Burgerlijke Stand. ■gezien, daar het geheele dorp onderstboven ligt, mede in verband met de rioleering en bestrating van sommige wegen door het gemeentebestuur. Koudekerk. In de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden a.s. 'Dinsdagnamiddag 31 Juli, zullen worden be handeld de volgende onderwerpen: lo. Inge komen stukken. 2o. Aanbieding der gemeente rekening over het dienstjaar 1899. 3o. Vast stelling van het kohier der schoolgelden over het 2de kwartaal 1900. 4o. Voorloopige vaststelling der begrooting van de rustende schuttery 3do bataljon in Zuid-Holland, voor 'het jaar 1901. Lcimuiden. De leerlingen en het personeel der o. 1. school alhier maakten een uitstapje naar Katwijk, per stoomboot Directie Bus", onder begunstiging van het prachtigste weder. Dat aan zee en op de duinen genoten werd, en do kleinen van do hun by afwisseling aangoboden versnaperingen een nuttig gebruik 'maakten, laat zich begrijpen. Door de goede ■zorgen, ook van den hoer Korthals, hoofd der school, kan dit reisje als welgeslaagd worden beschouwd. Noordwykcrhout. By den heer P. De Kan, secretaris van den Noordzyderpolder, is van het Hoogheemraadschap Rijnland een schrijven ingekomen, betrekking hebbende op het door den heer C. J. L. Van der Meer ingediende protest tegen de verkiezing van den heer C. Wassenaar als poldermeester van den Noord zyderpolder. Aan dit sohryven ontleenen wy, dat Gedeputeerde Staten aan het Hoogheem raadschap hebben medegedeeld, dat in de ver kiezing kan worden berust, daar de moeder van den gokozene méér dan 3 hectaren grond, liggende in genoemden polder, onder de ge meente Noordwyk, bezit en dat alzoo de heer Wassenaar als poldermeester zitting kan nemen. Hoofd- en poldermeesters van den Hooge- vbenschenpolder hebben ter kennisse gebracht van belanghebbenden, dat zy op Donderdag 9 Augustus a. s. schouw zullen dryven over de poldertochten in genoemden polder. De donateurs van het hier opgerichte fanfarekorps „De Echo der Duinen" zyn door het bestuur uitgenoodigd tegen morgen (Zon dag) de aangekochte instrumenten te komen bezichtigen in hot repetitie-lokaal van het café „Het wapen van Noordwykerhout." Van den heer D. Koudys, eigenaar van de woning „Do Kleine Zak", is eergisteren een paard, waarmede slechts een ritje naar Schippersloot was gemaakt, in de nabyheid der woning, waarschynlyk ten gevolge van do groote warmte, dood neergevallen. Noordwyk-ann-Zee. Donderdag-avond had op uitnoodiging van den heer W. H. Van Konynonburg aan het strand een (eerste) muziekuitvoering plaats door de harmonie kapel „Crescendo" (directeur de heer Joh. Oostelaar). Ondanks de sterke afkoeling der lucht en het dreigende uitspansel boven de tee was een zeer talryk publiek opgekomen, om het uit een tiental nummers bestaande (niet beschreven) programma te hooren uit voeren. Hot was een aardig gezicht, die ge vulde veranda's van het badhotel Konynen- i'Urg, ongerekend de honderden, die op het terras er YÓór of op en aan de strandduinen een plaatsje gezocht haddon. Dat by een ge legenheid als deze do meer populaire stukkon, zoo ook als attentie aan de vele vreemde badgasten enkele buitenlandsche volksliederen aan het „woord" kwamen, is licht te begrijpen; de verschillende nummers worden met de gewone accuraatheid uitgevoerd. Uynshurg. Op den 31sten Juli en lsten Augustus zal in de o. 1. school van 's morgens hall tien tot 's namiddags drie uren gelegenheid worden gegeven tot yk en heryk van maten en gewichten. Zoo langzamerhand wordt het deuntje '„allemaal op de tiets" een waarheid. Misschien nog een paar jaren en wy zien meer fietsers dan voetgangers op den weg; d. w. z. vol wassen voetgangers, want do kleinen zullen toch altyd als voetgangers do meerderheid behouden. Ter wille van die kleine voetgangers zou het zeer wenschelyk zyn, als sommige fiets- ryders een weinig minder onbesuisd langs den weg vlogen; vooral in de dorpsstraten wordt het soms voor onze kleinen erg pnvoilig. Al eenige malen zyn in ons dorp kinderen aangereden. Ook nog gisteren waren wy er getuigen van, hoe de kleine van W. v. E. tegen den grond werd gesmakt, waardoor mond en neus erg worden gekwetst. In de steden bestaat reeds overal een verordening op het te snelle ryden; ook in onze dorpen is hard ryden langs de met kinderen bevolkte straten gevaarlyk. Wenschelyk ware het, dat de fietsers zelf eens inzagen, dat de straten niet alleen ter hunner beschikking zyn aangelegd. Midden op den weg vanaf Rynsburg naar Oegstgeost, „het Lange Pad", door de langdurige droogte en warmte een weg van zand en stof geworden, bleef gistermorgen do Rynlandsche Stoomtram steken, zeer tot ongerief van veel reizigers, die hierdoor den trein misten. Enkelen verkozen dan ook liever te loopen, dan een onbekenden tyd hier te vertoeven. Wat was er gebeurd? Toen do tram, een oogenblik gestopt heb bende voor een bespannen wagen der veld artillerie, weer wilde aanzetten, brak de koppelmg tusschon den goederenwagen en do daarop volgende passagierwagens. Spoedig besloten, brachten machinist en conducteur den bagagewagen naar Oegstgeest, om kort daarna terug to koeren, ten einde het overige treiDgedeelte op te halen. Nieuwe toleur- ètellingi ook do koppeling van don lsten jpassagiorwagen was gebroken. Met pryzons- waardigeu yvor en handigheid nam de machinist hierop hamer en verdere gereed schappen om, geholpen door den conducteur, de schade te herstellen. Een en ander veroorzaakte eon klein half uur vertraging. Ter-Aar. De Tuindersbond hield Vrydag* avond in het koffiehuis van den heer J. Yan der Laan zyn aangekondigde vergadering. De voorzitter opende haar en verzocht den secre taris voorlezing der notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Punt van behandeling: Het al of niet verkoopen dor boonen op wicht. Ook op de vorige ver gadering werd dit aan de orde gesteld, en toen was besloten, dat de binnenmarkter met de afnemers hierover zoude confereeren. Het advies was in hoofdzaak, dat het leveren op wicht wenschelyk was, mits dit met uitging van den Bond alleen, maar ook van de andere tuinders, en vooral van Roelof-Arendsveen. Daar evenwel volgens het reglement geen besluiten konden genomen worden, mits Vs van het ledental aanwezig zy, kon dit niet worden afgehandeld, maar zou de bode aan elk der leden aan hun woning een briefje afgeven, en zoude alsdan biyken hoe dezen daarover dachten. De opgekomenen waren er meest allen voor, mits de wicht niet te zwaar gesteld zou worden. Yerder werd behandeld het al of niet leve ren van sprot door de boonen. In het alge meen werd goedgevonden, dit afzonderiyk te houden, en indien het blyken mocht, dat er toch leden waren, die er zich aan schuldig maakten, dezen te straffen. De voorzitter hoopte evenwel, dat dit niet mocht noodig blyken, en spoorde een ieder aan de belangen van den Bond te behartigen, te meer, daar het getal leden steeds toeneemt. Mocht verder by eventueele lage pryzen der boonen het nood- zakelyk zyn, deze vanwege den Bond in te maken, zoo zou dit plaats vinden by inschry- ving en moesten gegadigden hun briefjes inleveren vóór half Augustus. Yerder spoorde hy aan, dat de leden onderling nog eenige aandeelen zouden nemen op den motor, en niets meer te behandelen zynde, sloot hy de vergadering. De motorboot „Burgemeester Jhr. DeMuralt" maakte met het bestuur en de dames, alsmede met andere genoodigden, Donderdag een proef- reis naar Rotterdam. In het algemeen is men over de verkregen resultaten tevredende kapitein toonde in dozen ook in het vak goed ervaren te zyn. Yoorliout. De voorloopige Commissie voor de Volksfeesten mocht by het aanbieden der inteekeniyst op flinke wyze den steun der ingezetenen ondervinden. Voorloopig zyn de volgende vermakelykhoden vastgesteld: broodjes happen voor jongens van 810 jaar; balletjes dragon voor meisjes van 8—10 jaar; zakloopen voor jongens van 1012 jaar; turfrapen voor meisjes van 10— 12 jaar; tobbetje stoken voor jongens boven 12 jaar; ringryden op fietsen voor personen van af 16 jaar; tonknuppelen voor personen boven 23 jaar; ringryden voor paren met paard en tilbury. Ongotwyfeld zal de commissie voor goede muziek zorgen, zoodat, vooral indien ook heeren patroons mochten besluiten hun volk dien dag, met behoud van loon, vryaf te geven, te Voorhout een opgewekt feest zal worden gevierd. Zegwaard. Tegen het ontwerp-keur van den Palensteinschen polder zyn twee bezwaar schriften ingediend door ingelanden, die zich niet met het ontwerp kunnen vereenigen, welke bezwaarschriften aan Dykgraaf on Hoog heemraden van Rynland zyn opgezonden. Zoetcrmeor. Twee logeetjes Yan den heer S. alhier zouden gistermorgen, niettegenstaande tante's verbod, in de vaart achter het huis gaan visschen. Door oen of ander toeval gleed de plank, waarop ze stonden te hengelen, weg en kwamen ze beiden in de diepe vaart terecht. Heel toevallig werd het ongeval spoedig opgemerkt en do beide drenkelingen op den kant gehaald. Gemeenteraad van Noordivijjkorhout. Tegenwoordig de burgemeester jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt, voorzitter, en alle leden. De Voorzitter doet mededeellng van inge komen stukken, o. a. goedkeuring van af- en overschryvingen op do begrooting voor 1899; dankbetuiging van J. De Graaff, voor de ge wone gratificatie van ƒ25; de plaatsing van ƒ13,000, als hypotheek op land onder de gemeente Pynacker. Dat voorts nog werd verzuimd de af- en overschryving op de begrooting van verschil lende kleine posten tot een gozamenlyk bodrag van ruim 50 en stolt voor daartoe alsnog to besluiten, hetwelk geschiedde. Ver volgons was aan de orde het be noemen van een onder wyzeres aan do open bare school in de Zilk. Uit een 16-tal sollicitanten was na proefles door Burg. en Weths. het volgende drietal opgemaakt: lo. mej. W. C. Kokke to Leiden, 2o. mej. G. M. P. Spruit te Amersfoort en mej. W. M. Jacques te Haarlem, waaruit met algemeene stemmen No. 1 werd benoemd. De Voorzitter deelt mede, dat by hem is ingekomen een verzoek van J. Van den Burg om losplaats No. 10 aan Schippersloot, die onverhuurd is gebleven, alsnog te mogen huren en vraagt hierover het oordeel van den Raad. De heer H. Oostdam, wethouder, merkt op, dat losplaats No. 10 als vrye losplaats moeiiyk gemist kan worden en de verhuring aan veel ingezetenen groot ongerief zou ver oorzaken en nadat nog een paar raadsleden dit bezwaar hadden gedeeld, wordt besloten bedoelde losplaats voor algemeen gebruik beschikbaar te houden. Hierna gaat de openbare vorgaderiDg over in een met gesloten deuren. De heropening van de openbare zitting gaf over het in geheime zitting behandelde geen licht en onmiddellyk werd de rekening over 1899 den Raad aangeboden. Daar de Raad de benoeming van de commissie tot onderzoek der rekening aan den Voorzitter overliet, benoemde deze daartoe de heeren P. De Kan, J. Warmerdam en H. Heemskerk, welke alle drie bereid waren. De wethouder de heer S. Ponninga zal de noodige inlichtingen ver strekken. By de rondvraag klaagt do heer Do Kan over hot lawaai, waarmede losloopende honden des avonds en des nachts de kom der ge meente verontrusten. De burgemeester zegt, daaraan niets te kunnen doen, en geeft den heer De Kan den raad zich met de eigenaars der honden te verstaan. Hierop repliceerde de heer De Kan met de vraag of mogeiyk een hoogere belasting op losloopende honden niet meer rationeel zou zyn, waarop de Voor zitter het vooruitzicht gaf, dat daarop by de behandeling van de verordoning op de honden belasting zou worden gelet. Hierop wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Alkemade. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoor dig 9 leden, 1 vacature, afwezig het lid J. Van der Voort. Wordt medegedeeld, dat uit de laatste voor dracht door den Commissaris der Koningin tot zetter der dir. bel. is benoemd No. 1 de heer A. Los. Voor kennisgeving aangenomen. Burg. en Weths. leggen aan den Raad over de hun 24 dezer door den gemeente-ontvanger aangeboden rekening der inkomsten en uitga ven, dienst 1899, met de by lagen, aan ontvang sten 65,692.455, aan uitgaven 58,S40.115, nadeelig slot 2647.66, welke rekening ge durende 14 dagen zal worden ter visie gelegd, en door een commissie onderzocht, waarvoor worden aangewezen de leden Van der Meer, Straathof en Nigten, en als hun plaatsver vangers de heeren Van Ryzen, Van der Voort en Van der Zon. Wordt vastgesteld aan ontvangsten en uit gaven, elk tot een bedrag van 381, de van den Schuttersraad ontvangen staat van begroo ting der benoodigde kosten voor het 3de bataljon rustende schuttery in deze provincie voor 1901, waarin deze gemeente voor 38.23 zal moeten bydragen. Worden achtereenvolgons behandeld de nog achterstallige aanslagen wegens hoofdelyken omslag, hondenbelasting en schoolgeld, enter verdere uitvoering door den ontvanger. Overgaande tot het opmaken eener voor dracht van 4 personen ter benoeming van 2 zetters voor de dir. bel. wegens periodieke aftreding op 31 December a. 8. van de heeren H. Van der Poel en A. Los, worden daarop geplaatst Vacature-Van der Poel: lo. H. Van der Poel en 2o. A. J. Van dor Zon. Vacature-Los: lo. A. Los en 2o. C. Straat hof Jz. Deze voordracht zal den Comm. dor Kon. worden toegezonden. Vastgesteld wordt een besluit tot voldoe ning van 27 uit „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1900, inzake kosten restant geldleening, ten einde aan Ged. Staten ter goedkeuring te worden aangeboden. Ingekomen zyn voorts reclames Hoofdely ken Omslag voor 1900 van J. De JongJacz., aanslag 3 en van B. Van der Zwet, idem, wordende aan De Jong geheele ontheffing verleend wegens onvermogend en Van der Zwet, als minvermogend, gebracht in de klasse van ƒ2. Wordt besloten, behoudens Kon. goedkeu ring, op voorstel van B. en Ws., ingaande 1 Januari 1901, 50 opcenten te heffen op de personeele belasting. Nadat de Voorzitter eenige mededeelingen gedaan heeft omtrent de hangende zaak van den ontworpen tramweg door deze gemeente, on niemand overigens het woord verlangt, sluit doze de vergadering. Gemeenteraad Tan Zegrvaard. Niettegenstaande de tropische hitte, die in onze „Raadzaal" heerschte (do thermometer wees even 88 graden), waren alle leden tegen woordig. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd mededeeling ge daan van de volgende ingekomen stukken: a. brief van Ged. Staten, houdende goed keuring van het kohier der schoolgelden over het 1ste kwartaal; b. proces-verbaal van kasopneming, waaruit blykt, dat op 7 Juli by den gemeente-ont vanger in kas was een bedrag van 2483.21*; c. het gemeente-verslag over 1899. Aangenomen voor kennisgeving. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat de nieuwe brandspuit by de gehouden be proeving in alle opzichten heeft voldaan en deze ten behoeve der gemeente is aangekocht. Besloten werd de oude spuit voorloopig op het dorp gestationneerd te houden. Alsnu worden aangeboden twee ontwerp- raadsbesluiten tot wyziging der gemeente- begrooting, dienst 1900, welke ontwerpen worden vastgesteld. Vervolgens wordt aangeboden de begroo ting voor de rustendo schuttery voor 1901 en deze voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 449. Daarna wordt vastgesteld het kohier der schoolgelden over het 2de kwartaal tot een bedrag van 56.45. Nog is ingekomen een bezwaarschrift togen een aanslag in den hoofdelyken omslag en werd besloten op het verzoek afwyzend te beschikken. Hierna word overgegaan tot het opmaken van een voordracht ter benoeming van twee leden van het college van zetters, ter vervul ling der vacatures wegens periodieke aftreding met 31 December a. s. van de heeren A. J. Van Reeuwyk en P. M. Lammens. Met de beide aftredenden worden op de voordracht geplaatst de heeren C. Yan Dorp en J. Vollebregt. Ton slotte werd in behandeling genomen do door don gemeente-ontvanger aangeboden rekening over 1899 en deze na onderzoek met algemeene stommen voorloopig vastgesteld tot een bedrag van ƒ9100.816 aan ontvang sten 7926.63 aan uitgaven, goed slot alzoo 1174.18*. Niots meer te behandelen zynde en nadat een der leden in stilte de opmerking gemaakt had, dat met zoo'n mooi overschot er wel een glas wyn met spuitwater op kon overschieten (waarlyk geen woelde met deze warmte) werd de vergadering gesloten. Kerkelijke Berichten* Bodegraven: Evang.-Luth. Gemeente. Zondag-voorm. te tien uren ds. J. C. Manssen J.Czn., Luthersch predikant te 's-Gravenhage. Boskoop: Ned.-Herv. Gemeente. Zondag avond ds. A. C. La Grand, pred. te Woubrugge. Noord wy k-B innen: Zondag-voorm. te tien uren de heer J. D. De Stoppelaar, van Leiden, theol. cand. Ry nsburg: Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien. Leoskerk. 's Namiddags te vijf uren, ds. v. Wijngaarden, van Katwyk- aan Zoe. Zoeterwoude: Ned.-Herv. Gemeente. Zondag-voorm. to tien urea, ds. H. J. De Groot Gz* Hazerswoude: Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien: ds. Wensinck, vanAlfen. 's Avonds te halfzevends. J. G. Deur, van Gouda. Geref. Kerk. Voormiddag te halftienAvond maal en 's avonds te halfzeven ds. J. L. Schouten. ALKEHA.DE. Geboren: Johannes Hobertus Adrianus, Z. van A. J. Dijsselbloem en A. Van Deurson. Levenlooze Z. van H. Compier en E. Van der Plas. Overleden: Lena Maria, 13 m., D. van M. Ilassing en E. Wort man. KATWIJK. Geboren: Leontje, D. van J. Van Day venbode en N. Plug. Ane, Z. van A. Berkhy en K. Den Hollander. Wilhelmina, D. van O'. Van Doy ven voorde en M. Van den Oever. Overleden: S. Vooijs 9 m.f Z. vod O. Vooijs en L. Kloos. LISSE. Gehuwd: T. G. Meyer en N. Garritaen. Geboren: Pieter, Z. van C. Rietveld en P. Pijper. Johannes Leonardus, Z. van L, J. v. d. Aart en M. W. Van Gerven. Gijsbert, Z. van G. Niouwenbuis en C. W. Zaneveld. Eduard, Z. van W. J. Van Gogh en A. M. Kaulbach. Jansjo Adriana, D. van B. Mastenbroek en M. Dragt Overleden: J. P. Van der Zwet 41/- m. Lovonl. kind van C. v. d. Nagel en A. Noorfc. NOORDWIJKERHOÜT. Ondertrouwd: B. Warmerdam en H. Geerlings. Geboren: Petrus Cornelis, Z. van W. Reuve- karap en P. Van Eeden. RIJNSBURG. Goboren: Anna, D. van P. v. Klaveren en A v. Kralingen. Maria Johanna Sara, D. van EL Coster on J. G. Zuidam. Overleden: Cornelia Johannes 19 d., Z. van C. L. Mulder en C. H. Pieterse. Ondertrouwd: C. v. d. Vlist jm. 24 j., te Leiden, en A. C. Knoop jd. 25 j., te Rijnsbnrg. P. Zwaan jm. 27 j. on M. Lindnout jd. 23 j. STOMPWUK. Bevallen: J. Jekkers geb. Kersten Z. J. M. Van Lochem geb. Kroon D. Overleden: A S. Elligens Z. 3 m. VOORHOUT. Geboren: Cornelia Maria, D. van L. Van der Lans en A. Witteman. Ondertrouwd: J. Kortekaas, wedr. van G. Van Leeuwen, 32 j. en L. Van Manster, wed. van J. Wassenaar, 32 j. WOUBRUGGE. Geboren: Willem, Z. van D. J. Bergman en M. Kwakemaak. Johannes Hendrikus, Z. van J. Verlaan en M. Konst. Joannes Cornelius, Z. van- Th. Beyk en J. G. Schramp. G o h u w dN. Bouthoorn, jm. 25 j. en J. G. Jonker jd. 26 j. ZOETERMEER. Goboren: Anna Maria, D. van EL J. Bosmeier en A Jansen. ZEGWAARD. Geboren: Pieter Alletus, Z. van A Muilwijk en M. Zwemstra. Overleden: G. Buis 56 j., wed. A Van Wieringen. Ondertrouwd: W. Koudys jm. 26 j., te 's-Gravenhage, en S. J. E. Baggerman jd. 20 j. Gohuwd; L. H. Molenwyk jm. 30 j. en A. M. Van Engh jd. 26 j. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 29 Jnli, te twee uren, door het Stafmuziekkorps der dd. Schutterij. Directeur: de heer Joh. C. Geyp. Eersto afdeeling No. 1. MuBis-Sacrum-Marsch, Geyp; 2. Ouverture .Domino Noir", Auber; 3. Volksscène uit de Evangelieman n", Kionzl; 4. Fantaisie uit de „Bettelstadenfc", Millöcker. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture Orpheus in der UnterwelP', Offenbach; 6. Introductie en Chor uit .Carmen", Bizet; 7. „Ueber den Wellen", Wals, Rosas; 8. Fantaisie uit „La Grande Ducbesse de Gérold- stoin", Offenbach. BUITEN-SOCIËTEIT „AMICITIA". Zondag 29 Juli, Concert door het Stafmuziekkorps van het 4de Reg. Inf., Directeur: de heer W. Van Erp. Eerste afdeeling: No. 1. „Heil Europa", Marsen, Von Blon; 2. Ouverture .Martha", Von Flotow; 8. „Le Réveil du Liou", Caprice Héroïque, Kontski; 4. Ungarische Tanz No. 5, Brahms; 5. Fantaisie sur l'Opéra „Le Bal Masqué", Verdi. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture „Oberon", Von Weber; 7. Fantaisie übor Schumannsche Lieder, Mann; 8. ,Knn8tlerleben", Walzer, Strauss; 9. Fantaisie sur „Hamlet", Opéra de Thomas, Mann. Nos. 1 en 3 eerste uitvoering op „Amicitia". Park-Concert. Dinsdag 31 Julite half acht. No. 1. Vrijheids-MarschSonsa. 2. Feest-OuvertureBach. 3. Wals uit de Operette „Het Model", Suppó. 4. Fantaisie uit „De Hugenoten", Meyerbeer. 5. ZigeunerdansHertz. 6. Potpourri uit „De dochter van Mad. Angot"Le Cocq. 7. Maskerade-Marsch Geyp. CORRESPONDENTIE. H., te N. 1 Wel ontvangen, maar niet belangryk genoeg. S. te V. I Het andere was te oud. J. "W. H., te A.l Ze moesten vroeger gezonden worden. TJit de „Staatscourant." Kon. besluiten. De heer K. Vink benoemd tot burgemeester der gemeente Marken. Buiten bezwaar van 's lands schatkist benoemd tot vertegenwoordiger der Regeering op de in de maand Augustus a. s. te Oldenburg te houden Landbouwtentoonstelling de heer R. Dojes, oud- voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid te Meeden. Aan E. Tobi, gewezen Protestantsch godsdienst onderwijzer by de strafgevangenis te Deventer, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 50 'sjaars. Min. beschikkingen. Met iogaDg van 1 Aug. benoemd tot bediende aan de Polyteohnisohe School te Delft, J. W. Reitsma, te Donkerbroek. Mot ingang van 1 Augustus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Alingh Prins, als assistent voor de echeikunde aan de Rijks-univer siteit te Groningen- CoDscientiogeld. De minister van financiën maakt bekend, dat van A D. uit 's-Hertogenbosch ontvangen is een som van 260 ten behoeve van 's Ryks schatkist De minister van justitie verleent a. s. Woens dag geen audiëntie. Het Museum Meermanno Westreenianum, (Prineessegracht No. 30), te 's-Gravenhage, zal gedurende Augustas 1900 geopend zya op den 2den en 16den. I>£ KERMIS. Een Leidsche kermis zonder regen, al is het nog zoo weinig, zou tot de wondoren behoo- ren. Het korte onweer van gisteravond met de daarmede gepaard gaande regenbui heeft echter niot veel opgefrischt, want het is heden niet minder warm, ja, zelfs warmer. De Nederlandsche Tooneelvereeniging gaf, weder voor een niet talryk publiek, Lindau's blyspel „De baas in huis", een onderhoudend, aardig geschreven stuk. Al zyn sommigen reeds in de gelegenheid geweest met den inhoud konnis te maken, aan anderen is hy ongetwyfeld nog onbekend. Philipp Hettot&dt en xyn vrouw, Juliane, een kinderloos echtpaar, hebben als huisge noot don compagnon van Hetlsi&dt, eoQ zekeren hoer Ernst Oppoln, reeds jarenlang een goed vriend van buiten. Deze huisgenoot is eigeniyk de baas in huis. Ofschoon Oppelu en Juliane onophoudelijk kibbelen en Philipp^ dan als vredestichter moet fungeeron, is de harmonie toch zóó groot tusschen bet drietal, dat do een niet buiten den ander kan. Dit aangename samenzyn wordt echter verstoord door de komst van een jong nichtje, Sophie, die eenigen tyd by de Hettstadts komt logearon. Het eenparig oordeel is, dat Sophie zoo apoodig mogeiyk het huis uit moet; zy moet maar trouwen, en een pretendent is spoedig go- vonden in den persoon van Felix Riesol, een kwasterig heer, die allen ryken meisjes hot hof maakt, en allen mooien jongen vrouwtjes even- eens tot nog too echter zonder buccos. De vrede is evenwel uit het huis verdwenen en door allerlei redeneeringen van een oude, doch by-de-hande tante en van het verstandige nichtje, wordt Oppeln tot het besluit gebracht,' maar liever heen te gaan en elders te gaan wonen. Het echtpaar Hettstadt is in wanhoop, doch alles komt terecht als Oppeln, die ver liefd wordt op het wyze nichtje, zich met deze verlooft. Het stuk werd uitmuntend vertolkt. Het ging als van oon leien dakje. Trouwens mevrouw Schwab als Juliana, alsmede de heeren A.' j Faassen Jr. (Philipp Hettstildt) en Ternooy Apèl (Ernst Oppeln) vormden een ongeschonden klaverblad. Naast hun hoofdrollen traden ook dio der overigen, zoowel van Sophie (mej.' Rika Haspels) en haar tante Claudia (mevrouw De Boerv. Ryk) als van Felix Riesel (Van der Goes), zelfs die van Hettstddt's dienstbode Minna (movrouw M. Faassen) op den voor- grond. Allen vormden een geheel, zooals men dat slechts kon wenschen. Ook het nastukje „Zachte woorden, sterke koorden 1" werd gespeeld op een wyze, eoo veel talryker opkomst waardig. Het gezelschap heeft zich dus eveneeni in het blyspel van gunstige zyde doen kennen.' Zondag en Maandag de sluitings-voorstel' lingen. In de tent op de Doezastraat onder directie van de heeren Kiehl en Samehtini werd* gisteravond „Mamselle Nitouche", operette- vaudeville in vier bedryven, opgevoerd. Me vrouw Buderman Van Dyk vervulde daarin de hoofdrol van Deniee de Flavigny; zy kweet zich den geheelen avond natuurlyk goed van haar taak zoowel wat zang als wat spel betrof. Floridor de organist deelde den geheelen avond in het lot van Denise de Flavigny. Wat de verdere verdeeling der rollen aangaat, deze waren in goede handen, zoodat de aan wezigen, die in grooteren getale hadden kunnen zyn, zich kostelyk amuseerden, ge tuige het applaus, dat het gezelschap ten deel viel. De onlusten ln China. In de toespraak, waarmede hy afscheid nam van de gisteren te Bremerhaven naar Oost- Azië vertrekkende Duitsche troepen, woes t keizer Wilhelm op Duitschlands ovorzeosche taak en wees hy er op, dat de troepen, nu voor den vyand moeten doen blyken of de richting, waarin Duitschland in dertig jaar van trouwe vredeswerkzaamhoid zich in milt; tair opzicht heeft bewogen, de juiste is. De kameraden van de marine hebben reeds getoond, dat de grondslagen, waarnaar Duitschlands militaire strydkracht wordt gevormd, de juiste zyn. Keizer Wilhelm legde er den nadruk op> dat juist door de vreemde bevelhebbers den Duitschen stryders de hoogste lof is toege zwaaid, en dat het in de wereldgeschiedenis nog nooit is voorgekomen, dat een volk het duizendjarig volkerenrecht eenvoudig hoeft omvergeworpen, gelyk de Chineezen thana hebben gedaan, door op zoo afschuweiyka wyze de veiligheid der gezanten en het gast recht te schenden. De troepen, vervolgde keizer Wilhelm, moe ten de oude Duitsche flinkheid gestand doen.* Niet alleen de dood van do gezanten, maar ook die van veel Duitschers en Europeanen, de misdaad van de in de geschiedenis onge hoorde schending van de heiligheid van ge zanten en van het gastrecht, is te wreken.' „Komt gy by den vyand, weet dan: kwartier wordt niet gegeven, gevangenen worden niet gemaakt. Baant de beschaving den weg, eens voor altyd 1 Nog over duizend jaar moet Duitschlands naam in China zóó bekend zyn, dat een Chinees het nooit weder waagt een Duitscber zelfs maar onvriendelyk aan te zien." De Keizer besloot met den wonsch, dat Gods zegen de troepen op hun wegon zal geleiden, en wenschte hun een goede reis. In den Franschen ministerraad deelde de minister van buitenlandsche zaken mede de inlichtingen, door de consuls verschaft over het aantal der in China gevestigde Franschen. Aan de consuls werd blanco volmacht ge geven voor de bescherming der Franschen. Naar gelang de Fransche oorlogsschepen voor Taku aankomen, zal de opperbevelhebber, in verband met de behoefte, schepen kunnen detacheeren naar verschillende Chineosche havens, Frankryk heeft Mascate tot kolen station gekozen. Te Shanghai komen voortdurend nog vluch telingen aan uit het Jangtse-gebied. De onderkoning te Woe-tsjang, Tsieng-tsjl- toeng, heeft naar Shanghai geseind dat hy zyn troepen niet langer dan een dag of tien zal kunnen bedwingen. Hy heeft do sluit stukken van de kanonnen, die op Hankou gericht waren, in de rivier laten werpen. Men zegt, dat 3000 man Chineesche troe pen en nog een aantal kanonnen afgozonden zyn ter versterking van de bezetting der Kiang-jin-forton, welke den ingang tot do Jangtse-kiang, 140 K.M. ten oosten van Nanking, bestryken. Hoe-naD moet geheel in opstand zyn. Eea Italiaansche priester, Stefano Sotte, is ie Hong kong aangekomen na een avontuifrlfike reia uit Hen-Tsjiün-foo, in het zuiden van Hoe-nan. Den 4den Juli was hy door inlandsche christe nen gewaarschuwd, dat het huis van den bis schop, daar ln de buurt, in brand gestoken was, en dat bisschop Antonio Fantozzati, drie zendelingen en honderden bekeerlingen waren vermoord. Zes zendelingen waren naar het gebergte gevlucht. Stefano Setto hield zich drie dagen lang in de bergon schuil. Toen brachten eenige inland sche christenen hem in oen doodkist naar een boot, maar tenvyi de zendeling zoo de

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2