Korea als Tredesappel* Een der gewichtigste knooppunten, waarvan de oplossing van de Chineesche quaestie af hangt, is Korea, schreven v?y gisteren. Reeds eenmaal heeft Rusland zich van Korea be diend als den prys, waarvoor het zich Japan's onzijdigheid in China wist te verzekeren. Ook thans is wellicht aan Korea een gewichtige rol voorbehouden in de ontwikkeling, die de gebeurtenissen in het uiterste Oosten van Azië zullen nemen. Met het oog daarop kan het niet te onpas zijn te herinneren, hoe de Russische invloed zich op Korea heeft gevestigd, aan de hand van eenigemededeelingen, die de „Temps" daarover bevat. In April 1895 was Rusland's invloed niet groot aan het hof van Korea. De gezant van Japan, graaf Inouyé, gedroeg zich daaren tegen daar als heer en meester. Hy was der regeering van Korea van dienst geweest in het verschaffen van een leening van driemillioen yen, te Tokio volteekend. Hy had het bestuur op nieuwen voet geregeld. Een Ko-roaansch legor, onder leiding van Japansche officieren, was in wording. Den 8sten October d. a. v., toen sedert vyf weken een nieuwe Japansche gezant te Seoel was, werd do Koningin van Korea 'vormoord. Op haar ïyk vond men een brief, aan het hof van Sint-Petersburg gericht, waarin do Czaar werd verzocht zyn gezant niet uit Korea terug te roepen, want diens steun was hot eenige plechtanker der hoop van het Koreaansche vorstenhuis. Den 11 den Februari 1896 stelden do koning en de kroonprins van Korea zich onder bescherming van den Russi schen gezant. Zy vluchtten in diens woning en bleven daar; zy woonden en regeerden er tot 20 Februari 1897, gedurende meer dan een jaar. Sedert dit vreeselyke drama van 8 October 1895 heeft de Russische invloed zich in Korea gevestigd. Yoor alles is een vergelding; do straf voor dien moord, die misschien een zuiver individueele daad geweest is, heeft geheel Japan getroffen. Voor Japan is Korea wat voor een zieke het middel tot zyn genezing is. Het heeft 44 millioen menschen te voeden op een bebouwbaar terrein, dat slechts 30 millioen op zyn hoogst voeden kan. Het is genood zaakt jaariyks voor 115 millioen franken levensmiddelen in te voeren. Het heeft behoefte aan oen uitweg voor den overvloed zyner bevolking. Koroa is in dat opzicht de laatste toevlucht van Japan, want Rusland heeft de est van de Aziatische kust tegenover de Tapansche eilanden in zyn macht. Korea nu xvas sinds het drama van 1895 voor Japan gesloten, dat van dat oogenblik af er aan houdend naar streeft, het overwicht, dat het verloren hoeft, terug te bekomen. Terwyl de koning en de kroonprins van Korea de gastvrijheid genoten in het Russische gezantschapsgebouw, in het jaar 1896'97, kan men zich gemakkelijk voorstellen wat het lot was van de onder Japan's auspiciën begonnen hervormingen. De Japansche advi seurs, die ten getale van omstreeks zestig aan het Koreaansche hof waren, pakten hun koffers en vertrokken; te Seoel konden de Japanners het niet meer uithouden* Do Japansche officieren en financiers verdwenen eveneens; zy werden door Russische ver vangen. De heer Alexief, die door de Peters- burgsche regeering ter beschikking van de Koreaansche regeering gesteld was, werd te golyk financieel adviseur en hoofdintendant van de douane. De Japansche invloed had uitgediend. De Japansche diplomatie deed inmiddels wat zy kon om te redden wat mogeiyk was uit het brandende huis in Korea. De overeen komst Lobanow-Yamagata van Juni 1896 v;as slechts een regeling om voor de toekomst den weg open te houden. Maar gedurende de beide volgende jaren werd er op den achter grond van de steeds luidruchtige, dikwyis ruwe gebeurtenissen in stilte aanhoudend gewerkt en onderhandeld tnsschen Rusland en Japan. De uitkomst van dien geduldigen arbeid zag men den 17den Maart 1898, toen, tot groote verrassing van de gansche wereld, de Rus sische redering haar agenten, haar offi- ren en zelfs haar financiëelen adviseur uit Japan terugtrok. De brief van den Russischen gezant von Speyer, die de Koreaansche regee ring van dit besluit in kennis stelde, eindigde aldus „Rusland wil niets liever doen dan goede diensten verleenen, maar tracht ze nooit aan iemand op te dringen. Uw regeering heeft ons verzocht militaire instructeurs en een financiëelen raadsman te zenden, en wy hebben ons naar haar wensch gedragen. Thans is uw regeering van meening, dat de Russische ambtenaren onnoodig geworden zyn en dat Korea zyn zaken kan verrichten zonder den steun van Rusland. Rusland kan Korea slechts er mede geluk wenschen, dat het in staat is zyn onafhankelykheid te handhaven, zonder geholpen te worden aan vreemde raadslieden en militaire instructeurs. Ik heb reeds aan onze officieren en onzen financieele raadsman bevel gegeven hun functiën in dienst van de Koreaan sche regeering te staken." Derhalve: Rusland trok zich uit Korea terug en liet voor Japan de baan weder vry. En wat was de verklaring van dien onver- wachten stap? Die ligt in eenige gebeurte nissen, welke geiyktydig plaats hadden. Den 18den October 1897 liep do Russische vloot te Port Arthur binnen, om er te overwinteren. Men wachtte het voorjaar af om te zien wat Japan zou doen. Maar in hot voorjaar van 1898 zag Tapan de Russische officieren en den Russischen adviseur uit Seoel ver trokken (17 Maart). Daarna liet het Rusland de overeenkomst met China onderteekonen, waarby Port-Arthur en Talien-wan aan Rus land werden overgeleverd (27 Maart). Eindelyk onderteekende het zelf de overeenkomst met Rusland (24 April), waarby zyn invloed te Beoel definitief werd erkend door Rusland en voor een zekeren tyd aan Japan vryheid van handelen in Korea werd verleend. De drie artikelen van deze overeenkomst luiden aldus: Art. 1. De regeeringen van Japan en van Rusland erkennen voorgoed de souvereiniteit en algeheele onafhankelykheid van Korea en verbinden zich wederkeerig, zich te onthou den van elke rochtstreeksche tusschenkomst in de binnenlandsche aangelegenheden van genoemd land. Art. 2. Ten einde elke mogolyke oorzaak Dinsdagochtend om 3 area. De Bocron liepen van misverstand in de toekomst te vermydoo, ki*inn hoqfijas van <Sea abt verbinden de keizeriyke regeeringen van Rus land en Japan zich wederkeerig, voor het geval, dat Korea hun raad en steun zou vra gen, geen enkelen maatregel te nemen be treffende de benoeming van militaire instruc teurs of financieele adviseurs, zonder dat zy zich vooraf met elkaar omtrent dit punt heb ben verstaan. Art. 8. Met het oog op de groote ont wikkeling van de handels- en nyverheids- ondernemingen van Java in Korea en van het aanzieniyke aantal Japanners, in dat land vertoevende, zal de Russische regeering in geen opzicht de ontwikkeling van de eco nomische betrekkingen tusschen Japan en Korea belemmeren. Zoo was Korea de vrucht, waarvan de Russische beer zich in 1898 heeft bediend om den Japansehen wachter voor den ingang naar China te kalmeeren en in slaap te sussen, ten einde gelegenheid te bekomon den voet te zetten op MandsjoertJe. De herinnering aan die feiten komt nu juist van pas. Uit de ge beurtenissen, die aan den opstand der Boxers onmiddeliyk voorafgegaan zyn, is namelyk gebleken, dat Rusland het Koreaansche lok middel niet geheel heeft prysgegeven. Het heeft sedert 1898 weer invloed in Korea go- wonnen. Het heeft kort goleden Masampo gokregen en het eiland Tsuslunia versterkt. Het heeft naar Seoel als gezant gezonden den heer Pavlof, een diplomaat, die tegen een leger opweegt. De onderstelling ligt voor de hand, dat Rusland nu zal beproeven voor de tweede maal zich op soortgelijke manier als hierboven werd geschetst, van Korea te bedienen in zyn betrekkingen met Japan. Of dit gelukken zal, is een andere vraag, waarop men nu niet behoeft in te gaan. In ieder geval kan de geschiedenis, waaraan hier herinnerd werd, tot geruststelling strekken, en ons versterken in de opvatting, dat, hoe ook de onderhande lingen tusschen Rusland en Japan mogen loopon, men zich over do kans, dat wy door Japan plotseling zullen gesteld worden voor het gevaar van een internationalen oorlog ter zake van China, niet al te zeer ongerust be hoeft te maken. En, zooals wy gisteren op merkten, het is alleen van de zyde van Japan, dat zulk een gevaar zou kunnen dreigen. (U. D.) Dc onlusten In China. Uit Tientsin wordt geseind, dat waarschyn- lyk de Chineesche troepen zich zullen verzet ten tegen den intocht van do Europeesche expeditie in de hoofdstad. De macht, die nu afgezonden is, zegt Reuter's correspondent, is veel te kleio, wanneer de Chineesche troe pen zich aansluiten by de Boxers. Een Russisch troepenschip is de Yang- tse-Kiang opgevaren. De Russische consul te Shanghai verklaart, dat dit schip huiswaarts koerende soldaten aan boord heeft en naar Hankau gaat om kolen en levensmiddelen in te nemen. Aan den anderen kant wordt gemeld, dat de bevelhebber van het troepen- schip aan den gezagvoerder van den Britschen kruiser „Hermione" zou hebben verklaard, dat de Russische troepen te Hankau aan wal zouden worden gezet. De Japansche regeering hoeft besloten een gemengd regiment naar China te zendon. De regeeringsbladen wyzen er op, dat Japan alleen zeer goed in staat zou zyn den opstand der Boxers te onderdrukken, maar dat het eilandenryk eerst het vertrouwen der mogend heden moet winnen en daden, die verdenking zouden kunnen wekken, moet vennyden. De Times" verneemt uit Shanghai, dd. 14 Juni: Heden is van hier een schip met wapenen en munitie, uit het tuighuis van Kiang-nan op last van het Tsoeng-li-jamen naar Tientsin vertrokken. Reuter verneemt uit Tientsin, dd. 14 Juni: Men gelooft, dat Sir E. Seymour van Lang- Fang zyn tweede ha6is zal maken en zoo snel mogolyk de 64 K.M. afleggen, die hem nog van Peking scheiden. Gisteren zyn twee Rus sische en een Japansch oorlogsschip te Takoe aangekomen. Het aantal schepen op de reede is nu 42. De „Norddeutsche Aligemeine Zeitung" meldt, dat het transport, dat met troepen op weg is naar Kiaotsjou ter aflossing van do bezetting, op bevel des keizers te Tsin-tou opgehouden zal worden. Gisteravond zyn van Hongkong vier com pagnieën Engelsche infanterie met een berg- battory naar Tientsin vertrokken. Do toestand der Asliantijnen. Uit Sierra Leone zyn vier compagnieën van het Westafrikaansche regiment vertrokken naar Cape Coast Castle, van waar zy zich zullen voegen by de ontzetcolonne voor Koomassie. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Yolgens een door het Engelsche ministerie van Oorlog gepubliceerde lyst bedroegen tot dusverre de totale verliezen in den oorlog 23374 officieren en manschappen, waarvan echter de door lord Roberts be vry de ge vangenen afgetrokken moeten worden. Intosschen zyn 8843 man en veel officieren, die als invaliden naar huis zyn gezonden, in dit getal niet inbegrepen, zoodat het ge zamenlijk aantal de 82000 te boven gaat Aan den anderen kant zyn veel genezenen in den dienst teruggekeerd. De sterfgevallen ten gevolge van ziekte nemen voortdurend toe; zy maken 57 pCt van alle sterfgevallen gedurende den oorlog uit Yan 27 Mei tot 0 Juni vielen b(jv. in het gevecht of stierven aan wonden 175 officieren en manschappen, terwyl niet minder dan 558 in dezen tyd aan ziekten stierven. Generaal Bullor seinde den 14den dezer: .Ongeveer 140 meter van beide einden van de Laingsnek-tunnél heeft men laten springen. De vernielde rots ligt in groote stukken en het weghalen zal slechts een paar dagen kosten. De spoorweg ia overigens onbeschadigd en open tot Reversing Station, en in orde tot Zandsprult" Reuter seinde den l&den van Laingsnekr: Generaal Botha hooft Yolksrust verlaten slechts twee uren vóór de Engolsche ruitery binnenreed. Maandagmiddag kregen do Boeren op Lainganek bevel terug te trekken. Do laatste trein naar Heidelberg verliet Volksrust wantrouwen in hun generaals neemt onder de Boeren snot toe. De correspondent van de .Times* in het hoofdkwartier op den Laingsnek 6einde den 13den: De landdrost van Yolksrust zegt, dat de Boeren gisteren 140 lyken begraven heb ben (I) De Engelsche verliezen bedroegen alles by elkaar 160 man; de Boeren verloren waar- schyniyk dubbel zooveel. Generaal Buller seint tevens een telegram aan lord Lansdowne, waarin de bevelhebber den minister van oorlog dank zegt voor zyn gelukwenschen en mededeelt dat zyn troepen in staat zyn .overal heen te gaan". Yolgens den correspondent van Reuter te Masoru heeft generaal Rundie de Boeren, die in het district Ficksburg te velde staan, aaitgezegd, dat, als zy don 15den dezer zich niet overgegeven hebben, hun hoeven en al hun bezittingen verbeurd verklaard zullen worden 11 Lord Edward Cecil, die tot bestuurder van het district Zeerust is benoemd, heeft er al een burgerlyk bestuur ingevoerd en o. a. gemeenteraden aangesteld. Drie stoomschepen met elk ruim 800 paar den aan boord, zyn van Nieuw-Orleans naar Kaapstad vertrokken. Sir Gordon Sprigg, aan wien de vorming van een nieuw ministerie voor de Kaap kolonie is opgedragen, heeft Donderdag ge- ruimen tyd met den heer Schreiner geconfe reerd. Van het oorlogslerrein terug. Het stoomschip „Herzog", van de Cst- Afrika Linie, dat verleden herfst op zyn hoen- reis van Amsterdam een Hollandsche 6n Duitsch-Belgische ambulance medonam, kwam gisteren op zyn terugreis uit Zuid-Afrika te Rotterdam aan met een aantal verplegers van genoemde bnitenlandsche ambulance en eenige Hollandsche verplegers van het Roode Kruis aan boord. Die terugkomst verwekte to Rotterdam groote geestdrift. De terugkeerenden waren de Belgen Yan Ruys8ovelt, Yan der Linden, Yergouwen, de Duitscher Timmen en de te Brussel wonende Franschman Fachot, en vervolgens de Neder landers dr. Oidtman (die al te Napels van boord was gegaan) en de heeren C. Yan de Woesty'De, M. Bos en J. Yan Marie, van de eer8te, en L. P. De Bruin van de tweede ambu lance, de laatsten allen militaire verplegers. Yoorts waren als passagiers op de .Herzog" eenige ambtenaren van de Z.-A. Spoorweg-My. en een groot aantal vrouwen van spoorweg ambtenaren met tal van kinderen; terwyl hare echtgenooten stonden opgeroepen te worden of al naar het front waren, vertrokken zy naar het vaderland, om er by familiebetrekkingen veilig te zyn. BU ITEM LAND. Fraakryk. Do afgevaardigde Simyan interpelleerde gisteren de regeering over de incidenten te ChlUonshy verweet den gendarmen het eerst geschoten te hebben zonder dat het volk daartoe aanleiding gaf. De heer Waldeck-Rousseau verklaarde, dat de justitie haar onderzoek voortzet; zoodra het licht over de zaak zal zyn verspreid zal de Regeering handelen. De afgevaardigde Zevaes vroeg de instel ling van een enqaéte naar de gebeurtenissen te CMlons. De minister-president bestreed het voorstel, dat met 270 tegen 250 van de 520 uitgebrachte stemmen werd verworpen. De gewone orde van den dag, welke door den minister-president niet was aangenomen, werd eveneens verworpen met 323 tegen 226 stem men. Daarop werd de motie-Simyan, waarmee de Regeering zich had vereenigd, aangenomen met 299 tegen 231 stemmen. Groot>Britannlë. Te Londen heeft het gerucht geloopen, dat Sir William Harcourt zich by de eerstvol gende parlementsverkiezing niet weder her kiesbaar zou stellen. Sir William spreekt dit gerucht zeer beslist tegen. Marokko, Uit Tangor wordt getelegrapheerd, dat de Marokkaansche regeering yiboden naarTafllet gezonden heeft, met het bevel aan de stammen daar, om zich te onthouden van alle vyande- ïykheden tegen de Franschen, om aan dezen geen voorwendsel tot verder voortdringon te geven. T o 1 o g r a m in e a, LONDEN, 15 Juni. (22. O.) Lord Roberts zond heden een lang telegram, waarin het gevecht van 12 Juni wordt beschreven. De Britsche verliezen zyn onder honderd. De bereden corpsen achtervolgden de Boeren gisteren. Generaal Hamilton's schouder werd gekwotst door een granaatkogel, de generaal kan echter dienst biyven doen. Generaal Baden-Powell meldt van 12 Juni uit zyn kamp, 40 myien ten zuidwesten van Rustenburg, dat hy meer dan honderd rebellen gevangen nam. Hy trok met een strydmacht van 800 man de Zuid-Afrikaansche Republiek binnen en herstelt thans geleidelyk de orde. Zeshonderd Boeren hebben zioh overgegeven, 230 werden gevangengenomen. LONDEN, 16 Juni (22. 0.) In het Lagerhuis zeide minister Chamberlain in antwoord op de vraag of de schadevergoeding, welke de .Chartered Company" op zich nam te betalen na de invryheidstelling van de gevangen raiders van Jameson, thans door het recht van verovering En geland a eigendom Is ge worden, o. a. het volgende: De oisch tot schadevergoeding zou een etech van de Transvaalse he Regeoring blyvon. Het ls voorbarig nu reoda te zeggen wat de Britsche regeering na den oorlog zal doen. PAARL, 15 Juni. (22. O.) In zyn toespraak tot de vorgadoring van don Afrikaandorbond verklaarde dr. Theron, de voorzitter, dat de bond aRss wat in zyn vermogen stond beeft gedaan om den oorlog te voorkomen. Zelfs Chanrtwriato Transvaal het grootste deel van Engeland's eischen heeft ingewilligd, doch de oorlogsparty was te sterk. Dr. Theron wees allerkrachtigst de beschul diging van een samenzwering van den Afri- kaanderbond tegen de Britsche suprematie terug en besloot met een verzekering van loyaliteit aan de vlag der Koningin. Hy raadde den leden van den Bond aan geen middelen van wraak te zoeken, doch, zeide hy, het in den oorlog vergoten bloed zal steeds ten hemel schreien. TIENTSIN, 15 Juni. (Wolff) De vreemde- lingenkolome alhier wordt voldoende be schermd. In de Chineesche wyk deden troepen Boxers zich gelden en verbrandden drie kapellen. Tusschen hier en Lang-Fang zyn twee spoorwegbruggen door Boxers onborydbaar gemaakt, waardoor het oprukken der bevry- dingstroepen belet wordt. Middelerwyl rukt de Duitsche afdeeling op de landwegen naar Peking op. Het TsuDg-li-Yamen moet goedgevonden hebben, dat een vreemde militaire macht tor sterkte van 1200 man Peking zal binnen trekken. BATHURST, (westkust van Afrika), 16 Juni. (22. O.) De reizende commissarissen Sitwell en Silva en zes politiebeambten zyn door Mandingo's vermoord by Sannkandi, aan den zuidelyken oever van de Gambia. YOKOHAMA, 16 Juni. (22. O.) Het ver moorden van een Japansehen ambtenaar door keizerljjke soldaten te Peking verwekte beroering. De Japansche pers dringt er op aan, dat de Regeering algeheele voldoening eische. Acht oorlogsschepen werden naar Taku gezonden. LONDEN, 16 Juni. (22. O.) Aan de „Daily Express" wordt van 15 dezer uit Shanghai geseind: Peking wordt bowaakt door 100,000 man Keizeriyke troepen. De poorten zyn ge sloten en worden geducht verdedigd door modern geschut. LONDEN, 16 Juni. (22. 0.) Uit Shanghai wordt aan de avondbladen gomeld, dat de spoortrein, welke met proviand voor de be- vrydingstroopen vertrokken was, moest terug- keeren. LONDEN, 16 Juni. (22. O.) De avondbladen ontvangen heden uit Tientsin het bericht, dat de kathedraal der katholieken te Peking in brand gestoken werd en verbrandde. HONGKONG, 16 Juni. (22. 0.) By Wost- rivier hebben onlusten plaats gehad. Vermeld wordt, dat een groot aantal opstandelingen zich te Kweihsien heeft verzameld. Aoademicuicuws. Leiden. Geslaagd zyn: voor het candi- daats-examen in do gonecskundo de heer O. S. Bastiaans; voor het doctoraal examen in de staatswetenschap mr. J. C. Witteveen; voor het examen voor den Indischen Dienst mr. C. Heyman; voor het eerste natuurkundig examen de heeren A. Wunderlich, R. J. Leen- dertz on W. F. O. Strieker; voor het candi- daats-examen in de godgeleerdheid tweede gedeelte de heer K. P. Datema; voor hot propaed.-examen in de geneeskunde de heer P. Van der Kinaap. Utrecht: Bevorderd zyn: Tot arts de heeren G. F. Rochat en S. K. Taconis en tot tandarts de heer Joh. Stark. Tweede Kamer, Comptabiliteit, enz Ingediend zyn vier wetsontwerpen be treffende lo. Bepalingen op het beheer en de ver antwoording van de Ryksgelömiddelen; 2o. samenstelling en taak der algemeene Reken kamer; 3o. regeling der dienstjaren; 4o. wijziging dor wet van 4 April 1870 (Stsbl. No. 62) gewyzigd by de wet van 31 December 1S97, („Stsbl." No. 281) houdende bepalingen omtrent uitgifte van schatkistbiljetten. De minister van financiën herinnert er aan, dat de comptabiliteitsregelen, welke de wet van 5 October 1841 („Stsbl." No. 40) houdende instructie voor de algemeene rekenkamer bevat, geiyk algemeen bekend is, zeer onvol ledig en grootendeels verouderd zyn, en ook dat niet minder dan driemaal vergeefsche pogingen zyn aangewend om op de basis van art. 122 der Grondwet van 1848 een nieuwe comptabiliteitsregeling tot stand te brengen. Werkte het groote verschil van inzicht, dat zich by de verklaring van het toenmalig grondwetsartikel openbaarde, in niet geringe mate belemmerend, een nog grooter schier onoverkomeiyke hinderpaal bleek het destyds zoo scherp geteekende antagonisme, waar de vraag ter sprake kwam wolk stelsel van comptabiliteit de wetgever zou hebben te kiezen: het repressieve, krachtens hetwelk de Regeering behoudens latere verantwoording over 's lands gelden beschikt, of het preventieve, dat voorafgaande goedkeuring der algemeene rekenkamer voor alle, althans voor dequaes- tieuze Ryks-uitgaven elscht. Voor den Minister was de keuzo van stelsel niet twyfelachtig en hy verklaart, dat het repressieve systeem in den daaraan door hem gegeven vorm, de instemming der algemeene rekenkamer heeft mogen verwerven. Nu zal de taak zyn der nieuwe regeling onregelmatigheden als thans nog wel moeten gepleegd worden en waarvan de zoogenaamde speciale credieten zelfs een zekere vermaard heid hebben verworven, onnoodig en onmoge- ïyk te maken. Onnoodig door de voorafgaando verevening te doen vervallenonmogoiyk door een absoluten waarborg te scheppen, dat do algemeene rekenkamer van alle betalingen uit '8 lands kas, zoowel binnen als buiten de bo- grooting onmiddeliyk kennis krygt, een weten schap, van welke zy gebruik kan maken om In bedenkeiyke gevallen aan de gedane be taling terstond publiciteit te geven. Dit laatste toch is in poli tl cis een krachtiger wapen ook tegen financieele misbruiken, dan de bedreiging met de scherpste straffen. Sleohts het repres sieve stelsel, dat door de aangeboden wets ontwerpen ten volle verwezeniykt wordt, is by machte dezen twee ledigen eisch te be vredigen. Het biykt verder uit do toelichting o, dat de vaststelling van het slot van rekening door de wet, welko voor de Indische financiën plaste vindt, niot Is aangenomen, want deoi- gasssss» tshafto nxX d» taak, welke de aan haar toevertrouwde, voort durende voorlichting der wetgevende macht' meebrongt, met al de bevoegdheden bekleed/ die haar positie als rechtbank in comptabili- teitszaken vereischt. Behoudens overleg met de betrokken Regee ring zal de Rekenkamer zelve de wijze regelen, waarop de rekenplichtigen zich van hun ver plichting om verantwoording af to leggen,' zullen kwyten. Haar uitspraken krygen execu-' toriale kracht. Zy zal zelfstandig boete kunnen: opleggen by overtreding van de voorschriften door een comptabele en zich in loco kunnen overtuigen van de naleving van sommige voorschriften. Een min of meer discretionairo bevoegdheid tot controle op de verantwoording der Rjks- ontvangsten is der Rekenkamer toegedacht, als de noodige waarborgen zyn gesteld, dat het volle licht kan vallen op de betalingen, terwyl alles, wat de administratie doet op geldeiyk gebied, zich als het ware automatisch zal afspiegelen by de Rekenkamer, die aan eventueele misbruiken volledige publiciteit zal k-unnon geven. Yoorts is duidelyk aangewezen, dat de be trokken Minister tot het sluiten van contracten bevoegd is, waarby tevens voorzien is in hot: geval, dat de aard van het werk meebrengt voor langer dan het dienstjaar te contracteeren. Het jaarverslag van de Rekenkamer zal voortaan in plaats van over een kalenderjaar, over een dienstjaar loopen in hot belang van de parlementairo critiok. Hot derde der ontwerpen, regelende de dienstjaren, bepaalt in hoofdzaak dat voor de verdeeling der uitgaven en ontvangsten over de dienstjaren ongeveer dezelfde regels zullen golden als dio met betrekking tot de Oost- indische geldmiddelen zyn aangenomen. Het vierde ontwerp beoogt een einde te; makon aan de thans bestaande al te groote: vryheid by de bepaling van het totaal bedrag, dat aan schatkistpapier in omloop mag wor-: den gebracht. Het strekt tevens hiertoe om; het eigenaardig karakter der vlottende schuld; versterking der kas meer dan thans tot zijn recht te doen komen. Leiden, 16 Juni. Granen werden heden meeren- deels tot vorige prijzen verkocht, de omzet wos: niet bel&Dgrijk. i Witte Tarwe blijft in de beate soorten goed gevraagd, terwijl de tusschensoorton weinig aftrek viüden wogens den lagen stand der prijzen. Witte Tarwe 6.a 7.25, Itoodo f6,a ƒ6.40, Walla-Walla a per 80 KG. Rogge 4.75 a ƒ5.30 per 74 KG. Zomergorst a Winter-/a f Chevalier- fb.a 5.50 per HL. Haver ƒ3.50 a ƒ3.75 per 50 KG. Groene Erwten ƒ6.80 a '7.per HL Paardenboonen ƒ6.85 a ƒ6.10 per HL Duivenboonen ƒ7.10 a J 7.30 per HL Koolzaad fa per HL. Kanariezaad ƒ6.a 7.50 por HL. Hennepzaad ƒ6.50 a f 7.per HL. Boter. Aanvoer 10170 kilogr., iste qual. per 1/4 vat ƒ46.a ƒ50.2de qual. per vat 40. a ƒ44.late qual. per kilogr. ƒ1.15 a ƒ1.25, 2de qual. per kilogr. ƒ1.a ƒ1.10. Laugo zwarte turf. 630,000 stuks. /2.75 a 3.— per duizend. Schiedam, 15 Juni. Moutwijn ƒ8.50. Jenever ƒ12.50. Amst. proef ƒ14.per HL. cont. zonder fast en zonder belasting. Utrecht, 16 Juni. Op de weekmarkt waren heden 350 stuks vee aangebracht. De prijzen waren voor stieren 70 a 190, voor vaarzen 80 a 160, voor pinken ƒ50 a f 10U, voor melkkoeien /120 a ƒ280, voor kalfkoeien 140 a 240, voor vaarskoeion ƒ110 a ƒ170, voor vette koeien 160 a 250, voor nuchtere kalveron /6a/ 13, voor magere kalv. fa voor magere varkens 15 a ƒ65, voor biggen ƒ4.a 9.—. 70 Schapen ƒ16 a f 30, 650 Lamineren ƒ5 a 11. Tbermometerstandgisteravond om 8 uren. 15.5° C. 59.9° Fahr.heit, hedenmorgen om 8 uren 16° C. GO.S3 F., 's middags om 12 uren 19° C. 66.2° F., 's namiddags om 4 uren 19' C. 66.2° F. In de Sled. Worklnr. zijn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pere. Kin- deren. lïolaal 10 Juni. Zondag 49 14 63 11 Maandag 58 9 67 12 Dinsdag 61 15 79 13 Woensdag. 65 15 80 14 Donderdag 69 16 84 16 Vrydag 67 17 84 16 Zaterdag. 63 12 75 Oproeping van kiezers ^oor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Leiden; Gezien art. 7 van het Koninklijk besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad No. 76) tot vaststelling van een algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, bepalende dat vóór 16 Juli van het jaar, waarin de gewone verkiezing van leden eener Kamer plaats heeft., door Burge meester en Wethouders een voorloopigo lijst van kiesgerechtigden moet worden opgemaakt, Noodigt de belanghebbenden, die niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente voor- komen, maar aanspraak kannen maken om op de nieuwe kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daar van vóór 1 Juli a. s. ter secretarie aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgestelde formulier, waarvan exemplaren kosteloos verkrijgbaar zyn. Hjj herinnert voorts, dat art. 6 van bovengenoemd Koninklijk besluit bepaalt, dat men, om kiezer van leden eener Kamer te zijn, zal moeten voldoen aan de beide volgende vereischten: A. kiezer zijn van leden van den Raad der ge meente, waar de Kamer is gevestigd; B. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zyn geweest van oen bedrijf van Handel of Nijverheid. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Jam 1900. P. WAS. AD VERTEN TIEN. Den 29sten Juni e. s. hopen onze geachte Oom en Tante DIRK AKTONIU8 KRUIT Kfi 6320 II CATHARINA MARIA ENTROP hmmo 30-J arlgc Echtver- ecnlglng te herdenken. Etai Suf en Nicht, W. H. KRUIT. 0. KRUIT—VA* Qeomwuk. RjjncUJkstraat 77. UJ C/O O O Lui

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3