Eau-de-Cologne Bewaarkluis voor Waarden. Mevr. de Wed. P. J. G. DÉE, Hoogewoerd 62, Brood-, Beschuit- en Pain-de-Loxe-Bakkerij, Souchon a f 1.30 per '|2 K.G. Stoomtram Haarlem-Leidon. Firma J. c. mum, N*. 12366 baandag 18 Juni. A*. 1900 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 18 Juni. Oude Rijn 11. F. HAALEBOB. AMSTERDAM. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. In hei bijzonder wordt de aandacht gevestigd op 3133 GE BH. HOUBAHD. Magazijn van GOUDEN en ZILVEREN WERKEN. Voorhanden: Broches en Aanhangers. Hollandsche, Fransche en Weenerbroodbakkerij en Koekbakkerij, Filiaal Breestraat 102. Specialiteit in Hain-de-Luxe. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. M f L10. Franco por post1 C L40- Afzonderlijks Nommora 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIE!! Van 1-6 regols f 1.05. Iedoro regel moor 0.17J. Orootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. KENNISGEVING!. Voorbereidend Militair Ondcrriclit. De Burgemeester der gemeente Leiden herinnert belanghebbenden aan de navolgende bepalingen 'van de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zooals deze is vastgesteld bij beschik king van den Minister van Oorlog, dd. 1 Juni 18'JÖ, Vilde afd., No. 10: „Onder voorbereidend militair onderricht begrijpt dezo regeling het elementair practisoh en theore tisch onderwys in den dienst der Infanterie en der Vesting-Artillerie, dat door officieren en minder kader van het leger wordt gegeven aan jongelie den, buiten den troep, die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in liet algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aanslniting zoekt bij het school onderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exerci tiën, terwjjl het tevens leert kennen de algemeene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die 'de verbintenis wenschen aan te gaan als vrij williger voor het Reservekader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toe komstige militieplichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing by het corps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tydens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eon graad. Het voorbereidend militair onderrioht vormt een cursus, die loopt over twee achtereenvolgende wintertijdperken, telkens van ongeveer half October Itot ultimo Februari en gedurende teu minste 3 luren per week. Hot voorbereidend militair onderrioht is kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door ■jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftyd. Het wordt gegeven in plaatsen, waar Infanterie of 'Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, indien daar ten minste 3 adspiranten voor het Reservekader ;of in het geheel ten minste 10 deelnemers de lessen volgen. De Hoofdofficier van hot Reservekader doet jaarlijks in de maand Februari oen onderzoek instellen naar de vorderingen der jongelieden, /die aan het voorbereidend militair onderricht deelnemen. Aan hen, die voor do militie hebben geloot en ,-den voreuvermolden 2-jarigen cursus in zyn geheel 'en, blijkens het onderzoek, met vrucht hebben 1 doorloopen, wordt uitgereikt een getuigschrift model W. Lotelingen, die op het tydstip hunner inlijving 1 bij de militie in het bezit zijn van het ge tuigschrift model W, komen, behalve dat zij aanspraak kunnen maken op plaatsing by het corps j en in het garnizoen hunner keuze, vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voorde i opleiding tot een graad, indien het corps, waarbjj l zy zyn ingelijfd, een onderdeel is van hot wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noodigo geschiktheid bezitten." Voorts worden belanghebbenden verwittigd, dat 'de aanmelding tot deelneming aan bovenbedoeld ionderricht moet geschieden vóór 1 Juli a. s. [bij den heer Kolonel'Commandant van het 4de 'regiment Infanterie alhier, en dat zy, die zich nh I dien datum aanmelden, vermoedelijk niet meer tot het volgen van dat onderrioht zullen worden loe- laten. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Juni 1900. F. WAS. Voor het akte-examen Lager Onderwys ;zyn geslaagd de dames M. J. Van Parys, te ,Sa9senheim, en A. Driessens, te Leiden. Men schryft aan het „Hbl.": Vanwege hot Nederlandsch Landbouw-Comlté was een commissie benoemd, ten einde rapport uit te brengen over de vraag op welke wyze alle 'nog bestaande tienden zouden kunnen worden opgeheven. Zeker is het voor voorstanders dier ophef fing een groote teleurstelling uit het jaarver slag over 1899 te vernemen, dat die com missie by de bewerking van het rapport juridische bezwaren had ontmoet, ofschoon een sub-commissie zou trachten die moeiiyk- heden te ondervangen, al had ze tot nog toe geen oplossing gevonden. Dr. A. W. baron Schimmelpenninck van der Oye, gezantschapsraad te Londen, be vindt zich in Den Haag. By Koninkiyk besluit van 15 dezer is: lo. do kapitein-luitenant ter zee H. G. J. Wolterbeek, met 19 Juni a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener „Zee hond", en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee C. J. G. De Booy 2o. de kapitein-luitenant ter zee W. J. De Bruyne, commandant van Hr. Ms. korvet „Sommelsdyk", en als zoodanig tevens stations commandant der zeemacht in Weet-Indiö, eer vol van het thans door hem gevoerde bevel ontheven en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee H. G. J. Wolterbeek, een en ander met ingang van den dag, vol gende op dien, waarop laatstgenoemde hoofd officier te Curasao zal zyn aangekomen. (Staatscourant.) Naar wy uit goede bron vernemen, Is de luit. ter zee 1ste kl. F. H. Nolst Trenitó, die onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd en thans op non-activiteit gesteld is, bestemd om op te treden als hoofd der opleiding van leer lingen-machinist te Hellevoetslui8. Vad Te 's-Gravenhage is overleden degepen- sionnoerde kolonel van het 3de regiment vesting-artillerie A. Romswlnckel, die in 1897 als zoodanig gepensionneerd werd. Hy was militie-commissaris in Zuid-Holland in het 1st© district, hoofdplaats 's-Gravenhage. Yan 1883 tot 1890 was de nu ontslapene als majoor en luitenaDt-kolonel, commandant van het corps pontonniers. Op de voordracht voor leeraar in schei kunde en mechanische technologie aan de Nederl. school voor Nijverheid en Handel to Enschodee zyn geplaatst de heeren: F. H. Eydman, leeraar aan de H. B. school en Gymnasium te Winschoten; dr. F. H. Yan Leent, adjunct-scheikundige by de Marine te Amsterdam, en dr. W. Reinders, scheikundige te Leipzig. In België wordt de organisatie van het universitair onderwys in de aardrykskunde op dit oogenblik van regeeringswege met kracht ter hand genomen, omdat men de behoefte daaraan al te zeer gevoelt. Met dat doel heeft de regeering van dr. C. De Bruyne, professor aan de hoogeschool te Gent, een officieele opdracht gegeven om in het buitenland, speciaal in Duitschland en Nederland, een onderzoek in te stellen aan de universiteiten naar de inrichting van het hooger onderwys in de aardrykskunde aldaar. Met dat doel werden reeds enkele universiteiten in ons land, nl. dio te Utrecht en Leiden, bezocht; Amsterdam en Groningon zullen bezocht worden. In het byzonder werd het advies over dit vraagpunt ingewonnen van dr. H. Blink in Den Haag. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Roermond, noodig geworden door het overly den van den heer dr. W. Everts, is door den minister van binnen- landsche zaken bepaald op Dinsdag 3 Juli a. s.de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 Juli, en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 17 Juli. In verband met de onlusten in China kan het voor velen misschien tot geruststelling strekken, dat, blykens mededeeling van per sonen, met Peking goed bekend, het gebouw der Nederlandsche legatie betrekkeiyk veilig is gelegen aan de Rue des lógations in de aangrenzende Tartaar sche wyk, die van de Chineescho wyk met een sterken muur is afgescheiden, zoodat by eventueele oproerige bewegingen in laatstgenoemde wyk geen dadeiyk gevaar voor het legatiepersoneel dreigt, Hr. Ms. pantserdekschip „Noordbrabant", onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. Yan Woerden, is 15 dezer des namiddags te Kiel aangekomen. Het stoomschip „Koning Willem H" arriveerde 16 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Juni van Padang; de „Timor" arriveerde 16 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, passeerde 16 Juni Kaap del Armi; de „Drumelzlor" (Holland-Amerika-iyn) ver trok 16 Juni van Newport-News naar Am sterdam de „Elbing", van -Batavia naar Am sterdam, passeerde 15 Juni Suez; de „Prins Hendrik" arriveerde 16 Juni van Batavia te IJmuiden; de „Spaarndam" vertrok 16 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Titan", van Amsterdam en Liverpool naar Java, pas8oerdo 15 Juni Port-Said. Hillegom. De collecte ten behoeve van de werklooze diamantbewerkers te Amsterdam, heeft alhier opgebracht f 35. De besmetteiyke ziekte ten huize van den arbeider F. J. v. d. H. aan de Ambacht straat alhier kan als geweken worden be schouwd. Door de Hillegomsche Harmonie-kapel zal vermoedeiyk den 25sten Juni a. s. op „Moer en Dorp" aan de Meerstraat alhier, oen oponbare repetitie worden gehouden. Voor de betrekking van onderwyzeres aan de school met den By bel alhier, hebben zich vier sollicitanten aangemeld. J. 1. Zondagnacht is by den kleermaker Th. v. d. M., aan de Meerstraat alhier een der ruiten ingeworpen, waardoor ook het gordyn gedeelteiyk werd vernield. Daar genoemde v. d. M. ongoveer vyf minuten te voren naby zyn woning door den arbeider C. S. zonder de minste aanleiding herhaaldeiyk met eteenen was geworpen, vermoedt men, dat de ruit ook door hem verbrijzeld is. Noordw\jk. Aan het in de jongste raads vergadering uitgebracht rapport over den staat der spaarbank voor Noordwyk en Om streken ontleenen wy de volgende cyfors. Het kapitaal op 1 Januari 1899 aan de inleg gers verschuldigd bedroeg f 179,714.35 In 1899 werd in gelegd f 67,254.42 In 1899 werd uit gehaald. 44,706.24 verschil f 22,548.18 Rente aan de deelhebbers t 7007.31 Op 31 Dec. 1899 aan de deel hebbers verschuldigd 209,269.84 De bezittingen der spaarbank bestonden op dien datum uit een waarde van. 236,012. Batig saldo 26,742.16 Roservekas op 1 Jan. 1899. 25,776.97 Reservekas dus vermeer derd met 1' 966.19 In den loop dozer week (18 23 Juni) zal In deze gemeente een collecte gehouden worden voor het fonds tot ondersteuning on aanmoediging van den Ge wapenden Dienst. Ons in het vorig nummer opgenomen raadsverslag behoeft een kleine rectificatie. Vermoedeiyk wegens onduideiykheid van den spreker verstonden wy den heer Admiraal verkeerd, waar hy over de verbindingswegen in het dorp zelf sprak. Wel verklaarde hy zich zeer voor die bestrating, die dan z. i. zou kunnen geschieden door het gedeelte weg voorby de villa's over te nemen, doch in beginsel was hy eveneens voor den aanleg eener straat langs den strandreop, dus homogeen met den heer Smit. Sassenheim. De Prot. Kiesvereeniging „Volksbelang", hield Zaterdag-avond een tameiyk goed bezochte vergadering. Als be stuurslid werd gekozen de heer P. Goedt. Als candidaat voor den gemeenteraad kreeg de heer C. Rynsburger de meeste stemmen. De verkiezing voor den gemeenteraad zal plaats hebben op Donderdag 21 Juni a. s. TJit de „Staatscourant". Kon. besluiten, Benoemd tot commies ter directie der direote belastingen, invoerrechten en accijnzen E. Roering, thans tydeljjk belast met do waarneming van die betrekking; tot ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem H. Küyser, thans in gelijke betrekking te Gouda, Bevorderd tot commies der posterijen van de late klasse T. De Groot, thans '2de klasse, met bepaling, dat de genoemde ambtenaar rang zal nemen onmiddellijk na den commies der posterijen van de late klasse J. J. C. Van Leeuwen van Daivenbodo. Benoemd tot administrateur van bet militair hospitaal te Breda, de kapitein op non-activiteit A. J. C. De BruyD, van het wapen der infunterie. Aan den adelborst der 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine-reserve W. N. Van de Poll, op zjjn ver zoek, eorvol ontslag uit den dienst verleend. De kapitein, met titulairen rang van majoor, M. L. Moggonstorm, administrateur van het mili tair hospitaal te Amsterdam, op zyn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1536 'sjaars. Bepaald, dat de commissie tot bet afnemen van het eindexamen aan de adspirant-administrateurs der l8te afdeeling in dit jaar zal zijn samengesteld als volgt: voorzitter, tevens lid, de hoofdinspecteur van administratie P. F. Van Wage; leden: de in specteur van administratie J. W. Groeneyk en cm officieren van administratie der lete klasse W. G. L. Bmniugs, J. S. De Brnyu en C. Flaes; odviseerend lid, do officier van administratie der lste klasse S. J. A. Deyll, geplaatst bij de oplei ding van adspirant-admioistrateuis; secretaris, uit sluitend met het secretariaat belast, do officier van adminietratie der 2de klasse G. H. Hamersma; Slaatsvervangend lid, de officier van administratie er lste klasse K. A. De Josselin de Jong. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. D. N. Van Hoytema, ten bedrage van ƒ1585 's jaars. Min. besohikkingen. Voor het tijdvak van 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901, be noemd tot adsistent van het Riikalandboawproef- station te Wageningen, R. W. fuinziDg. Benoemd tot commies ter directie der registra tie en domeinen te Middelburg H. W. Hannivoort, thans surnemerair der registratie en domeinen aldaar. De minister van waterstaat verleent a. a. Dinsdag geen audiëntie. De „Sts.-Ct." bevat de wijzigingen in de statuten der vereeniging tot stichting cn in-stand- houding van scholen met den bijbel, te Waarder on Lange Ruige Weide. punten hebben gemaakt, nl. A. Adan: en Tieleman by „Ajax# en mr. Kooiman on Nyiand by „Hercules". Voor do bowlers daarentegen was het een paradys; het meest onderscheidden zich D. Beyerink met 9 wickets voor 15 punten en mr. Kooiman met 12 wickets voor 31 punten. Ajax" maakt in zyn eersten innings slechts 35, welk getal „Hercules" met 1 punt over schrijdt. In den tweeden innings gaat het den Leidenaars al evenmin voor den wind en nu worden zy voor 31 uitgewerkt. „Hercules" moet slechts 31 maken om te winnen, maar brengt het slechts tot 27, zoodat „Ajax" onder de grootste spanning met 3 punten wint. Gemengd Nieuws. 4J axIlcrcnlcft. Gisteren is de wedstryd tusschen Leiden en Utrecht toch nog doorgegaan, ondanks dat de bowlers gedurende de eerste helft van den speeltijd met een natten bal hebben moeten bowlen. Zelden wordt er in lste kl. cricket zoo weinig door de batslieden gepraesteerd, als ditmaal is geschied. Ofschoon ieder twee beurten heeft gehad, zyn er aan weerskanten slechts 2 spelers geweest, die meer dan 10 Van de alhier op 14, 15 en 16 Juni gehouden Leidsche en Nationale Lawn- Tennis-Matches, uitgeschreven door het Leid sche Lawn-Tennis-Comité, zouden gisteren do finales gespeeld worden, doch door ongun stig weer 's morgens zyn zy uitgesteld tot a. s. Zondag. Fusilleeren voor de grap(l) Dezer dagen kwam in de „N. R. C." de vol gende ongelooflijke mededeeling voor: Iemand zag op den weg van Beek naar Klein Overveld, ongeveer 500 meter ten zuiden van den spoorweg Breda-Rotterdam, een troep militairen stil houden, en hoorde een 2den luit., een grooten man, commandeeron„Dat doe je niet goed, je staat niet still" en als uit éón adem liet hy daaraan volgen„Wacht, we zullen je fusilleeren." De luitenant voegde do daad by het woord en ons soldaatje, dat niet wist, wat er met hem gebeurde, werd door een sergeant ODgeveer 50 passen voor het front van den troep geleid. De luitenant gelastte een sergeant hot vonnis ten uitvoer te brengen. Daarop hoorde ik den sergeant iets commandeeren en spoedig daarop hoorde ik een salvo. Toen de rook der patronen was opgetrokken, zag ik den armen soldaat bleek, verschrikt staan. Oogenblikkeiyk Jioorde ik dén luitenant schreeuwen: „Nog eens, hy is nog niet dood." Een tweede salvo werd ge geven en hiermede had de executio plaats gehad. „Nu vraag ik u, geachte lezer, zou het te verwonderen zyn, als dezo soldaat, indien hy wat driftig van aard was geweest, insubordi natie pleegde tegen zyn meerdere? Zulk oen handel wyze verwachtte ik wel van iemand, die ontsnapt is uit het gesticht Meerenberg, doch verwacht men toch allerminst van een man, wien in tyd van oorlog een hoogst ernstige taak wacht ?1" Thans ontvangt de „N. R. C." een schryvon van een ander inzender, die ook tegonwoordig geweest is by het zoogenaamde fusilleeren, on die verzekert, dat de betrokken militair glim lachend het gelid verliet en heel kalm ging staan kyken, hoe dat fusilleeren in zyn werk ging. Later gevraagd of hy bleek en vor- 8chrikt was geworden, heeft hy metverwem- dering op die vraag ontkennend geantwoord. Do Krygsraad to 'a-H o r t o g e n- bosch heeft den dienstweigeraar D. De Bruyn ditmaal veroordeeld tot eeu gevangenisstraf van 1 jaar en 4 maanden. Geiyk bekend is, werd hy verleden jaar voor een dergelijk feit tot éón jaar gevange nisstraf veroordeeld, welke hy heeft ondergaan.' In oen patronenfabriek te Erzse- betfalu, vlak by Buda-Pesth, zfln er Yrydag by een ontploffing vyf werklui omgekomen en éón doodoiyk gekwotst i Bij de Rijnlandsche Bankvereeniging F. F. W. HEINTZ Co., N. Rijn 11, bestaat gelegenheid tot het huren voor korten of laugen tijd van Stalen Brandkastjes voor berging van Effecten, Papieren van Waarde en Kostbaarheden, in een bijzonder voor dit doel gebouwde volkomen veilige inrichting. 4188 20 Inlichtingen en bezichtiging dagelijks van 10—2 uren. 3066 24 is de znlverste en meest verfirlssehende. ,|UVUUUUUUUUUV XiiUUUi .........ff., I gevestigd te Amsterdam, maakt bij dezen bekend, dat door het overlijden van den Weled. Heer P. J. C. DÉE, diens Echtgenoote, als „Correspondente" voor Leiden en Omstreken is aangesteld. De Directeuren, A. SCHOLTEN. 5233 80 Mr. J. J. Baron MACKAY. Ondergeteekende verzoekt zijne geachte Cliënteele be- leefd de bestellingen voor bovengenoemde Bakkerij (zoo tijdig mogelijk te willen opgeven ten zijnen huize, Oude Rijn 10, zullende voor accurate bediening ge zorgd worden - 5288 30 Aanbevelend, DONKERSTEEG ÏO. 5365 18 Rnlrne kenze: ZEEUWSCR KNOOPZELVER. LEXDSCH -WAPEN- Goedkoopste en gerieüi j kste Reisgelegenheid. Van LEIDEN naar lste Kl. 2de Kl. OEGSTGEEST Cents. «2J Cent. SASSENHEIM 25 LISSE, HILLEGOM, BENNEBROEK, HEEMSTEDE of HAARLEM 30 25 Couponkoekjes, verkrijgbaar gesteld bij de Goederen- Agenten, geven voor korte afstanden veel besparing. 8874 26 HOUTSTRAAT 1. Telephoonn. 334L. TELEPHOONNUMMEK 396. 1593 24 Bestellingen worden direct en accuraat uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 5