n Beurs van Amsterdam. Dit schot trof den brigadier in de kin. Op hetzelfde oogenblik kwamen twee kerels door de geopende deur te voorschijn en zetten het op een loopen. Inmiddels werden nog twee drie schoten gelost, evenwel zonder te raken. De tweo mannen vluchtten langs den Singel achtervolgd door den brigadier en oen burger, die van het voorval getuige was. Het gelukte hun een dor beide kerels te gr\jpon in do Langestraat. De andere wist evenwel aan zijn vervolgers te ontkomen. BU oen nader onderzoek bleek, dat een bezoek was gebracht aan het in het perceel gevestigd kantoor van de firma L. Kleor- snyder Co., handelaren in spiegelglas, enz. Daar hadden de inbrekers getracht een zware brandkast te forceeren. Zy hadden inmiddels ook roeds een cylinder-bureau en een lessenaar geopend. Toen de inbrekers werden gestoord, schenen zfi den tfid nog niot te hebben gehad iets te ontvreemden, want zolfs de kleine kas, die in het cylindorbureau voor het grijpen stond, hadden de dioven onaangeroerd gelaten. Do brigadior begaf zich toen naar het Bin nengasthuis, waar de kogel, die in de onder kaak was bijven zitten, werd verwijderd en de wond werd verbondon. De toestand van den gewonde is gelukkig bevredigend, zoo- tfat zfin opneming ter verpleging in het Gast huis niet noodig werd gooordeeld. Door een pordor wa3 inmiddels in de Lange straat gevonden een revolver, geladen met vier scherpe patronen, en voorts bevattende twee ledige hulzen. De aangehoudene is eerst sinds kort uit de gevangenis ontslagen, na een straf van vier jaar te hebben ondergaan. De heer J. B. Daman, commissaris van politie In de 4de sectie (Noordermarkt), waar nemende den dienst in de 6de soctie (Oude- brug), ving onmiddellijk na gewaarschuwd te 3ijn, het onderzoek aan en was daarmede een groot deel van den Zondag bezig. De brigadier Van Stralen verdient eervol le worden vermeld voor het feit, dathy, hoe wel gewond, niet heeft geaarzeld zfin plicht te doen door zfin aanranders na te zetten, jnet het gelukkig gevolg, dat één gevaariyke misdadiger door hom aan de justitie kon worden overgeleverd, en dat de aanhouding van den tweeden aanstaande mag worden ge acht. (4. H.) Omstreeks één uur in den afge- Joopen nacht ontdekten de bewoners en voorby- gangers van een perceel in de Jonkerfransstraat, te Botterdam, waarin Is gevestigd de manu factuurwinkel „De Kleine Winst" van J. Katan Co., dat er in dien winkel brand was. Hy bleok te zyn ontstaan in een der open vakkon, waarin katoenen en wollen ondergoed geborgen was, en tastte ook andere goederen pan. Onder leiding van den brandspuitmeester H. De Jong is .do brand gebluscht. Gistermorgen heeft een schippersknecht uit de Maas voor de Oosterkade aldaar het lyk opgehaald van een onbekend man; het Js naar de loods voor drenkelingen te Crooswyk ovorgobracht. Twee Hagenaars, die Zaterdagavond op aanwyzing van een uitdraagster uit de Bagynen- straat to Rotterdam zfin aangehouden en in het bezit gevonden -van 4 goudon Waltliam5 horloges, zyn gistermorgen gevankelijk naar 's-Gravonhago overgebracht. Sedert hun aan houding is nameiyk gebleken, dat deze horloges afkomstig zyn van een vry belangrijken lioriogesdiefstal, in den nacht van 17 op 18 dezer te 's-Gravenhago gepleegd by den horlogemaker W. M. Klumper in de Fred er ik- straat. Ook was in het bezit der aangehoudenen een gouden doekspeld, waarschyniyk eveneens gestolon. (N. R. C.) Hot plagen van paarden door kinderen heeft alweer een slachtoffer gekost. 'Te Koedekenskerko kreeg een 6-jarig knaapje, zat zich in een weide daaraan schuldig maakte, van een paard zoo'n trap, dat de geheele hersenpan verbryzeld werd, waardoor het kind na eenige uren ïydens overleed. Moest de kaasmarkt te Monniken dam een maand geleden wegens gebrek aan koopers opgeheven worden, than3 wordt zfi weder in het leven geroepen, daar al de opgeslagen kaas door tweo firma's uit Purmerend en Rotterdam is opgekocht en die zich hoogstwaarschijnlijk voortaan op de kaas markt zullen blyven doen vertegenwoordigen. De eorste markt begint 22 Augustus a. s. Te Zoven bergen brak Zaterdag- middag een hevige brand uit in de koren- en fourageschuron van do Erven Vooten en Schendol. De beide groote schuren en een gedeelto der woning en de pas gewonnen oogst werden een prooi der vlammen. Oor zaak nog onbekend. Alles is verzekerd. Naar men verneemt, heeft het gerechteiyk onderzoek naar de schuld van personen aan het ongeluk te '6-Gravenhage met de stoomtram van do Staatsspoor aan het Kanaal tegenover de Sumatrastraat op 24 Juni j.l. niet geleid tot eenige vervolging. Mot name moet de proefrit, door het gerecht gedaan, geon aanwijzing van schuld van den machinist hebben opgeleverd. Zaterdagavond is onder Vuclit uit hot riviertje de Dommel opgehaald het Ifik van don 22-jarigon kleermaker J. Beks, uit Vucht, die sedert Maandag werd vermist. Eerst word er aan een misdaad gedacht, aan gezien hfi nogal veel gold by zich had, doch sporen van geweld waren niet aanwezig, en al het gold had hy nog ln zyn zak. Uit Parys wordt gemold, dat de Nederlandsche kampioen E. Meyer In de finale der zwomwedstryden vyfdo aankwam. Hy zwom de vier kilometer in 1 uur 16 min. 34 sec. In de mp .Oranje-Nassau" te Heerlen is Zaterdagmiddag in een der gangen een kolossale massa steenkolen naar beneden gestort, met hot gevolg, dat een der werk lieden, die niet tijdig kon vluchten, ergedeel- teiyk onder bedolven en zyn rechterbeen totaal verbryzeld werd. In de rue Mazarine te Parys heoft een hevige brand gewoed in een papier fabriek, waardoor een schade van ongeveer 600,000 fr. veroorzaakt werd. Uit Coburg wordt gemeld, dat het dorp Grosswaldburg voor de helft door brand vernield is. Ten gevolge van een onbekende oorzaak is te Parys een paniek ontstaan by ©en bruggotje over de Avenue Latour-Maubourg. De menschen, dia op het bruggetje waren, wilden dit verlaten, maar onderaan week de leuning van het bruggetje. Een dertigtal personen vielen van een hoogte van drie meter at Vyf of zes zyn ernstig gewond geworden, waarvan twee levensgevaarlijk. In een Duitsch blad kwam de volgende advertentie voor: „Aan de geachte burgers dezer stad, als mede aan do omliggende heeron landbouwers bied ik hierby zeer fijn beenderenmeel aan. Ook ben ik, tegen vergoeding, bereid voor landeigenaren, ingeval zy dit liever mochten willen, hun eigen beenderen te malen." De werkstaking te Hamburg breidt zich uit. Op de werf van Wencke is de arbeid ook neergelegd, omdat van de werklui werd verlangd arbeid te verrichten voor firma's waar gestaakt wordt. Te Flensburg hebben een deel der werfarbeiders het werk geslaakt. Bovendien bestaat er kans dat de staking naar alle takken van de Hamburgsche yzer- industrie overslaat en is onder de sjouwers reeds een beweging voor loonsverhooging in gang. Uit Algiers wordt gemeld: Een hevig onweder vernielde in de gemeente Tocqueville, 33 K.M. van Setif, zaden en beplantingen en veroorzaakte groote over stroomingen. Yier inwoners zyn verdronken. Veel wator drong in de phosphaatmynen van een Fransche maatschappy en verraste 15 in de benedenste gangen aan het werk zynde arbeiders, waaronder zich 5 Europeanen be vonden. De inwoners werkten yverig aan de redding der verongelukten. In het instituut Pasteur te Parys werden dit jaar 1614 personen behan deld, waarvan er slechts 4 stierven. Sedert 1886, het jaar, waarin het instituut geopend werd, is het aantal behandelde personen steeds verminderd, voornamelyk ten gevolge van dergelyke instituten in andere landen. Marktberichte n, Rotterdam, 20 Aug. Oo do veemarkt waren aangevoerd: paard, veulen, ezel, magere runderen, 170 vette runderen, 270 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 1842 schapen of lammeren, 631 varkens, big, bok of geit Men noteert: Vette Runderen prima 1ste qual. a lsto qual. 64 a 2de qual. 60 a 3de qual. 66 a cents, Ossen lste qual. 62 a 2do qual. 58, 3de qual. 64 cents, Stieren lsto qual. 60 a 2de qual. 40 a 3de qual. cents. Kalveren lste qual. 83, 2de qualiteit 75 a 60 cents. Handel traag. Schapen lste qual. 53 a 2de qual. 50 a cents. Varkens lste qual. 45 a 2de qual. 44, 3de qual. 42 a cents. Licht soort 86 a 38 cents. Êedelrjke aanvoer, handel traag. Aardappelen: Gelderscho blauwen f 1.60 a^2. Brielsche Jammen ƒ2.50 a f3. 20 Augustus 1900. Pct Nod. Cert. Nat. Schuld. 2% Obligation 3 Hongarij-, Loen. in Zilver 1889 4% Ooatoor. ÜonU) i. 1Pap. Me VN ov. 0 Jun.'JuLi a Po.t., O. B. 18WV4 mot Tickot 3 dito dito 183333 dito dito 1000. .4 dito dito Tabakslconing, 4% ItubLand Binn-nl. 1804 .4 IS!) lib. 025 4 1367,63 100 4 188911b. 025,3do serie GtuaU 4 p ö- limissio 16114 lib. 025 4 Spanjo, Obl. P-rp, Schuld 4 Turkijo Obl. Geprivii 4 goconyortoerdo eerio D. O, Mexico, Binn. Afloalarc 2e eor. 0 Brazilië, 188U 4 funding Lcening 1808 6 Colombia 10Ü-GOO 1% Vonczuola, UbL 1881 100 4 500 4 Peruv, Corp. Obl.0 Ccrt. v. pref. Aand. Italië, Obl. Zuid-ltal. Spoor 8 Spw.leen. 1887'89 aer. A-E 8 Portugal, Beira B&ixa 8 llualand, Obl. IVIndik. 183033 4 Rjasan-Ur.lt. 625 4 18584 I*»» Aand. N. Afr. ilandolsveroonig. Cult. Mij. Vorstenland. Kon. Petrole um bronnen Uordtsche Petroleum Gowouo Aand. ScbibajelT Aand. Sumatra Palembang. J Mooara Enirn j Ned. Hondel-My. Koacontre N. W. ic. Pac. Uyp.-B. Schuldbr. Inconicbonda Moxwoll Aan! lloll. U-eron Spoorweg Mij. tot JSxpl. v.StaaUpw. ObL Nel Contr. Sp. /-1000 8 Aand, N. Zuid-Afr. Spoor Q Obl. 1893 4 ObL Boxtel-Wezel 1867,80 goat. Aand. Amcrikaannchj Vaart Kotterd. Lloyd Amerika, Aan! Atchison Topoka F'* Oblig. Aijjt. Aan! Denv. Blo Grandt Flor. Ctr.& Pcninl St. Louis A San Fr.gew. A. ,2cpr.A. Aan! Miaa. Kansas Toxu ObL lobyp. ,2» Erio Spoor Aan! 2e pref. A. Ontario Western Aand. Norf. A Wost. O. v. Aand, South. Pac. 0. Qow. Aand, ,4 pCt GoncU. Union Pao. Cert, y. Aan! 0 Pr0^ Aan! W. N.-Y. AP.afg.C.y.A, .gan-mortg.h, t 0«« Inoomeb. Wabaah Sp. 0. v. prof. Ju Kansas City Sub. Belt Oer N. M. Pit tab. Gulf Sharee, Pittsb. Gulf pref. A. löH-O. Hongarije, Thema-Loten. 4 Turkije, Spoorw.-Lotea6 Spaiyo, Madnd-Loten3 Fr. Deli Tabak Mi). Aan! Doli-Cultnui-Maatschappij Oert. v. Aon! Arendaburg. Aandeden Sonomb&h i Aandeden Rotterdam- Dell. Ned.-Ind. MUnbouw 80; Amst.-Dell 616. OostonrUk, Papier f 20.S5 dito Zllyer f 20.85 Fransche Diyorae Rflkamarfc f Russen Zilyoren Roebels/L23 t dito in Goudon Roebels f 1.00 Prolongatie 8x pCt. Vor. koers, mi 90>4 mi 80 h 80?* 23>* 34 272* 94 61K 93^ 98H 9VÜ 94Ji 67X 89H 22 H 25?< 37 H 63 H 86.1* 13% 27% 27 X 66% 10% 66 63% 61% 94% 94 96% 86 102 61 231 118 147% 62% 167 148% 93% 06% 110 118% 85 176% 89% 88% 103 122% 28% 71 93 12 10% 36 10% 91% 66% 11% 17% 21% 35% 33% 78 60% 76% 15% 91% 31 18% 17 t( 34 70% 118 26% Koer 8 boden. 77% 80% 80% 60% 23% 34% 27% 94% 61% 94% 94% 85% 67% 629 358 210% 37% 64% 86% 13% 27 26% 66% 10% 66% 61% 85% 62% 156% 148% 93% 110 118% 103% 28% 71 98% 19% 11% 10% 35% 10% 1V4» 17% 21% 34% 33% 69% 18%. *3% 3796 75% Programma Tan Muziekuitvoeringen. ZOA1ERZORG. Dinsdag 21 Aug., te halfacht, door het Stafinuziokkorps van het 4de Reg. Inf., Directeur: de heer W. Van Erp, Eersto nfdeeling: No. 1. B Heil Europa", Marscli, yon Blon; 2. Ouver ture Orpheus in der Unterwelt", Offenbach; 3. Fantasie liber Schumann'sche Lieder, Mann; 4. .Sylvia", Ballet suite d'orchestre, Dolibos. Tweede afdeeling: No. 5. Vorspiel zum Sen Akt und Brautchor a. d. Oper .Lohengrin", Wagner; 6. Rhapsodïe NorvégienDe (deux Parties), Lalo; 7. „La Gitaoa", Valse, Bucalosai; 8. Souvenir de Fr. Chopin, Bekker. Nos. 1, 2 en t> eerste uitvoering op Zomerzorg Bnr^eriyko Stuntl vnu Leiden, Eerste huwelijksafkondiging van 19 Ang. J. Lagerberg jm. 23 j. en S. C. Yermoij jd. 24 j. Li. Miereinet jm. 24 j. en J. H. F. De Vos jd. 21 j. J. W. v. d. Steen jm. 21 j. en J. Kloek jd. 28 j. P. v. Weerleo jm. 23 j. en C. Zwaan jd. 21 j. P. Be ij jm 21 j. en A. P. Dullemoncl jd. 21 j. H. Goadijn jm. 24 j. en A. v. d. Poel jd. 25 j. H. G. B. Ramakers jm. 31 j. en II. M. v. Harteveld jd. 32 j. N. v. Evort jm. 23 j. en M. Van Wijk jd. 22 j. H. W. Brouwer jm. 26 j. en M. A. Kidderhof jd. 27 i. J. v. d. Wetering jm. 23 j. en A. Lotte ja. 21 j. G. Willems jm. 20 j. en J. Blansjaar Jd. 22 j. J. C. Rinner jm. 32 j. en F. C. Viujee jd. 29 j. D. Cense jm. 25 j. en C. Eigenbrood jd. 25 j. W. B. A. Riiuders jm. 81 j. en E. K. Vermeor jd. 32 j. J. P. L. Hulst jm. 2-5 j. en M. J. P. G. Timmers jd. 23 j. J. Erades jm. 32 j. en A. Bosman jd. 28 j. A. Verhoog jm. 24 j. en A. H. Scheidier jd. 20 j. De oorlog tussclieu Engeland en Transvaal. Nog is het gejuich over de ontsnapping van generaal De Wet niet verstomd, nog roemen de bladen als om stryd het onverge ïykelyke veldheerstalent van dezen onver schrokken stryder voor vaderland, vryheid en recht, of daar komt de mare van een nieuw krygsbedryf, dat, als het waar is, een nieuwen lauwer aan het vaandel van dezen held hecht I Maar laten wy de zaak zelve niet vooruit- loopen, doch enkele voorafgaande nadere feiten mededeelen. Aan lord Robert's mededeeling van de ont snapping van De Wet ging nog het volgende bericht vooraf: „Generaal Hunter's gevecht op 15 Augustus (tegen den Boeren-commandant Olivier by Heilbron) was ernstiger dan ik uit zyn eerste telegram kon opmaken. Van de lichte infanterie der Hooglanders sneuvelden drie man en werden 33 gewond. Van andere korpsen wer den nog 7 man gekwetst en één wordt ver mist. Luitenant Gibson is aan zyn wonden overleden". Een ongedagteekend telegram uit Pretoria, dat meldt, dat De Wet in noordwestelyke richting is teruggetrokken (het heet nu niet eens meer een vlucht 1), stelt de sterkte van zyn afdeeling op 7000 man. De Boeren in het district, waardoor hy is getrokken, hebben de wapens weer opgenomen en zich by hem aangesloten. Oorspronkeiyk heeft h|) slechts 1500 man medegenomen uit het district Bethlehem. D9 „Daily Express" heeft van zyn corres pondent te Lorenqo-Marquez het volgende bericht ontvangen: De laatste Boerenberichten maken melding van een hevig gevecht tusschen Middelburg en Protoria. Generaal De la Rey nam zeven Engelsche kanonnen. Een luchtballon, die was uitgezonden met een verkenningspatrouille, werd doorschoten door de Boeren en buitge maakt. De Engelschen moesten terugtrekken zy hebben Middelburg ontruimd. In Swaziland staan 4200 Boeren, die den opmarsch van het Britsche leger afwachten. Een groot deel van generaal Botha's kamp te Dalmamitia moet door vuur zyn verwoest. De brand ontstond tydens een zwaren storm. Een groote hoeveelheid voorraden en veel tenten zyn een prooi der vlammen geworden. Botha is thans te Machadodorp en moet voornemens zyn daar stand te houden. De Boeren zyn sterk verschanst met veel kanon nen. Een der Lange Tom's is op een spoor wagen opgesteld. De militaire medewerker van de „Standard" gelooft niet veel van dit bericht. Hy schryft: „Als er een ding biykt uit het vroeger ge drag der Boeren in den veldtocht, is het dit, dat hun leger nooit stand zal houden in den waren zin van het woord. Zy graven, bewa penen en bezetten uitgebreide stellingen, maar dat geschiedt alleen om ons op te houden en ons to dwingen tyd te verspillen met voorafgaande verkenningen, voordat wy onze troepen voor den aanval ontplooien. Zy zullen geen stand houden om den schok van onze infanterie af te wachten, maar zoodra hun flanken worden bedreigd en onze infan terie in front oprukt, leggen zy hun kanonnen weer op en trekken zy terug in de wildernis. Deze tactiek hebben zy zeer verstandigiyk steeds góvolgd en er is geen enkele reden waarom wy zouden verwachten, dat ze nu anders zouden handelen, nu meer dan ooit vertraging voor hen van het hoogste belang is." Generaal Carrington heeft den 16den Aug. met een kleine afdeeling Boeren te Malmani gevochten. Er werd den geheelen dag met tusschenpoozen gevuurd. Men veronderstelt, dat de Boeren thans op Zeerust terugtrekken. De verliezen van do Engelschen heeten onbe- teekenend. By Johannesburg hebben kleine Boeren- commando's de Engëlsche voorposten te Sachswald teruggedreven. Generaal Viljoen staat met 800 man vlak ten noorden van Pretoria. Berichten uit Loren$o-Marquez zyn niet te vertrouwen, men hechte dus niet te veel gewioht aan de sensationeele telegrammen, die in dit nummer voorkomen. Het vage gerucht van een vage Boeren-overwinning liep, geiyk hierboven biykt, sinds eenige dagen. Er scbynt nu wat kleur aan gegeven door De Wet, den man wien niets onmogeiyk is, het vaderschap der zegepraal toe te kennen. Waar de 4000 Britten met hun zeven kanonnen in de handen van den konvooi-nemer zouden gevallen zyn, wordt niet vermeld. Yrydag was De Wet by Commando- nek, bekend door de overgave der Lincolns en hun twee kanonnen, en vertrok daarop verder noordwaarts, zooals een later telegram uit Kaapstad meldt. Trok hy het Boschvetd in, om zyn waarschyniyk afgematte mannen en paarden te laten uitblazen? Het is aanneme- lyker dan de veronderstelling, dat hy zich in een grooten boog naai- het oosten heeft gewend om ergens tusschen Pretoria en Middel burg een 4000 Engelschen tot overgaaf te dwingen. Dat zou, taai en beweegiyk als D'e Wet is, wat al te veel van zyn taaiheid en beweegiykheid gevergd zfin. Het verhaal van de ontmoeting van De Wet en Baden Powell komt uit Pretoria en verdient als zoodanig eenig vertrouwen, wat niet wegneemt, dat er nog veel duisters in voorkomt. De Wet verscheen by Commando- nok en eischte Baden Powell's overgaaf, waar op deze de voorwaarden vroeg, waarop hy zfjn wapenen kon inleveren. Dit vragen wyst er op, dat de held van Mafeking zich in 't nauw bevond en tyd trachtte te winnen. Met een „zoor sterke bezetting" achter zich is Baden Powell er de man niot naar om aan 't onder handelen te ty'gen. Integendeel. Daarop hooren we een tydlang niets. Volgt het telegram uit Kaapstad, waarin De Wet's eisch tot over gave als oen „mop" van den Boeren-bevol hebber wordt beschreven. Hy trok daarop vorder Noordwaarts, als zyn schaduw gevolgd door Baden Powell. Is dit nu een mop van den censor, om niot al te onbedektelyk het Engelsche volk mede te deolon, dat zyn popu lairste held als gevangene in Do Wet's schaduw Noorwaarts trekt? Hot heeft er iets van on krygt zelfs eenige waarschyniykheid,in verband gebracht met het Lorengo-Marquesclie bericht over eon groote overwinning van De Wet. Zooals men ziet: veel van het nieuws uit Zuid-Afrika herinnert aan de groote krijgs bedrijven in de eerste maanden in den oorlog en dit is „maar" een guerilla. Zou ten slotte dan toch het recht zegevieren? Aan de comedie te Pretoria, met als onder titel „de samenzwering tegen hot leven van den opperbevelhebber", Is, zooals te verwachten was, weer een nieuw bedryf toegevoegd, dat helaas geen comedie is, doch bittere ernst. De zachte hand, waarmede tot nu toe hoeven verbrand zyn, vee gestolen is, vrouwen en kinderen de wildernis ingejaagd werden, zal een gepantserde vuist worden, die zoolang mokeren zal, tot er geen Boer meer in Zuid- Afrika over is. Voor het zoover is, zegt „De Tel", zal Engeland waarschyniyk een tweede leger van 200,000 man versleten hebben en dat kan het gelukkig niet meer op de been brengen. Charles Williams, die te recht eon loopje neemt met de verontschuldigingen van lord Roberts over het ontkomen van generaal Do Wet, schryft het volgende over den toestand in Zuid-Afrika: „Het stelletje generaals te Aldershot had de zaak niet slechter kunnen doen dan de onfeilbare Kitchener, die gekomen is om den edelen Methuen aan te vullen of te ver- vangen. Behalve het feit, dat De Wet ont snapt is en op het oogenblik zich waar schyniyk met De la Rey heeft vereenigd, is er geen enkel bericht van het terrein ten Westen van Pretoria, waaraan men een touw kan vastknoopen. In het Oosten gaan de zaken beter, maar zelfs in Bullers rug maken Boerenafdeeiingen uitstapjes in Natal. Zeer waarschyniyk heeft Olivier een deel van zyn commando afgezonderd, om eer6t de krachten te beproeven op den Natalschen spoorweg en dan de „terreinkennis" to gebruiken, die zoo merkwaardig is in de oogen van lord Kit chener, tegenover de verbindingslynen op de rechterflank van Bullers opmarsch. Zeer weinig van onze generaals hebben genoeg verbeeldingskracht, om zich te stellen in de plaats van den vyand en te bedenken wat zy zouden doen onder de gegeven omstan digheden. Zoolang wy geen generaals van dit type hebben, zullen wy slechts overwin ningen kunnen behalen ten koste van veel menschenleven8 en veel geld". Het proces tegen Hans Cordua duurt nog voort. Het getuigenverhoor levert niet veel byzonders op. Omtrent de beweerde mede plichtigheid van generaal Botha heeft de ver volger nog geen klaarheid kunnen verkrijgen. Een poging om ook majoor Erasmus in de samenzwering te betrekken heeft niet veel succes gehad. De majoor werd zelf als ge tuige gehoord en verklaarde daarby, dat hy Cordua heeft aangezien voor een Britschen spion. Zyn verdenking werd sterker, toen hy den gevangene op zekeren dag als Britsch verkenner gekleed aan zyn huisdeur zag staan. Hy verklaarde ook, dat de beschuldigde zeer zonderling was en dikwyis dronken. Britsche correspondenten beschryven Cor dua als een jonge man van even twintig jaar met een verstandig gelaat. Hy is goed ge bouwd, maar heeft een merkwaardig klein hoofd. Zeer naïef wordt er bygevoegd, dat hy in het geheel niets lykt op het type van den samenzweerder. Hy moet een dwaas zyn of de dupo van slimme intriganten, is hun eind oordeel. De getuige Dutoit is luitenant en had verdenking op zich geladen door zyn buiten gewone vriendelykheid tegenover Britsche gevangenen. Louis Botha ontbood hem des wege naar Middelburg om voor een krylgs- raad te versohynen. Hy bleef weg en gaf zich aan lord Roberts over. Dutoit is het goede type van den Boer, die de hopeloosheid der Boerenzaak inziet, zegt de „Daily Mail"- correspondent. In de Zaterdag door öod krijgsraad gehou den zitting ontkende de Engelsche geheime agent Gano, dat hy bet komplot tot ontvoering van lord Roberts en eenige Engelsche officieren had aangestookt. Hy had alleen «ich den be klaagde te vriend gemaakt, om byzonderheden over het komplot uit te lokken. De raadsman van den beklaagde zeide, dat deze schuldig was aan het verbreken van zyn eerewoord, maar dat de andere beschuldigingen niet waren bewezen. De beklaagde was door Gano om den tuin geleid. De krygsraad heeft de zaak tot heden verdaagd. Te Lorenqo-Marquez zyn Britsche gevan genen aangekomen, die tegen gevangen Boeren waren uitgewisseld. Er zyn een twaalftal zieken onder, die steen en been klagen over de ontoereikende dekking en het onvoldoende voedsel by de Boeren. De „South African News" geeft de ly3t van goederen, die door zes voorname Britsche kooplieden te Aliwal-Noord zyn geleverd aan de Boeren-commando's, die daar waren binnengevallen. De handelaars zyn in het geheel niet lastig gevallen, hoewel do ver koop plaats had een maand na de uitvaar diging van air Alfred Milner's verbods-pro» clamatie. Vrydag Is, naar Laffan meldt, oen leger- afdeeling uit Pretoria vertrokken, om den vyand van Home's Nek en Magaliosborg bjj Wonderboomfort te vordryven. De Portugeesche kanonneerboot „Liberal", heeft, volgens een berichc-uit Lorengo-Marquez,' op de rivier by Catenbe oen stoomsloep ont dekt, die twee booten met krijgsvoorraad, sleepte. Zy vermeesterde een van de twee booten. Men kende de bestemming van de booten niet, maar vermoodde, dat de krygs- voorraad voor de Boeren was. Nader wordt gemeld, dat kolonel Hore's troep, die door iord Kitchener, na oen gefor- ceerden marsch, te Eiandsrivior werd bevr(jd„ 12 doodon en 83 gewonden had gekregen. De „N. R. C." hoeft oen exemplaar ont vangen van de „Johannesburg Gazette", die onder toezicht van do militaire overheid ver- schynt. Eigenlyk oorlogsnieuws is er niot In te vindon; daarentegen wemelt hot blad van kennisgevingen van de EngoLs^ho militaire autoriteiten. Welk een eigenaardige opvatting sommige Engelsche officieren van hot volken* recht hebben en hoe betrekkelyk ondorge< schikte ambtenaren op eigen hand maatrege< len durven nemen, die zoo willekeurig e^ barbaarsch zyn, dat de boogere militair® overheid ze moet vernietigen, biykt o. a. uit de volgende kennisgeving in het blad, die w|ï woordolyk, in het fraaie Bollandsch van dè veroveraars, overnemen: V. R. KENNISGEVING. HET volgende Kennisgeving is uitgegvea door den Superintendant van Politie, Krugers- dorp, gepubliceerd zynde, zonder authoriteit, en niet overeenkomstig met de wenschelyk bedoeling van H. M. Gouvernement. W. H. M. EDWARDS, Liout.-Col. District Magistrate.1 KENNISGEVING. HIERMEDE wordt bekend gemaakt, dat?'| tenzy de mannen tegenwoordig op Commando woonachtig te Krugersdorp of Distrikt, zici overgeven en hun wapenen overhandigen aail de Imperiale Autoriteiten op of voor 20 Juli a.s.. hun geheele eigendom geconflsceerd zal wordefl en hun families zullen uit hun huizen gedreV* ven worden hulpeloos en zonder huisvesting, OP last, G. H. M. RITCHIE, Kapt. K Horse, Dist. Supt. Policed Krugersdorp, 9 Juli, 1900. De Wet ontsnapt. „Ik vrees zeer, dat De Wet er in geslaagd is aan zyn vervolgers te ontsnappen, naaf! ik onderstel door zyn leger te doen ultteip! gaan in kleine troepjes. Men heeft het laatstd van hem gehoord by Rustenburg." In dezen zachten vorm heeft lord Roberfcf aan zyn gevoelige landgenooten medegedeoiiL: dat de Boerenaanvoerder vyf Engelschen raals te slim af is geweest, dat hy voorgoed ontkomen is aan hun omarming en men zelfy niet wist waar hy zich bevond. Dat is het eind van een jacht van 4'A maand, waarby De Wet tienmalen door hel oog van een naald is gekropen onder den| neus van de verblufte Engelschen; het einf van een tocht, waarvan de geschiedenis lij volgende eeuwen zal gewagen, een marscfy flie een onderwerp van studie zal zyn, vooj, bestaande en toekomstige cavalerie-generaaltó Is dat niet een merkwaardige beschikking» zoo vraagt het „Hbl.", dat verder de volgendf beschouwing over dit wapenfeit geeft: Een groot en machtig Ryk zendt een overi weldigend leger af om een paar zwakkd Republieken te onderwerpen. Aan het hoofij van dat leger van beroepssoldaten stolt het zyn beste generaals, mannen, die overwinning gen hebben bevochten, waarvan de bladen der wereldhistorie zullen gewagen, manneg als Roberts, die door een onvergeteiykö^< marsch den Indischen opstand bedwong/ Kitchener, die Gordon's overwinnaar mot krachf van wapenen ter nedor wierp, en vele andorerjk wier namen in de Engelsche krtjgageschiedoni# mot eere worden genoemd. Tegenovor deze eminente mannen met hu j sterken rugsteun van efndelooze rjen foldaw ten stellen zich de laudlioden eau hot reltty eenvoudige Boeren in ongsregeldo becdenj die van den oorlog slechts één ding kermoaf! het juist schieten. Han aanvoerders zyij landlieden als zy, even weinig beJisven ijf de kunst van den kiyg, gekozen lot voor-; mannon om hun invloed en positie, om liet' onwankelbaar vertrouwen, dat de minnen van hun district in bon stellen. En aan eejji van deze Boeren is hot gegeven m*er cor oil roem te hebben gooogst dan Roberts ofi Kitchener tezamon. Een van deze onopgcloide., ongegalonneerde, door niets uiterlijks van liug' omgeving onderscheiden mannen, beeft eeg strategisch wondor verricht, waarb'j al d$ opgehemelde verrichtingen dor mot goud bestikte Britsohe legeraanvoerders in hei niet verzinken. De Engelschen zeiven voelen dit heel goeG een hunner erkent het zelfs openiyk. Hot Ia de correspondent van de „Daily Telegraph"^ die een maand geledon schreef: „Altyd De Wet! „Als de maan schijnt beven de kim, mel den de lampseinon: Waos op uw hoede;] De Wot is te Vrede en gaat naar KarrK smith 1 Als de zon ryst, zegt do ho!iograaf?j Wees voorzichtig, want De Wet js te Both-, lohem en zal misschien trachten de bataljeaisJ die te Ladysmith zyn, gevangen, te nomenjj Ali het schemeren gaat, komen do patrouilles, haastig uit het oosten on krachtige armenj wuiven zenuwachtig vlagseinen: Do Wet is( den CundyCleugh-pas ovor en rukt met zeven commando's naar Dundee om genoraal Dartnell/ te verpletteren. „En toch maken Rundie, Hunter en Methuen jacht op hom. Drie maanden lang heeft nyj zich Rundie van hot lyf geslagen. Dertig duizend man wachten hem op aan de grenzeij' van Natak Hy is neergestreken op do ver-j bindingslynen en heeft met oen ongelukkig# zeven duizend man hen allen beziggehouden^ Een heel bataljon Yeomanry, o:: rogimenS militio en wanno kleederou voor eon geheel leger heeft hy gepakt. Voorwaar, de eer vanl

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2