N°. 12357 JP. 1900 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. MOOIE VROUWEN. PRIJS DEZER COURAHT: Voor Leiden por 3 maanden. r. f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN t Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meor 0171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeron buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ollïciëele Renuis^ovlugen. KENNISGEVING. NATIOIV AïiË MILITIE. 1 Opioeping tot den Werkelijkcn Dimt. Do Burgemeeslor van Leiden brengt ter konDis san do in dezo gom een te gevostigdo milicien- jïetlofgangers ABRAHAM DE JONG en MARTINUS DIETZ, gotelingen van de lichting 1897 uit dezo gemoonte, behoorcndo tot het corps Genietroepen, dat zij in dit jaar, krachtens art. 125 der Militievvet, in 'werkelijkcn dienst moeten komen, ten einde go- idnrende het tijdvak van 13 Juni tot en met 17 Juh a. b. in den wapenhandel te worden geoefend, en roept hen mitsdien op om op eerstgemeldcn 'datum, des namiddags vóór vier uron, bij hun ;corps, in garnizoen te Utrecht, tegenwoordig to !zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, hun bij jhot vertrek met groot verlof modegegeven, als mede van hun zakboekjes en verlofpasssn. De bedoelde vei lofgangers worden voorts ver wittigd, dat zij zich den dag vóór dien voor hun opkomst bepaald, des voormiddags tusschen 10 'en 12 uren, voorzien van hun zakboekjes ter iGomeente-secretarie (Aid. Nat. Militie on Schut terij, kamer No. 9) alhier behooren te vervoegen, ,tot het doen aficckenen van liun verlofpassen, ^zoomede tot hot ontvangen van een vervoeibewijs kn, desverlangd, van het hun toekomend daggeld; •n dat zij, byaldion ziekte hen mocht verhinderen 'aan deze oproeping te voldoen, verplicht zijn daar van tijdig ter Secretarie voormeld kennis te geven, 'ondor overlegging van een op gezegeld panier geschreven verklaring van een geneeskundige, zullende zij zich echter na hun herstel onverwyld naar hun corps behooren te begoven. t Luiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Juni 1900. F. WAS. Leiden, 7 Juni. Hot bloemonfeest in „Zomerzorg" word 'gisteravond voortgezet met een concert door .de kleine kapel van hot vierde regiment linfantorie, onder leiding van den heer Joh. Oostelaar. Er werd een aardig programma !©p hoogst bevredigende w\jze uitgevoerd, want ©r werd dikwijls geapplaudisseerd. Om de muziektent waren do versierdo .sportkarren en fietsen tentoongesteld, welke in het begin veel Lekfiks hadden. Later werden op enkele nog-kleine toertjes gjmaakt, in don feestelijk vemerdon tuin. Tydons de pauze had in de zaal de uit reiking der pryzen plaats, waarbij do voorzitter der Leidsche afdooling van do Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer G. P. Van Outeren, een waardeerend woord sprak tot allen, die tot het welslagen van het bloemen corso hadden meegewerkt, zoodat voor do eerste maal hior gebleken was, dat geiyk vroeger met do sportkarren door vaklui óók de f i e 18 e n fraai versierd kunnen worden, waarby hot de bedoeling was, dat dit door de kinderen zeiven zou geschieden. De prijzen in do afdeeling fietsen worden als volgt toegekend aan hen, dio ze alléén hadden versierd: 1ste B. Dros, 2de G. Sythoff, 8de J. Sythoff, 4de A. Bink, 5do M. G. Eraeis, extra-prys A. Brouwer; aan hen, die door ouders of anderen waren geholpen: lsto J. C. Roem, 2de B. Kleyn, 3do H. on A. Timmerman, 4de C. W. M. Roem, 5de L., F. on A. Driessen, wier drie ry wielen voorstelden: goloof, hoop en liofdo (kruis, anker en hart). In de afdeeling sportkarren (reeds in ons vorig nommer vermeld) werd nog eon extra- pry s toegekend aan S. Strick van Linschoten, omdat zy do éónige was, die haar sportkar, met pop, zelve versierd had. De pry'zen bestonden uit kunstvoorwerpen ©n boekwerken. Telkens als er een jeugdige winner of winster op hot platform verscheen, om de onderscheiding in ontvangst te nemen, ging or een luid gejuich op. In do zaal werden de aanwezige dames en lieeren bovendien in de gelegenheid gesteld zich van losse bloemen, welke dit jaargetyde aanbiedt, to voorzion. Hot welgeslaagde bloeraenfeest eindigde met het Wien-Neerlandsch-Bloed en Wilhelmus. De regelings-cominissio kan or mot vol doening op terugzien. Do tot commandant der 2de compagnie hospitaalsoldaten benoemde 1ste luitenant A. Overstryd, van het 4de regiment infanterie alhier, zal den Oden dezer zyn nieuwe be stemming te Utrecht volgen. De korporaal dor mariniers A. Verhagen, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zee vaart, alhier, wordt don llden Juni a. s. ont scheept en keert alsdan terug naar het corps dientengevolge wordt zyn detacheoring by gonoemdo Kwoekschool mot golyken datum ingetrokken. Voor het akte-examen lager onderwas is geslaagd mej. M. H. Koekkoek, uit Leiden. Gedurendo do afgeloopen maand Moi meldden zich voor vrijwillige dienstneming by Hr. Ms. zeemacht, by de verschillende kantoren van aanneming dor marine, aan: 52 jongens benedon uen leeftyd van 16 jaren, waarvan or 27 om verschillende redenen werden afgekeurd en 25 geplaatst by do Kweekschool voor Zeevaart alhier. De heer Helemus Ferguson, oud-minister der Nederlanden te Peking, is heden in het „Hotel don Oudon Doelen" to 's Gravenhago aangekomen. HH. MM. de Koninginnen zyn Dinsdag avond, juist op den bepaalden lyd, 6.42, met een extra-trein uit Thüringen aan hot station Soestdyk aangekomen. Do zöoreonv. heer N. F. Taverne, deken te Rotterdam, herdacht den dag, waarop hy vóór 30 jaar de pastorale bediening der parochie van don 11. Laurentius, in den Houttuin to Rotterdam, aanvaarddo. De plechtigo horden- hing daa.rvan zal plaats hebbeu op 15 Augus tus, gcljjktydig mot hot gouden priesterfeest van goitóetinb-'it get-sltïiyke. Do bevat hot reisrapport van don schoener „Zeehond", bolast met hot politie toezicht op do visschery in de Nooidzee van 25 April tot 10 Moi. De gewono audiëntie van den ministor van koloniën zal op 8 Juni niet plaats hebben. Van de 4-pCts.-leoning van Amsterdam, groot f 10 inillioen, wordt de eersto helft ter inscliryving aangoboden tegen den koers van 100 pCt., met storting van 20 Juni tot 12 Juli. Do luit.-kolonel D. La Feber, van hot O.-I. leger, is gedetacheerd in de legerplaats by Oldebroek, ter by woning van de oefeningen van het 2de regiment vesting-artlllere. Gisteren heeft ds. Van der Valk do rois naar Lerwick (Schotland) aanvaard, om aldaar de geostolyko belangen van onze Ncderlandsche visschers te behartigen. Onmogelyk is hot niet, dat by do meerdere of mindere spanning, die er tusschen Engelsche en Nederlandsche Yisschers bestaat, z(jii vorblyf aldaar ook in andero opzichten nuttig werken kan. (FaJ.) Het stoomschip „Admiral" (uitreis) ver trok 3 Juni van Zanzibar; do „Bundosrath" (thuisreis) vertrok 4 Juni van Zanzibar; de „Gedó", van Batavia naar Rottordam, vertrok 5 Juni van Marsoilio; do „Horzog" (thuisreis) arriveerde 4 Juni te Napels; de „Momnon", van Amsterdam on Liverpool naar Java, arrivoordo 5 Juni to Port-Said; de „Sommor- feld" vertrok 3 Juni van Padang naar Am sterdam; do „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Juni te Genua; de^ „Timor", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Juni te Oleh-leh; de „Lawoe" van Rottordam naar Batavia, ver trok 6 Juni van Port-Said; de „Sindoro" ver trok 6 Juni van Batavia naar Rotterdam; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, pas- seerdo 6 Juni Ouessant; de „Laörtos", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Juni Perlm. Aarlandcrveen. Men schryft van hier: Onze katholieke Parochio heeft in donjongston tyd heerlyke feesten gevierd. De lieer G. Van don Donk, hoofd der Paro chiale School, vierdo zyn 60-jarig jubiló als ondonvyzer, zyn 45-jarigo ambtsvervulling als hoofd eener 6chool" en zyn 40-jarig huwelijk. Op uitdrukkelyk verlangen van den jubilaris worden hem geon stoffelyke biyken van ge negenheid aangeboden. Des te talryker waren dan ook de geesteiyko bewyzen van aanhanke lijkheid en hoogachting, die hem gegeven werden. Door do goode zorgen van den Zeer- Eerw. hoer Pastoor F. A. W. About en zyn kerkbestuur worden aari do schooljeugd oen paar zeer aangename feestdagen bereid, nadat de jubilaris en zyn echtgenooto met de meeste harteiykheid door Z.Eerw: gehuldigd waren. De vreugde der Parochie en in heb bijzonder van de familie Van den Donk, werd ten top gevoerd door het hengiyk feit, dat de jongste zoon des huizes voor de eerste maal in ons schoon tempelgebouw het H. Misoffer opdroeg. Voor tweo jaar smaakte Aarlandervoon dezelfdo vreugde, toen zyn WelEerw. brooder T. J. A. Van den Donk, missionaris op Curasao, hior voor de eerste maal op plechtige wyze do H. Geheimen vierde. Thans was hot do WeiEdrw. pator Justinianus (in de wereld Alfons J. M. Van den Donk) die celcbreerdo, by gestaan door den WelEerw. pater Vitalis, Guardiaan van hot klooster der Eerw. pators Minderbroeders te Woerden, als diaken, on den ZeerEerw. hoer pastoor dezer parochie als sub-diaken. Na hot H. E rangolie werd do foestpreek gehouden door den WelEerw. Pater Vitalis, die naar aanleiding van de Schriftwoorden: „Angelis suis mandavit de te, ut custodiant to in omnibus viis tuis" zeer welsprekend de heerlyke diensten teekende, dio de Priester den menschen bewyst. Do gewyde spreker wonschte den jeugdigoo Priester, zyn ouders on verwanten, den Herder der Parochie en zyn Parochianen ten zeerste geluk, dat bin nen oen korten tyd twee parochianen, kin deren van hetzelfde gezin, met het H. Priester schap bekleod, hier zoo luistervol hot H. Misoffer mochten opdragen. Hot zangkoor verhoogde de plechtigheid zeer door een goed geslaagde uitvoering van do driestemmige mis C. Schmuck. Alien. Door aandeelhouders van de stoom- bootmaatschappy „Carsjens", te Leiden, is tot commissaris gekozen de heer J. Van dér Linden, te Alfen aan don Ry'n. Haarlemmermeer. Vergadering van don gemeenteraad op Donderdag 14 Juni a. s., des voormiddags to halfolf, ten Raad huizo. Te behandelen onderwerpen: lo. Ingekomen stukken en modedeelingen; 2o. Benoeming van eon commissie voor do. schuttory; 8o. Verzoek van P. Scherft om eervol ont slag als ondorwyzer aan do school No. XI; 4o. Benoeming van een ondorwyzor voor do school No. XI; 5o. Ontwerp besluit tot af-en overschryving in de bogrooting van 1900; 6o. Staten van oninbare posten on restan ten; 7o. Kohier hoofdeiyken omslag voor 1900. Oudshoorn. De collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst zal in deze gemeente in de week van 17—23 Juni a. s. gehouden worden. De loting voor de schuttery is in deze gemeente bepaald op 27 Juni a. s. Voorschoten. De jongelieden tusschen 16- en 24-jarigon leeftyd, die in don a. s. winter willen deelnomen aan het voorbereidend militair onderricht, kunnen zich daartoe ge durendo de maand Juni dageiyks ter gemeente secretarie aanmelden tusschen 10 on 12'/i uur. Ook zy, die reeds vroeger aan het onderricht deelnamen, moeten zich opnieuw aangeven. -~~ la «Ie Lakculial. Buiten! Buiten dreef de zon elndelyk he£_ groen ten knoppen uit, ontplooide het mot gewold, hing er slingers tusschen helder rose en paars, stralend wit en geel. O 1 dit te schilderen in volle blankheid van kleur; in groote schittering van lentelicht 1 Wat beduidt eon schilderij, als de schilder niet mooier heeft gezien dan wy loeken. Is het der moeite waard te komen vertellen, dat er buiten gras is en boomon, water en huizen, dat do lucht soms helder is, soms bewolkt, dat de zon ondergaat. Toch is dit het laatste nieuws door de hoeren Gunneweg en Eekhout, door mej. A. E. Korling medegedeeld. Wel wordt dit met de boste bedoeling gedaan en komt de heer Gunneweg (in No. 4 en 12 beide „Gr(jze dag", No. 10 „Biesbosch", No. 12 „Haven te Dordt") byna tot iets belangrykers. Hooger staat het werk van den heer Gratama. De portretten hebben karakter on hy heeft biykbaar zyn kunst te lief om mee te gaan in sleur. Zyn zoeken, het gescharrel en gestippel met kleuren, had reeds ge lukkig resultaat. v. D. TJit <lo „Staat-scoumul". Koninlcl. b eel ui to d. Eervol ontslag ver leend: aan mr. G. E. Jordeoe, op verzoek, met ingang van 1 Juli, als notaris to Lie venter. Pensioen verleend aan: B. A. W. Huender, wed. F. K. Van der Heiden, telegrafist lste kl., ƒ375; D. J. Benning, wed. G. M. ltooyaards, oommios 2de kl. bij 'sRfjks belastingen, ƒ183; A. Van der Brjl, wed. C. of K. C. Nauta, postbode, ƒ101); Adr. Corneli8se, wed. J. Schippor, rijksklerk ten kantore der directe belast, en acoijuzen te Goes, 138; S. W. Klercq, wed. M. J. Spaan, onder wijzer lste rang bij de strafgevangenis te Amster dam, ƒ208; H. W. A. of H. VV. Joosten of Joos- tens, wed. L. Assenderp of Van Assenderp, rijks veldwachter (brigadier), ƒ194; E. J. C. Coenon van dor Stroom, weduwe Al. C. Filet, directeur van hot Rijkstelegraaf kantoor to Utrecbt, 600; A. Oostenbrink, wod. J. Tijdens, rijksveldwachter, ƒ224; A. Gyswijt, wed. B. J. Oiling, adjunct- commies lste klasse by de Provinciale griffie van Friesland, ƒ612; jonkvr. R. G. G. Van lloltlie, wed. jhr. mr. L. II. N. F. M. Bosch riddor van Rosenthal, officier van justitie, ƒ960; J., A. en H. Ter Horst, kinderen uit het huwelijk van wjjleu don brievengaarder J. Ter Hor3t met wijlen M. Swarts, ƒ113; H. Bellrnga Brouwer ƒ190; A. Ter Beek ƒ196; J. Van Vliet 320; H. Moll ƒ152; J. Noiuis ƒ334; F. E. Duynstee ƒ1490; J. Koop- mans ƒ265. Twee tl o Kamer. In behandeling kwam het amendement-De Savornin Lokmanom in het ontwerp tot aanvulling der wet op het Hooger Onderwys het recht tot het afgeven van een certificaat tot plaatsing op de universiteiten te verleenen aan binnenlandsche byzondere gymnasia, be houdens waarborgen voor goed onderwijs. De heer Mees achtte het denkbeeld billyk, mits er zekere waarborgen worden gestold voor geiykheid met het staatsexamen. De heer Pyttersen sloot zich hierby aan. De Minister bestreed het amendement dat aan de bijzondere gymnasia het jus promo vendi wil toekennen als liggende buiton bet kader van het ontwerp. Dit punt is om, ver schillende redenen thans niet goed te regelen; by amendement zyn niet voldoende waar borgen te verkrygen. In boginsel is do Minister het met den heer Lohman eens, en hy is bereid een regeling in diens geest voor te stellen. De Minister raadt den heer Lohman ten slotte aan, zyn amendement voorloopig in to trekken. Do heer Lohman meende integendeel, dat de gologenheid gunstig was om verbetering aan to brengen. Hy was bereid zyn amende ment aan te vullen mot waarborgen van golykstelling van het programma. Hot vooraf advisoeren van den Senaat is hier niei noodig. Hy wyzigt zyn amendement in dien zin, dat de eischen moeten overeenstemmen met die van het program, bedoeld in het 3do lid van art. 11 (het program voor hot toelatlngs- oxamen tot de Ryks-universiteiten.) Do hoor Van der Porch, van Feruo.'rfe juichto hot amendement toe. Nu or waarborgen zyn gestold voor geiyko eischen voor het eindexamen voor oponbare on byzondere gymnasia, heeft de heer Mees geen bezwaar meer tegen het amendement, waarvan de aanneming door de C. v. R. wordt aanbevolen. Hetzelfde deed dr. Kuyper uit een oogpunt van geiykheid voor allo burgers. Hot gewyzigde amendement*Lohman werd ten slotte aangenomen met 70 tegen 4 stommen De eindstemming over hot ontwerp volgt later. Rechtspleging jeugdige personen. Do heer Rink heeft opr het in behandeling zyndo wetsontwerp een amendement voorge steld, waarvan de strekking is de voorgestelde uitsluiting der openbaarheid by do berechting van jeugdigo beklaagden, als regel ie doen vervallen. De hoeren Luoasso en Looff hobbon op bedoeld ontwerp een drietal amendementen voorgesteld. Het eerste daarvan beoogt, den rechter de by art. 38 Wetboek van Strafrecht omschreven bevoegdheid (om by strafrechte lijke vervolging van oen minderjarigen per soon wegens een feit, begaan voordat hy don leeftyd van 18 jaren heeft bereikt den schul dige aan zyn ouders of voogden terug te geven, zonder toepassing van eenigo straf) slechts toe te kennen, wanneer de minder jarige schuldige het feit heeft begaan, voor] dat hy don leeftyd van zestien jaren heeft bereikt. Hot tweode amendement hooft een wyzl- ging van art. 396i* van het Wetboek van Strafrecht ton dool, strookende met de meening van degenen, die van oordeel zyn, dat er geon afdoende reden bestaat om opvoedelin- gen steeds eerst op te nemen in een Ryks- opvoedingsgesticht alvorens particuliere ge stichten met hun opvoeding kunnen worden belast. Zy willen derhalve bepaald zien, dat de ter beschikking van da Regeering gestolde schuldige, heizij in oen Ryksopvoedingsge- sticht geplaatst wordt, hetzij ter opvoeding fcoovertrouwd aan eene in het Ryk gevestigde rechtspersooniykheid bezittende vereenigmg, 55) Zy staarde voor zich neer, terwijl er voor ©en oogonblik als het waro een glans van verrukking op haar bokoorlyk golaat kwam. „Hem te zien," mompelde zy, In gedachten verloren, „dio mijn wereld was geworden, don vader van myn kind do oogen, die myn hart verwarmden hem, wiens nabij heid ik mot bange vreugde gevoelde, wions verraad Zy schrikte op. „Hyzelf," ging zij mot heldoro stem voort, terwyl zy hot blonde haar van liet voorhoofd streek, „dien ik diep in myn ziel begraven waando." Zy klemde do handen in elkaar. „En nu stond hy voor my bloek, verlegen, my vreemd en toch" haar lippon beefden heviger „zoo welbekond. O, myn vriend, ik kan u niet zeggen, wat er by hot zion van hom in myn gemoed omging." „Is hot uw schuld, dat hot noodlot u daar heen voerde?" bracht Olaf kalmeerend in het midden. „Ik betwijfel of gy or dan wel vrywillig heengegaan zoudt zyn." „Myn eerste gevoel, myn eerste gedachte was to vluchten," fluisterde Greta, hem recht in hot golaat ziende; „te vluchten, zoover de hemel blauw is on er menschen wonen, ondor wie ik myn ellende verbergen kan." Zy om sloot Olat's rechterhand met een vasten, innigon druk. „Maar wat zou mijn vluchtmy govon? Ik zoii daardoor niets winnen." „Laat don schuldige vluchten," zeide Olaf bescat. sVoelt hij geen behoefte u uit den weg to gaan, u moot hot toch gemakkelyker vallen eon cn dezelfdo lucht mot hem in to ademen; gemakkelyker ten minste'dan hem, dunkt mij." Zy keordo zich om cn drukte een oogonblik haar voorhoofd tegen do koelo ruiten. Toon zy zich weer naar hem toewendde, had haar gelaat een vastberadon uitdrukking. „Cy moot geduld mot my hebben. Het eenigo, wat ik nu gevoel, is dankbaarheid, dat ik in u den vriond, oen beschermer bezit. Denkt gy, dat Klaussen hot zou durven wagen aan do vluchtige ontmoeting in dat huis in conig opzicht gevolg to geven?" „Het ligt aan u, dat to voorkomen. De tweede betrekking, waarvan gy gisteren spraakt „Victoriaslraat veortion," viel Grota hem levendig in do rede. Hij staardo haar verbaasd aan. „Mogeiyk oen trap hoog?" „Ja, oen trapl Architect Winter!" Hy streek lachend over zyn baard. „Dat is al heel toovallig. Ik wilde u juist dezo betrekking aan de hand doen. Ik ben zeer met die familie bevriend. En wat de hoofdzaak is, men zal u daar als een lid der familie boschouwen. AJs een bewys daarvoor, zult gy de dame zelve by u zien verschijnen om u af te halen." „Vandaag nog?" vroeg Greta mot bevende stem. „Ongetwijfeld. My dunkt, gy zult het wel geen bijzonder genoegen vinden, om hier te huizen." Zij sprong op. „En wat, haar lief gelaat kreeg een klour van vreugde „wat kan ik doen „Waf? Mij?" kwam hij haar aarzelen te hulr», VerLrouweu hoULwv ts dat. veel?" „Te veel?" fluisterde zy glimlachend. „Wat myzolvo gonoogon doet?" „Dan is het goed," zeide hy, haar hand krachtig schuddend. „En daarom willen wy daaraan vasthouden. Ik sta er voor in, dat gy u by myn vrienden gelukkig zult ge voelen." „Hartelyk, hartoiyk dank!" „Tot weerziens dus, mevrouw Greta!" „Tot weorziensl" Hij was verdwenen. Greta vergeleek, ter wyl zy naar zyn voetstappen luisterde, dio zich haastig verwijderden, haar wanhopige stemming, welko Olaf door zyn komst op do vlucht had gejaagd, by do hoopvolle kalmte, waarin by haar had achtergelaten. Olaf zelf voelde zich zoo opgewekt, zoo licht om hot hart alsof iomand onverwacht een liovelingswensch van hem vervuld had. Toen hy do voordeur wilde uitgaan, zag hy een man tegenover zich, die, zonder don blik tot hem op to slaan, het huis wilde binnen snellen. Hy herkende den komende het eerst en dwong hem, door oon oogenblik te talmen, op to kyken. Hun blikken ontmoetten elkaar als tweo vyandigo zwaarden Klaussen, die, na een ellendig doorge- brachten nacht, dit morgenuur met verlangen had te gomoet gezien, werd by het zion van Olaf door een gevoel van brandenden yver- zucht verteerd, welke elke andere gewaar wording voor eon oogenblik verdrong. Olaf trad, aan zyn eerste opwelling gehoor gevend, haastig een schrede achteruit. Maar zich daarop bezinnend, dat er door een ander geen invloed op Greta's gevoel mocht geoefend worden, snelde hy, een minachtenden blik op Klaussen werpend, langs hem voorb^ fe straat oo» Klaussen's slapon glooiden koortsachtig, toon hy togen Greta's dour klopto. Zonder een antwoord af te wachten, trad hy binnen. Zy keerde het hoofd niet om, in de meening, dat het het kamermeisje was. Grota I" Een Bocondo meende zy, dat zy haar hart voeldo stilstaan en do bezinning verloor. „Ik kan niet anders dan by je komen," zeide Klaussen met ontroerde stom. „Gy hebt dat kunnen verwachten. Er is niets onna- tuurlyks in, dat wy elkaar zien, met elkaar spreken." „Biyf staan, waar gy staat 1" viel zy hom met omfloerste stem in de rode. Nog weigerden de lippen haar don dienst; zy kon niet voort gaan. Haar borst ging steeds sneller op en neer. Doch plotseling met een zucht, die als een kreet klonk sloeg z(j de handen voor het gelaat. Greta l" Zyn oogen dwaalden onrustig over haar goudblond haar, over haar bekoorlyk gelaat. „Hebt gy dan zulk een afschuw van my?" bracht hy met gesmoorde stom uit. „Wilt gy my' niet aanhooren, die je medelyden meer noodig heeft dan iemand anders?" Hy drukte do hand tegen het hart. „Wat denkt gy, dat ik je zeggen wil? Hebt gy dan eenig begrip van hetgeen ik lyd? Men heeft alles voor my verzwegen, my in onwetend heid gelaten; ik kan het niet verdragen, dat gy my voor slechter houdt dan ik bengy moet weten, dat ik je niet met opzet in den steek liet." Zy Het, zonder de oogen op te slaan, de handen van haar hoeto wangen glijden. „Ik ben," fluisterde zy met moeite, „te zeer geschrikt, te diep geschokt »,Gretal" riep Klaussen, op haar toesnellend. „O Greta 1 Yergoef, vergeef?" Do teedoro klank van zyn stem joog haar het bloed door de aderen, alsof er een nieuwe levensstroom doorheen vloeide. Zy kon niet anders, zy moest Klaussen aanzien. En torwyi zy dat deed, kwamen ©en menigte herinne ringen by haar op, die haar to machtig dreigden te worden. Vol verlangen zich aan zy'n borst, zich in zjjn armen te werpen, naar een kus van hem, voor hem te zyn, wat zy eens voor hem geweest was, zoo weifeldo zy in een plotseling opnieuw ontwaakt gevoel van harts tocht en liefde. Hem volgen, blindelings, gedachtonloos, zicb tot een nieuw leven, oen nieuw geluk togen hom aanviyen, was de eerste impulsio van haar vorlangend hart. Maar nog bevend van de kracht van dit verlangen, voelde Greta hoe het bloed haar van schaamte naar het gelaat steeg. Was dat haar echtgenoot, wiens handen zich naar haar uitstrekten? Was hot niet de echtgenoot van een andore vrouw, ter wille van wie hy haar, haar en het onschuldige kind, verlaten had? Klaussen was aan haar voeten neergezonken. „Je brief," fluisterde hy, nauwelyks wetend, wat hy zeide, „kwam te laat in myn bezit. Te laat je waarschuwing l Pas eergisteren en toen nog slechts door een toeval jaren hadden kunnen verloopen ik zweer het, daaraan bon ik onschuldig. Deze schuld wys lk van my," riep hy, opspringend. „Toen ik tot bezinning, tot inzicht kwam, dat ik onre- deiyk, liefdeloos jegens jou en ons kind had gehandeld „Noem zyn naam niet," viel zy hein met bevende stom in de rede. „Spreek niet van hem. Het is vaderloos gestorven. Gy hebt geen recht het te beklagen." «Het my» feted T i llVsvdt vervdgdk.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1