$ere gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. /Y N«. 12382 A* 1900 ^-'-'-•\ -v. PRIJS DEZER COURANTl llikr#.. I; Voor Leiden per 3 maanden. ^Franco per post Afzonderlijke Nommers frï"r 1.10. v-- 1.40. 0.05. jvr-.'.M b-rMJig PRIJS DER AD VERTEETIËE i Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit nouimer bestaat uit DRIE Vï'! Bladen. •c Eerste Blad. v1. Ofïicieelo Konnis^oying. Burgemeester en Wothoudera der gemeente Leiden; Brengen ter algemeeno kennis, dat de passage langs de Havenkade gedurende drie dagen, aanvangende op Maandag 9 Juli a. s., wegens het leggen van een lioleering, voor r y- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 7 Juli 1900. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 7 Jnli. Voor de toelatingsexamens van het gym nasium, die .den 5den, 6den en 7den Juli geweest zyn, hadden zich aangemeld -17 jongens en één meisje. Het meisje is niet verschenen. Toegelaten zyn tot de eerste klasseP. R. Blok, R. Van Eecke, G. J. Van Ingen, F. J. Los, W. Cr. F. Borgerhoff Mulder, A. H. Kamerlingh Onnes, H. W. De Ren, A. J. Thomas, J. C-f. A. Voorhoeve, H. J. De Wolff, JA. J. Van Wijngaarden. Voorwaardelijk toegelaten één. Voor de andere klassen had zich niemand an gemeld. B\J koninklijk besluit is aan den heer laas De Boer of Klaas De Boer Hz., eervol iontslagon hoofdopzichter b|j het onderhoud Ier Ryksuniversiteitsgebouwen te Leiden, een pensioen verleend van 1019. De „Wereldkroniek" van heden bevat ihot portret van onzen stadgenoot den heer ;W. P. Mulié en een afbeelding van diens uit- 'gevonden reddingsboot, waarmee hy over zee op reis naar Parys i3. In het waardeerende ^bijschrift wordt de ruim 60-jarige sportman .een uitvinder genoemd, die voor geen Janmaat uit don weg gaat. I Wy vernemen, dat de ziekte van den LeidschenhoogleoraarTielo, die-zich te Deventer 'bevindt, als geweken kan worden beschouwd. 'De toestand is vry bevredigend, de krachten nemen langzaam toe. Tor gelegenheid der uitreiking van de •zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen jdionst aan den sergeant Trip, van het 4de !reg. inf. to Haarlem, wapperde gisteren de ^Nederlandsche driekleur van de cavalerie- !kazome, do infanteriekazerne en het militair JaospitaaL aldaar. By de van 3 tot en met 6 Juli namens kle centrale commissie voor het vakonderwijs in koken en huishouden te Amsterdam ge- ;houden examens voor leerares zyn 26 can- ididaten geëxamineerd en hebben de volgende 'dames het diploma verworven 1 Voor kookkunde de dames: A. H. Dykstra, J. J. W. Feith, H. A. Heyermans, A. G-. Hon- .ders, M. J. Huisinga, N. J. G-. Van Iterson, |A. H. v. d. Mandele, H. F. Meinesz, J. E. Ott de Vlies, O. J. W. v. d. Ploeg -Deggeler, M. C. J. Van Slooten, J. H. C. Sluiter, •W. S. Tilanus en J. Van Uildriks. Voor huishoudkunde de damesR. Hovens Greve, G. Oldenboom, 0. J. W. v. d. Ploeg Deggeler, J. G. Reesink en M. C. J. Van Slooten. Beroepen is by de Geref. Gem. te Her- wyuen ds. J. Dekker Dz., te Nieuw-Vennep. Te Schipluiden hoopt 8 Augustus a. s. $9. C. Snel den dag te herdenken, waarop hy voor 25 jaren de Evangeliebedlening aan vaardde by de Ned.-Herv. Gemeente te Ermeloo, waarna hy nog te Zuid-Beierland, 1883, te St.-Laurens, 1886, en te Groote Lindt, 1890, stond, vóór hy, 4 Juni 1893, naar Schiplui den kwam. Dr. Kuyper, lid der Tweede Kamer, is voor eenigen tyd naar het buitenland (Garis- bad) vertrokken. Door een bydrage van ƒ88 als tweede opbrengst van een door den heer W. H. Nieuwen- huysen te 's-Gravenhage uitgegeven zaDgstuk, is het bedrag der by het Hoofd-comitó van het Ned. Roodo Kruis ingekomen giften thans geklommen tot 206,447.93*. Het thans nog in Zuid-Afrika werkzame personeel der beide Nederlandsche Roode-Kruis- ambulance8 bestaat uit 80 personen. Op de terugreis zyn de artsen dr. G. W. S. Liugbeek en L. M. Metz. Wegens de herhaalde vertragingen in het vertrek of het geheel doen wegvallen uit heb vaarplan van sommige stoomschepen, moeten de mededeelingen omtrent de terugzending van Loren^o-Marquez onder zeker voorbehoud worden aanvaard. Aan mej. J. Dykstra, van de eerste ambulance, is op haar verzoek eervol ontslag verleend uit den dienst van het Roode Kruis. De minister van koloniën maakt bekend, dat, by ordonnantie van den Gouverneur- Generaal van Nedorlansch-Indië van 9 Mei 1900, de haven van Pidjoe, in de afdeeling Lombok der residentie Bali on Lombok, voor den algemeenen handel is gesloten. {Sts.-Ct.) Naar men verneemt, heeft de Eerste Kamer het door do Tweede Kamer aange nomen voorstel tot wyziging van hot regle ment voor de stenographie geamendeerd aan genomen in dien zin, dat zy de leiding van den stenographischen dienst der beide Kamers van de Staten-Generaal in elk geval voor het aanstaande zittingsjaar wenscht te doen biy ven toevertrouwd aan den tegenwoordigen direc teur, den heer C. A. Steger. Geslaagd zyn voor het eerste gedeelte van het Notarieel Staatsexamen de hoeren: L. O. Geul te Utrecht, M. R. G. L. Palmen te 's-Gravenhage, J. W. Ten Doesschate te Goor, B. P. Do Groot te Giesendam, J. M, O. Van Kampen te Abcoude en J. S. Mys te Hulst. Voor het tweede gedeelte de heeren: M. J. Telchuys te 's-Gravenhago, F. L. Walter te 0s8, T. Scholtens en L. H. Sassen te 's-Hor- togenbosch, A. J. Tittel en Th. H. M. H. Borret to 's-Gravenhage, J. B. Luykx te Hilversum en Th. V. J. M. Feidbrugge te Groningen. Burg. en Weths. te Amsterdam vragen 210,000 voor den bybouw van kelders en onderstukken in het nieuwe Entrepót, te bestemmen voor den opslag van wyn en gedistilleerd. Reeds hebben 15 handelaren een voorloopig contract tot huur van kelders en onderstukken voor den tyd van 5 jaren go- teekend. Voorts stellen Burg. en Weths. voor, de heeren dr. C. B. Tilanus, J. E. Grevers en prof. dr. M. Straub, opnieuw voor den tyd van 5 jaren te benoemen tot hoofden van de orthopaedische polikliniek, de tandheolkundigo polikliniek en do polikliniek voor oogziekten. Het komt B. en We. van Amsterdam wenscheiyk voor, de jaarwedde van den buitengewonen hoogleeraar dr. P. Zeeman, die thans ƒ1500 bedraagt, evenals van sommige zynèr ambtgenooten op ƒ2500 te brengen. By curatoren der universiteit bestaat daartegen geen bezwaar. B. en W8. stellen den gemeenteraad voor, deze verhooging te doen ingaan op 15 Sep tember e. k. Voor het huldebiyk, jhr. Victor De Stuers Zondag 15 Juli des nam. te drie uren te zynen huize aan te bieden, werden van 850 vrien den en vereerders by dragen ontvangen. De teekeningen voor de oorkonde en den ge denkpenning werden verstrekt door dr. P. J. H. Ouypers en de oorkonde onder zyn toezicht uitgevoerd. Res.-Bode De aanstaande gewone vergadering van de Algemeene Synode der Nederduitsch- Hervormde Kerk zal op Woensdag don 18den Juli gehouden worden. Men schryft uit Den Haag: Van zeer goed ingelichte zydo uit Kaapstad wordt ge meld, dat de „Bank of Africa,", wier hoofd kantoor te Londen gevestigd is, de uitbetaling van geld, door Nederlanders aan den consul- generaal te Kaapstad gezonden, afhankeiyk maakt van de toestemming vèn den hoogen commissaris, waardoor belangryke vertraging ontstaat in de ontvangst van dat geld. —De Koninginnen zullen 16 dezer 's morgens per extra-trein van Soestdyk naar de residentie gaan, om 's avonds weder naar Soestdyk terug te koeren. Aan het R.-K. kerkbestuur te Spierdyk (N.-H.) is vermaakt een 6om van 10,000 door wyien den heer W. Schepers. Da. G. J. D. Aalders, te Apeldoorn, die naar de op St.-Helena gevangen Boeren zou gaan, doch nu zonder predikantsplaats is, omdat hy reeds voor z(jn standplaats had bedankt, voordat van Cronjé het tegenbericht kwam, schryft aan „De Standaard" hot volgende ingezonden stuk: „Waar het Chr.-Nat. Boeren-Gomitó nu verklaring heeft gedaan in zake myn niet vertrekken naar St.-Helena, daar zy het ook my vergund naar de behoefte mijns harten porsooniyk eenige regelen daaraan toe te voegen. Het was voor my inderdaad een verplet terende slag deze grootsche en heeriyke taak, waarvoor ik my geheel had overgegeven, te moeten opgeven. Diep gevoelde ik tevens, hoe zeer velen in den lande daardoor zouden worden teleurgesteld, die aoewel- door hun gebed en gaven als door andere bljjken van belangstelling my hun sympathie voor deze zaak op zoo recht harteiyke wyze betoonden. Evenzeer als myn ziel was aangegrepen door de hartroerende woorden en tranen, wier tolk ik zoude zyn van grootouders, ouders, broeders, zusters, beminden, ja zelfs van vrouwen en kinderen aan hun in ballingschap kwynende geliefden; evenzeer heb ik de smart gevoeld, verhinderd te zyn dit weinigje troost dien treurige harten te bieden. Bovenal smart het my en is het voor my een zware beproeving teleurgesteld te zyn om naar de behoefte myns harten, in de kracht Gods, den zwaar beproefden broederen troost te brengen en de in wanhoop neder- zittende op te beuren, die daar ver vorwyderd i van hun teeder geliefden een schier ondraag- ïyk ïyden naar ziel en lichaam hebben te verduren. De Heere heeft het echter niet go- wild en in Zyn wil, die alleen wys en goed is, hebben wy allen te berusten. Hyzelf ver trooste de zwaar beproefden met do ver troostingen Zyns Heiligen Geestesl Tevens voldoe ik hiermede aan den drang myns harten, om myn oprechten dank uitte spreken voor ai do biyken van sympathieën van vertrouwen, die my allerwegen worden geschonken, en bovenal aan hen, die my in hun gebeden wilden gedenken. Alles, wat my was toevertrouwd, heb ik gesteld in handen van het Chr. Nat. Boeron- Comité, voorzitter de heer H. Byieveld, 2de Constantyn Huygensstraat 84, Amsterdam, tot wien men zich, zoo noodig om inlichtin gen gelieve te vervoegen, en verzoek ik vrien- deiyk na de vele drukte van correspondentie over deze voor my zoo droevige zaak ver schoond te mogen biyven. Waar het Comité met niet minder yver hoopt voort te gaan met het lenigen van den nood en het ïyden onzer zwaar beproefdo broederen zoowel op Sh-Helena als in Trans vaal en Oranje-Vrystaat, benevens de diep bedroefde weduwen en weezen der gevallenen in den stryd; daar mag ik zeker wel allen opwekken om by vernieuwing bun gaven te zenden aan den penningmeester van het Chr.-Nat. Boeren-Comitó, den beer J. C. Weisz, Prinsengracht 297, te Amsterdam, opdat het Comité in staat worde gesteld, naar de barmhartigheid van den éónigen barmhar- tigen Hoogepriester het ïyden zooveel doen- lyk te verzachten. Vertragen wy bovenal niet in het voortdurend gebed, dat God de Heere dit volk haastelyk recht moge doen, gelyk Hy beloofd heeft aan Zyn uitverkorenen, die dag en nacht tot Hem roepen l Gaarne stel ik my tevens beschikbaar om op verzoek op te treden, hetzy tot het houden van een bid stond of ook van een redevoering ten bate van het Comité." Hr. Ms. panteerdekschip „Noord-Brabant", onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. Van Woerden, is 5 dezer te Wilhelms haven aangekomen. Het stoomschip „Cylops", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Juli vanPadang; de „Sindoro", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 6 Juli Gibraltar; de „Sommerfeld", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Juli Malta; de „Kaiser" (uitreis) arriveerde 5 Juli te Mozambique; de „Prins Hendrik" vertrok 7 Juli van Amsterdam naar Batavia; de „Prins Willem III" arriveerde 7 Juli van Suriname te Amsterdam; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 Juli Perim; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 6 Juli Prawlepoint. Abbenes (gemeente Haarlemmermeer). Een groot minnaar van visschen is J. v. N. te Kaag. Voorzien van een yzeren schuit met een kap er over, die naar willekeur kan uit gezet of ingetrokken worden, en van een bed met toebehooren, onderneemt hy soms ware tochten en komt in dagen niet thuis. Van de noodige levensbehoeften voorzien, brengt hy dan dag en nacht in vermelde schuit door en houdt zich, zoolang hy daartoe lust ge voelt, onledig met peuren. Daar hy hot visschen uitnemend verstaat, vangt hy veel vlsch. Gepensionneerd, biyft het visschen voor hem een liefhebbery. Is de kippenhouder al byzonder tevreden, als hy van elk z(jner kippen dagelijks een ei uit het nest mag halen, in snelheid van leggen schynt 't de kip voor de poelepetaat te moeten onderdoen. Het komt voor, dat een poelepetano hen aoms twee eieren per dag legt. Zeker geen onaardig zaakje voor don houder ervan, daar voor deze eieren een flinke pry8 betaald wordt. Daar echter de poelepetaat een uitheemsche vogel is, komt het broeden in deze streken weinig voor. Toch weet men daarvoor raad. Als men nl. vruchtdragende eieren onder een broedsche hen legt, kan men met eonig succes na vier woken jonge poelepotanen verwachten. De heer B. te Abbenes heeft thans het voor recht een klok hen te bezitten, die, op 15 poolepetaat-eieren gezet, 13 nog levende kui kens uitbroedde. Ook de heer L. (Kaag) zag uit het broedsel 5 jonge poelepetanen, tften poelepetaat of poolepetano is eoc ol- hoen.) Hoe treerad oen hond met zyi oi kan zeulen, vinden we in het volgen Vóór eenige dagen had de beer P. L'. li- water) een paar hammen en een suho. ui buiten hangen, vermoedelijk om te drugvu. 's Morgens by het opstaan was alles weg en werd dit op verschillende plaatsen onder het zand bedolven gevonden. By instinct had de hond het vermelde daar begraven om later tot voedsel te strekken. Opmerkeiyk is het, dat we dit jaar in het zuidelyk' deel van Haarlemmermeer de koolzaadvelden geheeL missen. Toch is de oorzaak er van niet vor to zoeken. Belialve de lage prjjs van het zaad, hoeft de laatste winter zoo schadeiyk op dit gewas ingewerkt/ dat nog menige bunder lands, er mee bezaaid, in het voorjaar moest omgeploegd worden om voor bieten en andere zomergewassen plaats te maken. Bodegraven. De afdeeling „Bodegraven en Omstreken" van de Hollandsoho Maatschappij van Landbouw heeft besloten dool te nemen aan den wedstryd m zuivelproducten te Pary sf die tjdens de tentoonstel ling aldaar gehouden wordt. Eon party kaas, natuuriyk prima qualiteit, is voor dit doel reeds afgezonden1 naar Parys. Ongelukkig is deze kaas niet aan het adres bezorgd geworden. Men vermoedt, dat do uitstekende qualiteit van de kaas de' Fransche spoorwegbeambten hoeft verleid, oin^ deze beste Hollandsche kaas eons te proeven en op te peuzelen. J Tot geruststelling van enkoio jongelieden alhier, die bevreesd waren, dat er wegens te* weinig deelneming in den a. s. winter alhier geen voorbereidend militair onderricht gegeven zou worden, kunnen wy mededeelen, dat er zich 26 jongelui hebben aangemeld. Het onder richt gaat dus wel door. De burgemeester van Bodegraven heeft een openbare gemeenteraadszitting uitger schreven tegen Maandag 9 Juli a. s., des mor gens te halfelf. iiazerswoude. Tusschen "Waddingsveen eh( Hazerswoude zyn doze week nachts op,' onderscheidene plaatsen de koperen rykstele^ phoondraden vernield en gestolen. Dit gaf< groote storing in het verkeer, doch men heeft de verbinding weer hersteld. Do daders zyn onbekend. Koudekerk. Wie alhier een wandeling doet door Hoogowaard en Hondsdyk, zal zyn oog vestigen op enkele pas verrezen gebouwen,» waarby de respectieve bouwmeesters, door aanwending van steen van verschillende kleur,1 door het aanbrengen van doeltreffende Indie- pingen en uitbouwingen, door vermyding van^ alles, wat eentonigheid zou veroorzaken, met uitnemend resultaat uitdmkking gaven aan* kunst- en schoonheidsbegrippen en een ge heel te voor8chyn riepen, dat de gemeente tot sieraad strekt. Krachtig zal tot verfraaiing van de plaats onzer inwoning worden mede gewerkt, wanneer ook by den bouw van^ volgende werken met even goed gevolg de kunst gediend wordt; het voorkomen onzer* gemeente zal daarby winnen. Loidsclieudam. Do Harmonie-vereeniging „Apollo" alhier, hooft, biykens het heden ver spreide programma, het voornemen, Woensdag® 11 Juli a. s. een buitengewone uitvoering te geven. Kunstlievende leden hebben vryen - ^'"euilieton. V VERBROEDERING. 19) „Zooals gy weet, vormden zich tijdens do '"belegering van Metz in de Ardennen en de ■Vogeezen troepen scherpschutters, die de pachter ons liggende verbindingen bedreigden, kleinere buitenposten overvielen en trans- horton van levensmiddelen vernietigden. Als 'deze scherpschutters zich als aaneengesloten jroepenafdoelmgen by do Franscho legers ihadden aangesloten; als zy door Fransche officieren aangevoerd en op militaire wyze ingelicht waren geworden, in het kort, als jzy zich aan de krfigswotten onderworpen haddon, dan zou ook het Duitsche leger bestuur hen als soldaten en rechtmatige strfiders voor hun vaderland erkeDd en ,hen dienovereenkomstig behandeld hebben. jVeel afdeelingen dier franctireurs sloten zich dan ook later by het oorlogvoerende leger aan; [dezen werden evenals alle andere Fransche soldaten behandeld. Zulke scherpschutters gold het hier echter niet, doch benden, die zich achter 'onzen rug, in het door ons bezette gebied, uit do inwoners tot oon zeer bepaald dool vormden, om zich, na het bereiken van dat .doel, weder te ontbinden en dan als schyn- 'baar vreedzame landlieden do Duitsche troepen |te ontvangen. Dat was verraad, myn heeren I Dit was geen op hot volkenrecht berustend oorlogvoeren, dat wy in ons belang en in ,'dat van l)et bezette land met alle strengheid ;tc keer moesten gaan." De gewezen Fransche officieren bogen zwygend het hoofd. Zy moesten den Duitschen generaal gelyk geven; zy zouden in het land des vfiands niet anders gehandeld hebben. „Met zulko vryscharen hadden wy to doen, toen wy hier vóór Metz lagen," ging de generaal na een wylo voort. „By het opper commando werd melding gemaakt, dat zich in de Ardennen eenige sterke benden vertoond hadden, die tot dicht in den rug van onze stel lingen vooruitdrongen. Om meer zekere berich ten in te winnen en de benden terug to dry ven of te verstrooien, werd kapitein Martens van myn regimeDt met twee compagnieën naar de Ardennen gezonden. Hy leverde eenige ge vechten tegen de franctireurs, dreef hen uiteen, nam verscheidene aanvoerders en spionnen govangen en strafte eenige plaat sen, wier inwoners op onze soldaten geschoten hadden. Hier, in Marango, vestigde hy voor eenigen tyd zijn hoofdkwartier, om nog verdere vervolgingen naar het Noordon te doen. Na eenige dagen scheen in de Btreek volkomen rust to zyn teruggekeerd, en kapitein Martens dacht reeds weer aan den terugtocht naar Motz,f had reeds een compagnie weggezonden en 'de achterblyvendo door verschillende patrouilles zeer verzwakt, toen hy midden in een stormachtigen Octobernacht overvallen en met groote verliezen uit slot en dorp Marange verdreven werd. Hyzelf ontving b(j dien nachteiyken overval, juist toen hy zyn slaapkamer verliet en door de donkere gang snelde, een dolksteek in den rug, dien een in een donkere nis verborgen vyand hem moest hebben toegebracht. De kapitein schoot zijn revolver op de donkere gestalte af, die echter spoorloos in de duisternis verdween. Toen sleepte hy zich nog voort tot op het binnenplein, waar hy bewusteloos ineenzakte. „Toen hy ontwaakte, was het donkere nacht om hem hoen. In do verte vielen nog eenige schoten; toen werd alles weder stil. Verscheidene dooden en gewonden lagen op het slotplein. Van den vyand was niets meer te bespeuren. Ook de bewoners van het slot schenen gevlucht te zyn. Kapitein Martens loste uit zyn revolver de nog overige schoten, beproefde zich op te richten en naar het dorp te slepen, maar het bloedverlies had hem zoodanig uitgeput, dat hy op de ophaalbrug andermaal machteloos neerviel en daar bleef liggen tot de morgen aanbrak. „De verstrooide compagnie had zich inmid dels weer verzameld. Van uit Metz was ik met een versche compagnie te hulp gezonden. Voorzichtig trokken wy door het dorp, elk oogenblik verwachtend met schoten uit de huizen begroot te worden. Doch wy werden niet aangevallen. De bewoners schenen deels nog in diepen slaap te liggen, deels staarden zy ons, in de deuren hunner huizen staande, met onverschillige blikken na. Wel koesterden wy de verdenking, dat zy aan den nachtelyken overval hadden deelgenomen, maai* wy konden hun niets bewyzen. Nochtans namen wy den burgemeester en eenige aanzieniyke ingezetenen als gyzelaars gevangen, den inwoners beduidende, dat die gyzelaars zouden worden doodgeschoten, als er weer oen aanval op ons mocht gedaan worden. Van de nachteiyke vyanden was niets meer te zien. Hun gewonden hadden zy weggesleept, de persoonlijkheid van eenige dooden kon niet worden vastgesteld; zy moesten uit ver- wyderdo gedeelten des lands afkomstig zyn. „Myn armen kameraad vonden wy by na stervend op de ophaalbrug. Hy werd nog dienzelfdea dag naar het slot Ladonchamps vervoerd, waar hy weinige dagen later stierf en in het park naast uw zoon, heer markies, en kapitein Von Holten ter laatste rustplaats werd neergelegd." De generaal zweeg. Ook in den kring zyner toehoorders heerschte een ernstig en somber stilzwygen. Zelfs de vroegere Fransche officieren voelden het schandelyke van het verraad en een gevoel van beschaming over viel hen, dat landgenooten zich zoozeer ver geten hadden. „Ik dank u voor uw mededeeling, heer generaal," nam de markies na een poos het woord. „Ze heeft ons do verschrikkingen dos oorlogs in zyn hateiyksto gestalte weer voor oogon gesteld. Zonderling," zoo wondde hy zich daarna tot kolonel Do Marange, „dat jelui my nooit van dien vreeselyken nacht verteld hebt. Gy waart wel is waar by het leger, Maxime, maar als ik my niet vergis, woonde uw moeder destyds op het slot Marange; zy moet toch van dien overval ge hoord hebben." „Myn moeder leefde toon in Metz," ant woordde de kolonel koel on afgemeten. „Wel heb lk van dat gevecht hier in Marange ge hoord, maar er verder geen acht op geslagen." „Ik weet niet," hernam generaal Von Brunk, „of de oude dame, die ik destyds hier leerde kennen, mevrouw uw moeder was, mynheer Do Marange. In elk geval is hetgeen ik met die vrouw beleefde, zoo eigenaardig, dat ik wel om uw toestemming zou willen ver zoeken, ook deze geschiedenis te verhalen; zy sluit zich by de vorige gebeurtenis pas send aan." „Waartoe dio droevige herinneringen nog meer op te wekken, heer generaal?" riep mevrouw De Marange. „Laten wy over pret tiger dingen spreken l" „Zooals u beveelt, mevrouw," antwoordde de generaal hoffelyk. „Gy hebt gelyk het zyn droevige herinneringen genoeg daarvan 1 Wy willen hopen, dat die bloedige, verschrik- keiyke tyden voor immer voorby zynl Laten' wy aanstooten, mijn heeren, op den vrede, ent op de lofiyke vertegenwoordigsters van den vrede, op de dames l" „Bravo, bravo, generaal!" riep de markies.j „Mademoiselle Margot," voegde hy het weer binnengetreden meisje toe, „laat do glazen met champagne vullen!" Bleek als eon marmeren beeld leunde Mar- garethe tegen hot donkere buffet en staarde met groote, zielsbedroefde oogon naar don generaal, die haar evenwol niet scheen op te merken. Toen de markies haar aansprak, schriko zy op; daarna wendde zy zich haastig af, om' verder de noodige bevelen aan de bedienden to geven. Wederom stond do kapitein op, dio zwygend naar do vertelling van den generaal geluisterd had, en ging naar Greta toe. Duideiyk zag Koenraad, hoe deze verschrok, toon zy opeens den kapitein naast zich zag. „Ik zal u behulpzaam zyn, mademoiselle," zei Eugène, De Marange hoffelyk en greep een champagneflesch, om ze te ontkurken. De parelende, schuimende wyn deed de ge drukte stemming van het gezelschap weer opleven. De lichte, vroolyko toon was weldra teruggevonden, nadat de opperhoutvester Von Stetton eenige grappige jachtgeschiedenissen ten beste gegeven had. Na eenigen tyd wilden do dames zich terug trekken. Ook de generaal meende, dat hot tyd werd om op te breken: men kon, zeide hy, aan het naasto station juist nog den laatslon trein naar Metz bereiken. Wordt Mvolyd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1