Beurs van Amsterdam, Gemeenteraad Tan Oud&lioonu Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeron Kloot en Wernink. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een adres van de Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij, waarin ge wezen wordt op het groote belang bij de tot-stand-koming van de lijn Amsterdam "Uithoorn—Alfen ook voor deze gemeente, en tevens verzocht wordt eenigen financieelen steun te verleenen. Na voorlezing van het adres wordt op voor stel van den Voorzitter besloten het te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ten fine van praeadvies. Geschiedt mededeeling van de op 23 Mei jl. gehouden opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat een saldo van ƒ1450.721/, aanwezig was. Boeken en kas werden in orde bevonden. Komen in behandeling een tweetal concept besluiten, als: lo. tot het doen van af- en overschyving; 2o. tot het doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven, beide dienst 1899. Na toelichting door den Voorzitter wor den beide concept-besluiten met algemeens stemmen goedgekeurd. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde punt 3 der agenda-.Voorstel in zake gemeente- reiniging. De Voorzitter zegt, dat by de laatst ge dreven schouw over wegen en voetpaden ook enkelo slooten in oogenschouw zyn genomen. Deze verkeeren in zeer vervuilden toestand, omdat er door de aangrenzende bewoners maar alles in wordt geworpen. B. en Ws. meenen, dat van het ophalen van asch en vuiinis goede resultaten te verwachten zyn, waarom hy thans komt met een voorstel dit bywyze van proef te doen. De Voorzitter legt hierby over een zeer uitvoerige begrooting van kosten. De heer Van den Berg vraagt of dit opha len dagelyks zal geschieden, waarop de Voor zitter opmerkt, dat hiervan geen sprake is geweest. Wanneer dit, naar zyn oordeel, 3-maal per week plaats heeft, Is het voldoende. De heer Den Hertog merkt aan omtrent dit punt der agenda Inlichtingen by de be woners zelve te hebben ingewonnen en deelt mede, dat de meesten een mestvaalt hebben, zoodat door hen in geen geval het keuken afval zal worden afgestaan. Ook heeft hy de aan die huizen grenzende sloot bekeken, dooh vond daarin alleen eenige manden en matten. Een onaangename reuk kan hiervan niet de oorzaak zyn. Wenscht men echter verbe tering in den toestand, dan vindt spreker het boter het water door een duiker naar den polder af te voeren. De heer Van Vliet vindt afvoer van water zeer gewenscht, doch verklaart zich tevens voor het ophalen van asch en vuilnis van gemeentewege. De heer Den Hertog houdt daarna een be schouwing over den toestand van vorschil- lende slooten en zegt, dat, al houdt men enkele nog zoo rein, deze als het ware van zelf vervuilen, een gevolg van de gesteldheid van den bodem. La Voorzitter merkt op, dat een gelegen heid is gemaakt, om een der onreine slooten in de gemeente door een duiker van versch water te voorzien. De resultaten zyn echter zeer onbevredigend. Er is thans geen meer vervuilde sloot dan die in de gemeente. De door den Voorzitter bedoelde sloot is door den heer De Hertog niet bezichtigd, doch hy zou in geen geval wonschen, dat den nienschen schade werd berokkend door hen te verplichten vuilnis aan de gemeente-reini ging af te staan, dat zy ter bemesting van hun tuintje kunnen gebruiken. De heer Den Hertog verklaart zich voor het nemen van een proef, dooh hy vertrouwt, dat, mocht deze proef de gowenschte gevolgen niet h9bben, Burgemeester en Wethouders daarmede zoo noodig zullen eindigen. De Voorzitter zegt, dat het voorstel aldus luidt. Het voorstel, daarna in stomming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bg de rondvraag zegt de heer Den Hertog, dat hem ia medegedeeld, dat in de vaarsloot tot de Heul verschillende cadavers dryvende Rohan is dood en mfiü hart ligt naast hem, dien het gohoel bezat I Ik heb or geen oogenblik spy t van, dat ik hem heb opgezocht. Mijn eenige wensch is hem zoo spoedig moge lijk te volgen, zoo gauw als God wik En hy was onschuldig onschuldig. Mynheer de President. Tien dagen geleden heb ik uw orders ontvangen aangaande het vry laten van den heer d' Auriao en het ver zoek om hem met de meest mogeiyke zorg naar Frankryk terug te sturen. Zyn volkomen onschuld aan de misdaad, waarvan hy be schuldigd was, was gebleken door de getui genis van de ware schuldigen. Ik heb dadeiyk volgens uw orders gehandeld en iemand naar de hut van d'Auriac ge stuurd. In die hut vond men kapitein Fangier liggen met een prop in den mond en stevig gebonden, maar van d'Auriac geen spoor. 'Kapitein Fangier vertelde dadeiyk onder welke omstandigheden hy daar gekomen was en in dien toestand geraakt. Wy doorzochten do heuvels en de kust; op aansporen van kapi tein Vale, die dacht, dat d'Auriac misschien ,de bergon was overgetrokken in de hoop de -Nieuwe Hebriden te znllen bereiken, heb ik oen tocht rondom het eiland op touw gezet ln de hoop van hom te zullen vinden. Wy voeren langzaam do oostkust langs, zoo dicht mogeiyk hy do heuvelen en het strand biyvend, toen kapitein Vale door zfjn kyker |een omgekeerde boot op het strand zag liggen. •Wy landden en vonden onder de boot een onzer vrouwelijke veroordeelden No. 83 Eggen. Nu weet Ik ochter, dat die vrouw freule Marie De Croscl is, oen dochter uit een der rflkste, aanzienlijkste geslachten van Frankryk. Zo lag op den grond en hield met beide armen het lichaam van d'Auriac, dien wy zochten, omstrengeld. Naast haar lag een scheepsjournaal en in haar vingers hield zy nog het potlood, dat zeker gebruikt was geworden, om het boek by te houden. Freule De Cresci had het hier weorgegeven A zyn, on hy gaar no soa den, dat, wanneer deze daarin aanwezig waren, ze zoo spoedig mogeiyk werden verwyderd, ten einde het water niet te veel te verontreinigen. De Voorzitter deelt mede, dat de persoon, die daarmede belast is, hierop nauwkeurig toeziet en reeds over de vervuiling van het door den heer Den Hertog bedoelde gedeelte heeft gesproken. Hierna sluiting der vergadering. Gemengd Nieuws. De H&agsohe stalhoudersknecht, die met 't incasseeren van quitantiea voor zyn patroon was belast en de geïnde bedragen ten eigen bate aanwendde, werd gisteren door de rechtbank tot 0 maanden veroordeeld, en de schildersknecht, die tydens hy aan eon winkelhuis, waarin een handel in gasgloel- licht-artikelen gevestigd was, werkzaam was, uit dien winkel tal van voorwerpen ont vreemdde en ten eigen bate verkocht, eveneens tot 6 maanden. Tegen een Haagschen kantoorbediende, die een quitantie van valsche handteekening dan firma-naam van zyn patroon voorzag en daarna inde, de gelden ten eigen bate aanwendde en bovendien nog drie rfiwielen verduisterde, eischte het Openbaar Ministerie by de rechtbank 2 jaar on 6 maanden. De dwangmaatregel van do directie der Staatsspoorwegmaatschappfi tot het niet aanvaarden van aansprakelykheid voor het vervoer van ry wielen, is reeds ingetrokken. Den gewezen hoofdopzichter der gemeente-reiniging te Haarlem wordt ten laste gelegd, dat hy als zoodanig in de eerste maanden van 1900 zich wederrechteiyk toege ëigend heeft een bedrag van f 1400 en wel 29 Januari f 17.10, betaald door C. Warmen- dam81 Januari f 67.20, van H. Cornelessen; 28 Februari f 70.20, van J. Laras; 24 Febr. f 188, door G. Boosman per aangoteekenden brief toegezonden, 12 April ƒ890, door J. Van Delden per aangefceokenden brief toege zonden, 13 April f 4.00Va postwissel, 1 Maart 250 van G. P. J. Beccari, in Maart van Jao. Prins f 839.80, en op 10 Mei van denzelfden f 168.40. Op 11 Mei vluchtte hy. De Haarlemsche roohtbank deed gistermiddag uitspraak in de zaak Th. Seelen, te Haarlemmermeer, beschuldigd van poging tot doodslag, waarom tegen hem l'/j jaar ge vangenisstraf was geölscht De rechtbank sprak hem vry van de poging tot doodslag en ver oordeelde hem wegens zware mishandeling tot zes maanden. Hy werd dadeiyk op vrfie voeten gesteld. De direoteur der StedeiykeTeeken- school te Edam, de heer P. Hermann, die onlangs onder een tramwagen viel en wiens been ls afgezet, zal deze week het gasthuis te Amsterdam kunnen verlaten. Hot O. M. by de rechtbank te Amsterdam eischte gisteren tegen 4 ex-logós van Lammetje Zondag, ln hechtenis wegens diefstal van chocolade, enz., straffen van 4 jaren tegen 8 hunner en 8 jaren tegen de vierde. De arrondissementa-rechtbank te Amsterdam stelde gisteren de uitspraak inde zaak der valsche facturen van F. F. J. Lau- buhr en E. M. Z. Laubuhr, de beide behoerende vennooten der firma Brüning en Mühren, uit tot den 23sten Juni. Onlangs werd gemeld, dat de heer Petrus Castien, wonende te Heemstede, zyn 105den verjaardag herdacht. Thans is echter gebleken, dat hy op 22 Mei 1805 is gedoopt in de R.-K. kerk van St.-Bavo te Haarlem, zoodat hy pas (1) 95 jaren telt. De kegelquaestie. Dr. G. Blok huis, conrector aan het gymnasium te Zutfen, vertelt nu in de „N. R. O." de toedracht der in de laatste dagen zoo druk besproken quaestie. Er bestaat in Zutfen een kogelclub „Nos", waarvan lid waren burgers en verscheidene officieren van de cavalerie; de ballotage is er streng; één stem tegon en de candidaat is afgewezen. De luitenant-kwartiermeester Teune geeft aan zyn vriend Meiiet, den bo- wu8ten Lee raar ln de Fransche taal aan de H. B.-S. en het Gymnasium, zyn wensch te kennen, lid te worden; zoo doet ook de nieuwbenoemde majoor baron Van de Capelle aan zfin kennissen. Beide heeren worden op verhaal op de blanco bladen van het boek neergeschreven; ik fcwyfel er niet aan of elk woord bevat de goheele waarheid. Ik zend u hierby het boek, zooals ik bet zelf gevonden heb, ln de hoop, dat het lijdensverhaal van de freule zal beschouwd worden als een verzachtende omstandigheid tegenover de over treding van de wet, waartoe haar groote liefde haar had gebracht. Dat d'Auriac en de freule zulk een gruweiyk onrecht overleefd hebben, is een golukwensch overwaard: ik heb geen oogenblik aan zyn schuld geloofd, en ben altyd openiyk voor deze meening uitgekomen. Wy dachten, dat ze allebei dood waren en brachten hen eerbiedig aan boord, met het doel om hun de laatste eer te bewjjzen, waarop zy door hun onschuld en moed recht hadden. Tot onze groote verbazing en vreugde ont dekte onze dokter, M. Paul De Verval, nog teekenen van leven en behandelde hen met zooveel zorg en toewijding, dat hy hen letteriyk aan het graf ontrukt heeft Op het oogenblik gaan ze zelfs hard vooruit De dokter stond my op oen gegeven oogenblik toe, d'Auriac in kennis te stellen van het bewfis zyner onschuld, en sedert dien dag is hy met reuzenschreden vooruit gegaan. En toen de freule tot zichzelve kwam en vernam, dat d'Auriac nog leefde en op den weg der beterschap was, namen haar lichaams krachten op wonderdadige wfize toe. De hoer d'Auriac en freule De Cresci wenschen vurig zoo spoedig mogelijk in het huwoiyk te treden on dan in alle stilte naar Frankryk terug te keeron. Het komt my voor, dat Ik uw orders het best vervul als ik hun verzoek zoo spoedig mogeiyk inwillig en ik zal tevens myn best doen om de herinnering van hun ïydon zooveel mogeiyk uit te wisschen. Ontvang, mynheer de President, de ver zekering myner hoogachting: Jsam Db la Bebgebib, Gouvernour van Nienw-Calerionfy een kegelavond besproken en geen der loden maakt eenig bezwaar. Een week later wordt de stemming gehouden; de hoer Teune, over wien het eerst wordt gestemd, wordt met één stem togen gedeballoteerd. De heer Mellet, zyn voorsteller, hierover zeer terecht veront waardigd, vooral daar een week geleden niemand bezwaar had gemaakt, brengt nu by de stemming over den majoor v. d. Capelle, die thans plaats heoft, zyn stem .tegen" uit, zoodat ook deze heer gedeballoteerd is. De meeste officieren verlaten onmiddeliyk de club, vertoornd over de beleediging, hun majoor aangedaan, wat ze niet deden, toen even te voren de officier Teune gevallen wasdaardoor achtten de heeren collega's zich geenszins in hun eer gekwetst Den volgenden dag richt de heer Mellet ridderiyk een schry ven tot den majoor, waarin hy zich als de tegenstemmer bekend maakt, daarby verzekerende, dat zulks niet om per- sooniyke redenen geschiedde, maar slechts als uiting van verontwaardiging over de be handeling, zyn vriend Teune aangedaan. Do tegenstemmer van laatstgenoemden heer noemt zich niet De majoor voelt zich gekrenkt, laat den heer Teune by zich komen en verzoekt hem zyn pubheken omgang met den heer Mellet te staken. De heer Mellet beklaagt zich op zegel by den minister van. oorlog en verzoekt daarby beleefd, dat de zaak onderzocht wordt, doch ontvangt hierop geen antwoord. Eenige maan den gaan voorby; het geval schyut vergeten. Doch *ie, op een middag ziet de majoor in do Buiten-Sociöteit aan een tafeltje heeren ook de hh. Teune en Mellet zitten, en nu worden na verloop van een paar dagen alle officieren van de cavalerie, incluis de officier van gezondheid, de apotheker en de paarden arts, ontboden Inde kazerne, waar hun officieel door den majoor wordt verboden voortaan om te gaan met dien leeraar, als zynde deze per soon wegens zyn deloyaal gedrag onwaardig om door oen officier te worden toegesproken. Heeft do mitjoor dit verbod uitgevaardigd in zfin qualitelt als garnizoenscommandant, wat men wel moet vermoeden, omdat, naar wy vernemen, ook de commandant der mare chaussee by het uitspreken van het verbod ontboden was, waarom dan ook niet de hh. officieren van de Indische reserve, hier in garnizoen, ontboden? Of vallen soms deze heeren wel in de termen om te gaan met een wegens zyn deloyaal gedrag onwaardig man? Aan den heer Teune wordt tot straf oen hoeveelheid dagen kamerarrest opgelegd. Het grootste gedeelte der Zutfensche burgery is, zooals wel vanzelf spreekt, hoog6t ver ontwaardigd over deze despotische handel- wyze van een in zyn misplaatst eergevoel gekrenkten majoor, te meer, waar het geldt iemand, die én als docont èn als mensch ongetwijfeld aller achting waardig is. De „Zutf. Ct.", die eenige opmerkingen maakt over het bericht van den correspondent van hot „Hbl." in het vorig nummer, meldt, dat de majoor den kwartiermeester niet heeft verboden met den leeraar om te gaan. "Was het een verbod geweest, dan zou de kwar tiermeester het hebben moeten opvolgen. Het was „in overweging gegeven". Een der slachtoffers van deze kleine „affaire" is de kapitein plaatsoiyk adjudant geweest, die, in verband met het gebeurde ongevraagd overgeplaatst werd naar een garnizoen, waar hy bever niet was, en die er de voorkeur aan heeft gegeven ontslag uit 's lands dienst te nemen, waarna hy om gezondheidsredenen is gepensionneerd. De machiniet J. Loenders, te Hoothem, is van de locomotief gevallen, door dien de trein een schok kreeg toen hy over een wissel reed. De stoker, die juist aan het vuur bezig was, had het niet opgemerkt; by aankomst te "Valkenburg gaf hy er kennis van en terstond werd een onderzoek inge steld. Men vond Leenders meer dood dan levend op den weg liggen. Zyn toestand is hopeloos. Aartsvaderlijk. Te Goes zal iemand zyn 76sten geboortedag vieren met 60 kindoren, behuwd-, klein- en achterklein kinderen. In eon kleine plaats van ons vaderland luidde een besluit van den Gemeente raad, dat men 'b avonds by het naar huis gaan niet langs de straat mocht zingen. Ondanks dat bevel Hop een vroolyk gezelschap zingend en joelend *a avonds om elf uren op straat. Een nachtwacht hield hen staande en zei op barschen toon„Je weet toch wel, dat je niet zingend naar huis mag gaan?" „Zeker weten wy dat", antwoordde er een uit het gezelschap, „maar we gaan nog niet naar huisnog lang niet." „Dat is wat anders", sprak de verblufte nachtwacht, „dat kon Ik niet weten." Te Brussel had zich een be- schonken neger op een bank te slapen gelegd. Een paar voorbykomende schildersknechts be kladden hem het gezicht mot witte verf, en toen de sukkel wakker werd, had hy heelwat spot en gelach te verduren. Hy had wel een halve kan terpentyn noodig om zich weer zwart te wasschen. Te Steglitz, oen voorstad van Beriyn, is een gravin Von Schlieben in hech tenis genomen, beschuldigd van tweemaal haar landhuis in brand gestoken te hebben, na dit voor 200,000 mark te hebben verzekerd. De gravin is een voormalig bloemenmeisje. Zy was ook eens met haar man, een letter kundige, op reis gegaan, na al de gaskranen te hebben opengezet, in de hoop op een ontploffing, welke door de dienstboden ver ijdeld was. Do lederfabtiek A. Firjahn, te Altona, heeft volgens de „H. B. H." de be talingen gestaakt. De passiva worden met 800,000 M. opgegeven. Er worden onderhan delingen gevoerd over een accoord. BEtXABCES, 5487 7 a 40 Cents por rogoL Zyden Bruidsjapon ƒ10.50 en hooger, 14 Meter. Franco en vry van in voerrechten thuis. Monsters omgaandevenzoo van Zwarte, Witte en gekleurde ^Ileimc- berg-Zfldo" van 45 Cents tot f 11 AO p. M. G* HEMEBEBG, Zyden-Fabrlkant CS* o» Mm Zftrlch, Aoademlenieuvra» Lelden: Ate schrijver van het antwoord op de prysvraag over den overgang van het legisactieproces tot het formullerenproces in het Romeinsche recht, waaraan door de faculteit van rechtsgeleerdheid aan do Ry ka- universiteit te Leiden een eervollo vermelding was toegekend, heeft zich aangemeld de heer Y. H. Rutgera, student aan de Yrye Universi teit te Amsterdam. Kerkeljjke Berichten. Oude-Wetering: Bemonstr. Gemeente, Zondag-voorm. te tien uren, ds. O. L. De Jong, van Nieuwkoop. 22 Juni 1900. Vor. Koor pCt. koora. hedon. Ned. Cort. Nat. Schold24 80=* 804 90J< 804 Hóngarijo, Leon, in Züvor 1889 44 82M 824 Ooeteor. Rente in Pap. Moi/Nov. 81 814 JauuJuli 5 803* 804 Port, 0. B. 1853,64 mot Ticket 3 223* 224 33J* 834 27 j* dito dito Tabeisleening. *4 94K 944, Roeland Binned. 189a 4 62>f 94 624» 16SU Rb. 625 i 844 1807/69 100 4 99 994b 1889 Rb. 625,2desorioGansl.4 94K 944 6o Bmisflio 1894 Rb. 625 4 85.=* 954 Spanje, ObL Poip. Schuld 4 96,4 86 Turfcjjc Obl. Geprivil 4 224 geconverteerde sorio D O 224 B u Mexico, Binn. Afloabaro 2o sor. 6 384 65 384 66 funding Lsening 1898 6 874 Columbia 100-500 1}$ 134 254 Venezuela, Obl. 1881 J3 100 4 254 500 4 25 Peruv. Corp. Obl.6 664 664 Cort. v. prei. A and. 104 104 ïtaHë, Obl. Zuid-It&L Spoor 3 664 664a Spw.leon. 1887/89 eor. A-E 3 634 Portugal, Beixa Baixa 3 614 614 Rusland, ObL Wladik. l89d9S 4 854 95 s Rjaaan-Ur. R. 625 4 844 954 964 Aand. N. Air. Handolsvoreonig 112 Colt. Mg. Vorstenland. 674 Ron. Petroleum bron oen 236 2324 Dordteche Petroleum 1194 1194 Gowono Aand. ScMbajoff 1614 Aiind. Sumatra Palembang. 744 72 Moeara Enim 1634 162 Ned. Handei-Mjj. Rescontre T484 148 N. W. Pao. Hyp.-B. Schuldbr. 934 IncomebondB MaxwoU 7 Aand. HolL Uzeren Spoorweg 113 Mjj. tot Expl. v. Staatapw. 1104 OW. Ned. Oentr. Sp. 1000 3 854 Aand. N. Zaid-Axr. Spoor 6 2194 ObL 1899 4 934 934 ObL Boxtel-Wezel 135760 goat 894 Aand, AmnrilfammVirt Vaart 1004 123 1234 Amerika, Aand. Atchison Popeka 264» 254 pwl 694 704 01.1%. i 984 Adj.t, i 644 844 s Aand. Denv.BloGzando 174 174 B Flor. Ctr. Ponina 11 11 B St. Louia San Fr.gcw. A. 9?1a 9"lé o D -A. 324 v Aand. Miss. Kansas Texas 104 104 ObL Blo hyp. 4 904 904 .2» 65 65 n Erin Spoor Aand. 114 114 2e prof. A. 174 174 Ontario Wcatom Aand. 184 184 NorL Woat. 0. v. Aand. 32 324 South. Pao. C. Gew. Aand. 314 324 ,4 pCt. Goudl. 784 79 a Union Pac. Ccrf. v. Aand. 504e 504 nu» pref. Aand. 714 W. N.-Y. &P.afg.C.v.A. 164 .gan-morte-lfc 894 894 v b B 9 Dteomeb. 32 33 Wabaab Sp. C. v. pref. A. 19 194 Kansaa City Sub. Belt Cer N. M. B Pittsb. Gulf Shurea. 16 164 Pittsb. Golf pref. A. 384 384 l«£LO.S 70 H 704 Hongarije, Thoiea-Loten. 4 Turkije, Spoorw.-Lo'ea 3 264 Spanje, Madrid-Loten3 364 35 Fr. Deli Tabak Mij. Aand. 39 B DeU-Cultuur-Maatachappij 8I4 Cert. v. Aand. Arendaburg 605 Aandeden Senombah 352 352 Aandeden Rottordam-Dcli 211 210 NecL-Ind. Mynbouw 75; Noord-Celebes 74. Oostenrijk, Papier f 20.82# dito Zilver f 20.85 Fransche f Diverse R\jkflmark f Russen Zilveren Roebels f 1.25 dito ln Gouden Roebels f 1.90 Amerikaanscho Goud Dollars [2.15% Prolongatie 4 pCt. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Lord Roberts heeft een nieuw ïystje van verliezen naar Londen geseind. Op 11 Juni werden by Diamantheuvel 4 officieren en 2 man gedood, 62 officieren en manschappen gewond; den volgenden dag, toen volgens lord Roberts' telegram de Boeren reeds waren weggetrokken, werden nog 4 officieren en 4 man gedood, 72 officieren en manschappen gewond. Biykt uit deze opgaaf reeds, dat lord Roberts' telegram, geluk dit door het departe ment van oorlog te Londen is medegedeeld, niet de volle waarheid behelsde, de corres pondent van de „Standard" by lord Roberts' leger bevestigt dit. Hy geeft een beschryving van den stryd tegen generaal Botha by Diamanthouvel, waarin duideiyk te lezen staat, dat de operatie van den llden Juni niet het gewen8chte succes had, waarop „de aanval den 12den werd hervat". En den 18den Juni bleek, dat de Boeren de stelling hadden ver laten, doch eenvoudig om zich niot te laten pakken. De correspondent zegt in zyn telegram van den 18den„Onze poging, om de Boeren te omsingelen, had het gewone verloop. Wy ontwaakten hedenmorgen en bevonden, dat het geheele Boerenleger in den nacht was verdwenen. Na twee dagen verwoed vechten slipte generaal Botha weg tusschei/ de cava lerie en de bereden Infanterie, die zieh niet bytyds konden vereenigen. De ontsnapping van generaal Botha ia een diepe teleurstelling. Men (leea lord Roberts) had gehoopt door een beslissondon slag een einde aan dan oorlog to kunnen naken." Overigens erkent do correspondent, dat de Boeren zich kranig verdedigden. Him vuur was krachtig en goed gericht. Volgens <to #Cape Argus" ion lord Roberts aan generaal Botha hebben gevraagd zieh over te geven, ten einde meer bloedvergieten te voor komen. De Bóeren-generaal zou een wapen stilstand van vyf dagen hebben gevraagd, doch toen deze werd geweigerd, werd de stryd hervat. Lord Kitchener is den 14den Juni ternau wernood ontkomen aan gevangenneming door de Boeren. De chef van lord Roberts' staf sliep in een spoorwagen by Kopjes-stopplaats, toen om drie uren des morgens de vyand onder generaal De Wet plotseling geschut- en geweervuur opende op den trein. Lord Kitchener hot onmiddeliyk zyn paard zadelen en galoppeerde naar de Rhenostor- rivier, twee mylen verder, waar kolonel Spens met 1300 man en zes kanonnen gekam peerd lag. De Boeren waren slechts 800 man sterk on hadden drie kanonnen. Zy waren uiterst actief, lieten een trein ontsporen en staken een brugje, dat pas hersteld was, in brand. De correspondent van de „Times" te Pre toria geeft in een telegram van den 15den een uitvoerige beschryving van de gevochten ten oosten van Pretoria, die volgens hem drie dagen duurden. De generaals Broad wood en Gordon rukten den 9den Juni uit, om de linkerflank van de Pienaarspoortheuvols om te trekken. Zy had den veel kans van slagen, omdat de Boeren weinig voorzorgen hadden genomen, om de linkerflank van hun achterhoede te beschermen. Ongelukkig voor de Engelschen, werden de krygs verrichtingen des Zondags gestaakt wegens onderhandelingen met der Booren commandant-generaal Botha door bemiddeling van diens vrouw, die uit Pretoria nam: hem" toe was gegaan. Botha profiteerde van het respyt om zyn stelling te verbeteren en be zette de heuvels, die Broadwood zou genomen" hebben, als het hoofdkwartier hem niet tot werkeloosheid had gedoemd. Zondagavond wees Botha verdore onder handelingen af, en Maandag zette Hamilton zyn omtrekkende beweging voort. Maar Botha j had zyn linkerflank hersteld en het gevecht) was hevig. Broadwood rukte op tegen de; kopjes tegenover hem, waarby de bereden infanterie zyn linker- en Gordon's ruitery zyn rechterflank beschermde. Een opening in de gelederen der Boeren ontdekkende, van waar twee kanonnen met groote nauwkeurigheid granaatkartetsen wierpen, besloot Broadwood te beproeven om door die opening heen te breken. Een battery rydendo artillerie werd; er heen gezonden en stelde zich op. Toen de Boeren een kans zagen, deden zy iets ongewoons. Een groote bereden afdoeling i voerde in gesloten gelederen een charge uit) door het open veld tot op 600 meters van! de battery en opende een moorddadig geweer-1 vuur. Er was slechts één manier om de kanonnen weg te krygen. Het 12de lanciers' kreeg bevel, een charge te doen. De Booren, wachtten de eskadrons niet af. Zy verspreidden zich, maar zy lieten tien dooden en ver scheidene gewonden achter. De kanonnen waren gered, maar de cavalerie kwam weer onder, vuur. Echter had zy haar doel bereikt. Tegelykertyd trachtte een andere afdeeling Boeren Broadwood's rechterflank om te trekken. De Household Cavalry zwenkte achter oen kopje om en chargeerde. Daarop vluchtten de Booren in wanorde. Toen kwam de bereden infanterie en bezette do veroverde stellingen.1 Generaal Gordon was op de rechterflank niet ernstig in gevecht, maar hy bleef den geheelen dag in aanraking met de Booren; het 17de lanciors, dat by hem was, verloor twee officieren. Hamilton's infanterie bombardeerde de Boe ren uit de laagste punten van hun stelling en bereidde den weg voor een aanval op den volgenden ochtend. Gordon handhaafde zich, niettegenstaande zyn flank bedreigd werd. Broadwood zond 's ochtends de volgende boodschap aan Hamilton: „Als Pole-Carew u sterk genoeg steunt om uw bereden infanterie vry te maken en zy my komt helpen, kan ik oprukken; anders moet ik er my toe bepalen, myn stelling bezet te houden," Maar Hamilton kon de bereden infanterie niet missen en Broad wood kon dus niet oprukken. Het Heidel- bergsche commando bedreigde zyn rechterflank, maar werd in bedwang gehouden door kanon- en karabynvuur. Het zwaarst hadden het dien dag Hamilton's infanterie en de garde brigade, die uit was gezonden om hem te steunen. De stelling van do Boeren bestond uit een ateilen heuvelrug met een plateau er achter, en daarachter weer een tweede stelling, die kunstmatig versterkt was. Het plateau bood weinig dekking, daar er geen steenen waren en het gras kort gebrand was. Onder dekking van een vyfduimskanon en van veldstukken rukte de infanterie om 2 uren 's middags op tot den aanval. De Derby's waren aan de rechterflank, de City Imperial Volunteers in het midden en de Sussexs aan de linkerflank. Zy namen het plateau onder granaatkartets- en geweervuur. Toen zy op den top waren, openden de Boeren een moord dadig vuur uit hun tweede stelling. Zy werden geönfileerd door een een-ponds-Maxim aan den rechterkant en op korten afstand door granaat-1 kartetsvuur bestreken. Het was den Engelschen onmogelyk om verder te rukken, en het 1ste Coldstream Guards werd gezonden om hen te steunen. Pogingen, om artillerie tegen de hoogte op te brengen, mislukten, omdat de helling zoo steil was. Twee uren lang lag de infanterie bloot gesteld aan een vuur van alle wapenen. Heb scheen, zegt de correspondent, dat wy een herhaling zouden krygen van den Spionkop; en dat onze infanterie uiteengedreven zon worden by gebrek aan steun van artillerie vuur. De eene man na den anderen, die plat neerlag, werd getroffen. Toen zeulde Conolly met inspanning van alle krachten eindeiyk de 82ste battery tegen het plateau op. Zy spande uit onder een verschrikkeiyk vuur, maar doorstond het. Vyftien schoten met kartets- granaten op 1000 meter deden hun uitwerking de vyfduimskanonnen vonden de stelling van de snelvuurders van de Boeren en dezen weken. De lange linie van plat neerliggende man schappen, die daar den geheelen dag in da benauwdheid was geweest, sprong op en de bajonetten flikkerden in éón lyn. De stelling van de Boeren werd tegen het vallen van den avond genomen. De Infanterie had omstreeks 100 verloren.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2