W. 12421 Woensdag &2 Augustus. A0. 1900 feze (goarant wordt dagelijksmet uitzondering van <£pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Augustus. F'euilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. LEIDSCH DAG-BLAD. FRIJS DEZEE COURANTi n-x ■- Voor Lelden per 3 maanden. j f 1.10. Franco per post1 r 1.40. Afzonderiyko Kommers 0.06. FBIJS DEB ADVERTETTTTËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berokond. By koninkiyk besluit is het buitenlandsch verlof naar Zuld-Afrika van den officier van 'gezondheid der 2do klasse D. J. E. Mae Leod én den korporaal der hospitaalsoldaten jhr. J. Bowior, var. het militair hospitaal alhier, opnieuw verlengd tot 1 Januari 1901. By de Ryketelegraphie worden met 1 September verplaatst de klerken 2de kl. H. p. Van de Poel, van Leiden naar Rotterdam en G. P- Van der Waart van GuliK van Rot terdam naar Leiden. I Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Grolloo en Schoonloo do heer G. A. Van den Bergh van Eysinga, cand. te Leiden. By de Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam ds. J. H. Gerritsen, te 's-Gravenhage. i - Door den weleerw. heer J. H. F. Root, ep 15 dezer tot priester gewyd, is diens plechtige eerste H. Mis opgedragen in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan ide Haven alhier. Het altaar der kerk was te dezer gelegenheid smaakvol en kostbaar ge tooid met planten en sïergroen. De jeugdige priester werd in zyn heilig dienstwerk geas sisteerd door de weleerw. heeren H. Pichot, kapelaan aan gemelde kerk, als presbyter- assistons, pater Van Heel, van Rotterdam, als sub-diaken, en Maat en Temey, theologanten aan het seminarium te Warmond, resp. als diaken en ceremoniarius. Mgr. J. Bots, deken van Leiden en pastoor aan do kerk van O. L. ■yr. Hemelvaart, hield de feestprediking naar aanleiding van het woord des apostels: ,Zoo vervullen wy dan een gezantschap Gods." Het zangkoor, onder leiding van zun dirigent, den heer H. Timp, bracht ten gehoore o. a. het ,Veni Creator" van Beltjens en de 2doMissa van Perosi (eersto uitvoering). Onder do leiding van den majoor Schwarz zullen morgen en overmorgen manoeuvres worden gehouden resp. in vereeniging met cavalerie en artillerie. Do oefening op Donder dag zal gehouden worden naby Katwyk en die op Vrydag in de omstreken van Noordwyk. De appartementen in het Koninkiyk Palcis in het Noordeinde te 's-Gravonhage, ingericht ter bewonihg voor den Schah en d9 voornaamste heeren van zyn gevolg zes in getal zyn het Prinsen- en het bruine Kwartier van het Vorsteiyk woongebouw. De Koninginnen zullen Woensdag 29 Augustus a. s. te Soestdyk het bezoek ont vangen van den Schah van Perziö. Tor gelegenheid hiervan geeft de Koningin- Moeder ton paleize aldaar een gala-diner, waarby, behalvo het gevolg van den Perzlschen vorst, zullea aanzitten leden van het gevolg van Hare Majesteiton en de Ministers, hoofden der departementen in de residentie aanwezig. De muziek van het 6de reg. infanterie, in garnizoen te Amersfoort, zal zich gedurende het diner doeu hooren. De Schah en verdere gasten koeren des avonds naar 's-Gravenhage terug. Op den verjaardag van H. M. de Koningin, .31 dezer, zal er ten Hove op hot Koninkiyk lustslot Soestdyk een gala-diner plaats hebben, waaraan zullen deelnemen leden van het gevolg van HH. MM. De Erfprinses van Wied, geb. prinses Pauline van Wurtemberg, en Prinses Louise van Wied worden morgen op Soestdyk ver wacht als gasten van HH. HM. In do gemeenteraadszitting van 's-Gra venhage is gisternamiddag het adres van den directeur der Nederlandsche Opera om open bare verpachting van den schouwburg ter géiyktydigo behandeling gevoegd by het voor stel van B. en Ws. om de exploitatie weer op te dragen aan de tegenwoordige directeuren der Opera ei) aan het Nederl. Tooneel. Aan den directeur der gemeente-gasfabriek werden f 200 uit de gemeentekas toegelegd, ten einde hem in de gelegenheid te stellen In het belang dor gemeente het internationaal gascongres in de stad des lichts by te wonen, evenals zyn collega's van de gemeentewerken en de brandweer door de gemeente in staat gesteld zyn te Parys do congressen, voor zooveel hun dienst betrof, te bezoeken en daar ln het belang der gemeente leering op te doen. Van de reeks benoemingen verdient ver melding do opklimming van den heer K. Muntinga, thans leeraar aan de H. B.-S. voor jongens met 3 j. c. tot leeraar in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde aan de 6-jarige en de aanstelling van mej. M. A. Ten Kate, te Deventer, tot tydelyke leerares in wiskunde aan de H. B.-S. voor meisjes. Men meldt aan het ,U. P."i Ingevolge do bevelen van H. M. de Koningin zullen by de komst van den Schah van Perzle op het grondgebied van het Konlnkryk allerwegen saluutschoten worden gedaan en zal by het eerste verdedigingswerk, waar Zyne Majesteit zal voorbykomen, hot eerste schot worden afgegeven zoodra de konlnkiyke trein of boot ln en het laatste schot wanneer dat vervoer middel uit het gezicht van dat verdedigings werk is gekomen. By het verlaten van hot grondgebied van het Koninkryk zal op overeenkomstige wyze worden gehandeld by het laatste verdedigings werk. By aankomst In en by het voorgoed ver laten van de residentie zullen voor Z. M. telkens 33 schoten worden gedaan, terwyi by een eventueel bezoek aan Amsterdam een ge- ïyk aantal schoten zullen worden afgegeven als voor 's-Gravenhage ls bepaald. De minister van justitie mr. Gort van der Linden, Is uit het buitenland in de Residentie teruggekeerd én heeft zyn werk zaamheden aan het departement hervat. De quaestie van de generale kas (ver plichte bydrage van 25 ets,, te betalen door alle nieuwe lidmaten) ls door de beslissing der Algemeene Synode der Ned-Herv. Kerk een nieuwe phaso ingetroden. Door dr. Bronsveld werd nl, voorgesteld, een commissie te bonoemen, om nauwkeurig na te gaan, ln hoever men zich verleden jaar zou hebben kunnen Vergissen ln de statistiek der consideration. Hy verlangde ook, dat men onderzoekt of werkeiyk, zooals herhaaldeiyk gezegd ls, het reglement onwettig tot stand gekomen is. Wat de zaak zelve aangaat, be treurt spreker het, dat men zoo laat met de oppositie begonnen is, wat niet fair was, en meer nog do wyze, waarop de stryd gevoerd ls. Spreker wil het „verplichte1' handhaven, waarin hy niets „onheiligs" kan zien. fiet eerste voorstel werd met 16 tegen 2 stemmen aangenomen. Het tweede zonder hoofdelyke Bteraming. De quaestie van de generale kas is daarmee dus tot het volgend jaar van do baan, Misschien is het niet algomeen bekend, dat de weduwe van onzen volksdichter Heye, tot zyn dood in 1876 de trouwe levensgezellin van den man, die zooveel deed voor de karakterontwikkeling van ons volk, nog loeft en den 24sten dezer maand haar 76sten geboortedag viert. Mevr. Heye, geb. Marie Margarets Van Voorst, ondernam dezer dagen nog de reis van Weonen naar Amsterdam, om dien dag saam te vieren met haar twee lingzuster. (N. v. d. D.) Met het toezicht op den verdoren bouw van het voor de Indisohe militaire marine bestemde opnemingsvaartuig „Van Doorn", lp aanbouw by de Maatschappy ,de Maas" te Rotterdam, wordt belast de ingenieur 2de ki jhr, M. Rappard. Het stoomschip „Amsterdam", van Nleuw-Vork naar Rotterdam, passeerde 21 Aug. Lizard) do „Myrmidon", van Java naar Amsterdam, passeerde 20 Aug. Gibraltar; de „Oengarau" arriveerde 21 Aug. van Rotter dam te Batavia; de „Spaamdam" arriveerde 21 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York. Bodegraven. Op 13 Aug. (a tot lid van het bestuur van don Meyepolder alhier, ge kozen do heer 0, Verduyn met 277 van de 465 geldig uitgebrachte Btemmen. De heer A. 0. Hoogendyk verkreeg 188 stemmen. De afd. Bodegraven en omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw heeft benoemd tot afgevaardigden tor algemeeno vergadering te Purmerend de heeren: J. A. Van Ghe8el Grothe en W. Van der Giesen en tot plaatsvervanger den heer J, J. Housdens. Leiderdorp, Tot nachtwacht in deze ge meente is, met Ingang van 16 September a. s., benoemd Jan Do Lange, hulpnachtwacht. De heer G. A. De Bruyne, arts, is benoenjd tot geneesheer, belast met de vaccinatie, voor het dienstjaar 1900. T7 Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat do begrooting van do inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor den dienst 1901, den Raad ls aangeboden, gedurendo 14 dagen ter gemeente-secretarie ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar ls gesteld. Noordwyk. By het by den heer Th, Van Dam gehouden prysblljarten heeft G. Heems kerk Az. het horloge en J. Ruigrok Tz. het kistje sigaren gewonnen. Er waren 18 deelnemers. In oafé Flora werd Maandagavond ook een biljartconcours gehouden, waaraan negen tien personen deelnamen. Na een geanimeerden wedstryd werden de pryzen bphaald als volgt Prys: de heer P. Th. Rletmeyer, zilveren remontoir; 1ste premie: de heer E. Bakker, sigarenkoker, met goud gemonteerd, 2de premie: de heer Jao. Duindam, een kistje sigaren. Gisteravond gaf de tooneelvereeniglng „Vriendschapszin" pen uitvoering in café „Flora". Voor het voetlicht werd gebracht eon tooneelspol ln vyf bedrijven, getiteld „Een valsche Eed of Misdaad en wroeging", een flink ln elkaar gezet, doch wel wat lang stuk uit de oude school, waarin de meeste spelers zich goed van hun vaak moellyke rol kweten. Wat meer rolvastheid by sommigen echter zou hun niemand hebben kwalyk ge nomen. Zonder den anderen te kort te doen, verdient Jacob, de jager, een woord van huldo voor zyn uitstekend spel, gelyk evenêens mag genoemd worden do sohildef van het fraaie decor, de onderaardsche gewelvon voorstellende. Het nastukje: ,Men kan geen boer wysmaken hoe een soldaat aan den koet komt", moet goed voldaan hebben. Het besloot eon g'enoeg- ïyken avond voor een dlohtbezette zaal, maar eigeniyk was het „des Guten au viel, al ls het op een kermisavond 1 Rynaburg. Als nummer één komen voor op de voordraoht van leden voor het College van zetter der Ryksbelastlngen voor dezq gemeente de heer H. Hogewoning Oz., aftredend lid, en de heer N. v, Egmond Dz. in plaats van den heer N. v. Delft, die wegens ver gevorderden leeftyd als zoodanig heeft bedankt. Tot de dezer dagen geslaagden voor de akte van hoofdonderwyzeres behoort ook mej. B. M. A. Meyboom. De laatste zitting ter ontvangst van den Hoofdeiyken Omslag en hondenbelasting zal by den gemeente-ontvanger worden gehouden op a. s. Donderdag 28 Aug. Boelof-Arendsveen. Nu hot steigerwerk van het priesterkoor is weggenomen, vertoont de ryka polyohromte zich aan het verbaasdo oog. Woariyk zeer schoon is zy, maar hadden we wel Iets anders mogen verwachten van de bekwame hand van Jan Dunselman? Benieuwd zUn wy, wanneer de geheele kerk gereed zal zyn. Voor één zaak zyn wy echter uitermate bezorgd: is de vorige polyohromi9 vergaan, volgens deskundigen door te weinig ventilatie in de kerk, dan hopen en vertrouwen wy, dat zoo spoedig mogeiyk dit euvel verholpen wordt, opdat dit schoone meesterwerk voor de volgende geslachten bewaard biyve. (.Centrum). Ter-Aar, Eenige jonge mannen uit een naburige gemeente,'liefhebbers van hengelen, kwamen zoo nu en dan met een zootje thuis, dat niet voor de poes was. Hoewel bier en daar in de polders nogal vischryke plekjes worden gevonden, kwam het toch sommigen wel wat verdacht voor en meen den dezen, dat zy hun kanis wel eens lieten vullen by den vischverkooper. Anderen, meer ervaren in het vak, dachten, dat de netten wel eens te baat werden genomen, en dezen hadden het wel by het rechte eind. Zondag jl., toen blykbaar het vlsschen met den hengel niet naar wensch ging, en niet den kende dat zy door do politie werden bespied, brachten zy in den Vierambachtspolder eenige schakels te water. Dit zou betrekkelyk goed voor hen zyn afgeloopen, waien zy voorzien geweest van een daartoe vereischte akte, maar daar dit niet het geval bleek te zyn, werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Zoeterwoude. In den nacht van 19 op 20 dezer heeft er brand plaats gehad in de woning van J, 3, Van der Heyden, van beroep schoen maker, wonende aan den Voorschotenschen yveg, gelegen onder deze gemeente, welke brand volgens loopende geruchten onder zeer verdachte omstandigheden zou hebben plaats gehad, Eon en ander kwam ter ooren van den brigadier-majoor der Ryksveldwacht J. Spuyman, gestationneerd te Leiden, en van den brigadier der Ryksveldwacht R. M. Van dor Meydon, gestationneerd te Zoeterwoude, welko beambten onverwyid een zeer nauwkeurig onderzoek Instelden, hetgeen ton gevolge had, dat genoemde J. J, Van der H. bekende den brand te hebben gesticht, om langs dien weg ln het bezit te komen van eenigo assurantie- gelden, daar hy verzekerd was voor de som van duizend gulden voor zyn inboedel by do Brandwaarborg-Maatschappy „Nederland", gevestigd te Amsterdam. Aangezien die persoon Zich daardoor bad schuldig gemaakt aan opzettelyke brandetlohting, waardoor levens gevaar voor een ander te duchten was, is die persoon door genoemdo ryksveldwachters aangehouden en ter beschikking gesteld van den burgemeester der gemeente Zoeterwoude, die dan ook na verhoor van den verdachte, dezen gevankelyk heeft laten overbrengen naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage, ter Verdere beschikking van den officier van justitie aldaar. Zoetermeer. Thans ls alhier ln den handel gebracht oen photographio genomen van de raadzaal, keurig afgewerkt en tot in de kleinste byzonderheden juist. De op de raadzaal hangende portretten zyn nauwkeurig weerge geven en het geheel maakt een fraaien indruk. Jammer, dat er geen meer passende gordynen voor de ramen hingen. Daar op dezolfde plaats ook de huwelykon voltrokken worden, zullen er waarschyniyk velen zyn, die op deze wyze nog een herinnering willen hebben aan een van de gewichtigste oogenblikkeu in hun leven. Zegwaard. Aan do verfraaiing van het dorp wordt in den laatsten tyd dapper voort- gewerkt. Pas is er aan den Molenweg een ry zeer nette woningen verrezen of ook aan den anderen kant van den weg, by den ingang van het dorp, worden de daar aanwezige krotten opgeruimd en zullen deza vervangen worden door meer doelmatige en flinker woon huizen. Thans is ook do pastorio van de Geref. gemeente afgebroken om, met het oog op do komst van den nieuwen predikant, plaats te maken voor een grooter huis met. netten voorgevel. Een gedeelte van het plein) vóór do kerk zal ook door de nieuwe pastorie worden in beslag genomen. XJIt clo „Staatscouraut". Kon. be si a it en. Op verzoek eervol ontsla, gen: mr. 1. Teixeire d'Andrade ale substituut- griffier bij de rechtbank te Amsterdam; mr. A. W. Hartman als griflier der rechtbank te 's-Gra venhage. Benoemd tot notaris te'a-Gravendeel J. Do Boer. candidaat te Dordrecht; te Nieuwediep (Helder) HM. Beeckman, candidaat to Meerssente Gorkum H. Anderson, cand. te Driebergen. Willemsoord. De minister van marine brengt nader ter kennis van belanghebbenden, met wijziging van de aankon- diging in de „8ta.-Ct." van Vrijdag 10 Augustus 1900, dat, met ingang van 1 Septembor a. e., zjjn benoemd tot adelborst 3de klasse bj; het Koninkiyk Instituut voor de Marine te Willemsoord, met bestemming voor den zeedienst; G. J. Wijers, G. J. T. Bakker, D. Van Nijmegen Schonegevei, G. P, Wes3elink, H. A. Grogorv, T. W. Van Rees, J. Van lteede, J. L. Andrein, K. W. Thomas, G. Van Beteren, J. M. De Booy, H. Keyv ser, J. Veldkamp, W. J. Hoffman, It. J. Brukema, A. J. W. Van Anrooy, A. J. Van Pesoh. Gemengd Nlenw*. 0. Z. alhier, werd dezer dagen een portemonnaie, inhoudende circa f 8, ont rold, van welk feit wordt verdacht een zeer jeugdig knaapje, dat zich reeds meermalen aan oneerlykbeld schuldig maakte. Door de' politic wordt een onderzoek ingesteld. By de politie alhier is annglrfte gedaan van diefstal van een doos, waarifl' twee japonnen en een mantel, ter gezanten-' ïyke waarde van f 800. Door het geluld van do bel van de tram èchrlkte gistermiddag op de Bree-/ straat alhier een koe, die daatdoor een kin. derwagen omver Üep. Het in dien waged zlttendo kind kwam natuurlyk op de straal terecht, doch het bekwam geen lotsol. 0. G., alhier, die, gisteravond onder den indruk van sterken drank var*,, koerende, boos was, omdat het uur vaöj sluiten voor de tapperyen reeds had geslagen.! gaf plotseling een p'olltie-agent, dio de sluiting' beval van do tappery, waarin C. G. zich bevondl; een paar slagen in het gezicht. Deswege wordt tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De korporaal H. J. K., van het 4df regiment Infanterie alhier, is bil vonnis vai den krygsraqd ln de 1ste militaire afdeollngT; standplaats 's-Grave'hbage, veroordeeld tot maanden militaire detentie, ter zake van tweede desertie in tyd van vrede, door zonder vorlofj langer dan twee dagen van zyn korps od 83) Nog eenmaal zag zyn oog naar de grauwe ■muren op en naar het zonnige terras; het 'zoozeer door hem geprezen tegenwoordige, waar hy zich nu weder in begaf, scheen hem opeens vry koel in vorgelyking van zyn eprookjesdroom te midden der groene vlakten en oude puinhoopen, waar het overal bloeide en geurde, en aan de zyde van het kleine 'Doornroosje, dat nu weder in haar eenzaam- hoid torugzonk en verder droomde van den ridder, voor wien do dorenhaag zich opende en die het wakker maakte uit den honderd jarigen slaap. Hans onderdrukte een zucht, toen hy zich afwendde, en half luid zeide hy „Het is toch eigeniyk jammer, dat ik niet Hans Wehlau Wehlenberg op „Forschung- v' ben!" KIL In Stoinrflck heersebte een buitengewone drukte, die door den jachttyd in de schoone, zonnige herfstdagen nog meor begunstigd werd. Er was wel is waar niemand tot een langer verbiyf in het slot uitgenoodigd gewor den, behalve Gerlinde Van Eberstein, die sedert eenige dagen daar vertoefde, maar men ontving byna dagelyks gasten en men legde vaak bezoeken in den omtrek af. Het middelpunt der gezelligheid waren gewoonlyk Hertha en Raoul Steinrück. Men wist reeds lang, dat deze twee voor elkander bestemd waren, dat hun byeenzyn heden slechts een gelegenheid voor een verklaring was, die eigeniyk nog maar een bloote vorm was, en toen do generaal de uitnoodigingen voor een groot feest verzond, wist de heelo kring van vrienden en bekenden, die het grafelyko huis vereenigde, de beteekenis er van. Het gold de openlyke aankondiging der verloving. De avond brak reeds aan, en het geheele slot was vol van de bedryvigheid, die aan een groot feest pleegt vooraf te gaan. De bedienden liepen trap op, trap af, hier en daar werd pog ih alle haast het een en ander geregeld en de ontvangstzaal straalde reeds ln een zeo van licht. De familie, waarby nog slechts Hertha en Gerlinde Ontbraken, was zooeven binnen getreden. Graaf Steinrück, die de gravin- weduwe aan den arm binnenleidde, zag er buitengewoon feesteiyk uit; de dag van heden bracht hem immers de vervulling van zyn lievelingswensch; de verloving der beide laatste Bpruiten van zyn huis werd op het stamslot gevierd, en daarmede was ook do roem van dit huis verzekerd, de gezamenlyke bezittingen der Steinrücks zouden voortaan ln één hand vereenigd worden. Hortense, die aan den arm van haar zoon volgde, kon men het ook aanzien, hoe trotsoh, gelukkig en tevreden zy was. Zy zag er in baar oven ryk als smaakvol tollet en by het kaarslicht nog altyd schoon uit en stelde haar nicht verre in de schaduw. De teere, bleoke vrouw zonk byna geheel in het niet naast deze schitterende verschyning. Raoul was vrooiyk en geestig, slechts nu en dan scheen er een wolkje over zyn voorhoofd te glyden, maar het verdween snel weder en hy betoonde zyn moeder alle mogelyke oplettendheid. ,Wy hebben de uitnoodigingen zooveel mogelyk beperkt," zeido Hortense, torwyl zy met een onderzoekenden blik jlè zaai rondkeek, „en toch zullen wy nog naüWelyks ruimte genoeg voor onze gasten hebbom Het ls iets verschrikkelyks, deze oude berg vestingen, die noch eon groote feestzaal noch een ry aaneengrenzendo kamers bezit ten; men kan er niet eens een gezellig feest in geven 1" „Daar zyn ze ook niet voor gebouwd!" antwoordde de graaf kalm. „Zy zyn een veilig verbiyf voor do familie, en moeten bescherming aanbieden voor vyandon van buiten; op een moderne inrichting kunnen zy geen aanspraak maken, en u, Hortense, bevallen zy allerminst, want gy hebt nooit van „Steinrück" gehouden." „In dit opzicht stem ik geheel mot den smaak myner moeder in," antwoordde Raoul. „Slechts do jacht in do bergwouden bekoort my hier. Het slot zelf, met zyn enge, sombere kamers, die lange, holle gangen èn stelle, donkere trappen, komt my altyd als een gevangenis voor. Ik heradem, als ik de oude muren achter den rug heb." „Gy Bchynt heel en al te vergeten, dat deze Oude muren de bakermat van uw geslacht zyn en u als zoodanig ook heilig moeten wezen, al lagen zy zelfs ln puin," sprak de generaal op scherpen toon. Raoul beet zich op de lippen by deze zeer duidelyke terechtwyzlng. „Vergeef my, grootvader, lk heb zeker den noodigon eerbied voor ons stamslot, maar met den beBten wil kan ik het niet mooi vinden. Ja, als het het vroolyke, zonnige kasteeltje In Provence was, met zyn paradys- achtige omgeving, zyn sagen en vrooiyk ver leden, waar lk vroeger zoo dlkwyls ,Gy meent het slot Montigny?" viel Stein rück hem in de rede op een toon, die den jongen graaf waarsohuwde niet verder te gaan. Deze zweeg dan ook. Toen nam de moeder ln zyn plaats het woord. „Zeker, vader, hy spreekt van myn schoon, zonnig geboorteland. Gy zult wel bogrypen, dat het ons even dierbaar ls als u het Uwe." „Ons?" vroeg do generaal koel. „Gy be doelt tooh zeker slechts uzelve, Hortense! Ik vind het natuurlyk, dat gy aan uw vador- land hangt. Raoul echter is een Steinrück en heeft met Provence niets te maken. Zyn helde behoort natuurlyk zijn vaderland 1" Dezo woorden klonken byna droigend. Hortense, door den dreigenden toon zyner stem vertoornd, scheen een heftig antwoord op de lippen te hebben, toen haar nicht, die do verhouding ln deze familie goed kendo, behendig tusschenbeido kwam. „Onze jongedames schynen nog niet gereed te zyn," merkte zy op. „Ik hob Hertha ver zocht Gerlinde bh haar toilet wat op strook te helpen; hot arme kind verstaat daar niot het minste van." „Deze kleino burchtvrouw schynt over het algemeen niot zeer ontwikkeld te zyn," spotte Raoul. „Gewoonlyk is zy stom als een visch en zoodra men op de geschiedkundige veer drukt, begint zy als een papegaal to ratolen. Dan komt er eon heele eeuw los met onmoge- ïyko riddernamen en eon eindeloozo ry jaar tallen; het is in één woord afschuweiyk „En toch geeft gy er altyd aanleiding toe, dat Gerlinde zich op dezo wyze belachelyk maakt," sprak de gravin op oen toon van verwyt. „Zy is veel te onervaren, om to merken, hoeveel spot er achter uw aardig heden on scliynbaio- bewondering verborgen ligt. Kunt gy haar dan nooit met rust laten „Maar zy geeft er zelve aanleiding toe,1-! bracht HprtenBe hiertegen ln. „Myn hemel,1 welk een toilet draagt zy, en wat voor bulgingort' maakt zy, en als zy den mond opont is het' heelemaal uitl Neem my niet kwalyk, lieve Marianne, maar het is byna onmogoiyk uw' beschermelinge ln gezelschap to brenger." „Dat ls de schuld van de arme kleino| niet," zeide Marianne. „Zy ls zoo ongelukkig' geweest reeds in haar kinderjaren haar) moeder te verhezen; zy hoeft nooit iets van de werold gezien on is ook nooit mot men-, schon in aanraking gekomon, haar vader uitgezonderd, on de oude zonderling heeft het kind afgericht en ongeschikt gemaakt voor eiken omgang." „Ik bewonder uw geduld, Marian no, om nog met Eberstein te verkoeren," sprak Steinrück. „Ik hob hom vroeger eens bezocht, omdat ik modelyden met hem had in zyn eenzaam heid, makt moest al dadelyk hooren, dat zyn geslacht tweehonderd jaar ouder Is dan het myne. Ik geloof, dat hy my dat wel zesmaal verteld hoeft; verder is er geen er.kel ver standig woord met hem te sproken. Dat is al geruimen tyd geleden on nu schynt hy byna gehoel klndsch geworden te zyn." „Hy is oud en ziekeiyk en hot is oen treurig lot in armoede en eenzaamheid weg to kwijnen," antwoordde de gravin zacht. „Sedert by door do jicht gedwongen werd, zyn betrekking te laten varen, hoeft hy niets' meer dan zyn klein pensioen en do puin- lioopen van zyn „Ebersburg." (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1