JP o lit ie. Beurs vau Amsterdam. een zeker bedrag uit do algemeene middelen ter bestrijding der kosten van de zuiver ge westelijke of plaatselijke huishouding, met dien verstande, dat zoodanig bedrag voor een bepaald aantal jaren worde vastgesteld, dat 'de gelden afzonderlijk en afgescheiden van de algemeene geldmiddelen van Ned.-Indiö worden beheerd en verantwoord en dat de vruchten van bezuiniging ter beschikking blijven van die besturen voor locale uitgaven ook in volgende dienstjaren. Als twoede stap wijst de Minister aan de beschikking aan de locale besturen over een bepaald aandeel in de daarvoor in aanmerking komende, binnen het bestuursgebied geheven belastingen, wellicht zelfs over de geheele opbrengst van één of meer zoodanige belas tingen, en als derde stap de bevoegdheid tot invoering van nieuwe heffingen. Verder omschrijft de Minister in den breede de bevoegdheden en de taak der meerge noemde raden, die het intusschen niet mogelijk zal zijn aanstonds overal op te richten. De Minister betoogt, dat de instelling van die raden er toe zal leiden om aan de inrich ting van het bestuur meer vastheid te geven. In geen geval zal hun instelling te kort mogen doen aan het gezag van den gouver neur-generaal en de hoofden van gewestelijke besturen. Het ligt niet ln de bedoeling verandering te brengen in het reeds thans gehuldigde beginsel van decentralisatie ten aanzien van de inlandsche gemeenten. Het wetsontwerp strekt, om door een aan vulling van het Regeerings-reglement met twee nieuwe artikelen, de gelegenheid te openen tot invoering van provinciale en administratieve decentralisatie in Ned.-Indiö, op den voet als hierboven in groote trekken is aangegeven. Daar de wetsvoordracht alleen dient om de bevoegdheid in het leven te roepen tot in voering van decentralisatie, behoeft eerst nadat zy wet zal geworden zijn, de vraag tot eon oplossing te worden gebracht op welke wijze het stelsel in details zal zyn uit te werken. Als hoofdbeginselen echter geeft hy o. a. aan, dat de benoeming der leden van de raden zal behooren te goschieden door den gouver neur-generaal, in afwachting of het wellicht later mogelijk zal biyken de bevoegdheid tot hot kiezen der leden, vooral van de plaatselijke raden, geheel of gedeeltelijk aan de inge zetenen op te dragen; het wordt volstrekt Diet noodig geacht, dat de hoofden van gewes telijk beotuar als lid of voorzitter in den raad zitting nemen; de gouverneur-generaal moet verder bevoegd zyn, om, in de gevallen, dat een raad geheel onbevredigend werkt, hom te ontbinden en opnieuw samen te stellen, desnoods geheel op te heffen. Om het doel, dat met de nieuwe instelling beoogd wordt, behoorlijk tot zyn recht te doen komen, zal het particulier element een belangrijke rol in de raden moeten vervuilen. Mag het ontwerp wet worden, dan zal de wijze van uitvoering waarschijnlijk deze zijn, dat, zoodra de noodige regelingen voor het beheer en de verantwoording der locale geld middelen zyn getroffen, de medewerking van de wetgevende macht zal worden ingeroepen 'voor de Invoering overal, waar daartegen geen 1 overwegend bezwaar bestaat, van hetgeen als i de eerate twee stappen op den weg der finan- cieele decentralisatie is aangegeven. Het denkbeold tot reorganisatie van het algemeen bestuur meent de Regeering voor alsnog te moeten laten rusten, daar de ge volgen van een ingrypenden maatregel als deze decentralisatie gedurende eenigen tyd dienen te worden afgewacht alvorens aan een wyziging in de inrichting van het hoogere bestnur de hand kan worden geslagen. Gemengd Nieuws. De Leidsche kermis is in den nacht van Zaterdag op Zondag „uitgeluid." Maar het is stellig niet de doodsklok, die beierde al meende men door de opmer- keiyke stilte in de vyf eerste kermisdagen, toen niets dan klachten van kermiskoopliön en eigenaars van inrichtingen gehoord werden, de doodsklokklanken van uit de verte te verne men. Neen, het was die klok niet, want het was Zaterdag verbazend druk en er heerschte onder de kermisbezoekers een opgewekte toon. Wat al die menschen, uit Leiden en om streken en ook uit Den Haag, op de kermis deden? Wel: wandelen, eten, drinken, zingen, Bchreeuwen, hossen, praten, kyken, met serpen tines en confetti werpen, draaien, slaan enenfin, wat komt het er zoo in byzonderheden op aan? Die er by geweest zyn, weten het, en den anderen gaat het niet aan. Dat ging zoo door, onder begunstiging van best weer, totdat de onverbiddelijke „Polizei- etunde" aanbrak, drie uren, en allen werden weggejaagd uit de koffiehuizen, heel minzaam weggejaagd natuurlyk, zooals we dat van onze politie gewend zyn. Men verwyderde zich als na een groot vuurwerk. Weldra waren de meeste Leidenaars thuis; later de moeste ook in de rust; een enkel troepje galmde nog wat na, eensgezind; een ander kibbelde wat al te hard; hier en daar maakte nog een BacchU8-offeraar wat lawaai. Toen was alles uit. Men is hier toch nog, al willen velen het niet weten, en al verteert „men" niet genoeg naar den zin van anderen, die door de kermis ryk zouden willen worden, gehecht aan de kermis zóó gehecht, dat als zy eenmaal zoo besnoeid zal wezen, dat er niets dan een blauwe en zoetokoek-tent zal zyn over gebleven en de poffers gistvry moeten worden gebakken, uit vrees voor alcoholvergiftiging, men toch Leiden zal zien ronddraaien om die overblijfselen van het 17de-eeuwsch-kermis- vermaak, wandelende de menschen om elkaar en voor elkaar, biykbaar zonder doel, rustende van tyd tot tyd in de koffiehuizen, om een frisschen dronk te halen, en badende in genoton zweet althans als het dan weer zoo 8chrikkelyk warm is als ditmaal geduronde de kermis week. En gisteren, gisteren kwamen de plasregens, als een verkwikkende zondvioou, verffisschend de straten en wegspoelend veel van de onrein heid, door de kermismenschen achtergelaten, en aldus helpend, krachtig en niet financieel bezwarend, den gemeentereinigingsdienst. Heden viert D. De Gunst, sigaren maker by den heer Wilhelmy Damsté, alhier, den dag, waarop hy vóór 40 jaren in dienst trad. Door zijn patroon werd hom een gouden ketting geschonken. Mejuffrouw Nelly Parmontler heeft Zaterdag 1.1. op „Rliynzigt" met goed gevolg het examen afgelegd als geoefend (gekleed) zwemster; dientengevolge kon haar het diploma der Leidsche Zwemclub worden uitgereikt. Door de politie alhier zyn Zater dag drie jongens aangehouden, die vruchten hadden ontvreemd uit een tuin aan het Utrecht- sche Jaagpad. Zy hebben zich op hot politio- bureel te verantwoorden gehad. Door de politie alhier is aan gehouden zekere M., die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd 6tond voor drie dagen hechtenis ter zake van openbare dronkenschap. Hy is naar het Huis van Bewaring over gebracht. Toen gistermorgen zekere P. eenige vechtende personen op den Heerensingel wilde scheiden, werd hy door een hunner to water geworpen. Hy kon zichzelf weer op het droge werken, zoodat hy er zonder letsel afkwam. Zekere B. S. heeft by de politie aangifte gedaan, dat hy door een infanterist met een mes aan het hoofd is verwond. De man is op het politiebureel door een heel kundige verbonden. Zaterdagnacht is een matroos door een burger by een vechtparty op het kermisterrein door een slag met een flesch zoodanig op het hoofd verwond, dat zyn over brenging naar het militair hospitaal noodzake- lyk was. Z o n d a g-m orgen ongeveer te zes uren ia een agent van politie op de Haar lemmerstraat, toen hy oen aantal lieden, die op den grond zaten, den weg versperden en voorbygangers lastig vielen, aanmaande zich te verwyderen, door een hunner in don vinger gebeten, zoodat hy eenige dagen verhinderd zal zyn dienst te verrichten. De orde-ver stoorders namen onmiddeliyk de vlucht toen de agent om assistentie floot. Een agent van politie werd heden middag op de Haarlemmerstraat door eenige dronken lieden gemolesteerd, doch hy heeft geen letsel bekomen. Twee zyn er gearresteerd. De overigen ontvluchtten, toen assistentie kwam opdagen, en kwamen in verschillende deelen der stad terecht, gevolgd door een massa publiek, waar men, niet wetende wat er gebeurde, allerlei ernstigs phantaseerde, zoodat het niet aan geruchten ontbrak. Door den veehandelaar G., te Woerden, werd Zaterdag jl. by de politie alhier aangifte gedaan, dat zyn paard, het geen hy met zekeren J., te Hoofddorp, voor een ander had geruild, om Dinsdag a. 8. te leveren en door hem even te voren by een stalhouder te dezer stede was gestald, door een ander weggehaald en verdwenen was. By onderzoek is gebleken, dat de a. e. eigenaar zich van het bezit daarvan ver- zekerendo, het dier van den stal hoeft doen halen en het by voorbaat reeds medegenomen heeft. Mejuffrouw B. alhier had Zater dag jl. hot ongeluk op den Nieuwen Ryn een scherpe scherf van een steen op het hoofd te krygen, welke door een reet tusschen de planken van een steiger aldaar vioL Zy werd met een tameiyk sterk bloedend wondje aan het hoofd naar het politiebureel geleid, waar zy voorloopig geholpen werd, zoodat zy weer spoedig haar weg kon vervolgen. Op den Haarlemmerweg onder Oegstgeest is een brik, bespannen mot eon paard, door het schrikken van dat dier voor een hondenkar, te water geraakt. Een der oprydenden kwam onder de kar in het water terecht en bezeerde zich wat aan hot been, doch hy werd spoedig uit zyn benarde positie verlost. Ook de brik was weer spoedig op het droge, zoodatjhet ongeval betrekkelijk goed afliep. Omtrent do ongevallen, die de vorige week in de „Ned. Gist- en Spiritus fabriek" te Delft plaats hadden, deelt „De Fabrieksbode", het weekblad voor die fabriek, het volgende mede: .Zaterdag 21 Juli te ongeveer 4 uren in den namiddag, heeft aan de Gistfabriek een ernstig ongeval plaats gehad. Waarschyniyk ten gevolge van het ont branden van stof in de kanalen van de spoe lingdrogerij, dat er altyd aanwezig is, ondanks de regelmatige reiniging, die 2-maal per week plaats grypt, heeft er een explosie plaats ge grepen in deze kanalen on in den schoorsteen, welke zoo hevig was, dat de geheele schoor steen, welke een lengte had van ongeveer 30 meter, en het grootste deel der kanalen met een geweldigen knal uit elkaar sprongen, groote stukkon steen naar alle kanten weg slingerend. Van de personen, in de fabriek aanwezig, kreeg Byioveld, die zich op den zolder bevond, eenige stukken steen en pannen op hoofd en beenen, verwondingen veroor zakend van gelukkig slechts lichten aard. Het wagentje, dat hy op dat oogenblik voort duwde, werd in splinters geslagen. In de benedenverdieping bekwam Korpel door de geweldige vlam, die uit de verwoeste kanalen opsloeg, brandwonden aan hoofd en handen. Het verdere personeel kwam met den schrik vry. Byzonder gelukkig was een steenenbikker, die zich altyd bevindt aan den voet van den schoorsteenkort voor het onheil was hy van die plaats weggegaan om zyn werkbriefje in orde te laten maken. Voorbygaande personen verkregen geone verwondingen, ofschoon twee paarden van een spoelingkar een oogenblik op hol gingen. Door de groote, hevige luchae rplaatsing werden de pannen van beide fabrieken vorplaatst en gedeeltelik van het dak geworpen. Het dak der 6poehngloods werd gedeeltelyk vernield, terwyl ook in de moutery de binten en balken kraakten. Een begin van brand in fabriek C, veroor zaakt door overvallende brandende spoeling, word spoedig gebluscht, evenals een begm van brand ia de drogery zelve, door middel van twee voedingspompen en stoom- en hand spuit der Gistfabriek. Van de aangeboden hulp van de brandweer dor Oliefabriek behoefde geen gebruik te worden gemaakt. Wat de verwonden betreft, wordt medege deeld, dat het hun bevredigend gaat, zoodat wy hopen en verwachten mogen onze kame raden spoedig weder hersteld m ons midden te zien. En nadat dien dag alle onze fabrieken, hot park en ook de stad in schrik en opschudding waren gebracht door den geweldigen knal, dien de ontploffing in de spoolingdrogery had veroorzaakt, verspreidde zich Maandag opnieuw het gerucht van een tweede ongeval, ditmaal golukkig van geringoren omvang en van minder ernstigen aard dan het eerste. Thans was het de z.g. „afblaaskotel", die het werk staakte; biykbaar ten gevolge van het verteren van het yzer hetgeen niet vooraf was kunnen worden opgemerkt kon een der wanden den zwaren druk van het water, dat in don ketel stond, welke nog door stoomdruk werd verhoogd, niet langer weerstaan, zoodat hy scheurde en de groote kokende watermassa plotseling met kracht naar buiten stroomde. Ongelukkigerwyze kwam juist op dat oogen blik de molenaar P. Verleg daar voorby, die door het kokende water getroffen werd en vooral aan de beenen deerlyk werd gebrand Behalve Verleg werden ook nog drie jonge fox-terriers, dien vlak naast den afblaasketel een .huis met erf' als verblyfplaats was aan gewezen, door den warm-waterstroom meege sleurd met het ongelukkig gevolg, dat de dieren vry wel onmiddeliyk werden gedood. Aan Verleg werd spoedig door den beer Stelte de eerste hulp verleend, waarna hy naar zyn woning werd vervoerd, alwaar het hem, naar wy tot onze vreugde vernamen, naar omstandigheden zeer wel gaat; zyn toestand behoeft althans geheel geen reden tot bezorgdheid in te boezemen." Omstreeks twee uren hedennacht is, zonder dat daarvoor aanleiding bestond, op het Stieltjesplein te Rotterdam eensklaps aangevallen de 21-jarige schippersknecht J. Den B., wonende te Hoogeveen. De aanvallers waren de Duitsche schippersknechts H. R. en W. S., van de Rynschepen „Vereinigung" en .Mannheim VHI", beide liggende in do Binnenhaven. Na Den B. te hebben beetgepakt, heeft een dezer Duitschers zyn mes genomen en hem daarmede een steek in zyn borst en in zyn rug toegebracht, zoodat zyn onmiddel- ïyke opneming in het ziekenhuis noodzakeiyk was. Het mes is op het Stieltjesplein terug gevonden. De beide Duitschers zyn aan gehouden en opgesloten. (V. N. C Gisterochtend is aan het Beurs station te Rotterdam by vertrek van de zuid- exprestrein naar Duitschland, op hoeterdaad betrapt een dertigjarige Russische zakkenroller, die via Hoek-van-Holland met denzelfden trein was aangekomen on by het instygen van den heer J. F. S-, koffiemakelaar, in den harmonica- trein diens portefeuille ontrolde. Hy werd dade- ïyk gegrepen door den bestolene en door den stationschef overgeleverd aan de politie. Hy had slechts 25 franken by zich. Vor- moedelyk heeft men hier met een brutalen spoorweg-zakkenroller of met een lid van de internationale zakkenrollersbond te doen. De heer S. vervolgde, in het bezit van zyn eigendom, met den exprestrein zyn reis. Gisteren hielden de afdeelingen Rotterdam en Dordrecht van den Bond van Machinisten en Stokers te Dordrecht oen gecombineerde vergadering, waarin met een parige stemmen besloten werd niet te gaan varen vóór en aleer do groote meerderheid dor Rynsleepers het contract heeft geteekond. Een commissie van Rynsleepbooten uit Dordrecht en Rotterdam bezocht gisteren de tot nog toe weigerachtige patroons om dezen tot teekening ovor te halen. Hun poging stuitte by de groote meerderheid af op hot niet teokenen van de Rijnsleepers H. Franzen te Dordrecht on Van der Velden, firma v. d. Slik Co., to Dordrecht-Rottordam. De toestand van H. Schelfken a, die door den marinier op de .Combinatie V" te Dordrecht met een kogel getroffen werd, is naar gemold wordt niet zonder gevaar. Zyn longen zyn doorboord en er is wondkoorts ontstaan. Schelfkens wordt in het gasthuis verpleegd. Zaterdag werd by den kantonrechter door twee opvarenden van de .Anton en Irene" protest aangeteekend, terwyl de schade, door de beschieting veroorzaakt, door experts is opgenomen. Zaterdag is dicht by Enkhuizen gozonken het tjaikachip .De Zeven Gebroe ders", schipper P. De Leeuw van "YVeenen, te Zevenbergen. Het vaartuig is niet verzekerd. By den goud* en zilversmid M. V., te Edam, waren een elftal zilveren ringen ontvreemd. Den gemeente-veldwachter J. G. Klippel mocht het gelukken den dader, zekeren H., op te sporen en eenige ringen in beslag te nemen. Zaterdag-middag, omstreeks vyf uren, woedde boven Velp een vreeseiyk on weder, vergezeld van hevigen regen en hagel. Er vielen hagelsteenen, grooter dan duiven eieren, en stukken ys. Het was gevaarlyk zich buiten te begeven. Ouden van dagen beweren nooit zulke hagelsteenen gezien te hebben. De bliksem sloeg in een schuur, zonder brand te veroorzaken. Te Venhuizen werd zekere D. S., werkende op het bouwland, door een beroerte getroffen, met het treurig gevolg, dat hy to water liep en verdronk. Visschersvlootschouw by Pampus. Het getal visschersvaartuigen zal zeer groot zyn, vermoedeiyk pi. m. 1500. Er ia niet de minste oppositie meer en de Bond doet mee. Waren de visschers van Tessel, vooral met het oog op het groote tydverlies, aanvankeiyk besloten niet naar de vlootrevue te gaan, thans is men op dat besluit teruggekomen en zal oen vloot van minstens 60 blazer- schuiten aan don vlootschouw deelnomen. Naar men verneemt zal de voorzitter van het „Rykscollege voor de Zeevis6cheryen," mr. E. N. Rahusen, aan boord van de tBuyske8" by de Koningin zyn. Zaterdagavond is aan den o v er- weg by hot station te Baarn een paard met ry tuig op hol geslagen, juist toen er een snel trein zou passeeren. Het dier rende den af sluitboom op zy, waardoor de dames en hoeren uit hot rytuig op de rails vielen, toen de sneltrein naderde. Als door een wonder kwamen zy met den schrik vry; het paard had zulke ernstige kwetsuren opgeloopen, dat het is moeten worden doodgeschoten, terwyl ook het rytuig verbrijzeld is. Wielerwedstrijden Baarn. De Zondagmorgen begon met een donkeren hemel, waaruit weldra do regen met stroomen neer viel. Dit gaf weinig hoop op een drukken dagi. evenwel tegon twaalf uren scheen het weer beter te zullen worden, totdat om één uur opnieuw de regen in vollen overvloed neerviel, vergezeld van onweer. Het was dus onmogelyk de wedstrijden te laten doorgaan, zoodat deze tot later datum zyn uitgesteld. De enkele liefhebbers, die regen en onweer hadden ge trotseerd, bleven in de restauratie kalm hot einde der bui afwachten. Den Beriynschen hoofdrodacteur Brehmer is Donderdag een ernstig ongeluk overkomen. Hy zat in de Passage voor een koffiehuis te schryven, toen een zware hooge ladder, die binnen werd gebruikt voor het ophangen van een kroon, omsloeg, door een der glasruiten sloeg en op hem neerviel. Drie zware hoofdwonden, een vreeselyke wond aan de rechterhand en een gebroken been bleek hy te hebben gekregen toen hy werd opgenomen. Ten spoedigste werd hy naar een nabygelegen reddingsstation vervoerd en daar voorloopig verbonden. Door graaf Bernstoff, eigenaar van Schiermonnikoog, is te Bremen een stoom jacht aangekocht voor een geregelden dienst tusschen de badplaatsen Schiermonnikoog en Borkum. Het Hollandsche schip „Regina" is door den Britschen douane-kotter „Rose" te Grimsby gevankeiyk binnengebracht. De „Regina" had tusschen 2000 en 3000 pond tabak en 10,000 sigaren aan boord, benevens een groote hoeveelheid geestryke dranken. De kapitein verklaart, dat hy zich buiten de territoriale wateren bevond, toen de kotter de hand op hem legde. Het vonnis, door de rechtbank te Brussel gewezen in de strafvervolging wegens bedriegiyke handelingen by den Selati- spoorweg in de Zuid-Afrikaansche Republiek, berust op de volgende overwegingen. De con cessie was in 1891 verleend onder voorwaarde, dat het aandeelenkapitaal, op 250,000 franken na, niet enkel voor de beheer- en oprichtings kosten, maar hoofdzakelyk voor den spoorweg aanleg gebruikt zou worden, en dat het obli gatiekapitaal tot voltooiing daarvan moest dienen, tegen ten hoogste 9600 pd. st. per myl. De Transvaalsche regeering had op deze voorwaarde een rente van 4 pCt. gewaar borgd en heeft nooit erkend, dat het genoemd bedrag van 9600 pd. st. forfait was bepaald. Deze voorwaarden konden den beklaagden, die de concessie overnamen, niet onbekend zyn en het is gebleken, dat de hoofd beklaagde Eugène Oppenheimer de ware beteekenis van de concessie voor zyn mede-beklaagden niet had geheim gehouden. De extra-uitgaven, waarop zy zich hebben beroepen, mot name de geschonken, die met kwistige hand in Transvaal zyn uitgedeeld, hadden betrekking op de concessie van 1890, niet op die van 1891. De beklaagden nu hebben, volgens het vonnis, om een grootere winst te behalen, het bepaald maatschappeiyk kapitaal met ge heel bijeengebracht, maar het toch geheel in de boeken doen inschrijven. Voorts hebben zy door een schynovereenkomst het er op aangelegd, dat slechts 10 pCt. van het kapitaal gestort zou behoeven te worden. De bekl. ingenieur Warnant heeft bekend daarby als stroopop gediend te hebben en te hebben ge weten, dat hy onware verklaringen onder- teokende. De valscho boekingen hebben dus voor bedriegiyke doeleinden gestrekt, waar door de Transvaalsche Staat is benadeeld. Een geval van echte pokken is de vorige week te Beriyn waargenomen by een tweejarig kind, dat een paar dagen te voren wegens een huiduitslag naar een der gasthuizen was gebracht. Natuurlyk zyn ter stond maatregelen tot afzondering genomen en is het paviljoen, waar het kind verpleegd werd, geheel ontruimd om ontsmet te worden. De ooizaak der besmetting is nog onbekend. In don nacht van jl. Zaterdag op Zondag, tusschen 11*/% en 12J/j uur, is gedurende de korte afwezigheid van den bewoner diefstal gepleegd in een winkelhuis aan de Oude Vest; een gedeolte van het vermiste geld en der geldswaardige papioren was met een ook verdwenen gouden dameshorloge in een blikken doosje geborgen. By terugkomst vond de bewoner de straatdeur, welke hy gesloten had, open, doch daaraan was geen braak te zien. Volgens inlichtingen hebben jongens Zondag middag een soortgelyk blikken doosje ge vonden in de sloot aan den Rynsburgerweg by het Ter weepark. De waarnemende Commissaris van Politie verzoekt dien jongens en verder dengenen, die inlichtingen den diefstal betreffendo kunnen verstrekken, zich aan zyn Bureel te ver voegen. Uoordaanslag op den koning van Italië. Hedenmorgen gewerd ons de telegraphische tyding, dat de koning van Italiè vermoord is. Humbert (zyn Italiaansche naam was Um ber to Ranieri Carlo Emanuole Giovanni Maria Ferdinando Eugenio), geboren teTuryn den 14den Maart 1844, wa3 de zoon van koning Vittorio Emanuele II (overL 9 Jan. 1878) en Adólalde, aartshertogin van Oosten rijk (overl. 25 Jan. 1855). Humbert, de eerste koning van Italiö van dezen naam, volgde in 1878, na een zeer zorgvuldige opvoeding ontvangen en reeds als kroonprins zich de liefde van het volk verworven te hebben, zyn vader Victor Emanuel in de regeering op. Vooral aan de bevordering der Italiaansche eenheid werkte hy van den beginne af krachtig mee en niet minder zorgde hy voor 's lands welvaart door de opbeuring van landbouw, handel en ny ver heid, waaraan het jeugdig koninkruk zoozeer behoefte had. Ook aan de verbetering van volksonderwys wydde koning Humbert al zyn krachten. In het staatkundige betoonde hy zich in alle opzichten een nauwgezet consti tutioneel vorst. Hoezeer hy by zyn volk be mind is, bleek treffend in 1886, toen hem eon massief gouden eerekrans van eikenloof en klimopblad werd aangeboden, waarvan de kosten gedekt waren door een nationale in schrijving, waarby niemand meer dan 5 cente- simi (ruim 2 cent Ned.) had mogen bydragen. In 1868, den 23sten April te Turijn, gehuwd met Margaretha Maria Theresia, prinses van Savoye (geboren 20 Nov. HJ61), een dochter van zyn oom den hertog van Genua, werd 11 November 1869 te Napels uit dit buwel-jk een zoon geboren, Victor Emanuel, die als „prins van Napels" de erfgenaam van den Italiaanschon troon is en eenige jaren geleden j o. a. Leidon bezocht, by welke gelegenheid hy de gast was van het Leidsch Studonten- korps, dat hom tevens een ©erewacht had aangeboden. De nieuwe koning Vittorio Emanuele Ferdinando Maria Gennarq, is 24 Oct. 1896 te Rome gehuwd met Hólóne, prinses van Montenegro, geboren 8 Januari 1873. Voor nadere byzonderheden omtrent den op zyn vader gepleegdon moordaanslag zie men de telegrammen. Monza (Mogontia), de plaats waar de mis daad plaats had, is een 6tad in Lombardye, aan de Lambro, op 17 K. M. van Milaan. Zy telt 16,600 inwonors, bezit een Gothische kathedraal, een theater, paleis en staats gevangenis en is gelegen aan een spoorlijn. Deze stad werd in de 6de eeuw gesticht door koningin Théodelinde. Men bewaart er de yzeren kroon van de oude koningen van Lombardye. In den loop van den ochtend ontving da Italiaansche gezant by ons Hof berichten, dio geacht kunnen worden den dood van koning Umberto te bevestigen. De vlag van het gezantschapshotel is daarop ten teeken van rouw half-8tok geheschen. 30 Juli 1900. Vor. Koers pCt koora. boden. Nod. Cert. Nat. Soliuld2% 77 n 77% 89J* 89% Honger ij-, Loen. in Zilver ISSü 4% 83.' va 82'i'ia ÜoeUuu. lContoLiP&p. Moi/Nov. t» 80J& 80% Jan.'Juli J 80J* 80% Port., 0. B. 1S5384 mot Ticket 3 22% 32J* 32% 27 dito dito Tabakeloening. 4% 93% 93% Rusland Binn<.nL 1894 4 61% 188J lib. 825 4 93% 1867/09 100 4 98% 98% lSSORb. 025,ïdo6urioQansl.4 93% OoRmiscie 1894 lib. Odd 4 96% 94% Spanje, Obl. P-rp. Schold 4 68% Turk-go Obl. Goprivil 4 90 89% 9 geconverteerde sorio D. 0 22% 22% s V' Mexico, Binn. Aüoataio 2e sor. 6 38% 38% 63 63 9 landing Lcening 1898 6 86% 85% Colombia Jg 100—500 1% 12% Vonczuela, Obl. 1881 100 4 27% 27% .MC 4 26% 26%s Peruv. Corp. Obl. 66% CorLv.pief. Aand. 10% 10>fr Italië, Obl. Zuul-Il&L Spoor 5 66 65% s SpwJeen. 1887/89 eer. A-£ 3 63% Portugal, Bbira Baixa 8 61 6U6 Kualond, Obl. Wl&dik. l89tV98 4 94% 9 B Rjaaan-Ur. R, 626 4 84 94% 94% Aand. N. Air. Handelevoroenig. 111 B Colt. Mg. Vorstenland. 63% 9 Aon. PctrolonmbronnoQ 236% 237% Dordteche Petroleum 119 Gewono Aand. Sohibnjeff T67% 165% /tand. Sumatra Pal em bang. 65% 64% 166 165% Nod. Bondol-Mij. Roscontre 148% N. W. k. Pao. Hyp.-B. Sohuldbt. 91% I11 com ebon da Maxwell 86% Aand. liolL IJzeren Spoorweg 108% 108% a My. tot ExpL v. Staatepw. 117% 117% ObL Nod. Contr. Sp. f 1000 8 85% Aand. N. Zuid-AIi. Spoor 6 177 178 ObL 1899 4 91% 91% ObL Bortel-Wexel 1867/80 geat. 88 88 Aand. Amorikaanecho Vaart 99% 89% 120 Amerika, Aand. Aichiaon Topeka 26% 26% 71% 72 ot.%. 98% 88% A41-4. 82% 9 A and. Denv. Bio Grande 18%. 18%# Flor. Ctx. k Pcnina 11% 11% 9 Bt. Louis San Fr. gow.A. W% 10Ké Zepr.A 34 33% 9 Aand. Miss. Kansas Toxm 10% 10% ObL B a le hyp. 90% 90 .2» 67% 67 Erio Spoor Aand. 11 11% 2e pref. A. 17% Ontario k Woe tem Aand. 20% 20% Hort k WesLO.v. Aand. 34% booth. Pao. 0. Gew. Aand. 33% 33j>fc t w 9 4 pCt GoudL 79%é t Union Pao. Cert. Aand. 67%i r prof. Aand. 74% 74 W. N.-Y. AP.afg.C.v.A. 14 ,gon. mor tg. b. 92% Inoomeb. 31 9 Wabaeh 8p. 0. v. prot A. 19% Kan?»? City Sub. Belt Car N. M. 17% f 9 Pitteb, Gull Sharos. 15% 15% Pitteb. Gulf prei A. 36% 38% 72 Hongarije, Thoiea-Loten. 4 115 Tuikijo, Spoorw.-Lo^n8 25% Spanje, Madrid-Loton8 36 30% Fr. Dolr Tabak Mjj. Aand. 36 32% Doli-Cultaur-Maateohappj) 72% 72% Cert v. Aand. ArentLburg. 608 Aandeden Senombah 356 365 Aandoolun Rotterdam-Dd' 200 Oostenryk, Papier f 20.80 dito Zilver 20.80 Franscho f Diverse Rykamark f Rossen Zilvoron Roebols f L2ó dito in Gouden Roobols f 1.89% Prolongatie 4% 6 pCt. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van oorlog André heeft presi dent Loubet een decreet laten teekeuen, ■waarbij de opporste krijgsraad wordt gereor ganiseerd, en bovendien twee besluiten, waarbij generaal De Négrier wordt herbenoemd tot lid van dien raad en generaal Florentin benoemd tot militair gouverneur van Parijs ter vervanging van generaal Brugère, die gehand haafd blijft als vice-president van den raad. Generaal Florentin heeft den krijgsraad voorgezeten, die indertijd Esterhazy uit bet leger heeft gejaagd. Generaal De Négrier was verleden jaar op voorstel van minister De Galliffet ton gevolge van een zeer onvoorzichtige legerorder ont slagen als lid van den krijgsraad. Generaal André heeft zonder twijfel gemeend, dat de straf thans lang genoeg hoeft geduurd en heeft den polltiseerenden legerbevelhebber in zijn ambt hersteld. Dnltsohlund. Aan de Duitsche universiteiten zijn thans1 te zamen 618 vrouwen Ingeschreven; slechts 9 echter als gewone studenten, de overige ale toehoorderessen." Te Berlijn is het aan tal van 406 tot 293 gedaald, daar de eischen van toelating verscherpt. In Oostenrijk1

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2