynde de bloemist knecht G. D., alhier, op te sporen, die de ontvreemde bloembollen nog ln zyn bezit had en bekende met een valschen sleutel do schuur te hebben geopend. Onder het vee van den veehouder J. F. Lommerse, alhier, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. A. s. Dinsdagavond zal door de Hillo- gomsche Harmoniekapel op de waranda van het hotel Sistermans een muziekuitvoering worden gegeven. Noordwyk-aan-Zee. Het aangename met het nuttigo vereenigend, denken a. s. Dinsdag avond eenige badgasten van „Huis ter Duin" een muzikale soirée te organiseeren, waarvan de opbrengst tot liefdadige doeleinden, voor Noordwyk bestemd, dienen zaL De dames A. en L. Müscb, van Keulen, belasten zich met1 het vocale gedeelte (zang dus), dr. A. Mourer, van Dussoldorf, en anderen met de instrumen- tale muziek. Uit <1© „Staatscourant". Kon. besluiten: Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, A. B. Hirsch, hoofd eonor byzondere inrichting van onderwijs te Tiel. De kapitein L. 0. Verrooren, Yan den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog, in zijn rang overgeplaatst Dy het regiment grenadiers en jagers. De medaille wegens verdiensten ten opzichte van 's ltijks verzameling van wetenschap en knnst, in zilver, toegekend aan O. A. A. J. Sohilt, officier van administratie late klasse, ter zake van zijn aan 'sKyka Museum van Natuurlyko Historie te Leiden gedano schenking, bestaande uit een oollectie dieron op liquor, verzameld op Santa Lucia, Bonaire en Curasao. Min. beschikkingeuVoor het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1900, be noemd tot assistent voor de scheikunde aau de Ryka-universiteit te Groningen, G. L. Voerman. Door den minister van koloniön zijn de heeren L. LL E. Schoonheit, S. Molhuizen, J. J. Van HelsdingeD, T. A. Meister, F. J. Couwenberg, W. D. Bo3ob, 0. H. Donwos Dekker, J. M. r. Kooreman, J. G. Van He/st en J. H. E. Kaulbacli gesteld ter beschikking van den Gouverneur- r euoraal van NederlancJach-Indiö, om in sdrai- niatratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst De ministers van justitie, oorlog en water staat verleenen deze week geen audiëntie. 89) ,Maar gehoord hebt gij er toch reods van!" sprak de jonge kunstenaar zegevierend. «Toon ik het portret van mijn leermeester, professor Walter, in het kunstmuseum ten toon stelde, spraken allo dagbladen daarover, en een or van bracht zelfs een aangename variatie in het thema van den zoon van onzen beroemden natuurvorschermen las daar: De veelbogaafde zoon van een beroem den vader; let wel op, ik zal nog eenmaal heol uw natuurkundigen room verduisteren. Maar mag ik nu weggaan? Ik zal voornaam bezoek krygen." Wehlau haalde spottend de schouders op. „Dat zal ook wat zynl" „Met allen eerbied gesproken, de gravinnen Steinrück." „En die komon naar u toeT' Ho professor mat zyn zoon met een ver baasden blik. „Natuurlyk! Men begint beroemd te worden, toen ontvangt de aristocratie in zyn atelier, toen is niet tevergeefs de veelbegaafde zoon van een beroemden vader. Wilt gy nu wer kelijk niet eens voor my poseeren, vader?" «Loop naar den drommel, neenl" klonk het uit den mond van den professor. „Goed, dan schilder ik u zoo, heel stil, ën zend het beeld naar de tentoonstelling. Dag, vader I" En met een vriendelijk lachje, of er tusschen em en zyn vader de beste verstandhouding heerschte, verwyderdo hy zich. Buiten de deur ontmoette hy Michaël. Michael, die juist naar huis kwam, vroeg aan Hans of de professor in zyn studeer kamer was. „Ja, maar hy zit weder in een donderwolk zeide Hans. „Kom straks nog oen half uur in myn atelier, Michaël, ik moet iets aan myn beeld veranderen en heb u daarby dringend noodig." De jonge officier beloofde to komen en ging toen naar den professor, wiens duister gelaat by zyn komst wat ophelderde. „Goed, dat gy komt," was zyn eerste woord, „Ik heb my weer dermate over Hans geërgerd, dat men er werkelyk naar verlangt, een verstandig mensch te zien." „Wat heeft Hans dan nu weer uitgericht?" „Ik heb hem in allo gestrengheid zyn leegloopen onder het oog gebracht, wat nu reeds vyf maanden duurt en dat hy werken gelieft te noemen. Meont gy, dat myn woor den den minsten indruk gemaakt hebben? Gespot heeft hy er mee. De jongen zal my nog in het graf brengen." „Oom, wees niet onrechtvaardig," sprak Michaël op verwytenden toen. „Gy weet immers, dat Hans aan een groot werk bezig is, en ik verzeker u, dat hy zeer vlytig werkt, maar gy weigert hardnekkig het ook maar even te komen zien. Ik zou meenen, dat hy u en ons allen reed3 ceD proef van zyn talent gegeven heeft. Hot beeld van professor Walter heeft algemeenon by val gevonden; er was maar één roep over en de kranten spraken zelfsYan den veel- begaafden zoon van een beroemden vader f' viel hem Wehlau geërgerd in de rede. „Plomt gy daar nu ook mee aan? Hoeveel geluk- wenechen heb ik. daarover reeds moeten hooren, en met welke grofheden heb ik de lieden daarop geantwoordMaar hot helpt niets. Iedereen trekt party voor den jongen; heel de wereld spant met hom samen en vermaakt zich met de poets, die hy mij op de universiteit gebakken heeft." „Zelfs professor Bauer, die op zyn laatste reis liier even aankwam," luidde Michaëla antwoord. „Ja, dat was nog het ergste van alles. „Collega", zeide ik tegen hem, „weet gy dan wel, wat myn jongen onder uw voorlezingen gedaan heeft? Uitgoteekend heeft by u en de geheele klasse. Een schets heeft hy gemaakt, waarop gy, sprekend gelijkend, door al do attributen der natuurwetenschappen omringd, de vier elementen in een heksenketel samen voegt, terwyi uw studenten het vuur stoken l Wat geeft my de man ten antwoord? „Ik weet het' beste, collega, ik weet het I Ik heb het beeld zelf gezien, en het is by allen overmoed zoo geniaal geschetst, dat ik er hartelyk om gelachen en myn ongehoorzamen scholier vergeven heb; doe gy dat ookl" „Gy moet dien raad opvolgen, oom, dat waa werkelyk het beste. Overigens wilde ik u maar even begroeten, ik moet nu naar Hans in zyn atelier." „Naar zyn atelier I" riep de professor hem spottend na. „Het zal daar binnen een mooie werkplaats zyn. Ik wilde, dat het in het tuinhuis pik donker was, of dat het water langs de muren afdroop, dan zou mynheer de schilder het wel nalaten, om daar te gaan zitten penseelen. Nu heeft hjj bet daar heel huiseiyk ingericht, vlak voor myn neus, alsof dat zoo vanzelf sprak. Nu, ga dan voor myn part naar het atelier l Do groote bezienswaardigheid wordt immers zelfs door de aristocratie in oogen- schouw genomen, maar ik verzet er geen voet om, dat zeg ik u." Vol ergernis keerde hy weder naar zyn boeken terug, en Michaël, die by ervaring wist, dat men hem in zulk een stemming het best alleen kon laten, ging naar zijn 1 vriend toe. Het paviljoen, waar de jonge kunstenaar voorloopig zyn bescheiden werkplaats opge slagen had, lag aan het eind van den tain. Het bevatte slechts een, maar voldoende groote kamer; hier was een raam dicht gemaakt, daar een ander wat vergroot, in het midden een bovenlicht aangebracht en zoo was het paviljoen tot een atelier ingericht en een doorn geworden in bet oog van den professor, te meer, omdat hy voor deze inrichting heel geen toestemming gevraagd had. Hans volgde tegenover zyn vader altyd dezelfde tactiek; hy sprak hem nooit openlyk tegen en het jawel, vaderwas zyn onveranderlyk stop woord geworden. Daarby deed hy altyd in alle kalmte geregeld hot tegendoel van dat, wat zyn vader verlangde, en dit scheen ook inderdaad de eenigo manier om den ouden heer te behandelen. Wehlau had zyn zoon op ruwen toon de middelen geweigerd, om een eigen atolier In te richten. En Hans, die zelf nog geen ver diensten bezat, moest er zich in schikken. Maar nog denzelfden dag nam by bezit van het paviljoen, liet den metselaar on den timmerman komen en alles naar zijn eigen smaak inrichten. Toen alles gereed was, legde hy zyn vader, die juist van een uitstapje terugkeerde, de rekening voor. De professor was daarover natuurlyk buiten zichzolven en verklaarde, dat hy zoo iets op zyn eigen grond niet duldde. Dagelyks keek hy met woedende blikken naar het atelier, maar hy betaalde de rekening en Hans had weder zyn wil doorgedreven. Op dit oogenblik stond do jonge kunstenaar voor zyn ezei en schilderde aan een groot beeld, torwyl Michaël tegenover hom motv I over elkander geslagen armen tegen een pilaar geleund stond. Het gesprek scheen verflauwd te zyn, want er verliepen wel tien minuten, zonder dat een van beidon «jen woord sprak plotseling echter hield Hans met zyn werk. op on zeide: „Hoor eens, Michaël, gy bevalt my niott" Michaël scheen geheel vergeten te zjjn, dat hy zyn 7riend als model diende. Er lag iets di"oomerigs uit den tyd zynor jeugd in zyn blik en in zyn trekken iets van de oudo stroefheid. By den klank der stem scheen hy uit oen droom te ontwaken. „Ik, waarom niet?" „Daar hebben wy het nu. Gy schrikt op als eon nachtwandelaar, dien men by den naam roept. Waarover hebt gy toch oigeniyk staan denken? Gy zyt weer de oude droomer geworden, sedert wy uit de bergon terug zyn; ik lierkon u niet meer." De jonge kapitein streek met de hand over het voorhoofd en dwong zich tot een glimlach. „Ik geloof, dat my do dienst ontbreekt; misschion ook heb ik my do laatste maandon wel wat overwerkt." „Zeer waarschyniyk! Gy zyt een ware werkezel, wat myn gebrek nu juist niet 13. Maar doe my nu het genoegen, een ander gezicht te zetten; dit droefgeestige gelaat kan lk niet gebrnikdfi." Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1