gift van 250 en Haar Koninklijke Moeder een van 100bovendien werden door inge zetenen toegezegd of zyn reeds ingekomen aan zienlijke bedragen. Wanneer men echter in aanmerking neemt, dat een nieuwe stichting met eenvoudige meubileering, enz. een bedrag zal eischen vanf 20,000, is het zeker niet overbodig mede te deelen, dat heeren regenten met genoegen gaarne iedere gift, hetzij klein, hetzij groot, in ontvang zullen nemen. Penning meester is de heer D. Verdoes Gz., aldaar. De 1ste luit. L. G. De Mooij, het lste reg. inf. te Assen, wordt 1 Augustus overgeplaatst bij het 4de reg. inf. te Leiden. De lste luit.-kwartm. G. C. A. Harsveldt wordt 31 dezer eervol ontheven van zijn detacheeriog ten bureele van den controleur over de inwendige administratie der korpsen (2de bureau) te 's-Gravenhage. Maandag 23 en Woensdag 25 dezer geeft baron Michiels van Verduynen, commissaris- generaal voor Nederland ter tentoonstelling te Parijs, aldaar in het „Hotel Ritz" twee luisterrijke diners, elk voor 50 genoodigden, aan de Franscho ministers, de voorzitters van Senaat en Kamer van Afgevaardigden, de directie en de hooge autoriteiten der tentoon stelling; do leden van het Nedorlandsche gezantschap te Parijs en de leden van de centrale commissie in Nederland, aiien met &un dames. Te 's-Gravenhage is overleden de heer B. C. J. Heyman, lid van den gemeenteraad aldaar en voorzitter van do anti-revolutionnaire jkiesvereeniging „Nederland en Oranjo" en vroeger in Indië o. a. lid van de Algemeene Rekenkamer. Do begrafenis had heden op „Nieuw-Eik-en-Duinon" plaats. Ten govolge van zijn lydenden toestand heeft hij, na ten vorigen jare tot lid van den gemeenteraad ;te zijn gekozen, slechts enkele malen de 'vergaderingen van dit college kunnen bijwonen. Bü het Nederlandsche Roode Kruis is löhans ƒ206,449.135 ingekomen. j Er is by het Hoofdcomitó nog geen nader bericht ontvangen omtrent het ontslag uit de krijgsgovangenschap van de artsen dr. J". D. 'Koster, C. Prins en G. Van Houtum, den 'administrateur D. D. Ihle en den zieken- verpleger E. Meuleman, noch omtrent den terugkeer Yan het vrouwelyk personeel. De brieven, medegedeeld in de Prov. "Staten-vergadering van Zuid-Holland, den 17den Juli 1900, ter beantwoording der interpellatie des heeren Loder, betreffende den waterweg rvan Dordrecht naar zee, luiden: de missive fan 17/24 April van Gedeputeerde Staten: Aan den Heer Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid „Met lovende belangstelling bobben wy do .pogingen gevolgd, door de gemeente Dordrecht .aangewend tot behoud van den daar bestaanden overzeoschen handel. Do gemeente is sedert ■'lang bereid om tot verbetering van den ODgunstigen toestand, waarin zy door do spoor- Iwegbrug over de Maas naby die gemeente, met haar steeds toenemend spoorwegvervoer, gekomen is, op eigen kosten oen haven be neden dio brug te maken, doch kan eu mag daartoe niet overgaan vóórdat verzekerd is een bruikbare waterweg naar zee. Het komt .'ons voor, dat, zal do overzoesche scheepvaart op Dordrecht niet spoedig verloopen, het tot stand-brengen van beide werken, de verbete- 'ring van den waterweg en liet maken van haveninrichtingen beneden de spoorwegbrug, niet langer mogen wordon vortraagd. De Bcheepvaartbewegmg over 1899 toont toch reeds een achteruitgang mot 25 pCt., dio in hoofdzaak, geweten moet worden aan de be zwaren van reeders en assuradeurs, gegrond op zeegat, vaarweg en spoorwegbrug. 1 In zooverre is thans doortasten gemakke- lyker dan vrooger, als hetgeen nu geschieden moet voor de hand ligt. Verkoos de Staats commissie, benoemd by Kon. besluit van 4 April 1896 No. 19, de verbetering van do Oude Maas boven de verbetering van het Hellegat, nu, in stryd met hetgeen die com missie waarschynlyk achtte over de Oudo Jlaas een tweede brug gebouwd wordt, staat er wel goen andere keuze open dan door verbetering van het Hellegat aan de gemeente Dordrecht haar ouden waterweg langs Biou- wershaven te hergeven. De verbetering van het Hollegat heeft het voordeel, dat gelyklydig twee andere belan gen, waarby deze Provincie betrokken is, Izouden worden gediend, nl. de vaart op Zee land en België en do gemeenschap te water met het oostelyk deel van Flakkee. Door den in het Hellegat te leggen dam zou toch tevens verzekerd worden de aanlegplaats aan het Volkerak, ook door Uwe Exellentie by Hare missive van 6 Oct. 1898 la P, afdeeling Handel en Nyverheid 2de onderafdeehng wenschelyk geacht. Om de tot-stand-koming van de verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zeo, langs Brouwershaven, te bevorderen, hebben wy heden besloten om mocht UEx. voor nemens zyn een voorstel voor dit Rykswerk te doen, aan de Provinciale Staten in hun aanstaande zomervergadering voor to stellen, aan dat werk, op grond van de daarby bo- trokken belangen der vaart op Bolgié en Zeeland en van do gemeonschap met het oostelyk deel van Fiakkee, een subsidie toe te kennen van 1/,0 in de kosten tot een maximuin-cyfer van 150,000. By het bepalen van dit maximum-cyfer en door ons aange nomen, dat de verbetering van den waterweg op niet meer dan 1.500.000 te stellen is, vermits in het ramingscyfer der Staatscom missie ad 1.720.000 uitgaven bogrepen zyn, die, ook zonder dat de waterweg voor zee schepen geschikt werd gemaakt, in elk geval noodig zouden zyn. Onzerzyds alles in het werk stollende wat strekken kan om een spoedige beslissiDg te bevorderen, meenen wij UEx. dringend te mogen verzoeken do noodige stappen te doen, opdat zoo spoodig mogelijk de waterweg van Dordrecht naar zee langs Brouwershaven door het Ryk in bruik- baren staat worde gebracht. Aangenaam zal het ons zyn tydig vóór de zomervergadering een gunstig antwoord te ontvangen. Het antwoord, dat door Ged. Staten hierop van den Min. van Waterstaat, Handel en Nyverhoid ontvangen werd, luidt als volgt: Met waardeering van de belangstelling, welke biykt uit het aanbod en oen in mar gin© aangehaald schry ven vervat, en die door my ten volle wordt gedeeld, heb ik de eer Uw College mode te deelen, dat ik, zeer tot myn leedwezen, op grond van financieele overwegingen, genoodzaakt zal zyn het vraag stuk der verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee vooralsnog te laten rusten. De luit. tor zee lste kl. A. J. Gooszen en de luitenant ter zee 2de klasse A. F. Folkersma, beiden geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevootsluis en respectievelijk belast met hot bevel over en gedetacheerd aan boord van het instructieschip „Das", worden met 8 Augustus a. s. op non-activi teit gestold, eerstgenoemde onder eervolle ont heffing van het beveL De luitenant ter zee 2de klasse J. F. Obbes, gedetacheerd by het departement van marine en toegevoegd aan don chof der afdeeling Hydrographie, wordt mot 1 Augustus a. s. op non-activiteit gestold en vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse A. J. De Graaf. Met denzelfden datum wordt de luitenant ter zee 2do klasse A. E. Thierons goplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevootsluis. Met 1 Augustus a. s. worden op non-activiteit gostold: de luitenant ter zeo 2de klasse L. Hamming, tydelyk geplaatst als officier van politie by het koninklyk instituut voor de marine te Willemsoord, de luitenant ter zee 2de klasse L. A. C. Steffelaar, dienende aan boord van het instructieschip „Ever," rol wachtschip Willemsoord, de officier van ge zondheid lste klasse S. Ruitinga en de officier van administratie 2do klasse J. R. J. De Raadt, beiden dienende aan boord van het instructioschip Urania." Bedankt is voor hot beroep naar de Geref. Gem. te Anjum door ds. J. Brouwer, te Oude-Wetering. By het referendum van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers is beslist, dat in het herstellingsoord voor onderwyzers te Luntoren geen lyders aan tuberculose mogen worden toegelaten. Aan de Theologische School te Grand- Rapids (Noord-Amerika) is in plaats van wylen prof. H. Beuker tot professor benoemd ds. M. Ten Hoor, te Grand-Rapids. De geheole vloot van Yolendam komt by de revue te Pampus. PI. m. 60 bakens zullen hot terrein op zeo duidelyk aanwyzen. De fanfarekorpsen van Wieringen en Edam zullen zich op 3 Augustus doon hooren. Tor audiëntie van den minister van marine kwam o. a. de kapitein ter zee baron Sweerts de Landas Wyborgh, commandant van Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", dat binnen eenige dagen naar Indië vertrekt. Jhr. mr. Frans Yerheyen Jr. heeft eervol ontslag aangevraagd en gekregen als agent consulair van Frankryk to 's-Hertogenbosch. In zijn plaats is benoomd de heer Constant Tilman. By het Notarieel Staatsexamen zyn voor hot eerste gedeelte geslaagd de heeren H. J. P. Hoffmann, to Zwolle; L. R. Wieringa, teStad- Almeloo; J. W. Van Bockel, te Sliedrecht; K. De Jong, te Stryen; J. A. Klingen, te Nieuwediop; J. H. Schrader, te Winters wyk; A. J. Schouw en H. Crebas, beiden te'6-Gra- venhage; K. M. De Haas, te Stadskanaal. Tweede gedeelte. Geslaagd de heeren L. Woesthofï, to Leiden; H. C. Labberton,'s Gra- venhage; C. D. Van Vliet, AmsterdamC. L. P. M. Brantjes, Haarlem. Bovendien slaagde nog voor dit godeelto op 12 dezer de heer J. W. Huynen, to Maastricht. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor algomeone kennis, dat het slot te Muiden op Yrydag 3 Augustus voor het publiek niet toegankelijk zal zyn. By den uitgever P. Noordhoff, to Gro ningen, is verschenen het 1ste nummer van het „Nederlandsch Tijdschrift voor Meteoro logie", onder redactie van A. J. Monnó en Chr. A. C. Nell. Het blad zal den 15 Jen van iedere maand verschijnen. Hot stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 20 Juli Prawlepoint; de „Lombok", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Juli Gibraltar. Alkemade. Op Zaterdag 28 Juli a. s. des middags te 12 uren, zal de gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en her- inenting van de ingezetenen, die zich daartoe by de gemeente-goneesheeren Keyzer, Van Dillen en Willinck aanmelden in de openbare schoollokalen te Oude-Wetoring, Eoelofarends- veen on Rypwetering, om 2 uren to Nieuwe- Wotering en Oud-Ade, en om 4 uren te Kaag. Abbenos (gem. Haarlemmermeer). Als punt 3 der agenda van de vergadering der afdeeling Haarlemmermeer (Bond van Ned. Onderwyzers) staat vermeld: Adres salarisverbetering. Vermoedelyk zal dus weldra een adres met vermeld doel den Raad alhier bereiken. Het is te hopen, dat vermeld adres meer adhesie by do heeren vindt dan voor eenigen tyd, toen vermeld stroven der onderwyzers met weinig succes werd bekroond. De stremming in den handel zoowel voor het buiten- als binnenland schynt zich ook aan de visschery moe te deelen; althans in zoetwatervisch, als paling, snoek, enz. schynt woinig aftrek te bestaan, zoodat de visschors in polders en lage streken vermelde visch voor een lagen prys moeten verkoopen. Nu het schoone, zonnige weer aanhoudt, schynt men alom aan pleizierboot-tochtjes te denken. Geregeld passeeren dan ook booten, met vlaggen en wimpels getooid en bezet met passagiers van beider kunne, alsmede van schoolieerlingen de Leoghwater om haar richting naar elders voort te zetten. Bodegraven. De reeds bejaarde v. E., in dienst by den landbouwer v. H., alhier, harkte met do zoogenaamde Amorikaansche hooihark het hooi byeen. Door het breken van een boom viel de man van de machine en werd door de tanden der hark vrjj ernstig aan hoofd en arm gewond. Tydens de afwezigheid der bewoonster heeft men in do woning van de wed. v. S., alhier, ingebroken. Of er iets van waarde vermist wordt, zal men eerst kunnen weten, wanneer de bewoonster, die uit logeeren is, weder thuis is. Wel was biykbaar alles in do kasten doorsnuffeld en uitgepakt. Heden werd alhier bericht ontvangen, dat de afd. Bodegraven en Omstreken der HolL Mij. van Landbouw by den in Mei JL gehouden kaaswedstryd te Parys, is bekroond met de zilveren medaille, zjjnde de hoogste onderscheiding voor buitenlandsche inzenders. liazorswoudcw Onze dorpsklok, die van haar geboorte af reeds blyken van een zenuw achtig gestel heeft gegeven en by het aan komen en afvallen van de bladeren by'zonder duidely kejsymptomen van ner veusiteit vertoont, hooft nog bovendien dit eigenaardige, dat zy by aanmerkeiyke temperatuursverlaging of ook by sterke ryzing van het kwik in de thermo meterbuis plotseling hot werk staakt. Deze week schynt onze neurasthenicus het met de warmte erg te kwaad gekregen te hebben, althans.„Opeens bleef zy staan, om nooit weer te gaan"die regels uit „Grootvaders klok" hoorde men door menigeen spottend fluiten of neuriën, dio vergeefs zyn blikken torenwaarts had opgeheven, 't Heele dorp is natuurlijk in de war en er mag wel een noouhulp-klok worden aangesteld, opdat we ton minste één uurwerk hebben, waaraan allen moeten gehoorzamen. Het gekste is, dat er nu altyd nog deskundigen zyn, die beweren, dat de klok uitmuntend is, dat er volstrekt geen nieuwe behoeft te worden aangeschaft, dat het met een kleinigheid te verhelpen is en dat we oigenlyk een heel sekure klok bezitten. Ondertusschen staat zo nu reeds vier dagen als een paal. Als ik iets te zeg gen had, zou er een commissie van drie of vier vaklui uit onze gemeente en van buiten moeten benoemd worden om het werk te onderzoeken; want zooals het nu gaat, kan het niet langer. De schietvereeniging heeft nu weer een bode. Deze week benoemde ze in plaats van den heer L. Goldberg, die de betrekking niet aangenomen heeft, den heer H. Van Hoff. Binnen enkole dagen zullen de quitanties zoowel aan de leden als aan de buitengewone leden worden gepresenteerd. Daar niemand nog een cent betaald heeft, zyn allen eenigszins achterstallig. De bode zal dat wel met de leden m het reine brengen. Intusschen zyn de buksen reeds drie weken geleden besteld. We zouden schieten met de „Sergeant-buks", gewyzigd volgens hot geweer onzer infanterie, model '95. Die wijziging schynt echter mot goen praatje te zyn goed te maken; maar zoodra ze gereed zyn, worden ze afgeleverd en wel het allereerst aan.... „Eendracht maakt Macht" te Hazerswoude. De leden wilden daar niet naar wachten. „Schieten, schieten 1" riepen ze; „anders mocht de eendracht eens verbroken worden. We zyn nu al vier maanden aan de schietvereeniging en hebben met ons allen nog geen cent kruit verschoten." Het bestuur zwichtte voor dien drang en besloot, in afwachting van de ge- wyzïgde Sergeant-buksen, een paar voor- loopige schiotinstrumenten aan te schaffen. BiDnen veertien dagen moet er geschoten worden; anders springt de boel nog. Met do aanschaffing van land voor een schietbaan gaat het nog niet hard. Reeds tweemaal zyn de pogingen van het bestuur mislukt. Voorloopig hebben we dan ook ruimte genoeg op het groote en schaduwryke plein der openbare school, waar het onder het groene loof der boomen prettiger zal schieten dan in het vlakke Teld. Katwijk. Het minder gunstige weder der vorige weken was oorzaak, dat onze badplaats niet zooveel dagbozoeken ontving als belang hebbenden wel gaarne zóuden gezien hebben hot aantal badgasten was op de helft dezer maand niet minder dan vorige jaren. Nauwo- lyks is echter het warme seizoen aangebroken, of do stoomtram zoowel als booten brengen tal van bezoekers aan, zoodat het strand er nu dagelyks recht gezellig uitziet. Lisse. Op Donderdag 26 Juli a. s. zal alhier gelegenhbid gegeven worden tot koste- loozo inenting of herinenting. Aanmelding behoort te geschieden by een der geneeskundigen op de gewone spreekuren. Koudekerk. Men kan niet krachtig genoeg te velde trekken tegen de onhebbelyke ge woonte van sommigen, den Ryn te gebruiken als een groot open riool, bestemd om alles to ontvangen, wat men missen wil; dingen, die vervoerd hadden dienen te worden naar een vuilnisbelt, enz., worden zonder gewetens bezwaar in het water geworpen. Een wande ling langs den Ryn makende, zagen we ergens daarin uitgestort den inhoud van een kapok- bed; bost mogelyk, dat dit eens een lyder aan een besmettelijke ziekte tot rustplaats 'had gediend. Elders dreef, in een ouden zak gewikkeld, het armzalig overschot van een hond, hetwelk, door de brandende zon be schenen, onaangename geuren in den omtrek verspreidde. Straks wordt het water uit den Ryn gedronken, waaraan deze en dergelyke verontreinigingen oen oxtract hebben toege voegd, rykelyk van bacteriën voorzien. Men kan in de zorg voor goed drinkwater niet waakzaam genoeg zynmen kan in het tegen gaan der handelingen van sommigen, om dus het water te bezoedelen en het ziektegevaar in de hand to werken, zich niet yverig genoeg betoonen. Leiderdorp. In de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Maandag 23 Juli a. s., des avonds te halfachc, zullen wordon behandold de volgende onder werpen lo. Mededeelingen. 2o. Voorloopige vast stelling gemeenterekening 1899. 3o. Voor loopige vaststelling begrooting Schuttery 1901. 4o. Vaststelling kohier Schoolgeld 2de kwartaal 1900. 6o. Benoeming nacht wacht. 6o. Aanleg „Voorstraat". De schouw over den tocht in denAcht- hovenerpolder zal worden gedreven op Don derdag, 2 Augustus a. 8. De gebouwen, behoorende aan de Konink- lyke Nederlandscho Grofsmederij, onder deze gemeente, zyn zoo ver gereed, dat zy voor het bedryf in gebruik zyn genomen. Oudshoorn. Gedurende de afgeloopen maand werden in deze gemeente geboren 4 jongens en 8 meisjes, als overleden aangegeven 2 per sonen, 2 huweiyken werden voltrokken. De rekening van het algemeen armbe stuur over 1899 bedraagt in ontvangst ƒ3516.435, in uitgaaf ƒ2737.08, batig saldo 779.355. Xtynsburg. Naar wtJ vernemen, is op het verzoek der bewoners van don Lagen Morsch en die by de Groene Steeg, om op verlangen ook de Rynlandsche Stoomtram te doen stop pen by de Groene Steeg ter opneming en uitlating van passagiers, door de directie der HolL Uz.-Sp.-Maats. afwijzend beschikt. Heden is het de tweede Amster- dainsche Beors-vaeantiedag, zoodat de noteeringen ontbreken* TJit de „Staatsicourant." Koninkl. besluiten: Benoemd, met iDgang van 1 September, tot leeraar aan de Rijks hoogero burgerschool te Middelburg, C. D. A. Ziminer- mano, tijdelijk leeraar aan die school; mot iugang van 2 Augustus tot adjunct-admioistrateur bij de zeemacht, de ndspiraut administrateurs P. A. F. Appelboom, L. Hollaar, J. Dolk en E. G. P. Van Sijpveld. Opgedragen: Aan dr. A. G. Van Hamel, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Groniogen, de Nederlandsche Regeering te vertegenwoordigen op het van 29 Juli tot 4 Augustus 1900 te Parijs te houden BC'ougrès d'Ensoignement Supérieur". Goedgekeurd: Dat J. M. Van der Lugt Melsert, burgemeester van de gemeente Vierpoldera, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De heer A. P. Hubcr, referendaris bij het dep. van binnenlandsche zaken, beuoemd tot ridder m de orde van den Nedcrlandscheu Leeuw. De gewone audiëntie van den minister van i'us tit ie op Woensdag 25 Juli zal niet plaats lebben. Gemengd Nieuws. De buitengewone hitte biyft ditmaal buitengewoon lang aanhouden. Dit brengt de menschen in de verzooking veel te drinken, waartoe de duinwaterleiding een gereed middel is. Dat is goed en daartegen kan de directie niets hebben. Maar waar zy zich wel tegen verklaart, is, dat het duinwater misbruikt wordt om de straat nat te houden, ook door hen, die gelyk in de achterbuurten— niet voor straatbesproeiing zyn geabonneerd. Een gepast gebruik van het duinwater is op zyn plaats, maar niet te rechtvaardigen is, dat soms eenige volle emmers roekeloos over de 6traat worden geworpen, terwyi dienstboden daar waar men voor straatbe sproeiing is gecontracteerd, de emmers soms te lang onder de kraan of deze te lang open laten staan, zoodat het water nutteloos weg loopt, waarnaar by aanhoudende droogte later zoo kan worden gesnakt. Ook in de achterbuurten denke men er aan, dat de directie by voortdurend misbruik er toe kan overgaan de leiding eenvoudig af te snydenl Door de politie alhier zy n drie personen aangehouden, die nog eenige èagen hechtenis moesten ondergaan, waartoe zy in het Algemeen Politieblad stonden gesignaleerd, Ook werd gisteren door een ryksveld wachter op de Beestenmarkt alhier aangehouden een 18-jarige Duitschor, dio, zonder middel van bestaan, geld of legitimatiepapieren zynde, naar zyn vaderland wordt uitgeleid. Tegen den bekenden D. G. K. is proces-verbaal opgemaakt, omdat hy in half beschonken toestand by een bewoonster van een der buurten achter de Haarlemmerstraat eenige ruiten heeft vernield. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1163 zwembaden door heeren en 206 door dames. Temperatuur van het water 22° Celsius. Door de firma C. Kooyker (J. C. Huysman Jr.), alhier, zullen worden uitgegeven briefkaarten met den gehouden Ridderslag op Den Burcht, vervaardigd met toestemming naar de origineele opname van den heer Ebner. Tydens het verhoor te 's-Graven hage door den rechter-commissaris, van den persoon, dezer dagen aangehouden in verband met den moord op het knaapje Van Wezel, liet deze ambtenaar onder eenig voorwendsel den verdachte eenige rogels op papier brengen, ten einde zyn handschrift te verkrygen voor een vergeiyking met oen in de zaak-Van Wezel bestaand geschrift. De verdachte, die aanvankolyk niets ver moedde, kreeg echter plotseling argwaan, dat men hem een strik spande, en trachtte zich nu weder met geweld meester te maken van het door hem beschreven papier om het to vernietigen. De rechter-commissaris wilde hem dit be letten, waarna de verdachte den ambtenaar te lyf wilde. Intusschen waren op het schellen van den rechter-commissaris eenige veld wachters toegeschoten, die den man grepen en hem naar zyn cachot terugbrachten. Men schry ft uit Scheveningen: Sedert de vorige week hebben de twee Noor- sche torens, welke toegang geven tot de trappen naar het wandelhoofd in zee, een electrische verlichting, welke verkregen wordt door ongeveer vierhonderd gloeilampjes, aan gebracht langs de lynen der Oostersche over dekking, welke zeer kunstig is belegd met een 25,000-tal Venetiaansche steentjes in allerlei schakeeringen. Met de booglamp op de viaduct maakt dezo verlichting een goed effect en doet vermoeden, hoe glansryk deze zal zijn, wanneer later langs de pier allo booglampen zullen in werking zyn en het feestgebouw met zyn uitwendige en inwendige electrische verlichting zal pryken. Alle avonden is het op dit middelpunt van den Boulevard zeer vol. Een treurig ongeval heeft plaats gehad in het gesticht „Eudokia", aan den Bergweg te Rotterdam. Een verpleegde, die een operatie had ondergaan en die men zonder toezicht had gelaten, heeft in overspannen toestand zich uit een raam geworpen en is in den loop van den dag overleden. Incident op de Beurs te Rotter- dam. Gistermiddag te kwart over eenen bevond schipper G. Muller, voorzitter van den Rynschippersbond en den laatsten tyd meer malen als spreker opgetreden voor de stakende bootwerkers, zich op de Beurs, waar hy zooals gewooniyk had plaats genomen op een bank in den hoek van de margarinehandelaars, expediteurs, scheepsbevrachters, enz. Nauwe lijks was hy gaan zitten of een kring van Beursbezoekers vormde zich om hem heen, met de bedoeling, om, zooals men dat noemt, hem „van do Beurs te kyken", wat in 15 jaren aldaar niet gebeurd is. Maar schipper Muller, niet verlegen, doorstond aller blikken, totdat eensklaps geroepen werd: „Gooit hem er uit". Daarop werd Muller aangegrepen, waarby links en rechts klappen uitgedeeld werden. Muller werd van de bank gehaald, waarby hy zich dapper verweerde, en al vechtende kwam men zoo onder de colonnade, waar Muller, terwyl de beursknecht de deur opende om te zien wat er gaande was, plotseling werd overgenomen door andere Beursbezoekers, die hem onder het uitdeelen van vuistslagen op het hoofd de Beurs uit joegen. „Goed zoo 1 goed zoo 1" werd er geschreeuwd, toen eindeiyk Muller met achterlating van zyn hoed op de straat stond. In den schippers- hoek maakten volen zich roods gereed ovec het hek te klimmen om te zien wat er gaande was. Onder do Beursbezoekers waren er, die een dergeiyk optreden tegen den leider van/ den Rynschippersbond goedkourden, maar een groot gedeelte ook, dat luide daarover zyn verontwaardiging te kennen gaf. De politie*" kwam tusschonbeide om de orde te herstellen, en vooral ondor do schippers was er nog lang daarna gisting der gemoederen. {Rolt. Nbl.) Donderdagavond is weder een trein, komende van station D. P., by den) Beukelsdyk to Rotterdam door eenige jongens gebombardeerd. Niet minder dan vier ruiten zyn ingegooid met steenon. De hevig ontstelde reizigers zyn echter niet geraakt. Do lste luitonant-kwartiermooster G. M. K., van de 2de afdeeling mariniers te "Willemsoord, heeft zonder verlof zyn korps, verlaten, een bedrag van ƒ4000 uit de af- deelingskas medenemende. {N. R. C.) J By de zandwerken te IJmuiden j is gistermiddag een jongmensch door een locomotief overreden en direct gedood. Door onbekende oorzaak zyn to, Erp het café en de winkel met woonhuis van den heer A. Van den Tülaard tot don grond afgebrand. Het vuur greep zóó snel om zich 1 heen, dat niets gered kon worden. Alles ia verzekerd. Zaak -Hogerhuis. Eeltje Ringia,. moest gisteren te 2 uren in Den Haag voor den V rechter-commissaris mr. C. W. Volgraff verschy nen, ten einde te worden gehoord. {Volk) De rechtbank te Amstordam keeffc gisteren een knaap, die een kameraad in dron- kenschap een zakje geld afhandig had ge maakt en tegen wien door het O. M. tot groote verontwaardiging van mr. Levy, die als verdediger pro-deo pleitte, 3 jaren gevan genisstraf was geêischt, veroordeeld tot go-; vangenisstraf voor den tyd van vier maanden. De visschersvloot-revue. Het. getal vi8schor8botters, dat de revue zal by wonen, wordt steeds grooter; het biykt, dat de visschers hoogoiyk waardeeren het bezoek van H. M. aan hun vloot on Haar verbiyf aan boord van eenige botters. Meer dan indrukwekkend zal ook het oogen^ i blik zyn als alle vaartuigen, op een door de Kon. Ned. Marine te geven sein, tegelijker^ tyd de ankers lichten en onder zeil gaan. Een dergelijk schouwspel is op onze Zuider zee nog niet gezien. i Verbazend groot zal zeker het aantal toeschouwers op stoombooten, jachten en boeiers zyn. (Hbd.) Een levende koe opgevi8cht.—"i Door het wassen van het zeewater waren achter de Cocks-dorp op Tessel een tiental koeien door do zee ingesloten op ©en zand* bank. Dit werd var. den vnurtoron waar-', genomen, van waar men direct ter hulp sneldeu' Negen beesten werden in veiligheid gebracht,/' doch de tiende liet zich niot dry ven en zwom zee in. In het Eierlandsche gat werd opgevischt door schipper M. Boon en behouden^ aan land gebracht. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen E. oud 26 jaar, landbouwer, wonende to Water-/ vliet (Belgiö), gedetineerd te Middelburg, b klaagd van op 26 April te hebben getracht/ en wel opzetteiyk on met voorbedachten rada P. De M. en zyn huisvrouw M. C. M., beiden/ te St.-Kruis, van het leven te berooven, door' uit een met scherpe patronen geladen revolver verschillende schoten op hen te lossen en.; dat aan van beklaagde's wil onafhankelyke omstandigheden te danken is, dat bedoelde personen geen levensgevaariyke wonden heb;.' ben bekomen. Hy werd veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenisJ; De eisch was 6 jaar gevangenisstraf. j Toen gistermiddag de 14-jarige zoon van den landbouwer M. Toxopëus, te'j Binnen JE, gemeente Termunten, per fiets' van de school te Nieuwolda kwam, geraakte hy onder een zwaar beladen kwelderwagen, met het treurige gevolg, dat hy onmiddeliyk een lyk was. Gistermiddag is een rietdekker te Zevonborgschenhoek, teen hy bezig was een dak te dekken, door oen zonnosteek ge dood. Toen men hem miste, vond men den ongelukkige in de goot van het dak. In de buurtschap Onna, gemeente Steen-, wykorwold, is eon boerenarboidor in het hooi-' land dood gebleven, vermoedelyk door da buitengewone hitte. Te E 11 e n (N.-B.) zyn by een kort onweder twee kooion van den landbouwer J. Huibregts door den bliksem gedood. Beter laat dan nooit Een zeld-, zaam huwelyk is te Elsene voltrokken; twee oudjes uit een ou-mannen- en vrouwenhuis, zyn getrouwd, die samen 15Ü jaar zyn; hy is van '23 en zy van '27. In het huis was doza idylle begonnen. Uit Brussel wordt gemeld, dat ten gevolge van 't besluit tot werkstaking, door 6000 werklieden in de glasblazeryen genomen, den lsten Augustus 25 glasblazeryen zullenj sluiten. Op olf fabrieken wordt voortgewerkt. De 8edert den avond van den 17den te Engelberg in do Züricher bergen 1 vermiste dame, miss Thompson, kan ondanks de yverigste naspormgen niet gevonden wor den. De dame maakte 's avonds een klein' tochtje, om binnon vijf minuten weer in het hotel Titlis, waar ze logeerde, to zyn. Van dat oogenblik af word ze niet meer gezien.; Men neemt aan, dat ze in de rivier de Aa; gestort is, waai- zy m de afgronden en rots-; blokken eerst by lagen waterstand in den winter zou kunnen worden gevonden. Misaj Thompson was van opvallende schoonheiden] 26 jaar oud. Zy had in Zuid-Afrika een broeder j en haar verloofde verloren, waardoor zy in, den laatsten tyd aan zwaarmoedigheid leed. Van den Franschen gezant Pichon, die te Peking ook een offer werd van den' Chineeschen moordlust, wordt te Parys een treffende kleine anekdote verteld. Voor eenige maanden liet een vriend van Pichon, dr. Comba, de in Parys wonende moeder van den gezant in een phonograaf spreken en zond de rol aan Pichon naar Peking mot verzoek, een tweede ongebruikte rol daar te gebruiken om de moeder ook zyn weergroeten te doen. Kort vóór het uitbreken van den opstand kwam de rol uit Peking aan en zoo kan da; arme moeder nog 'thans haar betreurden zoon hooren spreken.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2