JAARVERSLAG Feuilleton. MOOIE VROUWEN. Burgerlijke Stand. ran de Vereeniging tot voortdurende onder- tuning der nagelalen betrekkingen can rongelukte visschers der Reederyjen te Kalwijk-aan-Zee en Roordwük-aan-Zee. 62) HU haalde een paar maal diep adem, wat hem pün veroorzaakte, want op zyn voorhoofd vertoonden zich koude zweetdruppels. „Ik vergat nog u iets gewichtigs mee te deel en. Het kan my geen verlichting moer brengen, op u wraak te nemen, want het verlangen, u voor my to zien beven, is reeds lang dood. Maar gy moet weten, dat er iets was, oen schamele troost in myn zelfver- doeming, en wel: de lichtzinnigheid der Boatire- mont's, do schandelijke verkwistingswoede van Baoul De Beauremont en zijn zoon." „Zeor waai*," merkte Ines met herwonnen zelf beheersching verachtelijk op. „Zy hebben beiden wat zij verdienen." Hy had de opmerking niet gehoord. Starend keek hij voor zich neer naar de bonte ranken in het tapyt, alsof zyn blik zich in hun kleurenpracht verloor. Eindelyk ging hy zacht voort: „Op een heeten Julidag, in de brandende zon, vond ik een vagebond, in een ellendigen toestand, ziek en bewusteloos aan den kant van den wog liggen. De heer, op wiens kantoor ik als klerk dienst deed, was armenbezoeker. Hy bewerkte, dat de onge lukkige in het ziekenhuis werd opgenomen. Een naam had hy niet noodig; het nummer, dat mon aan het hoofdeind van zyn bed bovesligde, was alles, wat de wereld nog van hem behoefde te weten In os, die haar eigen gedachten gang volgdo, «loeg weinig acht op de eentonige woorden, welke Ehlers meer tot ziohzolven tot een derde scheen te zoggen. houdendo beginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdige personen Ow a. voor, het aantal en de plaatsen van vestiging der Ryksopvoedingsgestichten by algemeenen maatregel van bestuur naar mate van de behoefte te doen bepalen. Zy zag het tooneel, dat Frits Ehlers daar juist had geschilderd, nog eenmaal tusschen hen beiden opvoeren, de scène, welke zy even moosteriyk als wreed voorbereid en doorgezet had. Zy zag zichzelve weer in haar kamer naar deD voetstap van den man luisteren, die voor haar een misdadiger werd. Het groote slot als uitgestorven. Hot dienst personeel ter ruste gaan. Slechts zy en de vertrouwde van den overledene, beiden den nacht vol hoop en ongeduld afwachtend. Hoe koortsachtig vloeide het bloed door haar aderen, toon zich eindelyk voetstappen lieten hooren. Hoe jubelde zy, toen Ehlers by haar binnentrad en hot papier zich in zyn hand vertoonde, het voddige stukje papier, dat toch millioenen waard was, en een lichfc- geloovig man voor haar had gestolen 1 Hoe begoerig stak zy er do hand naar uit on wierp het in den knetterenden gloed van den haard I „Slechts weinigen hebben lets van de phan- ta&ieèn begrepen", ging Ehlors met doffe stem voort, „welke de koorts by den ongelukkige verwekte. En die hot begrepen hebben hiel den het slechts voor koortsphantasieön. "Wat konden hun do woordon van eon stervende schelen, die niets meer van de levenden te hopen had? Ik echter heb myzelven voort durend afgevraagd, waarom het lot my juist dien man deed vinden; ik hob er voortdurend over gepeinsd, wat my aandreef naar de sponde van den stervende terug te keer en, daar ik toch alle reden had om hem te my den, want die vreemde was een Franschman." Inos' opmerkzaamheid werd opgewekt Zy trachtte zich hetgeen Ehlers verteld had te herinneren. Tevergeefs, haar gedachten waren to ver afgedwaald geweest Zoo ving haar oor slechts bet laatste woord op. De oorlog tussciion Engeland en Transvaal. UÜ de Zuid-Afrikaansche Mad In een particuliere correspondentie uit Rhone sterfontein van een oud-Leiden aar, die voor Mafeking op commando lag, lezen we het. volgende: In de week van 8—14 April fcraohtte een groot aantal kaffermeiden Mafeking te verlaten. Ze hadden bQna allen drachten goed op het hoofd. Ze werden teruggejaagd, de stad weer in. Veel goed lieten ze in het veld achter. De burgers brachten het byeen en verbrandden het By dit verbranden hadden nog menschen kniroen verongelukken, daar in dit goed kruit en patronen verborgen waren. Zaterdagnacht 14 April stuurde Baden-Powell een dertigtal kaffermeiden in Noordeiyke richting uit in den omtrek van het Platboomfort (Gametreefort). Tegelijkertijd trachtte kolonel Piumer een groot aantal slachto8sen de stad in te krygen. Onze burgers schoten op hen en doodden er een twintig tal de overige vielen in onze handen ±100 (sommigen zeggen 03, anderen 103). Daar er een stuk of 10 zwaar gekwetst waren, moesten die ook nog afgemaakt worden. Twee ossen waren pakossen en op een van die vond men ook een postzak, die behalve portretten van Baden-Powell en Piumer, en twee kranten en tijdschriften, ook belangryke brieven van Piumer aan Baden-Powell bevatte. Uit die brieven biykt, dat Piumer geen kans ziet Badon-Powell te hulp te komen en dat zyn manschappen al even afgemat zyn als die in Mafeking. Voortdurend schieten onze burgers van het buiten Mafeking weidende vee van den vyand dood. Elk oogenblik maakt kapitein Von Dalwig (de gevreesde „Bed head German") een ommegang om Mafeking met een paar Kruppkanonnen en een bommaxim en heeft het dan vooral op het vee van den vyand gemunt, waarvan dan nogal eens iets geveld wordt. Ik verwacht, dat de Boeren binnen kort, als het gras droger wordt en de wind gunstig is, het gras om Mafeking zullen in brand steken. Het zal onmogeiyk wezen voor de Engeischen dion brand dan op genoeg- zamen afstand van de stad te stuiten en zoo zal het moeiiyk zyn het slachtvee in het leven te houden. Omtrent het nemen van die 100 boesten kan ik nog molden, dat dit eigeniyk het werk van 12 man is (een brandwacht). Zes openden het vuur op de begeleidende kaffers. Toen hun patronen gedaan waren, kwamen de andere 6 hen te hulp. Toen alle patronen verschoten waren, schreeuwde een hunner: Kerels, laat die een commando omtrekken, dan kan ons die spul gevangennemen." Zoodra de kaffers dit hoorden, vluchtten ze allen en lieten de ossen in handen der dap pere en slimme brandwacht. 20 ApriL Het is In de laatste vier dagen erg stil by Mafeking. Geen schot is er in dien tyd van uit Mafeking gevallen. Een kafferrapportgangor werd dood geschoten en een rapport van Piumer aan Baden-Powell by hem gevonden, waarin stond, dat Piumer nu van don Vry; burgschen kant zal trachten in te komen. Hy verwachtte spoedig vrede en hoopte daarom nog eerst zyn doel te bereikennl. in Mafeking te komen. 26 ApriL In het begin der verloopen week, heeft er *s nachts in Mafeking een lang gevecht plaats gehad. Een uitgevluchte kaffermeid verhaalt daarvan, dat een groot deel van Montsia'B kaffers uittrokken om zich over te gaan geven. De Engeischen 6choten toen op hen, om hen terug te houden. De kaffers beantwoordden dit vuur en nu ontstond een gevecht. De kaffers kwamen niet uit. De burgers hoorden het gevecht, doch begrepen eerst later do beteokenls. In de laatste 10 dagen hebben er merk waardige spookgeschiedenissen plaats in en by het huis van den in Mafeking gestorven Mao Mellon. (Het Marico-commando ligt op zyn plaats, een drie kwartier van Mafeking). Later hoop ik u die eens omstandig te schrij ven. Verder is het doodstil. By na geen schot valt er. Het Volkscongres. In de oproeping tot het Volkscongres, te Graaf Boinett op 81 Mei gehouden, wordt het doel als volgt omschreven: 1. Om het gevoelen te verklaren van de „Franschman?" herhaalde zy werktuiglijk. Ehlers vestigde zyn diepliggende oogen op haar, zonder hartstocht, zonder triomf. „Ja, hy was een Franschman! Terwyi de moord dadige ziekte hem wekenlang tusschen leven en dood heen en weer slingerde. Interesseert u dat, Ines De Beauremont? Naar lichaam en ziel vernietigd, door berouw verteerd, den dood afwachtend, dicteerde hy my op oen avond eon brief aan zyn vader. Van toen af heb ik hem lief gekregen „"Wien?" vroeg Ines met koortsachtige haast Hector De Beauremont, BaouTs zoon!" Zy slaakte een kreet Had zich niet een waarsohuwende stem in haar binnenste doen hooren, toen de markies haar hot ellendig lot van zyn zoon schilderde? Had zy toen maar aan haar verzoenende stemming toe gegeven! Ach, toen was het immers toch reeds te laat geweest! Het graf had zich immers roods lang geopend en dogoon, die er uit verrezen was, trok tegen haar ten etryde. Ehlers trad, met zyn linkerhand tegen zyn ptjniyk kloppend hart gedrukt, een schrede op haar toe. „Toen hoorde ik," fluisterde hy, „van myn vaderland, van allen, die ik had liefgehad, die ik met myn dood bedroog. En toen werd ik my myn plicht bewust, Ines. En al elsch ik voor myzelven ook niets, voor hetgeen gy myn zuster aan geluk en liefdo ontnomon hebt, voor hetgeen zy door n geloden heeft, vorder ik rekonschap." Hy moest achterover- in den stool gaan leunen, de keel was hem als toegosnoerd. „Zy zal my niet moer zien", mompelde hy, don zakdoek tegen de lippen drukkend. „Dat la mfln boetedoening. Ik wil ook den eer looss ets* sten, <Ü9 z£n pfeh* verzaakt* meerderheid van Kaapkolonisten met betrek king tot de oorzaken van dezen oorlog. 2. To verklaren, dat de annexatie der Repu blieken rampspoedig zal zya voor den vrede en de welvaart van Zuid Afrika. 3. Het gevoelen van het volk uit te spreken aangaande de regeling na den oorlog. 4. Te besluiten over en aan te nemen de beste middelen om het Britsche volk bekend te stellen met de ware feiten omtrent de Zuid Afrikaansehe situatie en met do opinie van dit congres. Geen vergiftigde kogels. In de „Cape Times" komt de volgende correspondentie voor omtrent de leugenachtige bewering, dat de Boeren vergiftigde kogels zouden hebben gebruikt: MynheeR —-De heer Athole Stanton, een der assistenten van dr. Hahn, heeft een analyse gemaakt van de groene stof, welke zoovaak gevonden wordt aan de kogels, door de Boeren gebruikt. Het zou my geuoegen doen, zoo gy het rapport wilt publicceren, daar het een onder werp van algemeen belaDg raakt. Ik ben, enz., S. P. IMPEY, M.D. Kaapstad, 18 Mei 1900. "Waarde dr. Impoy. Volgens verzoek heb ik de stof aan de kogels (Mauser) aan een degelyke ontleding onderworpen. De groene stof is geen „Verdigris", maar eenvoudig een mengsel van parafine was en carbonaat van koper. Dit carbonaat van koper is niet ge vormd door het roosten van den koperen patroondop, zooals het geval zou zyn by het vormen van „Verdigris", maar is gevormd, èf door het smelten van de gewone Duitsche groene kaars-parafine, èf het smelten van parafine kaarsen in koperen potten in het lager. De redenon, waarom de kogels in dat mengsel gedoopt worden, zfin waarschfinlijk als volgt: (1.) To beletten, dat het kruit in den patroon- dop zal nat worden, daar het mengsel de opening tusschen den dop en den kogel her metisch verzegelt. (2.) Het dient om te voorkomen, dat de loop van het geweer zal roesten. Dit groen petroleum was Is even onschade- ïyk voor wonden als vaseline, samen met welke het behoort tot dezelfde groep van organische samenstellingen. Ik ben, enz., ATHOLE A. STANTON. Gemengd Nieuws. Aan do telephoon alhier is aan gesloten de heer O. A. L. Keuls, Hoogewoerd, onder No. 98. Door de Kegelclub „Entre Nous", te Amsterdam, zal ter gelegenheid van haar vyfjarig bestaan in October a. s. een groot en uitgebreid kegelconcours worden uitge schreven. Voor dit concours, dat zeer schitte rend zal zyn, worden veel prachtvolle en kostbare modailles en kunstvoorwerpen uit geloofd. Circulaires en reglementen worden zoo spoedig mogeiyk toegezonden. De trein, welke 2.02 van Amster dam C. S. naar Utrecht vertrekt, is Maandag middag tusschen eerstgenoemd station en het station Weesperpoort ontspoord. Van twee wagens, een goederen- en een veewagen, is de veewagen nagenoeg geheel verbryzeld; deze was geladen met kalveren, waarvan tweo op de plaats dood bleven. De goederenwagon bekwam schade. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor; men was druk bezig den weg vrfi te maken. Te Herveid is de groote boerdery, bowoond door den heer T. Van de Pol, in vlammen opgegaan. Wel de gebouwen, doch niet de inboedel, waren verzekerd. By een brand van een aanleg steiger aan de East-rivier, te Nieuw-York, heeft een ontzettend voorval plaats gehad. De kapitein van eon in de onmiddellijke nabyheld liggend schip werd 'b morgens wakker, toen de vlammen reeds groote uit breiding gekregen hadden. Hy zag by den eersten blik, dat zyn schip niet meer te redden was. Nauweiyks had hy zyn vrouw en kind uit de kajuit gehaald, of ook de boeg van het schip was aangetast. Den opvarenden bleef geen andere keus dan overboord te springen, om zwemmend den tegenover liggenden oever te beroiken. Beide echtelingon waren tameiyk goede zwemmers. Na haar kind van anderhalf jaar in de armen van den vader te hebben gelegd, sprong do vrouw in om u toe te behooren, Ines. My ontbreekt de kracht hem neer te slaan." Zy snelde op hem toe. „En wat wint gy by eon zegepraal, waarvan gy geen vruchton verwacht?" „Myn gewetensrust, nadat ik my aan Hector De Beauremont heb bekend gemaakt." „Dat is een phrase. Wat gebeurd is, is ge beurd. Breng Hector myn aanbod over, nl. dat ik hem de helft van myn inkomsten wil afstaan. Hoort gy 1 Maar hy moet daarginds blyven, Na myn dood zal hy myn erfgenaam zyn. Gy hebt hem in uw macht, hy moet willen, wat gy wilt. Anders blyft hy een bodelaar. 0, ik ken de Beauremont's l Een som golds stopt hun den mond. Gy kunt niet zoo wreed jegens een vrouw handelen, dio gy eens hebt liefgehad, my niet zoo diep voor Baoul willen vernederen. Het kan niet zyn", ging zy op overtuigenden toon voort, terwijl zy Killers' hand greep. „Dien slag kunt gy my ter willo van een slecht sujet niet toebrengen." „De ïydensschool, welke hy doorgemaakt heeft, heeft hem gelouterd. Hector is hier/' „Hier 1" „Ja, hierl By *yn vader." Ines lachte schril van vertwijfeling. Zy voelde zich omsingeld als een opgejaagd hert. Wanneer Klaussen dit te weten kwaml Maar dat mocht nooit gebeuren. Haar ledematen beefden van met moeit* onderdrukten trots, toen zy srcn dicht voor Ehlers plaatste en zyn hand greep. „Vergeef! Wees edeL Ik amoek u my te ontzien." Zyn oogen schenen dof en mat te worden, nog dieper zonken zy in bun kassen. Hy schudde het hoofd. „Neen," zeide hy, na een ademloos stilzwijgen. „Binnen vier on twintig oren geef ik my t* Genèv* by bet gerecht het water. Haar man volgde haar. inet het schreiende kind. Plotseling bemerkte hy, dat zyn vrouw niet verder kon. Zy maakio geon beweging meer, en toen haar gezicht ïiQg eenmaal uit do golven opdook, zag hy, dat zy aan het verdrinken was. Een oogenblik voerde hy oen vreeseiyken tweestiyd, toea liet hy het nog slechts zacht schrwende kindje glippen en schoot op zyn juist in oen draai kolk verdwijnende vrouw too en na bo*on- menschelyke inspanning gelukte het hen», met do bewustolooze vrouw den oever te bereiken. Vrydag hoeft in een steenkeien- rayn te Gloucester (V. S.) een ontploffing plaats gehad, terwyl er 200 man aan den arbeid waren. Er zyn, naar men weet, een 25 omgekomen. Kansas en het Indiaansoh gebied zyn door een wervelstorm getsistoMl, waarbfl het stadjo Maimi en de oogst verwoest werden. Er moeten veel menschen zyn omgekomen. Een sneltrein van St.-Louis naar San-ïrancisco waaide by Oswegs van de baan af. De verandering der volksgunst, waarin de aan den tegenwoordigon oorlog in Zuid Afrika deelnemendo officieren in Engeland zich mogen verheugen, spiegelt zioh af in' den verkoop der „Patriotischo knoopon", waarop do beeltenissen dor geliefkoosde generaals en officieren staan. Een enkele firma heeft tot nu toe niet minder dan 10 millioen van deze knoopen verkocht. Teekenerd zyn de volgende opgaven van een agont dezer ürma. Overste Baden-Powell „ging" in het eerst slechts weinig, maar in den loop van den tyd is hy de meest geliefde der stryders in Zuid-Afrika gewor den; de vraag om z(jn knoop groeit nog van dag aan. Tot nu zyn niet minder dan 4 millioen Baden-Powell-knoopen in den handel gebracht In het begin van den veldtocht was do vraag naar Sir George White zeer groot welke vraag tamolyk constant biyft, zoodas in het geheel een millioen knoopen op zyn rekening komt. Toen generaal Buller ton stryde trok, was er groote navraag naar knoopen van hem; dat er 144,000 in een onkela week werden verkocht, doet wel de groote sympathie uit komen, waarin hy zich toen verheugde. Toen kwam de ongelukkige slag by Colenso, waarbfl zich zyn diepe val in de volksgunst aansloot; tegelijk daarmede hield de verkoop der Buller» knoopen byna geheel op. Na de ontzetting van Ladysmith echter kreeg hy weer navraag, en nu worden meer dan een millioen knoopen met zyn beeld gedragen. Evenzoo goed ging het in den beginns Lord Methuen; in 't eerst kon men de vra gers naar deze knoopen niet eens alle tevre^ den stellen; maar Magersfontein werkte zeer storend, en hy is er na dien slag nog niet bovenop gekomen. Sir Charles Warren en generaal Gatacre hadden eens elk een half millioen, maar Stormberg en Spionskop heten de navraag plotseling geheel ophoudou. Toen Lord Roberts en Lord Kitchener naai de Kaap gingen, was de goheelo voorraid „Bob8"-knoopen, eenige duizenden grossen, ln drie dagen uitgeput, on nu zyn ze beiden, door olkaar gerekend, anderhalf millioen in aantal. Deze herinneringen zyn niet slechts in alïe doelen van het Koninkryk verspreid, maar door middel van dringende telegiaphischa bestellingen zyn ook een milk, en naar Australiö, naar de Kaap, naar de Falkland», eilanden en naar Singapore gezonder, go worden. Tegenwoordig verlangt byna de geheal* wereld Baden-Powell-knoopen. Waddingsyeen. Alhier trad in het gebouw van den Protestantenbond de zangverceriging „Crescendo" van Gouda op ondor directie van den heer Nykamp. Het publiek bestond uit 30 belangstellenden. De uitvoering def stukken liep verdienstelyk van stapel. In November hoopt de Vereeniging zich nog maals te doen hooren. Naar wy vernemen, zal op Koninginnecfc alhier een schoolfeest plaats hebben, daarna een harddravery van paarden en eindelyk een verlichting van Kerk weg en Kleine Putten, Een en ander kan door flinke inschryvingen tot stand komen. D8. B. v. d. Wal zal vermoedelyk Zondag 8 Juli zyn introerede houden. Wou brugge. De loting voor de schuttery wordt gehouden ten Raadhuize op Dinsdag 26 Juni a. s., 's voormiddags te 10 uren. aan. Alles moet aan het licht komen.' „Gy geeft my aan armoede en onuitwisch- bare schande prysl" merkte zy op, terwfllztj zyn hand tegen haar borst drukte. In dat oogenblik begaf hom de stem. Zyn ademhaling ging sneller on gejaagd, zijn gelaat kreeg een blauwachtige tint. „Ik heb," bracht hy eindelyk in gebroken zinnen uit, „slechts nog over veertien dagen te beschikken, zeggen de doctoren. Ik vrees niets en niemand meer. Alleen wil ik nog recht doen en sterven." Zy trad aohteruit, terwyl zy zijn klamme vingers met afschuw van zich stiet. „Dan neem ik don stryd tegen u opl Ga gy maar naar het gerecht. Beschimp uzelven. Sterf in de gevangonis. Doe wat gy wilt. Ik ontken, ja, tot aan het uiterste bestryd ik uw beweringen als uitvloeisels van een' xiekeiyk overspannen phantasio. Gy leedfc, zoo lang gy by my in huis waart, aan groot heidswaanzin. Uw krankzinnige liefde voor my, die ik met verachting van my stiet, heeft de neiging daartoe nog versterkt." De benauwdheid, waaraan hy een oogen blik leed, was onder deze hoonende woorden geweken. In het gevoel van verlichting, daar» door ontstaan, glimlachte hy medelydend, wat op Ines' trotsch bloed als een stortbad werktak „De brief aan Baoul De Beauremont, die uw overleden echtgenoot iny twee uren voor zyn dood dicteerde, en dien ik om uwentwil niet verzond, die met m(j den sprong in de golven maakte, doch ongedeerd in m(jn zak» portefeuille bleef, die brief, weikon Ernst De Beauremont heeft onderteekend, bevindt zich in Hectors bezit. Met don laatste der Beau- remont's zult gy dan moeten strijden, niet met my. Tracht hem tot toegovendheid t* nipmmftn." {Wordt vorvolgJ*. In het afgeloopen boekjaar 1899/1900 zfin ontvangen Aan contribution van de reedere te Katwyk» aan-Zee, die zulks gedeelteiyk van de inkomsten der visschers afhouden, van 83 bomschuiten en loggers te Katwyk-aan-Zee a 3 f 249.— Aan bydragen van stuurlieden en bemanning van bomschuiten en loggers te Katwyk-aan-Zee 119.53 Aan heffing van '/a pCt. over door de visschers te Noordwyk-aan-Zee gemaakte besommingen 96.83 Aan jaariykscho bydragen: te Leiden 361.40 Katwyk248.50 Noordwyk 134.60 Rotterdam 75.60 Gouda28.60 en verschillende andere plaatsen 99.60 092.90 Aan renten. 1931.05 f 3329.36 Aan giften: van H. M. do Koningin-Moeder f 150. Van den hoer H. A. v. B., ingekomen by desub-cummi» sie te Rotterdam 10. Van mevrouw L.L. 10. Van N.N ingekomen by den heer S. J. Le Poole 1. f 171.- By het einde van dit boekjaar genoten ondersteuning: te Katwyk-aan-Zee 26 weduwen *20 kinderen Noordwyk-aan-Zee 5 1 kind Volendam 1 8 kinderen 32 weduwen 24 kinderen. In dit boekjaar is uitgekeerd: gedurende de zomermaandenper week f 1.25 voor elke weduwe, f 0.25 voor elk kindgedurende de wintermaanden: per week f 2 voor elke weduwe, 0.36 voor elk kind; en als extra Nieuwjaarsgift f 1.50 aan elke weduwe; te xamen ten bedrage van f 3052.50. Gedurende dit boekjaar mochten de Reode- ryen te Katwyk en Noordwyk weder voor zeerampen blyven gespaard. Onder dankbetuiging aan allen, die mede werkten tot ondersteuning der ongelukkigen, blyft de Vereeniging zich in de belangstelling aanbevolen. Namens de Vereeniging voornoemd, Th. W. Van Lidth du Jeüdb, Voorz. M. J. Eigeman, Secret.-Penningm. Tweede Kamer, Berechting van jeugdige personen. By het voortgezet debat over de wyzigingen ▼an het Wetboek van Strafvordoring kwam fn behandeling de bepaling, dat de terecht zittingen, waar minderjarigen terecht staan, ook al zjjn er tevens volwassen beklaagden, niet openbaar zyn. De hoer Rmk stolde voor, slechts in be paalde gevallen openbaarheid uk te sluiton. De Commissie stelde voor, slechts dan open baarheid uit te sluiten, wanneer enkel minder jarigen terechtstaan. De heer Troeletra stelde voor uitsluiting van openbare terechtstelling van minderjarigen, tenzy ouders of voogd openbaarheid wenschen. De heer Wülinge stelde als sub-amendement ep het amendement van de Commissie voor, Ban de rechtbank over te laten de terecht zittingen van uitsluitend minderjarigen al of Diet in het openbaar te doen plaats hebben. De heer Troelstra wyzigde zyn amendement In dien zin, dat op verzoek van ouders, raads man of voogd de rechtbank openbaarheid van terechtstelling van minderjarigen kan bevelen. Het amondement-JRwA werd verworpen mot 82 tegen 28 stemmen. Het amendement-Troelstra werd verwor pen met 87 tegen 24 stemmen. Het amendement van de Commissiegesub- «mendeerd door dat van den heer Willinge, werd aangenomen met 61 tegen 11 etemmen. Wet omtrent jeugdige personen. De heeron Van Kol, Troelstra en Schaper gtellen, als amendement op het ontwerp Ontbinding van het Hooggerechtshof van HederL-Indié. Uit de memorie van antwoord van den minister van kolomèn blijkt, dat het voor nemen om de thans aan het Hooggerechtshof opgedragen taak van revisie en examinatie van vonnissen over te brengen op de raden van justitie te Batavia, Semarang en Soerabaia niet wortelt in de mooning dat thans aan die gewichtige taak niet genoegzaam tyd en zorg wordt besteed, maar dat de twee afdoende motieven zyn lo. dat de hiorbedoelde arbeid wegens zyn aard gevoegiyk kan worden opgedragen aan lagere colleges, mits beter dan thans samengesteld; 2o. dat dan tevens de inrichting van het hoogste rechterlijke college kan worden verbeterd. Het rechtvaardige beginsel, dat een ambte naar moet worden bezoldigd overeenkomstig zyn verdiensten voor *s lands dienst, heeft den Minister ook geleld tot het voorstel om de bezoldiging van vele hoogere rechterlyke amb tenaren te verhoogen. In het byzonder acht de Minister reorganisatie in de bezoldiging noodig voor de raadsheeren in het Hoogge rechtshof. De hooge bezoldiging zal bovendien een aanmoediging moeten zyn voor uitstekende krachten om zoolang in dienst te bljjven, dat zy oen raadshoerschap erlangen en het daar aan verbonden pensioen verwerven kunnen. De Minister stelt zich voor, met betrekking tot de benoemingen tot vice-president en raadsheer van het Hooggerechtshof, do zaak aldus te regelen, dat voor een vacature van raadsheer een aanbeveling zal geschieden door het Hof in pleno mot inbegrip van den pro cureur-generaal, terwyl voor een vacature van vice-president de aanbeveling zal geschieden door eon vergadering, samengesteld uit den president, den overbiyvenden vice-president en den procureur-goneraaL Daarna zal ook nog de Raad van Nederlandsch-Indiè moeten wordon geraadpleegd. Vervanging der arit. 92 tot en met 103 van het reglement op het beleid der Regeering van Ncd.-lndiê door andere voorschriften. Uit het Regeering8antwoord biykt, dat de Minister meent, dat, is er verbetering in de rechtspraak van het Hooggerechtshof noodig, men hot middel daartoe niet moet zoeken in een uitbreiding der appèltabiliteit van zyn arresten, maar in een betere samenstelling van dat college. De Minister betoogt, dat behoud van bet voorschrift nopens het „fiat executio', niet noodig is op den grond, dat het een waarborg zou opleveren, dat voor hot geval goen gratie wordt gevraagd, do Gouv.-Goooraal toch in de gelegenheid zy om de wonscheiykheid van gratieering te overwogen. Met do rechtskundigen, die voortaan de residontie-gerechten zulien houden, en wier positie met meer waarborgen van onafhanke- ïykheid zal worden omkleed, zyn bedoeld de rechtskundige Jandraad voorzitters. ALKEMADE. Geboren: Johanna Martha, D. van H. Van Veon en J. Sohoo. Gijsberta Hen- drika Adolphino, D. van W. Pothoven en T. J. Ten Bruggencate. Willem, Z. van D. Van Tol on J. Glaser. KIazina Maria, D. van J. Van R\jn en C. C. Uljee. Gehuwd: J. Kolyn jm. 29 j. en N. J. Mon- tagne jd. 2G j. Overleden: Johanna Geertniida 2 j., D.von D. Van der Linden en 0. Turk. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. L. Visser en C. Jansen. Gehuwd: J. Van der Werff en L. Boterbloem. Bevallen: M. Van Doorn geb. Van der Griesen D. A Doets geb. Levering D. G, Zorge geb. Van Rijswijk D. P. Van Braak geb. Zuiaerduio Z. G. Horsman geb. Boesveld D.— S. Piet geb. Nauta D. H. Van Herwynen geb. Spruiten borg D. A. Molenaar geb. Wiedjjk D. C. J. Duivenvoorden geb. Van Diemen D. M. M. Jonker geb. Janssen D. A. Van Dorsten geb. Van Dam D. J. Doeve gob. Pator 2L N. Hartman geb. Dinkla D. Overleden: L. J. Koenders 20 j. L. Boer geb. Van Klaver on 44 j. C. Vink 58 j. K. Aarse 72 j.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6