blik bericht verwacht van Lord Roberts aan gaande een belangrijke beweging tegen den spoorweg naar de Delagoa-baai. Dit zou dan zyn stilzwijgen verklaren. Uit een brief aan de „Times" over den laatsten dag van het beleg van Mafeking: „Er was een bepaald plan van aanval geweest (aan den kant van de Boeren), en, ofschoon een gedeelte er van (de bestorming van het fort, waarin kolonel Hore zich overgaf) met succes bekroond werd, mislukte het voornaamste deel omdat de uitvoering overge laten was £an een zwakken en laffen man, die het bevel, dat hem opgedragen was, onwaardig was. Op generaal Snyman rust de verantwoordelijkheid voor de gevangenneming van commandant Eloff, inzoover als hy in gebreke bleef hem te steuneD. De beweging van de Boeren tegen de stad werd met verwonderlijke juistheid en buiten gewoon élan uitgevoerd, maar in weerwil van hun schitterenden moed en durf, maakte het noodlot dat op hun aanvallen op Mafeking schijnt gerust te hebben, hun pogingen opnieuw nutteloos. Het was hot voornemen van de Boeren geweest om van het fort den sleutel van oen stelling te maken, waaruit zij zich voorstelden de stad te beschieten met de kanonnen, die de hoofdmacht zou aanvoeren. Maar generaal Snyman vervulde zijn verplich tingen jegens commandant Eloff niet, en zoo was deze ten slotte gedwongen zijn pas ver overde stelling te verdedigen tegen hot over stelpende vuur en de verwoede aanvallen van de troepen in de stad." Volgens den correspondent verloren de Boeren 110 gevangenen, 10 dooden en 19 go- wonden, de Engelschen vier dooden en zeven gewonden. De Britsche gevangenen te Nooitgedacht zijn slecht gekleed in gescheurde zomerpakjes. Hun eenig voedsel bestaat in mielies. De Britsche consul te Loren^o-Marquez ncomt maatregelen om hen van warme kleederen ©n schoeisel te voorzien. De „Times"-corrospondent te Loren^o-Mar- quez beweert dat lord Roberts rechter Van Leeuwen naar president Kruger heeft gezon den om hem te zeggen dat hij in het land zou mogen blijven, als hij zich nu onder wierp. Ongelukkig kwarn de rechter net aan toen de president sliep en werd hij ontvangen door staatssecretaris Reitz, die hem afscheepte met de mededeeling dat de president niets Yan zijn voorstellen wilde weten. Tot zoover zegt het „Hbl." is het bericht begrijpelijk, maar nu volgt de laster, waarin mijnheer Moneypenny zoo sterk is, veel sterker dan in het opsporen van juiste berichten. De president zou wol toegeven, beweert by, maar de heer Reitz zal hem wel niet de boodschap overbrengen, die rechter Van Leeuwen heeft meegebracht. Waarom do man met zulk een belangrijk© boodschap niet kon wachten tot de president ontwaakt was, heeft de correspondent maar niet nagegaan. Bij het congres van den Afrikaandorbond te Paarl is ingediend de aangekondigde mo tie, waarin ten sterkste wordt veroordeeld de staatkunde der Britsche Regeering, die tot een bloedigen en onrechtvaardigen oorlog heeft geleid, die zoo weinig eerbied heeft ge toond voor de gevoelens der constitutioneele meerderheid in de Kaapkolonie en de voorge stelde arbitrage heeft geweigerd, hoewel Engeland op de Haagsche vredesconferentie het stolsel van arbitrage warm heeft aanbe volen. De motie verklaart verder, dat hot congres het spoedig herstel van den vrede aanbeveelt, die alleen verzekerd kan worden door do Republieken te laten in het bezit van haar volle onaf hankelykheid, hetgeen tevens het middel is om de gewenschte betere verstand houding tusschen de blanke rassen onderling te bevorderen. Ten slotte verlangt de motie een parle mentair onderzoek naar de wyze, waarop met den particulieren eigendom, de persoon- lyke vryheid en de constitutioneele rechten der onderdanen in de Kaapkolonie is om gesprongen. De motie zal waarschyniyk onveranderd •worden goedgekeurd. ï>e onlusten in Cliina. De berichten uit China zyn zoodanig ver ward en tegenstrydig, dat men den „Daily News"-correspondent te Shanghai dank moet wyten voor het overzicht, dat hy geeft van den toestand op jl.Woensdagavond. Wel is waar kan wat hy mededeelt, niet op nieuwheid bogen, maar men heeft er een vast uitgangs punt aan. De Boxers te Peking hebben de buiten- landsche gebouwen, waaronder de oude Roomsche kathedraal, de tehuizen van de Londensche en Amerikaansche missies en het douanekantoor vernield. Zy hebben honderdon inlandsche Christenen en de Chineesche be dienden van Europeanen vermoord. Men vreest voor meer moorden en brandstichtingen. Het gerucht van moorden op Europeanen is nog niet uit geloofwaardige bron bevestigd. Doordat do telegraphische gemeenschap ge stoord is, gaan de berichten naar Tsjifoe en per boot naar Takoe. Volgens geschreven rapporten van de Katholieke missie te Pe king zyn 500 bekeerlingen van deze missie vermoord. Families te Tientsin, die de stad wenschen te verlaten, worden in dit voornemen ver hinderd door de afwezigheid van stoomschepen. De handel staat stil. Shanghai blyft rustig, maar er zyn voor zorgen genomen. Het is een veelbeteekenend feit dat de Chineesche banken in plaats van te middernacht reeds in den namiddag sluiten. In do havens aan de Yangtse-rivier is roe ring onder de Chineezen. Tot dusver zyn ze rustig gebleven, maar te Kioe-Kiang, Nan king en Wochoe zyn plakkaten verspreid, waarin de Chineezen worden opgeruid om de Europeanen te dooden en hun huizen in brand te steken. Uit Woetsjau wordt bericht, dat by Kwei-sien in de prefectuur Kanton een troep van 6000 opstandelingen staat. Troepen zyn afgezonden om hen tot de orde terug te brengen» De toestand 1* In hoog© mate hachelijk; sedert denlndischen opstand zyn do omstandig heden niet zoo ernstig geweest. De mogend heden zyn onvoorbereid en niet iu staat een ramp te voorkomen. Zy werken echter vriend- 8chappelyk samen, met ter-zyde-stelling van kleine geschillen. Zoo schetst do correspondent van het Lon densche blad den toestand tegen jongstleden Donderdag. Wat sedert dien tyd in het Noorden en Zuiden is voorgevallen, is met zekerheid niet te zeggen. De berichten zyn meer dan schaarsch en niet al te betrouwbaar. Eerst gisteren zyn officieele berichten ontvan gen omtrent de ontwikkeling van den toestand. Omtrent de samenwerking der mogendheden in de Chineesche crisis wordt uit Washington het volgende geseind: In ofücieele kringen hier is bekend dat de onderhandelingen tusschen de mogendheden over do in China te volgen staatkundo hebben geleid tot een bespreking om het optreden der belanghebbende mogendheden zoo te regelen dat het evenwicht volkomen blyft be waard en de wereldvrede verzekerd blyft. Frankryk heeft er in het byzonder op gewe zen dat een van de eerste overwegeningen voor elke actie moest zyn, het streven om de machtsbalans tusschen de meest belangheb bende mogendheden in hel oosten te hand haven. Er is reden om te gelooven dat deze besprekingen van groote invloed zyn ge- eest om te voorkomen dateenige natie een overheerschende militaire macht in China heeft aan land gezet, waardoor een andere mogendheid zich genoopt zou hebbon ge voeld tot eea tegenzet, die op het eind zou moeten leiden tot een internationale uitbar sting. Frankryks eerste wensch is den vrede en de eendracht onder de mogendheden te handhaven. Aan de berichten van eergisteren over het nemen der forten van Takoe wordt nog het volgende ontleend: Het blykt dat de aanval der forten op de oorlogsschepen vry onverwacht kwam, naar men zegt ten gevolge van een recht streeks bevel uit Peking van de Keizerin- Weduwe. De eskaders waren, hoewol ver rast spoedig tot verweer gereed en verbaas den de Chineezen ten hoogste (zegt de „Daily Mail") door verschrikkeiyk en ge weldig vuur. De Chineezen meenden alreeds dat hun schieten en de gelegde torpedo's do schepen der mogendheden hadden vernield. Zoo spoedig mogelyk werden twee duizend man troepen, Britsche, Amerikaansche, Italiaansche, Duitsche, Japansche, Russische, Frauscho en Oostenryksche aan land gezet dio na eenigen stryd zich toegang wisten te verschaffen en de Chineesche stelling namen, Zij houden die nu bezet. Er moeton in den stryd ruim vierhondord Chineezen zyn gesneuveld. Bovendien zijn de Chineesche torpedoboolon voor Takoe buit gemaakt. De gemengde strydmacht der aanvallers verloor by het Britscho detachement: óén doode, vier gewonden, bij hot Duitsche drie dooden, zeven gewonden, by hot Russische zostien dooden en 45 gewonden en by het Fransche één doode en één gewonde. De Russische kanonneerboot „Mandjur" word getroffen door een Chineesche granaat die in het arsenaal van het schip sprong en de boot deed uiteenslaan. Daarby kwamen zeven personen om het leven en werden velen ge kwetst. De oorlogsschepen der mogendheden die voor Taku liggon of binnenkort worden verwacht zyn zestig in getal. Daarvan heeft Engeland er twee slagschepen, negen krui sers, een adviesjacht on twee barkassen Rusland twee slagschepen, drie kruisors, zes kanonneerbooten en eenige torpedobooten; de Vereenigde. Staten een slagschip, een kruiser en vier kanonneerbootenDuitsch- land vier kruisers en een kanonneerboot. Het Japansche eskader is vyf schepen sterk, terwyi nog twee worden verwacht, het Fransche eskader evenzoo vyf schopen, het Italiaansche eskader drie en Oostonryk heeft er slechts één torpedokruiser. Frankryk maakt groote toebereidselen voor de ver sterking van zyn strijdmacht in China. Twee kruisers hebben bevel ge kregen te vertrekken, troepentransporten wor den voorbereid en rantsoenen opgelegd. Een detachement infanterie, en twee batteryen marine-geschut zullen zoo spoedig mogelyk scheep gaan. Rusland zou besloten hebben nog 8000 tot 5000 man uit Port Arthur naar Takoe te zenden. Telegrammen. LONDEN, 18 Juni (R. O). Lord Roberts seint uit Pretoria van 18 Juni: Generaal Baden-Powell is zooeven hier aan gekomen. HAMMONIA, 18 Juni (R. O.) Een groote strydmacht der Boeren heeft zich samenge trokken by het front van generaal Rundie, met de bedoeling naar het zuiden door te breken; ze staat onder commando van De Yilliere en Hermanus Steyn, een broeder van den president, die ook verbiyf houdt te Bethle hem, thans de hoofdstad van den Oranje-Yry- staat Het hoofdlager Is vyf myien dichter naar Ficksburg verlegd. De Boeren beschoten heden het kamp te Ficksburg. De Yeomanry bestookten af en toe den geheelen dag door den linkervleugel en het front. De legermacht der Transvalera maakt een terugtrekkende beweging voor generaal Buffer, om zich te voegen by de Vry staters. LONDEN, 19 Juni (R. O.) Minister Cham berlain sprak hedenmiddag op een Unionistische vergadering te Londen en zinspeelde op de regeling in Zuid-Afrika. De minister zeide, dat deze ongetwyfeld zeer moeiiyk zou zyn, maar elke poging tot regeling, die een onge- wenschte vryheid zou goven aan beide Staten, zou onmogeiyk gemaakt worden door de over weldigende publieke meening. De regeling moet definitief z$n en geen zaad voor toekomstig onheil achterlaten. LORENgO-MARQUEZ, E> Juni <R Oj De Malalan ©-spoorweg brug by Hectorsproit, zeven my Ion ten toston van dePoctugeesche grena, te vernield. PHILADELPHIA, 19 Juni (R. O.) l>e Nationale Republlkeinsche Conventie hield hier heden een vorgadermg. Wolcott, de tydelyke voorzitter wees op de sympathie van de Ver eenigde Staten voor de Boeren en zeide, dat de Vereenigde Staten besloten zyn, de Ameri kaansche vlag op de Philippynen te hand haven. De onlusten ln China» BERLIJN, 18 Juni. (R. O.) Van den Duit- schen consul te Tsjifoe werd hedenmiddag een telegram ontvangen, dat aldus luidt: Hedennacht bracht een Japansche kanon neerboot uit Takoe de volgende berichten: De Chineezen legden torpedo's in de haven van Takoe en concentreerden de troepen uit Sjan-Hai-Kwan. De Europeesche bevelhebbers, die op het Russische admiraalsschip waren vergaderd, zonden aan de bevelhebbers der Takoeforten een ultimatum, eischende, dat zy hun troepen voor twoe uur des middags den 17den zou den terugtrekken. Daarop openden de forten om eon uur ln den nacht van den 17 den het vuur, dat door de Duitsche, Russische, Engel- sche, Fransche en Japansche schepen werd beantwoord. De beschieting hield zeven uren aan. Naar gomold wordt, zyn twee Engel- sche schepen tusschen de forten in de rivier gezonken. De telegraaflyn en de spoorweg tusschen Takoe en Tientsin zyn gestoord. De verbin ding te water loopt ook gevaar afgesneden te zullen worden. LONDEN, 18 Juni. (R. 0.) In het Lager huis deelde de onder-minister van buiten- landsche zaken, de heer St. John Brodrick, mede, dat de regeering sinds 12 Juni geen berichten van den gezant te Peking, air Claude Macdonald, had ontvangen. Echter heeft zij ook geen enkel bericht ontvangen, dat het gerucht van den aanval op de gezantschappen bevestigde. Van admiraal Seymour werd 13 Juni het laatste bericht ontvangen. Een Japansch oorlogsschip, dat te Tsjifoe is aangekomen, meldde dat de admiraal met zyn troepen te Tientsin is teruggekeerd. De Chineesche forten openden gisteren om halfeen v.m. het vuur op de kanonneer booten in de monding van de rivier. Het gevecht duurde nog voort toen het Japansche schip om halfzes hedenmorgen vertrok. Zaterdag werden detachementen van alle schepen aan land gezet, om Takoo te be schermen. De Britsche troepen uit Hongkong worden tegen Donderdag verwacht, de verdere Rus sische, Fransche en Japansche versterkingen worden omstreeks denzelfden tyd verwacht. Van Manilla en Hongkong vertrekken verder nog Britsche schepen. Er zal geen poging onbeproefd worden gelaten om met admiraal Seymour in ver binding te komen en hem krachtdadig te steunen. Do onder-minister deelde verder mede, dat hy zooovon had vernomen, dat de telegraphische gemconschap tusschen Takoe en Tientsin was hersteld. TSJIFOE, 18 Juni (R. O.) Na den gemeen- schappelyken aanval der oorlogsschepen wor- don de Takoeforten genomen. By de bestorming vielon van bot Duitsche oorlogsschip „Ilti6" drie man en werden zeven gewond. De buiten landsche nederzettingen te Tientsin werden door de Chineezen beschoten. Van het naar Peking gezonden Duitsche detachement en van het Duitsche gezantschap in de hoofdstad zyn geen berichten ontvangen. (Later.) De gecombineerde marinetroepen bezetten de noordeiyke forten van Takoe den 17den na een kort gevecht Tydons de be schieting had een ontploffing plaats in het Chineesche tuighuis. Het Britsche oorlogsschip „Algorina" is Beschadigd; twee officieren en vier man zyn gewond. WASHINGTON, 18 Juni (R. O.) Eeu Ame- rikaansch regiment te Manilla heeft bevel ge kregen naar Tientsin te gaan. LONDEN, 18 Juni (R. O.) De admiraliteit ontving het volgende telegram uit Tsjifoe van 18 Juni: Het Japansche oorlogsschip „Toyohashi" is uit Takoe aangekomen en meldt, dat de opperbevelhebber met de troepen naar Tientsin is teruggekeerd. WASHINGTON, 18 Juni (R. O.) Admiraal Kempff heeft aan het departement van marine geseind, dat de forten van Takoe gisteren op de vreemde oorlogsschepen schoten en zich na een kort gevecht overgaven. PARIJS, 18 Juni. (R. O.) Een nota van Havas meldt: De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Franschen consul een telegram ont vangen, gedag teekend uit Yunnan-Sien van 14 Juni, luidende: „Ons vertrek naar Tonkin wordt met geweld belet; wy zyn zoo goed als gevangen te Yunnan-Sien. Al onze woningen, twee Fransche en Britsche zendingsstations zyn geplunderd en in brand gestoken. Wy hebben nu zelfs geen kleeren meer; alles is ons ontstolen. Ik heb onze archieven en bescheiden niet meer en kan geen verbinding krygen met het ge zantschap. De Regeering moet te Peking krachtig eischen, dat men ons veilig en wel laat teruggaan". Met het oog op dezen toestand heeft minister Delcassó hedenmorgen den Chineeschen gezant te Parys by zich ontboden en dezen verzocht onmiddeliyk aan den onderkoning van Yunnan te willen seinen, dat hy met zyn leven moet instaan voor dat van onze landgenooten en dat Frankryk hem altyd zal weten te bereiken. TOKIO, 18 Juni. (R. O.) Door Japan worden troepen naar China gezonden, voorloopig naar men zegt 2000 man. Het zenden van meer versterkingen wordt voorbereid. PARIJS, 19 Juni (R. O.) Op verzoek van minister Delcassó heeft de Chineesche gezant getelegrapheerd aan den onderkoning van Jun-nan, dat hy de Franschen moest bescher men en hun reis niet beletten, dat hy met zyn leven voor hen instond. De bladen noemen den toestand eenstemming onrustbarend en meenen, dat een volledige expeditie en snelle krachtige maatregelen noodlg zyn. NIEUW-YORK, 19 Juni (R. O.) De „Tri bune" beeft een telegram uit Washington, luidende: De president heeft generaal Mae Arthur bevolen drie regimenten geregelde troepen, in hot geheel 5000 man, van Manilla naar Tientsin te zenden. Admiraal Remey kreeg bevel hot slagschip „Oregon" te sturen. YOKOHAMA, 19 Juni (R. O.) Het bericht van het bombardement van Takoe en het gerucht, dat twee Engelsche oorlogsschepen waren gezonken, heeft sensatie gewekt in Japan. Het heet, dat de mogendheden Japan gevraagd hebben 20,000 man te zenden om den opstand te dempen. Waarschyniyk zal de regeering toestemmen. Intusschen zyn 2000 man reeds vertrokken en transport voor meer wordt in gereedheid gebracht. LONDEN, 19 Juni (R. O.) Men verneemt, dat Japan besloten heeft dadelyk 3000 man naar Chma te zenden. LONDEN, 19 Juni. (R. O.) Van den kruiser „Endymion" is van gisteren uit Wei-Hai- Wei bericht ontvangen, dat de forten van Taku tot zwjjjgen zyn gebracht en bezet zyn door de verbonden detachementen. Twee Britsche torpedojagers hebben vier Chineesche torpedojagers buitgemaakt. Tot 2 uren in den middag van den 17den Juni was van den terugkeer van admiraal Seymour naar Tientsin geen bericht ontvan gen by den schout-by-nacht. Evenmin zyn berichten uit Peking ontvangen. PARIJS, 19 Juni. (R. O.) De „Temps" verneemt uit Shanghai, dat het Chineesche garnizoen van Taku in alle richtingen vluchtte, telegraaflynen vernielende en dor pen verwoestende. De aanval van de forten op de internationale eskaders wordt als een oorlogsverklaring be schouwd. By de beschieting zyn -400 Chineezen ge sneuveld. WASHINGTON, 19 Juni. (R. O.) Het Rus sische gezantschap deelde den staatssecretaris Hay mede, dat nog 4000 man Russische troepen van Port Arthur naar Takoe waren gezonden. LONDEN, 19 Juni. (R. O.) Noch by de admiraliteit, noch elders is eenig bericht ontvangen van het zinken van twee Britsche oorlogsschepen in den aanval op de forten van Taku. Het gerucht wordt als onwaar beschouwd. LONDEN, 19 Juni. (R. O.) In het Lager huis deelde de heer St. John Brodrick mede, dat de admiraliteit maatregelen heeft geno men om in de belangrykste plaatsen langs de Yangtse-rivier Britsche troepen te stati- onneeren, zoo noodig zullen Britsche oorlogs schepen den onderkoning helpen de orde te handhaven. WILHELMSHAVEN, 19 Juni. (R. O.) Vol gens het „Wilhelmshavener Tageblatt" heeft het tweede bataljon mariniers bevel gekregen zich gereed te houden voor vertrek naar China. KIEL, 19 Juni. (R. O.). De „Kioler Ztg." meldt, dat het eerste bataljon mariniers be vel heeft ontvangen zich gereed te houden voor vertrek naar China. SIMLA, 19 Juni. (R. O). Er is besloten, dat zes regimenten inlandsche troepen, een com pagnie inlandsche genietroepen en een battery artillerie naar China zullen worden gezonden. LONDEN, 20 Juni (R. O.) Aan de „Daily Mail" wordt uit Shanghai dato 19 dezer ge meld: Do onder admiraal Seymour staande macht, voor Peking bestemd, is omsingeld. LONDEN, 20 Juni. (R. O.) Aan de „Times" wordt uit Shanghai, dato 19 dezer, gemeld, dat Li-Hung-Chang zich van Kanton naar Peking begeeft, gevolg gevende aan een dringenden oproep. Dit wordt beschouwd als een aan- wyzmg, dat de Mandsjoe-party de hoop heeft laten varen de mogendheden te kunnen weer staan. Er wordt gemeld, dat de Engelsche vlag gi6toren woei van de Zuidorpoort te Peking, hetgeen de aankomst van admiraal Seymour zou beteekenen. ST.-PETERSBURG, 20 Juni. (R. 0.) De generale staf der marine ontving uit Port- Arthur van den vice-admiraal Alexejeff een telegram, volgens hetwelk op den 17den dezer de forten van Taku na een nachtelyken stryd van zeven uren zyn genomen. Aan Rus sische zyde werden één luitenant gedood, één doodeiyk, één zwaar en één licht gewond; 18 man werden gedood en 67 gewond. De kanonneerboot „Giljak" werd ernstig beschadigd. LONDEN, 20 Juni (R. O.). Uit Hongkong verneemt de „Times", dat de beweging der Boxers zich uitbreidt aan de Westrivier. In Kanton is het rustig. YOKOHAMA, 20 Juui. (R. OJ Het gerucht, dat de mogendheden Japan zouden hebben gevraagd troepen te zenden, wordt niet be- bevestigd. Drie groote kruisers hebben bevel gekregen naar China te gaan. Er worden toebereidselen gemaakt om een sterke macht te zenden. SHANGHAI, 20 Juni (R. O.) Volgens mede- deelingen uit Chineesche bron, waaraan van vertrouwbare zyde alhier geloof wordt ge schonken, waren de gezantschappen te Peking den 17den dezer buiten gevaar en bereikte admiraal Seymour met zyn vreemde troepen macht Peking. KIEL, 20 Juni. (R. 0.) Keizer Wilhelm ontving hedenochtend den commandant van den Hollandschen kruiser „Noord-Brabant", kapitein A. W. F. CJ. Van Woerden. BUITENBAND. Stall G» Omringd door de koDinkiyke familie, opende koning Umberto Zaterdag de zitting van de nieuwgekozen Kamer. De Koning sprak in zjjn troonrede vertrouwen uit in de wfisheld en de vaderlandsliefde van het parlement en constateerde, dat de betrekkingen met alle mogendheden uitstekend zyn. Italiö is ln de laatste halve eeuw sterk vooruitgegaan, doch moet nog een langen weg afleggen om de hooge plaats te bereiken, die het onder de beschaafde volkeren toekomt. Z. M. noodigde de nieuwe Kamer uit zich vooral te wyden aan de verbetering van den toestand der arbeiders, de bescherming van de voortbreng selen van landbouw en ny verheid en de ver mindering van den druk der belastingen. De Kamer koos den heer Gallo tot voor zitter met 242 stemmen tegen 214 op Biancheri, den vroegeren voorzitter. In de Kamer kondigde minister-president Pelloux aan, dat het ministerie aan den>oning zijn onUlag heeft gevraagd. De koning bebiold zich zyn beslissing nog voor. - Koning Umberto van Italiö zal een groot getal zyner paleizen verkoopon, die over het geheele land verspreid liggen en waarvan hy slechts enkele gebruikt. Hy wenscht alleen die te Rome, Turyn, Venotié, Florence en Napels te behouden en de buitenverbiyven te Monza, Valsavaranche en Castel Porziano. Al het overige, dat enorme sommen aan onderhoud en bediening vordert, wordt ver kocht, o. a. het groote paleis te Milaan, op het Domplein. Uit de opbrengst is do koning voornemens het paleis te Rome op het Quirinaal geheel te laten verbouwen. De besparing, uit de vermindering van onderhoudskosten ver kregen, wenscht hy te bezigen om afstand te doen van een gedeelte der civiele lyst, die thans ongeveer 16 millioen Lire bedraagt en voor de Italiaansche financién te bezwarend wordt geacht. Oostenrijk-Hong.-Monarcli ïo. In antwoord op een interpellatie in do Hongaarsche Kamer verklaarde de president van den ministerraad, dat ter bevoegde plaats niet bekend is, dat één mogendheid in China zou handelen buiten de anderen om. Er is geen enkel toeken, dat een der mogendhedo: een persooniyk dool nastreeft. Oostenryk- Hongarye denkt er niet aan krachtiger dan eenige andere mogendheid tusschenbeide tc treden. De Regeering nam wegens de sluiting van don Ryksraad het ontwerp betreffende de Hongaarsche quote terug. De Kamer ging daarop uiteen tot 8 October. Dultschland. Zaterdag is te Lubeck m tegenwoordigheid van den Keizer van Duitschland het Elbe Trave-kanaal feesteiyk geopend. Dit kanaal, waar men een verlevendiging van het handels verkeer uit het Elbegebled met Lubeck ver wacht, loopt met zeer weinig bochten by na een rechte ffjn zuidwaarts van Lubeck tot aan Lauenburg, alwaar zich de sluizen be vinden, waarmede schepen uit en in de Elbe worden geschut. Het kanaal is 67 KM. lang, heeft een breedte aan de oppervlakte van 311/1 a.421/, meter en een diepte by den laagsten water stand van 2 M. Tusschen Lubeck en Lauenburg zyn 7 sluizen. De totale kosten voor het maken van het kanaal bedragen 23,554,000 mark. Daarvan wordt door Pruisen byna Va deel, nl. 7,500,000 mark, gedragen. By de feestelyke opening van het kanaal hield de Keizer, in antwoord op de redevoering van den burgemeester van Lubeck, een toe spraak, waarin hy zeide vast te hopen op een gelukkige ontwikkeling van Lubeck door het kanaaL Het vervult den Keizer met vreugde, dat Duitschland nu uitzicht heeft een maal een Duitsche vloot te krygen. (Levendige bravo's.) Duitschland moet zyn handelsvlag tot in de verste verte der wereld kunnen beschermen door zyn kanonnen. (Hernieuwde bravo's.) De Keizer eindigde aldus: „Moge het ons vergund zyn door de uit breiding der vloot den vrede naar buiten mede te kunnen bewaren en mogen wy, door den aanleg onzer kanalen er in slagen naar binnen de vergemakkelijking van het verkeer te verkrijgen, die wy noodig hebben. De zegen op onze waterwegen zal nooit uitbiyven. (Stormachtige Hoch's.) De Keizer vertrok na afloop der plechtig heid naar Helgoland. LEIDEN, 20 Juni. Thermometorstandgisteravond om 8 uren 18° C. 64.4° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 16° C. 60.8° F., 's middags om 12 uren 16.5° C. 61.7° F., 's namiddags om 4 uren 18.5° C. 65.8° F. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Java, arriveerde 19 Juni te Port; Said; de „Flores", van Batavia naar Amster dam, passeerde 20 Juni Dungeness; de „Merapi" vertrok 20 Juni van Batavia naar Rotterdam; de „Oengaran", van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Juni te Marseille en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Juni van Southamptonde „Bundes- rath" (thuisreis) arriveerde 17 Juni te Suez; de „Elbing", van Java naar Amsterdam, vertrok 16 Juni van Port-Said; de „Kaiser" (uitreis) arriveerde 18 Juni te Aden; do „Koningin- Regentes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Juni te Genua; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juni te Seuz. De commissie uit den „Neder- landschon Zwembond", ter voorbereiding van het deelnemen van Nederland aan de inter nationale zwemwed8tryden te Parys, heeft aan alle sportvrienden in Nederland en in 't byzonder aan de vrienden van het zwemmen een circulaire gezonden, waarin zy de ver wachting uitspreekt, dat de Hollandsche jonge lui in de internationale tentoonsteliingswed- stryden in het zwemmen op 12 en 19 Augustus te Parys, hun tegenstanders met eero zullen kunnen staan, wyi onze Hollandsche sport by uitnemendheid toch het zwemmen is. „En vervolgt de commissie toch bestaat er gevaar, dat Holland, het traditioneele land van het water, niet vertegenwoordigd zal kunnen worden wegens de kosten 1 Onz« zwemmers zyn meestal jonge menschen, var wie men niet mag vergen, dat zy geheel op hun eigen kosten, gedurende ongeveer een week, de eer van ods land te Parys zullen gaan ophouden. En de treurige toestand van de financiën der zwemvereenigingen zoowel als van der Nederlandschen Zwembond, laat helaas niet toe hen van die zyde te subsidieeren. Onder deze omstandigheden benoemde da( Nederlandsche Zwembond onze commissie, om te trachten uit vry willige by dragen een vol doend kapitaaltje byeen te brengen, om Neder* land met eere ln de internationale zwomwed. stryden te Parys te doen vertegenwoordigen Komt er voldoende geld byeen, dan zullen pryskampen beslissen welke zwemmers onJ land zullen vertegenwoordigen." Krachtens deze opdracht wendt de comnv zich nu om steun tot de sportvrienden, met verzoek hun bydragen te zenien aan don penningmeester der commissie, den heer S. J.' Sala, Breestraat 114, Leiden. Het is zeker te hopen.^iat deze poging slagen zal.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3