N9. 12417 Vrijdag W Augustus. A9. 1900 <§eze (§oarant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. jPeuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* Voor Lelden per 3 maanden, i i i 1.10. Franco per post I. I 1.10. Afzonderlijke Nommer* I I 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIKDfr Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 17 Augustus. Do beèediging en in-functie-stelling van do by heb 4de regiment infanterie benoemde luitenants J. Kamphuis Suermondt on C. W. 'Ten Brink zal morgenmiddag om halfdrie op het Schuttersveld plaats vinden. Het diploma voor eindexamen aan de hoogere burgerschool alhier is toegekend aan W. H. G. Beck, P. Du Croix, A. M. Van 'Deventer, G. A. E. Duyster, H. F. Ferwerda, F. Goossens, E. Grivel, J. F. Hackfoort, C. Van der Hoeven, P. J. J. Van der Horn van :den Bos, R. Horst, C. De Jong, P. Huffnagel, ;F. J. De Koning, J. A. De Koning, K. N. Korteweg, A. W. Koster, J. 0. Van Leeuwen, ,R. Mao Gillavry, H. A. Van Oorde, P. H. Roessingh, A. J. J. Sanders, J. H. G. Schouten, j W. P. Smit, 0. De Stoppelaar, M. H. C. Vreedo en E. M. Van der Zyi- I Met inbegrip van die der andere hoogere burgerscholen in deze provincie onderwierpen zich aan het eind-examen 192 candidaten, waarvan er 10 extraneï waren en 2 zich terugtrokken. Afgewezen werden 33 candidaten. Gisteren werd te Roermond de 70ste .vergadering gehouden der „Nederlandsche Botanische Vereeniging", onder voorzitterschap 'van dr. L. Vuyck, uit Leidon, in tegenwoordig- 'heid van een groot aantal leden. t Aan de nagedachtenis van den heer H. W. Groll, overleden te Haarlem den 5den Juni, werden eenige waardeerende woorden gewijd, terwijl werd medegedeeld, dat behalve zjjn herbarium en een deel van zjjn boeken een 'schenking in geld aan de vereeniging was vermaakt. I Vervolgens werd medegedeeld, dat de uit gave van de 2de editie van den Prodomus Florae Batavae, Vol. I, verzekerd was door de milde schenking van mevrouw de weduwe IS. SuringarValckenier, daarmede handelende 'in den geest van haar echtgenoot, wijlenden 'voorzitter prof. W. F. R. Suringar. Hierdoor verkrijgt de vereeniging de beschikking over het nog ontbrekende geld ter uitgave van gemeld werk. Op voorstel van het bestuur nam de ver gadering eenparig aan, deze nieuwe editie op te dragen aan de nagedachtenis van haar betreurden voorzitter. Tot leden der commissie ter beoordeeling i der in te zenden prijsvraag Herbaria voor de provinciën Limburg en Noord-Brabant werden benoemd de heeren H. J. Kok Ankersmit, ,D. Lako en dr. L. Posthumus; en "bij even tueels verhindering van den laatste, niet ter vergadering aanwezig, dr. H. W. Heinsius. Tot gewone leden werden benoemd de heeren O. A. Backer te Haarlem, A. Koning te Valkenburg, W. J. Jongmans te Leiden, dr. H. E. Th. Van Sillevoldt te Oegstgeest, ■dr. G. Postma te Almeloo, H. "W. Docters van i Leeuwen te Bussum en E. A. Rovers te Asten. Wetenschappelijke mededeelingen werden gedaan door mej. A. Ogterop en de heeren H. J. Kok Ankersmit, J. Valckenier Suringar, 'L. Rleter, W. W. Schipper, D. Lako, G. |Yan Vloten en door den voorzitter en den conservator. De volgende zomer-vergadering zal gehouden 1 worden in de omstreken van Naarden. Gedurende de volgende dagen zouden excur- sies worden gehouden btf Beegden, Thorn en Stamproy. i Voor de hoofdakte is geslaagd de heer H. J. Van Doom, van Bodegraven. Van het bekende werkje van prof. W. i Van der Vlugt over Finland is een Fransche vertaling verschenen, onder den titel„Le Conflit Finlandais envisagé au point de vue juridlque"; Paris, Editions de L'Humanité Nouvelle. De Schah van Perzlë zal tijdens zijn verbluf hier te lande logeeren in het achter gedeelte van het Koninklijk Paleis in de residentie. Een gedeelte van het gevolg zal een anderen vleugel van het Paleis betrekken; de overige leden van het Huis van den Schah zullen in hotels hun intrek nemen. De Schah is voornemens daags na aan komst in Den Haag H.H. M.M. te Soestdyk te bezoeken. De eerstvolgende vergadering van den Ministerraad zal 29 dezer gehouden worden. De hoofden der departementen zijn dan in Den Haag terug. Hr. Ms. gezanten te Londen en te Rome, die met verlof zyn, worden binnenkort In Den Haag verwacht. Het Italiaan8cke Parlementslid Dr. Chris- toforis is In Den Haag In het f Hotel Central" afgestapt. De directie der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorwog-maatschappiJ heeft de volgende circulaire aan haar ambtenaren en beambten, die door de Britsche regeering ver dreven zijn uit de Zuid-Afrikaansche Republiek, toegezonden De vast aangestelde ambtenaren en be ambten der N. Z.-A. S.-M., die door de Britsche regeering verdreven zijn, worden geacht buiten gewoon verlof to hebben zonder behoud van salaris. Ten einde de onvrijwillige verlofgangers te gemoet te komen in hun levensonderhoud, zal de maatschappij hun tot nader order maandelijks toekennen: Gehuwden met gezin. A. Ambtenaren in Afrika een salaris genietende; beneden 15 pd. st. van 15 20 pd. st. f 90, voor leder 1 pd. st. salaris boven 20 pd. st. 2, met een maximum van ƒ250; B. beambten, in Afrika een salaris genietende: 12 pd. st. 'smaands of 1 penny per uur en daar be neden ƒ40, per 1 pd. st. 's maands of 1 penny per uur meer ƒ2, met een maximum van 05. Ongehuwden of gehuwden zonder gezin respectievelijk f 40, 60, ƒ1.25, ƒ150; 30, f 1.50, ƒ43. Het staat, zegt de directie verder, den ver lofgangers vrij om gedurende hun verloftijd tijdelijke werkzaamheden voor anderen te verrichten. Van de daarvoor genoten ver diensten komt Va in vermindering van boven bedoelde toelage. Zoodra de directie hun diensten in Zuld- Afrika weer noodig heeft, moeten de ver lofgangers zich op het door de directie te bepalen tijdstip weder te Pretoria aanmelden. De reiskosten naar Pretoria zullen, wat de ambtenaren en beambten betreft, ten laste der Maatschappij komen, volgens de daarom trent bestaande bepalingen. Hy, die tydens het gedwongen verlof oon vaste betrekking aanvaardt, moet daarvan onmiddeliyk aan de directie kennis geven. Dr. Hendrik P. N. Muller ia voor korten tyd naar het buitenland vertrokken. Het consulaat-generaal van den Oranje-Vrystaat wordt weder waargenomon door een der secretarissen. De Koninginnen zouden hedenmiddag te vyf uren een rytoer door Bussum maken. H. H. de Koningin-Moeder, vergezeld door een hofdame, bracht gistermiddag onverwachts een bezoek aan het gasthuis „Aldegonde", te Amersfoort, do stichting van baron Van Boet- zolaer van Oosterhout, welke reeds zooveel leeds verzachtte en die in tyden van ziekte of by plotselinge ongevallen zoovelen ten heul was, wyi de gemeente Amersfoort geen eigen zlekeninrlchting heeft. Naar aanleiding van het laatste schrijven van dr. Mac Leod aan dr. Llngbeek zal in overleg met laatstgenoemde door het hoofd- comitó van het Ned. Roode Kruis worden voorzien in de behoefte aan melk en medi- cynen voor de ambulances in Zuid-Afrika. De Nederlandsche en Belgische studen ten hebben uit Antwerpen aan dr. Leyds een telegram gezonden, dat ongeveer als volgt luidde „De studenten van Noord- en Zuid-Neder land, zich te Antwerpen verbroederende, betui gen den Transvaalse hen helden hun warmste sympathie en bewondering. (W. g.) Oouvée". Naar de „Nieuwe Gron. Ofc." verneemt, is professor Kraus benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In het jongste nummer van het gTyd- schrift voor Onderwys en Opvoeding" vertelt de heer A. M. 0. G. Knottnerus, te Utrecht, een en ander van het „Paedagogisch Semina rium", dat aldaar door den privaat-docent in paedagogie dr. J. H. Gunning Wzn. is opge richt, op het voorbeeld van dergeiyke seml- nariön, die in Duitschland reeds lang bestaan. Het doel der instelling is om aan jonge aan staande docenten by het hooger en middelbaar onderwys de gelegenheid te geven, zoowel theoretisch als practisch de opvoed- èn onder- wyskunde te bestudeeren. Er zyn thans 10 leden, jonge leeraren en studenten en één hoofd eener school te Rotterdam. Er worden des Yrydag8avonds om de 14 dagen vergade ringen gehouden in het Universiteitsgebouw, waarin onderwerpen van paedagogischen of didactischen aard worden behandeld; ver der worden aan verschillende Inrichtingen van hooger en middelbaar onderwys door de leden klassikale proeflessen by gewoond, die daarna in een vergadering met den leeraar, die de les gaf, worden besproken; en in de derde plaats worden door alle leden te zamen nu en dan scholen van verschillenden aard, ook wel buiten Utrecht, bezocht. Men is mede begonnen met het aanleggen van een paeda- gogische bibliotheek. De heer Knottnerus is secretaris van deze Instelling en hoopt, dat velen opgewekt mogen worden, óf door hun krachten, óf door hun gaven, dit hoogst belangryke, maar hoogst moeliyko werk te steunen. Do correspondent te Parys van de „N. R. 0." 6eint, dat aan Nederlaud op de wereldtentoonstelling 22 eerste pryzen, 87 gouden, 75 zilveren en 48 bronzen medailles en 87 eervolle vergeldingen ten deel zyn gevallen. Hy heeft vernomen, dat uit Rotterdam de inzendingen der gemeente, der ambachts school en van de firma Van Duiken Weiland Co. eerste pryzen hebben verworven. Verder kreeg de heer Eckstein een gouden medaille. De topographische inrichting, de Ryks- normaalschool te Haarlem, de Vereeniging tot bevordering van den boekhandel, en de af- deeling-visschery verwierven gouden medailles. Te Rotterdam behaalden nog de soholen van mejuffrouw Duker en van den heer Esmeyer, de Holland—Amerika-iyn, de My. Feyenoord, de firma Fop Smit, a/d. Kinderdijk, do heeren Smulders, Becker Sons en Drlesse gouden medailles. Om halfnegen kwam gistermorgen aan den Hoek-van-Holland aan het Koninkiyk jacht Osborne" met den prins en de prinses van Wales en gevolg aan boord. Z|j werden er ontvangen door den Engelsohen consul te Rotterdam, den heer Turing, die hen tot het Centraalstation te Rotterdam begeleidde. Om 10.36 vertrokken zy per specialen trein naar Kleef. Naar men verneemt, zal de begrafenis yan den te Seelesberg overleden consul van Oostenryk-Hongarye, den heer Fr. Van Overzee, plaats hebben te Dordrecht, morgen, Zaterdag, om halftwaalf. Te Pfinacker herdacht de zeereerw. heer B. A. Van 't Rood, pastoor der R.-Kath. Ge meente, zyn 50-jarig priesterschap onder veel blyken van belangstelling en waardeering, ook van de zyde dor protestantsche bevolking. Wegens den hoogen leeftyd van den jubilaris bepaalden de feestelykheden zich hoofdzakelijk tot kerkelijke plechtigheden. Het stoomschip „Sumatra", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 10 Aug. Kaap Roca; do „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 16 Aug. van Perim. Hillegom. Woensdag 29 Aug. a. s. zal er ingevolge art. 14 der Keur schouw worden gedroven over alle slooten, gelegen in den Elsbroekerpolder. Ouil-Ade. Terwyi overal de vlaggen waren uitgestoken, deed ongeveer te halfzeven de zeereerw. heer B. Van Geldorp, die zfjn zilveren priesterfeest vierde, zyn intocht in de parochie, begeleid door een eerewacht te paard (waarvan de voorryder, de heer P. Bakker, don jubilaris aan de grenzen der parochie welkom heette en gelukwenschte) en gevolgd door familie en geesteiyken, onder het plechtige gelui der klok, terwyi een talryke menigte den feesteling opwachtte. Een fraaie eorepoort stond by den ingang der kerk, waar de weleerw. pater Barnabas in een treffende toespraak den jubilaris wel kom heette en gelukwenschte. Deze toespraak werd door den jubilaris beantwoord. Nadat de feesteling op plechtige wfize de kerk was binnengeleid, werd het Lof aange vangen. Den volgenden dag had een algemeene Communie der parochianen plaats. Onder de plechtige Hoogmis, waaronder het koor op verdienstvolle wyze de 4-stemmige „Missa Jubilaei" van Aug. Wilttberger uitvoerde, hield de zeergel. heer prof. Rykenberg, van het seminarie Hageveld, een feestrede. Na de H. Mis had er een algemeene receptie plaats. De leerlingen der R.-K. Parochiale school, die den jubilaris een prachtigen bloem tuil hadden aangeboden, zongen hem eenige feestliederen toe. Het feest werd besloten door oen plechtig Lof met Te-Deum. Ter herinnering aan het feest zyn door den jubilaris een tweetal prachtige vanen aan de kerk gesohonken. Ook de armen werden door hem op milde wfize bedacht. Uit de „^>tiAa,t.-»eoixra.rxt>'. Kon. besluiten. Mot ingang van 1 Sept. 1900 opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Deventer dr. A. J. kronenberg, te Deventer; P. 0. H. Bauduin benoemd tot burge meester dor gemeente Maastricht. Alsnog benoemd tot lid der commissie, die, met ingang van 1 Augustus 1900, gedurende éón jaar, te Amsterdam belast zal zyn met hot afnemen van de practische examens van arts, M. A. Meudes de Leon, arts te Amsterdam. Peneioen verleend t-en laste van den Staat aan H. L. Les, ten bedrage van 869 'sjaars. Min. beschikkingen. Benoemd aan 's llyks veeartsenijschool te Utrecht, voor het tijdvak van 1 Sept. 1900 tot en met 31 Aug. 1901, tot assistent by het physiologisch-pathologisch laboratorium, G. A. Van Lier, veearts te Amsterdam; de kliniek en de geneeskundige leervakken, W. Stuurman, veearts te Amsterdam; de kliniek en do heel kundige leervakken, H. J. Van der Schroeff, vee arts te Utrecht. Oe gevangenen van het Roode Kruis. Ouder dit opschuift bevat de „N. R. 0.* het volgende: Het is al etteiyke weken geleden, dat het Nederlandsche volk met pynlpke verbazing vernam, dat de leden van de tweede arnbu- lance van het Nederlandsche Roode Kruis en een Nederlandsche dokter van de Russisch- Hollandsche ambulance door de Engoischa militairo overheid in Zuid-Afrika gevangen waren genomon en naar Kaapstad gezonden. Wy hadden hier zooveel gehoord van de groote toewyding, waarmede die mannen en vrouwen doctoren, verpleegsters en ver plegers hun moeiiyke taak in het leger der Boeren haddon ver-uld, dat dit plotse linge, oneervolle einde, aan hun werk gemaakt, ons volk grievend aandeed. De vraag ree3 dadelijk: Waardoor hebben die mannen en vrouwen zulk een behandeling van de zyde der Engelschen, wier zieken en gewonden mede van die ambulances profijt hebben gehad, verdiend Er gingen geruchten over de redenen van hun gevangenschap rond, maar het was geboden stelliger bericht af te wachten. Intusschen vernam men hier met voldoening, dat onze Regeering zich dadoiyk de zaak aangetrokken en zich met de Engel- sche Regeering in verbinding gesteld had om zoo mogeiyk de vrijlating van de krfigsge- vangenen te verkrygon. Dat heeft echter niet gebaat, want het bericht kwam, dat do man- lyke leden van die ambulances gevankelijk naar Ceylon waren gevoerd en de vrouwo- ïyko bevel gekregen hadden naar Europa terug te keoren. 8edert Is er in de laatste dagen eenig licht over deze pyniyke gebeurtenissen opge gaan. Vooreerst door een brief van dr. Cartier van Dissel, na het vertrek van dr. Van Leersum, leider der Russisch-HollaDdeche ambulance to Kroonstad, en vervolgens door oen brief van dr. Van Houtum, dokter by de tweede Nederlandsche ambulance. De eerste schroef, dat hy gevangengenomen was, omdat hy op een rit buiten het dorp een anderen weg genomen zou hebben dan waartoe zyn pas hem recht gaf, hetgeen hy ontkende, en omdat hy gereden had In gezelschap van een correspondent van een Boerenblad, hetgeen hy eveneons ontkende, aangezien het blad, waarvan de bewuste persoon correspondent was geweest, opgehouden had te bestaan; sedert had hy zich by het Roode Kruis aangesloten. Dr. Van Houtum schreef, dat hy en zyn medeleden der ambulance, naar hy vernam, gevangengenomen waren, omdat zij brieven voor Boeren te velde, van verwanten afkomstig en bevattende louter particuliere mededeelingen en on-dits, vier revolvers met eenige patrone en allerlei soort kogels, als rariteiten ver-# zameld, by zich hadden. Beiden beklaagden zich over de behandeling die zy van de Engolsche militaire overheden ondervonden hadden, met name, dat hun belet was, zich behooriyk met hun consul in ver binding te stellen. Te geiyk met het bericht van de gevangen neming van het personeel der tweede ambu lance deden hier geruchten over de reden daarvan de rondte, welke geruchten vrywel overeonkomon met hetgeen dr. Van Houtum schryft, on de vraag rees of een dergeiyk licht vorgryp, zoo het al een vergryp tegen de bepalingen der Genoefscbe confentie mocht heeten, niet voldoende gestraft ware met een bevel om dadelijk het ooiiogstooneel te ver laten, en gevangenschap met deportatie niet 85) „Myn haat?" herhaalde de jongo man met een eigenaardige trilling in zijn stem. „Nu, wat is het dan anders? Toen gij pnjj laatst de ontmoeting met uw grootvader berichttot, heb ik gezien hoe etljf en onver zoenlijk gij nog altijd tegen hem over staat, en nu wilt gij het zelfs op onschuldige bloedverwanten van den graaf verhalen, die tl slechts vriendschap bewijzen 1 Gy hebt mij nieta van de kennismaking met hen .verteld, maar Hana deed het uitvoerig. Hl) schijnt geheel door de jonge gravin betoovord te zijn." „Zoolang hy haar zien kon! En zoodra wy weder in de stad zijn, is hy haar vergeten hom valt dat licht genoeg." Do woorden moesten spottend zyn, maar klonken bitter, zoodat Valontyn vol be vreemding het hoofd schudde, t „Dat is in dit geval uw geluk," antwoordde hy. „Het zou treurig zyn, als Hans de zaak érnstig opnam, want afgezien van het verschil in stand, is de hand van de gravin toch reeds lang verzegd." „Verzegd aan wien?" vroeg Michaêl op driftlgen toon, terwyl hy zich omwendde, y „Aan graaf Raoul Steinrück. i In die kringen worden de meeste huwe- lyken door een familieraad geregeld, en dat >s ook hier gebeurd, reeds jaren geleden. £en verloving heeft er nog wel niet plaats gehad, omdat de gravin niet besluiten kon kich van haar dochter te scheiden, spoedig ï»l deze evenwel plaat* vinden." De pastoor was ln de familieaangelegen heden geheel ingewyd. Hy deelde ze nu ln volle kalmte en eenigszins omslachtig mede. Daarby ontging het hem, dat zyn toe hoorder zwygend bleef luisteren. MichaGl keek weder het raam uit. Hy drukte het voorhoofd tegen de ruiten en bleef nog geruimen tyd zoo staan, toen het verhaal reeds uit was. „Het zal vandaag onrustig by u in huis zyn, oerwaarde," zeide hy eindeiyk; „en ik wil den koster ook niet lastig vallen. Het was misschien het beste, dat ik naar de hout- vestery ging en daar tot morgen bleef." „Wat valt u Id?" riep de goede pastoor ongeduldig uit. „Ik begryp uw terughouding, waarvan Hans u een verwyt maakt, maar nu gaat hot toch te ver." „De gravin weet or niets van, dat ik hier ben, en als gy het haar verzwygt „Dan hoort zy het toch van Katrien of den koster. Een gast in myn eenzame pastorie 1b een zeldzaamheid. Iedereen spreekt daarover en hoe moet ik dan tegenover de gravin uw vlucht verontschuldigen „Vlucht?" stoof do jonge officier op. „Nu, waarvoor moet zy het dan houden, omdat zy niet weet, in welke betrekking gy tot de Steinrücke staat?" „Gy hebt geiyk," zeide Michaêl, terwyl hy diep adem haalde. „Het zou een vlucht, een - lafheid zyn - ik zal blyvenl" „Ja, voor verstandige redeneeringen zyt gy niet vatbaar," antwoordde de pastoor, met een vluchtig lachje, „maar zoodra men van vluohten spreekt, ontwaakt de krygs- man in u en dwingt u stand te houden. Haar nu moet ik gaan zien, wat Katrien doet; zy schynt werkalyk hot hoofd verloren te hebben; ik zal haar wel met raad en daad moeten bystaan." Michaöl bleef alleen achter. Hy had weg gewild en men dwong hem te biyven. Zyn oogen dwaalden den straatweg langs, die in de verte uit het dal opwaarts voerde. Vlucht I Do jonge kryger was verstoord by dit woord opgesprongen, en toch was hy reeds sedert weken op de vlucht voor een macht, waarvoor hy zich niet buigen wildo en die hem trots alles wist to bereiken. Alsof zy met een demon een verbond gesloten had, zoo kwam zy hom altyd weer nader. Ginds in de drukte en het gewoel en hier in het eenzame Alpendorp; en altyd, wanneer hy er het verst van verwyderd meende te zyn, stond zy plotseling voor hem. Nu gold het weer, oog in oog tegenover haar te staan, en Michael wist, wat dit voor hem te be duiden had, maar terwyl hy zich nu somber, vastbesloten en strydvaardig oprichtte, zag hy er niet naar uit, dat hy de nederlaag lyden zou. De verwachte gasten waren op den be paalden tyd aangekomen, de gravin ln een kleinen, voor zulko tochten byzonder ge- schikten bergwegen, terwyl haar dochter er do voorkeur aan gegeven had den weg te paard af te leggen. Een kamervrouw, die reeds ln den wagen reed, en een dienaar te paard, begeleidden de dames. Gravin Hortense had ook mee willen gaan, maar zy leed nog aan de gevolgen van een zenuwtoeval, waardoor zy tegen den vermoelenden bergtocht niet bestand was. Zoodra ci« dames aangekomen waren, haddon zy eon bezoek aan de kerk gebracht. De groote mis zou eerst morgen plaatB hebban. Nu was het namiddag geworden on do pastoor schreed in gezelschap zyner gasten langzaam door het dorp. De gravin, die zich vermoeid gevoelde, was ln de pas torie gebleven. Michael daarentegen had zich by den wandeltocht moeten aansluiten, want gravin Hertha, die gewoon was als eon voretin over haar omgeving te gebieden, had hem daartoo uitgenoodigd op een wyze, die geen tegenspraak duldde. Het was reeds in het midden van Sep tember, maar de dag was buitengewoon warm geweest. Dat kon men zelfs op deze hoogte voelen; er heerechte een zwoele, drukkende temperatuur. De vlakte, waarop St.-Michaël verstrooid lag, werd nog helder door de zonbeschenen; de hemel was wolkenloos, maar dichte nevelen zweefden onrustig iangs den berg wand heen en pakten zich om de toppen samen en schenen een stryd te voeren met de brandende zon. De dampen leken de over hand te krygen, want er kwamen langzaam uit de verte donkere wolken opzetten. „Ik vrees, dat wy vanavond onweder zullen krygen," Bprak Valentyn. ,'tWas ook een dag of wy nog midden in den zomer waren." „Ja, dat hebben wy op onzen tocht ook ondervonden," stemde Hertha mee in. „Denkt gy, dat wy er aan denken moeten terug to koeren „Neen," verklaarde Michael met een onder zoekenden blik naar do bergen. „Als de wolken zich daar ginds aan den Adelaars- wand verzamelen, zooals nu, blyft de bui meestal urenlang om de rotsen hangen vóór zy losbreekt en de regon valt ook gewoonlyk in de dalen neer zonder ons te deren. Een onweder zal er komen zie, daar flikkert reeds St.-Michaöls vlammend zwaard 1" Hy wees naar den Adelaarswand, waar men wezenlyk reede weerlicht zag, slechts zwak en nog ver af, maar toch duideiyk waarnoembaar. „St.-Michaêls vlammend zwaard?" horhaaldo Hertha vragend. „Zeker, kent gy dan de oude legende van het volk niet, die hier door heel het gebergte verbreid is?" „Neen, ik ben altyd slechts hooi kort hier geweest, en nog nauwelyks met het volk in aanraking gekomen." „De legende ziet in de bliksemstralen hel vlammende zwaard van den vertoornden aarts- ongel, dat uit de wolkeu te voorschyn schiet, en de onwodera, die in de dalen zoo dikwyls onheil aanrichten, gelden voor zyn straf gericht." „St.-MlchaSl houdt van storm on vlammen, sprak Hertha lachende. „Ik ben er altyd zeer trotsch op goweest, dat juist de voornaamst^ engel des Hemels de aanvoerder is. Gy draagt Immers ook zyn naam, zooals myn oom Steimilck." Valontyn wierp een snellen, wel wat be zorgden blik op z«n vroegeren kwookeling. maar diens gelaat bleef onverandoriyk en hU antwoordde op 7o)kovae-n bedaarden toon. „Jawel, heel toevallig 1" De dag van den Heilige is dicht by, wendde de jonge gravin zich tot den pastoor. „De Bedevaartsplaats is dan zeker druk be zocht; is het mot, eerwaarde?" (Wordt vervotgdJ

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1