nr. ï?379 Woensdag 4 Juli. A#. 1900 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. PEIJS DEZEE COUEAET: Voor Leidon por 3 maanden, i i Z f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PEIJS DEE ADVEBTENTIEN Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel moer f 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Dit nomraer bestaat uit TWEE Bladen. Officieel© Kennisgeving. JACHT. Do Commissaris dor Koningin in de Provincie .Zuid-Holland, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Staten van den 19den Jum 19U0, No. 69; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni ',1S57 (Staatsblad No. 87); J Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 'bij voornoemd besluit door de Gedoputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op water wild voor dit jaar zullon worden geopend op jMaandag den dOsten Juli aanstaande, en dat (mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der (jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h, ider wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd, Iwordende tevens herinnerd aan de bepaling van lart. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens Swelke die jachten niet anders mogen plaats ihebben dan op hot water, langs de stranden, l oevers van meren, plassen, rivieren en op moe rassige landen. j En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks to doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden 'geplaatst. 's-Gravenhage, den 22sten Juni 1900. De Gommissaria der Koningin voornoemd, PATIJN. Leiden, 4 Juli. De by hot 4de regiment infanterie over geplaatste 1ste luitenant L. G. De Mooy, van het 1ste regiment, wordt door den kolonel, legiments-commandant, ingedeeld by de 2de 'compagnie 4de bataljon alhier. Aan het in 1900 af te nemen examen tot toelating aan den hoofdcursus te Kampen 'zal worden deelgenomen door de sergeanten ;A. G. L. Adelbert, M. H. M. Bakker, G. Dames, 'J. A. Engeltjes, A. J. Fnderichs, W. Van •Leuven, W. C. I). A. W. Jaarsma en J. Van ;der - Vlugt, van het 4de regiment infanterie alhier. De Leidsche hoogleeraar dr. C. P. Tiele is te Deventer ziek geworden. Zyn toestand is voor het oogenblik zonder gevaar. De „N. R. C." heeft dezer dagen onder voorbehoud melding gemaakt van een verhaal, idafc haar ter ooren was gekomen, als zou dr. Bierens do Haan, van de eerste Nederlandsche ambulance, te Pretoria gevangen zitten. Nu Bchryft men haar uit Den Haag: In het laatste telegram, dat de voorzitter van het hoofdcomité ontvangen heeft, dd. 28 Juni, biykt niets van een gevangenneming. Een later telegram of eenig ander nader bericht heeft het hoofdcomitó met gekregen. Daaruit meent men te mogen opmaken, dat het bericht onjuist is. Het hoofdcomitó wordt *0 die meening versterkt door den terugkeer van dr. Lingbeek, die hoogstwaarschyniyk niet zou vertrokken zijn, wanneer dr. Bierena de Haan in gevangenschap verkeerde. Op het bordes van het Huis ten Bosch zyn, tegen de gevel-pilasters, op hardsteenen voetstukken, geplaatst vier metalen beelden, voorstellende in levensgrootte de vier eerste stadhouders: Willem de Zwyger, Maurits, Frederik Hendrik en Willem H, wier namen op de onderplaat gegrift staan. Hedenochtend zyn de bataljons van het regiment grenadiers en jagers in twee gedeelten naar don Harskamp in Gelderland vertrokken. De troepen komen 12 dezer 's nam. tusschen 1 en 4 uren weder in hun garnizoen terug. Van het gebouw der legatie te's-Graven- hago van de Vereonigdo Staten van Noord- Amerika wappert heden, den herinneringsdag aan de onafhankoiykvorklaring, de vlag van dat Ryk. Aangezien ds. Aalders reeds afsoheid had genomen van zyn gemeente en kerkeiyk is losgemaakt, is hot voor hem gewenscht een roeping voor een der Geref. Kerken te mogen ontvangen. Gaarne is hy bereid by eventueel verzoek op te treden in de Bediening des Woords. Zyn adres is voorloopig te Apeldoorn, Rogge straat by de Badlaan. Dr. E. Van Ryckevorsel is uit Transvaal te Rotterdam teruggekeerd. Aan boord van de „Iraouaddy" van de Messageries Maritimes, van welk schip hy den 27sten Juni te Marseille landde, waren ook eenige leden van de Nederlandsch-Russische en dr. Romeyn van de eerste Nederlandsche ambulance. (N. R. C.) Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer P. T. v. d. Berg, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te Nieuwkoop, op diens verzoek na ruim 54-jari- gen dienst eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 Sept. a. s. De Koninginnen zyn gisternamiddag to Utrecht op de allerhartelykste wyze ontvangen. Het heeriyke, zonnige weder werkte in alle opzichten mede tot de vorming van een grootsch tooneel. De verscheidenheid van kleuren en toiletten op den Biltscken straat weg, op het Hoogeland, in de Maliebaan, en waar H.H. M.M. ook passeerden, bracht een foesteiyko vrooiykheid op de straten. Op het Hoogeland wachtten duizenden, luisterende naar de muziek der schuttery, die aldaar een concert gaf, H.H. M.M. op. De officieele ontvangst geschiedde op de grens der gemeente, naby de Lazarushuisjes, alwaar de burgemeester, de heer Reiger, den stoet opwachtte. Deze werd voorafgegaan door een militair geleide, 3 officieren en 50 mindoren van het lste reg. veldartillerie, onder bevel van den kapitein L. J. Van Heukelom. Daarop volgden de rytulgen met gevolg en het rytuig van den burgemeester van De Bilt, jhr. Block van Haersma de With. Naast het koninkiyk rytuig reed een adjudant-ordonnance- officier. Op de grens der gemeente nam H. M. do Koningin van den heer Haersma de With afscheid met do woorden: „Mynheer de bur gemeester, ik dank u voor uw vriendeiyk geleide en de harteiyke ontvangst in uwe gemeente." Nadat de heer Haersma de With afscheid genomen had, begroette de burge meester van Utrecht H. M. de Koningin, haar in korte woorden het welkom in de gemeente toeroepende. Daarop ging het in gestrekten draf, onder de daverende hoezees der menigte, die H.H. M.M. beiden vriendeiyk beant woordden, voorwaarts naar het Hoogeland. By de villa van den heer mr. D. Ragay, administrateur van het kroondomein en wet houder der gemeente Utrecht, werden aan Hare Majesteiten door de dochter van den heer Ragay een paar bloemstukken aangeboden. De rit ging daarop door de verschillende buurtwyken, vroeger nooit bezocht door H.H. M.M., naar Paushuize, alwaar zy te ODgeveer 4 uren arriveerden. Hier vooral was het zwart van het volk, doch, als overal, handhaafde de politie op uitstekende wyze de orde. Een commissie uit de Provinciale Staten, bestaande uit de heoren mr. A. W. Van Beeck Calkoen, jhr. H. M. J. Van Asch van Wyck, jhr. Bosch van Drakenstein, mr. L. Van Lier, mr. D. Ragay en jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsseveen, ontving de Koninginnen. De Commissaris der Koningin baron A. Schimmelpenninck van der Oye stelde de heoren voor en geleidde Hare Majesteiten daarop naar zyn salons, alwaar hy den Koninginnen een bouquet aanbood. Baronesse Schimmelpenninck nam verder de honneurs waar by het gebruiken van do thee. H.H. M.M. begaven zich daarop naar Haar apparte menten. Ongeveer halfzeven reden H.H. M.M. uit naar het Gebouw v. K. en W. Wederom stond een groote menigte het vertrek uit Paushuize en de komst op de Mariaplaats by het Gebouw v. K. en W. af te wachten. Aan het diner zaten H.H. M.M. naast elkander. Rechts van de Koningin zat de Commissaris, links van de Koningin-Moeder do heer mr. A. W. Van Beeck Calkoen. Tusschen generaal Schalken en mr. G. H. Van Bolhuis, president van het Hoog Militair Gerechtshof had mevrouw de baronesse Schimmelpem^nck plaats ge nomen. Door den Commissaris der Koningin werd hier een toespraak gehouden. Te ongeveer 9 uren reden H.H. M.M. naar Paushuize terug, van waar Zy oen oogenblik later terugkeerden naar Soestdyk, door de Maliebaan en over het Hoogeland. De illuminatie van de Maliebaan met de duizenden witte lichtjes was wonderschoon maar niet minder voldeed de verlichting op hot Hoogeland, waar aan iederen boom eon verlichte W., E. of een ander embleem prykte, en boven fraai aangelegde parken driedubbele slingers van licht een heeriyk effect gaven. De firma C. J. Begeer, Kon. Utr. Fabriek van Zilverwerken, heeft ter herinnering aan het bezook van H. M. de Koningin aan Utrecht een medaille laten elaan, die op de voorzydo de buste van Koningin Wilhelmina met haar naam als randschrift, op de keerzyde een vrouw die den datum van het bezoek op een rots schryft, een gezicht op Utrecht en hot wapen der stad vertoont Wie de medaille eigeniyk gemaakt heeft, is er niet op vermeld. Volgens het „U. D." is do buste naar het model van Pier Pander gemaakt Het Upsula Studentencorps, dat thans ons land bezoekt en reeds te Amsterdam met zeer veel by val heeft gezongen, woonde gis teren het middagconcert op hot Kurhaus te Scheveningen by. Aan het slot werden de Nederlandsche en Zweedsche nationale liederen gespeeld. Deze hoffeiykheid werd door de studenten beantwoord door het zingen van twee koornummers, welke daverend werden toegejuicht. De studenten vereenigden zich na afloop van het concert aan een gastmaal in het Kurhaua-Cafó-Restaurant op den Boule vard en vertrokken 's avonds weer naar Amsterdam. Aangenomen is het beroep naar de Evang.-Luthersche Gem. te Woerden door den heer A. P. De Groot, prop. te St.-Michiels- gestel. By enkele candidaatstelling is in het kiesdistrict Roermond tot lid der Tweede Kamer gekozen mr. F. Bolsius (roomsch- katholiek). Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Juli te Suez; de „Rotterdam" arriveerde 3 Juli van Nieuw-York te Rotterdam; de „Teviot- dale" arriveerde 2 Juli vau Amsterdam te Newport-News. Noordwyk. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maanden April, Mei en Juni 1900 ingelegd 17,765.71, terugbetaald ƒ9149.39. Het laatsto, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 844. Voorhout. Tot deelneming aan het voor bereidend militair ondorricht hebben zich aan gemeld 24 jongelieden, zoodat gedurende den aanstaanden winter de oefeningen wederom zullen plaats hebben. Aan het hulpkantoor der posteryen alhier zyn gedurende het 2de kwartaal 1900 geschied 104 inlagen tot een bedrag van ƒ1173.96 en 21 terugbetalingen, te zamen bedragende ƒ1567.77. Uitgegeven zyn 15 nieuwe boekjes. Evenal3 verleden Donderdag zat gister avond (Dinsdag) wederom een schip met steenen vast onder de Voorhouterbrug. De stoomboot Noordwyk—Leiden o. a. ondervond hierdoor een halfuur vertraging. Rekenende op een hoogen waterstand, schynen de schip pers dieper te laden dan de gevorderde diepte van de Haarlommertrekvaart is, Voorschoton. Niet minder dan 26 jonge lieden hebben zich alhier aangemeld voor deelnoming aan het voorbereidend militair onderricht, waaronder 2 met hot doel een verbintenis aan te gaan by het reservekader. De belangstelling in de militaire oefeningen blykt hier toenemend te zyn, aangezien in vorige jaren nog nooit zulk een groot aantal zich aanmeldde. De oefeningen worden gehouden in het gymnastieklokaal van „Noorthey", daartoe door dr. Lely welwillend afgestaan. Woubru^ge. De besturen van de polders „Vier-Ambacht" en „Oudendyk"zul'en schouw- dry ven op respectievelyk 5 en 18 Jun a. s. Wassenaar. Op voorstel van het best- ir besloot de Vereenigiog voor Bloembollencul tuur om a. 8. Donderdag des avonds te hal" negen een algemeene vergadering te houden, die ook toegankeiyk zal zyn voor niet-ledeu der afdeeling. In die vergadering zullen de voorwaarden worden medegedeeld, waarop de veiling van droge bollen zal plaats hebben. De dag der veiling werd bepaald op 26 Juli, terwyl vóór 15 Juli de opgaven vau het aantal nummers en do soort der bollen by den secretaris moeten zyn ingekomen. Naar i.._n- leiding van een vraag uit de vraagbus werd nog medegedeeld, dat er geen nieuwe afdeeling der Algemeene Yereeniging voor Bloemcolle - cultuur zal worden opgericht. De deeln. oii te 's-Gravenhage was daarvoor niet voldoenu^. Na do verloting van eenige tuinbouwgereed- schappen werd de vergadering gesloten. Zegvvaard-Zoctormeer. De alhier gehouden collecten voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in do Nederlanden heeft opgebracht te Zeg waard ƒ9.731/, en te Zoetermeer 10.91', Aan het Ryks-telephoonkantoor zyn ge durende de maand Juni behandeld 130 tele grammen, als verzonden 54 en ontvangen 76. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het hulpkantoor alhier in de Rykspost- spaarbank ingelegd in 52 inlagen een bedrag van 2803.54 en terugbetaald aan 14 inleggers ƒ947.71, terwyl 6 nieuwe boekjes worden uitgegeven. Kcrste Kamer, In de gister-, Dinsdagavond, gehouden ver gadering heeft de hoer Van Zinnicq Bergmann den Minister van Buitenlandsche Zaken inlich tingen gevraagd omtrent den toestand in China, meer bepaaldeiyk wat het lot betreft van ons gezantschap aldaar en van de Neder landsche instellingen on inrichtingen. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft die intorpellatio terstond beantwoord. Uit zyn antwoord bleek, dat aan onzen gezant op zyn aanvrage den lOden Juni telegraphisch machtiging was verleend zich aan te sluiten by den collectieven stap, dien de gezanten by do Chineesche Regeering zouden doen onder leiding van den Britschen gezant, onder wien zy zich gesteld hadden. Nadere berichten zyn van onzen gezant sedert niet ontvangen; maar onze consul te Shanghai heeft gisteren getolegrapheerd, dat de toestand der gezanten te Peking hachelyk was, en bevestigd den moord op den Duitschen gezant. De Minister deelde verder mede, dat de „Holland" uit Indiö naar Shanghai is ge. llagcuiiars over Leienaars D00B OOM TOBIE. XIII. Mevrouw Hope hoopt op de Ludt urn feesten. Op den ongeluksdag, toen eene commissie van examinatoren de stoutheid had mejuf frouw Johanna Olmberg, die het, naar hare imeening, zoo ver gebracht had in de Fransche taalwetenschap, af te wyzen, had mevrouw •Hope voorloopig alle hoop laten varen. Het bleef zeer onrustig by mevrouw Olmberg. De artistieke Jeannet had zich zeer boos gemaakt, ,omdat Jo den dag van haar examen met de uiterste zorg had geheim gehouden en nu, „gezakt", met haar tegenspoed te koop liep. Jïad ze haar mond gehouden, en niets gezegd, idan zou veel onaangenaamheid vermeden zyn. Mevrouw Hope keerde met Mathilde en Annie onverrichter zake naar Den Haag terug, na do •belofte te hebben afgelegd, dat ze by de aan staande lustrumfeesten, als de gemoederen tot jbedaren waren gekomen, haar bezoek zou Aerhalen. Maar de gemoederen kwamen zoo snel niet (tot bedaren. Jo sloot zich zeer nauw aan by mevrouw Pilat van Bulderen, echtgenoote van oen gepensionneerd kapitein met „lichaams- Igebreken" en daarenboven feministe van de (Uiterste linkerzyde. Deze dame hield brief- jwisseling met mevrouw Van den Abeele in (Den Haag en verscheen wel eens op de (Dinsdagmiddagen in de Javastraat. Ze over- I tuigde Jo, dat ze alleen was afgewezen, omdat ,'ze door mannen was geëxamineerd. Ze stookte 'haar op een „ingezonden stuk" vol scheld- jwoorden aan het adres der examencommissie 'naar de „Nieuwe Rotterdammer" af te vaar- ;digen, maar de redactie zond het schotschrift jterug. Nu veranderde Jo van battery, en stelde 'onder leiding van mevrouw Pilat van Bulderen oen tweede stuk, waarin eerst de gadelooze (partydigheid der „Nieuwe Rotterdammer" werd getuchtigd en daarna het artikel tegen (de examencommissie werd herhaald. Mon zond [beide stukken aan het „Vaderland", maar ook ,dit nieuwsblad weigerde. De beide vriendinnen a* duidelyk in, dat dagbladen, door mannen geschreven, haar geen recht zouden doen, en zonden daarom haar hartverheffend proza aan een nieuw opgericht feministisch weekblad: „De Sterko Vrouw", dat alles met geestdrift plaatste. Doch de vrede keerde by mevrouw Olmberg niet spoedig terug. Daarom zegende deze de genoten voorkomendheid van mevrouw Hope, die haar 6chreef, dat Annie voorloopig maar by haar blyven zou, omdat er te Leiden nog zooveel drukkends in den huiseiyken kring bleef heerschen. En dit was inderdaad niet overdreven. Jo vocht dagelyks met hare zusters en liep in en uit by mevrouw Pilat van Bulderen. Het droevigst was dit alles voor mevrouw Olmberg, die elk oogenblik door hevig gekyf werd gestoord. Het bitter verdriet der laatsto maanden deed haar gryzer worden, terwyl het bewustzyn van machte loosheid haar staag pyniyker kwelde. Acht dagen na de nederlaag van de be- minneiyke Jo zou er eene nieuwe botsing komen. Mevrouw Olmberg zat met hare drio dochters aan de koffiotafel tegen halfóén. Er werd niet veel gesproken, omdat Jo met een azynzuur gezicht hare reepjes brood zwy- gend verslond. Ieder, die haar daar zoo zwy- gend zag zitten, zou in stilte een zekeren wrevel niet hebben kunnen onderdrukken. Hoe was het mogelyk, dat een jong meisje van negentien of twintig jaar, er zoo ouwelyk en verfomfaaid uitzag? De kleur van haar ge zicht was fletsch bleek met een paar roode vlakjes onder de lichtblauwe, byziende oogen. Haar lichtbruin haar zou met wat meer zorg behooron opgemaakt te zyn, om haar een zweem van bevalligheid te verleenen. Maar het scheen wel, of ze weinig gebruik van spiegel en haarborstel maakte. Reepen en sprie ten verward haar vielen over de slapen en de ooren, en werden door hare driftige vingers telkens naar het achterhoofd gestreken, maar kwamen even snel terugvallen. Haar bruin- gryze japon kon nauweiyks hare hoekige schouders en magere armen verbergen. Mevrouw Olmberg, die van netheid en orde hield, had haar als kind zeer dikwyis de les gelezen over hare onverbeterlyke slordigheid, maar het baatte niet. Jo had al zeer vroeg de jammerlyke aanmatiging van sommige harer kennissen overgenomen, die bejaarde moeders en vaders hielden voor „quantités nógligeftbles". fin me 1 op dezen we voortgaande waren er maar heel weinig sporen van edelen zin in haar dor gemoed overge bleven. De dames Olmberg hielden zich bezig met brood en koffie, rookvleesch en kaas, en zwe gen. Geen gerucht klonk er aan deze tafel, dan het dof klompen van de meid, die den marmeren vloer In de gang dweilde naar een oude Zaterdagsche gewoonte. Mevrouw Olm berg vreesde voor eene woordenwisseling en zuchtte. Dora had genoeg aan hare eigen gedachten de mysteriën der gnosis, de juiste heteekenis van den Demiourgos in zyne betrekking tot de Israëlietische Jahveh-leer. Daarenboven kostte het haar zeer veel nazoeken en nadenken, om de berichten van Leo Diaconus met de overige historieschry vers uit Niebuhr's Corpus Scriptorum his- toriae Byzantinae in overeenstemming te brengen. Daarom hield Dora zich kalm met haar kop koffie en haar boterham bezig en kreunde zich niet aan de grillen van Jeannet of Jo. De artistieke Jeannet bezat maar één eigen schap, die ze met Jo gemeen had onver beterlyke slordigheid. Voor het overige ston den de zusters scherp togonover elkaar, Jeannet had aanleg tot weekhartigheid en zachtheid, in overeenstemming met hare donkerblauwe, vriendeiyke oogen, en gezet figuur. Jeannet ergerde zich altyd over het boos karakter van Jo, en wist, als het noodig was, van zich af te spreken. En daarom gebruikte ze zwygend haar broodje met kaas. De meid, die do klompen in de gang had laten staan, kwam met zwarte-kousen-voeten naar binnen, en zei met eene grove stem: „D'r is mevrouw Van Bulderen, en die vraagt naar juffrouw Jol" Mevrouw Olmberg keek onthutst op, en zei, zonder er veel by na te denken: „Vraag mevrouw, of ze even hier wil komen, Keel" „Wacht even, Kee Vf riep Jeannet haastig, „Ik moet eerst door de gang naar myn atoller, voordat dat ongeluk hier binnen komt l" Spreek van je zelve, Jeannet i Ik duld niet, dat iemand myne vriendin een ongeluk noemt I" schreeuwde Jo. „'t Komt er weinig op aan, of dat wezen jouw vriendin is l't Is een ongeluk in folio 1" antwoordde Jeannet. De beide zusters waren te geiyk opgestaan en stonden dreigend tegenover elkaar. Me vrouw Olmberg sloeg angstig de handen in elkaar. Dora zag met volkomen onverschillig heid naar de beide twistenden ze had in Byzantium wel ander twistgekyf bestudeerd. „'n Ongeluk l" schreeuwde Jo. „Wat ben je zelve dan? Een slons, een vuilpoes, een morsebelletje I Je leeiyke vingers met zwarte nagels vol zwart kryt den heelen dag bezig met armzalig knoeien op duur papiernog nooit heeft een sterfeiyk wezen een teekening van jou gekocht, mis lukt genie, dat je bentl" „Zwygkwam Dora tusschen beiden. „Jeannet heeft haar akte middelbaar voor teekenen en jy bent gedropen voor eene oimoozele akte lager Franschl Schaam-Je, brutaal nestl Hou je mondl" „Blinderen 1" klonk het angstig uit den mond van mevrouw Olmberg. „Brutaal ben ik! Goedl" gilde Jo „Tegen zulk een pedant monster, als jy bent, moet men wel brutaal zyn I Wat ben jy voor een wanschepsel, voor een vogelverschrikster? In heel Holland is geen grooter misbaksel dan jy. Jo zweeg plotseling. De familie keek onge rust naar de deur, die met onnoodig ge- druisch geopend werd, en toegang verschafte aan mevrouw Pilat van Bulderen. Deze dame, door Jeannet een „ongeluk" genoemd, onderscheidde zich in de eerste plaats door hare diepe, herhaalde buigingen, vervolgens door enkele andere eigenaardigen ze was corpulent en kortademig, ze droeg een monsterhoed met verlepte vuilroode papa vers haar glimmend, vet gezicht was hoog rood, op haar bovenlip tierde in alle vrede een rossig kneveltje, voor hare onzichtbare oogen droeg ze een groenen bril. Hare kleeding was sjofel en shabby tot in het minste onderdeel. Met diepe buigingen naderde deze gewich tige dame de ontbyttafel, en sprak met eene geurend zoete stem: „Dag mevrouw Olmberg l Bonjour dames l Hoe gaat het, Jo? Ik kom je eens halen, kindlief l Je moet mee. Het is zoo druk in de stad; alles wordt klaar gemaakt voor de feesten! De Studenten-Sociëteit aan de Breo- 6traat is beeldig mooi versierd. Overal groen en illuminatie-toestellen, 't Is of do feesten al begonnen waren. Kom, Jo, je moet er 'a uit niet altyd thuis zitten 1" Jo had zich oogenblikkelyk ingehouden Dora en Jeannet zagen zeer uit de hoogte neer op de mevrouw met de roode papavers. Jo hygde wel een beetje, maar ze ant woordde toch vry kalm. „Heel goed, dat je komt, Apollonial" mevrouw Pilat van Bulderen heette zeer dichterlyk Apollonia. „Ik ga dadelyk met je mee. En ik zal er nog wat by voegen voor myne mama en myne lieve zusters 1 Het is hier in huis een hel, Apollonial Ik wil er geen dag langer blyven. Ik kom by je inwo nen on pension, mama zal je om de acht dagen betalen. Daar kan geen bezwaar hoe genaamd tegen bestaan of ik hier biyf of by jou. Ik kost hier ook gold. En dan zal ik er moteen nog by zeggen, dat ik hier in Holland geen onkel examen meer wil doen, omdat de examens door mannen worden afgenomen, en dat men ons, jonge vrouwen, uit partydigheid afwyst. Mooie en lieve dames komen er alleen door. Ik ben riet mooi en ik ben niet lief, maar ik heb een wil, dien niemand dwingen kanl Ik zal door hulp van Apollonia een betrekking krygon te Londen aan een school voor hooger onderwys, alleen voor deftige jonge damesl Vooraf evenwelga ik en pension by Apollonia! En mama heeft te zorgen, dat myn kostgeld by de week wordt betaald, anders zal men nader van my hoorenl Tot zoolang, adioul" Mevrouw Pilat van Bulderen strekte de armen naar Jo uit, die zich een oogenblik liet omhelzen. Dora en Jeannet barstten uit in een scha terend lachen. Mevrouw Olmberg zat stom met wyd open gesperde oogen al de aanwezigen op te nemen, naar mate ze spraken. Jo greep den arm van de sjofele mevrouw met de verlepte roode papavers en verdween plotseling. Luid dreunend viel de voordcu^ achter haar toe Het was alles een heel loos overlegd plan netje tiLsschen de lieve Jo en de schrale mevrouw Pilat van Bulderen. Jo zou overgaanj tot het Feminisme, en Apollonia nam zeer, gaarne eene goede betalende gaste in haar huis op.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1