N*. 12398 Donderdag 26 JTuli, A'. 1900 $eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Het openbaar slachthuis te Leiden. Feuilleton. Adellijk en burgerlijk bloed. PEIJS DEE ADVEETENTIEN: Yan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseoren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. PEIJS DEZEE COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. I l l f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 1 J 0.05. IV. Ten slotte treffen B. en Ws. onder de Algo- meene Beschouwingen van het sectie-verslag nog de volgende zinsnede aan. „De inkomsten waren te hoog, de uitgaven te laag geraamd. Het personeel der koeliurichting was niet in de exploitatierekening opgenomendaarentegen was de raming van do opbrengst der koelcellen op f 6000 te hoog. Yan die cellen toch werd jnaar weinig gebruik gemaakt." B. en Ws. wenschen naar aanleiding hier van slechts te doen opmerken, dat de slagers, indien zy hun eigen belang willen begrypon, wel van het koelhuis zullen gebruik maken. In den regel is het dan ook juist het kool huis, dat de slagers met de verplichting om in een openbaar slachthuis te slachten, ver zoent. Mocht dit echter onverhoopt in deze gemeente niet het geval zyn, dan zullen de uitgaven voor het personeel der koelinrichting bespaard worden. Die uitgaven toch zyn wel degeiyk op den post voor salarissen in de oorspronkelijk overgelegde exploitatierekening in rekening gebracht. Overigens kan de opmerking omtrent het gering gebruik, dat van de koelcellen gemaakt wordt, niet op ervaring berusten, maar moot zy veeleer steunen op een bloot vermoeden. Voor zoover B. en Ws. bekend is, bestaat er toch geen enkel openbaai' slachthuis met koelhuis, w. ar van dat koelhuis geen druk gebruik wordt gemaakt. Thans rest B. en Ws. nog het antwoord te geven op een tweetal vragen, by de be- handoling der byzondere punten tot hun college gericht. Is er, zoo wordt gevraagd, gerekend op een afzonderlijke stalling voor ziek vee, aan besmet- lelijke ziekte lijdende? Voorloopig werd op zulk een afzonderlijke stalling niet gerekend. Besmettelijk vee zal meestal onmiddelyk worden geslacht en de plaats, waar het gestaan heeft, worden ontsmet. Intusschen is er aan de slachtplaats voor ziek vee een stalling verbonden, waar besmet telijk vee gedurende korten tijd kan worden ondergebracht. Op de vraag, of er, in geval het keurings lokaal in het administratiegebouw zou komen in dat lokaal voldoende licht zou zijn met het oog op de boven ontworpen woningen van het personeel, kunnen B. en Ws. de gerust stellende verklaring afleggen, dat, by het geheel vrij staan van dit gebouw, door de inrichting der vensters voor een voldoend toetreden van licht kan worden zorg gedragen. Nog merken B. en Ws. op, dat by dq, opgave door den inspecteur der vee- en vleesch- keuring van de kosten van een destructor geen rekening is gehouden met do kosten van het gebouw. Deze medegerekend, zal de installatie van een destructor een uitgave vereiscken van f 10,000 a 11,000. Ten slotte leggen B. en Ws. eon nieuwe exploitatierekening over, zooals deze, by de wy'ziging, welke de oorspronkelyke plannen hebben ondergaan en in verband met de meerdere kosten, welke daarvan en van de prysverhooging der materialen het gevolg zullen moeten zyn, h. i. behoort te worden ingericht Daarby is dan tevens rekening gehouden met de waarde van het aan de gemeente reeds in eigendom toebehoorend terrein, door B. en Ws. geschat op f 10,000. Inkomsten. 1. Slachtgelden: 3691 runderen a f 2.90 f 10703.90 2188 vette en graskalvors n .1.50 n 3282.- 760 nuchtere kalvers 0 .0.30 n 228.- 138 paarden ,3.- 0 414.- 183 schapen n ,0.70 n 128 10 422 geiten H ,0.20 n 84.40 5581 varkens 0 „1.60 0 8920.60 0 2186. - 0 600.- 4. Keurloonen: Levend gekeurd vee 0 1882.31 Geslacht gekeurd vee 0 1881.5G Ingevoerd vleesch: 65 halve runderen „1.25 0 81.25 387133 kilo rundvleesch 0 „0.01 0 387.14 12 halve kalvers 0 „0.50 0 6.- 17031 kilo kalfsvleesch 0 „0.01 0 170.31 4 halve nuchtere kalvers 0 „0.10 0 0.40 30 k. nuchter kalfsvleesch 0 „0.01 0 0.30 42 halve schapen 0 „0.20 0 8.40 337 kilo schapenvleosch 0 „0.01 0 3 37 48 halve varkens. 0 „0.75 0 36.- 2489 k. varkensvleesch 0 „0.01 0 24 89 18 halve geiten 0 „0.00 0 1.03 25 kilo geitenvleesch 0 „0.01 0 0.03 1190 halve paarden 0 „1.40 0 1GGG.40 85s kilo paardenvleesch „0 01 0 0.8G 3378 spek zyden „0.08 0 202.68 8215 hammen a 5 kilo 41075 kilo 0 „0.01 0 410.75 13004 kilo gerookt rund vleesch 0 „0.01 0 130.04 727 kilo gerookt paarden vleesch 0 „0.01 0 7.27 39 3 266 kilo worst 17 0.01 0 393.27 5. Huur der koolcellen 0 6000.- G. Verkoop van ijs 0 900.- 7. Huur van het lokaal voor de commiezen 60.- 8. Verkoop van afval en most 0 300.— Totaal f 41000.31 Uitgaven. 1. Rente en aflossingen: Rekent men tegen 4 pCt. te moeten leonen en bestemt men jaarlijks 4'/a pCt van het stichtingskapitaal voor rente en aflossing, dan is de leening in 56 jaren afgelost. Jaarlijks moet dan voor rente en aflossing worden Ier zydo gelogd 4100 X f 4.50= f 184.50.— 2. Salarissen, geschat op 12500.— 3. Jaarlyksclio onkosten der koel inrichting 4. Steenkolen voor hot oigenlyko abattoirbedryf 5. Duinwater 6. Onkosten der olectrischo ver lichting en van eventueel daarnaast noodig gas 7. Onderhoud en reparation 8. Bureaukosten; uitgaven voor vee- en vleeschkeuring, laborato rium, enz 9. Jaarlyksclio onkosten dor klaariniichling 10. Oiivoorziono uitgaven Totaal 5000. - 1000.- 800.- 300.- 1000.- 1200.— 800.- 450.31 f 41000 31 Leiden, 26 Juli. Yoor liet examen Engelsche taal lager onderwys zyn geslaagd mej. G. L. Kutsch Lojonga en de heer M. Bron, beideu van Leiden, alsmede de lieer H. Assink, van Alfen aan den Ryn. By koninklyk besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement 's-Gravenhage: voor de kantons Leiden en Alfen, ter standplaats Leiden, mr. A. Van der Eist, thans ambtenaar van het O. M. by de kantongerechten in het arrond. Alkmaar voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helder, ter standplaats Alkmaar. Het was er gisteravond in den tuin van „Musis Sacrum" heel aardig, toen het staf muziekkorps der Koninklijke Nederlandsche Marine er een concert gaf, waarby, behalve veel Jeden mot hun dames en kinderen, ook do jeugdige Janmaats met hun begeleiders van Iaec vaste korps der Kweekschool voor Zeevaart tegenwoordig waren. De kennis making met het muziekkorps kan allergun- s.igst genoemd worden. De joDgens, die ook eenige vaderlandsche liederen zongen, werden, dank zy der welwillendheid van enkele leden, op ververschingen onthaald en aan dank baarheid tegenover hen zoowel als tegenover den directeur der Kweekschool, van wien het plan voor dezen avond was uitgegaan, heeft het met aan gevoelens van dankbaarheid ontbroken. By koninklyk besluit van 23 Juli 1900 zyn de commission, die, ni9t ingang van 1 Augustus 1900, gedurende éón jaar, te Leiden, Groningen en Amsterdam belast zullen zyn met het afnemen van de practische examens van arts, samengesteld als volgt en mitsdien benoemd: van de commissie, welke zitting zal houden te Leiden: tot lid en voorzitter, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., hoogleeraar te Leidentot lid en secretaris, dr. W. Ëinthoven, hoogleeraar te Leiden; tot leden: dr. S. S. Rosenstein, dr. W. Nolen, dr. W..Koster Gzn., dr. J. F. O. S. Yeit, dr. G. Jelgersma en dr. H. P. Wysman, allen hoogleeraar te Leiden; van de commissie, welke zitting zal houden te Groningen: tot lid en voorzitter, dr. D. Huizinga, hoogleeraar te Groningon; tot lid en secretaris, dr. A. P. Fokker, hoogleeraar te Groningen; tot ledendr. H. A. Kooyker, dr. C. F. A. Koch, dr. M. E. Mulder, dr. G. C. Nyhoff, allen hoogleeraar te GropiugenM. J. Schroder, apothoker to Groningen; lot plaatsvervangende leden: dr. K. Kooy, lector, dr. F. J. Diddens, dr. J. A. Schutter, dr. J. Mees ten Oever en dr. H. G. De Zaayer, allen te Groningen; Yan do commissie, welke zitting zal houden to Amstordam: tot lid en voorzitter, dr. C. Winkler, boog- 1 eer aar te Arasterdam; tot lid en secretaris, dr. P. J. Barnouw te Amsterdam; tot ledendr. B. J. Stokvis, dr. P. K. Pel, dr. J. A. Ivorteweg, dr. J. Rotgans, dr. H. Treub, dr. M. Slraub, allen hoogleeraar te Amsterdam, dr. J. W. R. Tilanus, oud-hoog leeraar, dr. N. Van Rynberk, dr. A. E. Ver- mey, dr. A. P. Catharina Van Tussenbroek, J. Ed. Stumpff, arts, en J. Polak, apotheker, allen to Amsterdam; en is de commissie, die, met ingang van 1 Augustus 1900, gedurende éón jaar, te Utrecht belast zal zyn met het afnemen van de practische examens van arts, en welke commissie tevens belast zal zyn met het af- nomen van het practisch examen van tand meester, samengesteld als volgt, en mitsdien benoemd: tot lid en voorzitter, dr. B. J. Kouwer, hoogleeraar to Utrecht; tot lid en secretaris, dr. G. P. Wesselink te Utrecht; tot leden: dr. A. Narath, dr. S. Tal ma, beidon hoog leeraar to Utrecht; dr. H. Snellen Sr., oud- hoogleeraar te Utrecht; dr. P. Q. Brondgeest, dr. J. E. Van dor Meulen, dr. Th. Dentz, allen lector te Utrecht; A. J. Bor, tandmeester te Utrecht, en C. Van der Hoeven, arts te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende leden: dr. H.Snellen Jr., hoogleeraar te Utrecht; dr. W. A. Boekel- man, H. J. Lameris en P. Timmermans, allen arts te Utrecht; A. A. H. Hamer, tandmeester te Amsterdam, en dr. C. L. G. Becht te 's-Gravenhage. Den 24sten Augustus hoopt ds. J. Nierstrasz, pred. te Leiderdorp, den dag te herdenken, waarop hy 25 jaren geleden het predikambt in de Ned.-Herv. Kerk aanvaardde. De onderhandelingen door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met hot bestuur van het nieuw gebouwd krankzinnigengesticht „Oud-Roosenborg" te Loosduinen zyn mis lukt, zoodat dit gesticht thans voor verpleging van krankzinnigen uit Noord-Holland af komstig zal worden aangewezen. De vorst van Schaumburg-Lippe en zyn gemalin, die te Scheveningen komen vertoeven, zullen Woensdag 1 Augustus te 's-Gravenhago aankomen. In het „Hotel des Indes" te 's-Gravon- hage zyn heden uit Parys aangekomen de heer Wolmarans, lid van de Zuid-Afrikaansche deputatie, en de heer De Bruyn, secretaris van het gezantschap. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage zyn beöedigd mr. J. G. Roosenburg, als officier van justitie by do arrondissements-rechtbank te Dordrecht, en mr. R. B. Ledeboer, als substituut-officier van justitie by de arrondis sements-rechtbank te Rotterdam. Door B. en Ws. van 's-Gravenhage is ter benoeming van een onderwyzeres lsto of 2de klasse aan de openbare burgerschool Zuidwal voorgedragen mejuff. C. M. Friderichs, onderwyzeres te Leiden, M. Keen, te 's-Graven- hage, en E. Schaly, onderwyzeres te Schoon hoven. Op de aanbeveling voor conrector van het gymnasium te Nijmegen komen voor dr.'Van Konijnenburg, te Winschoten, en dr. Bolder man, te Delft. Aan de Maatschappy voor Scheeps- en Werktuigbouw „Foyenoord", to Rotterdam, werd opgedragen de bouw van twee stoom schepen voor do Koninklijke Paketvaart-Maat- schappy te Amsterdam. Het hiervoor benoodigd materiaal, circa 1,600,000 kilogram staal, wordt geleverd door de firma Joh. A. Van Laer, te Arasterdam. Het bericht in de dagbladen, dat H. M. de Koningin-Moeder den wensch zou hebben te kennen gegeven Deventer te bezoeken, is minder juist. Burg. en Weths. van Deventer hebben namens den gemeenteraad Hare Majesteit uitgenoodigd den 22ston Augustus H. M. de Koningin by een bezoek aan Deventer te willen vergezellen en op deze uitnoodiging is door H. M. toestemmend beschikt. De consul-generaal to Kaapstad heeft aan hot hoofdcomitó van het Ned. Roode Kruis bericht, dat ook dr. Cartier van Dissel van de Russisch-Nederlandsche ambulance als krygs- gevangene te Kaapstad is aangehouden. De tot krygsgevangenen verklaarde leden van de tweede Ned. ambulance zyn 18 dezer naar Ceylon vertrokken. Aan den voorzitter van het hoofdcomitó van het Ned. Roode Kruis is nog ten aanzien van het personeel der laatstgenoemde ambu- lanco door den minister van buitenlandsche zaken mededeeling gedaan van een gisteren, den 25sten Juli, van den consul-generaal te Kaapstad ontvangen telegram, behelzende, dat de verpleegsters mej. H. G. C. Westerbeek 3) „Dat was een eigenaardig bezoek," sprak Albrecht, die tot nu toe nog geen woord gezegd had. „Met welk recht mengt deze pastoor zich toch in onze familiezaken?" Steinrück haalde de schouders op. „Hy was vroegor do biechtvader onzer bloedverwanten en bekleedt nu nog een plaats van vertrouwen by lien, ofschoon hy in het hooggebergte in een eenzaam dorp op de Alpen"leeft. Hy en geen ander moest Stein rück naar zyn laatste rustplaats vergezellen. Ik zal hem echter aan het verstand brengen, dat ik niet onder zyn invloed wil staan; geheel afwijzen kan ik hem niet, daar hy het was, die vroeger mjjn hulp voor den verweesden knaap inriep, die ik toon ook piet weigeren kon." „Nu ja, men moet voor den knaap zorgen, en dat is ook geschied," stemde Albrecht op zeer koelen toon toe. „Gy hebt de zaak toen geheel alleen bedisseld, papa; deze Wolfram ik herinner my nog flauw zyn naam was vroeger misschien jager in uw dienst?" „Ja, door myn voorspraak kreeg hy de betrekking van houtvester by onzen neef. Hy is stilzwijgend, men kan zich op hem verlaten, en hy bekommert zich ook niet om ;dingen, die verder dan zyn horizon reiken. iHy vroeg my ook toen niet welke bloed verwanten de knaap had, dien men hem toe vertrouwde, maar hy deed wat hom bevolen "werd, en nam hem m huis." „Waar hy in elk geval goed verpleegd werd. f Gy zult daarin nu toch geen verandering brengen?" „Dat zal ik zien. Eerst moet hy eens by my komen." Albrecht zweeg en men kon het hem aanzien, dat hy verrast was. „Waartoe zou dat dienen? Waarom moet hy ons persoonlijk nader gebracht worden? Dergelyke onaangename dingen schuift men toch liefst zoo ver mogeiyk van zich af." „Dat ligt zoo in uw aard," sprak de graaf scherp. „Do myne houdt er van dezen dingen het hoofd te bieden en als het noodig is, oog in oog met hen te vechten." Hy stampte in plotseling uitbrekenden toorn met den voet. „Omkomen cn als een boer opgroeien, en dat als straf voor het onrecht zyner ouders, dat moest ik my door dezen priester in het gelaat laten zeggen." „Ja, er ontbrak nog maar aan, dat hy z\jn ouders verdedigde," bracht Albrecht spottend hier tegen in. „En Michaël hebben zy hun jongen genoemd l Zy hebben het gewaagd, hem uw naam te geven, den ouden, traditioneelen naam van ons huis, dat is toch een openbare hoon." „Het kan ook berouw geweest zyn," sprak Steinrück somber. ,Uw zoon heet immers wel Raoul." „Toch niet, hy is naar u gedoopt en draagt uw naam." „In hot kerkboek! Genoemd wordt hy Raoul, daarvoor heeft uw vrouw van het begin aan gezorgd." „Het is de naam van Hortense's vader, waaraan zy met kinderlijken eerbied hangt. Gy weet dat, en gy hebt er nooit oen aan merking over gemaakt." „Als het de naam nog alleen wasl Maar dat is niet het eenige, wat my in myn kleinzoon vreemd is. Raoul heeft geen enkelen trek der Steinrücks noch in zyn gelaat, noch in zyn karakter; hy gelykt in alles zyner moeder." „Nu, ik zou denken, dat dit niet in zyn nadeel is. Hortense heeft van haar jeugd af voor een schoonheid gegolden; gy kunt niet vermoeden, hoe zy nog gevierd wordt." Do woorden klonken schertsend, maar vonden geen weerklank; de oude graaf bleef koel en ernstig. „Daaruit stamt zeker ook haar liefde voor de plaats, waar zy vereerd wordt. Gy zyt immers meer in Frankrijk by haar bloed verwanten dan hier. De bezoeken nemen voortdurend toe en worden steeds langer, rro is er zelfs sprake van, u aan ons ge zantschap te Parys te verbinden. Dan had Hortense haar wil geheel doorgezet." „Ik moet toch gaan, waar ik gezonden word," verdedigde zich Albrecht, „en als men juist my kiest." „Wilt gy my soms uw geluk in de diplo matie gaan verhalen?" viel hem zyn vader met bytenden spot in de rede. „Ik weet beter, welke geheime dryfveeren er zyn, en de betrekking is waariyk onbeduidend genoeg. Ik had my meer van uw loopbaan voorge steld, Albrecht l Er stonden u wegen genoeg open, om u ten minste eenigermate verdien- stelyk ie maken, maar daartoe behoort eer zucht en energie, en die hebt gy nooit bezeten. Nu doet gy moeite voor een botrekking, die gy alleen aan uw naam te danken zult hebben en waarin gy jaren biyven kunt, zonder vooruit te komen op bevel van nw vrouw." Albrecht beet zich op de lippen by deze onomwonden verwyten zyns vaders. „Papa, in dit punt zyt gy van het begin af aan onrechtvaardig geweest. Gy hebt myn huwelfjk nooit met gunstige oogen aangezien. Ik meende by myn keuze van uw goed keuring verzekerd te zyn en gy hebt er my bjjna een verwjjt van gemaakt, dat ik u een schoon e, geestige dochter uit een der edelste huizen aanbracht." „Die ons tot op dit uur vreemd gebleven is 1" antwoordde Steinrück. „Zy heeft het nog altyd niet ingezien, dat zy by ons be hoort, en gy niet by haar. Ik wilde wel, dat gij de dochter van den eenvoudigsten Duit- schen landedelman gehuwd hadt in plaats van deze Hortense van Montigny. Dit driftige Fransche bloed doet onzen ouden Germaan- schon stam geen goed, en Raoul heeft er te veel van in de aderen. Het zal hem goed doen, als hy onder strenge militaire tucht komt" „Ja, gy staat er immers op, dat hy dienst neemt by het leger," sprak Albrecht aarzelend. „Hortense vreest echter, en ik met haar, dat ons kind tegen de vermoeienissen van het krygsmansleven niet opgewassen is. Hy is oen teere knaap, by zal de yzeren discipline niet uithouden." „Dan moet hy het leeren I Gy zyt door uw zwak gestel geheel van den gewapenden dienst uitgesloten. Raoul is gezond, maar het is de hoogste tyd hem aan uw verwyfde en vertroetelende opvoeding te onttrekken, en het leger is de beste oefenschool voor hem. Ik wil niet, dat myn kleinzoon een zwak man wordt; hy moet onzen naam eer aandoen daarvoor zal ik zorgen l" Albrecht zweeg, hy kende den onverzet- telyken wil zyns vaders, die hem, hoewel hy zelf reeds lang man en vader was, nog van Eerten en L. M. Hellemans den 7den Juli Pretoria hebben verlaten en van Easb London per scheepsgelegenheid vertrokken zyn. Dr. D. H. Van d6r Goot, de vorploogsters mej. J. G. Van Sevenhoven en A. M. Drayton Lee met don verpleger A. Van der Linde zyn daarentegen den 17den Juni naar de Boeren» limën teruggekeerd. Aan het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 23 tot 25 Juli deel: 7 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaton zyndeheeren G. Bousholte, J. Best., P. Hovy en T. A. M. A. Van I/O ben SeJs. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 7 candidaten geëxamineerd. TuugmaLoii zyn do heeren H. Van Dinter, W. F. Emons, C. Do Hoog, Ph. Pinxter, C. C. Tillomans en J. Polak. Het examen wordt voortgezet met éón candi- daat. Na voortzetting van het examen zyn van de vorige groep alsnog geslaagdde heereü W. Kolkman, D. Müller en D. Veltman. Naar men verneemt, wordt aan het ministerie van binnenlandsche zaken de laatstf hand gelegd aan do nieuwe Armenwet en mag do indiening in het najaar te gemoet worden gezien. De minister van justitie, de heer Cort van der Lindèn, begaf zich gistermiddag naar Bern. Te Berkenwoude is overleden de heer W. M. De Vries, predikant by de Remon- strantsche Gemeente te Amsterdam Biykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, 25 dezer van Hong kong vertrokken ter opvolging van de be stemming naar Shanghai. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen Hr. Ms. pantserschip „Friesland" in de eerste helft van de maand Augustus uit de wateren van Zuid-Afrika naar Nederlandsck- Indië te doen terugkeeren. llillogom. Gisteravond werd door de Hille- gomsche „Harmonie-kapel", onder leiding van haar geachten directeur den heer J. D. Schouten, van Haarlem, in haar tent op het terrein van de voormalige buitenplaats „Meer en Dorp", de tweede openbare repeti'..o ge houden en werden de verschillende nummers van het programma, niettegenstaande de zwakke krachten, waarover de „Harmonie" te beschikken heeft, vry goed uitgevoerd. Het schoone weder was mode oorzaak, dat een talryfc publiek aanwezig was, dat naden afloop in opgewekte stemming huiswaarts keerde en blykbaar zeer voldaan was ovei datgene, wat de „Harmonie" dien avond weder ten gekoore had gebracht. Noordwykerliout. Dat in de plaats van den heer M. Paardekooper als poldermeester van den Noordwykerpolder is gekozen de heer C. Wassenaar, vermeldden we reeds. We ver zuimden echter mede te deelen, dat sedert tegen die verkiezing door don heer C. J. L. Van der Meer protest is aangeteekend op grond, dab de gekozene geen landgenoot is. Valkenburg. In de zitting van den gemeen teraad, gisteravond gehouden, werd het mouw- gekozen lid, de heer A. Peet Az., geïnstalleerd. In de vacature van wethouder, ontstaan door het uittreden van den heer P. Schoonenberg, werd voorzien door do benooming van den heer A. Notenboom, die deze betrekking na eenig beraad heeft aangenomen. Voor do eerste maal na de oprichting der openbare bibliotheek hield het bestuur dezer instelling zijn jaarvergadering, die door alle leden werd bygewoond. onbeperkt geboden voorschreef, en graaf Michaël Steinrück was er do man naar, om zich te doen gehoorzamen. II. „Ja, ik kan het niet heipon, eerwaarde, ik blyf er by; het is oen ellende mot den jongen. Niets kan hy; niets verstaat hy, van 's morgens tot 's avonds loopt hy in de bergen rond, en daarbij wordt hy van dag tot dag dommer. Uit dien groeit noch oen goede houtvester, noch iets anders; allo moeite, aan hem besteed, is tevergeefs." De woorden kwamen uit don mond van een man, aan wiens uiterlyk mon reeds kon zien, dat hy houtvester was. Hy droeg een geweer in don arm on had een wildtasch over den schouder hangen. Het was een krachtige, gespierde gestalte met verweerde gelaatstrekkon. Haar en baard zagen er wild uit. Zyn kleedy was oen vereeniging van do jager- en hoerendracht, eveneens in hooge mate verwaarloosd. Zyn taal was zoo scherp en ruw, als zyn geheel® wezen. Zoo stond hy voor don geestelijke. Beiden bevonden zich in do pastorie van St.-Michaël, een klein, in het hoog gebergte gelegen dorp. De pastoor, die voor zyn schryf- tafel zat, schuddo mismoedig het hoofd. „Ik heb hot u reeds zoo dikwyls gezegd. Wolfram, gy hebt er geen vorstand vau, om met Michaël om te gaan. Mot sckeldon en dreigen richt gy niets by hem uit, hij wordt er slechts schuwer door, en ik dacht, hij was reeds schuw genoeg, als hy werkelijk eens met menschen in aanraking komt." (\Vordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1