N». 12419 Maandag SO Augustus. A°. 1900 <§sze Courant wondt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Augustus. 2?XI eton, Adellijk en burgerlijk bloed. IEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17 J. Grootoie lotlers naar plaatsruimte. Voor het incasseoron buiten de start •wordt f 0.05 berekend. Ot'flcioolö Keuuisgcviug:. Bnrgemcester on Wothoudore van Leidon; Gezien htt adres van G. T. J. WUBUISLS, houdende verzoek om vergunning tot opr.'oliiing van bewaar plaatsen vau vluchtige product:n, reapectUrriijk in iet perceel Maaiaman steeg No. 21, Lad. bekend Beotie Q No. 1037, en in don l eider van bet perceel ï;angebrog No. 20, kad. b.kcnd Sectie G No. 133J; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat go- tosmd verzoek met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ie; alsmede, dat op Saterdag 1 Sept. a. e., 'a voormiddag» te elf uren, ®p bet Itaadhuie, gelegenheid zal worden gegeven l>m bozwarc-n tegen dat verzoek in te brengeD. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgomeester. fS Aug. 1900. VAN HEYST, Secretaris. De generaal-majoor jlir. H. Laman Trip, Commandant der 1ste divisie infanterie, hield heden inspectie over het 4de bataljon van het 4de regiment infanterie, waartoe gemeld bataljon met de muziek te halfnegen voorm. op het Schuttersveld aanwezig was. Zyn hoog edelgestrenge zal morgen het 2de bataljon tnspecteeren. Op de Parysche wereldtentoonstelling is Jh de groep onderwijs eon eervolle vermelding toegekend aan den heer T. A. Des Tombe, te Lolden, voor een herbarium. Voor het examen Fransch (L. O.) is ge slaagd mej. H. W. M. Spieker, van Leiden. By de heden alhier gehouden openbare rorkooping van cokes by partyen van 10 en 6 H.L. waren de hoogste prijzen f 8 en f 3.95.—de laagste f 7.90 en f 3.95. Op verzoek van een dor betrokken kerk besturen heeft de minister van oorlog bepaald, dat aan do Israölietische militairen der land macht, die niet aan de strengere krijgstucht by het algemeen depot van discipline onder worpen zyn en dio hun eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe de gelegenheid moet worden gegeven, door aan hen, wier ouders of betrek kingen in hun garnizoensplaats wonen, vrij stelling van den dienst te verleenen; voor hot Nieuwjaarsfeest, op den 24sten en 25sten September a. s.voor don Grooten "Verzoendag, op den 2don en 3den October a. s., en voor het Loofhuttenfeest, van en met 7 tot en met 16 October a. s. Aan do overige militairen een verlof te verleenen van en met 21 September a. s. tot en mot 17 October d. a. v. Tor gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin zullen ook ditmaal een zeker aantal ridderorden worden verleend. De heer Cremor, minister van koloniön, vertrekt morgen naar Parijs, alwaar by tot het einde dezer week verblijft. Het Kurhaus te Schevoningon en de omliggende gebouwen, o. a. Oranje-hotel, Groot Hotel Garni, de inrichtingen op het Gevers- Deynoot-plein en hot Savoy-hotel, waren Zaterdag in feestgewaad ter eere van den ,70sten verjaardag van den Keizer van Oosten rijk. Het middelpunt vormde het Kurhaus met zijn fraaien vlaggentooi en Nederlandscho en buitenlandsche wimpelversiering op het terras en over den geheolen pier. Do Kurzaal was feestelijk getooid in den toon van don dag. Te drie uren werd door een buitengewoon talrijk publiek van buitenlanders en landge- nooten het feostconcert bijgewoond. De avondfeestviering slaagdo eveneens uit stekend. De minister van Oostemyk-Hongaiye bij ons Ilof was tegenwoordig. Op liet terras en in de Kurzaal, werd door velon van de gelegenheid tot dansen gebruik gemaakt en op het strand en op den Boulevard wemelde het van wandelaars. Ook het luchtvuurwork op de pier had succes. Tot middernacht duurdo de feestdrnkte op do badplaats voort. De commissaris-generaal van Nederland ter wereldtentoonstelling is uit Parijs in Den Haag teruggekeerd. A. s. Woensdag komt daar tor stede aan de gezant van Perziö bij ons Hof, generaal Nazare Aga. In hot Hotel Central te 's-Gravenhage stapten af Pietro Nocito, Italiaansch parle mentslid, en Ernest Lindolöf, hoogloeraar aan de universiteit te Helsingfors. De groothertog van Baden verlaat 23 dezer Scheveningen. Zijn gemalin blijft er nog eenigen tijd. De vorstin van Schaumburg-Lippe keert 1 Sept. a. s. naar Duitschland terug. Een der grootvorsten van Rusland, die voor mens was met groot govolg dit jaar naar Scheveningen te komen, heeft daarvan, naar wjj vernemen, afgezien. Zaterdag dineerden by Z. K. H. den groot hertog van Saksen aan het Kurhaus de heeren Jagord, gezantschapsraad, Yan Goecking, militair attaché by de Duitsche legatie aan ons Hof, en dr. Bredius, directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage. Yoor akto A Hoogduitsche taal (middel baar) is geslaagd de heer H. C. Verbeek, van Rotterdam. Een maniyke candidaat werd afgewezen. De President der Fransche Ropubliek heeft benoemd in het Legioen van Eer tot grootofficior mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynon, voorzitter van de centrale commissie voor de inrichting van de afdoe- lingen van Nederland en de koloniön op do wereldtentoonstelling te Parys, tevens com missaris-generaal voor Nederland by dio tentoonstelling, en tot officier D. baron Van Asbeck, lid der centrale commissie voornoemd, tevens gedelegeerde van den commis3arjs- generaal voor Nederland te Parys. Yoor het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit werden van 1618 Augustus geëxamineerd 8 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Geslaagd zyn do heeren J. Claasen, C. H. J. A. Janssen, A. J. Yan Schelven en C. De Wit. Yoor de faculteiten der geneeskunde, enz. zyn 6 candidaten geëxamineerd. Geslaagd: de heer W. J. A. Jongkees. Gedurende den loop van het examen trokken zich 3 candidaten terug. Het oxamen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voortzetting van het examon is van do vorige groep alsnog geslaagd de heer D. A. Cochorst voor diploma B. Ter benoeming tot leoraar in de wis- en werktuigkundige vakken, aan de Burgeravond school to Haarlem, worden aanbevolen de heeren M. Yan don Ende en L. Van der Vogt, leeraren rosp. aan de H. B.-school en het Gymnasium, aldaar. Hot „AVeokblad van bot Recht" deelt mede, dat de passoering van den oudsten subst.-griflier by het gerechtshof te Amsterdam by de benoeming tot griffier by dat college, de aanleiding is geweest, dat die ambtenaar zyn ontslag uit 's lands dienst heeft gevraagd, hetgeen hem reeds eervol is verleend. —Het bezoek dor Koninginnen aan het Paleis 't Loo Zaterdagmiddag gold hoofdzakelyk het in-oogoiischouw-nemon van do restauratie der vestibule. De muurschilderingen, indertyd aldaar aangebracht door den architect Daniel Marot, in atyl Lodewyk XIV, die het geheole paleis heeft gerestaureerd, zyn weer opgehaald. Men tracht thans alles, zoowel muur versieringen als ameublement, in dion styi torug to bron gen en uit de verschillende gereed gemaakte modellen voor plafond on wanden zoudon de Vorstinnen hun keuzo vaststellen. Do wapens, die vroeger in de vestibule waren opgesteld, zijn thans in een afzonder- ïyke zaal gebracht achter de tooneelzaal. Hierin bevonden zich ook de vaandels, tydens do inhuldigingsfeesten door verschillendo steden aangoboden. De Koninginnen vertrokken om kwart voor zessen wederom van Het Loo naar Soestdyk, uitgeleide gedaan door den burgemeester van Apeldoorn en den intendant van het Ko- ninklyk Paleis. Er was een zeer groote me nigte, om H.H. M.M. toe to juichen, by het vertrok aanwezig. Horhaaldelyk wuifde H.M. de Koningin mot den zakdoek de aanwezigen toe. De prins en prinses van Sahn-Salm, die hun gewoon jaariyksch verbiyf te Scheve ningen hielden, zyn naar hun woonplaats in Duitschland teruggekeerd. De kapt. W. J. G. Moorrees, van hot 6de reg. inf., is to Baden-Baden overleden. De kapt. J. B. Yeltman, van het 8sto reg. inf., gedetacheerd in de legerplaats van Harskamp, zal togen 1 November den dienst met pensioen verlaten. (Kad.) In het St.-Jozefhuis te Utrecht is gisteren een vergadering gehouden van R.-K. typo grafen, waarin tot oprichting van eon Ned. lt.-K, Typografenbond is besloten. Een regle ment word vastgesteld en een bestuur gekozen. Do lieer F. H. Rissik, administrateur by de eerst uitgezonden Nederl. ambulance naar de Transvaal, keert naar zyn woonplaats (Apeldoorn) torug. De „Hawardon Castle", die met oen 800- tal passagiers niet vóór Dinsdag of Woensdag te Vlissingen zal aankomen, zal in de bin nenhaven of wol aan de zuideiyke ponton van de Maatscliappy „Zooiand" meron. Wanneer zich onder de passagiers aan boord vreemdelingen bevinden zonder mid delen van bestaan, dan zullen dezen eenvou dig geweerd worden en kan de „Hawarden Castle" ze aan boord houden en in Engeland ontschepen. De Algemeeno Apothekersbedienden-Bond vergaderde gisteren te Utrecht onder presidium van don hoer Bron, die te halftwee do aan wezigen welkom heette. Medegedeeld werd, dat de kas van den Bond in bloeionden toe stand verkeert. Het aantal leden vermeerderde in hetafge- loopen jaar met 67. Daar de heeren Yan Gorp, Nanninga Uyttordyk en Spoor als bestuurs leden altreden, werden in hun plaatsen gekozen de heer Honig en mej. Do Yries, terwyl de heer Spoor herkozen werd. Besloten werd departementale afdeelingen te stichten, beginnende met Noord-Holland. Een commissio tot reglcmensherziening werd benoemd, bestaande uit do heeren Daems en Zeylomakor. In Amsterdam zal de volgende algemeene vergadering worden gehouden. Do ministers van justitio, oorlog en waterstaat verleenen deze week geen audiëntie. Het stoomschip „Itzehoe", van Java naar Amsterdam, passeerde 18 Aug. Wight; de „Memnon" vertrok 17 Aug. van Batavia naar Amsterdam; de „Statendam" vertrok 18 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam, met 1175 vaten margarine en 200 vaten reuzel de „Telamon" vertrok 16 Aug. van Batavia naar Amstonhrn; da „Titan" vertrok 17 Aug. van Padang naar Marseille; do „Kaiser" (thuis reis) arriveerde 18 Aug. te Napels; de „Ko ningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arrivccrdo 19 Aug. to Southampton; de „Timor", van New-Castle (N. Z. AY.) naar Java, passeerde 19 Aug. Good Island. Alkemade. In den vroegon morgen van 11. Zaterdag 18 dezer Is hier uit de Nieuwe- Weteringervaart opgehaald het ïyk van den 61-jarlgen alleon wonendon schoenmaker J. Van der Brug. Den avond te voren had de man geruimen tyd vertoefd in de herberg van Remmerswaal. Hy is toen kenneiyk van het smalle voetpad af te water gekanteld, waar hy zoo rampzalig den dood vond. Het kan ongoveer gebeurd zyn 's avonds om elf uren, toen de meeste dorpelingen reeds in diepe rust lagen. Hulpkreten zyn niet gehoord geworden. Al feil. Alhier is opgericht „De Alfensche harddravery- en renvereeniging", waarvan het bostuur bestaat uit de heeren P. A. Wernink, J. W. Clant, J. C. Spruyt, P. J. Oosthoek en W. C. Van de Ree, secretaris. f Hazorswoudo. Het vyfjarig zoontje van. den arbeider Y. kreeg Zondagmiddag in de weide van den heer Van B. van een paard zulk een hevigen trap in het gezicht, dat het bloed uit gapende wonden aan het voorhoofd on de onderkaak stroomde. Een menigte be langstellenden volgden don verschrikten vader, die hot knaapje onmiddeliyk op zyn armeri naar den geneesheer droeg. De toestand is bevredigend. Het tienjarig dochtertje van den heer B. aan den Ryndyk, dat haar vacantiedagen by do familie te Amsterdam doorbracht, kwam in zulk een onzachte aanraking mot den schommel, dat haar vyf tanden en een paar kiezen uit den mond werden geslagen. Vergadering van den gemeenteraad op AVoensdag, 22 Aug. a. s., des voormiddags te elf uren: lo. Mededeeling ingekomen stukken. 2o. Voorloopige vaststelling gemoonterekening, dienst 1900. 3o. Aanbieding gemeontebegroo- ting, dienst 1901, en hetgeon vorder dooi don voorzitter of do loden mocht wordon ter tafel gebracht. Noordwyk. Door do tooneolvoreeniging „Vriondschapszin" zal a. s. Dinsdagavond half- acht in café Flora eon uitvoering worden ge geven, terwyl de fanfare „St.-Jeroen" den volgenden avond ln de zaal van het badhotel „Konynenburg" of by gunstig weer aan het •strand eenige muziekstukken ten. gehoore zal brengen. „Vriendschapszin" zal opvoeren: „Een valsche eed, of Misdaad en AYroeging", tooneelspel in 5 bedryven, en „Men, kan geen boer wjjs maken, hoe een soldaat aan den kost komt", biyspel in 2 bedryven. Gemengd N I e a w s. Reeds in den vroegen ochtend, om vyf uren, reed Zaterdag hot personeel der firma C. 0. Bender naar Haarlem en per trein naar Amsterdam, om aldaar in het groote filiaal der firma by gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een zelfde schilderstuk, voor- stollende den stichter, te overhandigen. In harteiyke bewoordingen werd het door den compagnon den heer J. Bender aanvaard. Na een bezoek aan Artis, Panopticum en Kras te hebben gebracht, reed men por trein naar Haarlem terug, ten einde met de gereed staande rytuigen den Haarlemmerhout en do Bloomendaalsche bosschen te bezichtigen, om ten slotte te zes uren in hot Brongebouw aan een gereed staand diner den dag te doen eindigen. Dat liet dien dag niet aan gezelligheid heeft ontbroken, behoeft niet te worden gemeld, en de patroons hebben dion dag voor hunpersoneol tot oen onvergotelyken gemaakt. Tegen L. M. is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens bo- leediging van politie-agonton, terwyl hy zich hedennacht woder schuldig maakte aan ver storing van de openbare orde in dronkenschap en het plegen van wederspannigheid. Ook deswege wordt verbaal tegen hem opgemaakt. By de politie alhier is aangifte van de vermissing van een roodkoperen reservoir uit een broeikas, waarop mot Gen geel koperen plaatje staat: rJ. Richel, 's-Hage." Een onderzoek wordt ingesteld. In den boek-, kunst- en muziek handel van den hoer Corns. Van der Yen (Wiorda's boekhandel) aan de Broostraat hoek Vrouwesteeg is tentoongesteld oen schildery van Willem Oppenoorth: „De Vecht by AVees- perkarspel". De wedslrydvan „Ajax" te Lel den tegen „Amstols C.C." te Amsterdam ia gisteren niet doorgegaan, omdat „Amstols C.C." afseinde. Het tegen gisteren te Schevenin gen aangekondigde automobielen feest, iets - nieuws op sportgebied, voor de Hagenaars althans, gmg niet door. Het Is nu vastgostold op 2 September a. 8. To Egmond-aan-Zee Is aange spoeld oenig wrakhout ongemerkt en ongeveer £00 schroten gemerkt MSO en SMS. Hodennacht werd te 'e-Graven* hago op straat hggendo gevonden, een man, met oen wond aan den buik, vermoedeiyk v veroorzaakt door oen messteek. Hy wist niet op te geven wie hem vorwond had en werd ^naar het ziekenhuis o vei gebracht. Gisteravond werd onder Loos duinen een 46-jarige vrouw door een stoom tram aangereden. Zy werd aan het hoofd vorwond en per brancard naar het Haaagsche ziekenhuis, overgebracht. Dy hot concours Hippique, 26 dezer te Bergon-op-Zoon, zullen aldaar do paarden bestemd, ter inzending op de Paryscho tentoonstelling, ter bezichtiging gesteld worden. Er is te Amsterdam weer inbraak met poging tot moord gepleegd. Een tweetal agenten, dio in den nacht van Zaterdag op Zondag de ronde deden in den omtrek van Brouwersgracht on Singel, hadden opgemerkt eon paar verdachte personen, bekenden van politie en justitie, mannetjes, behoorende tot „De Vriendenkring", die als vereenigingspunt het établissement van Lam metje Zondag heeft gekozen. Deze personen werden eenigen tyd door de agenten achtervolgd, doch door op de gebruikelijke wyze zoo snol mogelyk hoekon te maken op hun wandeling, wisten zy don politiemannen hun spoor byster te doen worden. Toen de mannen evenwel verdwenen waren, vond een der beide agenten het noodig don brigadier 1ste kl. Van Stralen, die o-p contrölo was, met' een en ander in kennis te stellen. Do brigadier ging toen alleen, gekleed in uniform, een onderzoek instellen. Hy voelde daarby aan de deuren der aan de Brouwers gracht gelegen pakhuizen en bevond, dat de deur van perceel 3 niet gesloten was. Door het gerucht, dat het stooten tegön de deur maakto, biykbaar gewaarschuwd, drukte iemand aan do binnenzyde de deur halver wege open, eu loste k bout portant oen revolverschot. ,30) „Mag ik zoo vry zyn te vragon, wien dit beold voorstelt? Roeds by het binnenkomen viel er rayn oog op," zeido hy, op een schil der y wyzend, die juist tegenover hem aan den wand hing. Het was het levensgroot» borstbeeld van een man van ongeveer veertig jaar, mot donker haar, levendige, bruine oogon en edele, regelmatige trekken, dio echtor niet van veel scherpzinnigheid getuigden. De klee ding, die een uniform scheen te zyn, werd grootendeels door oen mantel verborgen. Het portret was in olk geval uit den laatston tyd. De burchtheer sloeg or de oogen op en vergat opeens stamboom en eeuwen en vroeg: „Bevalt u het beeld?" Buitengewoonl AVelk een mooie kop! En pok uitstekend geschilderd. Zoker ook eon Eberstein?" Do oude hoer zag er half gevleid en half gekrenkt uit, als hy op langzamen toon ant woordde: „Ja, een Eberstein! Herkent gy hora niet?" Hans keek op. Hy wierp nogmaals een blik op het beold on toon op de ineonge- zonken gestalte met de droeve oogen en do dorre trekken. „Het kan toch niet is dat uw eigen portret, heer baron?" „Dat was het eens en dertig jaren ge leden moet het zeer goed geleken hebben. Ik heem het u niet kwaiyk, als gy er geen geiy- kende trekken meer ln vindt, want ik ben nog «lechts eea ruïne^ evenals myn „Ebersburg!"" Do woorden klonken zoo diop treurig, dat Hans terstond zich wat inhield en zyn best deed den ouden man te troosten. „Ja toch, nu herkon ik do trekken er duidelyk in," verzekerde hy. „Hot beeld had aanstonds iots bekends voor my, maar ik dacht, dat het een uwer zonen voorstelde." „Ik heb geen zonen," antwoordde Eberstein woemoedig. „Myn geslacht storft met my uit, want mijn eerste echt is kinderloos gebleven en uit do tweede werd my slechts een dochter geboren. Ik begryp niet, waar Gerlinde biyft; ik zal haar eerst wel moeten roepon." Hy stond mot moeite op en ging naar de aangrenzende kamer, waarvan do deur ge sloten was. „Gerlinde van Eberstein brrl" dacht Hans. „\Vat klinkt dat deftig l Zoker een burchtvrouw van middelbaren leeftyd, want daar haar vader in de zeventig is, moot zyn dortiter minstens veertig zyn; nu, aan zoo'n damo kan men zich best in een pelsmantel gohuld voorstellen." Hy keok met middelmatige nieuwsgierigheid naar de deur, sprong echter plotseling als geëlectriseerd op, want wat hy daar op den drempel zag verschynen, overtrof verre zyn verwachtingen. Hot was de teere gestalte van een nog zeer jong meisje, in een eenvoudige gryze kamerjapon, het donkere haar opgestreken en in vlechten op het achterhoofd vastgemaakt. Het nog klnderiyke gezichtje zag een weinig bleek, en al kon men het ook niet 6choon noemen, het bezat toch ontegenzegiyk veel bekoring. Yan de oogen zag men niets dan de diep neergeslagen wimpers. De vryheer moest dus eerst op lateren leeftyd tot een tweede huweiyk overgegaan zyn, want zyn dochtertje telde hoogstens zestien jaar. „Hans, vryheer van AVehlau AVehlenberg op „Forschungstein" myn dochter Ger linde!" stelde de slotheer in alle deftigheid voor. Hans was zóó verrast, dat hy twee buigingen achter elkander maakte, die do jongedame van haar kant met een ongeloofiyk sty ven groot beantwoordde, dio het midden hield tusschen een knikje en een buiging. Toen nam zy, nog altyd met neergeslagen oogon, haar plaats aan tafel in, waar het koude avondeten reeds opgebracht was, en het drietal begon aan den zeer bescheiden maaltyd. De oude vryheer was zeer spraakzaam en onderhield zich onafgebroken met zyn gast, die door de bewondering van zyn beeld zyn geheelo hart gewonnen had; juffrouw Gerlinde daarentegon sprak zooveel te minder. Zy nam stil en oplettend al de kleine plichten eonor huisvrouw waar, hield zich daarby echter styf als een standbeeld, en beantwoordde elke poging van Hans Wohlau, om haar aan het praten te krygen, met een hardnekkig stil- zwygon; haar vader nam dan geregeld het woord in haar plaats, en daarby bleef haar gelaat zoo onbeweegiyk, alsof zy niet hoorde, wat er gesproken werd. „Het arme kind schynt doofstom te zyn," dacht de jonge man modelijdend. „Jammer van het lieve gezichtje. Als zy ton minste maar een enkelen keer de oogen wilde opslaan." Hy deed nog een laatste poging, door zich rechtstreeks tot haar te wenden met de vraag of zy reeds lang op den „Ebersburg" woonde en of het er 's winters niet eenzaam was. Gerlinde bleef ook nu zwygen en haar vader gaf het antwoord. „Wy leven hier jaar in, jaar uit, en myn dochter is van haar vroegste jeugd af aan de eenzaamheid gewend. Ik heb haar echter beloofd, dat zy de volgende week eenige dagen naar „Steinrück" raag gaan, op drin gend verzoek der gravin, wier petekind zy is. Gy kent toch zeker do gravin Steinrück?" „Zeker, ik heb de eer." „Een oud geslacht, maar volle tweehonderd jaren jonger dan het mynel" sprak de vrijheer met een glans van genoegen op liet gelaat. „Do stamvader dor Stoinrücks wordt oorst tydons do kruistochten vermeld, en treuriger- wyze kleeft ook een vlek op hun stamboom, wegens een huweiyk, maar oerst ln den laatstou tyd. Het gebeurde een dertig jaren geleden; tot zoo lang was hot geslacht vlekkeloos." „Sedert de kruistochten! En in do negen tiende eeuw moet hun zulk een ongeluk overkomen 1" riep Hans uit op oen toon, die hem een goedkeurend knikje van zyn gast heer deed verwerven. „AYel een ongeluk l Gy hebt volkomen gelyk. Toch schynen zy een goed ontwikkeld gevoel voor hun stand to bezitten en daar houd ik buitengewoon van. Ja, graaf Michaël is don slag te bovon gekomen; ik zou dat niot ge kund hebben, my had hy verpletterd, want myn stamboom ls roin, tot op dit uur, go- heel reinl" Hiermede begon hy een zeer breedvoerige, historische uiteenzetting over gezegden stam boom, waarin hy met do eeuwen maar zoo omsprong, en de volle tweehonderd jaren jongere graven van Steinrück behandelde, alsof zy pas kwamen kyken. Hans lotto or niet ophy brak er zich nog altyd het hoofd moe, of freule Gerlinde van Eberstein werkoiyk doofstom zou zyn of niet, en dat hield hem zoo bezig, dat de verteller zyn verstrooidheid bemerkte en hem een weinig gevoelig vroeg, of hy wel luisterde. „Natuurlyk, ik bewonder den volkomen reinen stamboom," verzekordo do jonge man. „Dus de Eberstein—Ortenau „Voeren dezen dubbelon naam sedert do veertiende eeuw," ging de vryhoor voort. „Gorlinde, myn kind, vertel onzen gast eens, hoe dat gebeurde." Freule Gerlinde vouwde do handen op tafel, ook nu nog sloeg zy de oogon niot op, en haar gezicht bleef onbeweeglijk; maar zy begon plotseling tot verbazing van haar gast te sproken of veel meer oen le3 op te zoggen, als een kind, dat op de schoolbanken zit: „In het jaar dertienhonderd zovontig was or oen veeto ontstaan tusschon Koenraad van Ebe. stein en Baldowyn van Ortenau, omdat de hand van Ilildegondo van Orlonau aan ridder Koenraad van Eberstoin beloofd was, by welko veete zoowoi do „Ebersburg" als het/ slot „Ortenau" vorschoideno malen verbrand werc'en, tot in het jaar dortionhondord een on zeventig ridder Baldowyn door do Eber- steiners gevangongenomen werd ou in oon kerker opgesloten gehouden, tot hy oindoiyk in het huweiyk van Hildegonde met Koenraad bewilligde; dat huweiyk werd in het jaar dertienhonderd twee on zovontig motgrooton luister gevierd on het gevolg hiervan was, dat by den dood van ridder Baldowijn in het jaar dertienhonderd zes en tachtig do burcht „Ortenau" met allo bybehooronde goederen aan de heeren van Eberstein kwam, die sedert dien tyd den naam van Eborstein-Ortonau voeren." „O, dat is vorbazendt" zeido Hans, die workeiyk stom van verbazing stond over dit verslag van de gewaande doofstomme. Hy begreep niet hoe zy onder hot spreken hy adem bleef, wyl hy dien reods door het luisteren verloor. (TYordl vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1