Beurs van Amsterdam. steed en waaraan tal van versierde wagens deelnemen. Het défilé maakt tevens een tocht door de stad. Alvorens het concert in de Groot» Kerk by te wonen, maken de Koninginnen een korten rit door de stad, evenals na afioop van het concert. Het vertrek van H.H. is bepaald op ongeveer 6 uur. Dan treedt een korte pauze in. Yan 7 tot 10 uren zullen op verschillende pleinen verschillende muziekcorpsen zich doen hooren na vooraf elk afzonderlijk een wan deltocht door de stad te maken. Waarschijn lijk zullen alle corpsen medewerken aan een .taptoe". Do feestdag wordt besloten met een schit terend vuurwerk, aangeboden door do ver een iging tot verfraaiing van Haarlem. Verder wordt het stadhuis geillumineerd, wat een afierfraaisten aanblik zal opleveren. Den volgendon dag biedt de Sociëteit Yer- eeniging een feestavond aan, waarin tableaux- vivants worden opgevoerd, voorstellende schil deringen van Frans Hals. De feesten worden met de grootste zorg voorbereid. Als bewijs van sympathie biedt de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land aan de verschillende commissies een diner aan. Koloniaal Terslag over 1898. Door den Minister van Koloniön is aan de Tweede Kamer een Nota ingezonden naar aanleiding van het verslag der Commissie uit de Kamer. De vraag of het Britsch-Indische Bluebook, wat de wyze van bewerking betreft, in alle opzichten de voorkeur verdient boven het Regeering6verslag betreffende Nederl. Indiö, zou do Minister niet aanstonds bevestigond willen beantwoorden, terwijl do verschoning in elk geval bolangryk ten achter staat by het geen in dit opzicht onzerzyds wordt bereikt. Om de voltooiing van het geheel spoediger te verzekeren dan thans bestaat geen kans. Over de geleidelyke hervorming van sommige der ln de bylagen voorkomende statistieken wordt ln overleg getreden met de Centrale Commissie voor de statistiek. Aan den wensch om ten aanzien van meer onderwerpen dan reeds af en toe het geval was, het koloniaal verslag van graphische voorstellingen te doen vergezeld gaan zal gaandeweg worden voldaan. Het nut van een afzonder 10k koloniaal verslag van de buiten bezittingen wordt door de Regeering niet ingezien. Aan de Indische RegeeriDg is in overweging gegeven de statistiek der rechtsbedoeling voortaan in Indiö ter perse te doen leggen. De vraag der Commissie, of de uitgave yan het ter perse te bezorgen „Eindresumé over de verplichte diensten der inlandsche bevolking op Java en Madura" spoedig kan worden verwacht, is aan den Gouv.-Gen. overgebracht, evenals de thans bO vernieuwing 'uitgesproken wensch, dat het Koloniaal ver slag steeds zooveel doenlik ook mededee- lingen behelze omtrent de dessadiensten der inlandsche bevolking. Wat eindelek betreft het feit, waarop de Commissie wfist, dat het koloniaal verslag, na vroeger gewag te hebben gemaakt van een ontworpen herziening der bepalingen in zake de verkiezing van de dessabesturen, 'sedert niets meer omtront deze herziening vermeldde, zij aangestipt, dat het overbodig ,werd geacht daarop telkens in het verslag terug te komen, zoolang een afdoening zich wachten liet. Ook op dit oogenblik is de zaak voor een beslissing niet rijp. Gemengd Nieuws. Evenals by vorige feesteiyk- heden is door den burgemeester weder bepaald, dat op den dag van den gekostumeerden optocht "het rijden in den avond van 7 uien tot middernacht verboden is. De uitspanningen zyn echter by na alle buiten de sluitboomen gelaten, zoodat van elders gekomen personen desverkiezende gedurende dien tyd kunnen wegrijden. Door die bepalingen wordt verkregen, dat de avondoptocht noch de wandelaars, die zich in verband met de illuminatie op straat be wegen, last van het gerij kunnen ondervinden. Voor de rechtbank te Amsterdam is de behandeling van de zaak tegen Friedrich en Emil Laubulir (firma Brüning en Miihren) voortgezet. Zooals wy vroeger mededeelden, worden deze heeren vervolgd wegens ontdui king van invoerrechten op groote schaal. De gezonden goederen werden tegen een zeer lage waarde aangegeven, en door de firma werden dan eigengemaakte facturen vertoond, waarop werkelijk die lage waarde was ver meld. Als getuigen werden thans nog gehoord verschillende hoofdambtenaren der belastingen. De ambtenaar van het O. M. achtte alle kenmerken voor valschheid in geschrifte aan wezig en vorderde tegen beide beklaagden e6n jaar gevangenisstraf. Do verdediger, mr. Caroli, bestreed het geleverde bewijs, wees op het betrekkelijk geringe nadeel, dat de schatkist heeft goleden, en hoopte, dat de beklaagden, beide jongen mannen, pas gehuwd en een goede reputatie genietende, zouden worden vrijgesproken, c.q. een lichtere straf zouden krijgen, daar zy reeds veel geleden hebben door de behandeling der zaak zelf. De officier van justitie mr. Regout vor- dedigde daarop nog de verschillende aange vallen punten van zyn requisitoir en requi- reerde vervolgens, daar vrees bestaat, dat de beklaagden, die bemiddeld en van huis uit vreemdelingen zyn, zich aan de executie van een eventueel vonnis zullen onttrekken, de onmiddeliyke inhechtenisneming van beide beklaagden. De verdediger, mr. Caroli, die deze laatste vor dering horribel noemde, deelde tevens mee, dat do beklaagden hem hebben verklaard, dat, als zy veroordeeld worden, zy hier zullen blijven. Yerder wees de verdediger er op, dat, indien de beklaagden hadden willen vluchten, zy dit reeds lang zouden hebben gedaan. Do rechtbank begaf zich daarna in raad kamer. Na hervatting der zitting deelde de president mee, dat geen termen waren ge vonden om in te gaan op het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. om de onmid deliyke inhechtenisneming der beklaagden te gelasten, zoodat de beklaagden tfoorloopig op vryo voeten blyven. De uitspraak is bepaald op 21 Juni a. Te Delft is een tienjarig meisje overleden ten govolge van vergiftiging door garnalen. DC.) In de onmiddeliyke nabyheid van 's-Hertogenbosch is een geheime brandery ontdekt, die, naar hot schynt, al verscheidene jaren werkt» De hoofdconducteur Theussen, die eergisteren stervende te 's-Hertogenbosch tusschen de rails werd gevonden, is in het ziekenhuis aldaar overleden, Het vermoeden bestaat, dat hy door de warmte is bevangen en uit den bagagewagen gevallen, daar er geen sporen van overryden zichtbaar zyn. Yan een ongeluk, gisteravond op de rivier de Waal vóór Nymegen gebeurd, doet de „Nym. CLH volgenderwyze mede- deeling De 29-jarige portretschilder F., uit Rot terdam, tydeiyk alhier verbiyf houdende, huurde omstreeks zes uren een roeiboot, welke te halfnegen door den verhuurder dryvende werd gevonden en waarin de kleeding van den heer F. aanwozig was, zoodat hot vermoeden ontstond, dat hy by het baden was verdronken. Door eenige schippers werd zyn ïyk kort daarna uit de Waai naby de tweede krib opgehaald en onder politiogolelde overgebracht naar het huis voor besmetteiyke ziekten te Hees. Gistermorgen vatten do kleeren van het 12-jarig dochtertje van den spoorweg- werker te Bergen-op Zoom vlam, doordat het kind to dicht by een kaars kwam. De kleeren brandden haar totaal van het lichaam. Overdekt met levensgevaariyke brandwonden is zy ter verpleging in het gasthuis opgenomen. Vrouw v. Z. en vrouw v. T. te Tiel ontkwamen gisteren ternauwernood aan het gevaar van door den aan dronkenmanswaanzin lydenden J. v. Z. den hals te worden afge- snedon. Daarna sneed VanZ. zichzelf met een scheermes door den strot. Hy overleed na een paar uren in het ziekenhuis. 13 Juni 1900. pCt. - ~K Ned. Cert. Nat. Schold 0 Obligation Honganjo, Loon. in Zilver 18S9 4K Ooutcnr. lUm to i.i Pap. Mdi.Nov. o 9 Jau. Juli 5 Po.t., O. B. 1853 34 met Ticket 3 dito dito 183&394}j dito dito 1S904 dito dito Tabakslceniog. 4% Elialand IiioiKnl. 1851, 4 1330 ttb. 025 .4 1SC7 69 100 4 ISSOHh. U2ö,2dc3cricGansl.4 6c Emiaaio lt&4 Eb. 035 4 Spanje, Obl. P-rp. Schold 4 Turkije Obl. Goprivil 4 geconverteordo eerie D 0. ïlexieo, Binn. Afloalarc'2e 3«r. 5 Brazilië, 18894 funding Looning 1693 5 Colombia 100—000 Venezuela, ObL 1881 100 4 a» 4 Poruv. Corp. Obl0 Cert. v. prof. Aand. Italië, ObL Zoid-ltal. Spoor 3 SpwJoon. 1887 83 ter. A-12 3 Portugal, üclra Baixa 3 Eoaland, Obl. Wladik. 1Ö0603 4 t Ejaaan-Ur. B. 025 4 4 1890 4 Aand. N. Afr. Handalsvs-oenig Colt. Mij. Vorstenland. Kon. Petroleum bronnen Dordtsche Petroleum Gewone Aand. ScbibajotT Aand. Sumatra Palcmbaog. Moeara Lnim Ned. Handel-Mij. Rencontre N. W. 5c. l'ac. Hyp.-B. Schuldbr. Incomcbouda Maxwell Aand. Holl. IJzeren Spoorweg hij}, tot Expl. v. Staatspw. Obl. Nei. Contr. Sp. fl000 3 Aand. N. Zuid-Air, Spoor 6 ObL 1899 4 ObL Boxtel-Wezel 1857/80 geaL Aand. AmcrikannEcho Vaart Rotted. Lloyd Amerika, Aand. Aichison Tcpeka Prel- Oblig. 4 AdjjL 4 t Aand. Donv. Eio Grando s Flor. Cti.& Ponina St. Louis San Pr.gow. A. .Hepr.A. Aand. Miss. Kauaao Texas ObL lo Uyp. 4 ,2- 4 m Erio Spoor Aand. p 2o praL A Ontario tc Wc3torn Aand. Nort 5c West. C. v. Aand. South. Pao. C. Gew. Aand. B ,4 pCt. Gou.nl. a Uniou Pac. Cort. v. Aand. P o Pr°k Aand. W. N.-Y. P.afg. C.v. A. „geii.mortg.b. Jacomeb. - Wabaah Sp. C. v. pref. A Kaneaa City Sub. Bolt Cer N. &L Pittab. Gulf Shares. Pittab. Gulf pref. A lofl.0.5 Hongarije, Thoiaa-Loten. 4 Turkjje, Spoorw.-Lo'cn 3 Spanje, Madrid-Loton3 Fr. Doli Tobak Mij. Aand. Doli-Cultuur-Moataobappij Cert. v. Aand. Arondjbuxg. Aandocloo Sonemb&h Aan doelen Kotterdam-Doli Noord-Celebes 84; Nat Bank Afrika 117. Oostenrijk, Papior f 2036 dito Zilvor f 2035 Franscho f Diverse Rljksroark f Russen Zilveren Roobolsfl.S5 dito In GoudonRoobels/X90 Amorikaanscho Goud Dollars f2A£>}^ Prolongatio 4 pCt. Vor. kocra. 80H 91 Ka 83 81 Ka 80>> 23X 34>a 27}j 94% 62K 95 Ka 8éi 95K 96.! f 88K SIK 22Jk 26 Ji 39K 65K 88K 14K 27 27 67K 11! a 66 K 63K 62; a' 95% 95K 96 96 116 57K 246?i 122K 151K 77% 164K 151H 94 7 113 112 86 214K 94 88K 99 K 123 25'% 71 £9 8iK 18K 12 10K 34>ta 11?ia 90 66.K 12 18K 20 K 33K 333-ia 80 63% 73 16K Kooia hedou. 80K 91M 82 K 8lKa 80K 23K 94K 62 H 96Ka 99 h 95 H 39K 66 88K 26>t 11 66 "fa 62K 95K 95 K 248 121K 77 K 154K 162 214 H 94 100 72K 98 K 18K 10K 34K 11K 12 18K 20K 33K 33? ia 63% 90 90K 31 2QK 17K 17K, 39K 39K 7\h 71* 27 H 27K 36K 36K 40 40K MK 82 K 605 215 213 Do oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Hot telegram, meldende de overgave van het bataljon Derbyshires by Roodewal is byzondor kort en geeft geen enkele aanduiding omtrent de oorzaak van de ramp. Het luidt aldus: ,Het volgende telegram is ontvangen van Charles Knox, Kroonstad: „Volgende verliezen gemeld van Roodewal, 7 Juni, ontvangen van Stonham, bevelvoerende over het Imperial Yeomanry-hospitaal, godag- teekend Rhenoster-rivier 8 Juni, hier ontvangen onder de witte vlag 10 Juni: „Vierde bataljon Derbyshire (de Sherwood Foresters). Gesneuveld: Kolonel Balrd Douglas, luitenant Horloy on 15 man. Gowond overste Wilkinson, kapitein Baildy, 2de luite nants Hall en Lawder, luitenant Blanchard en 69 man. „Kaapsche Pionier-Spoorweg regement zeven man. „Shropshire lichte Infanterie. Een. „Ammunitie-park.—Een. Koninkiyke Marine 1, Post-korps 2, Telegraafkorps 1. „Stonham meldt, dat velen zwaar gewond zyn en do overigen van het 4de Derbyshire en de onderdeelen gevangen zyn, behoudens zes man, die in zyn kamp zyn. „Alle gewonden zyn in zyn kamp, dat het laatst bezet was door de Derbyshires. „Onderzoek naar de namen zal worden ingesteld, resultaat zoo spoedig mogelyk medegedeeld." Zooals men ziet, geeft het telegram niet de minste opholdering omtrent de wyze, waarop de ramp is geschied. Het bericht, dat er van het 4de (militie-) bataljon Derbyshire slechts 160 man gevangen genomen zyn en 760 man gedood en gewond met dat gevecht te Vredefort schynt toch dat by Roodowal bedoeld te zyn zou uit gelegd kunnen worden als de uitkomst van een nieuwe tactiek van de Boeren om zoo min mogelyk gevangenen te maken, nu zy er waarschyniyk geen weg mee weten. Aan den anderen kant is zoo'n strenge wyze van oorlogvoeren in stryd met den Boerenaard. Zy zyn te weekhartig om zelfs tegen een vyand, die hun vee wegrooft en hun huizen vernielt, en die hun de onafhankelykheid ont neemt, zoo hardhandsch op te treden. En bovendien is er een ander bericht, dat geloof waardiger schynt De „N. R. C." bedoelt het bericht, afkomstig van het hospitaal van de Imperial Yeomanry aan de Rhenosterrivier, afgezonden den 8en Juni en onder de witte vlag te Kroonstad aangebracht. Dat bericht is hieronder vermeld. Het is dus niet alleen een militie-bataljon, dat in handen van de Boeren is gevallen, maar nog afdeelingen van andore corpsen ook. De gewonde van de marine en die van het munitiepark geven aanleiding tot het ver moeden, dat de Boeren ook zwaar geschut hebben buitgemaakt. Zy hebben, gelyk wy vernomen hebben, lyddietbommen vermeesterd, en daarmede wordt alleen uit de zware stukken geschoten. Het bericht van de ramp, aan het 4de bataljon Derbyshires overkomen, is te Newark, waar dit bataljon in garnizoen lag, met diepe droef heid ontvangen. In de nabyheid van de kazerne woonden tal van officiers vrouwen, die in Enge land waren achtergebleven, op welke het slechte nieuws een hartverscheurenden indruk maakte. De „Times"-correspond9nt by Buffer's leger geeft in een telegram van 9 Juni byzonder- heden omtTent diens operaties In den noord- hoek van Natal. De beweging word den 6den Juni begonnen. De stelling dor Boeren strekte zich eenige mylon laügs het Drakengebergto uit en was halve-cirkelvorming van Inkweloane tot ten Zuiden van Botha's pas. Yan-Wyks-vlei, ten Zuidoosten over het dal der Ingogo-rivier, werd don 6den genomen. De Zuid-Afrikaansche ruitery rukte uit het Oosten op en bezette de stelling tegen tien uren in den morgen. Zy werd in een ver- wooden strffd gewikkeld door een vyandelyke overmacht, dio eerst een zeer heftig en goed gericht vuur onderhield en toen later krachtig aanviel met de bedoeling haar terug te werpen. Een snelvuur-kanon uit de Eoeron- stelling over het dal gaf ook vuur op haar. Zy werd echtor uiterst bekwaam geleid, hetgeen wel blykt uit de geringe verliezen. Eenige uren lang hield de ruitery den heuvel bezet, totdat generaal Coke's brigade aankwam. De Boeren hielden in den avond met vuren op en lieten de Engelschen in bezit van den heuvel. Den volgenden dag werd er een beetje „gesniped." Een sterke battery scheepsge schut werd opgesteld om de Doerenstelling te enfileeren en een battery zwaar vesting- geschut werd aan de andere zyde in positie gebracht met hetzelfde doeL De Engelschen konden dientengevolge een zwaar conven- georend vuur openen uit twee flankstellingen en bovendien hadden zy een battery vèrdra- gend geschut in het front. In den aanval op den 8sten Juni bezette de Zuid-Afrikaansche lichte ruitery Spitskop, een geïsoleerd heuveltje midden in het dal. "Wynne's brigade rukte langs Van-Wyks- heuvel tot onder den Botha-pas voorwaarts en verspreidde zich daar. De tweede brigade werd in échelons opgesteld achter de rechter flank van generaal Wynne, enlordDundonald bezette den rechtervleugel. De opmarsch werd gedekt door krachtig artillerievuur. Omstreeks één uur begon de geheele macht de steile hellingen naar de 1500 voet hooger gelegen Boeronstelling te beklimmen. De aanval was prachtig berekend. Onder het enfileerend kruisvuur van het Britsche ge schut, konden do Boeren den heuvelrug niet houden en moesten zy terugtrekken naai-een rug, een halve myl naar achteren. Plotseling zagen zy zich met kracht aangevallen en be dreigd door omtrekking door het breede front der Engelschen. Er werd verwoed gestreden, toen de Engelschen over het open terrein voorwaarts gingen. De Boeren vuurden met een Vickers-Maxim en een snelvuurkanon, doch bevonden, dat hun stelling onhoudbaar was, waarop zy het gras in brand staken en terugtrokken. De Britsche oavalerie ging op achtervolging uit, doch moest wegens den dikken rook terugkeeren. Door dit resultaat was generaal Buffer In staat do gemeenschapslinien der Boeren ten noorden van Laingsnek te bedreigen. Gelyk uit de telegrammen blykt, is dus Laingsneck nu ook ontruimd. Het was te verwachten. Tegenover de overmacht van generaal Buffer zat er op den duur niets anders opmisschien zou het den Engelschen nog niet zoo spoedig gelukt zyn, als do Boeren niet op den terugtocht bedacht wezen moesten, nu do spoor in hun rug in handen van den vyand was. Het Is nu maar te hopen, dat de tunnel, waardoor de spoorweg van Durban ligt vlak voor de Transvaalsche grens terdege beschadigd is, en zooveel mogelyk ook de spoorweg in Transvaal. Anders zou lord Robert» spoedig uit Natal de oorlogs- bonoodigdheden krygon, die hom voorloopig niet meer uit den Vrystaat aangevoerd kunnen worden. Een telegram van Kelly-Kenny, die het bevel voert te Bloemfontein, bracht gister avond het bericht, dat Engelsche troepen, uit het Noorden gekomen, aan de Honingspruit zyn aangekomen en er de Boeren verslagen hebben. Dit is wel zoo te verstaan, dat de Boeren er op het naderen dier troepen ver dwenen zyn, misschien na nog een achterhoede gevecht geleverd te hebben. Welke troepen uit het Noorden dat geweest zyn, moeten wy nog hooren. Generaal Knox is uit Kroonstad noordwaarts gerukt om die Boeren te onder scheppen, een kunst, die de Engelschen maar matig verstaan. Te Pretoria zouden 61 Britsche officieren en 3500 man krygsgevangenen in vryheid zfin gesteld. De Boeren zouden slechts 900 krygs gevangenen hebben weggevoerd. In het westen van Transvaal schynen de Engelschen langzaam voort te dringen. Yentersdorp en Lichtenburg zyn, gelyk men weet, door hen bezet en thans rukken Plumer op Rustenburg en Hunter op Potchefstroom aan. Generaal Hunter heeft Mafeking tot zyn basis gemaakt. De gemeenschap van deze plaats met het zuiden zal omstreeks het midden van dozo week horstold zyn. Yolgens een bericht van Reuter uit Lichten burg, rukt Plumer langs de Elandsrivier op. Een klein Boerencommando is te Taaibosch- spruit. Reuter seinde don 9den uit Beira, dat waar schyniyk alle troepen voor genenaal Carring- ton nu geland waren. De correspondent pryst de Portugeesche autoriteiten voor de groote voorkomendheid, in alle opzichten betoond. Lord Edward Cecil, zoon van Lord Salisbury, die als officier onder Baden-Powell het beleg van Mafeking heeft meegemaakt, is benoemd tot commissaris van de districten Rustenburg en Marico. Op een vergadering te Mafeking zyn moties aangenomen, waarin verlangd werd, dat do republieken, voor geruimen tyd door een militair bewind ingelyfd, allo rebellen in Natal en Kaapkolonie voor een krijgsraad terecht gesteld en alle districten, waar oproer go- weest is, van het recht van afvaardiging be roofd zouden worden. Den 11 den Juni is de negends oorlogs maand ingegaan. De Fransch-Duitsche oorlog van 1870, waarin de partyen veel meer gelyk stonden hier is liet 10 togen 1 duurde maar zeven maanden. Welk eon moed on volharding der halve, door de dappere strijders voor de goede zaak van rocht on vryheid aan den dag gelegd En hoe weinig weiden zij daarby gesteund. Geen enkele Mogendheid, die eens do stem verhief! Kelly Kenny'6 telegram omtrent de gevech ten van lord Methuen luidt aldus: „Generaal Methuen was met het grootste deel van zyn divisie den Ssten Jurn 's morgens vroeg slaags tien myleh ten zuiden van Heil bron, waar generaal Coiviio heette te staan mot de Hooglanders-brigade. „Methuen vertrok den 5den Juni uit Lindley met ruimschoots voorraden voor hem zelf en Colvile. Hy liet generaal Paget achter mc-t voldoende troepen en voorraden om Lindley bozot te houden. Generaal Kelly-Konny heeft generaal Knox bevolen des vyands voorposten aan te grypon, geloovende,dat diens sterkte overdreven wordt. „Alles is rustig on er bestaat geen onge rustheid over de zuïdolyke districten. De gomeenschap ten Noorden van Kroonstad is sinds 6 Juni afgesneden." Naar de „Daily Express" uit Loren$o- Marquez verneemt, hebben de Boeren Machado- dorp uitgeroepen tot nieuwo hoofdstad. De „Times" verneemt uit Loren^o-Marquez dat Kruger te Machadodorp een lyfwacht van duizend man heeft. De Portugeezen zenden aanhoudend troepen naar de grens. Het blykt dat de Engelsche troepen gevuurd hebben op een trein, waarin Engelsche gevangenen ver voerd werden, in de meening dat er Boeren in zaten; maar niemand werd gewond. Negen honderd krijgsgevangen Engolschen worden omsingeld gehouden te Nooitgedacht, in de open lucht, maar zo hebben voedsel genoeg en ook wollen dekens. De correspondent weet te vertellen dat de Lydenburgers besloten hebben hun stad niet te verdedigen. Naar de „Times" uit Yenteraburg verneemt, rukt het corps van Mabon op naar Potchef stroom, waar verzet van de Boeren verwacht wordt. Tweede Kamer, ZÜting van heden. Ter telegraaf). By het voortgezet debat over berechting van jeugdige personen werd na uitvoerige dis cussie tnsschen den Minister eenerzyds en de heeren PijnappelSmeenge en Veegens ander- zyds over de wyze van de dagvaarding-betee- kening en over het al of niet toevoegen van een raadsman aan den minderjarigen verdachte beneden 18 jaren by procedure voor den kanton rechter door aanneming van amendementen van de Commissie van Voorbereiding eerst beslist, dat de dagvaarding aan den minder jarigen beklaagde beneden 18 jaar niet wordt boteekend dan na mededeeling aan den kanton rechter, die hem een raadsman kan toevoegen. Het aldus gewyzigd artikel werd echter daarna verworpen met 84 tegen 25 stemmen. De heer Veegens had de geheele regeling bestreden, omdat z. L het toevoegen van een raadsman by kantongerechtprocedures aan minderjarigen beneden 18 jaren, zy 't ook facultatief ongewenscht was. De overige artikelen werden na overneming van verschillende amendementen van de Commissie goedgekeurd. De eindstemming zal later bepaald worden. Hierna kwam het 3de wetsontwerp in be handeling, nl. dat, houdende beginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdige personen. De heer Van Kol vreesde, dat de Ryks. opvoedingsgestichten Diet borekend zyn voor hun moeieiyke taak. Hy meent, dat aan het tegenwoordig personeel dior gestichten niet de taak van opvoeding en bestudeering van de kinderen kan worden opgedragen. Beter ware het voor opvoeding en karaktervorming afzonderlyke inrichtingen, doorgangshuizen m' het leven te roepen, waar mannen van studie en paedagogisch ontwikkelden met de opvoe ding zyn belast. Door ervaring is spr. niet gerust, dat zonder hervorming van personeel en organisatie 's Ministers eischen ten opzichte van de Ryks» opvoedingsgestichten zullen worden vervuld; vooral wat betreft de vakopleiding, karakter vorming. Het stolsel is z. i. slecht en het personeel, dat het stelsel moet «itvoeren, ia ongeschikt. Beter dan het stelsel van Ryksopvoedings- gestichten is z. i. het gezinssielsel. Het liofde- looze kazerne-stelsel moet omgewerkt worden tot een paviljoen stelsel. Spreker wyst vooral op den moreelen invloed van de vrouw op de opvoeding dor verstootelingen. Dit bewyst het gesticht te Montfoort, het eenige gestioht, door een vrouw beheerd. i Met den Minister veroordeelt spreker lichamelyke kastyding en toch is spr. ook i hieromtrent niet gerust. Hy handhaaft op grond van ingestelde onderzoekingen, dat er in de Ryksopvoedingsgestichten geranseld werd en nog geslagen wordt, hetgeen zoowel 1 kind als personeel demoraliseert. j Totale omwerking van het bestaande treurige stelsel der Ryksopvoedingsgestichten, zoo wat I personeel als inrichting betreft, al kost het ook geld, is z. i. dringend noodig en hy vraagt dienaangaande 's Ministers plannen. Na de pauze werd besloten Dinsdag en "Woensdag o. a. in de afdeelingen te onder zoeken de wyziging der Kieswet en der Drankwet. Tot onderzoek der Drankwet is besloten met 38 tegen 27 stemmen door verwerping van een voorstel van den heer Yan Karnebeek om haar uit te zonderen, daar het tydstip van 1 Mei 1901, waarop de drankvergun ningen vervallen, met 1 of meer jaar te verlengen is. Donderdag 21 Juni komen aan de orde de interpeilatie-Yan Kol over de gratie weigering van Troelstra en do wyziging der Gemeente-: wet (belastingprogressie) en deze week, na do Gestichten wet, de conclusion en interpel lation-Yan Kempen (Zondagsrust) en Yan Dodem (Provinciale tollen). By de maatregelen voor jeugdige personen sloot de heer Ketelaar zich by den heer Yan Kol aan, met verzoek om nadere inlichtingen over de tuchtscholen. Do heer I)e Klerk wees tegenover den heer Yan Kol op de lichtzyden der opvoedings gestichten, vooral ten aanzien van vakopleiding,, en de heer Fan Byianat (Apeldoorn) verdedigde' de particuliere opvoedingsgestichten, ofschoon ze te verbeteren zyn, tegen de aanvallen van den heer Yan Kol. De Minister vond de veroordeeling der Ryksgestichten ook onbiliyk. Hy zal het opvoederspersoneol vermeerderen en ontkende,, dat als regel geslagen wordt. De onlusten ln China. Uit Tientsin wordt van gisteren geseind^ De vreemde troepen zyn, naar gemeld wordt,' bozig den spoorweg tusschen Lafa en Lang-, fang te herstellen. Een vyfde extra-trein ver-, trok vandaag van hier met proviand voor da Britsche troepen. Het Franscho oorlogsschip „Lion" en het Engelsche oorlogsschip „Bar fleur" zyn aangekomen te Taku. Berlyn, 12 Juni: Aan Duitsche troepen z\jn er 80 man te Tientsin en 460 op weg naar Peking, waar vroeger reeds 60 man zyn nan gekomen. De bezetting van Kiautschou is> gemobiliseerd. Achthonderd man aflossings troepen voor het Duitsche kruisers-eskader zullen een dezer dagen te Tsingtau aankomen en zoo noodig voorshands eveneens als lan- dings-detachement dienst doen. Aan officiéél adres hier zyn vandaag geen nieuwe berichten over den toestand in China; ontvangen, wat men niet iets vindt, dat optimistisch stemt Maatschappij der Nederlaudsclic letter* kunde te Leiden. Gisteravond, den vooravond der algemeens vergadering, hadden byeenkomsten plaats van de commissies voor geschied- en oudheidkunde en voor taal- en letterkunde. In de commissie voor geschied- en oud heidkunde voerde in de eerste plaats het woord dr. H. Brngmans over: „de kroniek over het klooster Aduard." Dr. H. Brugmans herinnerde, hoe in de middeleeuwen de ryke en machtige Cister- cienser abdy van Aduard voor de Friesche ommelanden van Groningen het middelpunt was van maatschappeiyk leven. Wessel Gans- foort heeft er geruimen tyd doorgebracht. Yan dit klooster is een kroniek bewaard, die de geschiedenis er van bevat van de stichting in 1198 af tot den dood van den voorlaatstcn abt in 1578. Deze kroniek is in 1719 uit gegeven door Heussen in zyn Historia Episcopatus Groningensis, en in 1850 door^ dr. F. Koppius als dissertatie. Beide uitgaven zyn onvoldoende, omdat zy j slechts jongere handschriften uit de 17de eeuw hebben gebruikt. Het is sproker golukt tweef handschriften uit de 16de eeuw to vinden, beide waarschyniyk uit de abdy zelve afkom stig. Het eene, folio op perkament, berust in het Rijksarchief te Groningen. Het bevat da' levens der abten van 1198 tot 1506, met een vervolg in goiyktydige hand tot 1522. Maar behalve dat dit handschrift niet de kroniek tot 1578 geeft, de tekst is korter, hier en daar vry wat beknopter dan die van de acht jongere handschriften. Dit verschil wordt ver klaard door het Berlynsche handschrift, een duodecimo op papier, eveneens uit de 16det eeuw. Het bevat do geschiedenis der abdy tot' 1522, met twee vervolgen tot 1530. Bovea^ dien zyn soms zeer uitvoerige stukken tusscherx gevoegd, die in alle jongere handschriften ia den tekst zyn opgenomen. Deze hebben all« de geschiedenis der abdy tot 1578. De kroniek; is dus niet, gelyk men tot dusver meende» één geheel, in de 16de eeuw opgesteld, maal een kroniek met vervolgen. Spreker gelooft

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2