ADVERTENTIE X. LU LU uj; De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Een telegram uit Durban, gedateerd op 28 Juni, dat in de Fransche bladen voorkomt, meldt, dat er commando's uit Transvaal tyj de Buffalorivier in Natal gezien zijn. De ffciüalorivier stroomt langs de Noordgrens van Natal by Ingogo en zoo laat het zich dus aanzien, dat Bulier, nu hy vooruitrukt, evenals Roberts, in den rug zal worden aangevallen, dat zpn konvooien zullen worden belemmerd en hy even gerust op zyn spoorwegverbinding wordt als zyn almachtige chef te Pretoria. Hy heeft niet zooveel duizenden tot zyn besciiikking om zyn verbindingsiyn te dekken en zoo de Boeren werkeiyk krachtig die drei gende beweging doorzetten en hem afsnijden dan zal de beruchte overwinnaar van Natal in een zeer lastig parket komen. Zyn eenig redmiddel ligt dan in een geforceerde») inarsch voorwaarts, om zich met de hem door Roberts to genioet gezonden troepen te vereenigön. Die vereeniging ziet man in Engeland sinds ruim een week van dag tot dag te gemoet. De telegraaf echter zwygt daarover, slechts kwam het bericht van oen ernstig gevecht tusschen Botha en een deel der Engelsche hoofdmacht by Silverton, vlak bij Eerstdabrie- ken. Het is dus waar, wat sommigen tusechen de regels der laatste officieel© telogrammen doorlazen: de Boeren zijn korter naar Pretoria opgedrongen. Zeker werden zy lastig in de buurt van het Engelsche hoofdkwartier, zij moesten weer eens in ontzag gehouden wor den en de elfde divisie, Hamilton en French met hun keurkorpsen hebben na een drie- daagscbe operatie Botha gedwongen zyn kamp oostwaarts te verleggen. Geen overrunning a us der Engelschen. Lord Roberts zelf gelooft niet aan een spoedig einde van den oorlogstoestand. Hy heeft zyn vrouw on dochters naar Engeland teruggezonden. Methuon heeft in een treffen by Vereeniging, op de grens van Transvaal en Oranje-Vrystaat aan den spoorweg tusschen Pretoria en Bloem fontein, de Boeren „volledig verslagen." De Boeren waren daar in een sterke stolling ge nesteld, juist op de plaats, waar voor kort het leger van Roberts de Vaal over en Transvaal in nok. Ook daar zyn dus nog wakkere com mando's, die den spoorweg niet ongedeerd laten. Tegen don lastigen De Wet wil Roberts nu oen klopjacht organiseerenmet alle beschik bare manschappen. Hy was van plan die te houden voor hy definitief met Botha afrekende, maar Botha heeft hem gedwongen tot een groote operatie by Pretoria en het is te be twijfelen of Roberts nu de noodige mannen voor de groote dryJjacht in den Vrystaat kan missen. De gisteravond door ons vermelde brief van het pas uit Zuid-Afrika teruggekeerde Parlementslid Burdetfc Coutts aan de „Times" over de allertreurigste behandeling der zieken van het Engelsche leger, heeft zoowol onder het publiek als in het Parlement er in de pers diepe verontwaardiging uitgelokt. En die verontwaardiging is nog to grooter, waar de schryver dien treurigen toestand met eigen oogen aanschouwde in het hospitaal te Bloem fontein, do hoofdstad van het overwonnen land, in April, na een veldtocht van zes maanden. Men vraagt zich dan ook met ont zetting af, wat het lot der ongelukkigon wel moet zyn geweest, die in het begin van den oorlog, toen er nog niets naar Afrika gezonden was, in de veldhospitalen weiden verpleegd In do „Daily Mail" beschrijft Julian Ralph eveneens een bezoek aan een hospitaal by Bloemfontein. Er waren in die stad 2000 dysenteriolydors, die op den grond moesten liggen en verpleegd werden door onbekwame, onwetende soldaten. Hy zegt dan ook, dat hy niet aarzelt, de be handeling van zieken en gewonden, na den opmarsch van de Modderrivier, onbeholpen, wreed on barbaarsch te noemen. Na Burdott Coutts' eerste openlyko bespre king dezer schandalen werd den lsten Juni. aan lord Roberts door lord Lansdowne om opheldering gevraagd. Den 7den antwoordde Roberts, er op wyzende, dat zyn transporten en voorraden eon weg van 900 myi hadden af te leggen, terwyi de bruggen, die op het laatste traject van 128 myi voorkwamen, door den vyand vernield waren. Dat hier en daar dus iets haperde, was niet te ver wondoren. By zyn bezoeken aan het hospitaal te Kroon stad had hy by den hoofd militairen dokter aangedrongen om allo noodige maatregelen voor de zieken te nemen. Lord Roberts wilde echter niet de verantwoordelijkheid van den Geneeskundigen Legerdienst op zich nemen. In het Lagerhuis maakte de oud-minister van oorlog Campbo; Bannermun zich eer gisteren tot tolk der openbare meening, door aan minister Balfour te vragen of hy den brief in de „Times" gelezen had en wat hy daarop had te antwoorden. Balfour antwoordde dat to dezer zake reeds verschillende telegrammen tusschen lord Roberts en den minister van oorlog zjjn ge wisseld, welke binnen enkele uren voor de leden zouden worden ter inzage gelegd. In een daarvan verklaart Roberts, dat hy zich hoegenaamd niet wenscht te ontslaan van de verantwoordeiykheid op dit punt en dat hy gaarne wil, dat een commissie van onderzoek, bestaande uit bevoegde mannen met gezond verstand, naar Afrika komt om zich te over tuigen van de werking van den geneeskun digen dienst. Hy zal die commissie naar zyn beste vei mogen by staan in haar onderzoek ora de waarheid aan het licht te breDgen. (Toejuichingen). Wat den minister zelf betreft, gelooft hy het niot gepast, thans een debat over deze zaak te openen, maar daar de openbare meening diep geschokt schynt door do gedane onthullingen, was hy voornemens gisteren een aanvullingskrediet van 6 pd. st. voor den geneeskundigen dienst in Zuid-Afrika te vragen, ten einde aan het Huis gelegenheid te geven om de quaestie in haar vollen omvang te bespreken. De hoer Burdett Coutts had dus gisteren gelegenheid daar te herhalen wat hy aan de „Times" schreef. [Zie $ns Vierde Blad.] Een gisternacht by het ministerie van oorlog te Londen ontvangen telegram van lord Roberts uit Pretoria van eergistermiddag meldt, dat een kleine afdeeling troepen onder bevel van kolonel Dreiper en bestaande uit bereden infanterie met twee kanonnen, de Boeren in den ochtend van 26 dezer op 7 myien ten noorden van Senekal heeft aange vallen en op do vlucht gedreven, waarna hy hun kamp verbrandde. Aan Engelsche zyde werden 3 man gedood en 10 gewond. Generaal Hunter, die tydolyk do colonne van Hamilton aanvoert, is den vorigen dag rechtstreeks van Heidelberg naar Frankfort gemarcheerd zonder tegenstand te ontmoeten. Den 27sten hebben de Boeren do post van Roodeval-spruit aangevallen, maar zy werden teruggeslagen. Badcn-Po well meldt, dat een zyner patrouilles zich heeft meester gemaakt van een invloed rijken Boer, zekeren Roy, die getracht had een commando te vormen in het district Rustenburg, en dat een andere patrouille in enkele dagen raeor dan 4000 geweren en 1000 vuurwapenen van mindere soort heeft ingezameld. Ook meldt hy, dat 30 Boeren uit Lichtenburg, behoorende tot het commando van De La Rey, op hun boerdoryen te Rus tenburg zyn teruggekeerd. Zy beweren, dat zy vroeger zouden zyn teruggekeerd als zy de proclamatie van lord Roberts maar haddon gokond, welke de Boeren-overheid echter zorg vuldig voor hen verborgen hield. In een ongedagteekend telegram uit Pretoria geeft de correspondent van „Central News" een nadere beschry ving van het gevecht, dat de ge neraals Hutton en Baden-Po well geleverd heb ben mot het commando van generaal Snyman. Hutton ontmoette op den weg naar Rusten burg goneraal Baden-Powell, die op weg was naar Pretoria. Het commando van Snyman bleek in de nabyheid te zyn en de twee Engelsche afdeelingen vielen het gezamenlyk aan Na een lichte schermutseling trokken de Boeren af, maar zy konden niet spoedig ge noeg wegkomen en zoodoende nam generaal Hutton er 150 gevangen. Ook twee ka nonnon zouden in handen van de Engelschen gevallen zyn. De Boeren deden ook een aanval op de voorposten van kolonel Henry by Eerste- Fabrieken, zoodat dezen genoodzaakt waren naai- hot kamp te vluchten. Na eonige losse sehoten trokken de Boeren af. Generaal Methuen moet weer „met goed gevolg" slag geleverd hebben aan een afdee ling Boeren by Engelbrechts' kop naby Ver eeniging en hen uit een sterke stelling ver dreven hebben. Uit Senekal wordt aan de „Times" gemeld, dat majoor Grenfell met ongeveer 800 man op weg naar Winburg, waar hy heenging om met goneraal Clements samen te werken, op een sterke Boerenmacht met twee kanonnen en twee pom-poms stuitte. Toen de tegen stand hem te machtig werd, riep hy generaal Brabant te hulp, die met zeven kanonnen en 600 man op majoor Grenfell's rechterflank opereerde. De Boeren keerden hun vuur van Grenfell op Brabant. Na hevig met kanon gevuurd te hebben, trokken de Boeren naar Lindley terug. Een gedoelte van het commando op Tafelberg trachtte de Boeren te helpen, maar keerde terug, toen het met kanon be stookt werd. De verliezen van Grenfell waren 3 dooden en 20 gewonden. Brabant kreeg 3 gewonden. Lord Roberts heeft een nieuwe en gestrengere proclamatie uitgevaardigd met betrekking tot de vernieling van de telegraaf- en spoorlynen. De voornaamste ingezetenen in een district zullen verantwoordeiyk gesteld worden voor schade, en bovendien zal een boete van niet minder dan een halve kroon per morgen ge- hoven worden van elke hoeve in dit district. Ook zullen alle ontvangbowyzen voor go- requireerde goederen nietig verklaard worden. Luitenant-kolonel Girouard is gemachtigd, ten allen lyde voorname ingezetenen te dwingen om treinen te vergezellen. Generaal Carrington is met zyn staf te Boelawajo aangekomen. Het Engelsche ministerie van oorlog geeft In eon van zyn laatste verliezeniysten, 44 man op als vermist in de buurt van Pretoria, tusschen einde Mei en begin Juni. Den 7den Juni zyn verder, volgens do offlcieele opgaaf, 17 man gevangengenomen by Yredefort. De „Official Gazette", die het Engelsche militaire bestuur te Pretoria uitgeeft, bevat een kennisgeving, behelzende dat geen man- lyke personen boven de zestien jaren in Pre toria of de voorsteden verbiyf mogen houden, tenzy zy een politiepas hebben. Zulk een pas wordt alleen verstrekt aan hen, die hun wa pens ingeleverd en den eed van onzydigheid hebben afgelegd. Laffan seint, dat de markt, die Dinsdag te Pretoria gehouden werd, de drukste was sedert de Engelsche bezetting begon. Twee derde gedeelte van het marktplein was ge vuld met boerenwagens, met hun bespannin gen van achttien ossen. De Engelsche cavalerie en bereden infanterie zyn druk bezig met het verzamelen van remontepaarden in het bezette gebied van Transvaal. Generaal Hamilton is bezig „de orde te herstellen" in het district Heidelberg. Toen do militaire attaché's Dinsdag van Pretoria naar Kaapstad vertrokken, stond er oen eerewacht op het perron en kwam een aantal bekende Engelsche officieren afscheid van hen nemen. De directeur van het Engelsche seinwezen heeft, volgens een bericht uit Standerton, die plaats door een reeks van seinposten in ver binding gebracht met een punt ten zuiden van Newcastle. De verbindingsiyn naar dien kant is onaangetast en er loop en geregeld treinen. t Op Bint-Helena is "Woensdag weer een bezending krygsgevangenon aangekomen onder dezen was ook commandant Eloff. De Transvaalsche postzegels worden ver kocht met Y. R. (Victoria Regina) er op ge drukt. Onder het Roode Kruis naar Zuid-Afrika. De terugtocht door den Vrijstaat, H. In het verder gedeelte van z(Jn brief omtrent het bovenstaand onderwerp schryft dr. Bierens de Haan uit Vereeniging (a/d. Vaalrtvier) dd. 22 Mei, het volgende: Intusschen was Louis Botba, de comman dant-generaal, met 3000 man versterking uit de Biggarsbergen aangekomen, en werden goede posities langs en in de Zandrivier ingenomen. Den lOden Mei waren de Engel schen met een zeer groote macht tot onze nabyheid opgetrokken, en 's morgens by bet aanbreken van den dag ving de slag aan. Louis Botha, met de Transvalers en de com mando's van goneraal De la Rey en Smuts, vormen onzen rechtervleugel by de spoorweg brug van Virginia (ten Z.-W. van Venters- burg), Philip Botha met hot Kroonstad-com mando, waai by ik my had aangesloten, neemt het centrum in, terwyi Ohristiaan De Wet, Lemmer en Grobler hooger op langs de rivier hunne mannen hadden gelegd, en dus den linkervleugel innamen. Weldra is de slag in voIIgd gang; de Engel schen vallen in breedo linie op vier plaatsen aan, gesteund door een krachtig artillerievuur, dat weldra twee onzer kanonnen tot zwygen brengt. Zullen wy ditmaal stand houden tegen over de overmacht? IJdele hoop; want te 9 u. '8 morgens kondigt een hevige knal het opblazen der Virginiabrug aan; onze rechter vleugel heeft pad moeten geven. Nog wankelt het centrum niet, totdat de vyand omtrekt en de granaatkartetsen en bommen van voren en van achteren beginnen te komen. De toestand wordt pynlyk; een veldkornet verlaat met zyn mannen een goede stelling, Philip Botha tracht in wilde haast hen weder naar voren te dry ven, doch te laat, de Khaki's hebben zich als sprinkhanen er in genesteld. De Duitschers en Hollanders hebben 't wederom zwaar te verantwoorden, en stryden met kalmen moed; de Kroon- stadters, die hun aanvoerder zagen wegsnellen, verliezen hot zelfvertrouwen, nu zy ook in den rug met grof geschut worden beschoten, waarby de ballon captif den Engelschen be- langryk voordeel opleverde. De terugtocht neemt een al sneller tempo aan, haastig span nen wy te 11 uur in, juist bytyds om intieme kennismaking met het lyddiet te vermyden. Generaal Lemmer houdt tot over twaalven stand, hevig knetteren de Mausers en Loe- Metfords en ratelen de Maxims. Ten slotte van drie kanten ingesloten, moet ook Lemmer zyn biezen pakken, en allen vluchten in wyde boogiyn rechts om Ventersburg. Halfweegs brengt Philip Botha zyn artillerie in stelling ora te trachten het voortdringen der Engelsche ruitery te belemmeren; terwyl hy deelnemend naar onze gewonden komt kyken, sprongen den armen kerel de tranon in de oogon by het spreken over de ellende van deze uren. Dit was het droevigst tooneel van heel dien droeven dag. Langs het pad overal de boerenhuizen met de witte vlag op het dak, de vrouwep en kinderen in angst, voor hetgeen komen zoude. Een boerin staat my gewillig een wagen met twee paarden af tot vervoer van do gewon den, die nu en dan voedsel en lafenis krygen. Zoo trekken wy verder, nauweiyks den tyd om do uitgeputte trekdieren wat rust te geven, en dan maar weer verder, want de Rooyes zitten ons op de hielen. Den avond daarop wordt Kroonstad bereikt. Juist toen wy de rivier doortrekken vliegt met donderend ge raas de groote spoorwegbrug in de lucht; in Kroonstad zelf heerscht de grootste verwar ring en ontsteltenis; overal trekken de reti- reerende Boeren door het dorpdo ambulance- trein is reeds op regeeringsorder weggezonden, evenals allo tractiematerieel; ternauwernood vinden de gewonden nog een plaats in den dynamiettrein, die telkens achter zich straks de 8poorwegwerken zal vernielen; de ge kwetsten, vermoeid door de zware reis, kry gen nog een beetje voedsel, dat wy voor hen commandeeren, en voort gaat de locomotief met zyn droevigen last, om weldra in het donker te verdwynen. Aan het station wordt alles leegeen hoop stroo, een groote voorraad Kafferkoren en mals wordt op het perron door de American Scouts in brand gestoken, ten einde te ver myden dat deze welkome buit den Engelschen in handen valt. Weldra wordt een party ammunitie in een der spoorwegloodsen ont dekt, achtergehouden door Engelsch gezinden, en eenige oogenblikken later worden alle loodsen en stationsgebouwen in brand gezet. Het wordt laat. Hier en daar een troepje Boeren, die zich nog veilig wanen, doch de meeste commando's zyn reeds voorby; het wordt dus tyd om de moede muilen weer aan te dry ven en op te trekken naar Rhenoster- rivier, het koste wat 't wil, met den meesten spoed, gelyk Louis Botha's order luidde. En weer gaat het voort in 't nachteiyk duister, terwyl wy Kroonstad in rossen gloed achter ons laten. Meer luguber tooneel hadden wy in langen tyd niet gezien. By al die ellende had ik echter 't geluk op weg een deel myner ambulance terug te vindeD, met myn wakkeren verpleger Lemhard, dien ik sinds 14 dagen verloren had. By Brandfort werden wy door den vyand van elkaar afge sneden, doordat hy een ambulancewagen, die by een nachtelyken tocht in een drift omge vallen en zwaar beschadigd was, moest laten repareeren; by dit ongeval had een onzer en een Kafferdry ver, die beiden onder den wagen terechtkwamen, een „nauwo ontkoming". Kortom, na zooveel wederwaardigheden was het wederzien een ware opluchting. Van het voornemen om van Kroonstad direct op Vereeniging terug te trekken, kwam de krygsraad den volgenden dag terug en alle Boeren werd bevolen voorwaarts te gaan om de Rhenosterrivier te verdedigen. De aanvoor van voedsel en paardenvoeder werd hervat, zoodat het hongerlyden der vorige dagen voorby was. Ook hier volgden de Engelschen echter hun nieuwe tactiek, die reeds zooveel vruchten had gedragen: de moeiiyko plaatsen laten zy eenvoudig onaangetast, of, terwyl zy met den aanval bezig zyn, trekken zy met eene groote macht onze kleine troepen om, zoodat de beste stelling ten slotte voor ons waarde loos wordt. De Boeren moeten telkens reti- reeren, willen z(J niet de kans loopen vast- gekeerd te worden. Het besef, dat w|j tegen dergelyke tactiek machteloos zyn in een streek, die vlak is of geen aangesloten keten van kopjes oplevert, heeft er veel toe byge- dragen om den Boer hot vertrouwen te be nemen. Dit is ook de oorzaak, dat na de eerste inbezitneming van Heilbron onze stelling langs de Rhenosterrivier moest worden opgegeven en zelfs van de verdediging van de Vaalrivier werd afgezien. Zoo eindigde de weinig roemryke terugtocht uit den Vrystaat en staan wy aan deze zyde van de Vaal to wachten op het ophalen van het gordyn, dat het laatste bedryf van dezen oorlog voor ons verborgen houdt. Iedereen verlangt naar het einde, al moge het ook een bitter einde zyn. Maar ook de Engelschman raakt uitgeput: officieren en soldaten erkonden my gulweg, dat zy er genoeg van hadden; de manschappen klaagden over slechte bejege ning en 8chaarsche voeding by zware marschen; de khaki-uniformen waren by velen aan flarden gescheurd, en ook den officieren kon men het aanzien, dat zy een zwaren stryd achter den rug hadden in den dorren Vrystaat, waar een modderige dam de illusie van frisch water moet geven, waar de paarden honger leden en de koude nachten het slapen onder den blooten hemel niet altyd even aangenaam maak ten. Moet mon het dien toenemenden wrevel onder de Engelschen wyten, dat zy herhaal delijk in den Vrystaat tot buitensporige wreedheden oversloegen? In trouwelooze tegenspraak met Roberts proclamatie, dat geen leisel of roof alsof ook dit geoorloofd ware zou geschieden aan hen, die de wapenen nederleggon, hebben de Engelsche troepen tallooze huizen geplunderd en verbrand, kinderen van 10 jaar oud weggevoerd van hun alleen achtergebleven moeders, onder voorwendsel, dat onze verkenners van hen inlichtingen konden ontvangenhet vee ge stolen, grysaords voor zich uit gedreven en gevangen gevoerd. Menig ryke boer is tot bittere armoede gebracht, ea hier schryvende ga ik niet af op een praatje, maar op feiten, die ik zelf heb bygewoond. Van een dezer gevallen, waarby een Engelsch regiment drie huizen vei brandde, en een jonge moeder met een zuigeling van één dag oud uit het brandende uitgeplunderde huis joeg, nadat een Engelsch officier van gezondheid schandvlek voor zyn beroepsgenooten daarin geen bezwaar zag, van een dezer gevallen, die door hun byzonderheden in beestachtige wreedheid de Armenische gruwelen evenaren, heeft Louis Botha protest ingediend by Lord Roberts. Maar het zegevierende Britscho leger trekt voort, en het begint den Boeren klaar te worden, dat zy hun fouten in dezen oorlog duur zullen moeten betalen. Engeland zal de vieze vettige winst gretig naar zich toe krabbelen, en daarvan hier en daar een shilling voor do kreupele Tommies Atkins en weder 30,000 pd. 6t. voor Kitchener den Wréeden afzonderen, misschien oen Victoria Cross voor de dappere officieren, terwyl de glorie van Engolands macht zal worden uit gegild in jolige deuntjes door patriotische meiden van alle tingeltangels. Rule Britannia I Tologrami MarUtboricuceu. Leiden, 30 Juni. Granen io vaste stemming, doch met weinig omgang. Witte Tarwe iu de beste soorten gevraagd en tot boogere pr.jzen verkocht. Kogge prijshoudend en do overige <trliKe<en ouveranuerd. Witie 'iurwe j e.zo a j 7.oO, Koode 6.35 a 6.76, Walla-Walla a per 80 KG. Kogge 4.75 a 5.40 per 74 11G. Zomergerst a Winier-/"a/ Chevalier- 6.a j 5.50 per aL. Haver 3.40 a ƒ3.75 per uO ko. Groene Eiwten ƒ6.00 a - 7.per HL. Paardenboonen 5.90 a J 6.10 per hL. Duiveuboouen j 7.io a J 7.30 per HL. Koolzaad a per HL. KaDariezaad J 6.a /7.50 per liL. Hennepzaad J 6.60 a j 7.per HL. Holer. Aanvoer 85^0 kilogi., lste qual. per tyt vat J 46.a 50.2de qual. per v* vat 40. a ƒ44.lste qual. per kliogr. 1.16 a 1.26, 2de quaL per kilogr. l.a /i.iO. Lauge zwarte turf. 180,000 stuks, 3.a/"3.50 per duizond. Sciiieuaui, 29 Juni. Spiritus 47/ö. Distillateurs /8.75. Moutwijn willig. Heuisconiniissie 8/4. Jenever lz.76, id Amst. proef 14.25. Alkmaar, 29 Judl kaas. Aangevoerd 480 partijen, wegeude 180,000 KG. Kleme J z7.60, com missie 26.60, middelbare J 26.Handel vlug. Zwolle, 29 Juni. Boter. Aangevoerd 410/8 en 186,16 vaten en 3040 stuks, wegende samen I0,6z0 KG. Fr\js per Vi vat ZO.a 23.50, per KG. 0.95 a ƒ1.15. Leeuwarden, 29 Juni. Boter. Aangevoerd 163/4, 66/8 en 82 16 v. Eerste soort 42.50. Kaas. Aange voerd 24,779 KG.; nagel J 16.a Vee. De aanvoer bestond heden uit: 1247 Run doren, 1126 Schapen, 670 Varkens, Paarden. Stieren, enter- J 95 tot 140, Twenter- i75 tot ƒ345, Cssen tot vette Koeien J 160 tot ƒ226, melko en kalve Koeien ƒ140 tot ƒ190, Pinken J 55 tot J 70, vette Kalveren 20 tot ƒ60, Graskalveren J tot J nuchtere diio./7 tot 10, vette Schapen J 19 toty 24, weide ïd.y 15 tot ƒ19, Lammereu J 10 tot J 14, vette Varkeus y60 tot J 70, magere dito 20 tot 40, vette Biggen 20 tot ƒ46, kleine dito 4 tot ƒ7, Paarden tot Vette Koeien lete quaL 27 tot 29 c., 2de qual. 25 tot 27 c., 3de qual. 16 tot 22 c., stieren 20 tot 28 0., vette kalveren 23 tot 30 c., vette Schapen 22 tot 24 o., vette Varkens 17 lot 19 c., Varkens Londensche markt 16 tot i6'/-c., per '/s KG. In vette Koeien was de handel stug. in melke en kalve Koeien behoorlijk; in Stieren willig; in Kalveren stadig; ra Woivee pnjshoudond en in Varkens traag. Acadcmioniouws. LONDEN, 30 Juni. RO.) Lord Roberts seint uit Pretoria van gisterenGeneraal Paget meldt uit Lindley, dat hy don 26sten dezer met don vyand slaags is geweest. Een konvooi werd denzelfden dag ook aangevallen. Na een hevig achterhoede-gevecht beieikto het konvooi Lind» ley in veiligheid. De Engelsche verliezen waren 10 dooden on ongeveer 50 gekwetsten. In twee andere gevechten verloren de Engelschen 5 dooden en 27 gewonden. LONDEN, 29 Juni. (R. 0.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat de regeering de op 1 Juli vervallende coupon van de leening van den Oranje-Vrystaat zal betalen, maar geen ver plichtingen op zich neemt voor de toekomstige betaling van interest of kapitaal. PRAHSOE (Asbanti eland), 29 Juni (R. O.) Do rivier de Prah is buiten haar oevers p-s- treden; de landstreek en de wegen naar het noorden zyn geheel overstroomd. De regen duurt voort. [Daar de jivier de Prah zleh tnsschen de kust en de hoofdplaats Koomassio bevindt, wordt hot werk der ontzettingscolonne door deze overetrooming ernstig bemoeilijkt.] LONDEN, 30 Juni. Volgens telegram nifc Kroonstad is eon liohter met 560 ton kolen ex Nederlandsche stoomschip „Heomse" by' Peterhoff laDgs zydo van de werf gezonken. I>a onlostcn in CUiaa. WASHINGTON, 29 Juni. (R. O.) Een tele gram van den Amerikaanscben admiraal Kempff, heden uit Tsjifu verzonden, meldt, dat de gezanten en de vreemdelingen uit Peking niet by de colonne van Seymour zyn en dat er niets van hen bekend is. LONDEN, 29 Juni. (R. O.) Het departement van buitenlandsche zaken ontving de op een boodschap uit Peking aan den Chineeschen douane-ambtenaar te Tientsin gebaseerde mede- deelmg, dat de gezanten nog te Peking zijn. LONDEN, 29 Juni. (R. O.) De onder-minister Brodrick zeide in het Lagerhuis: De Britscho consul te Tientsin tolegrapheert vandaag, dat dc Britscho verliezen in Seymours strydmacht, weike 26 dezer te gelyk met de ontzetcolonue daar aankwam, waren 25 dooden en 98 gewonden. De opgaven van het andere, buitenlandsche detachement zyn nog onvolledig, maar het totaal moet 62 dooden en 212 gewonden zyn. Wat do positie der gezanten betreft, ver schillende geruchten bereikten óe regeoring; het laatste gerucht wy6t er op, dat do ge zanten nog te Peking zyn. BERLIJN, 29 Juni. (R. O.) Wolff's bureau meldt: De Duitsche consul te Tsjifu seinde, gisteren: Seymour ia bevr|jd. Ieder nader bericht, ook over do vraag of de gezanten zich by hem bevinden, ontbreekt. Do spoorwegverbinding met Taku is nog bedreigd. Do beschieting van Tientsin van de West- zyde duurt voort. r BERLUN, 29 Juni. (R. O.) De eomman- dant van het Duitsche eskader meldt, dat hot expeditiekorps is teruggekeerd te Tientsin. By do buitengewone inspanning, die van hen gevorderd werd, hebben de maDnen by zonder veel gepresteerd. Gevallen zyn kapitein Bucbholtz en 10 man, gewond 6 officieroir en 3 man. De gezondheidstoestand van het lar-dingskorpa is goed. Van de gezanten is niets bekend. De expeditie van Lang-Fang (Seymour's korps) is teruggekeerd; zy is niet in Peking' geweest. LONDEN, 30 Juni (R. O.) Eon telegram van admiraal Seymour uit Tsjifu van gisteren bericht, dat hij wanhopige pogingen aanwendt j om Peking te bereiken tegenover een sterke f overmacht en toenemenden tegenstand. Hon- derden Boxers on koizeriyko soldaten zyn ge- dood. Seymour kwam te Anting, op twaalf myien afstands van Peking, van waar hy ge noodzaakt was, steeds strydende, terug te trekken door zyn gewonden en by gobrok aan levensmiddelen. Offioiëele Keonlsgcvlngein DRANKWET. BurccmeeetAr ou W>. .iioadora van Leiden bronpon tor aÏKomeene kennis, dat door WILHELMINA. JOSEPH* ABNTZ, weduwe \au JOHANhES' ZOMERDIJK, alhier wooo&ohtig, een verzoekeohnft is ingoditnd om ^orgnnning voor de» klom laD-lei ia aterken dranfc in het perceel VKcbuiarkt Ho. 8. Burgemeester en Woihoudera voornoemd, Leiden, E. WAS, Bcirgemecitar. 30 Juni 1900. VAN HEYsT. Secretarie. LEIDEN, 30 Jnni. Do heer R. A. De Ruiter, opzlchtor aan de stedeiyke gasfabriek te Deventer, is be noemd tot directeur der gasfabriek te Bussurn. Het stoomschip Burgemeester Den Tox", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juni te Padang; de „Java" vertrok 30 Juni van Amsterdam naar Batavia. Inde Sled. Werkinr. zijn opgenomen Lelden: Geslaagd zyn voor het candidaate- examen in de rechtswetenschap de hoeren H- T.amitn Trip en B. De Jong van Beek en Donk. Utrecht: Bevorderd is tot semi-arta do hoor J. A. Van Duaseldorp; en tot arts de hoer P. W. v. d. Burg. CORRESPONDENTIE. In het Katwyksche gemeenteraadsveralag (zie vorig nommer) moet de zinsnede, beginnende „Model B" tot „J. Van As", verplaatst worden 16 regels l^gor achter „vergadering genomen" en voor „tegen de goedkeuring". Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 18° O. 64.4° Fahr.hoit, hedenmorgen om 8 uren 16° C. 60.8° F., 's middags om 12 uren 19.5° C. 67.1° F., 's namiddags om 4 uren 18° C. 64.4° F. DATUM. DAGEN. Volw. pore. Kin doren. Totaal. 24 JUDL Zondag 47 11 58 25 Maaudag 54 8 62 26 Dinsdag 63 17 80 27 Woensdag. 66 15 81 28 Donderdag 67 16 82 29 Vrijdag 65 15 80 80 Zaterdag. CO 11 71 Verloofd: MATHILDE VAN HERTLINO EN O. J. BLANKEN, Administrateur Soekaboemi I, II en III. Kediri (Java), 19 Mei 1900. Eenige kennisgeving. 5676 8 Ondertrouwd CORNELLS NAHON en ALIDA VAN DER GEER. Leiden. Oegstgeest. 5689 7 Eenige en algemeene kennisgeving. GO <u> -<■ cd.-

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3