u N9. 12358 Vrijdag 8 Juni. A*. 1900 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. lied. Zuid-Afrikaanselie Vereeniging. Pr Leiden, 8 Juni. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. PRIJS DEZER COURANT I V Voor Loiden per 8 maanden. I'S» 1 1 1 l l f 1.10. Franco per post. 1' 1.40. Afzonderiyke Nommers ,11' 9 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Tan 1-6 rogols f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera 1 letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Af deeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den waarnemenden Penning meester Door bemiddeling van hot Leideck Dagblad Op de Bruiloft van N. en W., b(J V- don heer Visser, aan de Marepoort, op Vrydag 25 Mei f 1.23s Gecollecteerd op de bruiloft van Plet on Leuntjo, te Katwyk-aan-Zee, Waarop Nesltje zoo mooi heeft gezongen 2.10 Op een Koperen feest gecollecteerd 'voor de Boeren1.06s Op de Bruiloftsparty van Ooni en Tante 0.7S Bydragen kunnen wordon toegezonden aan 'den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan het Bureel van dit Blad. De commissie tot hot afnemen van het examen voor en het overgangsexamen op den pursus van het 4de regiment infanterie ls samengesteld als volgt: de kapitein J. M. OBreen, de 1ste luitenants W. Van Eek, P. J. G. Sark, F. J. G. W. Leers en H. 0. Wins, benevens de heer P. Werkman. Jhr. Van Tets van Goudrlaan, onze gezant te Berlyn, is naar Leiden overge komen wegens een ernstig ziektegeval van zyn zoon alhier. Ter algemeene vergadering van de Unie van Chr. onderwyzers en onderwyzeressen in Nederland", te Utrecht gehouden, werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie van de afd. Rotterdam „De Alg, Verg. zegt het Hoofdbestuur dank voor zyn bemoeiingen in de zaak-Van der Putte en keurt het goed, dat dergolyke zaken, zoo ze nog eens mochten voorkomen, ln ons Orgaan Worden bekend gemaakt." Nog werd aangenomen, naar aanleiding van dezolfde ontslagzaak, de volgende motie van het hoofdbestuur: „De „Unie van Chr. Onds. en Ondw. In Nod.", byeengekomon ln Alg. Verg. In het gebouw Irene" te Utrecht; „kennis genomen hebbende van het rapport, uitgebracht door de commissie van onderzoek, til zake het ontslag van den heer Van der Putte, Chr. onderwyzor te Lelden (sohool Pieterskerkgracht) „spreekt als haar overtuiging uit, dat ge noemd onderzoek geen enkel degelyk argument heeft opgeleverd, waardoor het ontslag ook tnaar een glimp van rechtvaardigheid zou 'Verkregen hobben; „betuigt haar Innige verontwaardiging over de onchristelyke handelwys van het bestuur der Chr. School te Lolden, aan éón harer mede leden aangedaan, en ontraadt elk onderwyzor daar een betrekking te aanvaarden." In de algemeene vergadering van de „Ver eeniging v. Chr. onderwyzers en onderwyze ressen", ook te Utrecht gehouden, vroeg, ,naar aanleiding van het verslag, do heer Hempenius, van Zwammerdam, naar den uitslag van het door het hoofdbestuur Ingesteld onderzoek naar het niet gevraagd ontBlag van den heer Van der Putte, te Leiden. De voorzitter antwoordde, dat het rapport over doze zaak eerst den vorigen dag ontvangen was en het dus onbescheiden zou zyn thans modedeelingen te doen. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Waddingsveen door ds. B. v. d. Wal, cand. te Utrecht. Heden had te 's-Gravenhage, onder lei ding van den heer Bultman, do huishoudelyko en algemeene vergadering plaats van het Nod. Landbouw-comltd. In verband met de aanneming van de Botprwet sprak de voorzitter een woord van waardeering voor mr. Slckesz, directeur-gene raal van Landbouw, met wiens medewerking deze wet voorbereid en verdedigd werd. In verband met een desbetreffend inge voerd nieuw voorschrift by het wapen der Infanterie zullen de compagniescommandanten van dat wapen moeten voorzien zyn van een signaalhoorntje. Door den generaal-majoor, Inspecteur van het wapen, ls in aansluiting hierop bevolen, dat bedoelde commandanten zich zullen bedienen van een hoorntje, zooals 0. a. reeds by het Deensche leger wordt ge bruikt, terwyl voorts dien opperoffleteren wordt bekend gemaakt, dat die by de llrma Ferry en Co., te 's-Gravenhage, verkrygbaar zyn. i~ Het Ned. Roode Kruis ontving f 88 van den heer W. H. Nieuwenhuyzen, controleur der Haagsche Omnlbus-Maatschappy, als opbrengst vay een door hem uitgegeven zangetuk. Naar men meldt, heeft het leerplicht- ontwerp in de afdeelingen der Eerste Kamer b» de meerderheid instemming gevonden en tot geen uitvoerige beschouwingen aanleiding gegeven. Mevrouw Waszkléwicz ontving uit "Wash ington namens de nog in Amerika vertoevende Zuid-Afrikaansche deputatie een dankbetuiging voor haar onvermoeide werkzaamheid in het belang van de Bóeren-zaak* De hoofdcommissaris van politie te 's Gra- venhage heeft B. en Ws. verzocht, dat in het hoofdcommissariaat van politie aldaar wordt aangebracht een atelier voor photographische opnamen, omdat de wyze, waarop thans op namen geschieden, zeer gebrekkig is. De kosten voor het werk, bestaande in het maken dor vertrekken op een ruimte van den zolder worden geraamd op pl. m. f 000, welk krediet B. en Ws. voor het beoogde doel den gemeenteraad aanvragen. In het Centraal-gebouw- te Arnhem ver gaderde- eergisteravond de- commissie, die zich ten doel stelt aldaar een „Ons Hui8" te bezorgen. Van het Nutsbestuur was een zeer aannemelijk voorstel ingekomen. Het gebouw kan worden overgenomen voor ƒ84,000; do hypotheek van f 21,000 kan op het gebouw gevestigd biyveü, een renteloos voorschot van f 10,000 zou worden verleend, waarvan jaar lijks 400 moest wordon afgelost, terwijl ƒ3000 by de Ned. Bank moet worden gestort, van welke som de storters de rente genieten, terwijl het geld na algeheele aflossing van het renteloos voorschot vervalt aan het Nut. De afgevaardigden van de vakvereenigingon hebben het voorstel van het Nutsbestuur met veel instemming ontvangen en zullen het by hun leden in behandeling brengen. Er bestaat dus alle kans, dat Arnhom spoedig een Volkhuis zal bezitten. (N. A. Ct.) Naar uit Roermond wordt gemeld, was de toestand van mgr. Everts van dien aard, dat binnenkort zyn overiydon kan worden verwacht. (Tijd.) Naar wy vernomen, zal by het corps officieren-machinisten de rang van overste worden ingevoerd. De officier-machinist 1ste kl. J. Smit, thans belast met het toezicht op de stoom werkplaats te Willemsoord, zal aan het departement van marine worden gedetacheerd. (Vad.) Door de arrondissementsrechtbank te Breda is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanbevoling: mr. J. G. Gratama, mr. L. Ph. J. Hoeffelman en mr. E. L. Umbgrove, substituut-griffiers by de arrondissemente-rechtbanken te Assen, Breda en Middelburg. De penningmeester der Rotterdamsche afdeellng van de Ned. Z.-Afrikaansche Ver eeniging heeft opnieuw 10,000 aan het hoofdbestuur toegezonden. Het geheele van Rotterdam verzonden bedrag is nu ƒ120,000. Op do audiöntie by den minister van marine verscheen heden de kapitoin-ter-zee Kouwenberg, die uit Indiè is teruggekeerd met Hr. Ms. „Zeeland", welke bodem Hr. Ms. „Friesland" in de baai van Loren^o-Marquez zal aflossen. Kapitein Kouwenberg zal, naar men meldt, als commandant van de „Zeeland" worden afgelost en vermoedeiyk vervangen door kapi tein-ter-zee Jeekel. Het stoomschip „Kalser" (uitreis) arri veerde 6 Juni te Napels; ée „Kanzler" (thuis reis) vertrok 6 Juni van Delagoabaai; de „Smeroe", van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 6 Juni Aden; de „Bogor", van Rotter dam naar Java, passeerde 7 Juni Sagrès; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Juni van Genua; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 7 Juni Dungeness. Haarlemmermeer. De vergadering van den Raad dezer gemeente, die belegd was tegen Donderdag 14 Juni a. s., zal, in plaats van op dien datum, worden gehouden op Donderdag 21 Juni a. s. De medegedeelde agenda biyft onveranderd. lliilegom. By het onwedor, dat eergister- morgen boven deze gemeente losbarstte, is de bliksem geslagen in een woning aan de Meerstraat, bewoond door den bloemkweekers- knecht J. P. 0. De bliksem baande zich oen weg door den schoorsteen in do woonkamer zonder echter brand te veroorzaken; slechts het behang was een weinig geschroeid en de spiegel met lyst eenigszins beschadigd. De hui8genooten bleven ongedeerd, doch de vrouw -went-zoodanig tfoor^Sén schrik bevangen, dat jsy ëenige oogonblikken bewustoloos en haar spraakvermogen kwijt was. Koudekerk. Op de voordracht voor onder wyzor met verplichte hoofdakte aan de open bare school te Stoiwyk komt voor do heer S. Beyer, alhier. Oudshoorn. Do jongelieden tusschon 16 en 24 jaar, die in den a. s. winter willen deelnemen aan het voorbereidend militair onderricht, kunnen zich daartoe gedurende de maand Juni dagoiyks ter gemeente-secretarie aanmelden. Ook zy, die reeds vroeger aan dit onder richt hebben deelgenomen, moeten zich thans opnieuw aanmelden. Op Maandag 11 Juni a. s., des avonds om halfacht, zal in het hotel „St.-Joris" een ledenvergadering worden gehouden van de afdeeling Oudshoorn, Alfen en Aarlanderveen van „Volksweerbaarheid". Aan de orde zal worden gesteld do vast stelling van een reglement en de oprichting Van een schiet-, scherm- en gymnastiek vereniging. Zecterwoude. By de op heden gehouden openbare aanbesteding van hot vervoer van 700 stères grind is gebleken, dat het laagst was ingeschreven door J. Bynsdorp, schipper alhier, voor 0.60 por stère, aan wien het vervoer is gegund. Tot bestuurslid van den drooggemaakten Gelderwoudschen polder is gekozen de heer J. Straathof, in de plaats van den hoer J. Dolle, die dit jaar aan de beurt van aftre ding was. Tot commandeur van het brandpiket aan brandspuit No. 4 in de Weipoort is benoemd de heer J. Captein, aldaar. XJit do „Staatscourant". Kon. bd8luiton. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. to Kaatsheuvel c. aC. H. Stassen, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Wernhout c. a.; tot ontvanger der dir. bol. en acc. te Zwartsluis c. a., A. W. Ovcrvoorde, ont vanger dorzelfde middelen te Maastricht (buiten gemeenten); tot ontvaDger der dir. bol., invoerr. en acc. te Tiel, H. G. 11. Ellens, ontvanger der zelfde middelen te Schoveningen. Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Juli 1900, aan Frederik Caland, op verzoek, als adjunct commies bij 'sRijks algemeen archiof te 's-Graven hage, onder toekenning van den personeelen titel van commies. Pensioen verleend van ƒ63 aan J. Kinket, weduwe van den brievengaarder J. C. Peuler; met ingang van 1 April aan don wegens lichaamsge breken, eervol uit zijn betrekking ontslagen schrijver 2do kl. bij de stapelmagazijnen W. F. N. Mac Loan, ƒ881 'sjaars. Op non-activiteit gesteld voor den tijd van één jaar do 1ste luit. C. H. Wijckhuyse, van het 6de reg. inf., met ingang van 1 Juli, opzijn aanvrage, zonder bezwaar voor de schatkist. Met ingaDg van 10 Juni de oflic. van gez. 1ste kl. bij do zeemacht dr. P. Broekhoff Jzn., op oen Eensioen gesteld van ƒ1390 'ajaara; en bevorderd ij do zeemacht tot oflic. van gez. 1ste kl., de oi'fic. van gez. 'Ale kl. L. A. C. Van Wely. Do adjunct-administrateur P. A. Snellen v. Vollenhoveu wordt met 9 Juni a. s. geplaatst aan boord van het pantserdekschip .Noordbrabant". Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitter do Burgemeester. Afwezig de heer G. Van Veen Dzn. Do Voorzitter opent de vergadering en zegt, dat, alvorens worde overgegaan tot de werk zaamheden, liet hem een behoefte ïg, het thans weder aanwezige raadslid J. Ryiaarsdam wel kom te heeten. Door een byzondere ernstige ziekte was genoemde heer enkele malen achtereen niet in staat de vergadering by to wonen. Hy heeft zich steeds gekenmerkt als een zeer yverig lid van liet college, die zich mot lust en ernst toowyddo aan zyn taak. Spreker hoopt, dat de heer Ryiaarsdam nog jaren moge gespaard biy ven voor de gemeente en voor zyn huisgezin. Mededeeling wordt gedaan van enkele inge komen stukken, terwyl de Voorzitter den Raad inlichtingen verstrekt omtrent den stand van de ontworpen drinkwaterleiding en den tram- wog Amsterdam-Alfen, waaruit biykt, dat de Voorzitter moed heeft, dat beide belangryke zaken nog voor het einde van dit jaar haar beslag krygen. Op voorstel van B. en W. wordt goedge vonden het doen maken van een kistdam met duikers by de algemeene begraafplaats op het Dorp, het aankoopen van een vracht zand en een vracht veonaarde voor de alge meene begraafplaats Dorp, alsmede om voor laatstgemeldo.begraafplaats eon nieuw bekte maken. Alvorens tot hot maken van het hek werd besloten, ontspon zich een debat over do technische wyze van uitvoeren tusschen de heeren S. Kop, J. v. B. Waalkes, C. Boer en den Voorzitter. De heer Kop kon zich met het voorstel van B. en Ws. niet geheel ver een igon en stemde dan ook tegen. Vastgesteld het kohier schoolgeld dienst 1900 tot een totaal bedrag van ƒ333.60. By de hoofdeiyko omvraag zegt de heer Van Egmond het wenschelyk te achten, dat de Ziondeweg voor het gebruik van motor- rytuigen ongeschikt wordt verklaard, waarop do Voorzitter antwoordt, dat juist in de laatsto vergadering van B. en Ws. besloten is aan Gedeputeerde Staten te verzoeken voor allo grindwegen in de gemeente het ryden van motorrytuigen te verbieden. Nog wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, om, mocht het comité ter bevorde ring van do 6poedrgo tot-stand-koming van de tramspoorwegen Amsterdam - Leiden - Alfen, ten gevolge van hooge reiskosten, een gelde- lyk tekort krygen, een subsidie uit do ge meen tekas te verleenen, 'tot een bedrag als door B. en Ws. wordt noodig geacht. Hierna wordt de vergadering gesloten. Tweede Kamer, Hof van Arbitrage Ingediend is een wetsontwerp tot voorziening in de behoefte aan kasgeld van het Interna tionaal Bureau bedoeld in het by de wet van 9 April jl. bekrachtigd verdrag voor de vreed zame beslechting van internationale geschillen, wolk bureau het Permanente Hof van Arbitrage tot griffie moet dienen. Het quotopart van elke mogendheid in de kosten van het bureau kan telkens eerst worden bepaald en voldaan, nadat er ge durende een zeker tydperk dat om voor de hand liggende redenen op een jaar zal zyn to stollen uitgaven hebben plaats gehad. Middelerwyi behoort in de behoeften van den dienst te worden voorzien en de aangewezen weg daartoe schynt, dat, evenals byv. in Zwitserland geschiedt ten behoeve van de daar gevestigde internationale bureaux, 's lands schatkist de benoodigde gelden voorschiet. Naar het zich laat aanzien, zullen de by dragen der betrokken Mogendheden in da' kosten van het bureau over 1900 wel niet voor den aanvang van 1902 inkomen, zoodat tot dat tydstip alle kosten uit de als maximum gestelde ƒ90,000 gevonden moeten wonden. Telegramverkeer tusschen Nederland cn Groot-Britannië. Het aantal telegrammen, op de vier go- leidingen tusschen Nederland en Groot- Britanniö te wisselen, breidt zich steeds uit. Het steeg van 396,756 in 1890 tot 679,867 in 1899, terwyl het aantal geleidingen on veranderd bleef. Zooveel mogeiyk is in de behoefte aan snelle overbrenging van de tele grammen voorzien door het in werking bren gen van duplex-telegraaftoestellen; doch zelfs in normale omstandigheden is do vertraging van de telegrammen niet meer binnen rede ly ko grenzen te houden. De vermeerdering van verkeersmiddelen is dientengevolge nood- zakeiyk geworden. Do Engelsche administratie heeft voorgesteld om een derden onderzoeschen telegraafkabel tusschen Zandvoort aan do Nederlandsche kust en Benacre aan de Engel sche kust aan te leggen. Een som van f 400,000 voor door Neder land te dragen kosten in de bedoelde uitbroi-' ding ls door do regeering aangevraagd op de; waterstaatsbegrooting voor het loopende jaar.j Tegenover deze uitgaaf staat een zoodanige jaarlyksche opbrengst uit de kabeltaksen, dat i do zaak uit financieel oogpunt, niot bezwarend is te noemen. Het laat zich aanzien, dat do aangevraagde verhooging der bogrooling zal, kunnen worden bestreden uit het bedrag, waar- medo de middelen de raming van 1900 zullen overtreffen. 66) Zyn lippen beefden. Het kwam hem als een onmogelykheid voor, dezo bekoorlyke, jonge vrouw do moeder van zyn kind te noemen. Zy was hom zoo vreemd en toch zoo ver trouwd. Greta," fluisterde hy, haar hand grypend, „ik was een ellendeling. Een ollendeling ben ik nog. Ik was een lafaard, een dwaas, wiens zinnen beneveld waren, een onmondige knaap, niet in staat een huishouden op te richten." Hy bracht haar hand aan zyn brandende lippen. „Het bloed in my was machtiger dan myn wil. Zoo hebt ge my leeron kennen. Maar by het aandenken van ons kind, ik heb dit heete bloed leeren verachten." Hy drukte haar hand tegen zyn voorhoofd. „Geloof my, Greta, het zou niet zoo geloopen zyn, wanneer 8i) in ons huweiyk waart geweest, wat gy nu zyt, een vrouw, die weet wat zy wil. Ik zou je nooit verlaten hebben. Ik had het zoo goed met je voor. Ik had zoo gehoopt, dat gy je verlegenheid te boven zoudt komen. Door liefde en geluk omgeven, moest gy je treurige jeugd leeren vergeten. Hier aan mtfn borst moest gy je tot myn ideaal ontwikkelen. En toen kwam de vreeseiyke teleurstelling: gy bleoft een kind, dat my niet begreep, dat éo nieuwe omstandigheden niet begreep, dat zich niot eens kon uitspreken. Zoo begon ik aan jou te wanhopen. Maar ik heb je steeds boven alles liefgehad." „En kondet toch zoo spoedig een andere ■▼rouw in plaats van my liefhebben/'fluisterde Greta, haar tranen niet langor bedwingend. „Wyi ik naast je verkommerde," zeide hy aarzelend. Zy trok bevend haar hand terug. „Wees barmhartig, Greta," mompelde hy op hartstochteiyk-smeekenden toon. „Leg een zacht woord op de wonde. Veracht my niet, doe my het vèrdriet niet aan te dienen voor het dageiyksch brood. Ik kan het niet verdra gen, ik duld het niet. Neem van my hulp aan en van niemand anders." „Van jou niet en van niemand," antwoordde zy beslist. „Ik heb kracht en moed tot wer ken. Ik draag ook een wonde in het harb evenals gy. Ik heb ook behoefte, die te zien heelen. Maar voor my bestaat er geon mensch op aarde, die my daarmee helpen kan. Dus moet ik myn eigen dokter worden. Hoe kan de noodzakeiykheid, in myn eigen onderhoud te voorzien, my vernederen? Ik zou van jou onmogeiyk iets kunnen aannemen. "Wy hebben niets meer met elkaar te maken. Gal" Hy lachte schamper. „Gy verdoemt my tot eeuwige gewetenswroeging. Kyk my aan en zeg my of gy niet begrypt, dat dit uur myn leven geheel vergiftigen moet. Bespaar my den smaad van een verhoor. Gy zyt gewroken, Greta." Hy keerde zich om, maar nog haastiger keerde hy terug. „Vergeef mij, Greta I Reik my nog een seconde tot verzoening je hand; dan wil ik het juk verder slepen, waarmede ik beladen voor je sta. Ik heb je lieve, bevende hand immers zoo tallooze malen in de myne ge houden," ging hy fluisterend voort. „Herinnert gy je dan niet meer den herfstwind, hoe hy rinkelend tegen de ruiten sloeg l Den geur der rozen, die ons hart met gulke lieflijke droomen vervulde? Stel je eend voor, dat ik nu voor je oogon stierf; zoudt ge my dan tor wille van myn berouw vergiffenis schenken?" Zy stond met hoogroode wangen voor hem al deze herinneringen deden haar bloed opnieuw sneller vloeien. Maar toen zy haar van tranen benevelde oogen tot hem opsloeg en hy dronken van vreugde haar rechterhand wilde grypen, stond Ines' gestalte zóó levendig voor Greta's geest, dat zy met een kreet van schrik achteruit week. „Gy zyt de echtgenoot van de moordenares mijns broeders," fluisterde zy met afgewend gelaat. „De vrouw, die de my non in het graf heeft gebracht. En al kon ik ook alles ver geten, wat gy my hebt doen lyden, zelfs hetgeen gy aan ons kind misdaan hebt, dit eene staat onherroepeiyk tusschen my en u. Ik kan niet anders. Wanneer niet alle begrip van recht en biliykheid in je gestorven is, zeg dan zelf, of er gemeenschap kan bestaan tusschon my en den echtgenoot van de markiezin De Beauremont De stem begaf haar. Hy stond bleek, met gebogen hoofd, voor haar. Een rilling voer hem door de leden, het hamerde en klopte hem in het hoofd on de koortsachtige gloed in zyn binnenste maakto voor doffe, koude onverschilligheid plaats. „Het is goed," zeide hy met een kalmte, die zoo onheilspellend by zyn opgewondenheid van daareven afstak, dat Greta verschrikt haar hoofd weer naar hem toekeerde. „Wij hebben elkaar niets meer te zeggen. Wat my hierheen leidde, was waanzin. Ik ga." Zonder nog een blik op de jonge vrouw te werpen, opende hy de deur. Onzeker tastend sloot hy die achter zich. Florence, Ines' vertrouwde, had baar meeslere» dadelijk meegedeeld, dat Klaussen in het pension Lenzmann een bezoek had afgelegd. Dit bericht bracht hot gemoed der jaloorscho vrouw in opstand. Wel maakte zy tot haar inneriyke vreugde uit Klaussen's somber, ontdaan voorkomen op, dat zyn bezoek by Greta hem niet had bevredigd, doch tevens merkte haar scherpe blik op, hoezeer hy daaronder leod en gebukt ging. Hy mocht dit blonde dorpskind niet meer liefhebben. Ines voelde, dat zy by die gedachte tot alles in staat zou zijn. Zy hield haar ochtgenoot van nu af steeds in hot oog. Geon enkele zyner gedachten, geen enkele zyner gewaarwordingen ontging haar. Elk zyner uitgangen liet zy in het goheim bespieden, van elk zyner han delingen zich nauwkeurig op de hoogte brengen. Zy was spoedig te weten gekomen, dat de jonge vrouw nog denzelfden dag door een vrooiyke, spraakzame dame was afgehaald. Van toen af had men haar dagelyks in gezel schap van een kleinen jongen een wandeüng naar den Dierentuin zien maken en van daar op een bepaalden tyd terugkeeren. Dus werkelyk bonne geworden t De koelheid en terughouding, welke Klaus sen tegenover alle uitbarstingen van een hem drukkende genegenheid aan den dag legde, was schuld, dat Ines de wondeplek van zyn ziel, eertyds zoo zorgvuldig ontzien, nu met opzet speldeprikken toebracht. „Gy zyt dus werkelyk van plan hier te hiyven?" vroeg zy, zyn iydend gelaat met vlammende oogen beschouwend. „Wilt gy hier wellicht den geheelen winter vertoeven?" „Ja," zeide hy, zonder van zyn boek op te zien, „dat is mijn plan. Ik geloof niet, dat ik my ergena meer thuis kan gevoelea (Lm hier." J Hy wist zelf niet hoe beslist deze woorden klonken. „Dan hier," herhaalde zy spottend, „waar; zekere handen je geoselslagon toedienden,' wier sporon nu nog by je waar te nemen zyn. Kon ik toch de wereld eens toonen, hoo gewillig een beroemd kunstenaar zyn mannen-! trots laat vertrappen." Hy onderdrukte het antwoord, dat hom op de tong lag. „Ik zal van den winter veel ta doen hobben en met Paschen om een profesJ soraat aan de kunstacademie vragen." f „Gy?" riep zy toornig, ofschoon zy tocty moer dan ooit verlangde zich aan do borst! van den man to werpen, dien zy griefde. „ld dat wellicht oen gelofte, welke gy gene hebt) gedaan als boete voor je liofde tot my?" „Zwyg l" riep hy. „Raak niet aan die wondel Gy doet er geen goed aan, werkelyk niet!" Zy lachte minachtend. „Heeft mevrouw do bonne jo zoozeer met den stok gedroigd, arme zondaar? Zy zelve, dat kan ik je tot troosti zeggen, is zeer vergenoegd weggegaan. Ik kan je ook zeggen waarheen. Gy bezat vroegeij een onbehouwen vriend; het huis behoort' hem, waarin zy een onderkomen heeft gevon-' den. Zoo goed zal zy wel kunnen rekenen,' dat een eigen bezitting niet alleen goud,j maar ook een zekere dosis onbehouwenheid waard is." Hy kende Ines' scherpzinnigheid reeds lang» Maar in dit oogenblik verbijsterde het hem! toch, zyn geheimste gedachten door haar aid uit een open boek te hooron verkondigen] Maar toen Greta's rein beeld hem voor detj geest trad, verdween het leelyko licht, d&S Ines op haar liet Tallen. {Wm

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1