N\ 12396 Dinsdag 34 «Juli. A*. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met 'uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Het openbaar slachthuis te Leiden. Leiden, 24 Juli. Adellijk en burgerlijk bloed. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post,1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f Q.05 berekend. IL By de behandeling der vraag of de gemeente Ioei moreel bevoegd zou zijn in het slugersbe- irijf in te grijpen, op een wijze als hier xoordt Voorgesteld, trof B. en Ws. de bewering, dat het gemeentebestuur had moeten beginnen met eischen te stellen aan de slachtplaatsen krachtens de bevoegdheden, by de Hinderwet ,en de Verordening op de Vee- en Vleesch keuring toegekend. Naar aanleiding daarvan 'constateeren B. en "Ws. nog eens uitdrukke- lyk de Inspecteur der Vee- en Vleesch keuring heeft er reeds in de secties op ge wezen dat het gemeentebestuur van de ,hem by wet en verordening toegekende be voegdheid wel degelyk heeft gebruik gemaakt, maar daarby steeds van do zyde dor slagers krachtige tegenkanting heeft ondervonden. B. en Ws. zyn by het stellen dier eischen zoo ver gegaan als onder de gegeven omstan digheden, in afwachting van de beslissing der vraag of al dan niet tot de oprichting van oen openbaar slachthuis zou worden overgegaan, raadzaam en biliyk was. Maar zy onderschre ven ten volle do in de secties uitgesproken veronderstelling, dat bij de verwerping van hun voorstel die eischen in al hun gestrengheid zullen worden gesteld, zonder zich ook maar eenigszins door overwegingen van mededoo- gen, welko dan zeker misplaatst zouden zyn, te laten weerhouden. Be toestand der parti culiere slachtplaatsen zal dan zóó moeten zyn, dat het gemis der voordeeion, aan een openbaar slachthuis verbonden, althans zoo veel mogelijk wordt vergood. Dat oen dergelyke oplossing voor do slagers financióel of ook maar in eenigorlei ander opzicht de voorkeur zou verdienen, B. en Ws. meenon het krachtig te mogen betwijfelen. In ieder geval, zy wyzen er nog eons met nadruk op, zou zy zonder twijfel den totalen ondorgang dor kleinere slagers noodwendig moeten ten gevolge hebben. Geheel onjuist komt B. en Ws. ook do 'bewering voor, als zou het slagorsbedrijf door de oprichting van een openbaar slacht huis worden gedesorganiseerd, veoloer kan men eerst by het gebruik van eon openbaar slachthuis van oen behoorlijke organisatie van dat bedryf spreken. Het bezwaar, dat de slager, die ver van zyn zaak is, dicht by zyn «chade is, mag niet gelden, daar vele slagers reeds thans hun slachtplaats vrij ver van hun winkollokalen verwyderd hebben. Doze slagers, die thans het slachten in de afgelegen slachteryen geheel aan hun knechts moeten overlaten, zullen van het slachthuis, waarin van overheidswege toezicht wordt uitgeoefend, een groot voordeel ondervinden; ook dan, wanneer konslacht&s worden gebezigd, omdat ook deze onder toezicht der directie hun hand werk uitoefenen. Het bezwaar, aan het opkomen van don stand der grossiers ontleend, sch\jnt 3. en Ws. gezocht. Wanneer die grossiers noodig blijken te zyn om den kleinen slagers de uitoefening van hun bedryf biyvend mogelyk te maken, is hun bestaan reeds daardoor gewettigd, maar bovendien slachten de grossiers niet meestal „slechte koeien"; de grossiers, die reeds thans hier wonen, slachten geen slechte koeien. En zeker zullen zy dit niet kunnen op een abattoir, waar alle dieren aan de door de vleeschkeuring gestelde eischen zullen moeten voldoen. Indien dan ook het slagersbedryf na de oprichting van een abattoir van karakter mocht veranderen, dan moet dit, in stede van te worden afgekeurd, veeleer worden toegejuicht, indien blijkt, dat dit karakter eerst niet deug delijk was. Overigens is de verantwoordolykheid, die de gemeente als exploitant© van een openbaar -slachthuis op zich neemt, niet zoo moeilijk te dragen als wordt voorgesteld en naar het inzien van B. en Ws. is zy zelfs verplicht die te aanvaarden, wanneer do zorg voor de openbare gezondheid dit eischt. Eindelijk gaat het niet aan, waar het de controle der voedingsmiddelen betreft, brood on melk in één adem te noemen met het vleesch. Ziekten der dieron, waarvan het af komstig is, en schadelijke eigenschappen, die het kan aannemen, ook zonder dat van eenige vervalsching sprake is, leiden er toe, dat dit voedingsmiddel geheel op zich zelf moet worden beoordeeld en ook, zooveel maar eenigszins mogelyk is, onder toezicht der overheid moet worden geproduceerd. De bewering van een tweetal leden, dat de slagers togen het aanbrengen van afdoende verbeteringen in hun slachtplaatsen geen be zwaar zouden hebben, indien eenmaal vast stond, dat geen abattoir zou worden opgericht, kan niet als ernstig gemeend worden be schouwd. Zy moeten dio bezwaren hebben en hebben zo dan ook altyd. Men behoeft slechts to wyzen op dezon in de eerste plaats te stellen eisch, dat particuliere slachtplaatsen niet ingebouwd en byv. niet minder dan 10 meters van andere bewoonde perceelen verwyderd zullen mogen zyn, om het voor ieder duidelijk te doen zyn, dat geen enkelo slager uit vrye beweging aan dien eisch zal willen voldoen. By do behandeling der vraag of een open baar slachthuis in het algemeen belang ten bale der volksgezondheid yioodig is, wordt do opmerking gemaakt, dat men b\j de oprichting van een openbaar slachthuis toch nog geen voldoende zekerheid zou erlangen, dat werko- lyk deugdelijk vleesch zou worden gegeten, indien niet tevens het gebruik van bepaalde voortuigen voor het vervoer van het vleesch naar de ✓erkooplokalen werd voorgeschreven, ten ei rule later bederf tegen te gaan. En de Inspecteur der Voe- en Vleeschkeuring ver klaart, dat ook hy van.oordeel is, dat men do slagers te veel aan banden zou leggen door hun het gebruik van bepaalde voertuigen voor het vervoer van het vleesch naar hun winkels voor to schrijven. Laatstgenoemd oordeel onderschrijven B. en Ws. geenszins. Maatregelen, als hier bedoeld wordon, kunnen ongetwyfeld by verordening worden voorgoschreven. Art. 135 der Gemeente wet geeft daartoe do bevoegdheid. En B. en Ws. kunnen niet inzien, waarom van die bevoegdheid door den Raad geen gebruik zou worden gemaakt, indien dat in hot belang der gezondheid van do ingezetenen noodig bleek. Wat overigens de noodzakelykheid betreft om aan het openbaar slachthuis een yleeschhal te verbinden en don verkoop van het vleesch elders in de gemeente te verbieden, B. en Ws. achten het niet ondienstig hier nog te ver melden, dat Prof. Fokker, die het eerst op een dergelyke vleeschhal by een openbaar slachthuis heeft aangedrongen, dien eisch heeft laten varen na het betoog van den Inspecteur der vee- en vleeschkeuring dezer gemeente, dat men door een goedö controle der slagers winkels hetzelfde resultaat kan bereiken. Het Rijks Ethnographisch Museum heeft ton geschenke ontvangen van den heer W. J. Spruyt W.J.zn. te Rotterdam, een Turksch paspoort met verschillende stempels bedrukt en dateert uit het begin dezer eeuw. Geïnven tariseerd als serie 1210. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Do Yereeniging van Nederlandsche Werk gevers heeft een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke werking van het ontwerp „Wet op arbeids- en rusttyden". Daartoe werden door haar vragenlijsten uitgezonden aan de leden der Yereeniging, maar ook door bemiddeling van Kamers van Koophandel enz. De antwoorden op de gestelde vragen zyn stelselmatig bewerkt door den secretaris, jhr. mr. H. Smissaert Het verslag van het sectie-onderzoek der Tweede Kamer omtrent de nieuwe Ongevallenwet zal wol niet vóór 15 Augustus verschynen. Naar aanleiding van de door hem uit gevonden hechtnaalden, is de heer C. De Mooy, kolonel by den geneeskundigen dienst der landmacht, benoemd tot corresponaeerend lid van de Maatschappy voor Chirurgie te Parys. Zyn naalden worden zoowel in ons land als in het buitonland gebruikt. De Schah van Perziê zal by zyn bezoek aan ons land in het laatst van Augustus door een gevolg van 28 personen vergezeld worden. Do gezant van Perziö by ons Hof, dio tevens gezant is te Parys en aldaar woont, komt in de tweede helft van Augustus in de residontio, tot voorbereiding van de komst en regeling der ontvangst van zyn souveroln, wien, zooals vroogor gemeld, het Koninkiyk Paleis ter beschikking wordt gesteld tydens zyn veib'yf te 's-Gravsnhage. Ds. J. H. Do Roode, te Rolde, heeft het boroop tot predikant by de Ned.-Herv. Kerk te Stadskanaal aangenomen. De minister van justitie, de heer Cort van der Linden, vertrekt a. s. Woensdag voor eenigen tyd naar Zwitserland. Alle gezanten der vreemde mogendheden by ons Hof, die tevens geaccrediteerd zy'D by het Hof van Luxemburg, zooals dio van Oosten- ryk-Hongaryo, Engeland, Spanje en Portugal en don Heiligen Stoel van dezo laatste legatie de zaakgelastigde, wegens afwezigheid van den nuntius zyn naar Luxemburg ver trokken om den groot-hertog, die morgen verjaart, hun gelukwenschen aan te bieden. Het „Hbl." kan als zeker mededeolen, dat de Vlootrevue op de Zuiderzee, op 3 Aug. zal aanvangen, des namiddags te halfóón precies, op welk uur Hare Majesteit de Konin gin en Hare Majesteit de Koningin Moeder naby do haven te Muiden zich begeven op Hr. Ms. „Buyskes", die op stroom ligt en dan verder naar Pampus. HH. MM. worden met de Koninklyko sloep naar de „Buyskes" geroeid. De minister van waterstaat enz. heeft be paald, dat tydens de afwezigheid van den inspecteur van den arbeid in de 3de inspectie te 's-Gravenhage, tot 22 Augustus a. s., de inspecteur van den arbeid in de 4de inspectie te Amsterdam, mede bevoegd zal zyn in de 3de inspectie. De geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandsche zeewezen werd Zondag vry druk bezocht. Nog steeds wordt do fraaie collectie, die gisteren o. a door don oud-minister van marine den heer Jansen werd bezichtigd, uitgebreid door inzending van verschillende voorwerpen. Ontvangen werden onder meer antieke borden en een houten buste van De Ruyter. Het plan bestaat de tentoonstelling voor mindere militairen en schoolkinderen tot ver laagden prys toegankoiyk te stellen. In de gisteren te Deventer gehouden Raadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat namens H. M. de Koningin bericht is ontvangen, dat H. M. gaarne gevolg zal geven aan de uitnoodiging om tydens de landbouwtentoonstelling een bezoek te brengen aan Deventer, daarby tevens den wensch te kennen gevende, dat dio komst geen aanleiding geve tot het maken van groote kosten. Ook namens H. M. de Koningin-Moeder was bericht ontvangen, dat deze de uitnoodiging aanneemt om H. M. de Koningin te vergezellen. Het bezoek zal waarschynlyk plaats hebben op Woensdag 22 Augustus. Door de Regeering is het portret van H. M. de Koningin, van de hand van Jan Yeth, aangekocht voor's Ryks Prentenkabinet te Amsterdam. Weder is een gerechtigde tot het dragen van het Metalen Krui3 overleden, nl. de heer J. Alsemgeest, te 's-Gravenbage, die den leeftyd V34i 87 jaren bereikte. Hy had ook de medaille voor 24-jarigen trouwen dienst. Het pantserdekschip „Koningin Wilhel- mina dor Nederlanden" en het pantserschip „Piot Hein", onder bevel respoctievelyk van de kapiteins.ter zee L. A. H. Lamie en J. H. M. Jansen, zyn 22 dezer te Hongkong binnen- geloopen. Te Alkmaar is plotseling overleden de heer Leopold, nog slechts enkele weken, ten gevolge van ziekelyke gesteldheid, eervol ontslagon als lector, hoofd van onderwys aan de Cadettenschool. De gemeenteraad van Appingedam heeft besloten een hoogere burgerschool aan te vragen. Een commissie uit den Raad zal deze zaak by den minister voordragen. Waarschyn lyk zal zich daaraan toevoegen een commissie uit de burgery. Naar het „Vad." meldt, heeft mr. H. E. Kann, sedert 15 Oct. 1877 subst.-griffier by het gerechtshof te Amsterdam, zyn ont slag als zoodanig aangevraagd. Hot stoomschip „Dean" (Kon. W.-I. Maildienst), van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 23 Juli Ouessant; de „Soembawa" arriveerde 23 Juli van Amsterdam te Batavia de „Rotterdam" arriveerde 23 Juli van Rotter dam te Nieuw-York; de „Statendam," van Nieuw-York naai* Rotterdam, passeerde 23 Juli Lizard. llazerswoude. Dat het zwemmen op plaatseü, die daarvoor niet bepaald zyn aange wezen, met de uiterste behoedzaamheid be hoort te geschieden, ondervond gisteren een metselaarsknecht, die zich in de vaart achter het dorp dermate aan een stuk glas ver wondde, dat hy niet alleen een zeer pynlyke operatie aan den voet moest ondergaan, maar bovendien genoodzaakt is, de geheele week vacantie te nemen. Daar in deze warme dagen velen zich op dezelfde plaats te water begeven, achten we een waarschuwing niet overbodig. lLillogom. De rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienst jaar 1899 ligt gedurende 14 dagen en wel tot den 3den Augustus a. s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing en wordt tegen betaling der kosten algemeen verkryg- baar gesteld. By gunstig weder zal Woensdag 25 dezer, des avonds te halfacht, op het terrein van de voormalige buitenplaats „Meer en Dorp" door do Hillogomsche Harmonie-kapel, alhier, de tweede openbare repetitie worden, gehouden. Tegen de 16-jarige C. E. W., die zich schuldig maakte aan diefstal van geld ten nadeelo van den winkelier W. v. Z., by wien zy dienstbaar was, en voor dat geld een horloge had gekocht, is door den rijksveld wachter A. H., alhier, proces-verbaal opge maakt. Noordwjykcrhout. Tegen morgen (Woens dagsavond om 8 uren is een openbare Raads vergadering belegd. Do agenda bevat: lo. Benoe ming onderwyzeros. 2o. Aanbieding rekening 1899. 3o. Af- en overschrijvingen op de Begrooting. 4o. Ingekomen stukken. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg de bevolking dezer gemeente 2085 zielen, naar do godsdienstige gezindten verdeeld als volgt: 1776 R.-K., 293 Ned.-Herv., 9 Geref., 5 Remonstr., 1 Ev.-Luth. en 1 Herst.-Luth. De verlofgangers B. Ketel, Th. Kortekaas, A. A. Baden on H. Van Kampen zullen eerlang in werkelyken dienst worden opgeroepen, eerstgenoemde tegen 24 Aug., de drie laatst-, genoemden tegen 3 Sept. a. s. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Populair Concert, te geven, door bet Stafniuziekkorps der Koninklijke Neder landsche Marine, kapelmeester do beer Jac. Koning, op Woensda® 25 Juli 190U, des avonds te 7 uren. Eerste atdeeïing: No. 1. Koninklijke Nederlandsche Marine-Marsch, Jac. Koning; 2. Feestouverture, Alb. Leuteer; 8. a. Matrosenlied, Edvard Grieg; 0. Waffentanz, M. Carl; 4. „Hommage a Giacomo Verdi", Fantaisie, F. Degrez. Tweede afdeeling: No. 5. Ouvorture „Maonschaft an Bord", Fr. Yon Suppó; 6. „In der Fremde", Romance, Brinley Richards; 7. „Grand Bouquet do Mélodies", A. Con rad i; 8. „Auf Glückes Wogen", Walzer, Em. Waldteufel; 9. „In naam van Oranje", Marsch, Jac. Koning. Uit tie „Staatscourant." Kon. besluiten. Opgeheven de botrekkrig van betaalmeester dor Nationale Schold bij de directie VAn de Grootboeken en dientengevolge eervol ontslagen 11. Amoschot, betaalmeester der Nationale Schuld. Eervol ontslug verleend: met ingang van 1 Sept. aan mr. W. M. H. Boers op verzoek als leeraar aan do Rijks hoogere burgerschool te Gouda; met ingang van 1 November aan den direoteur van hot telegraafkantoor te Arnhem J. C. Pilaar, op vor- zoek, onder dankbetuiging voor do bewezen diensten. Op non-activiteit gestold: de kapitein J. J. Sluiter, van het 3de regiment infanterie, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 (Sts.blad No. 1*28). De gewone audiönties van den minister van jastitio op Woensdag 25 Juli en van den minister van oorlog op Dondordag 26 Juli zullen niot plaat* hebben. Rijks- Veeartsenijschool. Aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht zijn, voor het tijdvak van 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901, to vervullen do betrek king van: a. assistent by het physiologisch-pathalogisoh laboratorium b. assistent bij de cliniek on de geneeskundige leervakken; c. assistent by do cliniek on de heelkundige leervakken. Veeartsen, die in aanmerking wenschen to komen voor een benoeming tot assistent op eon bezoldiging van ƒ1000 'sjaars, gelieven daarvan vóór 5 Augustus a. s., met opgaaf van leeftijd en overleggiüg van hun diploma van veearts, schrif telijk te doen blijken in oen aan den minister van binnenlandscne zaken gericht en bij den. directeur van voormelde inrichting portvry in te zenden gezegeld verzoekschrift. Sts.-Ct Paschen was gekomenhet feest van licht en verlossing voor de geheole natuur 1 Do winter had zich by zyn heengaan in een donkeren nevelsluier gehuld, en op licht ge kleurde, vruchtbaarheid uitstortende wolken naderde nu de lente. Zy had haar boden vooruitgezonden, om de aarde te wekken uit haar winterslaap. Zy trokken over bergen en dalen, door velden en wouden. Zy' stegen op tot de hoogste toppen van het hoog gebergte en daalden af in de diepten dor zee. Het was een geruisch en leven in de lucht of er eeu stryd gestreden werd, maar boven alios klonken toch de overwinnings- kreten. Dat waren do voorjaarsstormen, die nieuw leven brachten, die de opstanding aankon digden. Het gebergte lag nog half onder de sneeuw begraven, en de oude bergvesting, die yan de hoogte in het dal neerzag, kwam met haar Bpitse gevels tusschen de denneboomen te voorschy'n. Het was een van die oude rotsvosten, die eens de schrik der omstreken •geweest' Waren, maar nu voor het grootste •deel woest en vergeten daar neerlagen of 4tikwyis oog slechts in puinhoopen van hun .fcroegere grootheid getuigden. Dat laatste was Ql, hier volstrekt niet het geval. De graven Steinrück beschermden het stamslot van boa zorgvuldig voor verval. Anders lÜvïrlüj,/ bekommerden zy zich weinig om de oude muren, die, ver van de bewoonde wereld, diep in het gebergte lagen. Alleen in den jachttyd was hier geregeld een groot aantal gasten verzameld, die voor eenigen tyd leven en beweging in de stille eenzaamheid brachten. Dezen keer had er een uitzondering plaats gehad, de gasten waren reeds in het voorjaar gekomen, maar nu voor een treurige plech tigheid. De burchtheer werd ten grave ge dragen en met hem stierf de jongste linie van het huis uit, ten minste in manlyke nakomelingen, daar hy slechts een weduwe met een eenige dochter achterliet. Graaf Stein rück was op een ander goed, zyn gewone verblyfplaats, gestorven en daar hadden ook de begrafenisplechtigheden plaats gehad. Daarna werd het lyk naar hot familiegraf in het stamslot overgebracht, waar de eigen- lyke ter-aarde-bestelling in alle stilte en in tegenwoordigheid van do naasto bloedver wanten plaats groep. Het was op een van die stormachtige dagen in de maand Maart, waarop het geheele dal in een wolkensluier gehuld was. Het sombere licht van den namiddag viel in het vertrek, dat de gestorven burchtheer placht te be wonen, wanneer hy by zyn gewoon kort oponthoud in den herfst hier vertoefde. Het was een groote, tamelyk lage ruimte, met een enkel breed hoekvenster en met een inrichting, die nog dagteekende uitdenglans- tyd van het burchtslot. Het donker houten bekleedsel der wanden, de zware eikenhouten deuren en de reusachtige, door zuilen ge dragen schoorsteen op den achtergrond, met het wapen der Steinrücks versierd, namen reeds eeuwen achtereen dezelfde plaats in. De zware, ouderwetsche meubelen, de oude familiestukken aan de wanden waren «ven zoovel overblijfselen uit dien tyd* Het vuur, dat onder den schoorsteen brandde, kon de donkere ruimte niet benaaglyker maken, maar men las er een stuk geschiedenis in, de geschiedenis van een oud, machtig geslacht, welks lot mot dat van zyn land steeds ten nauwste verbonden geweest was. Zooeven werd de deur geopend en twee heeren traden binnen, die wel tot do bloed verwanten van het huis moesten behooren, want de uniform van den een en de burgerkleeren van den ander droegen de teekenen van rouw. Zy kwamen werkeiyk terug van de byzetting van het lyk en op de trekken van den ander lag nog al de ernst van deze sombere plechtigheid. „Het testament zal morgen geopend wor den," zeide hy. „Het is slechts een vorm, daar ik den inhoud er van reeds kon. De gravin is een zeer aanzienlyk weduwenpensioen en het slot „Berkheim," haar tegenwoordige woonplaats, toegewezen; al de overige goederen komen aan Hertha, tot wier voogd ik benoemd ben. Dan volgt nog een aantal legaten en aan my, als hoofd der oudere linie, is „Steinrück" vermaakt." De jongere haalde by de laatste woorden even de schouders op. „Een reusachtig vermogen, dat nu in de hand van dit kind vereenigd wordt," merkte hy aan. „Uw erfdeel is juist niet schitterend, papa; ik geloof, dat het oude bergslot met zyn boschryke omgeving byna zooveel kost als het opbrengt." „Dat is hetzelfde. Het is het stamslot van ons geslacht, dat nu in onze handen overgaat Myn neef had my geen beter aandenken kunnen nalaten, en ik ben hem daarvoor dankbaar. Wilt gy morgen reeds weder ver trekken, Albrocht?" „Ik had hier slechts enkele dagen denken te blyvon; als u er evenwel op staat...." „Neen, het is niet noodig, dat gy biyft. Ik zal in elk geval verlenging van myn verlof moeten aanvragen. Er is hier veel te bespreken en in orde te brengen en de gravin toont zich in allo dingen zóó afhankeiyk, dat ik haar noodzakelyk nog eenigen tyd ter zyde moet staan." TT(j ging naar het hoekvenster en keek naar het in nevelen gehulde berglandschap. De graaf had den middelbaren leeftyd reeds over schreden, maar zyn verschyning getuigde nog van een onafgebroken kracht. Hy had een fiere gestalte en een gebiedende houding, die in eiken trek den soldaat verried. Zonder twyfel was hy eens zeer schoon geweest; nu nog kon hy daarvoor doorgaan, nu hy reeds aan den drempel van den ouderdom stond; maar het volle, eenigszins gry zonde hoofdhaar, de vlugge, levendige bewegingen en zijn spraak, die nog diep en vol klonk, verleonden hem iets jeugdigs, zoowel als het vuur, dat nog uit zyn oogen straalde. Zyn zoon vormdo in alles een tegenstelling met hem. Hy had een tengere gestalte en zag er ziekeiyk uit. Het bleoke gelaat met de niets zeggende trekken maakte volstrekt geen indruk en toch geleken deze trekken wonderlyk op die van zyn vader. Zyn geheele persoon- lykheid was een tegenstelling mot die van den krygsman, maar toch kon men zien, dat zy uit hetzelfde geslacht stamden. „Do gravin schynt wel een afhankelyko natuur te bezitten," zeide hy, „en door dit sterfgeval heeft zy geheel het hoofd verloren." „Het is toch ook hard, een echtgenoot na zoo'n korte ziekte, in den bloei van het leven te verliezen; zwakke naturen worden door zoo'n slag ineens verpletterd.** „Een andere zou hom doorstaan hebbent Louise zou hot onveranderlijke met gelatenheid gedragen hebben." „Zwyg," viel hem de graaf somber in de rede, terwjjl hjj zich afwendde. „Vergeving, papa; ik weet, gy wilt daaraan niet herinnerd worden, maar juist heden dringt zich deze herinnering mot ongokende, kracht by my op. Van rechtswege zou Louise om don doode treuren. Maar men zou haar niet met een ruim weduwenpensioen afgescheept hebben. Steinrück had haar ontegenzeglijk heerschoresso over de gansche nalatenschap gemaakt; hy liet zich vroeger reeds geheel door haar beheerschen. En dan zyn hand terug te stootent Naam, woon plaats en familie, alles op te offeren, om de vrouw van een avonturier te worden, die haar in het verderf stortte men zou waarlijk aan de sago van de liefdedranken kunnen gaan gelooven, want langs natuurlijken weg is dat niet te vorklaren." „DwaasheidI" sprak de graaf koel. „Het lot der menschen ligt in hun eigen bandon. Louise heeft er zich door naar den afgroDd laten sleepen; sprak het niet vanzelf, dat zy er in neerstortte?" i „En misschien hadt gy, trots al het ge beurde, de verlorene weer opgenomen, aU zy berouwvol teruggekeerd was." „Nooit!" Dat woord klonk koud als y«.', „Overigens zou zy ook niet teruggekeerd zyn. Zy kan ten gronde gaan in de verach-' ting, in de ellende, waarvan zy zelve da oorzaak was, maar om genade bedelen by don vader, die haar verstooten had, dat had Louise niet gekund. Zy was immers van myn bloedt'* Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1