De Gracieuse. H W Dr. OPPENHEIM, Arts, O i Ph W Q ADVERTENTIES. is weiier te corisulieeren. BUITENLAND^ Frankrijk; Op het Elyeée werden heden de bureelen van do koloniale congressen aan den president der Republiek voorgesteld. Vooral het congres der koloniale sociologie, dat de belangen der lnlandsche bevolking en van de andere inboorlingen der koloniën be handelde, heeft belangrijke vraagstukken aan de orde gesteld. Besloten werd een blijvend bareel te benoemen, dat een volgend congres gal voorbereiden. De voorzitter van het congres bracht by de sluiting zyn bijzonderen dank aan de Neder landsche medewerkers en aan het eenige vrouwelijke congres-lid, de presidente der vereeniging „Oost en West". Van den eere-president, minister Oremer, was een telegram ontvangen, dat hy met .belangstelling van den arbeid van het congres zou kennis nemen. Nadat de president der Fransche Republiek ,t0 Parys van Marseille, waar hy aan de naar .China vertrekkende troepen vaandels had over handigd, was teruggekeerd, vergezeld van den president van den ministerraad en de ministers van oorlog en marine, liep hy, alvorens het fetation te verlaten, naar de locomotief van den extra-trein, om den machinist en den stoker do hand te drukken. De heer Loubet bedankte vervolgens de ambtenaren der spoorweg-maatschappy, die hem op zyn reis naar Marseille hadden ver gezeld. Steeds wordt van nieuwe werkstakingen gewag gemaakt. Juist is te Havre de staking 'geëindigd of in de andere havenplaatsen be gint het. Te Dieppe hebben nu weer de stokers het werk neergelegd. Te Rouaan is een begin van staking geweest. De twintig stokers, die het initiatief namen, werden echter door hun makkers niet gesteund. Daitsohland, Te Halle is het Congres van Duitsche coöperatieve landbouwvereenigingen geopend. Het ryk, alle bondsstaten en Oostenryk- Jlongarye, Nederland en België zyn op het 'congres officieel vertegenwoordigd. Van de universiteit te Bonn weet de ^Miinch. Fr. Presse" het volgende te ver tellen: Professor Zorn, een van de gedelegeerden van Dultschland op de Haagsche Vredesconfe rentie en bekend als aanhanger van de school, die het bestaan van hot volkenrecht ontkent, 'als hoogleeraar in het staatsrecht dien overeenkomstig in reactionnairen zin werk zaam, werd aan de universiteit te Bonn als hoogleeraar in het volken- en staatsrecht beroepen. Toen de faculteit zich tegen de benoeming verzette, werd te kennen gegeven, 'dat, als zy zich bleef verzetten, de kroon prins niet de hoogeschool te Bonn, maar een andere zou bezoeken. Vereenlgde Staton* De bekende spoorwegkoning C. P. Hun tington, te Nieuw-York, stierf gistoravond plotseling in den ouderdom van 78 jaar. De Iersche Boud in Amerika heeft zich tot president Mac. Kinley gewend, om zyn aan- dacht te vestigen op de schending van het inter nationale recht, waaraan de Engelscheregeering zich heeft schuldig gemaakt door gevangenen, met name Amerikanen van Iersche afkomst, naar Ceylon te transporteeren. De Bond verzocht de Regeering der Ver. Staten de onmiddeliyke invryheidstelling dezer krügsgevaDgenen te vragen en op een schade vergoeding aan te dringen. Goudkust. De werkelyke oorzaken van den Ashanti- opstand en de vreeseiyke belegering van het Engelsche fort in Koemassi worden door een daar wonend Duitscher op de volgende wyze beschreven: De Baseler-zendelingen van het direct achter het Engelsche fort gelegen station erkenden reeds in Januari het dreigende gevaar van ren algemeenen opstand der Ashanti's, maar )iun waarschuwingen vonden by de Engelsche Nmbtenaren geen gehoor. Vooral de zendeling Hamseyer, die een zeer goed kenner van het land is, deed vergeefs moeite om de Engelsche ambtenaren en zelfs den gouverneur van de Goudkust, sir Frederik Hodgson, onder wien het Ashanti-gebied staat, op het dreigende gevaar opmerkzaam te maken. Sedert Januari 1896, de vernietiging van het koninkryk Ashanti en de daarop volgende verbanning van den koning Perempe en eenige hoofden, werd het overwonnen volk op schandeiyke wyze uitgezogen. Het toenmaals door de Ashanti's nog net bytyds in veiligheid ge brachte symbool van de Ashanti-dynastie, de als fetisch en nationaal heiligdom beschouwd wordende gouden koningsstoel, werd door de Engelschen met alle inspanning gezocht, maai* tevens gingen de daarmede belaste ambtenaren, ten minste voor het grootste gedeelte, op roof naar andere kostbaarheden uit en wel voor „eigen rekening". Door goed betaalde spionnen vernamen deze heeren altyd, waar iets te halen was; menige Ashantyn verried de bewaarplaatsen van de kostbaarheden van zyn buren, slechts om de zyne voor de die ven handen van de ambtenaren te redden. Een aantal kleinere „opstanden" werden door deze gruwelyke handelingen veroorzaakt, en een nog grooter aantal executies kwam daaruit voort. Het Engelsche roofsysteem en daar mede de geheele Engelsche heerschappy af te schudden, werd de vurigste wensch van de Ashanti's; zy wachtten slechts op een gunstige gelegenheid en deze gaf sir Frederik Hodgson hun einde Maart, kort na zyn aan komst in Koemassi. Ondanks de hernieuwde dringende waarschuwing van de Baseler- zendelingen moesten de Ashanti's op zyn laatst 31 Maart den „gouden stoel" uitleveren en de sedert 1896 nog achterstallige „oorlogs- schadevergoeding", benevens de opgeloopen rente betalen, pL m. f 2,160,000. De termyn verstreek en de gouverneur droeg een expeditie op den „gouden stoel" te halen, die in een streek van vyf uren achter Koemassi ver borgen zou liggen. Deze door twee officieren aangevoerde troep kleurlingen maakte zich schuldig aan de grootste buitensporigheden tegen de inboor lingen en zoo ontstond de rebellie, die zich met verbazende snelheid uitbreidde, zoodat de nu door den gouverneur gewenschte vreed zame oplossing der dingen, ondanks de pogingen tot bemiddeling van de Baseler-zendelingen, door de verwoede Ashanti's kortweg afge slagen werd." Do achryver van den brief schildert dan de gevaren en kwellingen van de langdurige be legering van Koemassi en het ontzet van de plaats door den Engelschen kolonel "WiUcock en zegt tot besluit: „Met de bevrijding van Koemassi is de opstand echter geenszins be ëindigd, de Engelschen zullen gedurende jaren niet meer de rust kunnen genieten, die zy te voren hier gehad en lichtzinnig verspeeld hebben. Zelfs de noordeiyke stammen en de koning van Dsjabeng zyn thans onverzoeniyk en willen liever ten onder gaan dan langer de Britscho geweldenaren dulden. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Volgens overeenstemmende, te Londen ont vangen telegrammen zouden de Boeren onder De la Rey niet alleen het garnizoen aan de Elandsrivier gevangengenomen, maar ook een groot konvooi, dat op weg was daarheen, buit gemaakt hebben. Een later, hierachter voorko mend ontvangen, telegram klopt hiermede niet. Een telegram van de „Daily Mail" uit Kaap stad luidt als volgt: „De Wet's strydmacht is, volgens vertrouw bare inlichtingen, minstens 3500 man sterk, met 10 kanonnen, waaronder twee vyfponders. Burgers stroomen uit het oosten voortdurend naar zyn kamp, voor een groot deel hebben zy vroeger de wapens neergelegd, on den eed van onzydigheid afgelegd. Men zegt, dat De Wet geen koffie en suiker meer heeft, maar nog voor zes weken vleesch en milies. Zyn trein bestaat uit 200 wagens. Men schat, dat omstreeks 1000 van De Wet's mannen zullen vechten." Laffan meldt uit Pretoria, dat kolonel Mahon uit Rustenburg vertrok toon het garnizoen van Elandsrivier belegerd werd, maar dat hy werd teruggeroepen voordat hy te Elands rivier was aangekomen. Hy kon de kanon schoten nog hooren toen hy terugkeerde. De correspondent der „Daily Mail" te Lorenzo- Marquez seinde gisteren: „De Boeren hebben Machadodorp verlaten en Watervalonder eterk bezet. Het Komati- poort-commando is versterkt met 140 man en 4 kanonnen. Een groot deel van Louis Botha's kamp, tenten en voorraad te Dal- manthua is Zaterdagochtend door brand ver nield." Reuter seinde Zondag uit Ermoloo, dat de Boeren, die hun wapens aan de Engelschen ingeleverd hadden en later door do Boeren gevangen waren genomen, Yrygesproken zyn van de beschuldiging van hoogverraad, en cich nu weer by hun commando's voegen. Naar de „Standard" uit Durban verneemt, melden van de Boeren afkomstige berichten uit Delagoabaai, dat de Boeren Klerksdorp on Heilbron hebben bezet. Uit Kaapstad wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat in den loop van deze week vyftien- honderd gevangen Boeren naar Kaapstad gaan. De „Cape Times" betoogt, dat voortaan allo gevangen Boeren maar naar do kust moeten worden gevoerd, daar dat het eenige middel is om spoedig een eind te maken aan den oorlog. Roberts' genadige handelwyze heeft niets uitgewerkt, zegt het orgaan. De „Times" verneemt uit Kaapstad, dat de toestand van de gevluchte uitlanders wan hopiger en hun stemming verbitterder is dan ooit, want zy ïyden honger, terwyi menschen, die vreemdelingen z'tjn op don Rand, daar be trekkingen krygen. Uit een vorig telegram van lord Roberts maakte men de gevolgtrekking, dat De Wet er in geslaagd was generaal Methuen te ver schalken, daar deze, die volgens oen vroeger bericht in noordelyko richting tegenover De Wet was opgesteld, volgens de laatste lezing zich achter Kitchener bevond, die zelf een aanval heeft gedaan op de achterhoede van De Wet. Te Londen hoopte men nog, dat generaal Smith Dorrien er in zal slagen, De Wot op hot laatste oogenblik den pas af te SDydon en hem aldus te beletten zich in het westen van Transvaal met generaal De la Rey in het district Rustenburg te vereenigen. Het is onwaarschynlyk, dat De Wet zal trachten, zich met de troepenmacht van Christi- aan Botha te vereenigen. Volgens berichten, ontvangen aan het depar tement van oorlog te Londen, zou generaal Methuen zich tegenover generaal De Wet in den weg vergist hebben. Men liet zich on gunstig uit over generaal Kitchener, die door een ontsnapten Engelschen gevangene heeft moeten vernemen, dat generaal De Wet de Yaalrivier was overgetrokken. Uit een telegram van den correspondent van de „Standard" zou men mogen opmaken, dat Methuen verscheiden malen slaags raakte met de Boeren, maar niet by machte was De Wet tegen te houden, hoewel hij den Boeren verliezen toebracht. De correspondent trachtte Potchefstroom te bereiken, maar zag, dat do Engelschen die plaats al ontruimd hadden. Als het De Wet gelukt is, zich met De la Roy te vereenigen, dan is een nieuwe aanval op Pretoria van den westkant niet onmogelyk. Met de mogeiykheid daarvan wordt in verband gebracht hot feit, dat Baden- Powell zich by Commandohook verschanst. Is het vreemd, dat men te Pretoria ongerust is? En is het ontdekken van samenzweringen niet een gevolg van die onrust? Ook het nieuws van heden van het oorlogs- toonoel handelt byna uitsluitend over den zoo van verschillende kanten bestookt wordenden De Wet op zyn tocht van Bethlehem naar Transvaal. Dat blykt ook uit het achterstaande telegram van lord Kitchener, verzonden uit Schoolplaats, tusschen Ventersdorp en KerkskraaL De Wet, die door dezen tocht, onverschillig of hy al of niet gelukt, een plaats krijgt onder de eerste strategen der wereld, heeft biykbaar zoo in het nauw gezeten, dat hy om sneller voorwaarts te komen, drie wagens met munitie in de lucht liet vliegen en dertig uitgeputte paarden in den steek lieh Yan de positie van den generaal hebben naar het schynt 60 Britsche minderen en 1 officier gebruik gemaakt, om uit hun krijgsgevangenschap te ontkomen. Intusschen geeft het ontbreken van het be richt, dat De Wet gegrepen ls, hoop, dat hy ontkomen, dat zyn tocht geslaagd is. Ook zyn er weer berichten uit Boerenbron gekomen, dis dea slag tusschen Ly denburg en Middelburg bevestigen. Het verlies der Engelschen wordt nu iets lager, 400 man, opgegeven. Roberts doet maar net of hy er niets van weet. De Engelschen heeten daar 1500 man sterk te zyn geweest. De „Kölnische Zeitung" is vol lof voor De Wet en schryft: „Het uitbreken van De Wet is, al kan het ten slotte nog mislukken, in physiek en strategisch opzicht een kunststuk. In physiek opzicht, daar hy een weg, die hemels breed van Bethlehem tot Welverdiend reeds 230 K.M. lang is en door een terrein voert vol hoogton en stroompjes, onder groote ont beringen (want het uitgehongerde land zal nauweiyks iets hebben kunnen opleveren voor de verpleging en alleen door het buit maken van transporten zal hy den mondkost, dien elke man by zich had, hebben kunnen aan vullen) en onder voortdurende gevechten met zyn vervolgers heeft moeten afleggen. Een schitterende strategische marsch is hy echter, omdat hy dwars door een gebied ging, dat wemelt van vyandeiyke bezettingen, en de grootste voorzichtigheid en waakzaamheid noodig was, daar dit hoopje van 1500 man in het geheel twee cavalerie-brigades, een divisie infanterie en ten slott6 nog een bri gade infanterie (Smith-Dorrien) tot zich trok en bezighield, en omdat het troepje ontkwam aan deze overmacht, niettegenstaande een van de meest geroemde Engelsche generaals aan de vervolging deelnam. Dat is inderdaad een prestatie, die zelfs zyn tegenstander zal moeten waardeeren, en die De Wet voor alle tyden onder de uitnemende legeraanvoerders zal plaatsen". Te Pietermaritzburg zitten ook veel uitlan ders. Zy lijden daar gebrek. Nu heeft de gouverneur van Natal uit hun naam lord Roberts gevraagd of deze mannen niet to Pretoria en op den Rand politiedienst konden doen. Zy waren dan geholpen en er zouden soldaten los komen. Roberts antwoordde, dat hy het zou overwegen, maar voorshands was het noodiger, voor transport dan voor meer manschappen te zorgen. In een telegram van de „Standard" uit Durban wordt gezegd, dat drie Natallers, door de Boeren krijgsgevangen gemaakt, ingewis seld zyn tegen drie Boeren, die op de „Cata lonia" krygsgevangen zaten. Dat is nog niet voorgekomen. Hoogverraad-wet. In het Kaapsche Parlement gaf gisteren de heer De Waal, secretaris van den Afri kaander bond, een kort overzicht van de debatten, naar aanleiding van het ontwerp over do Hoogverraad-wet gevoerd. Hy zeide, dat de Afrikaander-party niet het recht had een politieken zelfmoord to plegen, door toe te stemmen in het ontnomen van hun rechten aan 10,000 mannon van haar volk. Hy zeide te gelooven, dat het ontwerp wet zou worden, maar hy drong er by hot Huis op aan, de wet zoo zacht mogelyk te maken in de afdeolingon. Andere woordvoerders der oppositie ver klaarden zich voor de vèi'wyzing van het ontwerp naar eon afzonderiyke commissio. Dr. Hoffman, het voormalig hoofd van de Boerenambulance, drong aan op grootmoe digheid onder de tegenwoordige kritieke tyds- omstandigheden. Als de wet werd aangenomen, zou de klove tusschen de rassen nog wijder worden en een Yereonigd Zuid-Afiika onmo- lyk zyn. Het debat werd verdaagd. De Afrikaanders geven nu toe, dat het wetsontwerp door de tweede lezing zal heen komen, maar zy hopen het te wyzigen in de afdeelingen. Rhodes zal in Rhodesia biyven, naar thans aan de „Times" wordt geseind, niettegen staande zyn tegenwoordigheid in Kaapstad dringend noodzakelyk wordt geacht. Hy zal dus niet aan de stemming deelnemen. De Wetgevende Vergadering verwierp met 46 tegen 88 stemmen een motie van den heer Sauer tot het benoemen van een speciale commissie van onderzoek naar de werking van de krijgswet. De hoeren Schreiner en Solomon, van het vorige ministerie, stemden voor do regeering, wier meerderheid grooter was dan men verwacht had. INGEZONDEN. De Verjaardag van President Krugor. Veel Nederlanders zullen zeker wel President Kruger op zyn vyf-en-zeventigsten jaardag, die op 10 October zal plaats hebben, een harteiyken gelukwensch in zyn zwaren stryd voor vryheld en recht, en tot behoud en verdediging van het Hollandsche element, willen zenden. Dat kan men vereenigd, of ieder afzonderiyk doen, maar de brieven met 121/» cent port moeten uiteriyk op het einde dezer maand Augustus met de „General" over Napels vertrekken, on het beste zal zyn, door de veranderiyke omstandigheden het volgende adres te gebruiken: Z. H. Ed. S. J. P. Kruger, Staats-President der Zuid-Afrikaausche Repu bliek, per adres den heer G. Pott, consul- generaal der Z.-A. R. te Lorenzo-Marquez. H. H. Timmer. Rotterdam, 13 Augustus. WE8T-INDIJ3. CURASAO, 27 Juli. De weleerw. heer P. M. J. Jansen, thans op Aruba werkzaam, heeft den 11 den dezer het 25-jarig jubileum gevierd van zyn aan komst als missionaris in deze kolonie. Aan den heer K. Supheert, predikant by de Hervormde Gemeente op Bonaire, thans met verlof in Nederland tot verder herstel van gezondheid, is een laatste verlofs verlenging voor den tyd van zes maaoden verleend. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemoeDe kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijft- en andere inkomsten No. 3 van den dienst 1900/1901, executoir verklaard <len 18den Aag. jL, en herinnert voorts do belanghebbenden aan hun verplichting, om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. LeideD, De Burgemeester voornoemd, 14 Aug. 1900. E« O. JUTA. Weth., loo,-Burg< T o 1 e g aïu mon, LONDEN, 14 Augustus. (R. O.) Lord Roberts pelnt uit Pretoria van den 13den: De generaals Methuen en Kitchener achtervolgen nog steeds De Wet en Steyn. Een telegram van Kitche ner hedenmorgen om. 8 uren verzonden van Schoolplaats, 8 myi ten oosten van Yenters dorp, luidt: Gisternacht liet De Wet drie van zyn eigen waggons in de lucht springen. 60 Engel sche gevangenen, waaronder 1 officier, ont snapten uit De Wet's kamp; zy zeggen, dat Steyn in het kamp moet bljjven en onder bewaking wordt gehouden. De Wet was ver plicht geweest een deel van zyn ammunitie weg te werpen en 30 uitgeputte paarden in den steek te laten. De gevangenen bevestigen het bericht, dat generaal Methuen gisteren een van De Wet's kanonnon nam en met goed gevolg het boofd- convooi beschoot. Generaal Buller's beweging noordwaarts had een gunstig gevolg gehad. Een veldkornet en 182 Burgers van het Standerton-commando gaven zich gisteren over. LONDEN, 15 Aug. [It. 0.) Aan de „Daily News" wordt uit Pretoria van gisteren gemold, dat de colonne van Hoare, waarvan gemeld werd, dat zy by de Elandsrivier was gevangen genomen, met haar konvooi in veiligheid is. Zy heeft slechts eenige verliezen te betreuren. De onlusten in China» HONGKONG, 13 Aug. (R. O.). De Chineezen zyn hoe langer hoe meer in de weer de verdedigingswerken rondom Canton uit te breiden. Het oude aarden fort wordt weer in staat van tegenweer gesteld. Een bericht van Chineesche zijde houdt de verklaring in, dat do Bogue-forten stellig het vuur zullen openen, indien nog oen enkel oorlogsschip naar Canton mocht gezonden worden. De autoriteiten alhier zyn klaarbiykeiyk op alles voorbereid. De artillerie staat gereed, om, zoodia daartoe ordo wordt gegeven, uit to trekken. Er wordt gemeld, dat de Amerikaansche monitor „Monterey" binnen een paar dagen koers zal zetten naar Canton ter bevrijding van de „Don Juan" en de „Austria". De Chineezen zeggen, dat tien tegen éón de Bogue-forten zullen vuren by de nadering van dien monitor. SHANGHAI, 14 Aug. R0.) De troepen, van Hongkong aangekomen, zyn niet aan land gegaan. De onderkoning verzet er zich tegen. Deze houding van den onderkoning wordt toegeschreven aan den invloed, op hem uitge oefend door do Fransche on Russische consuls. De Engelsche onderdanen zyn verontwaardigd. Admiraal Seymour wacht op instructies van zyn regeoring. LONDEN, 14 Augustus. Het Nederlandsche stoomschip „Gelderland" heeft op do Tyne schade bekomen door aanvaring. De stoomschepen „Olauw er.," cn „Forest" zyn met elkaar in aanvaring geweest en beliepen beide eenige schaüï. Volgens telegram uit L il i.r.oro is brand ontstaan in de lading oho, waarmede men bezig was don Nedorlandschcn tunkstoomer „La Hesbayo", dio a.m uv v.:>j allen. Men is er in geslaagd den brand meoster te worden. Am->ter<laiti, Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoeld: 117 vette kalveren, isto qual. 0.75, ïde qual. f 0.0b, 3de qual. /'O.t.0 per KG. Z3 ïiiuhiore Kalveren 7 af 10; 460 vette varkens, ƒ0.40 a 0.43 per KG. LEIDS1N, 15 Augustus. Thormometerstand: gisteravond uni S uien 17° C. 62 6J Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren lö^ C. 60.F., 's middags om 12 uren 20° C. 68° F., 's namiddags om 4 uren 21.53 C. 70.TJ F. Do Nederlandsche mail wordt morgen ochtend alhier verwacht. In den jongsten Haagschen blief aan „De Tyd" loost men het volgende: By het neerschry ven schiet my onwillekeurig het later weer tegengesproken gerucht in het geheugen omtrent de aanstaande verloving van H. M. de Koningin, waarover men het hier nog altyd even druk heeft. Zou het louter toeval zyn, dat dit bericht zooveel ge loof heeft gevonden, óf is werkeiyk iets ophanden? Ik zal or niots anders van zeggen op dit oogenblik dan dat velen het laal3t» gelooven, en dat er aan het toekomstig paleis der Koningin-Moeder hard wordt gewerkt. Ik wil hieraan alleen nog toevoegen, op gevaar af onbescheiden te zyn ben ik hei niet, dan is het morgen een ander dat in stilte reeds plannen worden beraamd met het oog op het huweiyk. Er wordt nu vry ernstig aan gedacht, H. M. het buiten „Zorgvlied" ten geschenke te geven, een plan, dat ik in allo opzichten toejuich èn om do zaak zelvo èn vooral omdat dan het mooie bosch tegen do slooperswoede der bouwmaatschappyen zal bewaard biyven. Hadde het plan maar eerder bestaan, dan zou by Halfweg dat leeiyke gat niet gesneden zyn in onzen mooien Schcveningsclien Weg. Gottfried Mann's opera „Melaneus" is eindeiyk gereed en zal misschien dezen winter nog ter opvoering kunnen komen. (Amst. Ct.) Het stoomschip „Bundesrath" (uitreis)' arriveerde 13 Aug. te Aden; de „König" (thuisreis) vertrok 13 Aug. van Zanzibar; do „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 Aug. van Marseille; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 15 Aug. van Southampton; de „Reichstag" (thuisreis) vertrok 13 Aug. van Delagoabaai; de „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 15 Aug. van Suez. Dc onlunlen iii China. Men meldt uit Den Haag, dat aldaar door tusschen komst van don Chinoeschen gezant te Bo:ü., .i nader cijfertelegram van den heer K is ontvangen, gedagtoekend 4 Augusta afgezonden uit Tsi-nan (prov. Shantoenc.uiruit o. a. blykt, dat alle 2sedor- landers to Peking behouden z(jn. Wolff's bureau te Beriyn verneemt, dn**, naar de chef van het kruiserseskader m_. de „Gefion" zich sedert 14 Juli, ter bosch.. ming van de Duitscho belangen, to Shui g.. bevindt, en de „litis" zich op weg danih- i bevindt. De „Schwalbo" en de „Seeaik. hebben eveneens bevel gekregen daarheeu .o vertrekken. De benoeming van graaf Waldersoe tot opperbevelhebber der internationale troepen in China moot reeds officieel goedgekeurd zijn door de kabinetten te Londen, Washington en Tokio. Amerika en Japan hebben onvoor waardelijk hun instemming betuigdEngeland heeft er bygevoogd, dat het zyn goedkeuring afhankelyk maakte van de goedkeuring der andere mogendheden. Daarmede is de zaak dus beslecht, want behalve Oostenryk-Hon- garye en Italiö hebben ook Rusland en Frankryk dadelyk de benoeming van Waldersee gesanctioneerd. Graaf Waldersee zal wel te laat komen om de inneming van Peking te leiden, als het daartoe komt maar ook daarna zal er nog genoeg te regelen overblijven, waarby zyn diplomatieke bekwaamheden misschien nog meer te pas zullen komen dan zijn veld* hoerstalent. Uit Pretoria wordt aan een En- gelsch blad gemeld: De verzamelwoede voor „Kruger"-munten en -briefkaarten is zeer aan stekelijk. Sedert eenigo maanden heeft een groot aantal menschen van dag tot dag er op gewacht, een volmaakto verzameling van onge schonden Transvaalscho munten to krygen. Maar een volledige verzameling is op 't oogen blik niet goedkoop te krygen, daar een gewoon vijf-shilling-stuk 2 pd. st. 10 sh. kost. Een zoogenaamde „buitengewone Kroon" is onge veer 10 pond waard. Dit komt daardoor, dat in het jaar 1892 eon vergissing in de staats- munt plaats had, die eorst ontdekt word toen een groot aantal munten van tien-shilling- stukken al reeds in 't verkeer overgegaan waren. Voor ieder dezer munton wordt thans meer dan een pond sterling betaald. De penny stukken zyn intusschen niet zoo zeldzaam als men vermoedt en allen lieden, die te Bloem fontein voor een dergeiyk geldstuk tusschen do 10 en 30 shillings betalen, wordt het nu duideiyk, dat de kooplui in den Yrystaat handige kooplui waren. De vraag naar brief kaarten is eveneens verbazend sterk geweest, te meer, daar iedereen geloofde, dat de voor raad uitgeput moest raken. Een ambtenaar, die het briefkaarten-departement controleerde, deeldo echter mee, dat briefkaarten ter waard? van 800,000 pd. st. gedrukt zyn. Yoorspoedig bevallen van een Meisje 6786 5 ROSALIA KEULS-Paijens. Leiden, 14 Augustus 1900. (Hoogewoerd 128.) Heden werden wy verbiyd met de geboorte van een Doeliter. JOH. 0. W. G. BLOM. J. P. BLOM-Alt. Leiden, 14 Augustus 1900. (P.-K.-Koorsteeg 16 A) Eenige kennisgeving. 6782 7 Voorspoedig bevallen van een Zoon A. M. ROOZEN-nuyens. 6778 8 Sassenheim, 14 Augustus 1900. Heden overleed plotseling, tot onzo diepe droefheid, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd-, Grootvader, Broeder en Behuwdbroeder HENDRIK KORSWAGEN in den ouderdom van byna 60 jaren. Uit aller naam, Wed. H. KORSWAGEN-Paovoo. Leiden, 13 Augustus 1900. (Oude Singel 224.) 6771 10 Heden overleed, zacht en kalm, ln de Hope dea Eeuwigen Levens, na een langdurige ziekte, myn geliefde Echtgenoote EVERHARDA HERMINA JACOB A VAN DER ZOUW, in den gezegenden ouderdom van byna 89 jaren. 6769 10 Uit aller naam, A. DE HAAS. voorschoten, 13 Aug. 1900. Ondergeteekende kan niet nalaten door bemiddeling dezer zyn open- ïyken dank uit te spreken aan de Weesburgers uit hetH. G. Weeshuis, alhier, voor het schoono souvenir, hem by zyn vertrek naar Wolvoga aangeboden. H. J. v. d. WERF. Godsdienstonderwijzer. 15 Aug. 1900. 6775 10 Allen, die iets te vor deren hebben van, verschuldigd zyn aan wyien den Heer J. PA.ULUS- ZOOX RltUSSLE, m loven zon der beroep, gewoond hebbende en overleden te Rynsburg 19 Juni 1900, wordt verzocht daarvan opgave of hetaliug te doen ten kantore van den Notaris FRIJLINCK, to War mond, vóór 1 September a. s. 6780 11 MAATKN IPPKN in Cursus of Privaatlessen. Grondig onderricht in het Maat- knippen van Costuums, Mantels, Kin dergoed, enz., in 6 lessen a ƒ6.—, leeren naaien en garneeren naar ver kiezing; dagelyks te besprekenNoord einde 81. 6779 9 MeJ. PLOMP - STEINFORT. OUDFKS, wier Kindoren lijdende zijn aan on willekeurige TJrlncloozing (Bad wateren), kunnen ter genezing daar van inlichtingen verkr. o. t, v. br. aan het Bur. van dit Blad No. 6783. 7 6787 5

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3