N* 12364 "Vrijdag 15 «Juni. A*. 1900 §eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Juni. Feuilleton. MOOIt VROUWEN. F RIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon. Franco per post Afzonderlijke Nommors 2 '1 l f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËIT Van 1 6 regols 1.06. Iedere regel meor 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. in de 8ste arbeidsinspectie: de inspecteur van den arbeid Cr. J. Vafl Tnienen, de adjanot-inspec- teur van den arbeid J. J. Van Male, aan welke ambtenaren als standplaats wordt aangewezen de< gemeente Groningen; in de 9de arbeidsinspectie: de inspecteur van den arbeid D. Blanson Henkemans, wien als stand- plaats wordt aangewezen de gemeente Leeuwarden. De Fraus-Hals-feesten te Haarlem, j Het geheelo monument is groot tot boven i den kop van Frans Hals 6.80 M. en de onder- kant is brood 4,30 M. by 4,30 M. Het voetstuk is geheel uitsluitend geelach.- tig Boiersch graniet. JDe drie onderste treden, te zamen een hoogte hebbende van 0,70 M., zyn fijn gebou-1 chardeerd, terwijl het bovengedeelte gepoiyefc is, en waarop in geel koperen letters is aan- gebracht Frans Hals 1584 1666. Door het thans verkregen effect blykt, dat de keuze van deze steensoort bijzonder ge lukkig is geweest, vooral ook mef het oog on de omgeving, waarin het zacht getint grys geel van het graniet zeer goed voldoot. Op de zyden van het voetstuk is een sterk ui' 1 komend profiel geplaatst met een zitvlak op 1,70 M. uit grond, waarop aan beide zyden een vrouwenfiguur in groen brons. De figuur links is voorovergebogen en heeft de rechter arm op de knie en de hand onder de kin, met een teekenstift in de hand uein^QndV, de andere uitgestrekte arm heeio u>o*.eningen in de hand. De figuur rechts is ook voor- overgebogen en heeft de beide armen ep den schoot met een tak bloemen in de hp" den, welke ze beziet. Op de voorzyde op dez^'föe hoogte is aangebracht het wapen van Haar lem met een palmtak, welke tot aan de inscriptie gaat. Op de achterzyde zijn geplaatst twee doorvlochten lauriertakken. Boven op het voetstuk op de breede corniete is het figuur van Frans Hals hoogte 2,70 M. Frans Hals staat met het rechterbeen vooruit; in de linkerhand palet met pen- Offïeieolo Kenuisgeying-. De Burgemeester der gemeente Leiden," Gezien art. 85 der verordening op de Straat- politie (afd. II van de Politie op het ryden), Bepaalt: dat op Dinsdag den 19den Juni a. s., ter gelegenheid van den «EKOSTF9IËERDE1V OPTOCHT, te houden door leden van het Leidsch Studenten-Corps, geen rijtuigen, voertuigen of paarden zullen mogen stilstaan langs den weg terwyi de optocht voorby trekt, en dat be stuurders van ry tuigen, paarden of voertuigen (rijwielen hieronder begrepen) niet in tegen overgestelde richting zullen mogen doorrijden, inaar zich naar elders moeten verwijderen; dat in den avond van dien dag, v a n 7 uren tot middernacht, het ryden met ry tuigen, paarden en voertuigen (ry wielen aan de hand hieronder begrepen) is ver boden in het geheele gedeelte der gemeente, dat door sluitboomen afgesloten is. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Juni 1900. P. WAS. Voor het akte-examen lager onderwys zyn toegelaten de dames L. C. De Balbian Verster, M. De Jong en E. J. Drechsler, allen to Leiden. By de te Winschoten gehouden aanbe steding voor het leggen van de sporen en wissels, het aanbrengen van verharding en bestrating en eenige verdere werken voor de Jyn WinschotenBellingwolde, was laagste inschryver de heer C. De Ruiter, te Leiden, voor 36,400. By de door den architect den heer D. Veilbrief, te Leiden, gehouden aanbesteding voor het bouwen van tien woningen aan de Molenstraat, te Noordwyk-Binnen, waren in schrijvingen ingekomen van de volgende heerenC. C. Van Egmond, te Leiden, f 17,319 C. G. J. Alkemade, te Noordwyk, f 15,890; Th. G. Barthen, te Leidon, ƒ15,527; A. B. v. d. Boon, te Noordwyk, ƒ15,392; J. Tb. Breedeveld, te Leiden, ƒ15,190; J. P. Ouds- hoorn, te Sassenheim, 14,895; P. Reeuwyk, te Zoeterwoude, ƒ14,650; W. v. d. Hoogt, to Leiden, 14,250 ;H. De Graaff, te Hazerswoude, ƒ14,200; J. De Cler, te Leiden, 13,700; Jac. Bink, te Leiden, 13,698; A. J. Over- meer A. De Bos, te Noordwyk, 13,423; P. J. Christiaanse, te Leiden, 12,300. Het werk is gegund aan de heeren A. J. Overmeer en A. De Bes, te Noordwyk. De minister van marine ontving heden o. a. in audiëntie den kapitein-luitenant t/z. Bollaan, commandant van Hr. Ms. fregat „Koningin Emma". Door den heer J.#J. Marie van Heel, te Rotterdam overleden, is vermaakt 500 aan do „Martha-stichting", te Alfen aan denRyn. Door de classis Haarlem is na peremptoir examen met alle stemmen toegelaten tot de bediening des Woords do weleerw. heer H. Hangelbrook, beroepen dienaar des Woords by de Geref. Kerk van Vyfhuizen. Door den intendant in de stelling van Amsterdam word gisteren aanbesteedde levering van 40,000 K.G. harde en 40,000 K.G. zachte tarwe. Minste inschryver de heer H. H. Van Waveren, te Hlllegom, resp. 8.97 en 8.16 per 100 K.G. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Rotterdam door dr. P. J. Kromsigt, te Wier den. De VereenigiDg tot veredeling van het Ambacht zal Maandag 25 Juni in het Gebouw der Maatschappy van den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 87, te Amsterdam, een byeenkomst houden van hot Hoofdcomitó 's namiddags halftwee on eon algemeene leden vergadering 's namiddags halfdrie. Na het uitbrengen .van het jaarverslag (incl. dat van de Commissie voor de proef- afneming te Utrecht) zal aan de orde zyn bespreking van een voortzetting dier proeven en idem van de zaak der leerboeken. Het zal Zaterdag 16 Juni 25 jaar geleden zyn, dat de heer J. W. Bernards benoemd werd tot conciergo van het Koninklyk Museum van Schilderyen in Den Haag. Zyn yverige en trouwe plichtsbetrachting in 'sRijks dienst werd eenige jaren geleden betoond door het verleenen van de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau-orde. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat dr. Lingboek, leider der eerste Nedor- landsche ambulance, van wiens voornemen om naar Holland terug te keeren onlangs melding werd gemaakt, zyn vertrek uit Afrika voorloopig heeft uitgesteld. De heer H. W. Wilkens, lid der firma Van Duiken, Weiland Co., te Rotterdam, is aldaar benoemd tot consul van Servië. Naar men verneemt, heeft zich het Landelijk comitó voor de Ongevallenwet per manent verklaard. Uit de v(er on veertig sollicitanten voor de met 1 Juli a. s. vacant komende betrekking van secretaris der gemeente Vianen, is door Burgemeester en. Wethouders aldaar de navol gende aanbeveling opgemaakt: lo. de heer I. C. Zaalberg Gz., ambtenaar ter secretarie dor gemeente Sloten (N.-H.) te Sloterdyk; 2o. de heer C. 0. Numans, ontvanger der gemeente Rhoon. De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zy, die zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkryging van akten vau bekwaamheid tot het geven van lager onderwys in de Fransche, Hoog- duitscbe en Engelsche taal en middelbaar onderwys in de Hoogduitsche en Engelsche taal; zy, die van de gelegenheid gebruik wenschen te maken om het taalkundig ge deelte van het examen voor de akte B middelbaar onderwys voor Fransche taal en letterkunde in de maand Juli af te leggen; zy, dio zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkryging van akten van be kwaamheid tot hot geven van lager en mid delbaar onderwys in de gymnastiek, die tot het geven van lager onderwys in de land en tuinbouwkunde, en middelbaar onder wys in de land- en tuicbouwkunde en houtteelt, en die tot het geven van lager onderwys in het handteekenon, en middel baar onderwys in hand- en rechtlynig teeke nen en perspectief en in het boetseeren, zich vóór 21 Juni a. 8. by het departement van binnenlandscho zaken moeten aanmelden by schryven op ongezogeld papier, met nauw keurige en diiidelyko opgave van naam, voor namen (voluit gesc.hroven), woonplaats en adres en van de begeerde akte, en, voor zooveel noodig, mot overlegging van de reeds ver kregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettel(jke bevoegdheid om het examen af te leggen, of het recht op do by de wet ver leende vrystelling van eenig deel van het examen moet blyken. Zy, wier aanvragen op 21 Juni a. s. het departement van binnenlandscho zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toegelaten. Het stoomschip „Sommerfeld", van Java naar Amsterdam, vertrok 12 Juni van Colombo; de „Tantalus" vertrok 10 Juni van Singapore naar Amsterdam via Batavia; de „Teviotdale", (Holl.-Ameiïka-iyn) van Amsterdam naar Newport-News, passeerde 13 Juni Dover; de „Berenice" vertrok 13 Juni van Noufahrwassor naar Amsterdam; de „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Juni te Padang; de „Lombok" arriveerde 14 Juni van Batavia te Amsterdam; de „Memnon", van Amsterdam naar Liverpool en Java, ver trok 10 Juni van Joddah. Al kemode. De loting voor de schuttery voor do ingeschrevenen in Mei dezes jaars zal plaats hebben ton Raadhuize op Woensdag 27 Juni a. s., 's voorm. te io uren. Bodegraven. Tyuens bet hevige onweder van Woensdagmiddag werd in het land van den landbouwer P. Yan Dam, te Nieuwerbrug, onder deze gemeente, een koe door den bliksem gedood. Hillegom. Ingevolge artikel 13 der keur zal de scbouw over den zandeiijpolder, alhier, worden gehouden op Donderdag 28 Junia. s. OegstgeesU Do heer C. W. Paap, onder- wyzer aan de openbare school aan den Morsch, alhier, is als zoodanig benoemd te Zaandam. Leidordorp. De collecte voor het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge wapenden Dienst heeft ƒ11.865 opgebracht. Tot secretaris van den Meerburgerpolder is benoemd de heer W. F. Smit, alhier. Zoolerineer-Zegwaard. Do loting voor de schuttery zal in de gemeente Zootermeer ge houden worden op 20 Juni, des avonds to 7 uren, en te Zegwaard des avonds te 6 uren, in het Raadhuis der gemeente. Zootermeer. Door den veldwachter M. Noppen, alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren H. M. wegens mishandeling tegenover J. N., dien hy zoodanig heeft mis handeld, dat J. N. verschillende wonden aan heb hoofd en het aangezicht bekwam. Uit de „Staatscourant". Koninkl. besluiten. Aan E. J. Du Cellié Muller op zyn daartoo gedaan verzoek met ingang van 1 Jnli e.k. eervol ontslag verleend als com missaris van politie te Delft en van commissaris van Rijkspolitie. Benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechts hof mr. W. C. A. Scholten, thans officier van justitie te Dordrecht. J. Krol Kzn. en mr. Z. W. Straatman, resp. voorzitter en secretaris van hetFrans-Hals-comité te Haarlem, benoemd tot officier in do orde van Oranje-Na8sau. Met ingang van 1 Augustus benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Kralingsche- veer D. J. Buisman, thans in gelijke betrekking to Hulst; te Veenendaal A. Luteyn, thans te Geer- truidenberg, en tot direoteur van het postkantoor to Gulpen J. J. Darois, thans commies der posteryen derde klasse. Benoemd tot lid van het college van regenten over het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens Veldzicht", te Avereest, mr. J. P. VaD Outeren, officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle. De met verlof hier to lande aanwezige officier ~van gezondheid der 2de klasse van het leger in Nedcrland9ch-lndi6 J. C. C. Homburg, ter zake van zielsziekte, met ingang van 1 Jnli 1900, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Arbeidsinspecties. Do minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft bepaald, dat, to rekonen van 1 Juli 1900, bevoegd zullen zijn: in de 1ste arbeidsinspectie: de inspecteur van den arbeid dr. H-F. Kuyper, de adjunot-inspecteur van den arbeid 1. P. De Vooys, de adjanot-in9pec- trico van den arbeid mejuffrouw A. A. Nuysink, aan welke ambtenaren als standplaats wordt aan gewezen Breda; in de 2de arbeidsinspectie: de in9peoteur van den arbeid E. H. Ekker, de adjunct-iuspectour van den arbeid .1. J. Klonipe, aan welke ambte naren als standplaats wordt aangewezen de ge meente Rotterdam; in de 3de arbeidsinspectie: do inspecteur van den arbeid H. W. E. Struve, de adjunot-inspec teur van den arbeid C. C. A. Last. aan welke ambtenaren als standplaats wordt aangewezen de gemeento 's-Graveubage; in de 4de arbeidsinspectie: dc inspecteur van den arbeid J. H. L. Van Doinse, ua adjunct- inspecteur van den arbeid W. H. M. De Premery, do adjunct-inspectrice van den arbeid mevrouw E. J. Tfianus, echtgeuoote van R. K. H. Kuyper, aan welke ambtenaren als standplaats wordt aange wezen do gemeente Amsterdam; in do 5de arbeidsinspectie: de inspecteur van den arbeid 8. R. Smit, wion als standplaats wordt aangewezen de gemeento Alkmaar; iu de 6de arbeidsinspectie: de inspecteur van den arbeid M. Raven, wien al3 standplaats wordt aangewezen do gemeente Utrecht; in do 7do arbeidsinspectie: de inspecteur vaD den arbeid A. D. P. V. Van Löben Seis, de adjunct- inspecteur van den arbeid P. Leoudertz, aan welke ambtenaren als standplaats wordt aangewezen de gemeente Arnhem; sëelen, terwjjl hjy de rechterhand naar beneden houdt, met een penseel in de hand rustende op een vouw-ezel gevuld met platen, waarover zyn mantel is gehangen. De drie figuren en palmtak en lauwertakken zyn gemaakt in, grooii brons „brons van 97 procent rood koper, 2 procent zink en 1 procent tin." j Ze zyn gegoten in de bronsgietery van B.' Verbeyst, te Brussel. Het hekje om het ovale park om hot monument is 0,50 M. hoog, waarom nog een trottoir Ï9 gelegd. Het geheel is ontworpen door den heer Henry A. Scholtz Jr., terwyi de uitvoering onder toezicht stond van den heer J. Van den; Ban, architect, en met medewerking en generale toezicht was belast de heer Jacques LeybJ gemeente-architect te Haarlem. Koningin "Wilhelmina onthulde dit beeld met de volgende toespraak: „Het is my zeer 1 aangenaam, gevolg gevend aan de uitnoodi- ging van uw comité, dit st Ibeeld van Frans Hals te onthullen. U. myn tegen Slot) De vroolijkste van allen hield Greta by de hand. De kleine jongen in het bruin fluweelen jasje wist niets meer van den angst, waarmede zyn vader hem by den eersten alarmkreet in den circus in zyn armen had gedrukt. Niemand dacht trouwens meer aan het voorval, dat geen ernstige gevolgen na zich gesleept had. Alleen Greta dacht er nog voortdurend aan. Zy wilde wel niet, zy streed er tegen, maar vóór z(j het wist sponnen haar gedachten zich verder. Haar vrienden meenden, dat de schrik haar zenuwen in de war had gebracht, en vermeden daarom alles, wat haar gemoedsrust in gevaar kon brengen. Zoodoende hoorde zy ook veel later de treffende gebeurtenis, welke een tijdlang de algemeene belangstelling gaande maakte, totdat nieuwo gebeurtenissen dio op den achtergrond drongenInes' plotselingen dood, in den nacht na dqn circusbrand. Zy was aan een hartverlamming gestorven, werd* er gezegd. Ook eon ander feit hoorde Greta niet, dat menig gevoelige ziel schokte, nl. dat Klaussen's donker haar van verdriet over het verlies der geliefde vrouw grys was geworden. Dat was ook werkelijk gebeurd in dien nacht en in het daarop volgend morgenuur, hetwelk Klaussen aan de legerstede van Raoul De Beauremont had doorgebracht. De wereld kreeg niets te hooren van schandalen, ook niot van het plotseling ver- schynen van een reeds lang doodgewaande. >De dood spreidde zyn vleugels over al het gebeurde uit. De zegels, welke hy den beiden achtorblyvenden, Hector De Beauremont en Hans Klaussen, op de lippen drukte, werden nooit verbroken. Alleen difr-eene vernam Greta, dat Klaussen i spoedig daarop Berlyn had verlaten, om zich voorgoed in München te vestigen. Eveneens .hoorde zy, dat hy vóór zyn vertrek den geheelen inboedel tot op het laatste aandenken aan de overledene onder den hamer had laten brongen, wyi hy geen getuigen van zyn i verwoest geluk naar de nieuwe woning wilde i ttfldftnemoiy gpoaIs mea zeid* De jonge vrouw nam deze berichten met een kalmte op, die haar zelve verbaasde. Tever geefs wekte zy', zich deze kalmte verwytend, herinneringen op, die haar eens dierbaar waren geweest; tevergeefs trachtte zy mode- lyden te gevoelen. Haar liefde voor Hans Klaussen was dood. Zy kon zich zonder ver driet, maar ook zonder vreugde weer aan zyn zijde terugdenken, evenals zy zonder pynlijk gevoel aan den hartstocht van haar vriend Nicolaas Meissner dacht. Evenals buiten do natuur zich met eiken dag meer ontwikkelde, zoo voelde Greta zich ook dageiyks meer met nieuwe levenskracht en nieuwen levenslust bezield. De avond, welke haar b\jna het leven had gekost, was haar lento geworden. Wat veilig geborgen in Olaf s hart voor haar klopte, óón oogenblik van gevaar had het aan het licht gebracht. Een vluchtig oogenblik werd het masker van kalme vriendschap afgeworpen en zag Greta den blik der liefde. En deze was zegevierend in haar hart gedrongen. Hoe onmetelyk groot moest een liefde zyn, die een ontkomen met haar verkieslyker vond dan een leven zonder haar, die haar vleugels in het gevaar om haar heen had uitgespreid, onverschrokken en onbaatzuchtig tot aan den laatston ademtocht. Een gevoel van eerbied dwong deze liefde Greta af. Tot dusver had zy niets anders dan het onstuimige, ongeduldige van een vurigen hartstocht leeren kennen. Telkens weer kwam het gevoel van rust en veiligheid over haar, dat zy in Olafs armen had ondervonden. En met een onuitsprekelyk zalig gevoel zag zij vol verlangen de liefdesverklaring van den beminden man te gemoet. Onbestudeerd in hartzaken en wantrouwend ten opzichte van zichzplven, had Olaf, nadat hy iu den drang van het oogenblik zijn liefde had verraden, tegenover Greta een godrags- ïyn gevolgd, waarvan, naar zyn oordeel, alleen haar verder vorbiyf in het huis zyner vrienden afhing. Hy wilde haar doen vergeten, haar omtrent zyn gevoelens misleiden. De blos op haar wangen, waarmede zy op dien herfstmorgen in het pension aan Klaussen had gedacht, schoot hom telkens weer to binnen. Hy zou geen vrouw de zyne willen noemen, wier gedachten ook maar een scha» duw van vervlogen geluk najoegen, zelfs wan neer die .vrouw voor hem Je ven, liefde, alles beloekendo, zooals Grota voor hem zou zyn. Daarom ging hy vastberaden zyn weg. Hy schaamde zich, haar vrymoedig in de oogen te zien, ja, hy vermeed haar blik. Doch eindelijk voelde hy zyn zedelyke kracht in den voortdurenden stryd verlammen on zyn lust in zyn werk daardoor verminderen. Op een namiddag van een zonnigon Meidag Had hy de woonkamer van mevrouw Winter binnen. Deze was leeg. Doch op den drempel van het aangrenzend vertrek verscheen Grota. Toen zy hem zag, kreeg zy een kleur. „Er is niemand anders thuis dan ik," zeide zy. „Wanneer gy i gelyk wilt wachten „Dat zou ik wei kunnen doen," zeide hy besluiteloos. „Den avond wilde ik juist by de Winter's Zy boog haar bekooriyk golaat, om de vreugde to verbergen, welke uit haar oogen straalde. „Dat zal hun zeker veel genoegen doen. Intusschen gy zyt verhit een kleine ver- frissching „Ik ben niet verhit," antwoordde hy, nador- bykomend. „Voor my behoeft gy geen moeite te doen. Ik kom weer. Over een uur moet do jongen naar bed en dan zal mevrouw Winter wel terug zyn. Hier is iets," hy haalde een pakje uit zyn zak „opdat het kereltje my niet zal vergeten." „Vergeten?" vroeg Greta, zóó haastig, alsof do adem haar begaf. „Hoe zou hy' ver geten „Ik moet naar het buitenland. Ik fDj schaamde zich over deze wouderiyke coir c, zyn oprechte natuur kwam daartogen ap. Was zijn gevoel dan te misprijzen? Waarom zou hij voor zich houden, wat hem het recht gaf in zichze ven te waardeeren? Met cc i o ademhaling zette hy alle bezwar i: v. rich af en trad op Greta toe'. „My dunkt, mevrouw Greta, dat er niets verkeerds in steekt, wanneer een man, die nooit lichtvaardig met zyn hart gespoeld heeft, zyn uur gekomen voelt. Men kan dwalen, nietwaar? Dat is vergeeflyk. Men moet echter niet willen beleedigen. En daarvan is nooit sprake by my geweest." Verlegen en diep ontroerd stond zy voor hem, met heel haar ziel naar de woorden luisterend, die hy met gedempte stem sprak. „Wy zyn immers belden verstandige men- gchen en willen dug volkomen eeriyk jegeng elkaar zyn. Gy denkt my eenigen dank ver schuldigd te zyn, nietwaar? Daarin hebt gy' wellicht gelyk. Ik heb in den circus myu gevoel voor u verraden. Maar waarom zoudt gy niet weten, dat gy een hart bezat, het trouwe hart van een man, die u innig lief heeft en voor wien het leven zonder u, maar dat is nu voorby. Hot spyt my, dat ik u onrust bob bozorgd, maar de waarheid is ik kan nu niet anders dan eeriyk zyn De bloemen waren haar uit de hand ge vallen. Zy was zeer bleek geworden. Hy trad dichter op haar toe. Maar zyn stem verried hoeveel de woorden hem kostten, waarmedo hy zichzelven uit Greta's nabyheid verbande. „De waarheid is," zeide hy zacht, „dat ik u nog altyd liefheb en steeds zal liefhebben. Er steekt geen kwaad in, dat ik u dit beken en gy het aanhoort. Ik zou u gaarne dit is myn innigste wensch gelukkig weten. Daarom ga ik. Het hindert u, ik weet het, my zoo met leogo handen. Zy hield hem bevend do hare too. Hy nam tot in het diepst van zyn ziel geschokt, uoon hy zyn lippen tot oen glimlach dwong. „Ja, ja, ik weet het wel, gy zyt engel achtig goed. Wanneer gy kondet, zoudt gy my, maar gy zyt te rein, te edel om te huichelen. Dus wy weten nu, wat wy aan elkaar hebben, nietwaar? Denk nooit, dat ik u eon verwyt maak van uw genegenheid voor „Voor wien?" viel zy hem met bevende stem in de redo. „Toch niet voor hem, meent gy, die ray het bitterste, het grievendsto heeft aangedaan, wat een vrouw aangedaan kan worden? Die my, o, laten wy er niot over spreken! Het is voorby, vergoten, vor- dwenen als de naam van hem, die het my aandeed." Zy richtte zich op en zag hem recht in het gelaat „Kon uw liefde zoo dwalen? My zoo geheel en al miskennen? Wanneer ik toen by het eersto weerzien, na hetgeen ik geledon en verloren had, geschokt en ontroerd was. Hy drukte haar handen in zalige verruk king. „Dus is het niet waar? Nietwaar, wat my wanhopig maakte?" „Hoe zou ik den echtgenoot van Ines De Beauremont kunnen liefhebben?" zeide zy, zyn druk zacht beantwoordend. „In ditoogen blik hebt gil mü verdriet gedaan." „Grota!" Hy boog zich naar voreu en kuste haar handen, drukte die aan zyn d^ch liet ze plotseling weer vallen. „Vergeef my. Het kostte haar geen stryd, haar gelaat glimlachend tot hem op te heften. „De man dien ik van ganscher harte liefheb, zyt gy l" Hy stiet een juichkreet uit, die haar va vreugde hot bloed naar de wangen joeg. „Ik? En gy de myne? De myne!" Hy trok haar aan zyn borst. Zy.sloeg de armen om zyn hals. Zoo stond zy lang, sprakeloos in de overmaat van hun geluk. Jaren gingen voorby. In eon dor zalen van de schilderyen-tentoon- f stelling te Berlyn verdrongen de toeschouwers elkander weer. Vooral trok óón schilderij do aan- dacht, dat volgens den catalogus door Hans Klaussen was geschilderd. Het onderworp was eenvoudig, maar de( uitvoering eenig mooi. Een 6lapend kind onder bloeiende rozen- ranken. Er werd beweerd, dat de blondlokkige, kleine slaper op een overleden kind van den. kunstenaar geleek en hij ii. ïit het geheugen had weergegeven Door do deur der zaal kwam een jonge vrouw aan den arm van haar echtgenoot. Elk hield een kind by de hand, oen jongen en oen meisje. Het lieve gelaat der jongo vrouw was achtor oen dichte voile verborgen. Niemand zag, wat er zich in haar trekken weer spiegeld o. Alle vier bleven voor hot schilderij staan. Grota trok haar arm uit dien van Olaf. Z vouwde do handen. Juist zoo had Hansje er op dien laatsten, vroolykon avond uitgezien, toea zy met hem voor het raam stond en do bladoren van don lindeboom zich zacht in don wind heen en woer bewogen. Juist zoo was hy glimlachend1 in zyn wieg ingesluimerd. De knaap fluisterde zyn vader in het oor: „Papa, mama schreit!" Het kleine dochtertje klemde aich echter vast aan moeders hand. „Koml" zeido Olaf .op oen toon van d© innigsto liefde. „Je wenech is vertui<L Nu gaan wy weer been."

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1