rr. IZ4TT "Vrijdag ÏO Anguetus. A0. 1900 (iDeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Augustus. DA&BLA PRIJS DEZER COUR A'NT: Voor Eeli'en per 3 maanden, i f 1.19. .France per post. i J i 1.40. Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Officioele Kenniageying. Directe Belastingen. Da Burgemeester van Leiden brengt ter algemeono Éennis, dat aau den Ontvanger der Dirocto Belastingen ts ter band gesteld het kohier dor Belasting op fcedrijfd- en andere inkomsten No. 1 vau den dienst 1900/1901, executoir verklaard den 8eten Aug. jl., ïn herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichtitg, om den aanslag op don bg do Wet bepaalden voet te voldoon. LeideD, De Burgemeester voornoemd, ft Aug. 1900. 0. O. JUTA, Wetb„ loc.-Burg. Yoor het examen Fransch, lager ondor- wys, is geslaagd mej. J. J. M. Tetterode, van. Leiden. By de examens aan de Arnhemsche Kook- en Huishoudschool, directrice mej. A. J. Wolff, ter verkrijging van diploma's als jeerares in koken en huishouden, verwierf o. a. mejuffrouw C. A. Visser, van Leiden, een diploma als Huishoudster". Benoemd is tot hoofd der bewaarschool te Stavenisse mej. W. Aalbers, van Leiden. De by het 4de regiment infanterie over geplaatste 1ste luitenant F. Kölilbrugge van het 6de regiment infanterie, is door den kolonel, regiments-commandant, ingedeeld bij de 2de compagnie van het 5de bataljon van het korps. De Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft in haar zitting van 8 Aug. met algemeene stemmen verworpen de door de Synode van J.899 voorloopig aangenomen verandering van art. 14 van het reglement voor de kerkeraden, waarby bepaald werd, dat de Doop kan worden toegediend aan kinderen in de ge meente, waartoe hun ouders bohooren, van wege den kerkeraad eener andere gemeente. Het rapport over een verzoek van de clas sical© vergadering van Leiden, tot verandering van het reglement op het fonds voor nood lijdende keiken en personen, luidde ongunstig. Christ-Geref. Kerk. Beroepen is naar 's-Gravendeel de heer v. d. Heyden, cand. te Wadding8veon. Blijkens een by het departement van buitenlandsche zaken ontvangen telegram is dr. Bierens de Haan met zyn ambulance uit Pretoria naar de Boerenlinies vertrokken. Dr. Lingbeek, die onlangs uit Zuid-Afrika terugkeerde, heeft zich jegens den voorzitter van het hoofdcomité van het Roodo Kruis, in verband met de aanvrage om uitzending van doctoren, bereid verklaard, wederom naar Zuid-Afrika te vertrekken. Dr. Lingbeek denkt 28 dezer te Napels aan boord te gaan. Do heer N. A. Bouwman, directeur der koninkiyke militaire kapel te 's-Gravenhage, ontving van het bestuur der „Société royale: Des Artisans réunis" te Brussel een verguld zilveren eere -(herinneringsjmedaillo, voor zyn verleende medewerking als jurylid by haar jongsten internationalen zangwedstryd. De Groothertog van Saksen heeft den badman W. Van der Toorn, die den Vorst by .het nemen van zeebaden te Scheveningen jaren lang bystand verleende en verleden jaar zyn 50 jarigen dienst herdacht, ter herinnering aan dat feest de zilveren dienstmedaillo van zyn orde geschonken. In het hotel „Do Twee Steden", te 'a-Gravenhage, zyn aangekomen de doctoren 'Kerckhoff en Buning, die in Zuid-Afrika deel uitmaakten van een ambulance, ingericht door 'een damescomité te SeAfarang. Voor de Hoogduitsche taal Midd. Onderw. akte A is heden te 's-Gravenhage toegelaten de heer M. H. FlothuiSj van Amsterdam. —Het verslag van het afdeelings onderzoek der Tweede Kamer omtrent het nieuwe ontwerp-Ongevallenwet zal, naar men verneemt, morgen in druk worden rondgedeeld. Naar de „Amersf. Crt." verneemt, heeft .mr. F. D. graaf Schimmelpenninck besloten, ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer voor Amersfoort. Het „Hbl." meldt het overlyden van den heer Paul Fraissinet, die te Amsterdam ;den 16den September 1846 werd geboren en .dus den leeftyd van ruim 53 jaren bereikte. Het bericht van zyn dood kwam geheel on verwacht. Hoewel de heer Fraissinet zich sedert eenige dagen onwel gevoelde, begaf hy zich nog daags vóór zyn verscheiden van Hilver sum, waar hy zyn zomerverblyf hield, naar 'het kantoor der Nederlandsche Handelmaat- schappy. Na zyn bezigheden aldaar te hebben verricht, keerde hy des middags naar Hilver- 'sum terug. Eerst korten tyd geleden geroepen om de vacature in de directie der Nederland sche Handelmaatschappy te vervullen, welke was ontstaan door do benoeming van den heer B. Heldring tot president dier Maat schappij na den dood van den heer F. Ailing Mees, had de heer Fraissinet den 20sten Juli jl. 'de functie van directeur aanvaard. Doch reeds vóór dien datum, gedurende jeen twintigtal jaren, wydde hy zyn beste j krachten aan den bloei dier Maatschappy, in .zyn hoedanigheid van secretaris. Door zyn heengaan heeft de Handelmaat- '.Bchappy wederom een belangryk verlies ge^ ■leden. Meer in het byzonder wydde de heer Fraissinet zyn aandacht aan de kolonie Suri name. Zyn belangstelling voor onze koloniën in West-Indië dagteekent reeds van vroeger. Vóór hy aan de Handelmaatschappy was verbonden, was de heer Fraissinet werkzaam by de Surinaamsche Bank, van welke instel ling zyn vader, tevens commissaris der Handel maatschappy, directeur was. Het oordeel van allen, die het voorrecht hadden den heer Fraissinet van naderby te leeren kennen, is, dat met hem is heengegaan een streng, maar strikt rechtvaardig en hoogst humaan man. De verdiensten van den overledene werden door de Regeering erkend door zyn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit de administratieve verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente Amsterdam over het jaar 1899 blykt, dat de rekening sluit met een batig saldo van f 1,009,228.96. De supplement-begrooting voor den dienst 1899 sluit in ontvangsten en uitgaven met f 2,803,358.29, zynde gewone 360,866.13 en buitengewone f 2,442,492.16. B. en Ws. hebben een voordracht inge diend tot het doen van af- en overschi y vingen op de begrooting voor 1899 tot een totaal bedrag van 1,267,528.68 '/t. De gemeenteraad van Rotterdam be noemde tot leeraar voor de wiskunde, werk tuigkunde en cosmographie aan de H. B.-School met 5 jar. cursus voor jongens, dr. J. C. Bolt, leeraar aan het gymnasium te Tiel; tot leeraar voor het rechtlijnig teekonen aan de burger avondschool, voor den cursus 1900 1901, den heer A. Velsink. Reuter seint uit Neuwied, dat do Ko ningin-Moeder daar gisternamiddag te 4.40 u. aankwam, ten einde een bezoek te brengen aan de vorstin-moeder van Wied op het kas teel Segenhaus. Naar wy vernemen, is door inspecteurs van hot L. O. tegen Woensdag 22 Aug. a. s. te Utrecht een byeenkomst uitgeschreven van voorzitters en onder-voorzitters der examon- commissiön voor de hoofdakte voor dit jaar. ;Do agenda bevat o. a. do vraag: Wat is uw ervaring by het afnemen der examens volgens letter c van art. 41 der wet op het lager onderwys? (U. D.j Volgens te Groningen ontvangen tole- graphiseh bericht is dr. R. Rijkens, dlö te Durban krygsgevangehe was, naar Ceylon vervoerd en te Colombo aangekomen. By het examen voor adolborst voor do Kon. Ned. Marine zyn geslaagd de volgende 20 jongelieden: G. J. Wyers van 's-Graven hage, G. J. T. Bakker van Amsterdam, D. Van Nymegen Schonegevel van 's-Gravenhage, G. P. Wosselink van Oudeschoot, H. A. Gregory van Elburg, T. W. Van Rees van Utrecht, J. T. Mojet van Gameren, J. Van Reede van Zwolle, J. L. Andrece van Sneek, W. A. Boswyk van Arnhem, I. J. Milborn van Nymegon, K. W. Thomas van 's Gravenhage, F. Van der Goes van Ny mogen, W. G. De Bas van 's-Gravenhage, G. Van Heteron van Amsterdam, J. M. De Booy van Nymegen, H. Keizer van 's Gravenhago, J. Veldkamp van Bedum, W. J. Hoffman van Amsterdam en R. J. Brakema van Vlissingen. Al deze jongelieden slaagden als adelborst by den zeedienst. Op initiatief van den burgemeester en de Raadsleden van Muiden-Muiderberg circu leert in die gemeenten een lyst ombydragen voor eon gedenkteeken op de plek van de haven, waar de Koningin en de Koningin- Moeder naar de koninkiyke sloep afdaalden voor de visschersrevue op 3 dezer. Reeds is voor belangryko by dragen ingeschreven. Naar de „N. R. C." verneemt, bestaat by het departement van marine hot voor nemen om do traktementen van de officieren van het korps mariniers (d. o. begrepen die der kwartiermeesters) te verhoogen. De kapiteins en luitenants zouden dan ongeveer f 200 moer krygen. Naar wy vernemen, is aan het departe ment van binnenlandsche zaken een ontwerp tot wyziging der wet op het lager onderwys in behandeling. (N. R. C.) Het stoomschip „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 9 Aug. van Port-Said de „Java" arriveerde 9 Aug. van Amsterdam to Batavia; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok 9 Aug. van South ampton; do „Malaag" arriveerde 9 Aug. van Batavia te Rotterdam; de „Sindoro", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 9 Aug. van Marseille. Noordwykerhout. Op voorstel van ds. Van Aalst heeft de Kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente alhier wederom besloten op 31 Augustus in een ure des gebeds den ver jaardag van H. M. de Koningin godsdienstig te gedenken. Zegwaord-Zoetermeer. By den gehouden afslag der bouwmanswoning met wei- en bouwland en dykgrond groot 34, 69, 70 H.A. van den heer J. G. Franke alhier is deze op f 500 gemynd door den heer J. A. Franke te Amsterdam, aan wien de koop is gegund, en heeft alzoo opgebracht f 37950. De koopman P. d. B. van den Zeg- waartschen weg alhier bevond zich gisteren met paard en wagen op den weg tusschen Bent huizen en Hazerswoude, toen het paard schrok, op zy sprong en met den wagen in het water terechtkwam. De voerman lag onder het paard en kwam, door het spartelen van het beest een weinig los, waardoor hy nu en dan het hoofd boven water kon krygen om lucht te scheppen. Hulpvaardige handen slaagden er in alles op den kant te krygen en v. d. B., uit zyn hoogst gevaariyke positie te verlossen. XJit do „Staatscourant". Koninklijke besluiten: Benoemd met ingang van 1 September, tot directeur van het postkantoor te Hee3, H. J. Knoop Pathuis, thans in gelyke betrekking te Meerasen. Eervol ontslag verleend aan mr. W. C. A. Scholten, op verzoek, als lid van het college van regenten over het huis vau bewaring, voorloopig tevens hulp-strafgevangenis, te Dordrecht, onder dankzegging voor de bewezen diensten. Examen voor Landmeter. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de ,Sts.-Ct." ter kouni3 van hen, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoo vóór 25 Augustus e. k. schriftelijk by het depar tement van binnenlandsohe taken moeten aan melden. Zy, die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's, bedoeld in artikel 4 van het Koninklyk besluit van 28 Juli 1S65 (Staatsblad No. 87), zooais het is gewyzigd by dat van 30 Juni 1882 (Staatsblad No. 78), behooreu die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Gemeenteraad van Oegslgccst, Voorzitter de heer J. G- M. Van Griet- huysen, burgemeester. Afwezig met kennis geving de heer H. G. Van Sillevoldt Medegedeeld wordt, dat de'Commissaris der Koningin in dit gewest den 25sten Juli deze gemeente heeft bezocht en met belangstelling het gemeentehuis, de kerken en scholen heeft bezichtigd. Uit do door B. en Ws. in overleg mot den arr.-schoolopzienor opgemaakte voordracht van vier personen wordt tot onderwijzer aan de school aan den Morsch benoemd de heer J. C. Den Ouden, alhier. De begrooting van het 2de bataljon der rustende schuttery in Zuid-Holland dienst 1901 wordt met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 241 in ont vangst en uitgaaf. Vervolgens werden behandeld enkele recla mes in zake den Hoofdeiyken Omslag. Eindeiyk geeft de Voorzitter den heer Taets van Amorongen op diens vraag, hoe het met de waterleiding staat, te kennen, dat deze zaak door het overleg, dat met vorBchillende personen noodig is, vertraagd wordt. Burge meester en wethouders zullen zoo spoedig doeniyk het resultaat der overleggingen den Raad ter beslissing aanbieden. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig 16 leden, afwezig do heer Bos. Wordt medegedeeld een brief van Ged. Staten van Noord-Holland, ten geleide van het goedgekeurde kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1900, en de uitslag van de gehouden aanbesteding van de levering van grind en biggeldzand voor de dorpswegen en de scholen. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Wordt aangeboden de gemeenterekening over 1899. Deze zal worden gesteld in handen van de financieele commissie tot onderzoek en advies. Op de voordracht voor leden van het collego van zettors worden, na gehouden stemmingen, geplaatst de aftredende heeren Biesheuvel, 't Hooft en Timmermans, alsmede de heeren J. Van Zy verden, P. Vorkuyl en T. C. Los. Wordt goedgekeurd oen ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschryving in de be grooting, dienst 1900. Wordt gelezen een conceptverordening op het ryden met automobielen door deze ge meente. Hieromtrent hebben eenige discussiön plaats, hoofdzakeiyk wat betreft de vraag of men al de wegen voor het berydon met derge- ïyk vervoermiddel zal vry laten, dan wel of hiervan nog wegen moeten worden uitgesloten. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, de verordening, overeenkomstig het door sommige leden geuite gevoelen, te herzien, en in de volgende vergadering opnieuw te be handelen. Door den heer Lammerts wordt nog de opmerking gemaakt, dat het schilderwerk in de zaal van het Kantongerecht in het Raad huis wel wat te wenschen overlaat Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws, By het gisteren op het landgoed „Klarenbeek" by Arnhem gehouden concours hippique is in den wedstryd voor luxepaarden een tweede prya toegekend aan het rypaard „Miss Lilian", bruine merrie, eigenaar luite nant L. G. Beynen, te Leiden. De politie te Rotterdam heeft vier huzaren aangehouden, die gedeserteerd waren van het depot-eskadron van het 3de regimeDt te Leiden. Zy zyn ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld. Deiacht op klein wild in Zuid- Hollana wordt 1 Sept. a. s. geopend met uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op 29 Sept. Kykjes en kiekjes. Deze beide woorden worden nogal eens gebruikt voor photographische opnamen, en menigeen denkt dan, dat „kiekje" dialect is voor „kykje." Toch is dat niet het geval. Wat kykjes zyn is duldelyk. Kykjes in de natuur en kykjes in de menschenwereld zyn sedert menschenheugenis met penseel, teeken pen en schryfpen weergegeven. Maar „kiekjes" zyQ er Pas sinds Leidsche studenten, als zy gedurende mooie nachten niet hadden kunnen besluiten naar bed te gaan, in den vroegen morgen naar den photograaf Kiek togen om een groepje te laten maken, in of by het atelier aan den Singel by den Stationsweg te Leiden. Met behulp van een ladder en een paar tonnen, daar aanwezig, een schaap, op de markt gehuurd, en andere hulpmiddelen, werden daar schoone groepen gevormd en door den „ouden Kiek," sedert 1885 ongeveer ook door „den jongen Kiek", genomen. Omstreeks 1885 werd te Groningen ook met zoo iets begonnen; maar wat daar werd gemaakt was geen eebte „kiek." Daarvoor was het te mooi. Ook was het daar in6tan- taneé, terwyi Kiek, als hy, in ernst boos wordend op een beweeglyk groepjo, tot de orde riep met „een oogenblik heeren meestal etteiyke oogenblikken noodig had. Geen wonder trouwens, daar Kiek al zeer vroeg in den morgen werkte, by zeer onvoldoend licht. Nu is het mooiiyk precies te zeggen wat men een „kykje" en wat men een „kiekje" kan noemen, maar dat er verschil is tusschen het een en het ander is zeker. (Ass. Ct.) Te Alfen is de landbouwer v. M. door het zolderluik gevallen, doordien hy misstapte; hy kwam met zyn hoofd op oon wagen terecht en werd dood opgenomen. Eenige maanden geleden gaf de directeur van het postkantoor te Rotterdam aan de politie kennis, dat op de verschillende bykantoren valsche postwissels aangeboden en uitbetaald waren. Die postwissels waren alle uit Schiedam verzonden. Een onderzoek, destyds ingesteld, had geen resultaat. Maandag 11. nu werd een postwissel aan geboden op het by kantoor van de Prins-Hen- drik-kado. De handtoekening op den wissel en de zenuwachtigheid van den aanbieder trokken de aandacht van den ambtenaar, dien dag op dat kantoor bolast met de uit betaling der postwissels. Deze postwissel was f 10 groot en uit Delft afgezonden. Door tusschenkomst van bedoelden ambtenaar kreeg de politie den verdachten man in handen, en tevens werd de directeur van het post kantoor er mede in kennis gesteld. Deze liet terstond op de andere bykantoren infor- meeren, en nu bleek, dat op alle eveneens een postwissel, groot f 10 en uit Delft afge zonden, was gepresenteerd en ook uitbetaald. De politie verhoorde den aangehoudene, die aan vankei yk een valschen naam opgaf, doch later door het bybrengen van verschil lende voor hem bezwarende getuigen en be- wysstukkon, o. a. een photographie, genomen van een der eenige maanden geleden uitge geven valsche postwissels, een volledige be kentenis aflegde. Hy zeido genaamd te zyn J. J. Do B., 43 jaar oud en kleermaker van beroep, met een groote voorliefde om zich te oefenen in alles, wat op de graveerkunst be trekking heeft. Na de vroegere vervalschingen gepleegd te hebben, nam hy de wyk naar Belgiö, keerde later weer te Rotterdam terug en woonde eenigen tyd in de Rosestraat, toen, (zoo zegt hy) armoede hem noodzaakte om naar middelen uit te zien om aan geld te komen. Toen liet hy zich uit Delft een post wissel zenden, hetwelk hem als model diende voor zyn verdere operatiën en waardoor hy tevens in het bezit kwam van de gewenschte handteekeningen en stempels. Die stempels sneed hy in lood uit, kocht eenige formulie ren, maakte met bedriogiyko juistheid handteekeningen en datums na, vulde op al die valsche postwissels een bedrag van 10 in, en ging ze toen innen op de bykantoren te Rotterdam, hetgeen hem op alle gelukto, uitgezonderd op het laatste aan de Prins- Hendrik-kade, waar hy, zooals gezegd, in de val liep. De politie liet inmiddels zyn vrouw op sporen; zy werd aangehouden in een loge ment aan de De-Ruyter-kade te Amsterdam en met een koffer, die in haar bezit was, naar Rotterdam gebracht. In dien koffer word gevonden een blikken bus, den aangehou dene De B. toebehoorende, en o. m. inhou dende graveerstiften, Oost-Indischen inkt, stempels, passerdoos, schuurlinnen, in 't kort alle ingrediënten, welke hy behoefde om zyn misdadige doeleinden ten uitvoer te brengen. De vrouw zeide geheel onwetend te zyn van de praktyken van haar man, hetgeen deze bevestigde. Zy is daarom op vrye voeten gelaten» (N. R. C.) De commissie tot onderste u- ning der werklooze diamantbewerkers te Am sterdam meldt, dat zy besloten heeft naar aanleiding van de uitgebroken werkstaking onder de diamantbewerkers de nog in kas zynde gelden uitsluitend te bestemmen voor die werkloozen, welke één week vóór het proclameeren der staking ondersteuning van de commissie ontvingen. Door dit besluit wordt dus voorkomen, dat het geld, byeengebracht voor do werkloozen, genoten zou worden door stakers of door hen, die teiy gevolge der staking werkloos zyn geworden. De vergadering van werkstakende diamant-bewerkers ld „Volksylyt" was weder zeer druk bezocht. Van Zutfen klaagde over het vernielen van 6toelen by het uiteengaan en deelde mede, dat 20 patroons de eiscken Inwilligden, dat enkele werkers 10 pCt. ver dienste opofferen en dat de katholieke ver- eeniging St.-Edouardus" zich met de stakers solidair verklaarde. Na afloop was er muziekuitvoering in den den tuin. De directeur verbood hier zuur, eieren of vruchten te venten. Den 1 8 den Juli jl. is te Arnhem een brief afgezonden, geadresseerd aan de firma Van Sprang en Dekker, Heerengracht 570 te Amsterdam, die niet in handen is gekomen van de geadresseerden, inhoudende 3 coupons van f 1000, 2'/, pCt. N. W. S. Adm. Ketwich on Voombergh No. 135813 f 15 ieder en een lot "Weerbaarheid 1871 serie 6570 W. 44. Sc haak wedstryd te Groningen. Eerste klasse 5de ronde: Lobman 1, N. N. 0, Deelman 0, Meflners 1, Colpa 0, Meyer 1, Oskam 1, v. Rhyn 0, Speet 0, Striek 1. (De hoer Speet moest na deze ronde vertrekken). 6de ronde: Meijer CLkam Meynera 1, Colpa 0, N. N. O, Deelman 1, Speet O, Lohman 1, Striek 1, v. Rhyn 0. de ronde: Deelman 1, Speet 0, Colpa O, N. N. 1, Oskam Meyners l/3, H. B. Van Rhyn Vi> Moyer 7a> Lohman 0, Striek 1. Tweede klasse (laatste stand), Wieling 0, Van Dam 1, Van Dam 0, Smit 1, Boerma 0, Brakkee 1, Brakkoo Vj» Yoraat Bleyk- mans 1/it Kalt '/2, Kroeft 0, Bleykmans 1, Kalt 1, Kreeft 0. De blindsóance kan, door verhindering van den heer Lohman, niet doorgaan. (P. G. Gf Eon zestienjarig meisje uit Groningen, dat op Schiermonnikoog als bad gast vertoefde, vermaakte zich Woensdag middag aan het strand, door met ontbloote voeten in het zeewater to baden. Vrienden en kennissen waren in haar nabylieid. Plot seling verdween zy, zoodat men mag veronder stellen, dat zy in een diepte geloopen ia Waarschynlyk is zy door den stroom meege voerd, zoodat het den omstanders niet is mogen gelukken haar te redden; haar ïyfc is tot heden nog niet gevonden. Men schryft van de Yeluwe: be tyd voor het „dry ven" der by en, de lQd Augustus, of wel St.-Laurens, is weer aan gebroken. De imker neemt dan den tot heden ver zamelden honing uit den korf (voorn&muiyk boekweithoning) en de uitgedreven byen worden in ledige korven gedaan en naar do bloeiende heidevelden gebracht. Daar moeten ze hun wintervoorraad zien te halen. Tot voor eenige dagen was het vooruitzicht op een ruim honinggewin zeer gunstig. De rogon dor laat ste dagen, juist nu de boekweit bloeide, hoeft echter alles bedorven. Het gewin op de boek weit zal nu beneden hot middelmatige blyvon. Op de heide is thans de laatste hoop van den imker gevestigd. Uit Beekbergen schryft men aan het „Utr. Dbl.": Ook hier is men druk aan hot roggemaaien. Sommigen hebben reeds vry wat rogge binnen gehaald. Op sommige akkers valt de opbrengst wel niet bepaald tegen, maar toch ook niet mede. Evenwel, men is over het algemeen zeer tevreden met het beschot, te meer, nu de rogge goed geladen schynt te zyn en het zaad dank zy het droge weer van goede qualiteit zal wezen. Op enkele velden is vooral do late rogge wel wat al te schieiyk door de felle hitte aangerypt. Haver en boek- weit staan ook gunstig, terwyl de aardappel planten nog geen tegenstand hebben gehad. Hier en daar komt wel de bekende ziekte voor, doch tot nog toe in geringe mate. Het beschot der vroegere soorten valt dan ook mede, terwUl Aen van de latere soorten de beste verwachtingen mag koesteren. De boonen staan in de meeste tuinen ook goed; peulen en erwten zyn er ook voldoende geweest. Veel hooi is reeds in de voorraadschuren opgeborgen. Do weilanden zyn door de jongste overvloedige regens mooi opgefleurd. Land- en tuinman hebben tot heden alle reden tot tevredenheid. De dysenterie breidt zich te Goedereede nog gestadig uit. Er zyn thans 39 ïyders onder behandeling en reeds 5 dooden. De gemeenteiyke bewaarschool is in gebruik genomen, om daarin ïyders uit groote gezinnen te verplegen. De geneeskundige inspecteur kwam Dinsdag ter plaatse en nam den toe stand in oogenschouw door persooniyk bezoek in do besmette gezinnen. Spoedig verwacht men een paar hospitaalsoldaten om met het ontsmetten der woningen, waaruit de Ïyders zyu overleden of naar do bewaarschool zyn overgebracht, een aanvang te maken. Uit de haven te Kuilenburg is gisterochtend opgevischt het ïyk van den 23-jarigen G. v. d. Aa, van Sliedrecht. Hy was machinist op een schroef boot en men vermoedt, dat h|j door een ongelukkig toeval over boord ia gevallen. Terwijl de directeur der Botef fabriek te IJzendUke (Zeel.) bezig was een defect aan de machine na te zien, viel hy tusschen do riemen. Eg werd zwaar gekneusd en overleed 2 uren later.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1