Juni. A*. 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. VERBROEDERING. r. rëS7i DAG-BIAD. PRIJS DEZER COURANT:» Voor Lelden per 3 maandon. 7 Franco per post Afzonderlijke Nommora 1.10. 1.40. 0.05. PBIJS DER, c Fan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de 3tad wordt 0.05 borekend. Officieel© Kenuisgoving» Do Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de art. 80 en 85 der verordening op de Straatpolitie (afd. II van de Politie op liet rijden), Bepaalt: dat by gelegenheid van het feest in het gebouw op het Van-der-Worf-park, op Dinsdag den 26sten Juni e. k. tot het brengen van bezoekers aan den ingang in de Raamsteeg gereden moet worden uit do richting van do Garen- markt en dat, na het uitlaten van bezoekers, ce bestuurders van voertuigen moeten weg reden iu de lichting van de Doczastraat dat by n<;t afhalen van bezoekers aan voor- 'tneld gebouw do bestuurders van voertuigen moeten komen uit de richting van do 2>©eza~ £ttf-nni en wegrijden naar de zyde van de tiareniharkt dat dien avond van 7 uren tot één uur na middernacht het rijden met voortuigen is ver boden op hot Sieensclmur tusschen de Cïroeaefi>rug en de Nicnwsteeg. Lelden, De Burgemeester voornoemd, 25 Juni 1900. F. WAS. Leiden, 25 Juni. Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een schrijven van Commissarissen der Stede lijke Gasfabriek, waarin de onvoldoendheid van hot ter beschikking van de fabriek ge stelde bedrijfskapitaal in het licht gestold en dienvolgens op aanvulling van dat kapitaal met een bedrag van 30,000 aangedrongen wordt. Siud8 1889, toon het bedrijfskapitaal laatste lijk ten behoeve van hot eigenlijke gasbedrijf met 18,000 werd uitgebreid, is hot bedrijf der gasfabriek belangrijk toegenomen. Ook verkeert zy in de laatste jaren in do nood zakelijkheid, om ook dos zomors, wanneer de Inkomsten traag vloeien, een steenkolenvoor- raad op te slaan. Dozo en nog andore door commissarissen aangevoerde gronden maken uitbreiding van het bedrijfskapitaal noodig, In aansluiting aan bovengenoemd schrijven geven B. en Ws. dan ook in overweging tot een vermeerdering van het bedrijfskapitaal dor Stedelijke Gasfabriek met 30,000 to be sluiten, onder de gewone bepaling, dat door de gasfabriek een jaarlijksche rente van 5 pCt. over dat bedrag aan de gemeente worde betaald. Deze gelden zullen uit don aard dor zaak door goldloening moeten worden gevonden. Den desbetreffenden suppletoiren begrootings- 6caat bioden B. en Ws. tevens ter vaststel ling aan. De Commissie van Financiën doelt mede, dat zy tegen de in haar handen gestelde reke- Ding van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, over den dienst 1899, geen bedenkingen hoeft. Zy stelt mits dien voor die rekening goed te keuren: in ontvangst ad 10,721.805, in uilgaaf ad ƒ9,711.44, sluitend© met een batig saldo van 1010.36\ Dezelfde commissie bericht, dat het onder zoek der rekonlng over 1899 van de Stedelijke Gasfabriek haar tot geen bedenkingen aan leiding heeft gegeven. Zy adviseert dezo reke ning goed te keuren: Wat de exploitatie betreft: in ontvangst ad 496,084.90, in uitgaaf ad 451,821.35, dus met een batig slot van 44,263.55. Wat het uitbreidings- en vernieuwingsfonds betreft: in ontvangst ad ƒ46,646.07, in uit gaaf ad 49,528.39, dus met een nadeelig slot van 2882.32. De in do gemeentekas te storten winst bedraagt volgens de winst- en verliesrekening 98,352.08. By dezelfde commissie bestaan evenmin bedenkingen tegen de rekening over 1899 van het Krankzinnigengesticht „Endegeest". Zy 6telt derhalve voor die rekening goed te keuren: in ontvangst ad 119,153.90s, in uitgaaf ad ƒ94,779.82, dus sluitende meteen batig slot van f 24,374.08®. By gemeenteraadsbesluit van 29 Maart 1.1. werd besloten het ykkantoor aan de Lammermarkt, mot ingang van 1 September 1901, wederom voor den tyd van 10 jaren aan het Ryk te verhuren tegen een huurprys van ƒ300 per jaar on overigens onder de bestaande voorwaarden. Thans is een schryven van den inspecteur van het IJkwezen door B. en Ws. ontvangen, waarby deze mededeelt, dat het den minister wenscholyk voorkomt de huur, onder overi gons dezelfde voorwaarden, niet voor tien, maar voor drie jaren te verlengen, „met be paling, dat na verloop van dien termyn, de huur, wanneer deze niet ten minste éón jaar te voren door een der partyen is opgezegd, opnieuw voor een zelfde tyd vak en onder dezelfde voorwaarden, ook wat do huursom en de huurverlenging betreft, wordt voort gezet." Aangezien hunnerzyds tegen de door den minister gewenschte wyziging der overoen- komst geonerlei bezwaar bestaat, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging het besluit van 29 Maart 1.1. tot vorhuring van het ykkantoor aan het Ryk alsnog in dien zin te wijzigen, dat de huur zal worden aan gegaan voor don tyd van drie jaren, en dat bovenstaande clausule omtrent de verlenging der huur alsnog in de overeenkomst zal wor den opgenomen. Tor vervulling dor vacature, welke op 1 Juli a. s. ontstaan zal in het Collego van Commissarissen der Stads Bank-van-Leening, ten gevolge van de periodieke aftreding van mr. II. L. Drucker, wordt den gemeenteraad door B. en Ws. de navolgende alphabotische voordracht aangeboden: lo. J. P. J.Driessen, 2o. mr. H. L. Drucker, 3o. P. Zillosen. Onder overlegging van het dosbetreffend verzoek van de Stadsvroedvrouw mej. B. De Jong on van het daaromtrent uitgebracht advies van den stadsvroedmeester, wordt door B. on Ws. voorgesteld adressante wederom voor den tyd van 3 jaren in haar betrekking van stadsvroedvrouw te continueeren. Onlangs verscheen het Tweede Vervolg op het Verslag van B. en Ws. van het Woningonderzoek in deze gemeente, betref fende de bouwblokken V en VI. Inmiddels werd met het onderzoek voort gegaan en is ook het zevende blok opge nomen. Daarmede is evenwel do laatstelijk by Raadsbesluit van 25 Januari 11. toegestane som van 1000 uitgeput. Ten einde B. en Ws. nu evenwel in staat to stellen het onderzoek geheel te voltooien en den Raad een volledig overzicht van de woningtoestanden in deze gemeente te ver schaffen, geven zy in overweging alsnog een som van 1000 ter hunner beschikking te stellen en tot de vaststelling van den desbe- treffenden staat van af- en overschrijving over te gaan. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zyn thans nog 20,748.93s beschikbaar. Verder geven zy in overweging gunstig te beschikken op het verzoek van K. Kropf, brouwmeester alhier, om restitutie van betaald schoolgeld over de maand April, ten bodrage van ƒ1.33, aangezien zijn zoontje eerst sedert 29 Mei de lessen aan do school 2de klasse voor Jongens en Meisjes heeft gevolgd. Uit het dubbele verslag van de com missie voor het oud-archief te Leiden en van den archivaris, biykt, dat deze zich in het jaar 1899 in hoofdzaak heeft beziggehouden met het ordenen en inventariseoren der Weeskamerboedels. Niet minder dan 471 boedels werden behandeld, nog een 500-tal biyven ter behandeling over, waaronder zeer omvangryke. Het ligt in den aard der zaak, dat onder deze omstandigheden met de invontarisatie der brieven van het kapittel ten Hogelande en met de regeling van de byiagen der tresoriersrekoningen, hoewol niet geheel nage laten, slechts weinig kon worden gevordord. Wat de gebruikmaking van het archief be treft, zy vermeld de detacheoring van den Isten luitenant Leers, tot het doen van onder zoekingen ten behoevo van het krygsgeschled- kundig archief. Ten behoove van B. en Ws. van Leiden werd een ondersoek ingesteld naar den oorsprong der tolheffing aan de Rynbrug te Leiderdorp en naar het recht dor stad op gras en boomen aan den Hoogen Ryndyk. Door particulieren werden inlichtingen ge vraagd omtrent: het wapen der stad, de katoendrukkery, de vrtfwillige jagers van 1815, de drukkery ten raadhuize, het Nosocomium, het verblyf van prins Willem III alhier, in 1659, het huis Ter Lucht, Leidsche dagbladen en een aantal familiën en personen. Voor het akte-examen L. O. is geslaagd mej. Y. E. Dietrich, te Leiden. In het begin "van het jaar 1901 zal wederom, op voordracht van de Koninkiyke Academie van Wetenschappen, aan een Neder- landsch plantkundige do gelegenheid worden gegeven, om, op kosten van het „Buitenzorg* fonds", vermeerderd met 't daarvoor toegestane Rykssubsidie, volgons de bostaande bepalingen, gedurende vier maanden aan 's lands Planten tuin te vertoeven voor het doen van botanische onderzoekingen. Hun, die hiervoor in aanmerking wonschen te komen, wordt verzocht zich vóór 1 Sep tember 1900 schrifteiyk aan te melden by een der hoogleeraren in de botanie aan de Ryka-universitoitendr. J. M. Janae, te Leiden dr. F. A. F. C. Went, te Utrecht, of dr. J. W. Moll, te Groningen. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur werd heden aanbesteed: het vernieuwen van beschoeiingen en van sboenglooiingen langs den Turfsingel te Gonda en langs de Gouwe onder de gemeenten Waddingsveen, Reeuwyk en Boskoop en van een brug in het jaagpad onder Boskoop. Het minst was ingeschreven door de heeren W. A. Verbrugge on G. Alblas, to Waddings- veon, voor 28,854. De ministers van justitie en van koloniën vertrokken heden naar Soestdyk ter audiëntie by H. M. de Koningin. Prinses Louise, zuster van den Duitschen Keizer, wordt in Juli in het „Oranjehotel" te Scheveningen verwacht To Amsterdam is plotseling overleden de heer R. J. Van don Dries, sedert 1887 notaris aldaar. In de gisteren te 's-Gravenhage gehou den vergadering van de afdeeling 's-Gravenhago van de „Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland" is verworpen een voorstel van vier leden, om het hoofdbestuur te ver zoeken ter algemeone vergadering, op 22 Juli te 's-Gravenhage te houden, ter tafel te brengen een voorstel, om te bepalon, dat de aan ouders te verstrekken subsidie ten behoeve van onderricht aan hun kinderen op instellingen van onderwys, afhankeiyk zal worden gesteld van de voorwaarde, „dat de kinderen ter voltooiing hunner 6tudie op Sabbat- en feestdagen geenerlei werkzaam heden mogen verrichten, welke strydig zyn met Joodsche godsdienstplichten." De meerderheid was van oordeel, dat do hieruit h.L voortvloeiende beperking der ge wetensvrijheid strydig is mot het doel der oprichting van de Maatschappy, met haar statuten en de steeds door haar gevolgde beginselen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal ejjn byeengeroepon tegen Dinsdag 3 Juli a.6., des avonds te halfnegen. De minister van binnenlandsche zakon brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer G. D. Advocat, consul-generaal der Nederlanden te Calcutta, aan zyn departement te spreken zal zyn op Donderdag 28 Juni a. 8., van 1012 uren des voormiddags en van 24 uren des namiddags. Te 's-Gravenhage is aangekomen de heer C. G. Moleschott, consul van Nederland te Rome. In het „Tydschr. v. Gen." is opgenomen het rapport van de commissie der Ned. Maat schappy tot bevordering der Geneeskunst, benoemd om te onderzoeken in hoever de groote ziekenhuizen, buken de steden, waar universiteiten gevestigd zyn, meer dan tot dusver aan de opleiding van aanstaande ge neeskundigen dienstbaar gemaakt kunnen worden. De commissie beveelt daartoe aan het stelsel van uitwonende assistent-genees kundigen, aan de gemeente-ziekenhuizen te Rotterdam en to 's-Gravenhage toegepast, en stolt aan de algemeene vergadering der Maat schappy voor, het in die gemeenten ten be hoeve der aanstaando kunstbroeders aange bodene mot erkentelykheid te aanvaarden, en den wensch uit te spreken, dat ook de directiën van andere ziekenhuizen, waarin geregeld eon ©enigszins bolangryk aantal lyders verpleegd wordt, het door Rotterdam en 's-Gravenhago gegeven voorbeeld zullen navolgen. De commissie bestaat uit de professoren Rosenstein, Stokvis en Pekelharing en de directeuren der gemeente-ziekenhuizen te *6-Gravenhage en Rotterdam, Roessingh en Schreve. Dit jaar, den 26sten October, zal het 25 jaren geleden zyn, dat de Broeders van Barmhartigheid (St.-Jan-de-Deo) zich in Neder land vestigden. Zy betrokken een nederige hut in Kaatsheuvel, zeker niet vermoedende, dat zy zich na verloop van een kwart-eeuw reeds over het gansche land zouden verspreid hebben. De heer W. H. Pyis heeft ontslag ge vraagd als burgemeester van Maastricht. In 1873 werd de heer Pyls voor het eerst als zoodanig benoemd. Naar men verneemt, zal dr. P. C. F. Fro- wein, belast met het onderwys in de natuur en scheikunde by het koninkiyk instituut der marine, den dienst met pensioen verlaten. Aan de Staten van Noord-Holland zyn weder verschillende stukken verzonden. Hieronder is ook de -aanvraag om geldeiyke ondersteuning van den Raad van beheer der Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappy die God. Staten zeggen met groote ingenomen heid te hebben begroet. Gedeputeerden stellen nameiyk voor, to I verleenen vanwege de Provincie een renteloos voorschot van ƒ500,000, onder voorwaarde, dat een bedrag van f 222,5000 zal worden bijeengebracht door de rechtstxeeksch bolang-» hebbendon, die dit ovonzeor als ronteioos voor schot moeten verstrekken. Hr. Ms. pantserdekschip „Holland" is 23 dezer uit Oost-Indiö vertrokken, ter opvolging van zjn bestemming naar Noord-China. De luitenant tor zee der 2de klasse by. do Kon. Nederland8che Marine-reserve J. Veenhoven wordt met 30 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen." Do luitenant ter zee dor 2do klasse C. J. P. Zaalberg, dienende aan boord van Hr. Mr, schoener „Zeehond," wordt met 25 dezer op non-activiteit gesteld. Met denzelfden datum worden de luitenants 4 ter zee der 2de klasse O. Yan Slooten en P. A Yan Rees geplaatst respectievelijk aan. boord van genoemden schoener en aan boord van het wachtschip to Willemsoord, laatstpe-: noemde onder intrekking van zyn op-non-) activiteit-stelling met 30 Juni a. s. 1 Het stoomschip „Bundesrath" (thuisreis) arriveerde 22 Juni te Napels; de „Elbing",i van Java naar Amsterdam arriveerdo 22 Juni to Marseille; de „Koningin-Regentes", van. Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 dezer te Genua; de „Neptun" (uitreis) is 23 Juni! to Port-Said aangekomen; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Juni te Southampton; de „Sultan" (uitreis)f vertrek 22 Juni van Delagoabaai; de „Oranje- Nassau" arriveerde 23 Juni van Paramaribo to IJmuiden; de „Rotterdam" vertrok 21 Juni- van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Soem- bing", van Rotterdam naar Java, passeerde 23 Juni Sagrès. Bodegraven. Ds. J. L. F. De Meyere, alhier, heeft een boroep ontvangen naar de Evangelisch-Luthersche Gemeente te Heusden. Hazorswoudo. Woensdag, 27 Juni a. s., zal het bestuur van den Ambachtspolder zyn jaariykschen schouw dryven over alle vaarten en wyken (slooten), tot zyn administratie - behoorende. Moet dat nu in de courant, torwyi het op zeven plaatsen aangeplakt is Ach, mijnheer, praat u van aanplakbiljetten; byna^ niemand geeft zich de moeite, die te lezen. En als dan do schouwers door de gemeente gaan, vinden ze kroos en vuil in overvloed. I Het vorige jaar zyn velen er dan ook leelyk. tegen aan geloopen. De nalatigen werden ver- I plicht een flinke boete te betalen en moesten j hun slooten nog laten uitbaggeren en schoon maken op den koop toe. Nu kunnen ze ten minste niet zeggen, niet gewaarschuwd te zyn. Op een enkele hoeve op het dorp doen' zich weder gevallen van besmettelijke vee-, ziekte, mond- en klauwzeer, voor. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 26 Juni a. e., des voormiddags te ilx/k uur. Punten van behandeling: lo. Mede-1 deeling ingekomen stukken; 2o. Verzoek om, eervol ontslag door den heer P. Wyn; 3o. Voorstel wyziging instructie geneeskundige; 4o. Verzoek van den heer L. Mulder; 60. Af- en overschryving begrooting dienst 1899 en 1900; 60. Verzoeken ontheffing H. O.; 7o. Reclames Hoofdeiyken Omslag en hetgeen 1 verder door den voorzitter 01 de leden mocht worden ter tafel gebracht. Hillogom. Zaterdagmiddag te circa half- één had de bestuurder van een uit Den Haag komende automobiol, waarin zeven personen gezeten waren, willende uitwijken voor een hond, het ongeluk mot zyn voortuig terecht f te komen tegen de schutting van villa „Schoonoord" aan den hoek van de Brouwer- laan, welke schutting gedeeltoiyk werd ver-, nleld. Do schade, die daardoor veroorzaakt 3) Do graven der dapperen waren in eerbiedig aandenken onderhouden: frissche en verwelkte kransen hingen aan de kruisen of lagen naast do gedonksteenen, en de opsierende hand had geen onderscheid gemaakt tusschen de graven van Duitschers en Franschen; allo waren op dezelfde wyze met bloemen getooid. Naamloos rustten de dapperen in de koele aarde. Hoe dikwyls las het oog weemoedig: „Hier rust een dappere Pruis hier een dappere Sakser hier een dappere Franschmanl Hier rusten gemeenschappeiyk tien dappere Franschen, die den heldendood stierven. Hier rusten in een gemeenschappeiyk graf vyf dappere Duitschers en zeven dappere Franschen." Hoeveel bloed, hoeveel smarten, hoeveel tranen hingen aan deze eenvoudige krygs- mansgraven! Rust zacht en vreedzaam, gy dappere krijgorsl Gy wordt niet vergoten: de zoele Westenwind, die met de grashalmen en bloemen op uw graven speelt, hy brengt u groeten uit het schoone vaderland, Frankryk, en de scherpe, verfrisschonde wind uit het Oosten, die van over den Ryn hierheen waait, hjj brengt u in trouwe herinnering groeten ;uit do vaderlandsche Duitscho bosschen, van den oever der Elbe, uit de golvende koren- vlakten van het Oosten, van den voet der Alpen en van de grens by het Bohemer woud. En de onbewolkte hemel, die zich blauw over uw graven uitspant, de stralende *on, die lachend nederzlet op don tooi uwer laatste rustplaats, hy spant zich eveneens blauw uit over uw geboortegrond, zy straalt ook over uw vaderland I Rust zacht en vreedzaam, gij dappere krijgers l Gy wordt niet vergeten, aan deze noch aan gene z(Jde der Vogeezen, en wanneer ae trompetten wederom schallen tot riddoriykon stryd, wannoer de trommen roffelen, de vaandels wapperen, de rossen snuiven en stampvoeten, dan is het uw aandenken, dat over do heirscharen zweeft, dan zyt gy de voorbeelden voor uw zonen en kindskinderen I Rust zacht en vreed zaam, gy dappere krijgers! Mochten toch nimmer weder de krygsklaroenen de ©tilte uwer graven verstoren l Mochten toch uw volken over uw graven heen elkander de hand ten eeuwigen vrede reiken l Mocht toch gy de laatste slachtoffers van de bloedige tweedracht geweest zyn, die, gel(jk een onheildreigend monster, in de kloven en rots spleten der Vogeezen huist en loert, de volken aan weerszyden der grenzen tot een verderf brengenden stryd aanhitsend! Rust zacht en vreedzaam, gy dappere krygers l Gy zult niet vergeten worden! „Het was een verschrikkelyke, geweldige stryd op dien heeten namiddag van den 18den Augustus," sprak de generaal met bowogon stem. „Ons regiment, ik bedoel het regiment, waarby uw vader en ik als kapiteins stonden, bevond zich in tweede stelling achter de gardes, die zich ten zuiden en ton westen van den breeden straatweg ten aanval op St.-Privat ontwikkelden. In tamoiyk gedekte stelling zagen wy de dappere regimenten het verderf te gemoet gaan. Ginds, zuidelijk van het uiteinde van St.-Marie-aux-Chènes, rukte het regiment „Keizer Frans" op, rechts daarvan het regiment „KoDingin." Nauweiyks had het eerste zich in beweging gesteld, of de gezamenlijke stafofficieren stortten zwaar gewond neer. Majoor Von Linsingen sleepte zich, op een geweer steunend, nog een eind weegs voort, tot hy door een tweede schot getroffen werd. Toen het regiment dio hagen daar bereikte, had het by na alle officieren verloren, en do compagnieën waren tot kleine hoopjes saamgosmolton. Op dezelfde wyze ging het met het regiment „Koningin." Het' gewoervuur verpletterde do compagnieën en stelde geheele ryen dapperen buiten gevecht Na een worsteling van een uur bleven de regimenten uitgeput in gindschen hollen weg liggen. Majoor Von Belir was de eenigo nlet-gewonde stafofficier dor beide regimenten. Ten noorden van den 6traatweg rukte de eerste garde-brigade voorwaarts, bet eerste en het derde garde-regiment. Ook deze dappere troepen moesten den aanval opgevenevenals de regimenten ten zuiden van den weg onderhielden zy een hevig vuur tegen de overmacht van den vyand. Eerst toen de omtrekkende beweging der Saksers zich in de richting van Roncourt bemerkbaar maakte, volgde do laatste beslissende stormloop op St.-Privat. Ook onze tot dusverre in reserve gehouden brigade werd tot ondersteuning van den aanval aangewezen. Over hetmetdoodon en gewonden bedekte veld ging onze marsch schior golyktydig met de gardes en Saksers kwamen w(j by St.-Privat aan, dat een brandende puinhoop was. De sterk ver minderde bataljons der garde juichten ons tegen, en zoo ging het er op los, in den chaos van bloed en vlammen, om de heet bevochten stelling den vyand volkomen to ontrukken. By dit woeste straatgevecht, waarover zich reeds de donkerheid van den avond uitspreidde, viel uw vader. Hy werd zwaar gewond uit de gelederen gedragenwy hebben hem later ter eeuwige rust nedor- gelegd, naast hem onzen besten vriend, kapitein Martens, die in een gevecht tegen scherpschutters vioL" „"Waar zjjn de graven, oom?" „Niet hier op het slagveld, myn jongen, maar ginds beneden in het dal, in het park van een slot, dat tot veldhospitaal was ingericht en ons bataljon later tot kwartier van den staf diende. Ladonchamps is do naam van dat kasteeL- Op onzen terugweg zullen wy de graven bezoeken." De beide officieren wendden hun paarden en reden door St-Privat ovor den grooten weg naar het Moezeldal terug, over denzelfden straatweg, waarop twintig jaar geleden do verslagen troepen van keizer Napoleons leger in massa's terugtrokken, in wanordeiyke, woeste hoopen, tot onder do beschuttende muron van het fort St-Quentin, Plappovilie on de vesting Metz zelve. De weg liep door eon diep ingesneden kloof, wier zyden met schior ondoordringbare bosschen, on meer naar hot dal too met weelderig groeDe weiden en wingerden bedekt waren. Op de hoogten lagen enkele hofsteden, in do heeriyke dalen vriendelijke dorpjes. Een idyllische kalmte, eon diepe vrede heerschto in het vruchtbare dal. Een wyle reden beide officieren, ieder met zyn eigen gedachten bezig, zwygend voort. Toen begon de generaal weer: „Kunt go u uw vader nog voorstellen, Koenraad?" „Zeker, oom. Zyn beeld staat my nog duideiyk voor den geest." „Je waart negen jaar oud, toen hy tegen den vyand viel. Nu ben je b(jna dertig jaar; wat vervliegt do tyd toohl" „Ook oom Martens herinner ik my nog. Hy en vader toch waren onafscheideiyke vrienden." „En de dorde was ik. Martens was do oudste van ons. Eon schitterende loopbaan v stond voor hom open, hy was een helden- figuur van top tot teon, eon geniaal soldaat, f die zich roods in '64 en '66 onderscheiden had. Hy had de militairo academie bezoclrt' was by den grooton genoraion staf aangostela' en kreeg by het uitbreken van don oorlog oen bataljon, ofschoon hy pas kapitein wa3. Ik weet zeker, dat hy nu reeds divisie-j commandant zou zyn." „Woonde niet eon dochter van kapitein, Martens by u, oom?" Zeker 1 Gy moet u Greta nog kannen herinnoren. Martens liet geen vermogen na.' Zyn dood wierp zyn vrouw op eon lang ziekbed, waarvan zy langzaam weer herstelde, doch mot gestoorde geestvermogens. Zy' moest in een inrichting voor zonuwiyders worden] opgenomen, haar pensioen word door het ver-- biyf in dab gesticht verslonden, voor de tienjarig®. Greta bleef zoo goed als niets over. Toen nam^ ik haar en u, die immers beiden hun vader., verloren hadden, in myn huis op. Go moet a f het lieve blonde kind nog kunnen voorstellen. Drio of vier jaar leefde zy in myn buis, toen; nam oon bloedverwant haar tot zich." „Juist, oom. Ik herinnor my dat. Hebt g(Js haar later nooit weer gozion?" „Nooit I Op zekeren dag liot zich een heer by my aanmelden. Iiy stelde zich als da broeder van mevrouw Martens voor, dio (hy - zelf n.l.), in de revolutionaire beweging van' '48 betrokken, na de beslechting dor revolutie naar Amerika gevlucht was. iWordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1