f K ADVERTENTIES. P IN COl - 05; IV P o KI Q Opnieuw dreigt in Bohemen een werkstaking uit te breken onder de mijnwerkers. De vorige staking werd door tusschenkomst der regeering bijgelegd, doch ten gevolge eener stijging der steenkolenprijzen dreigen de werklieden op nieuw den arbeid neder te leggen. Mocht het tot staken komen, dan zal zulk* binnen weinige dagen geschieden. Bnslftndi Te Schavei, in de provincie Kovno, zyn anti-semiotische opstootjes geweest. Zeer veel Joden zijn gewond of gedood geworden. Een zestigtal arrestaties had plaats. Ten einde her haling der ongeregeldheden te voorkomen, be sloot de overheid alle plaatsen, waar sterke drank wordt verkocht, op feestdagen te Schavei en Odessa te doen sluiten. De Russische bladen hekelen éénstemmig het optreden van Engeland in China; volgens de laatst ontvangen berichten uit Shanghai zou Engeland z\jn particuliere belangen in de vallei van de Jangtsé verzekeren, buiten mede weten van de andere mogendheden. De „Swet" geeft den raad, indien Engeland op deze wyze mocht voortgaan zyn belangen te behartigen, Rusland desgelijks zal optreden ten opzichte van Mantsjoerije. Yereonlgde Staten» Vier der zuidelijkst gelegen staten van de A.merikaansche Unie hebben een wet afge kondigd, waarbij alle analphabeten, wier voor ouders op den laten Januari 1867 (den datum van de afschaffing der slavernij) het stem- ïecht niet hadden, voortaan niet meer bevoegd zullen zijn tot het uitoefenen van het kies recht. Door deze besluiten zijn 8 millioen negers, dat is een derde deel van de geheele neger bevolking, in de Yereenigde Staten, van eiken invloed op het staatsbestuur uitgeslo ten, wat natuurlijk het doel was. De regee- ïing te Washington zal hoogstwaarschijnlijk haar goedkeuring niet kunnen hechten aan dergelijke bepalingen, die in strijd zyn met jle eens gesloten overeenkomsten. De oorlog tussohen Engeland en Transvaal. Een telegram uit Pretoria aan de „Times" meldt, dat lord Kitchener, die de leiding op zich heeft genomen van de operaties aan de Vaal, den kring, waarbinnen hy Deweten Steyn, die by Schoemansdrift zijn, heeft inge sloten, heeft vernauwd, door hen uit een hunner flankstellingen te verdrijven en die te bezetten. Een bericht van daar van den vorigen dag zegt, dat kleine afdeelingen Boeren deEngel- schen onophoudelijk van alle kanten lastig vallen en hun schade toebrengen. Ten gevolge van de ontruiming van Water val door de Engelschen hebben de Boeren die stad weer bezet, welke een belangrijk kolen- centrum is voor het oostelijk deel van den Rand, en zich meester gemaakt van het spoor- weg-materiöel en dreigen nu de kolenmijnen te vernielen. Een Engelsch regiment is uit gezonden om die plaats te hernemen. Het boschachtig district ten zuiden van Johannesburg wordt eveneens door kleine troepjes Boeren verontrust. Een trein van Johannesburg naai' Krugersdorp is onderweg beschoten, ondanks de sterke bezetting van beide steden door Engelsche troepen. Een telegraafbeambte, die den kabel naby Krugers dorp repareerde, is gedood. Generaal Ian Hamilton, die ten noordwesten van Pretoria opereert, had nog geen ernstig gevecht kunnen leveren, daar de Boeren steeds terugtrokken. Uit Pretoria wordt van Zondag geseind, dat de Engelsche patrouilles zich te Oostpan, op 10 myien van Middelburg, bevonden en dat de Boeren nog in sterken getale te Boschveld stonden en dat de basis hunner operatién ten noorden en ten westen van Pretoria is. De Engelsche verkennors, die de buurt van Middelburg doorzocht hebben, melden, dat zich daar weinig Boeren bevinden en dat alles rustig is. Het regiment spoorweg-pioniers is belast met den politiedienst in de myndistricten. Met ophef wordt uit Kaapstad geseind, dat kolonel Algernon Lennox, die by de ontspo ring van een trein ten zuiden van Kroonstad gevangen genomen, maar op verzoek van den Amerikaanschen consul-generaal, die zich in den trein bevond, weer in vryheid gesteld werd, depeches van sir Alfred Milner voor lord Roberts by zich droeg, welke hy den volgen den dag aan haar bestemming heeft bezorgd. Verder is er de merkwaardige mededeeling van verschillende correspondenten, dat Springs, een belangryk steenkolen- en spoorwegcentrum aan den Rand, door de Boeren is bezet, nadat het Britsche garnizoen is afgetrokken. Waarom dit laatste was gebeurd, weten de correspon denten niet; waarheen dat garnizoen is ge gaan, melden zy evenmin. Intusschen is deze bezetting een daad van belang; de Boeren maakten eenige locomotieven en een aantal wagens buit, „waarvan er reeds weinig ge noeg zyn", zegt de „Standard." Bovendien dreigen zy de steenkolenmijnen te vernielen, die voor de Engelschen van groot belang zyn. Het „Hbl." kan dan ook volkomen begrypen, dat de „Standard"-correspondent zyn telegram begint met de moedelooze opmerking: „Er is nog in het geheel geen verbetering gekomen in den stand van zaken in den omtrek van Pretoria." Elders leest men, dat een regiment uit Pretoria is afgezonden om Springs te her nemen. Als dit regiment dan beschikbaar was, zou men geneigd zyn te vragen, waarom toch wel het garnizoen van Springs is weggenomen. Klaarblykeiyk gebeuren er in den omtrek van Pretoria dingen, die tot dusver voor de Engelschen nog niet heel gunstig loopen. Maar de censoren houden de handen op de telegraaf toestellen. De byzonderheden, die de Londensche bladen hebben ontvangen over den overval van commandant (of veldkornet?) De Lange aan de Kllprivier werpen een eigenaardig licht op deze overwinning. Veldkornet De Lange, zegt de „Standard", had vyftig man by zich. Daar tegen moest majoor Gough oprukken met vier stukken veldgeschut, twee pompoms en vier compagnieën bereden infanterie. En het resul taat van den stryd, die door de ten minste tienmaal grootere overmacht der Engel schen „kranig" werd gestreden, was een buit van 150 stuks vee. Eén Boer werd gevangen genomen, en het huis van De Lange werd in brand gestoken. Klaarblykeiyk ontkwamen de vyftig andere Boeren. Een berichtgever meldt, dat velen hunner sneuvelden; elders wordt daarvan niets vermeld en er is dus grond om de waarheid van do bewering ernstig te betwyfeleo. Maar wat er van zy, het biyft voor de Engelschen een „schitterend" wapenfeit. Zelfs de lysten der Britsche verliezen, die gemeeniyk meer dan een kolom beslaan, zyn in dezen tyd van schaarschte van oorlogs berichten sterk ingekrompen. Toch weet men, dat er gevochten wordt. Echter vindt men in de jongste bladen niet meer dan een tiental gekwetsten vermeld, benevens een paar ge vangenen. Do lyst van de aan ziekten gestorven soldaten ontbreekt geheel. Een ongeteekend telegram uit Kroonstad, den 7den uit Kaapstad verzonden, meldt, dat de Boeren opnieuw beproefd hebben, de spoor- ïyn op 8 K.M. ten noorden van Kroonstad door middel van dynamiet te vernielen, maai er niet in geslaagd zyn. De dienst van de treinen is echter goschoret. In een telegram uit Pretoria aan de „Daily Mail" wordt gezegd, dat vrouwen bescherming vragen tegen de Kaffers, die de onbeschermde hoeven bedreigen van burgers, die zich over gegeven hebben. Het transportschip „Mohawk", dat krygs- gevangen Boeren naar Colombo op Ceylon overbrengt, werd daar Zaterdag verwacht, maar was Maandag nog niet aangekomen. Den lOden dezer moet weer een bezending krygsgevangenen naar Ceylon vertrekken. Daar wordt nog een kamp aangelegd voor 1600 gevangenen. Volgens do „Temps" zouden ook dr. Coolen en zyn vrouw, benevens de heeren Schepens en Thiencher8, leden der Belgische ambulance, door de Engelschen gevangengenomen zyn. Wy lezen in de „Petit Bleu", van Brussel, dat Gonetski, de Russische officier, die aan de zyde der Boeren gevochten heeft en nu in Europa is, gezegd heeft, dat kolonel De Villebois-Mareuil in het gevecht by Boshof niet onmiddeliyk gedood, maar zwaar gewond werd. Een Engelsch soldaat maakte hem toen af, en deze soldaat is op last van Lord Methuen gefusilleerd. Dit is voor het eerst, dat wy deze voorstelling van De Villebois' dood lezen, maar er gaan over zyn dood zooveel verhalen. (IV. R. C.) Volgens de „Natal Mercury" is de ontploffing in Begbie's munitiefabriek te Johannesburg ontstaan by de poging om lyddiet te ver vaardigen. De onlusten in China. By het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage is heden ontvangen een telegram, gedagteekend 8 Augustus 4.45 en dat wegens het cyferschrift officieel en uit Peking afkomstig wordt beschouwd. De inhoud luidt: „Tsina Tanem (biykbaar een telegraphische fout voor Tsoeng-Li-Yamen). „Notre lógation détruite par incendie 22 juin. Nous deux saufs. Nous espérons dólivrance dans quinzaine de jours". [Onze legatie vernield door brand 22 Juni. Wy beiden gered. Wy hopen op bevryding binnen veertien dagen]. De hierbedoelde twee zyn de minister-resi dent, de heer Knobel, en de secretaris-tolk, de heer Van Duysberg. Beidon zouden dus, biykens dit heden ver zonden telegram, in leven zyn. Dit telegram is van later datum dan dat aan andere regee ringen gezonden. Intusschen blyven de gebeurtenissen in China nog steeds in een geheimzinnig waas gehuld. Terwyi Reutor uit Parys seint, dat in den ministerraad verklaard werd, dat geen enkel telegram doet gelooven, dat tot den opmarsch naar Peking is besloten, publiceert de Matin" een telegram uit Londen, waaruit biykt, dat, volgens een by het departement van oorlog ontvangen telegram, de opmarsch naar Peking Zondag is begonnen, en de Engelsche avondbladen bevatten berichten, dat er een nederlaag by Peitsang door de ver bondenen is geleden. Het is dus weer een vreeselyke verwarring, waaruit byna niet wys te worden is. Volgens een berioht van den Franschen consul te Tsjungi-king breiden zioh de on lusten in de streken aan den Boven Jangtse- kiang uit De Britsche consul en de douane ambtenaren hebben de stad reeds verlaten, de consuls van Frankryk en Japan maakten zich tot vertrek gereed. De postgemeenschap met de plaats is gestoord. Li-Hung-Chang moet officiéél aan de con suls te Shanghai hebben kennis gegeven dat de gezanten Vry dagmiddag van Peking naar Tientsin zyn vertrokken. De consuls gelooven niets van deze mededeeling, zegt de „Daily Express." Uit St-Petersburg wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat de Russische en Amerikaansche regeeringen aan het onderhandelen zyn over de regeling van den toestand in China, en dat het resultaat van die onderhandelingen waar8chyniyk zyn zal een overeenkomst om het uiteenvallen van het Ohineesche Ryk in elk geval te beletten. De Japansche consul te Shanghai heeft uit Peking het bericht ontvangen, dat Toeng-foe- siang allen toevoer van levensmiddelen naar de legaties heeft afgesneden, en ook, dat groote massa's Chineesche troepen nog by een- getrokken worden te Pao-ting. De correspondent van de „Daily Mail" te Shanghai heeft nog eens getracht te weten te komen hoe het stond met het opperbevel- bebberschap over de verschillende buiten landsche troepen te Tientsin. Maar het bleek hem, dat men daarmede nog niets verder gekomen was. De internationale nay ver was nog even sterfe Ld Amerikanen te Shanghai beweerden echter, dat Mac Arthur de aan gewezen man was. Generaal Mac Arthur voert nu het bevel over 70,000 man op de Filippynen; hy is met de guerrilla in dit deel van do wereld bekond, en men kan hem niet verdenken op byzondero voordeelen te azen. Uit St.-Petersburg zyn aan do „Daily Tele graph" eenige byzonderheden geseind uit de gevechten van de Russen tegen deChineezen in Mantsjoerye. Daarin wordt gemeld, dat het Trans-Baikal- detachement onder generaal Orloff 6000 Chineezen aan de Khailar-rivier heeft aange vallen. De Chineezen waren sterk verschanst, doch verloren meer dan 2000 man, waaronder den aanvoerder. Velen hunner stortten zich in de rivier en verdronken. Twee eskadrons, die uitgezonden waren om den weg naar Ningoeta te verkennen, werden by Eche door een duizendtal Chineezen aangevallen. De vyand opende een hevig vuur, waarop de Russen een eskadron en twee kanonnen ter versterking ontvingen. De Chineezen werden toen afgeslagen. De Russen verloren acht dooden en evenveel gewonden. De kanonnen, die van de Chineezen werden buitgemaakt, zyn van het laatste maaksel. Generaal Grodekof seint de volgende by zonderheden over de jongste krygsverrichtingen by Blagowesjtsjensk De Chineezen bezetten een stelling tusschen Aigoen en Blagowesjtsjensk. Zy telden om streeks 18,000 man, met 45 kanonnen. Vol gens een gerucht uit Tsi-tsikar waren er nog versterkingen op weg om de gemeenschap met de Amoer te herstellen en het succes van de Chineesche krygsverrichtingen by Aigoen te verzekeron. Dientengevolge gaf generaal Gribski last aan de Russische troepen te Chabarofsk en in Trans-Baikaliö om zoo snel mogelyk ter versterking van Blagowesjtsjensk op terukken. Onze strydmacht bestond hoofdzakelyk uit vrijwilligers uit de landbouwende bevolking, en do overmacht der Chineezen was groot, terwyi de Russische versterkingen pas don 27sten aankwamen. Toch sloeg onze kleine macht dertien dagen lang de aanvallen der Chineezen moedig af. Zoodra zy versterking hadden ontvangen, gingen de Russen tot den aanval over, en den 2den Augustus trokken zy naar den over kant van de Amoer, by Stanitza-Vertsjne- Blagowesjtsjensk, en den volgenden dag werd doorgemarcheerd naar Aigoen. Onze soldaten verdreven de Chineezen uit sterk verschanste stellingen. Toen begon de aanval op Aigoen. De vyand trok naar de stellingen op den rechteroever van de Amoer terug en bood krachtigen tegenstand. Het hevigst werd ge vochten om het bezit van de hoogten by Koloetsjan. Nadat het gevecht byna den ge- heelen dag geduurd had, viel Aigoen de onzen in handen. Onze verhezen waren gering, de Chineezen lieten over de tweehonderd dooden op het slagveld. Programma tuq Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Donderdag 9 Augustus, te halfacht, door hot Stafmuziekkorps van het 4de Keg. Inf., Directeur: de heer YV. Van Erp. Eerste afdoeling: No. 1. „Heil Europa", Marsch, Von Blon; 2. Ouverture „Martha", Von Flotow; 3. Balletmu8ik a. d. Oper „Feramors", Rubinstein; 4. Fantaisie über Motive a. d. Oper „Don Juau", Mozart. Tweede afdoeling: No. 6. Ouvertoro „Orpheus in die Unterwelt", Offenbach; 6. a. Alléluia d'Amour, Mélodie, arr. Gottfr. Mann, Faure; b. „Marclie Funèbre d'une Marionette", arr. W. Van Erp, Gounod; 7. Toreador Walzer, Royle; 8. Fantaisie sur „Hamlet", Opéra de Thomas, Mann. Nos. 1 en 5 eerste uitvoering op Musis Saorum". CORRESPONDENTIE. - W. d. 1. R.1 Wy achten het onnoodig nader op de door U be doelde zaak terug te komen. Telegrammen, LONDEN, 7 Augustus. R0.) In het Lager huis zeide minister Chamberlain heden: Ik heb my op de hoogte gesteld van de meeningen van Canada en de Australische koloniën ten aanzien van de hoofdpunten van de toekom stige regeling in Zuid-Afrika. De Engelsche regeering is het met hen eens over de nood- zakeiykheid van de inlyving en de instelling van een bestuur, dat gesteund wordt door een leger met het uitzicht dat aan beide koloniën later een eigen vertegenwoordiging en zelfbestuur zuilen gegeven worden. (Toe juichingen.) De onlusten ln Clilnao BRUSSEL, 7 Augustus. RO.) De minister van buitenlandsche zaken heeft een telegram ontvangen, dat den 2den Augustus uit Peking verzonden en door den heer Joostens, den Belgischen gezant, onderte&kend is. Het luidt als volgt: „Van 4 tot 16 Juni (Julihebben wy onze legatie verdedigd met acht Oosten- rykache matrozen zonder haar te kunnen redden. De Oostenryksche, Nederlandsche en Italiaansche legaties zyn eveneens verbrand. De Fransohe legatie ligt in puin. „Alle vreemdelingen zyn by een gebracht ln de Engelsche legatie, waar zy sedert 20 Juni door de Ohineesche troepen belegerd werden. Er zyn tot op heden 68 dooden en 70 ge wonden onder de matrozen en de vry willlgers. De aanvallen hebben sedert 16 Juli opgehouden. De levensmiddelen zyn byna opgeteerd. "Wy hopen de volgende week ontzet te zullen worden. „Alle Belgen, die te Peking woonden of naar die stad de wyk hadden genomen, maken het goed. De houding van de secretarissen Mergelynck en Melmotte is boven allen lof verheven. Wy verzoeken u onze bloedver wanten van onzen toestand op de hoogte te stellen.1' WASHINGTON, 7 Augustus. (R. O.) Een depeche van generaal Chaffee uit Tientsin van den 8den meldt: De internationale bevel hebbers hebben besloten Zondag slag te leveren. De Chineezen hebben* zich verschanst te Peitsang, en zyn gedeelteiyk beschermd door overstroomd terrein. Tienduizend Japan ners, Engelschen en Amerikanen zullen operee- ren aan den westeiyken oever van de Peiho, vier duizend Franschen en Russchen aan den 008teiyken oever. Men meldt, dat een leger van 80,000 Chineezen tusschen Peitsang en Jangtsoen staat. De gezanten waren den 88sten Juli veilig. SHANGHAI, 7 Augustus. (R. O.) De Japan sche consul heeft heden een telegram ontvangen, meldende, dat de gezanten te Peking den lsten veilig waion. Men verwachtte byna onmiddeliyk na de afzending van het bericht een aanval. Er waren nog maar 25 patronen voor elk over. De mondvoorraad kon nog zes dagen duren. De Japansche gezantschapssecretaris is aan zyn wonden overleden. De autoriteiten be schouwen dit bericht als strydig met andere. PARIJS, 7 Augustus. R0.) In den minis terraad, die heden onder voorzitterschap van president Loubet op het Elysée is byeengeko- men,heeft de minister van buitenlandsche zaken een telegram van den 5den Aug. voorgelezen, waarin de Fransche consul-generaal te Shanghai mededeelde, dat Sheng hem officieel had in kennis gesteld van een keizerlyk decreet van den 2den. Daarm wordt gezegd, dat de vreemde gezanten, zoodra zy dit verlangen, onder geleide naar Tientsin zullen worden gebracht en dat zy van nu af in gewone taal met hun regoeringen van gedachten kunnen wisselen. Geen enkel telegram bevestigt, dat tot den opmarsch naar Poking besloten is. Geen enkele regeering heeft er bericht van ontvangen. LONDEN, 8 Augustus. (R. 0.) Aan de „Daily Express" wordt dato 5 dezer uit Tientsii* gemeld, dat de totale verliezen van de ver bondenen in den slag van Peitsang bedroegen van 750 tot 1000 man, waaronder 60 Engel schen. Het verlies der Japanners was zwaar. De Russen leden eveneens zware verliezen. WASHINGTON, 8 Aug. (R. O.) Er wordt gemeld, dat het departement van buitenland sche zaken gisteravond de volgende mede deeling van den heer Conger, Amerikaansch gezant in China, heeft ontvangen: „Wy worden nog altyd belegerd. De toe stand is onzekerder, daar het Chineesche gouvernement aandringt op ons vertrek uit Peking, hetgeen geiyk zou staan met een zekeron dood te gemoet te gaan. Dageiyks wordt door de keizeriyke troepen met geweren op ons geschoten. Het ontbreekt ons volstrekt niet aan moed, maar we hebben slechts weinig ammunitie on levensmiddelen. Ei' zyn twee vooruitstrevende leden van het Yamen onthoofd. Allen, die in eenige betrekking staan tot de Amerikaansche legatie, bevinden zich thans in welstand." Deze mededeeling draagt geen datum, maar is waai'schynlyk niet vroeger dan 30 Juli en niet lator dan 2 Augustus afgezonden. LONDEN, 8 Augustus. (R. O.) In het Lager huis las de minister Brodrick het volgende cyfertelegram voor van generaal Macdonald. uit Peking van den 8den dezer: Ik heb heden uw cyfertelegram ontvangen, my overhandigd door den Chineeschen gezant. Het kanonvuur hield op sedert den löden Juli, maar het geweervuur werd onophoudelyk voortgezet van de Chineesche stellingen, die bezet werden door regeeringstroepen en Boxers. De verliezen waren sedert den löden Juli gering. Van de geheele bezetting werden gedood 60 en gewond 110 man. De over- blyvende Engelschen in de legatie bevinden zich in welstand. Wy hebben onze fortificaties versterkt en hebben meer dan 200 vrouwen, kinderen en vluchtelingen in het gebouw der legatie. Tot hedon werd ons door de Chineesche regeering geweigerd in cyferschrift te tele- grapheoren. Sir Brodrick las eveneens een telegram voor van admiraal Bruce, uit Tsjifu van den 6den, waarin gemeld wordt, dat de verbon denen, ten getale van ongeveer 12,000 man, de Chineesche stellingen te Hsiku aanvielen. Hsiku ligt op twee mylen af&tands van Tientsin. In den vroegen morgen van heden werden de Chineezen teruggedreven. Zy trokken zich in noordeiyke richting terug, vervolgd door de vorbondenen, die Peitsang bezetten. Een transport volgt de troepen te land en te water. De opmarsch naar Peking is begonnen. Alkmaar een nieuwe boot op stspol. En dat is noodig, want een boottochtje van Leider* naar KaLwyk-aan-Zee moge in den zomer een recht aangenaam reusje zyn, in den laatsten tyd is het dat minder met het oog op de beide vaartuigen, die niet meer aan do eischen des tyds voldoen, en waarvan toch gebruik moet worden gemaakt. Een volgend jaar zal dat bezwaar evenwel! grootondeels zyn opgeheven. Een ruim vaartuig met veel plaatsen aan dek, waar men rustig zal kunnen blyven zitten, ook waüneer men moot doorgaan onder de nu zoo lastige bruggon byv. „De Vink" en by Katwyk-binnen, zal dan een uitstekende gelegenheid aanbieden, om het watertochtje te maken, dat by volen zoo in den smaak valt. Moge daar zooveel gebruik van worden gemaakt, dat do Onder neming spoedig kunno besluiten, ook de tweede boot door een nieuwe te vervangen. Ovor het ongeluk, dat den heer Nicolaas Van Doorn, theologisch student te Groningen, en zyn gids onlangs overkwam, by het beslygen van den Ortior, wordt aan do „Tiroler Nachrichten" liet volgonde mode- gedeeld: De gids Paul Platzer had nog slechts enkele trappen te hakken, toen do heer Van Doom uitgleed en hom meo in de diopto sleurde. Op geringen afstand zag do oom van dezen, dr. A. Y. Van Dobben do Bruyn, uit Don Haag, die met zyn gids een weinig liooger stond en het mooilyksto gedeelto achter zich had, den vreesolyken val. Na een zeer moeilyken tocht van eenige uren kwamen dezon ovor de Payerhut in Trafoi aan. Om olt uren 's voormiddags van den volgenden dag gingen dr. Keillor en dr. Landsteiner, oen geestelyke en vcol gidsen, onder wie ook do vader van don 24-jarigen Paul Piatzer, op weg om de ongolukkigen o£ te zoeken. Tegon 4 uren 's middags keerden ze terug met het ïyk van don gids, waarvan liet hoofd geheel verbryzeld was. Van den andoren on gelukkige werd de hoed gevonden. Des Zon dagsmorgens begon men opnieuw te zoeken, en al spoedig vond men ook het lyk van den student Van Doorn. Stadsposl. Do heeren B. L. Vogols, te 's-Gravenhage, on A. C. Degens, to Rotterdam, hebben aan H. M. de Koningin, op grond van do postwet van 15 April 1891, concessio aangevraagd, om in Nederland pneumatische stadspostinrichtingen te mogen aanleggen en exploiteeren. (IV. R. C.) Op den 22sleii Augustus 1900 liopin onze geliuiJo Uuders en Grootouders NICOLAAS NüORLANDER KN ALIDA SMALING hunne öO-jarige Ecliiverccni- ging to herdenken. 6633 20 Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen: M. NOORLANDER, 's-Qravenhage. C. DE RIDDER, Nooblandkr. A. P. A. DE RIDDER. A. C. DE RIDDER. N. A. DE RIDDER. D. JURGENS- Nooblandkb. 0. JURGENS. S. BRIEER. J. JURGENS. Arnster dam. Leiden. LEIDEN, 8 Augustus. Thermomoterstandgisteravond om 8 uren 16.6° C. 59.9° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 15° C. 59° F., 'a middags om 12 uren 18° C. 64.4° F., 's namiddags om 4 uren 19 C. 66.2° F. De gemeente Rotterdam is voornemens nog voor f 28,000 muntgasmeters aan te schaffen. Naar de „N. Gron. Ct." uit goede bron verneemt, is dr. D. U. Van der Goot, uit Groningen, die, gelyk men weet, by de tweede Nederlandsche ambulance in Zuid-Afrika werk zaam is geweest, op zyn terugreis naar Neder land op het stoomschip „König." Het stoomschip „Admiral" kwam gister ochtend om 8 uren op de reede te Viissingen. Om 9 uren gingen sleepbooten er heen en ook een boot met den dokter. De „Admiral" kwam, na het vertrek van de mailboot „Zee land", om 11 uren aan de ponton ter ont scheping van passagiers. Het schip heeft 60 dagen reis gehad. De zich aan boord bevindende vrouwen en kinderen van ambtenaren uit Transvaal, zyn via Loren$o-Marquoz naar Viissingen gegaan, na eerst op den kruiser „Friesland" vertoefd te hebben. Het stoomschip „Bundesrath" (uitreis) is 7 Aug. Port-Said gepasseerd; de „Kaiser" (thuisreis) vertrok 7 Aug. van Aden; de „König" (thuisreis) vertrok 0 Augustus van Mozambique; de „Kronprinz" (uitreis) arri veerde 7 Aug. te Tanga; de „Prins Frederik Hendrik," van West-Indië naar Amsterdam, vertrok 7 Aug. van Hfivre; de „Amsterdam" arriveerde 7 Augustus van Rotterdam te Nieuw-York. Hazerswoude. Gisteravond bracht de „Har monie" een serenade by den arbeider A. Den Hertog en echtgenoote, die 25 jaren door den band des huwelyks verbonden waren. De toeloop van belangstellenden was verbazend groot. Enkelen waren zelfs op de daken der belendende gebouwen geklommen. Na een driewerf herhaald „Lang zuilen ze leven", dat tot slot werd gespeeld, bleven de leden der „Harmonie", waartoe ook twee zoons van Den Hertog behooren, nog een paar uron gezellig by een. Valtenburg. De Katwyksche stoomboot onderneming, wier directie hier is gevestigd, heeft thans op de werf #Nicolaas Witsen" to Den 238ten Augustus a. s. hopen onze geliefde Ouder6 NICOLAAS NüORLANDER en AALTJE SMALING hunne Vijftigjarig© Echtvcr- eeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en 6622 10 Kleinkinderen. Leidebdorp, 8 Augustus 1900. Getrouwd: H. J. TER VEER en M. J. FRANCKEN, die, mede namens wederzydscho Fa milie, hunnen hartelyken dank betui gen voor de belangstelling, by hun huweiyk ondervonden. 6617 9 Lkidbn, 8 Augustus 1900 Voorspoedig bevallen van een Dochter B. DRUKKER De Leeuw Lkiden, 8 Augustus 1900. 6627 4 Volstrekt eenige kennisgeving. Heden werden wy verbiyd door de voorspoedige geboorte van een Doclitcr. 6630 8 D. TIMMERMANS, Med. Doet. Arts. N. TIMMERxMANS-Berkhout. Oegstgeest, 8 Augustus 1900. Heden overleed, na voorzien te zyn van de JEtH. Sacramenten der Ster venden, onze dierbare Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer WILHELMUS BREMMER, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Uit aller naam, Wed. E. W. BREMMER, Dumobtier. Leiden, 7 Augustus 1900. (Ryn- en Schiekade No. 111.) Verzoeke van rouwbeklag verschoond te bitoven. 6599 13 Heden overleed plotseling ons jongste kindje, MARGARETHA, in den jeugdigen leeftyd van 18 maanden. M. VAN NOOD. A. VAN NOOD-Langhout. Haarlemmerstraat 182. 6629 6 tt. cai Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen by bot overlij den onzer innig geliefde Echtgenoote Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw WILHELMLSA DITMAR Beck, betuigen wij onzen hartelyken dank. 10 Uit aller naam, C. H. DITMAR. Haaelem, 1 Augustus 1900.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3