J. C. KORT, Donker steeg 3. Ditzonderingprijs Denkt aan i Reisbelasting. Maskerade. Frans-Hals-feesten. MUZIEKUITVOERING A.L.DEVLIEGËR,! Honig's MAÏZENA, Nouveautés Iu de Koffiehal R.-K. Keukenmeid, TE HUUR Bruning Muhren. BEKENDE GROOTE SORTEERING. Biels ei Moefti,! Hertog Albrecht van Beieren. MENGELWERK. Dit Artikel wordt NI JET ter bezichtiging gezonden. Restaurant- Artikelen. in de Groote- of ►St.-Uav okerk TE HAARLEM, Hoogere nurgerschool voor Meisjes. Suggestie in hypnose als geneesmiddel, D. STIGTER. Vraag ook Honig's Puddingpoeder. AMSTERDAM. Eigen Linnenfabriek, te(]Yoldhoven' BEDZEMAEER Go., zuivere Preanger-Koffie, is, dus allerminst voor het bestuur, dat niet alle aangesloten kiesvereenlgingen en niet alle leden dier kiesvereenlgingen zijn inzichten deelen, was veel beleid noodig om in die poging te slagen. "Was de leiding toever trouwd geweest aan „Unie'Meden, die een scheiding wenschen tusschen „bokken en schapen", die belust zyn op voorstellen en motiën „van sta-vast", dan waren de zaken vermoedelijk anders geloopen. Maar het bestuur eener Unie mag geen scheiding bevorderen. Wel moet het beginsel worden aangenomen, maar liefst zonder aanmerkelijk verlies van leden. In het beginsel ligt wel de kracht, maar het kan toch niet ongewenscht wezen, dat er een talrijk leger gereed staat om het beginsel te steunen en zoo mogelijk te doen zegevieren. Voorzichtigheid was daarom de boodschap. Vooral de leden niet doen schrikken; liever zachtjes aan, in twee of meer tempo's, en hun tijd gegeven om aan het denkbeeld te gewennen. Er zijn er, die beslist gekant zjjn tegen algemeen kiesrecht; hen zal men moeilijk kunnen behouden. Maar er zijn er ook, wellicht zelfs velen, die alleen wat schuw zijn. Ze zoudon liever van algemeen kiesrecht verschoond blijven, maar worden toch gaarne tot de vooruitstrevenden gerekend, en zjjn doodsbang voor den naam van conservatief of oud-liberaal. Met deze middenstof moet mvn wat geduld hebben. Hun moet do weg gemakkelijk gemaakt worden. Het is niet geheel onmogelijk hen half onwillig, huns ondanks, stap voor stap te leiden tot ecu van waar men moeiljjk meer terug n, en daar stilstaan onmogelijk is, schiet er ten slotte niets anders over dan vooruitgaan. Die A gozegd heeft, moet immers ook B zeggen. Wij kunnen er natuurlijk niot voor instaan, dat het „Unie"-bestuur met bewustheid en bepaalden toeleg volgens deze overwegingen heeft gehandeld; maar de gang van zaken Is niet anders geweest dan by zulk eon plan zou passen. Met het oog op de aanstaande Leidsche Maskerade, waarvoor bovenstaande gebeur tenis tot onderwerp gekozen ls, achten we het voor dezen en genen onzer lezers niet ondienstig hier in herinnering te brengen wat Mr. J. Van Lennep in zyn „Geschiedenis van Noord-Nederland" zegt waar hy het tydvak uit de Hollandsche zaken behandelt, dat op Hertog Albrecht, zoon uit hot Beiersche Huis, op graaf Willem van Oostervant en op Jonker Jan van Arkel, personen die eveneens in den gekostumeerden optocht zullen voor komen, betrekking heeft. Hertog Albrechthad ongeveer twee en dertig jaren als Ruwaard geregeerd en, buiten eenigo twisten met Utrecht en oenige opschuddingen in sommige steden, was zyn bewind vry rustig geweest, toen In 1889 graaf Willem V te Quesnoy in Henegouwen overleed. Sommigo scbrü'vers hebben de krank zinnigheid, waarin hy al dien tyd verkeerde, als een gerechte straf des Hemels beschouwd, wegens het gedrag, dat hy jegens zyn moeder gehouden had; en zeker, daar ouderliefde een der eerste plichten ls, ons door hetgoddeiyk gebod voorgeschreven, mag men Willem niet geheel van overtreding daarvan vry spreken. Maar wanneer men hem minder als zoon dan als vorst beschouwt en in aanmerking neemt, dat in deze hoedanigheid do niet min ge- wichtige verplichting op hem rustte, om het ware belang zyner onderzaten te behartigen, dan zal men hem misschien minder gestreng beoordeelen. Wat er van zy, of de schuld meer aan. Margareta's zyde, dan aan die van haar zoon lag, hetgoen lk niet wil beslissen, de geschiedenis leert ons uit dit en uit zoo menig voorbeeld, dat, na de zoogenaamde relige-oorlogen, er geen twisten en oneenig- heden zoo hevig zy'n en zulk een langen en bloedigen nasleep hebben als die, welke tussohen naastbestaanden en bloedverwanten begonnen zyn. Het Graafschap ging nu vanzelf, en als het ware ongemerkt, aan Albrecht over, wlen niets dan de titel ontbrak. De eerste gebeurtenis, die onder zyn regeering voorviel, was van een treurigen en bloedigen aard. Albrecht, namoiyk, die zyn vrouw verloren had, was zeer verliefd geworden op een schoone en bevallige jonkvrouw, Aleid van Poelgeest genaamd, wier vader der Kabeljauwsche party was toegedaan. Hertog Albrecht had deze party al voorlang meer begunstigd dan vroeger liet geval was, waarschyniyk omdat hy de machtige Geslachten en Steden, die er toe behoorden, te ontzien had; maar nu weten de Hoekschon zulks enkel aan Aleid: en werkeljjk, do in. het oog looponde wyze, waarop thans de Kabeljauwsche edelen in het bestuur kwamen, geeft grond tot het vermoeden, ciat zy daaraan een voornaam aandeel had. Het gaat toch met vorsten als met andere mannen: wanneer zy een meisje recht lief hebben, kunnen zy haar moeilyk iets weigeren; en dat Aleid die van haar party voorstond, is vry natuuriyk. Hoe het zy, de Hoekschen zwoeren, zich op haar te wreken. Op den 21sten September 1390, dat de Jonkvrouw met Willem Kuser, 's Graven hofmeester, en met eenige andere hovelingen 's avonds een wandeling deed op het Buiten hof in Den Haag, werd zy onverhoeds door eenige gewapende Edellieden aangevallen en met Kuser, die haar verdedigen wilde, baldadig vermoord. Gy kunt hieruit opmaken, hoe wild en ruw de zeden nog waren, dat aanzieniyke mannen zich niet schaamden, uit partyzucht, oen hef en weerloos meisje om het leven te brengen. Hun daad was bovendien niet slechts onridderiyk en laf, maar tevens onverstandig; want zy strekte alleen, om 's Graven toorn op te wekken en hem geheel van de Hoeksche party te vervreemden. Niet enkel de moordenaars, maar ook een vyftigtal andere leden der edelste geslachten weken ten lande uit, om zyn wraakneming te ont komen. Ook Willem, graaf van Oostervant, Albrechts oudste zoon, werd van medeplichtigheid aan den moord beschuldigd: en, schuldig of niet, hy waagde het niet, zich by zyn vader te verdedigen, maar vluchtte naar zjjn slot te Altena en, toen zyn vader hem aldaar belegeren kwam, eerst naar Brabant en vervolgens naar Frankryk. Hier zou hy het sober genoeg gehad hebben; want zyn ver gramde vader zond hem geen geld; maar zekere Amsterdamsche koopman, Willem Eggerfc genaamd, bezorgde hem zooveel, dat hy naar z'jjn staat kon leven: een dienst, dien graaf Willem later dankbaar erkende. Intusschen had Albrecht het slot te Altena ingenomen en doen slechten: hetzelfde lot ondergingen nog zeven of acht andere sloten, aan voorname Hoekschgezinden toebehoorende; doch de moeite, die Albrecht moest aanwenden, om zyn land in rust te houden, belette hem, zyn gezag buitenslands te doen gelden; geiyk kort daarna bleek by de verkiezing van don Utrechtschen bisschop. Graaf Willem werd eerlang weder mot zyn vader verzoend, en wel ten gevolge van een zonderling voorval. Het was nameiyk een oud ridderiyk gebruik, dat men den Ridder, die zyn wapen verloren of verbeurd had, niet aan een ridderiyken maaltyd toeliet, maar het tafellaken voor hem wegsneed, hetgeen een teeken was, dat hy heen kon gaan. Nu gebeurde het aan de tafel des konlngs van Frankryk, dat een heraut het tafellaken weg sneed voor graaf Willem; en toen deze naar de reden van die beleediging vroeg, werd hem verweten, dat de nederlaag van graaf Willem IV in Friesland nog ongewroken was en er dienvolgens nog een smet of blaam op zyn wapen kleefde, die uitgewischt behoorde te worden. Dit verwyt gold eigenlyk nog meer den regeerenden graaf Albrecht dan zyn zoon;" niettemin was deze or zoodanig over geraakt, dat hy dadeiyk bericht aan zyn vader zond, welken smaad hy om diens wille had moeten verduren; met by voeging, dat hy, dien hoon niet willende overleven, voor nemens was naar Hongarye te gaan en zich tegen de Turken dood te vechten. Albrecht, door deze boodschap getroffen, liet zyn zoon overkomen, nam hem in genade aan en besloot, hem ten gevalle, tot een heirtocht tegen de Friezen. Met Willem kwamen eerlang de meesten der gebannen Edelen terug en verkregen spoedig weder deel aan het bewind. Te Enkhuizen werd een machtig leger verzameld, waarby zich ook verscheidene Engelsche en Fransohe edelen, uit loutere liefhebbery en roemzucht, voegden, en hetwelk den 24sten Augustus 1396 aan de Kuinder landde. De Friezen waren wederom op dezelfde wyze gelegerd als tydens den mislukten tocht van Willem IV. Drie hoopen van tien duizend man lagen achter den dyk by de landingsplaats, en zes duizend man moesten, op den dyk, de landing beletten. Doch Albrecht had zyn maatregelen goed genomen en gezorgd, de vloot byeen te houden. Engelsche boogschut ters dekten de ontscheping en schoten zulk een bestendige hagelbui van pylen op den dyk af, dat geen Fries het er houden kon. De dyk werd nu eerst bezet, terwijl het overige gedeelte des legers op den volgenden dag landde en zich in slagorde stelde, en er op den 26sten een slag voorviel, waarin de Friezen overwonnen werden. Het gevolg van hun nederlaag was het innemen en verbranden van een aantal sloten en dorpen, het onder werpen van Groningerland en het terugvoeren van het lijk van Willem IV. Doch geen jaar was er verloopen, of de Friezen stonden op tegen de Hollandsche overheerschlng, en ln de vyf volgende jaren zag zich Albrecht nog drie malen genoodzaakt, een leger tegen hen af te zenden; terwyi de bloedige oorlog, die den Graaf op zooveel geld was te staan go- komen, met een bestand van zes jaren eindigde, zonder dat men een plaats in geheel Friesland, behalve Staveren, in bedwang had kunnen houden. Wel gaarne had Willem zyn vader tot een nieuwen veldtocht aangespoord; doch twee oorzaken verhinderden dezen, daaraan te denken: de eene was geldgebrek, de ander een binnenlandsche kryg, die weldra uitbarstte en waarvan de aanleiding de volgende was: Onder de adeliyke geslachten van Holland waren er vier, die in dezen tyd door hun macht en aanzien byzonder vermaard waren: men vindt hun namen in het volgende rtympje vermeld Brederode de edelste, Wassenaer de [oudste, Egmond de rijkste, Arkel de stoutste. De Brederodes, die, te recht of te onrecht, hun afkomst van graaf Arnout rekenden, werden daarom, als zonen uit het Huis van Holland, de edelsten genoemd. Zy waren hoogst aanzioniyk door de echtverbintenissen, die zy hadden aangegaan, en de menigvuldige goederen, die zy bezaten; en het hoofd van hun Huis werd, sedert het ontstaan dor party schappen, ook voortdurend aangemerkt als het hoofd der Hoeksche party. De Wassenaers, die erf burggraven van Leiden en heeren van Voorschoten, Voorburg, Katwijk en andere plaatsen waren, behoorden insgeiyks tot die party; zelfs was Filips, thans heer van WassenaeF, onder hen geweest, die wegens den moord van Aleid het land hadden moeten ruimen. De Egmonden waren oorspronkelijk niet veel meer geweest dan rentmeesters der abdy, doch hadden zich allengskens van deze onafhankeiyk gemaakt en een macht ver worven, die weinig minder dan voisteiyk was, zoodat de toenaam van de ryksten hun niet zonder recht geschonken was; maar in de dagen van graaf Albrecht haalde hun aanzien nog niet by dat van het Huis van Arkel, hetwelk het toppunt van zyn grootheid bereikt had; doch om een treffend voor beeld van de wisselvalligheid van het aardsche te toonen. Niet ten onrechte had het geslacht van Arkel den eernaam van het stoutste ver worven; en niet een onder de lieden van dat Huis, of hy was wegens dappere daden en oorlogsfeiten beroemd geweest, zoo zelfs, dat de samenstellers van oude geslachtsregisters hen deden afstammen van Herkules, den held, wegens zyn sterkte vermaard, van wien de Grieksche fabelleer gewag maakt. Dit was echter niet moer dan loutere vleiery, uit de gelykheid van klank der namen Arkel en Herkules ontstaan. Doch enkele Arkels waren wezeniyke Herkulessen geweest: onder anderen was Jan VHI, die in de dertiende eeuw leefde, zóó sterk, dat hy, te paard zittende, een balk boven zyn hoofd met de handen vatte en voorts zyn paard met de beide knieën kneep en oplichtte. Tien jaren lang had Jan van Arkel de aanzieniyke ambten van stadhouder van Holland en rentmeester der Grafelyke ia. komsten bekleed, en had hy op hertog Albrecht een byna onbepaalden invloed uitgeoefend; doch deze werd oud, en graaf Willem, die nu met zyn vader verzoend, langzamerhand het bestier der zaken in handen begon te krygon, was den Kabeljauwschgezinden Arkel vyandig. By andore redenen van ongenoegen kwam, volgens sommigen, de omstandigheid, dat Arkel weigerde, verantwoording te doen van do door hem, als Rentmeester, bestierde inkomsten: hetzy, dat hy daarmede niet te goeder trouw gehandeld had, hetzy, dat by zich niet verkoos te onderwerpen aan een Raad van Rekeningen, uit Hoeksche edelen, zyn persoonlyke vyanden, samengesteld. Wat hiervan wezen mocht, Albrecht ver klaarde Arkels heerlykheden in Holland ver beurd en hem zeiven ten eeuwigen dage uit het Graafschap gebannen. Arkel beantwoordde zulks door een ontzegbrief: en hierby bleef het niet; want de trotscho Edelman, zich weinig aan het vonnis van verbanning sto rende, kwam in Holland, maar aan bothoofd van een geduchte macht, waarmede by het slot Giessenburg bemachtigde, Alblasserdam, Nieuwpoort en andere dorpen in de asch legde; on groeten buit behaalde. Albrecht van Beieren was de tweede zoon van keizer Lodewrjk van Beieren en gravin Margareta, zuster van graaf Willem IV van Holland. Nadat door don twist tusschen zijn ouderen broeder Willem V en zijn moeder de burgerkrijg der Hoekschen en Kabeljauwschen ontstaan én Margareta tot het sluiten van een verdrag genood zaakt was, waarbij zij aan haar zoon Willem V Holland, Zeeland en Friesland afstond, was de regeering dozer gewesten uit het Huis van Hene gouwen in dat van Beieren gekomen. Toen Willeui V" in 1357 om verstandsverbijstering te Quesnoi, in Henegouwen, werd opgesloten, droog de Hoek' sche partij hot landsbestuur op aan Albrecht, als Ruwaard, d. i. rustbewaarder. Toen in 1387 Willem V overleden was, werd Albrecht als graaf gehnldigd. Hij overleed in 1404. Bob's Pinkster. Bob was daareven uit school gekomen,' maar hy was niet zoo vergenoegd als anders. Ant, de oude meid, die zooveel van hem hield, had het terstond bemerkt, toen zy de deur voor hem opendeed. „De meester was zeker weer knorrig 1" had ze meewarig gezegd, terwyi ze zijn schooltasch losgespte. Bob had uit al zyn macht geknikt. „Heeft hy wat slechts op je gedragslystje geschreven?" had zy toen gevraagd, het uit zyn tasch halend. „Bob is zeer onop- letten d," las ze. „Moest je daarvoor schoolbiyven „Neen, omdat ik de cyfers zoo slecht maak." „Welke cyfers maak je zoo slecht? Zeker de 8; die kryg ik ook nooit goed." ^Ja en de 7 ook. De staarten waren to ongeiykj' „O, die zevens 1 Ja, dat zyn kwade cyfers,'K verzekerde Ant. „Nu, over drie dagen is hêt Pinkster, dan behoef je niet naar school,' arme jongen!" •1IL0M-HEH0EIM. 60M 160 Wordt gevraagd 1 Aug. te Hil- legomeen nette die kan koken en netjes werken, v. g. g. voorzien, loon /"lOO. Br. fr. No. 812 Boekh. KASTEEL Oo., Hillegom. 6004 9 Centrnal- Advertontio-Bnreao VAN 921 17 GEBROEDERS VAN DER HOEK, [ilUKSTRlAT IIS, LtlDKI. PLAATSING VAN ADVERTENTIES IN ALLE Binnen- en Buitenlnndscho COURANTEN. GERNER Go., Aalmarkt. GERNER Go., Maarsmanssteeg. gedurende de Feesten: alle mogelijke soorten Glazen, Tafelserviezen, I Ontbijtserviezen, Lepels, Vorken, Messen, Wasch-1 stellen. 5024 29 Tevens voorhanden tegen spotprijzen een groote partij Illumineer- glazen, Stearine-Blok- jes of gevuld met Vet, 6 uur brandend. op 14 Jutil 1900, (les namiddags te lialfyier. Gereserveerde Toegangsbewijzen h f9, f 3, f 3 en fl zijn te bekomen dagelijks, uitgezonderd Zondag, van 's m. 10-13 on 's nam. van 8 - 4 uren in de Concertzaal der Soclöteit .Yereeniglng". 6050 82 De Directrice der Hoogere Burger school voor Meisjes herinnert aan belanghebbenden, dat leerlingen voor den nieuwen Cursus kunnen worden ingeschreven op Maandag 11, Dinsdag 12 en Donderdag; 14 Jnni, telkens des middags van 2 tot 4 uren, en bovendien op Vrijdag 15 Juni, des voormiddags van 11 tot 12 uren, torwyi de toelatings examens zullen beginnen op Don derdag 13 Juli, des morgens te O uren, ln het Schoolgebouw aan de Garenmarkt. De Directrice, 6034 20 M. ENGELMANN. firma A. A. REN8INK, BREESTRAAT 132, LEIDEN. —O— 8614 14 lil allo formaten RUIM VOORHANDEN. I Depot van het Nederl. Bijbel-Gen. i Bij S. (J. VAN l>OE.SI$UKGH, alhier, ls verschenen: DOOR 6000 10 Prijs fl.Sö. onovertroffen voor de bereiding van fijne Dessert schoteltjes. Gemakkelijk in de bereiding. 6039 18 Let op het fabrieksmerk „De Bijenkorf". Nieuwend ijk 156. Tolophoonnummer 543. STALEN-DEPOTS in alle groote plaatsen van Nedorland, benevens in Oost- en We8t-Indië. (Noord-Brabant). Gedeponeerd Handelsmerk, Het merk BRUNO", waarvan onze goederen zijn voorzien, garan deert: Qualiteit en Soli diteit. 6048 72 tot en mot Zaterdag 16 Juni, ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT. Sterk HALFLINNEN voor HEMDEN, etc., breed 90 oM., per el 25 cents. <n de NIEUWSTE DESSINS en KLEUREN. Zuiver wollen zwarte Japonstoffen p. el 180 ets. Zuiver Wollen gekleurde Japonstoffen 100 Elzaeser Fantasie-Katoenen 27 j Fantaeie-Zephyrs 10 Fantasie h Jours 26 Stalen, ook door al onze Stalen-Depots, op aanvraag omgaande franco. cd door HH. Doctoren aanbevolen, voorkomt het voorover loo- pen en ronde ruggen bij Kin deren en Vol-' wassenen, versterkt de longen en ver ruimt de borst. 14 a 15 jaar. Dames. Heeren. f S.90. Franco na ontv. van poetw. 2086 21 13. VISCHlLARIiT. 13. brandt men dagelijks op Duitsche wijze 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 55 Cent; VERKOU W& STOKHU YZEN, NIEUWJE BIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 6