liTÏSEl Gemberkoek, Winkelhuis. - Spoed. Backhaus' Mermelk. Dagelijks nieuwe HOUTWAREN te koop. W. F. v. i. REUOEN, m GQ j=> o L 'IC V.-d.-Werf-park. ONTBIJTKOEK, Bcrgerjongeliag, Gemeubileerde Kamer ftijnfandscfie Bankvereeniging, W. Heintz Go., K Rijn 11, heiden, lO-Gts.-ONTBIJTKOEKJES. Aardappelen, 'drlet Ik meende, dat er maar min grond Voor haar hoop kon -wezen, daar, volgens bericht, haar zoon slechts zeer licht gewond was een schramschot over de borst. Natuur lek zei ik haar dit niet. Woensdagavond kwam m\Jn vriend Wierema terug, maar byna gelijk met hem stormden een paar kinderen binnen met den uitroep: ,Pa is thuis gekomen, die Engelschen heb hom geloei" Dadelijk stak ik mijn lantaarn aan en stapte den rand over, om den geluk kige evenals zjjn vrouw en zijn moeder te kunnon feliciteeron on ook te vernemen, hoe de zaak zich had toegedragen. De oude vrouw was diep geroerd en kon niet nalaten, onder tranen telkens uit te roepon: „O, mijn God, ik dank u; ik heb 't nooit kunnon denken, dat ge me zoo zwaar zoudt beproeven en toch ook zoo genadig zoudt zijn." Oom Jan zat als verslagen met tranon in de oogen in oen hoek by de tafel. Het scheen my of hyzelf niet alles recht bogreep en nog over alles nadacht. Hg is een van die een voudige Boeren, die meer denken dan zeggen. Ik was echter te nieuwsgierig en nam maar de vryheid om door vragen een beetje op de hoogte te komen. Ik laat hier zyn verhaal zoo geregeld mogeiyk volgen: „Zaterdag kwam de order, dat allen, be- kalvo de fortwachten, zonder onderscheid des persoons, de Kafferstad moesten nemen en dan de stad Mafeking ook moeston bestormen. Wo namen allen twee goed gevulde patroon bandon mee. Do genoraal Koos Snyman zou met een paarden-commando ons dan ter hulp komen en kost en ammunitie in de stad brengen. We hadden spoedig do Kafferstad in ons bezit, niettegenstaande hot hevige vuur des vyands. De nieuw-gekozen assistent-veld- cornet Jan Eckstein ging voorop. Hy was ook de eerste, die viel door oen schot in do borst. Do wallen van de Maloporivier boden ons een goede bedekking, doch we stonden langen tyd voer het meerendeel tot de borst in het water, al schietende op alles wat zich van de Engelsche z'yde vertoonde. Eindelyk gingen we er toe over om de stad te stormen. Wo waren op alle punten 315 man by elkaar. Spoedig hadden we een van de buitenste forten genomen en waren we in de stad. Het politiekamp, het ammunitie- magazyn on moor plokken namen we in bezit en 21 Engelschen maakten we krygsgevangen. Ver buiten het boreik dor vyandelyke kogels zagen wo „oii Hamerkop" (zoo wordt genoraal Koos Snyman in do wandeling genoemd) mot zgn paarden-commando ryden, doch hy kwam ons niet te hulp. Volgens latere inlichtingen moet oü Hamer- kop gezegd hebben: Ze hebben nu toch al de stad, laat ons maar wachten tot van avond om voor hen kost en ammunitie in te bren gen. Zoo waren we verplicht terug te trekken door het hevige maximvuur des vyands. Wo moesten éón voor éón al de behaalde voor deden weer prijsgeven. Velen konden nog bytyds ontkomen. Ik bracht eerst een go- kwetste achter do wallen der rivior en keerde terug om een ander te halen, die me ge smeekt had, hem toch niet aan zyn lot over te laten. Toon ik hem op myn schouders droog, kreeg ik een schot over de borst. Ik wilde den kaffer, die dit deed, neerschieten, maar tot myn geluk was myn geweer onge laden en zoo kreeg ik geen tyd om te schie ten en was ik ook dadeiyk omsingeld door Engelschen. Ik moest mo overgeven en werd half versuft weer in de stad gebracht. Wat er nu gebeurde kon ik me niet goed meer herinneren. Ik beu een paar maal onder ge leide van een klein meisje van het hospitaal naar een huis gestuurd en moest chloroform naar het hospitaal brengen, omdat daar van Piet Bosson een arm moest afgezet worden. Ik liep aldoor nog met myn patroonbanden om. Myn geweer had ik by het hospitaal neergezet. We moosten onze kleeren uittrek ken on kregon gestreepte linnen kleoren aan. Kolonel Baden-Powell was er zelfs bij en zei, dat we alles uit ons goed moesten halen, wat waarde had, daar dat anders licht door andere er uit genomen kon worden. Alleen onze zak messen moesten we ook afgeven. Toen werd van ieders kleeren een bundeltje gemaakt en een naamkaartje er op vastgehecht. Wo kregen 'eten uit het hospitaal en zagen, dat wy beteren 'kost kregen dan de Engelschen zelf.'s Avonds •kregen we een uitstekende slaapplek: elk een matras met oen deken er over en drie dekens om ons toe te dekken. Zondag kwam ds. v. d. Spuy, vanZeorust, ln de stad om voor ons een korte godsdienst oefening te houden; hy werd geblinddoekt van de eene plek naar de andere gebracht. Maandag hoorde ik, dat zeven gekwetsten zouden uitgeruild worden tegen een gewonden kapitein. Ik meende, dat voor my geen kans was Doch daar kwam een vrouw naar kolonel Baden-Powell, die, dikwijls naar my wijzende, in het Engelsch met hem sprak on toen zei de kolonel, dat ik ook kon uitgaan. Ik kroeg myn bundeltje kleeren en kon gaan, maar was te verbiyd om iets van do zaak te be grepen. - Ik herinner mo maar drie doode Engelschen gezien te hebben. Iemand by het hospitaal, vroeg me nog naar u, meester, en vroeg, of u nog by Mafeking was(hy had ge hoord, dat u ook by Mafeking inhetboerenkamp was). Ik zei hem, dat u hier niet meer was.' Tot zoover het verhaal van oom Jan. Ik vermoed, dat die vrouw, die oom Jan lospleitto, Lady Sara Wilson kan geweest zyn ten minste ik herinner me, dat oom Jan eenige malen op wacht heeft gestaan by het hospitaal, toen zy daar opgepast word; zyn bedaarde en beleefde manieren hebben haar zeker getroffen en Lady Wilson heeft goede oogen, al ziet ze alles op zyn Engelsch. - In allen geval: God heeft hot vurige gebed van die bedroefdo weduwe gehoord en haar haar zoon teruggegeven. [Bovenstaande brief ging nog van een ander schrijven vergezeld, waarvan echter slechts do laatsto 10 regels in ons bezit zyn gekomen, daar de enveloppe zooals daarop was aange- gevon - door de censuur was geopend, die in den inhoud zeker aanleiding heeft gevonden het door ons niet ontvangen gedeelte van den brief midden in een zin af te scheuren, zoodat het verband met het daar voorgaande ontbreekt. Het eenige, dat bogrypelyk is, is het volgende: De Engelschen teruggedreven. Ze trachten westelyk om te trekken om zich by Plumer te voegen, die by Aasvogelkop i ügt. Eerstdaags ls hier een groot gevecht te wachtem BEn- Onder het Roode Kruis naar Zuid-Afrika. De terugtocht door den Vry staat. De „N. R. C." bevat van dr. Bierens de Haan een particuliere correspondentie uit Vereeniging (a/d. Yaalrivier), dd. 22 Mei, waaraan het volgende eerste gedeelte is ont leend: Droevig, bitter droevig is het stuk geschie denis geweest, dat wy in de laatste weken hebben medegeleefd. Aanvankelijk scheen het, alsof de Boeren zich hersteld hadden van den moreelen schok, dien Bloemfontein's inneming had teweeggebracht. Het front werd opnieuw gevormd, een deel der Yrijstators zocht do oude commando's weer op, na huisgezin en have in veiligheid te hebben gebracht; een aantal vreemdelingencommando's werden uit gerust, een nieuwe, meer aanvallende tactiek zou worden gevolgd. Terwijl de vijand te Bloemfontein uitrustte van de zware vermoeienissen, werden met groot beleid de zuidelijke commando's uit Colosberg, Stormberg, enz. binnen onze linie terugge voerd; door don dood van Joubert werd de jeugdige, intelligente, doortastende Louis Botha naar voren gedrongon en tot waarnemend commandant-generaal benoemd. Alles scheen te wijzen op oen nieuw tydperk van krachtige actie; helaas, het noodlot he6ftanders gewild; de generaals lieten den tyd met delibereeren en plannen maken verloren gaan; de onder linge oneenighoid ontaardde door het langdurig stil liggen voor Brandfort in twisten, en de nieuwe vechtwijze werd alleen door de beide De Wets en De Villebois in practykgebracht; bij do eersten met schitterend succes te Sannah's Post, waarbij als een der weinige slachtolfors onze militaire attaché luitenant Nix viel, en Reddersburg; bij deze laatste met het ongelukkig gevolg van gebrek aan terreinkennis, die leidde tot den dood of gevangenneming van den aanvoerder en een aantal zijnor dappore volgelingen, waaronder veel Hollanders. Door het dralen van ver sterkingen moest ook Christiaan De Wet do benarde Brabant's Horse vrijlaten, en ging een kans teloor, die niet licht zou weder- keeren. Intusschen werd generaal Philip Botha, van het Kroonstad-commando, het wachten moede en trachtte tot daden aan te sporen; zijn broeder Louis kwam over uit de Biggars- bergon om aan zijn woord klem bij te zetten. Philip Botha heeft zijn uiterste best gedaan, hij trachtte door uitgebreiden patrouilledienst do bewegingen van den vijand, die zich tot den aanval van onze posities ter zijden van Brandfort gereed maakte, te bespieden; hij bracht zyn menschen weer in aanraking mot don vijand om hen weder aan het vuur te gewennen; slechts enkelen werden gewond, en toch was het alsof do veerkracht by do Vrystaters was gebroken. Don SOsten April violen de Engolschen onze stellingen by Thoebakop aan, maar niet tegenstaande hevig groot en klein vuur be hielden wy zo. Den volgenden dag geraakte men handgomoon en togen den middag was de terugtocht der Boeren in vollen gang, een gang, die niet meer te stuiten was, niettegen staande het manmoedig gedrag van Hollanders en Duitschors, die onder den Russischen kolonel Maximof stand hielden tot het laatst, wat velen hunner met den dood of wonden bekochten. Maximof zelf, door drie kogels gewond, laat zich het bloedend hoofd ver binden om verder to schieten, totdat do derde wond hem buiten gevecht stelt; wat hem niet belot op zytfpaard te springen en weg te ryden. In de overtuiging, dat er nog verdere hulp noodig was, wilde ik de terugtrekkende Boeren niet volgen en viel met myn veldambulance in handen der Engelschen, terwyl dr. Jurriaanse (die op eigen gelegenheid uit Holland is uit gekomen) reeds vroeger op het slagveld ge vangen was genomen, nadat hy zich onder een hevig geweervuur kranig had gehouden en zgn hulp aan gewonden was blyven ver- leenen. Hy werd met een konvooi gewonden naar het naby gelogen Thabanchu gezondou en eenige dagen later vry gelaten. Inmiddels waren onze gewonden krygsge vangen gemaakt; op myn protest werd ik den volgenden dag weder in vryheid gesteld en onder geleide naar de voorposton terugge bracht. Overigens had ik over de behandeling niet te klagen, myn personeel en materieel werden zelfs niet aan visitatie onderworpen, noch onze Roode-Kruis-passon nagezien; ja, de kolonel van Kitchener's Horse, wien ik clementie voor eenige achtergebleven vrouwen verzocht, verklaarde, dat geen Engelsch officier er aan dacht ook maar het haar van een Boerenvrouw te krenken. Jammer, dat de ervaring my later geleerd heeft, hoeveel waarde mon aan dergelyke verklaringen moethechten. Van den Thoebaslag dagteekent het ongeluk Philip Botha trachtte door een geforceerden nachtmarsch de Engelschen te keeren en met onze menschen Piet De "Wet te hulp te komen by de Tabaksbergenontijdig liepen de Boeren ook hier uit hun stellingen. Wy moesten hier de eerste vluchtschotwonden aanschou wen, niet meer die manlyke borstwonden van vroeger, doch thans die verwytende wonden in rug of kuitl En zoo ging hot verder, telkenmale in wydo uitbuiging retireerendo, al maar pogend opnieuw stelling te nomen, na weer tot staan te zyn gekomen. By al dit vermoeiende trekken werden de burgers mismoedig on afgemat, evenals de paarden en trekdieren, die gelyk de menschen veel werk en weinig voedsel kregen. Den 6den Mei moeston wy onze mooie positie langs de Yetrivier opgeven, daar de Engelschen by Winburg onze linie gebroken hadden. Dr. Koster, die te Winburg opnieuw eon hospitaal had ingericht, werd gevangen, en moest by gebrek aan trekdieren, die hem ontstolen werden, bykans al zyn materieel in 's vyands handen achterlaten. Korkolyko Berichteiu Academ ïenicuws. Bodegraven: Op Zondag 1 Juli a. s., des morgens te tien uren, zal in de Evangelisch- Luthersche Gemeente alhier optreden ds. Chr. Plaat, predikant te Rotterdam. Oude-Wetering: Bemonstr. Kerk. Zondag-voorin, te tien uren, ds. C. D. Sax Jr., to. Boskoop. Lelden: Geslaagd zyn: voor het candl- daats-examen in de geneeskunde de heer W. H. Teupken; voor het candidaats-examen in de rechten de heer J. P. C. Yan Over- straten; voor het arts-examen 1ste gedeelte de heeren P. Yarekamp en J. H. Yan Veen. Groningen: Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, na het verdedigen van Stellingen, de heer J. J. Boerma, geboren te Bedum. Na het verdedigen van het proef schrift: „Een geval van Leukaemie" tot doc tor in de geneeskunde de heer W. G. Red- dingius, arts, geboren te Ten Boer; tot arts do hoor J. W. H. Nanninga, cand.-arts,. gob. te Yeendam. Geslaagd is voor het arts-examen, 1ste gedeelte, de heer A. Mol, cand.-arts, geb. te Dodomsvaart. Marktberichten* Leidon, 28 Juni. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stioren 36 stuks/48 a ƒ265. Kalf- en Melkkoeien 138 stuks ƒ110 a ƒ265. Vorekooien 62 stuks ƒ91 a ƒ210. Vette Ossen en Koeien 130 stuks ƒ120 a ƒ252. Graskalvoren stuks a Kalveren (vette) 08 stuks 28aƒ 70.— Kalveren (magere) 47 strike ƒ4.50— a ƒ18.—. Hamels (vette) stuks a Hamels (magere) stuks a vSchapen (vette) 623 stuks 16.— a 31.—. Schapen (weide) 242 stuks ƒ12.a ƒ20.Lammeren-(magere) 631 stuks ƒ8.a ƒ13.Varkens (magere) 85 stuks ƒ14.u 25.Varkens (vette) stuks a per KG. Varkens (biggen) 201 stuks 4.a ƒ13.Paarden 5 stuks 90 a 160. Veulens stuk a Bokken of Geiten 4 stuk9 ƒ2.50 a ƒ6.—. Ter markt aangevoerd 366 runderen, 135 kal veren, 865 schapon, 531 lammeren, 86 varkens, 201 biggen, 5 paarden, veulen, 4 bokken of geiten. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 87 partijen. Besteed werd voor Goudsche Kaas van 18.tot ƒ28.60, Derby-Kaas van tot Leidsche Kaas de 160 KG. tot Edammer Kaa9 2de qual.tofcƒ Aan de Stadswaag gewogen 78 partijen, 3869 stuks, wegende 23580 KG. Utrecht, 29 Jnni. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 85 wagens, te zamenwegendo 21250 K.G. Prijzen waren: 1ste qual. 24.aƒ26. 2de qual. 22.— a ƒ23.50, zwaardere 27 nƒ28 per óu kilo. Handel matig. Op de aardappelenmarkt waren aangevoerd50 mandeu nieuwe aardappelen, die verkocht werden voor ƒ1.40 a ƒ2.60 per mand. Op de Kersenmarkt waren heden aangevoerd: 4 wagens kersen, te zamen 250 bennen, die ver kocht werden voor ƒ0 90 a ƒ1.25 per ben. iii<arlemmcruieor, 28 Juni. Op de heden te Hoofddorp gehouden wolmarkt waren aangevoerd 39 vachten wol, wegende 185 kilo. Hoogste prijs ƒ0.57-' per kilo. Dollt, 28 Juni. Aan de Stadswaag gewogen 728 achtsten en 46 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 15 020 kilogrammen. Prijs 42 a 52 het vierde, t'1.05 a ƒ1.30 het K.G. iioorn, 28 Juni. Kaas. Aangevoerd 364partijen, wegendo 123,243 K.G. Kleine 26.50, Commissie 24.50. Gemeenteraad van Katwijk. Vergadering van Donderdagavond te halfzeven. Voorzitter de heer T. A. O. De Ridder, Burgemeester. Do vergadering is voltallig. De notulen der vorige yergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt mededeeliüg gedaan van de volgende ingekomen stukken: Diverse missiven van Ged. Staten, daarby goedgekeurd terugzendende kohier wegens belasting op de gebouwde eigendommen en belasting op de honden, besluit model C tot toevoeging begrooting 1899, verkoop grond aan A. Kruyt, 2de suppletoir kohier hoofdei, omslag. Alle voor kennisgeving aange- nornon. Verslag van de openbare gezondheidscom missie over 1899, als voren. Reclame van J. H. Smit, deurwaarder Ryks directe belastingen, tegen aanslag H. O. Geronvoyeerd naar B. en W. ten fine van advies. Kennisgeving van dr. Von Wedel, dat hy van de afwyzende beschikking op zyn reclame H. O. by Ged. Staten in beroep is gegaan. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van C. Geervliet, om restitutie van betaalde hondenbelasting over 1899waar by onderzoek is gebleken, dat reclamant's vaar tuig, waarop de hond gehouden wordt, ge durende 1899 niet binnen de gemeente is geweest, wordt besloten terugbetaling tever- leenen. Verzoek van N. Verkaik om afschryving hondenbelasting 1900; besloten i/i afschryving te verleonen. Schryven van de Holl. IJzoren-Spoorweg- Maatschappy, daarby mededeeling doende, dat bezwaren van technischon aard beletten het spoor langs het Overryn in verbinding te brengen met de nieuw in aanbouw zynde baan aldaar, zoodat het laten liggen van het bedoeld spoor doelloos is. De Raad, overtuigd van het grooto nut, dat dit spoor heeft by het lossen on laden van aardappelen, enz. voor verzending, betreurt, dat het niet kan blyven liggen, doch moot er zich by neder leggen. Model B aanvulling begrooting en voeren rechtsgeding contra J. Van As, verzoek van J. A. De Best to Katwyk-aan-Zee, daarby in koop vragende een strookje gemeentegrond aan de Paul-Kruger-straat in verband met een goede rooiing. Besloton die gronden af te staan tegen 2.60 per M2. vry geld. Verzoek van J. v. d. Plas Lz. te Katwyk- aan-Zee, daarby in koop vragende 16 M2. gemeentegrond, liggende aan de Liersteeg, en geheel ingesloten door particuliere erven; besloten naar de ligging dezer gronden oen onderzoek in te stellen en waüneer ze niet voor den openbaren dienst bestemd zyn aan verzoeker af te staan voor 2 per M1. vry geld. Komen in behandeling missiven van Ged. Staten, terugzendende besluiten in de vorige vergadering genomen, tegen de goedkeuring waarvan bezwaren bestaann& toelichting van den Voorzitter, wordt door verbetering aan de bezwaren van gemeld college te gemoet gekomen. Na behandeling van nog enkele punten, welke morgen zullen worden vermeld, was by de gebruikeiyke rondvraag do heer Van Mels de tolk der vergadering om deelneming te betuigen in het overlyden van den broeder des Voorzitters, wiens verlies hem ongetwyfeld zeer zal hebben getroffen, maar ook hem geluk to wenschen met hot voorgenomen huweiyk zyner derde dochter, terwyl de heer v. d. Gugten er op wees, dat de vleugel by de Mallegatsbrug is verdwenen, waartegon de Voorzitter de toezegging deed een onderzoek te zullen instellen en zoo spoedig mogeiyk daarin te voorzien, waarna de vergadering wordt gesloten. Telegrammen. LONDEN, 29 Juni. (R. O.) De „Daily Telo- graph" ontvangt uit Pretoria dato 28 dezer het bericht, dat de Boeren na drie dagen stryds ten oosten van Silverton met generaal French op den linker-, generaal Hamilton op den rechtervleugel en de elfde divisie in het centrum, in oosteiyke richting wegtrokken, de spoorweglyn naar de Delagoabaai volgende. De onlusten ln Cliino. BERLIJN, 28 Juni. (R. ODe chef van het Duitsche eskader meldt van 25 dezer uit Taku: By het ontzet van Tientsin door de ver bonden troepen op 28 Juni zyn van het Duitsche detachement zee-soldaten gedood luitenant Friedrich en 10 man, gewond 20 man. Het detachement vocht acht uren. SHANGHAI, 28 Juni. (R. O.) Men verzekert uit goede bron, dat de onderkoning van Ranking de opdracht ontving, onmiddeliyk den consuls alhier te doen weten, dat de ge zantschappen van Peking in veiligheid zyn en bezig met het ontworpen der vredes voorwaarden. LONDEN, 28 Juni. (R. O.) In het Hooger- huis zoide lord Salisbury: Yoor zoover wy weten, is admiraal Seymour ontzet en veilig. "Wy weten niets van Macdonald of de andere gezantschappen, maar er is reden om te hopen, dat hun geen geweld is aangedaan. In het Lagerhuis zeide de onder-minister Brodrick: De ingekomen berichten laten geen twyfel, dat Seymour's 6trydmacht is ontzet en naar Tientsin is teruggekeerd. Hy had een klein arsenaal ten noorden van Tientsin bezet, en had dringend hulp noodig, daar hy 40 dooden en 70 gewonden had verloren. De vreemde nederzetting te Tientsin is van 18 tot 23 Juni gebombardeerd; de aangerichte schade is betrekkeiyk gering, behalve in de Fran6che concessie-gebouwen, die ernstig ge leden hebbeD, en het Britsche consulaat, dat geducht beschadigd is. De Britsche verliezen bodragen 4 dooden en 60 gewonden. De ver bonden troepen to Taku en Tientsin zynaan- zieniyk versterkt, maar wy weten niet, wat de commandanten voornemens zyn te doen. TSJIFU, 28 Juni. (R O). Admiraal Sey mour bevindt zich thans te Tientsin. Alles is daar wel. De vreemdelingen, te Tientsin woonachtig, leden weinig onder het bombardement. SHANGHAI, 28 Juni (R. O.) Do comman dant van het Engelsche oorlogsschip „Aurora" acht het zyn plicht bekend te maken, dab het aan de Russen te danken is, dat er nog iemand in Tientsin in leven is. LONDEN, 28 Juni (R. O.) Reuter's bureau verneemt officieel, dat er reden is te gelooven, dat de buitenlandsche gezanten te Peking den 19den Juni hun paspoorten ontvingen. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de onderkoning van Nan king aan den dienstdoendon consul to Shanghai' seinde, dat hy den 25sten Juni hot volgende keizerlijke bericht ontving De gang van zaken aan de buitenlandsche legatios te Peking is' niet gestoord. De gezanten worden op alle inogelyko wyzen beschermd door do keizer-1 ïyke regeering. ROMÉ, 28 Juni. (R. O.) Do Kamer hoeft den heer Villa gekozen lot voorzitter. LEIDEN, SO JTuui. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 15° C. 59° Fahr.heit, hodenmorgen om 8 uren 153 C. 69° F., 's middags om 12 uren 21.5° C. 70.7° F., 's namiddags om 4 uren 23"-' C. 73.4° F. De heer W. P. Mulió alhier is met zyn reddingsvaartuig „Wilhelmina" in den afge- loopen nacht te twee uren van den Hoek van Holland vertrokken, op weg naar Parys. De „Vereeniging voor Hooger Onderwys op Gereformeerden Grondslag" vierde gisteren haar twintigjarig bestaan te Haarlem in hot „Brongobouw", waar ook de jaarvergadering werd gehouden. De leiding der vergadering was opgedragen aan den hoogleeraar dr. W. Geesink. Deze behandelde in de eerste plaats de vraag: Is overeenstemming tusschen weten schap en religie mogeiyk? in de tweede plaats Hoe is deze overeenstemming te verkregen? en eindelyk: Hoe zal het middel, om tot •overeenstemming te komen, moeten worden toegepast? Daarna werden vorschillonde huishoudelijke werkzaamheden afgedaan, en vervolgens aan prof. Woltjer hot woord gegeven om te spreken over „De toekomst dor literarische faculteit der Vrye Universiteit". Spreker weos er opdat de taak dier facul- te;t is: lo. het helpen in do studiön van, juristen en theologen; 2o. het mede-arbeiden in het zendingswerk door do studio van taai,- land en volk onzer Indische bezittingen;1 3o. het vormen van leeraren; en 4o. het; medewerken aan de uitbreiding der wetenschap; op den grondslag der Gereformeerde be-j ginselen. Aan de discussie over dit referaat nam Sselj dr. A. Kuyper, die de positie der literarische'; faculteit besprak, en meende, dat vooral de' studie dor historie en der wysbegeerte met! ornst ter hand moest worden genomen. Prof. "Woltjer repliceerde en lichtte zynj meening nog nader toe. Als bestuurslid is herkozen do hoer S. J. Seefat; als plaatsvervanger do heer dr. Th. G. Den Hou ter, te Leiden. In de meeting, te twee uren gehoudens- trad prof. mr. Fabius op met een rede over) „Het rechtsgeleerd onderricht aan de openbartlj hoogere scholen." Ook deze meeting was zee* druk bezocht. fj By koninklijk besluit van 27 dezer ia benoemd tot president der Nederlandsche^ Handolmaatsohappy, met ingang van 1 JulL' de hoer B. Heldring, thans directeur der Maatschappy. j ADVERTENTIES'. Geboren MARIA ELIZABETH, Dochter van5623 6 A. J. HUISMAN en C. A. A. HUISMAN—Michel. Leiderdorp, 28 Juni 1900. Heden overleed, zacht en kalm, na een ziekbed van 5 maanden, op byna zestig-jarigen leeftyd, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Broeder, Behuwd- broeder en Oom, de Heer PAULUS JOHANNES DE WILDE. 6610 12 Uit aller naam: Wed. P. J. DE WILDE - M. Monshouwer. Leiden, 27 Juni 1900. (Hooigracht 57.) Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de betuigingen van deelne ming, ontvangen by het overlyden van onzen Vader en Behuwdvader den Heer A. C. VAN WIJNGAAR DEN, betuigen wy onzen dank. J. C. MARIS Van Wijngaarden. Klundcrt, C. W. MARIS. A. L. M. BOSCH, Van Wijngaarden. s-QravenhageDr. C. P. C. BOSCH. RotterdamMr. P. J. VAN WIJN GAARDEN. A. F. M. VAN WIJN- 6627 15 GAARDEN-Boot. JL>ienstl>ocle. Gevraagd Aug. of September: eene flinke, eenvoudige RIESTST- BODE, netjes in haar werk, tegen hoog loon. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven Bureel van dit Blad No. 5632. 8 Op een Fabriekskantoor alhier kan geplaatst worden: een fatsoenlijke 14 a 16 jaren oud; goed lezen, reke nen en een vlugge, nette hand schryvende. Met zelf geschreven brieven zich aan te melden onder No. 616 aan YTSMA's Boekhandel, Breestraat 156, Leiden. 561110 Op netten stand terstond to huur: met Kost en Bediening. To bevragen onder No. 5621 aan het Bureel van dit Blad. 6 Aanbieding gevraagd van Winkelhuizen, op goeden, druk ken 8tand te Leiden. Off. ingewacht aan het Bureel van dit Blad onder No. 6638. 8 SffeemT a ctepoi>üo voot £ot(cn en Zangen Utmt/'n. 7120 9 Roomboter, 1ste qual iteit, rood étiquet 65 ets. 2de blauw GO Keukenboter 50 Bacteriênvrije Zoetemelk 000 gr. tl. 10 idem Uaivetten-Melk 1000 gr. 11. 8 Filiaal: Korcnbrugstccg 3. 6635 14 6634 18 per stuk 25 Conts. 25 Cents per stuk. N. RIJN 53. 6637 17 3 a 4 €ts. por Kilo, Snijboonen, Prinsessenboonen, Tuinpeulen en Doperwten en alle jonge Groenten. Verkrijgbaar by 5636 10 ff. DOLSTO, CririieivijiisleEg Ka.7. I CM cm,

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3