Bloedreinigififjs- en Laxeermiddel Te Oudepekela heeft de sigaren maker Z. zjjn kameraad, zekeren G., in een 'twist met een scherp voorwerp een levens gevaarlijke snede in de zijde toegebracht, Zijn toestand is hopeloos. Aan den voormaligen stoker der marine D. v. cL Brugge, te Helder, die op 28-jarigen 'leeftijd ten gevolge van een bloed spuwing als ongeschikt voor den dienst werd ontslagen en over wiens adres, houdende verzoek om pensioen, 4 April jl. door de Tweede Kamer beraadslaagd werd, is sedert een jaarlyksche gratificatie van ƒ200 van rijkswege toegekend. Van deze som zou de man, wiens gezondheid geknakt is, met zijn gezin niet hebben kunnen leven. De Tweede- Kamer-loden hebben nu uit eigen fondsen daar aan 250 jaarlijks toegevoegd, welke 6teun met groote dankbaarheid door v. d. Brugge is aanvaard. De weduwe Sluiter, te Nieuwe- schans, heeft Zondag onder zoor veel blijken van belangstelling haar lOOsten verjaardag gevierd. Uit tal van gebouwon wapperde de driekleur. Het oudje deed een kleinen rijtoer door het dorp. Gistermiddag ontlastte zich boven Apeldoorn een hevig onweder. De bliksem sloog in de schuur van den land bouwer R. Klopman, in de buurtschap Uchelen, waardoor deze totaal afbrandde. Eonig pluimvee en een party eikenschilhout werden mode een prooi dor vlammen. De man, die te Enkhuizen van het havenhoofd in zee is geraakt en ver dronken, was een scheepslosser, die misbruik maakte van sterken drank en zich vermoedelijk van het leven heeft willen beroovon. Te Mülheim aan den Rijn brak Zaterdagmiddag, nadat het geregend had, een orkaan los, die over het noordelijk gedeelte der stad trok en aan verscheidene huizen schade toebracht. In eon fabriek aan de Berliner- strasze werd een hooge schoorsteen omgewor pen, aan enkele deelen dor kazerne stukken van daken afgeslagen on op eon fabriekster rein in die straat is eèn gebouw gedeeltelijk vernietigd. Van talrijke huizon sloegen de daken af. Ook menschen zijn er by omgeko men. Iets naders daaromtrent is nog niet bekond. Van een huis van vier verdiepingen woei de halve zygevol in en in de troponfabriek worden verscheidene werklieden door neer ploffende steenen gekwetst. Een afdeehng landweermannen, die op de plaats van de ka zerne aan hot exerceeron was, moest plat op den buik gaan liggen, om niet weg te waai- on. Traiis vaal en O ranje-'Vrijs! aak Hot Transvaalcomitó te Batavia heeft heden in de kas der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Yereeniging een vierde storting gedaan, thans van 6000. Hiermede hebben de bydragen uit Ned.-Indiö hot cijfer van f 100,000 be reikt. [tl bl.) Harktbe richten. Rotterdam, 26 Juni. Vee. Aanvoer 21 Paarden, Veulen, Ezel. 808 magoro Kuuderen, 665 vette Runderen, 200 vette- en gras kalveren, 138 nuchtere Kalveren, Schapen of LatnmoreD, 1 Varken, 199 Biggen, Bokkea of Geiten. Mou notoert: Vette Runderen 1ste qual. 68 a 2de qual. 62 a 3de qual. 60 a cents, Ossen l8te qual. 68 a 2de qual. 60 a 3de qual. 66 a cents. Stieren isto qual. 60 a 2de qual. 40 a 3do qual. a cents. Kalveren lste qual. 85 a 2de qual. 75 a 60 cents, alles per KG. Handel traag. Melkkoeien ƒ230 a 1160, Kalfkoeien ƒ210 a ƒ170, Stieren ƒ100 a 80, Pinken 86 a 45, Graskalvcren 50 a ƒ30, Vaarzen ƒ120 a 90, Paarden 90 a 35, Hitten a Ilandel zeer goed. Boter. Aanvoer: 103/8 en 67/16 ton en 596 stukken van Vt kilo. De prijzen waren als volgt: lsto qual. f 48, 2de qual. f 44 eu 3de qual. 40. Voor stukken van l/s kilo werd 65 a 60 ets. betaald. Bodegraven, 26 Juni. Kaas. Aangev. 362 wagens, te zamen 21025 stuks, wegende 96938 KG. Prijs lsto soort Goudsche 27.— a zwaardere 28.— a 2de soort 22.— a ƒ23.50 Derbykaas, prijs lste soort ƒ27.25 a 2de soort ƒ22.50 a Edammer Kaas, prijs lste soort ƒ26.a 2de soort 20.a ƒ22.50, wagens Leidscho Kaas, a het schippond. Handel vlug. VEE. Aangevoerd: 1 nuchter kalf, 4 paarden, 60 lammeren, 41 biggen. Alkmaar, 25 Juni. Vee. Koeien per K.G. ƒ0.52 a 0.62. Vette Kalveren 35 a 82; idem per K.G. ƒ0.60 a ƒ0.70; nuchtere idem 8.a 16; Schapen 24.— a 30.—; Lammeren a vette Varkeus per K.G. ƒ0.40 a ƒ0.43, magere idem ƒ13 a 16. Londen, 25 Juni. Ter Veemarkt zjjn aange voerd: Runderen 900, Schapen en Lammeren 8000, Kalveron Varkeus Prijzen beste Runderen 3.4 a 4.9, Schapen en Lammeren 3.2 a 6.4. Rotterdam, 25 Juni. Granen. Bij redelijken aan voer is Witte Zeeuwsche, Vlaamsche en Over- maassche Tarwe 40 cents hooger botaald. Rogge als voren. Winter- en Zomergerst alsmede Haver onveranderd. Witteboonen hooger en Bruineboonen lager verkocht. Blauwe Kookorwten prijshoudend. Kanariezaad onveranderd. Buitenlandsche Granen algemeen hoogor. Witte Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Tarwe ƒ6.a f 7.20, Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche Rogge ƒ5.a f 6.Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst 4.— a 4.75, dito Zomer gerst 4.a ƒ4.75, Haver 3.25 a 3.75, Paarden- Doonen a/ Witteboonen ƒ11.a 11.25, Bruineboonen ƒ7.a ƒ7.60, blauwe Kookerwten ƒ7.50 a ƒ8.—, Kanariezaad ƒ6.a ƒ7.50. Als volgt is verkocht: Amerik. Mixed Mais van zolder ƒ118 a ƒ120, dito dito uit lichter ƒ116 a ƒ117, dito dito uit zeeboot ƒ114 a ƒ115, alles per 2000 kilo, vrij aan boord. Meel vorkeerdo de afgeloopen week in zeer vaste stemming. Noteeringen aagelijks hooger, en werden die aanvankelijk niet, later toch wel ingewilligd. Op verdore ongunstige oogstberichten werd meel heden tor beurze opnieuw 0.25 hooger betaald mot redelijken handel. NOTEERINGEN. Prima qual. inlandsch lste quahteit Prima lste lsto 2de Prima aate Fransch Duitsch .ƒ11.75 a ƒ12.50 10.75 11.50 10.76 11.26 - 9-76 10.25 Belgisch 12.25 ,11.26 12.50 11.75 Extra puike qual. Hongaarach 15.16.— lete 13.'14.25 2de Prima Amerikaansch Patent 11.60 12.— lste qual. la Bakers 9.25 ,10.— 2de 2a 8.- 9.- Sde Zeeuwsche Tarwebloem. Zeeuwsch Tarwemeol Fransche Roggebloem V"ita°h* - ,10.—.,11.- Inlandsoha 10.25 ,11.76 Do oorlog tusscJion Engeland on Transvaal. Ondanks de zoogenaamde insluiting van de Boeren in den Oranje-Vrystaat, geven zy den stryd niet op. De laatste tooneelen van hun bedryvigheid zyn afgespeeld by Honigspruit, ten noorden van Kroonstad, aan den spoorweg, en by Winburg, het eindpunt van een zyiyntje van den spoorweg van Bloemfontein naar Kroonstad. By Honigspruit hebben zy volgens een telegram van lord Roberts drie viaducten in brand gestoken, voordat er versterkingen aankwamen. De Eügelsche troepenmacht schijnt daar niet te hebben kunnen beletten, dat de plaats aangevallen en niet onbedui dende schade aangericht werd. By Winburg hebben de Boeron tegen de Engelschen onder generaal Clement gevochten. Lord Roberts zegt, dat de Boeren met verliezen terugge slagen zyn. Gewoonte is tegenwoordig, dat de verliezen der Engelschen eerst later ge publiceerd worden. En dat is werkeiyk ook nu het geval, geiyk blykt uit hot telegram van Kaapstad, waarin tevens wordt medegedeeld dat het paarden- commando van den overal tegenwoordigen De Wet weer zeer druk in de weer is. Dit telegram is van zeer veel belang. Het andere feit van belang is, dat er geschermutseld is ten zuidoosten van Pretoria, op enkele kilomoters afstand van Lord Roberts' hoofdkwartier. De correspondent van de „Daily News" te Pretoria seinde trouwens reeds den 20sten: „De Boeren treden in het oosten weer aanvallenderwys op. Gisteren tastten zy een cavaleriekamp te Kameeldrift aan de Pienrisrivier aan. Het schieten duurde verscheiden uren totdat de vyand verdreven werd. Generaal Botha lokt een slag uit of hij is verplicht nog weer stand te houden, omdat de terugtocht naar Middelburg moeiiyk is. De toestand is zoo in elk geval gunstiger voor ons dan vervolging in een zoo moeiiyk terrein." De opstand in het Britscho gebied zoo wordt don 24sten naar Kaapstad geseind is, wat het gedeelte noordeiyk van de Oranje rivier betreft, gedempt. Het commando van Do Villiers met 220 man, 280 paarden, 18 wagens, 260 geworen en 100,000 kogels is te Blikfontein aangekomen en heeft zich daar aan generaal Warren overgegeven. In het commando bevinden zich zes aanvoerders der opstandelingen. Een voor de Engelschen on aangenaam „maar" is, dat De Villiers zelf met een kleine afdeeling oostwaarts getrokken is, waaruit zou kunnen volgen, dat wat te voorbarig gesproken is van een opstand, die „gedempt" is. Lord Methuen stelt alle pogingen in het werk iets te weten te komen van de rest van het 13do bataljon Yeomanry, waarvan hy oen gedeelte vond, toen by 1 Juni te Lindley aankwam. Aan generaal Bulier werd inmiddels by de bezetting van Standerton op Yry'dag meegedeeld, dat 600 Yeomanry eu 150 Hooglanders in den Vry staat gevangen genomen door de stad gemarcheerd waren onder Bóeren-geleide. Men denkt, dat dit de mannetjes van het llde bataljon Yeomanry zyn, die by Machaodorp gevangen werden gomaakt. Andries Cronjó zoo werd Vrijdag uit Pretoria geseind - heeft zich overgegeven. Volgens de „Daily Mail" zal het Engelsche leger ook na den oorlog in Zuid-Afrika in khaki gekleed biyven gaan. Slechts des Zondags en by feosteiyke gelegenheden zullen de tot voor enkele maanden dienstdoende roode uniform en de andere bekende bonte uniformen aangetrokken worden. Zy zullen zelfs nog meer versierd worden dan voorheen en wel met het oog op de wervingsergeanten, die andors meer moeito zouden hebben hun beroep met goeden uitslag uit te oefenen. Weer is een schip met duizend Spaansehe muilezels van Gibraltar naar de Kaap ver trokken. Zulke zendiDgen en het gedurig uit sturen van aanvullingstroopen uit Engeland zyn niet juist te rymen met de berichten alsof de Engelschen den oorlog ten einde zien loopen. De eerste minister van Natal hoeft zoo blykt uit een uitvoeriger telegram dan eerst gemeld werd omtrent den Nederlandschen spoorweg alleen gezegd, dat de Engelsche regeering goed zou vinden, dat hetNatalsche spoorbe8tuur de lyn naar Johannesburg en Pretoria zou dryven. Wat er later met den Nederlandschen spoorweg zou gebeuren, moest Chamberlain beslissen. Verder zeide de minister, dat er voor. het byzondere hof, dat over de rebellen zou zitten, een rechter uit Engeland overkomt. De minister zou ook gaarne het district Weenen door bevloeiing vruchtbaar willen maken en het land voor een kleinigheid verkoopen aan Engelsche soldaten, die zich daar willen vestigen. In Kaapstad is bericht ontvangen, dat de Boeren onlangs by Zandrivior een trein namen, die 2000 mailtasschen vervoerde met corres pondentie voor lord Roberts' troepen. Twee mannen van het Post Office Corps werden doodgeschoten en twee gewond, terwyi de trein zooveel mogeiyk beschadigd werd. Een waarde aan postzegels van 4000 pd. st. viel daarby den Boeren in handen. ----- Generaal Baden:Powell zal zyn herinneringen aan het beleg van Mafeking niet te boek stellen, ten einde den „Morning-Post"-correspondent, majoor Baillie, wiens boek over deMafeking- dagen ter perse is, geen concurrentie aan te doen. Uit de Zuid-Afrikaansche Mail In een particulier schry ven van een vroegeren Leidonaar uit Transvaal, lezen wy o. a. het volgende: Ik wensch van harte, dat de Boeren het winnen, doch ze zyn niet wat myn harteiyke, enthusiastische en eeriyke oud-landgenooten denken. Er zyn nog van die typen, zooals Lion Cachet ze beschryft, maar op do duizend één enkel. Het is geen kunst om van enkelen een mooi gebed oi een dappere daad op te schryven, meer inkt zou het eischen al den hoogmoed, omkoopery, lafheid, afgunst, onder- kruiperij, domheid, verachting van uitlanders, enz. enz. van de meeaten te beschryven. Waariyk, ik acht mfin eenvoudig klompje menschen, waaronder ik woon, des te hooger, naarmate ik meer en meer gezien heb, dat zulke eenvoudige, eeriyke en vrome lieden eigeniyk zoo schaars zyn. Hoe bitter moet het voor een man als Paul Kruger zyn, zyn volk zoo te leeren kennen. Ook het verlies van den edelen generaal Joubert zal hem zwaar gevallen zyn. Wat generaals betreft, laat de menschen toch ophouden met die dwaze ver eering van den gevangen Cronjé, die zoo prachtig door zyn domheid en eigenzinnigheid en hoogmoed onze zaak in de war ge schopt heeft. Ik zie, dat men aan de goede trouw van Graaf Sternberg's berichten twflfelfc in zyn oordeel over Cronjé; hy schreef nog uiterst gematigd en vergoeiykend. Omtrent het beleg van Mafeking wordt in een particulier schryven van iemand, die op commando was, nog het volgende gemeld: Zondag 29 April. Vyf burgers wisten elf ossen van den vyand af te nemen. Het was voornameiyk een zekere Greyling, van Klein-Marico, die de beesten byjoeg en de kaffers verdreef; later, toen hy verder van den vyand was, kwamen eenige andere burgers te hulp. Slechts een paar schoten werden op hen door den vyand gelost (het officieele rapport zegt: „onder hevig geweervuur", doch dit is een leugen, of wilt ge „foutief" evenals het bericht, dat in het gevecht met die 40 kaffers, de kaffers Lee Metford-geweren hadden, ze waren met Sneyders en oude Martini- Henri's gewapend). Dinsdag 1 Mei. Zeven kaffers poogden uit Mafeking in N. richting te gaan. Er werd op hen geschoten. Zes ontkwamen, maar de zevende werd neergeschoten. By hem vond men een postzak, die belangryke brieven bevatte. Kolonel Baden-Powell heeft eigen post zegels laten maken. In het midden zyn portret (by is in uniform), en er omheen siege of Mafeking". Uit de reeds geopende brieven blykt, dat gedurende de maand April 195 personen in Mafeking overleden; dat de nog levenden allen afgemat on ziek zyn, maar tot het uiterste zullen volhouden en vol goeden moed zyn. Het voedsel wordt schaars en bestaat hoofd- zakeiyk uit haver en paardenworst. Baden- Powell geeft aan Plumer den raad niet weer te trachten naar Mafeking te komen, voordat generaal Carlington met zyn hulptroepen nadert. De fabricage van bommen en amrnu- nutie wordt zooveel mogeiyk voortgezet. Ze gebruiken daartoe al het yzer, dat ze kunnen vinden, en ook de heele of gebarsten bommen, die de Boeren in de stad schieten. Tegen den 24sten Mei verwachten ze een groot ontzettingsleger. Reeds zyn by Kango een 1000 Engelsche ruiters. De koorts hoerscht erg onder hen, doch ze krygen nog steeds versterking uit het Noorden. Plumer is nu te Kango. De onderstaatssecretaris komt naar Mafeking om zich van den waron toestand om Mafeking op de hoogte te stellen. I>e onlusten in China. De poging, den 22sten ondernomen om Tientsin te bereiken, werd met eenige ver liezen opnieuw verydeld. De kapitein van het Amerikaansche oorlogsschip „Monocacy" geeft in eon telegram aan zyn regeering een verklaring van de groote moeilykheid om troepen naar Tientsin over te brengen. Het vernielen van een deel van den spoorweg en dan het gemis van machinisten, zyn de groot ste hinderpalen. (Zie de telegrammen.) In het gevecht van Vrydag by Tientsin is de tweede gezagvoerder van den Engelschen kruiser „Barfleur" gesneuveld. De verhezen der Europeanen moeten 800 dooden en ge wonden zyn Zaterdag heeft de Russische admiraal Hilde- brand uit Taku een gemengd corps van 4000 man gezonden, de eene helft uit Russen, de andere uit Japannere bestaande, ten einde de Europeanen in Tientsin te ontzetten. De Amerikaansche admiraal Kempff heeft aan zyn regeering te Washington geantwoord, dat te Peking 23 Amerikanen verbiyf hielden, terwyi er aan troepen lagen 80 Oostenrykers, 75 Franse-hen, 50 Duitschers, 99 Engelschen, 40 Italianen, 23 Japanners, 75 Russen en 58 Amerikanen. Den 24sten was geen bericht ontvangen van de ontzettingscolonne van Seymour. De Japanners verwachtten de komst van etteiyke duizenden soldaten. - Het Amerikaansche transportschip „Gram" wordt haastig te San-Francisco toegerust voor troepenvervoer naar Tsjifu. Den lsten Juli vertrekt het schip met 800 man, waarby een eskadron cavalerie en een bataljon mariniers. Tweede Kamer, Zitting van heden. Per telegraaf.) Progressie van gemeente-belastingen? Het debat werd heden voortgezet over art. 2 van het wetsontwerp, strekkende om art. 243 gemeentewet te wyzlgen in den zin van meer dere vryheid voor do gemeentebesturen om progressie toe te passen, doch tegen te gaan overmatige progressie. Daarop waren voorge steld de volgende amendementen: lo. van de heeron Fokker, Van Raalte, Willing©, strekkende om meer vryheid te geven aan de gemeentebesturen dan het ont werp aangeeft, door toe te staan indeeling der inkomens in klassen, door de beperking der progressie vast te knoopen aan een stelsel van dégressie en een andere regeling der pro gressie; 2o. van den heer Van Dedem? strekkende om de geleideiykheid van de progressie beter te doen uitkomen; 3o. van den hoor Rink,' strekkende om te laten vervallen den eisch dat de progressie by een belastbaar inkomen van zevenmaal het minimum van hot levensonderhoud op- houde; 4o. van den heer Veegens, om de inrichting der plaats der belastingen in hoofdzaak over te laten aan de gemeentebesturen behoudens de by de Grondwet voorgeschreven goedkeu ring der verordeningen door de Kroon op verslag van Gedep. Staten; 5o. van den heer Pynappel, om afwykingen van den regel te veroorloven voor bestaande verordeningen dio weinig afwyken van de nieuwe regelen. Door den heer Kuyperdie bezwaar had tegen het Regeeringsartikel en tegen alle amendementen, werd een nieuw amendement voorgesteld om te bepalen dat by schatting van het inkomen die deelen van het inkomen die voortspruiten uit vermogens van 13,000 en hooger op hun werkeiyk zuiver bedrag kunnen worden gebracht en de overige ge deelten met ten hoogste 25 pCt. kunnen wor den verminderd. Voorts om het maximum van heffing dor toenemingen te bepalem op tweemaal het percentage van een belastbaar inkomen gelyk aan anderhalf maal de som voor nood- zakeiyk levensonderhoud afgetrokken. De Minister van Binnenlandsche Zaken stelde, de amendementen besprekende, voorop, dat de Regeering alle elementen van twist uit haar voorstel heeft weggelaten en dat hy, destyds een onderzoek naar progressie be lovende, bepaaldeiyk zeide, dat van hem een op centenheffing op ongebouwde eigendommen niet te verwachten was, omdat hy overtuigd was, dat een dergelyko maatregel in de tegenwoordige Kamer geen meerderheid zou vinden. Vervolgens bestrydt de Minister allereerst de regeling der progressie van het amende ment-Fokker. Het amendement-Fokker geeft z. i. geen waarborgen tegen overdrijving van progressie en tegen te hooge heffing van de kleino vermogens. V»n alle amendementen is dat van de hoeren Fokker c. s. het minst aannemelyk voor de Regeering. Het pas ingediende amendement-Kuyper zal nader door de Regeering overwogen wor den. De Minister bestrydt voorts het amen- dement-Veegens, dat den minister een moeiiyk te vervullen opdracht oplegt. Tegen het amen dement-Rink heeft hy geen overwegend be zwaar, ook over het amendement-Pynappel c. s. laat de minister de beslissing aan de Kamer over, echter zich vryheid voorbehoudende voor de Regeering af te wyken van bestaande regels. Hy kan zich dus o. a. niet verbinden de belasting-vorordoning van Amsterdam vol komen onveranderd goed te keuren. Het amen dement-Van Dedem is z. i. het minst ingrypend. Na de pauze behandelde de Kamer hot voorstel der centrale afdeeling om a. s. Vrydag de Ongevallenwet in de afdeelingen te onder zoeken. De heer Van der Zwaag, die de behandeling achtte beneden de waardigheid der Kamer en als een voldoening aan een lastgeving der Eerste Kamer, die de vryheid van beslissing belemmert, stelde voor, de Ongevallenwet ook nog niet in het nieuwe zittingjaar to behandelen. De heer Lokman stelde voor, dadeiyk na de opening van hot nieuwe zittingjaar, te onder zoeken en de heer Kuyper in de laatste week van het loopende zittingjaar. De heer Troelstra verklaarde zich in het belang der arbeidersparty tegen uitstel, gelyk mede de hoeren De Klerk en Heldt. Het voorstel-Van der Zwaag werd ver worpen met 76 togen 1 stem. Hst voorstel- Lohman idem met 45 tegen 33 stemmen. Alzoo zal Vrydag het sectieondorzoek plaats hebben. RECLAMES, a 40 Cents per regeL Door meer dan dui zend aanzieniyke professoren en ge- neesheoren beproefd, voorgeschreven en aanbevolen I By het publiek sedert 15 jaren geliefd, als zffndo het beste, goedkoopste en onschadelijkste en verkozen boven Zouten, Droppels, Meng sels, Minerale wateren, enz., en zulke om hare aangename uitwerking. Vorkrygbaar in Doosjes 70 Cents in de Apotheken. Het étikot der echte Zwitsersche Pillen van Apotheker Richard Brandt behoort te dragen een wit kruis van den vorm zooals boven staand, op een rood veld. Slecht 3 Centen daags kost het gebruik. 5552 22 BUITENLAND. Dui töcli land. By gelegenheid "van het Gutenberg-feest gisteren te Mainz trok een schitterende histo rische optocht van 3000 man met 1000 paarden als hulde van de wereldliteratuur, den wereldhandel, de wetenschap en de kunst voorby het monument van den uitvin der. In den optocht waren wagens met groepen personen er op, die den tyd der Humanisten, de Hansa, Shakespeare, den nieuwen tyd, onz. voorstelden. De groothertog van Hessen en de kroonprinses van Griekenland woonden het feest by. Zaterdag was het een eeuw geleden sedert de bekende Duitsche tooneolspeelstor en 8chryfster Charlotte Birch-Pfeiffer geboren werd. Op haar graf te Beriyn werden talryke bloemstukken neergelegd, o. a. een van de vroegere actrice Frederike Gossmarm (thans gravin Rokesch-Osten), die ook velen onzer landgenooten o. a. als „die Grille", een van Birch-Pfeiffer's tooneelstukken, bewonderd hebben. De Duitsche keizer heeft den gezag voerder van de „litis", kapitein Lans, thans in de Chineesche wateren, de orde „Pour le mérite" verleend. Het besluit werd bekend gemaakt in de haven van Kiel, terwyi de talryke daar vertoevende vloot er door vlag- signalen moe in kennis werd gesteld. Groot*BritanDl8« Het Lagerhuis heeft het ontwerp betreffende den Au8tralischen statenbond by derde lezing aangenomen. T eleg rammen. LONDEN, 25 Juni. (R. 0) Lord Roberts seint heden uit Pretoria: Generaal Clements had gisteren een pe- vecht met een troep Boeren by Winburg; hy joeg hen met verlies naar den noorde- lyken oever van de Zandrivier. Hutton'8 bereden infanterie had gisteren met succes een schermutseling met Boeren- patrouilles, enkele myien ten zuidoosten van Pretoria. KAAPSTAD, 25 Juni RO.) Het commando van generaal De Wet is nog altyd zeer druk in do weer. Zaterdag sneed het een voorpost der Canadeezon af op den spoorweg tussclien Kroonstad en Honingspruit, viel een verschanst kamp der Shropsbires en Canadoözen te Honingspruit-station aan, onderschepte een' trein, welke naar het zuiden ging on troepen vervoerde, en brak den spoorweg in noorde- lyke en zuideiyke richting op. De uit do ge vangenschap ontslagen Engelschen van Water val verleenden hulp tegen het commando. Er ontstond een wanhopig gevecht, dat verschei dene uren duurde. Er kwamen versterkingen van Kroonstad. De Boeren trokken terug. Hot verlies aan Engelsche zjde bedroeg één officier en drie manschappen, die sneuvelden, één officier en zestien manschappen, die gewond-' werden. De onlusten in China. SIMLA, 25 Juni. {R. 0Waarschyniyk zullen cavalerie-versterkingen en een detache ment rydende artillerie naar China worden gezonden. LONDEN, 25 Juni. RO.) Commandant Bruce te Taku seint 24 dezer via Tsjifu; Tientsin vecht tot het uiterste sire's het ingesloten; alle pogingen worden gedaan oin de stad te ontzetten. LONDEN, 25 Juni. R0.) In het Lager-, huis zeide St. John Brodrick, dat er sinds 11. Vrydag geen bepaald nieuws was van Tientsin of van admiraal Seymour of van de gezantschappen te Peking. Wy vernemen, dat de poging, die op 21 dezer door A*meri-' kanen en Russen gedaan is om de gemeen-^ schap met Tientsin te openen, verydeld is door den tegenstand van een grooten troep, Chineezen. Sedert zyn de troepen te Hongkong gearriveerd; men gelooft, dat er 3000 Japan-' ners, 1000 Duitschers, 2000 Franschen zyn aangekomen of weldra zullen aankomen, maar1 wy hebben geen berichten van operation, die' sedert misschien zyn ondernomen. BERLIJN, 26 Juni. Wolff's Bureau ver neemt, dat, volgens een hedenochtend ont-j vangen telegram van deD Duitschen consul te Tsifu, admiraal Seymour op twintig kilometersj afstand van Tientsin met den gezant door Boxers en soldaten ingesloten is. Het hulp-, leger tot ontvangst van Seymour verliet den, 24sten Tientsin, nadat het bevrydingsleger van Taku den dag te voren des namiddags Tientsin is binnengetrokken. NIEUW-YORK, 26 Juni. (R. 0.) Volgens een telegram uit Tsjifu deelt de Amerikaan- echo admiraal Kempff mede, dat door de Japansche torpedoboot de tyding is ontvangen, dat het leger der verbonden mogendhedenl Tientsin is binnengetrokken na een gevecht, waarin de verliezen aan den kant der' Europeanen gering waren. De strijdmacht is daarop vertrokken om' admiraal Seymour bystand te verleenen. Volgens een gerucht uit Japansche bron ia Seymour gevangengenomen. De vreemde gezanten zouden Peking ver laten hebben onder geleide van Chineesche soldaten. Men weet niet waar zy zich thana bevinden. SHANGHAI, 25 Juni. RO.) Acht duirend soldaten der internationale strydmach, met inbegrip van twaalfhonderd Duitschers, land-/ den te Taku. Er wordt gemeld, dat de Russen den 22sten te Tientsin zyn teruggeslagen. Zy had-/ den 120 dooden en 300 gewonden. BERLIJN, 26 Juni. Het Wolfl-bureau ver-' neemt dat een telegram van den Duitschen, gouverneur van het pachtgebied Kao- Tschou van gisteren meldt, dat volgons j Chineesche bronnen de on tsettin gatroepen1 onder admiraal Seymour te Peking zyn aan-/ gekomen. LONDEN, 25 Juni. (R. O.) De Khedive van Egypte is nu aan de betere hand, er- worden geen bullotins meer uitgegeven. LEIDEN, 2D Jnul. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 15° C. 69° Fahr.heit, hedenmorgon oin' 8 uren 14.5° C. 58.1° F., 's middags om 12 uren 18° C. 64.4° F., 's namiddags om 4 uren 16° O. 60.8° F. Het nieuwe bestuur van hetDepartefiient Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, dat met 1 Mei by den aanvang van het maatschappeiyk jaar optreedt, hoeft zich geconstitueerd als volgt: S. Kutscb Lojonga, voorzitter; M. Van Kleeff, vice-voorzitter; mr. H. P. Berdenis van Berlekom, secretaris1 C. Gookoop, penningmeester; J. Francois,! dr. R. Horst en O. C. Tieleman. De gemeenteraad van Den Haag be-' noemde heden tot onderwyzer vierde klasse aan een openbare lagere school den heer J. M#j Mazurel, te Leiden. De heer Van Kol word heden in de Tweede Kamer van verschillende zyden gelukgeweuscht met het ontkomen aan den kogel, die in het treincompartiment, waarin hy reisde, doordrong. H. K. H. de Prinses Von Wied wordt' in begin September met familie te Scheve^ ningen verwacht. De Engelsche gezant, Sir Howard, is J gisteravond met zyn familie uit Duitschlanff j in Den Haag teruggekeerd. De politie te Schovoningen werd gister-1 avond gewaarschuwd, dat zich in het Hotel Witte brug een heer bevond, die zeer zonder- ling deed. Het bleek te zyn de heer J. B., chef van hot Bankiershuis L. te Rotterdam, die op j verschillende wyzen getracht had zich van het leven te berooven. Hy had zich verwondingen toegebracht j aan hais en polsen, probeerde daarna zich onder een electrische tram te werpen, terwyl. hy kiaarblykelyk reeds in het water had ge legen. Hy werd naar het gemeenteziekenhuis' vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3