fr. 12388 Zaterdag 14 Juli. A*. 1900 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiumcr bestaat uit DRIE Bladen. Eerstc Blad. ft'ed. Zuid-Afiikaansche ïcrecniging. Leiden, 14 Juli. PRIJS DEZER COURAHTx Voor Lelden per 3 maanden. 2 2 2 2 2 2 2 2 f 1.10. Franco per posti 1.40. Afzonderlijke Nommers .222 2^ 2-2 V '2 2 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN t Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt 0.05 berekend. Afdeelitig Leiden en Omstreken. Ontvangen by den loaarnemenden Penning meester: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd in „Café Doelen" (Snel), omdat Stientje do voordracht van Pietje ver beterde ƒ0.92 Uit Hazerswoude, voor de dappere strijders„0.70 Gecollecteerd voor de Boeren op grootpa's verjaardag, te Oeg3tgeost, omdat tante Marie zoo vroolgk was 0.55 Met een gedicht0.25 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan don Penningmeester, Rerabrandtstraat 19, of nan hot Bureel van dit Blad. Oillciëele lieunisgorlngcn. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Oproeping tot den werkelijken dienst. Do Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien do circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Bolland, dd. 23 April 11., Provinciaal blad No. 32, betreffende de oproeping in activiteit van milicien-verlofgan gers der lichtingen van 1896, 1897 en 1898; Brengt ter keunis van do in deze gemeente ge vestigde milicieu-verlofgaugers, behoorende tot de lichtingen en korpsen hieronder vermeld, dat zij in dit jaar, krachtens art. 125 der Militiewet, in werkelijken dienst moeten komen, ten einde ge durende het medo hierouder, achter den naam van t'ik korps of zijn onderdecleu vermeld tijdvak in den wapenhandel te worden geoefend, als: (lichtingen 1896 en 1897) regiraeut Grenadiers en Jagers, in garnizoen te 's-Gravenhago, 1ste, 2de, 4de en 5de bataljon, van 20 Augustus tot en met 18 September; 4de reg. tnf., 2de en 4de. bat., 10 garnizoen te Leiden, 'dde-bat., in garnizoen te Uaaiiem van 3 Sept. tot en niet 2 Oct.; 6do reg. Inf., 1ste bat., in garnizoen te Breda van 13 Aug. tot en met 11 Sept.; 7de reg. Inf., 3de bat., in garnizoen to Amster dam van 27 Aug. tot en met 25 Sept. (lichting 1897) reg. Grenadiers en Jagers, in garnizoen te's-Gra- venbage, 3do bat., 1ste, 2de eu 3de couip. van 20 Aug. tot en met 18 Sept.; 3do reg. Inf., 5de bat., iu garnizoen te Bergen- op-Zoom van 17 Aug. tot en mot 15 Sept.; 4do reg. Inf., 5de bat., in garnizoen to Gouda van 16 Aug. tot en met 14 Sept.; 2de reg. Huzaren, 2de eskadron, in garnizoen to Venloo, 3de eskadron, in garnizoen te Koor- mond van 23 Aug. tot en met 21 Sept.; 3de reg. HuzaieD, 4de eskadron, in garnizoen te 's-Gravenbage van 6 Aug. tot en met4Sept; korps Torpediston, 2de peloton van de2decomp. (plaats van opkomst-Den Helder) van 24 Juli tot eu met 25 Aug.; (lichting 18 9 8) korps Genietroepen, in garnizoen te Utrecht, lsto, 2de, 3de, 4de, 5de, 6de, 7do en 8ste comp. van 18 Aug. tot en met 21 Sept-; en roept do bedoelde verlofgangers mitsdien op om op den dag voor hun opkomst bepaald, des namiddags vóór vier uren, Djj hun korps, in de hierboven aangewezen garnizoensplaatsen, tegen woordig to zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door ben bij het vertrek met groot verlof mede genomen, alsmede van hun verlofpas en zakbookje. De opgeroepen manschappen worden voorts verwittigd, dat zij zich den dag vóór dien van vertrek naar hun korps (of, is deze laatste een Maandag, des Zaterdags te voren), des Yoormiddaga tusscheu 10 en 12 uren, voorzien van hun zak boekjes ter Gemeente-secretarie (Afd. Militie en Schutterij, kamer No. 9) alhier behooren te ver voegen, tot hot doen afteokenen van hun verlof passen, alsmedo tot het ontvangen, zoo noodig, van een vervoerbewijs en, indien hun garnizoens plaats of plaats van opkomst buiten dezo gemeente is gelegen, desverlangd van het hun toekomend daggeld; en dat zij, bijaldien ziekte hen mocht vei hinderen aan deze oproeping te voldoen, ver plicht zijn daarvan tijdig ter Secretarie voormeld keunis te geven, onder overlegging van een des betreffende, op gezegeld papier geschreven ver klaring van een geneeskundige, zullende zij echter gehouden zjjn zien na hun herstel onverwijld naar hun korps te begeven. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Juli 1900. F. WAS. Aan de Kweekschool voor Bewaarscliool- önderwijzoresson werd heden het examen af genomen voor de hoofdakte. De Plaatselijke Schoolcommissie en het bestuur der Kweek school kenden het diploma toe aan de vol gende dames: D. Beinteman, geb. te Leeuwar den; S. Van der Ven, geb. te Semarang; A. C. P. Biersteker, geb. te Leiden; M. M. Woud on M. Van Raay, beiden geb. to Araster dam; J. H. L. Menning, gob. te Rotterdam; H. J. Heykoop, geb. te Leiden; J. E. Kress, geb. to Djokdjokarta; A. M. Molenaar, geb. te Haarlem; A. Perné, geb. te Semarang; H. J. M. Den Hollander, geb. te Buitenzorg; M. J. Couvée, geb. te Leiden. Twaalf zjjn er geslaagd en zes afgewezen, Tot bezichtiging van de werken aan de Gouwe begaven zich heden eenige leden der Prov. Staten van Zuid-Holland naar Gouda. Zy deden den tocht per salonboot der 6toomb.-My. „De Volharding" langs de Gouwe en don Ryn en kwamen tegen vier uren to Lelden, om, na het diner ln hot Hotel Ver haal! (Smulders) hun reis per spoor huiswaarts te vervolgen. Benoemd ls tot hoofd der Nutsbewaar- school alhier mej. M. De Sitter. Bedankt ls voor het beroep naar Uitwyk en Waardhuizen door den heer J. Swart, candldaat te Leiden. In de heden in het badhotel „Konynen- burg" te Noordwyk-aan-Zee gehouden verga dering der Vereeniging van onderwyzers en onderwijzeressen in het arrondissement Leiden werd door den heer W, Koops een lezing gehouden over Schoolwandelingen. Wat spreker zeide, kan aldus beknopt wor den samengevat: De zielkunde leert, dat onze konnis in het algemeen ontstaat door ervaring en door ver beelding. Daar do werkzaamheid der pbantasle echter bestaat in het combineeren der erva ringsvoorstellingen, biykt het gezegde van een der oudere paedagogen: „Niets is in den geest, wat niet eerst in de zinnen was" nog altyd volkomen waar te zyn. Terecht mag men dus zeggen, dat de geheele verstandeiyke ont wikkeling afhangt van de grond-(ervarings-) voorstellingen. Overeenkomstig den paedago- gischen eisch: „Begin by hot naastbyzynde l" moeten die grondvoorstellingen worden aan gebracht door waarneming van do omgeving, en geldt het nu zaken, die niet in het schoollokaal kunnen worden gebracht, dan moeten schoohoandelingin de kinderen bij die zaken brengen. Uit het voorgaande volgt de grooto waarde dier wandelingen voor het onderwys in aardrykskunde, geschiedenis en kennis der natuur en, daar do verstandeiyke ontwikkeling en de ontwikkeling van hét taalvermogen samengaan, ook voor het onderwys in het verstaan en uitdrukken van gedachten, d. w. z. voor het onderwys in lezen, 6preken en stollen. Hoe nuttig schoolwandelingen ook zijn, meent spr. echter, dat ze alleen d&n moeten worden gehouden, als de behoefte er aan gevoeld wordt. Door de heoren P. Van der Hoeven, A. Horrée, G. L. Hofsteengo en J. Chriatiaanse werden de volgende liederen gezongen: „Brtader, reicho die Hand zum Bundo", van Mozart; „Avondschemering", van Andriessen „Sabbatfeior", van Fr. Abt; „Hymne an die Nacht", van Beethoven; „Vertrouwen", van Abt; „der Reiter und sein Lieb", van Edwin Schultz. Maandag 16 Juli voorm. te 9 u. 50 m. komt H. M. de Koningin in de residentie tot het openen der tentoonstelling van het Neder- landscho Zeewezen, 's Avonds to 8 uren keert Hare Majesteit naar Soestdyk terug. Ter gelegenheid van den nationalen feestdag was heden de Fransche vlag uitge stoken van do gebouwen, waarin het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage ls gevestigd. Het pantserdekschip „Holland" is heden uit Hongkong naar Shanghai vertrokken. Aan het notarieel Staatsexamen z(jn van 7 tot 13 Juli geslaagd voor het eerste gedeelte de heoren: J. H. Kuypers, to Breda; E. Th. Koopman, te Beomster; C. M. J. Mostart, te Venloo; A. C. Hofstede Broekman, te Grooto- gast; F. W. Junghuhn, te's-Gravenhago. Voor het tweede gedeelte de heeren: H. G. W. Koolhaas, te 's-Gravenhage; A. M. J. A. Melotte, te Nymogen; J. B. Van Houten, te Amersfoort; P. K. Sjollema, to Zwolle; J. G. Veenenbos, te 's-Gravenhage; D. A. Borrebach, te 's GravonhageA. M. Harterink, te Utrecht; J. Th. J. Hoppe, te Amsterdam; J. 0. Bemer, te Apeldoorn, en G. P. A. L. Te Leuken, te Terborg. De heer 0. D&z y Diaz, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Huelva, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. Naar wy vernomen, wordt in goed inge lichte kringen gewaagd van een besluit der Regeering om onze zeemacht in de Chinee- 8cho wateren tot een divisie uit te breiden, waartoe twee grooto schepen uit Indiè by de „Holland" gevoegd zullen worden. HD.) De Garden-party, gistermiddag door H. M. do Koningin-Moeder op het lustslot Soestdyk aangeboden, was zeer druk bezocht en werd door heerlyk zomerweer begunstigd. Ook van Utrecht vertokken tal van genoodig- den mot hun dames naar Soestdyk, onder wie veel burgerlyke en militaire autoriteiten. Namens eon aantal leerlingen van de vierde en vyfdo klasse der H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Rotterdam heeft dr. W. Van Everdingen, leeraar in de geschiedenis aan die instelling, een bedrag van f 25 aan geboden voor het Costerfonds. De heer Van Everdingen heeft tot het bijeenbrengen van dit bedrag medegewerkt door de voorlezing en verspreiding van rnr. Vissering's Gids artikel: „Een Hollander in Zuid-Afrika" en hoopt, dat zyn voorbeeld door leeraren van andere instellingen in ons land zal worden gevolgd. Door het Bestuur van de Vereeniging tot oprichting van volkssanatoria voor borst- ïyders in Nederland werd gisteren te 's-Graven hago in hotel Residence, Laan van N.-O.-Indiö, aanbesteed: het bouwen van een sanatorium te Hellendoorn. Minste inschrijvers waron Gebr. De Vries, te Wolvega, voor f 99,875. Den 15den dezer verschynt het eerste nummer van het „Nederlandsch Tydschrift voor Meteorologie," onder redactie van de heeren A. J. Monnó en 0. A. 0. Noll en met medewerking van veel binnen- en buiten- landsohe geleerden. Dit nieuwe tydsehrifl zal ongetwyfeld aan de wenschen van velen, die belang stellen in do meteorologie en wat daarmee ln verband staat, te gemoel komen, daar het, in populairen vorm geschreven, zich niet alleen tot de geleerden wendt, maar voor alle ontwikkelde lezers een bron van veel genot wil zyn. Wy raden daarom ieder be langstellende een gratis-proefnummer aan te vragen by den uitgever P. Noordhoff, te Groningen. Ter gelegenheid van hot 2B-jarig bestaan van de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden werd Donderdagavond in „De Harmonie" een door de leerlingen georgani seerd feest gevierd, bestaande uit voordrachten van verschillenden aard, ook muzikale. De directrice mej. A. M. Will, de leerarossen en meer genoodigden waren, tegenwoordig. Aan de eenige nog van 1875 overgebleven loerares (wiskunde), mej. A. L. Collard, werd door de leerlingen een schildersezel aange boden. De oud-leerlingen, ook uit vele andere plaatsen, vereerden haar met een geschenk in zilver. Do luitenant ter zee lste kl. A. J. Van Stockura, dienende aan boord van het pantser dekschip „Zeeland", wordt met 1 Augustus op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. L. F. H. Tuckermann. De dirigeerende officier van gezondheid der 2de kl. by de zeemacht W. Meyboom, uit Oost-Indiè in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gestold. In hot trapportaal van het Museum van Kunstny verheid te Haarlem zullen van af Zondag 15 Juli tentoongesteld zyn zoven kartons of oorspronkelyko teekenlngen van Derkinderen, gediend hebbende voor de muur schilderingen in het Trappenhuis van het gebouw der Algemeene Maatschappy voor Levensverzekering on Lyfrento te Amsterdam. Van denzelfden kunstenaar zullen eveneens tentoongesteld z\jn do boekversieringen voor den „Gysbrecht van Aems(el", een prachtwerk, dat by de Erven Bohn wordt uitgegeven. De tentoonstelling, die in de schoollokalen van hot werk der leerlingen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnyver- heid gehouden wordt, zal Zondag a. s. voor het laatst geopend zyn. By den uitgever A. Van Klaveren, te Amsterdam, iB verschenen een boekje, waarin de tot 1 Mei geldende Drankwet artikelsgewyzo geplaatst ls naast het regeeringsontwerp tot wijziging dier wet. Deze vergelijking wordt voorafgegaan door een bespreking van de vraag: „Moeten 8000 gezinnen broodoloos worden gemaakt en 20,000 in onzekerheid gebracht omtrent hun bestaan?" In dio bespreking wordt do beteokenis der wyziging uiteengezet. Om tot eon onbevooroordeelde beantwoording dezer vraag te komen, heet het daarin o. m., laten wy hier eenige cyfers volgen, ontleend aan de byiage der Memorie van Toelichting van het Ontwerp Drankwet, door de Regeering ingediend don lsten Mei 1882 bedroeg het aantal „ver gunningen" 32,691, terwyi het thans bedraagt 24,308, in dit tydvak dus een vermindering van 8383, zynde over 18 jaren verdeeld ge middeld 465 per jaar, ondanks de gestadigo toeneming der bevolking. Deze eenvoudige en welsprekende cyfers geven alléén reeds een antwoord op do boven gestelde vraag en wel een beslist ontkennend antwoord. Immers volgt hieruit, dat onderdo tegenwoordige wet reeds, (de toeneming der be volking in aanmerking genomen) zonder ge welddadig ingrijpen, in een dozyn jaren tyds do maxima bereikt zouden kunnen worden, in art. 2 der wet van 1881 gesteld, en dat, zoo die wet werd verscherpt met een artikel, dat een overdracht by overly den of ver koop aan beperkende bepalingen bond van flnanciöelen en hygiénischen aard, een wets bepaling ook, dio bevorderde, dat twee of meer vergunningen op één ander pand elders in dezelfde gemeento konden worden overge bracht, dan was het hoofddoel der wet van 1881 binnen een half dozyn jaren reeds be reikt, zonder iemand in zyn bestaan te be dreigen, nog veel minder aan te tasten, en de ongeiyke verdeoling der drankgelegenheden, de hoofdoorzaak van don clandestienen verkoop, verdween als vanzelf. Het stoomschip „Admiral" (thuisreis) passeerde 12 Juli Aden; de „Itzehoe", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Juli te Colombode „Koning Willem I" arriveerde 13 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Timor", van Java naar Australia, arriveerde 13 Juli to Newcastle. Hillegom. De verlofgangers C. Aangeen- brug van het 4do regiment infanterie te Gouda, G. Van Hensbergen en A. Scheppel, van het regiment grenadiers en jagers te 's-Graven hage, Jac. Johs. Van Werkhoven, J. Hilliger, Hends. Peters, W. G. Weyers, F. Yan Rooden, Jac. Brouwer, C. Van Beek, Th. W. Warmer dam, van de lichting 1897; Kl. Heeren, M. J. Van Beelen, Am. De Groot, J. Walter, Berns. Sassen en P. A. Zeestraten, van do lichting 1896, allen van het 4de regiment infanterie te Leiden, laatstgenoemde te Haar lem, zyn in werkeiyken dienst opgeroepen en wel eerstgenoemde op den 16den Augs., de twee volgenden op den 20sten Augs. en de overigen op den Sden September a. s.,ten einde in den wapenhandel te worden geoefend. Lisso. Toen de dienstbode van den heer Th. Van Ruiten, Anna Van Styn, gistermorgen een epirituslicht aanstak, sloeg daar plotseling een groote vlam uit, doordat het stel opnieuw gevuld was, terwyi het nog heet was. Gelaat en hoofdhaar van hot hevig ver schrikte moisjo werden verbrand. Een logé van den heer Van R. had de tegenwoordigheid van geest haar een tafel laken over het hoofd to werpen, waardoor misschien erger voorkomen weid. Dr. Metzlar verleende geneeskundige hulp. Koudekerk. Er hebben zich alhier voor de vry willige wapenoefeningen in den a. 8. winter slechts een paar jongelieden aangemeld, zoodat die oefeningen, evenals verleden jaar, wegens te geringe deelneming, niet doorgaan. De lyst van inkwartieringsplichtigen ls opnieuw door B. en Ws. vastgesteld met 95 namen van inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krggsvolk in aanmerking komen, tevens met aanduiding van de .mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zyner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling, geacht wordt, daarin to kunnen voorzien. Een tragisch-komische scène. Op een rogenachtigen avond in het begin dezer week begat zich langs den weg ln het westoljjk deel dezer gemeente een echtpaar, hetwelk door zyn vertooningen zeer de aandacht trok van talryke toeschouwers. De man, waggelend in zigzagiynige richting voorwaarts gaande, nu mompelond, een vloek, eon verwensching uitstootend, dan lachend met dien onzinmgon, beangstigenden lach der dronkenschap, die aan krankzinnigheid denken doet; de vrouw, zich nu wendend tot haar onwaardigen echt genoot, hem op niet zeer liefelyken toon dwingend mee te gaan, zich dan keerend tot het publiek, dat zyn belangstelling soms op al te luidruchtige wyze pitte; do toeschouwers, een groep jongens, die, naar hun gewoonte, van elk voorval notitie nemon en het met hun tegenwoordigheid vereeren. Al waren de woorden dor vrouw hy 4it publiek olie in het vuur, een menschenkennor zou hebben opgemerkt, dat zy, in tegenstelling met den. maü, het schaamtegevoel niet verloren had en dat do op hardon toon gesproken woorden uitdrukking gaven aan haar gekwetst eer gevoel. Het schouwspel nam een einde by de schouw, waar van de gelegenheid gebruik gemaakt werd, den mau naar de overzyde te transporteeren. Dat het inhalen van de lyn van een vaartuig nog niet een werkje is zonder ge vaar, werd gistermiddag bewezen, toen, ln de nabyheid van de Boerenschouw, een schipper, meenende op do plaats, waar hy zich bevond naar de meening van deskundigen echter een zeer verkeerde genoemd werk wel te kunnen verrichten, achterover viel on tot minder aangename gewaarwording kennis maakte met het water van den Ryn. Handig zwemmer als hy was, wist hy gelukkig spoedig by zyn vaartuig op te klauteren. Oudslioorn. Een nieuw geval van mond en klauwzeer doet zich weer in deze gemeente voor en wel onder de runderen van den land bouwer O. A. Don Hertog. De Raad dezer gemeente is byeenge- roepon tegen Donderdag 19 Juli a. s., des voormiddags to elf uren. De miliciens J. Mulder en H. Do Jong, lichting 1896, en J. v. d. Leede, B. Hooge- veon, S. Hoogendoorn en B. Vrolijk, lichting 1897, allen behoorende tot het 4de regiment infanterie, garnizoensplaats Leiden, zyn tegen 3 September a. s. in werkeiyken dienst op geroepen, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend. Woubruggo. In het dorp zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan tot kostelooze vaccinatie op Dinsdag 17 Juli a. s. 's namiddags halftwee, en te Hoogmade in het lokaal der openbare school, op 18 Juli d. a. v. 's voorm. halftwaalf. Het veer aan het Paddegat is zeker by allen bekend; verschillende luitjes zyn daar achtereenvolgens ten gerieve der menschheid werkzaam geweest. Dengenen, die het thans bedienen, den werkzamen en vlytige echtelieden Huig Van Luiing en Johanna Wittebol, wacht het voorrecht, op den lsten September a. 8. als zoodanig op een 25-jarigo loopbaan te kunnen terugzion. Hun trouwe plichtsbe trachting, zoowel des daags als des nachts, zoowol by stormweer als by ysgang, zal hun zeker voldoening geven, en een ieder zal ongetwyfeld niet anders wenschen, dan nog een reeks van jaren onder hun veilige hoede „over" te gaan. Hoe ruw hot som3 kan z\jn, hoe ook de elementen vaak tegen het ranke vaartuig samenspannen, geen noodl.... nog nooit bobben hun krachten gefaald, en het „Veerman, zet my over" kon steeds stipt worden volbracht, daargelaten nog de gevallen dat zy als hulp in nood en tot redding van hun evenmensch zgn opgetreden. Zegwaard-Zoetermeer. De rekening van de Ned.-Herv. Gemeente alhier over 1899 be draagt: aan ontvangsten f 4052.57, aan uit gaven f 3563.33s, goed slot alzoo f 489.23s. Tot het volgen van de voorbereidende oefeningen in den wapenhandel hebben zich 24 deelnemers aangemeld, zoodat het vry zeker is, dat we ook hier dezen winter een cursus zullen hebben. Gelukkig dat ook hier hot nut van dergelfike oefeningon wordt inge-j zien en de ingezetenen ook trachten te profl- teeren van de voordoelen, die het volgen van de lessen, in de eorste plaats aan aanstaande miliciens aanbiedt. Zegwaard. Gisteravond ls de door de firma. Bikkers, to Rotterdam, geleverde nieuwe brandspuit ln tegenwoordigheid van deni leverancier en van het gemeentebestuur be proefd en bleek deze in alle opzichten aan de gestelde eischen te beantwoorden, zoodat tot aankoop voor de gemeente besloten werd. Het is te hopen, dat zy, evenals haar voor- gangster, langer dan een eeuw haar dieusten ler beschikking der gemeeDte stelt, doch dat van dezo diensten hoogst zelden gebruik zal' behoeven te worden gemaakt. TJit tlo „staatscourant. Koninkl. besluiten. Benoemd do heer J0 Meesters, lid van de Tweede Kamer der Sutun-, Generaal, to Steenwyk, tot vertegenwoordig»! der Kegeeung op het in de niaand iSeptembe? 1900 te Parijs to houden internationaal visscherö ooa- gres, iu het byzooder niet het oog op do belangen der binnenvisschenj. Aangewezen de hoer J. H. Diielsina, hoofdin specteur der dir. kol., invoerr. on aoc. bij het Depaitement van Fiüanciöu tot gedelegeerde der Nederlandscho Kegeering bij bet in Juli on Aog. 1900 te Parijs te houden .Congres internatioL&l pour la Réglómentation douaoiere". Eervol ontslag verleond: Met ingang van 15 Juli aan mr. W. J. Snouck üurg^enje, *4 's-Gravenhage, op verzoek, als schoolousiwicr het arrond. 's-Gravenhage; aan mr. K fWaw® op verzoek, met ingang van 15 Septeu*be«als 1 kantonrechter te Hilversum, onder dankbetuiging voor de langdutige diensten door hem ln re*£ler-, lijke betrekkingen den lande bewezen; aan dea niet verlof hier te lande aanwezigen kapitein d*r intanteue van het leger in Ned.-lndiö H. M. baron Collot d'Kscury, ler zake van lichaamsgebreken, met ingang op 1 Augustus, met toekenning van pensioen. Pensiuen verleend aan: J. J. Da Rooy, wed. O., F. Smeltzer, verificateur lste catogorie hij Rtyk® belastingen, ƒ720; Chr. C. Kistermann. w.tL E. Hnzelhoif, commies lste klasse bd tt^k» belastingen, ƒ159; B. G. Stolp, wed. P. K. Sin ger, deurwaarder dor dir. bel., ƒ295; P. E. fl, Naus, wed. C. H. Van Olflen, directeur van bel postkantoor te Vlaardingen, ƒ350; H. R. Notten, wed. A. Keok, on tv. der invoerr. en aoo. en ran den waarliorg en do bel. op de gouden en ailreren. werken te 's-Uravenhage, 600; B. Ze6n, wed. Bolder, commies Lde kl. bij 's Rijks bel., ƒ166)' J. J. Van Gogh ol Van Goon, wed. van A. Booze-i boom, leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool to Gouda, /600; Chr. E. De Waal, wed. A. Renaud, lste klerk bij bet pensioenfond voor weduwen en weezon van burgerlyke ambtenaren, f225; M_ E.' Grein, wed. G. U. E. Scott, commies lste kl btj 'a Rijks bel., ƒ402 en F. W. en G. T. 8ap, kinde ren uit het huwelijk van vylen L. Sap, lasUtelUlt' commies 2de kl. bij 'sRjjks bel., met wylen Q. Houwen, ƒ121 'sjaare. Kunstnieuww. Eon paar kunstvrienden en de heer Jan Toorop hebben te Katwyk-aan-Zee een soirée musioalo gearrangeerd, waarvan do uitvoering1 zal plaats hebben op den 18den Jull(Woens-i dag) a. 8. in do nieuwe zaal van het „Hfttei du Rhin". Voor zang zal optreden mejuffrouw O. Munnik8 de Jongh, uit Den Haag; de heor Tony Schultze (viool) uit Brussel en de heerf Henri Schultze (piano) uit Den Haag. De opbrengst van deze soirée zal geheel ten bate der armen te Katwyk-aan-Zee wezen. Er zullen uitgevoerd worden: „Panls Angeli- cus" (zang, viool en piano) van Cósar Franc. j LioJeren van Brahms, Schumann, Bizet. Romance van Sending (viool en plano). Rapsodie G-mol van Brahms (piano). Romance C-dur van Beethoven (viool). Concert van Mendelssohn (viool), en teven* nog Chant Hindou van Bensberg (zang, viool en piano). Gemeenteraad Tan Zoctermeer. Tegenwoordig zyn alle leden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt modedeeling ge-, da^n van de volgende ingekomen stukken: o. Brieven van Ged. Staten, waar by goed gekeurd wordt teruggezonden het in de vongo vergadering vastgesteld kohier van de honden-, belasting over 1900, alsmede het kohier der schoolgelden over hot eerste kwartaal van dit jaar. b. Een koninklyk besluit van 21 Mol j. 1.' No. 133, waarby het maximum der In dezo gemeente te verleenen vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein wordt i bepaald op vier, en zulks tot 1 Mei 1901, ook al mocht de bevolking dor gemeente toenemen. De Raad had verzocht deze bepaling1 van kracht te doen zyn tot 1 Mei 1903, doch, lioogstwaarschyniyk mot het oog op het aan hangige wetsontwerp tot wyziging der Drank-' wet, is het verzoek slechts voor 1 jaar ingewilligd. c. Goedkeuring van het in do vorige ver gadering genomen besluit tot wyziging der geraeentebegrooting. d. Proces-verbaal van kasopneming, waaruit blykt, dat op 4 dezor alios in behoorlijke orde en in kas was het aanzienlijke bedrag van f 7931.22. Dezo stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Alsnu wordt vastgesteld het kohier der schoolgelden over het tweede kwartaal van 1900, tot een bedrag van f 38.65. Vervolgens wordt aangeboden do rekening der gemeente over het dienstjaar 1899, en

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1