<§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomraer bestaat uit TIES Bladen. Leiden, 2 Juni. if Feuilleton, r MOOIE VROUWEED. II». f2354 Zaterdag 2 Juni. A'. 1900 DAGBLAD. (i V, PRIJS DEZER COUltANTj Voor Lelden per 3 maanden. 2 "J i' 'J J J J 1.10. jt' Franco per post. "J JVJ' 1.10. Afzonderlijke Nommers J 1 1 1 1 i 0.05. PRIJS DER ADVERTENnÊHTt Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. M Zaid-Afrikaansclio Vorecniging. Af deeling Leiden en Omstreken» Ontvangen btf den waarnemenden Penning- meester: Door bemiddeling van het Leidach Dagblad: t} Gecollecteerd door oom H. op het groen- makerspartytje van T B ƒ1.475 Gecollecteerd door kleinen Nells op den Aanteekenavond van A. en Abr.. 1.005 Voor onze dappere Boeren gecollec teerd op een Groene bruiloft ten huize van den heer Der Kinderen, Bakker- steeg No. 16i 0.95 Van „OraetLabora" te Hazerswoude 0.35 „Godzegene de wapenen der Boeren" ,0/25 Bedragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan heb Bureel van dit Blad. Officieel© Kennisgeving;. Burgemoeeter en Wetkoudera ran Leiden; Gezien art. 8, late alinea, dor Hinderwet; Brengen by deze ter algemeens kennis, dat door hen op heden vergunning ia verleend aan J. CA8TE- Ï.EIN, het collegium: oivit. aoad. lugd. BAT. SUf-BEMUM en Th. J. H. EGGEN6TEIN en rochtverkrygenden respectievelijk tot liet oprichten van een kalkblueeohery in het perceel Oude Veet No. 110, het oprichten van eoa inrichting vooreleo- trieohe verlicht «g van het feeetgeboaw en het feest terrein, gedreven door twee loooraobiolon in het Van- der-Worfpark, on hot opriohteu vaneen boekdrukkerij, gedreven door oen gasmotor in het peroool Bteeu- atraat New GG. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 81 Mei 1900. VAN HEYST, Secretarie. By beschikking van den minister van bin- nenlandscho zaken is voor het tydvak van 1 September 1900 tot en met 81 Augustus 1901 benoemd tot amanuensis aan do Ryks H. B.-S. te Alkmaar, P. B. Plasmeyer, te Leiden. De heer H. J. Van der "Werf, onder directeur, tevens godsdienstonderwijzer in het H. G. Weeshuis alhier, is benoemd tot gods dienstonderwijzer by de N.-H. Gemeente to Wolvega. De 1ste luitenant P. J. G. Steenberghe, van het 4de regiment infanterie alhier, wordt overgeplaatst by het regiment grenadiers on jagers. By de firma Burgersdyk en Niermans, alhier, zal op 11, 12 en 13 Juni a. s. wederom een belangryko boekenveiling plaats hebben. O. a. wordt verkocht de bibliotheek van wyien onzen stadgenoot dr. A. Nykamp, arts en privaat-docent In de neus- en keelziekten aan de Leidsche Universiteit. Deze verzameling bevat tal van gezochte handboeken en kost bare reeksen van tydschriften op geneeskundig 'gebied. Hierby zyn gevoegd de bibliotheken van dr. R. Sinia, directeur van do H. B.-S. in Den Bfiol, leeraar in de natuurkunde, schei kunde en natuuriyke historie, benevens de literarische en natuurwetenschappeiyke biblio theek van dr. L. A. J. Burgersdyk, oud-leeraar in de natuurwetenschappen aan de H. B.-S. te Deventer en vermaard om zyn Shakespeare- vertaling. Verder bevat de catalogus nog vele kleinere, doch niet minder belangryko verzamelingen uit verschillende nalatenschappen. Na de genoemde rubriek geneeskunde komen die over scheikunde, natuurkunde, zoölogie, botanie, theologie en philosophie, geschiedenis en aardrykskunde, rechtsgeleerdheid en staat huishoudkunde, taal- en letterkunde, biblio- graphie, kunst-, pracht- en plaatwerken. Deze afdoellngen bevatten zonder uitzonde- dering vele goede standaardwerken en tyd schriften, benevens kostbare uitgaven. Tot slot komen eenige geneeskundige instrumenten, sterrenkykers, microscopen, enz. De belangryko catalogus is gratis ver- krygbaar. Uitslag van den schaakwedstryd, uit geschreven door den Ned. Schaakbond en te Delft gehouden. Deelnemers 82. lste klasse, zes deelnemers. 1ste prys, B. Lansson, Leident met 2l/a punt; 2de pr., v. Kobler, 3de pr., Complowitz, beiden Den Haag, by loting ieder 2 punten. 2do klasse, 26 deelnemers, lste prys, J. J. Colpa, Lelden; 2de pr., Etten, Rotterdam; 3de pr., A. A. J. Ridderhof, Amsterdam, ieder met 3 punten by loting; 4de pr., A. J. W. Ooenen, 's-Gravenhage, 5de pr., T. O. Saraber, Delft, ieder met 21/, punten by loting; 6do pr., A. Verraad, Amsterdam; 7de pr., J. J. A. De Koning, Delft; 8ste pr., W. R. Ferwerda, Amsterdam; 9de pr.,W. Van Kooy,Voorburg; 10de pr., A. C. Aalhuizen, Rotterdam, 11de pr., Th. Enderlé, Leiden, ieder met 2 punten by loting; 12de pr., H. Van Rooyen, 's-Gravon- hage; 13de pr., W. Ridderhof, Leiden, ieder met 1 */a punt by loting, torwyl ook de heer Wilhelmy Damsté, te Leiden, 1x/j punt had verkregen, maar by loting als pryswinner afviel. Van den door den Delftschen Schaak bond aangeboden tombola-schaakwedstryd werd druk gebruik gemaakt. De pryzon bestonden uit fraaio kunstvoorwerpen. Het antwoord op de prysvraag van het Nederland8ch Instituut van Accountants „Een Geschiedenis van den Nederlandschen- handel gedurende de laatste 100 jaren", ingekomen onder het motto: „De vrijheid is de ziel van allo koopmanschap", is door de commissie van beoordeeling, bestaande uit de heeren mr. M. Mees, te Rotterdam; dr. J. H. H. Hülsmann, to Amsterdam, en C. Knapper Kzn., te Hil versum, bekroond met den daarvoor uitge loofden prys. By opening van het couvert bleek schry ver te zyn de heer D. Wanjon, leeraar aan de kweekschool voor onderwyzeressen te Rot terdam. Do Dültscho gedelegeerden, te 's-Graven hage ter conferentie voor privaatrecht, dineeren heden by den Duitschen gezant. Het totaal van de by den voorzitter- penningmeester van het hoofdcomitó van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangen giften is thans ƒ206,274.396. Het personeel van de Ned. Roode Kruis- ambulances, op dit cogenblik nog in Zuld- Afrika aanwezig, bestaat uit 9 artsen, 15 verpleegsters, 7 verplegers od 2 administrateurs. De te Amsterdam overleden mr. F. Alting Mees, president der Nederlandsche Handel- maatschappy, was ook lid van het hoofdbestuur der Veroeniging „Moed, Beleid en Trouw." Van 1876 tot 1877 maakte de overledene deel uit van de Rogeering, als minister van koloniën. De begrafenis zal Dinsdag te 12 uren plaats hebben op do nieuwo Oosterbegraafplaats. De Regoering is wel degeiyk werkzaam aan het voorbereiden van een voorstel tot wetteiyko Landbouw-vertegenwoordiging. Dit zeer omvangryke onderwerp eischt een nauw keurig en grondig onderzoek, waarmede de Regeering zich geregeld bezighoudt. Op de aanstaande tentoonstelling van het Nederlandsche zeewezen wordt een ver trek gewyd aan Mlchiel Adriaansz. De Ruyter. Tal van voorwerpen, op hem betrekking heb bende, zyn toegezegd, zooals zyn sabel, zyn by bel, de gouden ketting, hem door de Staten aangeboden, enz. Men meldt uit 's-Gravenhage: De Ministerraad is gistermiddag tegen vier uren In gewone vergadering byeengekomen. Veilig mag worden aangenomen, dat ln die byeenkomst het votum van de Eerste Kamer over de Ongevallenwet niet onbesproken is gebleven. De Indruk van verscheidene leden van belde takken der wetgevende macht omtrent de gevolgen van de verwerping op het al of niet aanblyvon van het ministerie of een gedeelte daarvan was, dat de regeeringsverklaringon In do Kamer afgelegd nog geen grond geven om aan het ontstaan van een mlnieteriëele crisis te gelooven. De ^Oprechte Haarl. Ct." meldt: Naar wy uit goede bron vernemen, zal de huldo- betooging door de hedendaagsche Neder landsche kunstenaars, by gelegenheid van de onthulling van hot standbeeld van Frans Hals, zeer belangryk en indrukwekkend zyn. Reeds meldden zich daartoe aan „Pulchri Studio," „Arti et Amlcitiae," „Kunst zy ons doel," „Sint-Lucas" en de „Haagsche Kunst kring." Ds. Karres werd gisteren door den minister van marine in audiëntie ontvangen, ten einde 's Ministers belangstelling te wekken in de uitzending van meerdere hospitaal-kerk schepen ten dienste der viaschersvloot. (D.) Volgens een te Nymegen ontvangen particulier draadberloht uit Batavia, is do majoor der infanterie A. E. Kamerman be vorderd tot luitenant-kolonel. Thans is by de familie te Ierseko offi ciéél bericht ingekomen, dat haar zóón en broeder A. Willemsen, onderwyzer, den 27sten Februari in den slag by Golenso ls gesneuveld. Hot stoomschip „Bogor" vertrok 1 Juni van Rotterdam naar Batavia; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 1 Juni Wight; de „Titan", van Palermo naar Amsterdam, passeerde 1 Juni Ouessant; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Juni Kaap Roca; de „Koningin-Regentes," van Batavia naaf Amsterdam, vertrok 1 Juni van Padang; de „Madura" arriveerde 1 Juni van Amsterdam te Batavia. Aarlandervoen. Evenals uit de gemeenten Nieuwvoen, Nieuwkoop, Zevenhoven enz. zyn ook uit deze gemeente adressen aan Ged. Staten verzonden houdende verzoek om aan de Provinciale Staten der provincie te advi- seeren tot het verleenen van een subsidie in de kosten van aanleg van den ontworpen tramweg AlfenAmsterdam. >v Leiderdorp. B. en Ws. dezer gemeente maken bekend, dat zy aan jhr. A. Rappard te Lelden, voorwaardeiyk vergunning hebben verleend tot het oprichten van een scheeps timmerwerf enz. op een terrein naby de Spanjaardsbrug in deze gemeente. Tevens maken zy bekend, dat de herziene lyst van hen, die voor inkwartiering en onderhoud van krygsvolk in aanmerking komen, gedurende veertien dagen ter lezing ligt. Door ingelanden van den Kalkpolder is de rekening over 1899 vastgesteld op ƒ645.59 in ontvangst en op ƒ240.716 in uitgaaf en alzoo met een batig saldo van ƒ404.87®. De begrooting voor den dienst 1900 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op ƒ725.415, Noordwtyk-aan-Zoe. Naar wy vernemen, zal het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gemeente (ds. J. J. Van Walsem) aanzleniyk vergroot worden, eensdeels wegens uitbreiding van het ledental, anderdeels ten gerieve van de talryke badgasten, die hier des zomors vertoeven. Rynsburg. A. 8. Dinsdag 5 Juni zal ln onze gemeente een collecte worden gehouden voor de werkelooze diamantwerkers te Amsterdam. Zoeterwoude. In de afgeloopen maand werden in deze gemeente geboren 5 jongens en 4 meisjes, terwyi 7 huwelyken werden voltrokken. Als byzonderheid zy gemeld, dat in do maand Mei geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad, wat in geen jaren is gebeurd. Het laatste Sterfgeval dateert van 25 April. Door den heer J. Dolle ls ontslag aan gevraagd als adjunct-brandmeester aan de brandspuit in Gelderswoude. Zoctermeer. Eenige dagen geleden had by den landbouwer L. Karens, alhier, door tot nog toe onbekende oorzaak, oen ontploffing plaats onder het waterfornuis, dat pas door do vrouw was opgestookt met een paar tur ven. Het fornuis, hetwelk mot steen om- metseld was, sprong door den geweldigen schok geheel tusschen den steen vandaan gii tuimelde door het achterhuis, terwyi tevens een paar glasruiten in dat vertrek verbryzeld werden. Gedurende de maand Mei 1900 werd aan het Hulpkantoor alhier, ln do Rykspost- spaarbank ingelegd in 48 inlagen een bedrag van 4621.40; aan 16 inleggers terugbetaald 2368.43, terwyi 9 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Aan het Rykstelephoonkantoor Zoeter- meer zyn gedurende de maand Mei behan deld 107 telegrammen, waarvan 48 zyn ver zonden en 59 ontvangen. By de plaats gehad hebbende verkiezing van twee Heemraden van den Driemanspoldor wegens periodieke aftreding van de heeren P. M. Lammens en H. Groenewogen zyn beide heeren met algemeene 6temmen herkozen. Zegwaard-Zootermeer. De tyd van aan melding voor het voorbereidend militair onder richt is weder aangebroken. Ook in deze gemeenten is de gelegenheid daartoe open gesteld. Nadat de tyd van aanmelding ver streken is, hoort men van verschillende kanten stemmen opgaanr dat het zoo jammer is, dat hier geen gelegenheid tot deelneming aan de oefeningen bestaat Laat men dus thans, nu het nog tyd is, zorgen, dat we ook in onze gemeenten kunnen proflteeren van de voor- deelen die het met goeden uitslag volgen der lessen aanbiedt; thans, nu ieder genoodzaakt kan worden zelf de wapenen ter hand te nemen, is het veel waard, wanneer men aan het voorbereidend militair onderricht heeft deelgenomen. De lessen vangen gewooniyk aan half October en eindigen einde Februari; heb onderricht is geheel kosteloos en kan worden gevolgd door jongelingen van 16- tot 24-jarigen leeftyd. "Wanneer 20 personen zich ter seoretarle aanmelden vóór 1 Juli a. s., kan men ook hier dezen winter van de ge- logenheid proflteeren. Ten behoeve van de R.-K. school alhier zyn 56 lammeren aangekocht, die door ver schillende boeren gratis geweid en grootge bracht worden om het volgend voorjaar ten voordeele der school te worden verkocht. Gemengd Nieuws. In den „Hcllandia"-roei wedstry A heeft „Njord" heden weer met de achtriems-; giek den prys behaald. Ze heeft dus nu voor de tweede maaL „Nereus" verslagen. Door de verschillende wapens van het garnizoen alhier zal gedurende dezen; zomer weder gebruik worden gemaakt van da! stedelyke bad- en zweminrichting aan da: voormalige Heerenpoort en wel: door da' artillerie op Dinsdag van 5'/a 7'/, uur run./ door de cavalerie op Donderdag van 5 Vt 7l/t uur n. m. en door de infanterie op Zaterdag van 4'/s— 7ya uur n. m. Gedurende dien tyd is derhalve bedoelda inrichting niet voor het publiek toegankelyk.' Deze week werden op „Rhynzigt", genomen 178 zwembaden door heeren en 27 door dames. Temperatuur van het water 17° Celsius. Zekere J. H. H., reiziger ia naai», machines voor de Singer-Maatschappy, waarvan; hier ter stede een agentschap gevestigd is, heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering; van eenige dier machines on deze by ver-f schillende opkoopers verkocht cn beleend. Deswege wordt tegen hem door de politie' alhier proces-verbaal opgemaakt. Togen P. S-, die hedennacht met» eenige kornuiten in eon dor stegen alhier,? moedwillig by twee bewonors ruiten ver»! nielde, is door do politie proces-verbaalj opgemaakt. Gistermiddag te ongeveer v 1 e uren had de schipper 0. P., te Leiderdorp woonachtig, by het lossen van een wagen, waarop een flosch salpeterzuur, alhier het ongeluk dien wagen te doen dompen, waar*! door bedoelde flesch brak en do inhoud"/ gedeelteiyk tegen het gelaat van den schipper kwam. Na by een fabrikant te zyn ondergebracht,'-, waar hem de eerste hulp werd verleend, ijl hy door een politie-agent naar een geneesheer geleid, die de brandwonden niot gevaariykf verklaarde. j Wegens de verwachte drukte op de aanstaande Pinksterdagen zullen er] vanwege de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-] Maatschappy 45 extra-treinen loopen tusschen' Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam en' omgekeerd. Naar de „N. R. 0." verneemt^' heeft do firma A. Hoogendyk Jzn., te Vlaar-I dingen, in een harer vlschkaren van haarj filiaal te IJmuiden twee kabeljauwen bewaarï van den 2den Maart af. De dieren komen] thans uit de hand eten en krygen 8 a 4] wytings por dag. De beestjes zyn desniettemin! broodmager. Met de hand strykt men der dieren over don rug zonder ze te verontrusten,] De firma heeft de dieren aan do Diergaard#1 te Amsterdam aangeboden. In Zuid-Bulgarye ls de rozen-'; pluk begonnen onder uiterst gunstige omstan- j digheden. De opbrengst is boven verwachting goed. Trouwens alle gewassen beloven een' ryken oogst. In het noorden van de Oanadeei sche provir.oio Ontario woeden hevige bosch- branden, luviger dan ze daar ooit zyn gezien{ Do buitengewone droogte in de maanden Aprflj en Mei heeft de enorme vorspreiding van hef# vuur zeer in de hand gewerkt. Geheele boa* echen en ook aanzioniyke hoeveelheden ge^ kapt hout zyn een prooi der vlammen ge werden. Do schade wordt op vele miliioonen' dollars geraamd. 62) Er zweefde hem iets op de tong, doch hy hield het voor zich. Eindelyk zeide hy toch haastig: „En van my Haar gelaat werd vuurrood, i „Nu, nu," mompelde hy. „Ik dacht, dat een goede vriend,maar ik zal morgen nauw keurige informaties inwinnen. En wanneer die niet goed zyn, zoo eigenzinnig zult gy immers niet wozon, hö?" „En hoe is het u gegaau?" vroeg Greta, van thema veranderend. „Zeer goed," zeide hy glimlachend. „Uit stotend. Ziet gy iets aan my? Ik ben zoo gezond en sterk als nooit te voren. En boven dien," hy richtte zich zelfbewust op, terwyi zijn oogen van innerlyke voldoening straalden. „Ik heb hot bereikt, wel is waar met moeite en inspanning, wat ik bereiken wilde. Met een uitvinding heb ik veel geld verdiend en daardoor naam gemaakt." „Wat doet my dat een genoegen," zeide Greta, hem de hand toestekend. Hy nam die in de zyne. „Van u geloof ik het. Een paar maal heb ik, in dat opzicht, slechto ervaringen opgedaan. En dan, zoo ge heel als speculatie wilde ik my nu juist ook niet laten beschouwen. Anders zou ik reeds een vrouw voor myn huis hebben." Zy glimlachte. „Wie zou, die u kent, dat kunnen doen? Maar wantrouwend moogt gy niet worden." „Ik wantrouwendl" riep hy, haar hand met gracht drukkend. „Kyk my eens aan; zie ik Ar wantrouwend uit? En 200 overdreven veel liefdo eisch ik niet eens. Ik ben geen dweper, die afwisselend met rozen en doornen om zich heen werpt. Ik ben een eenvoudig, eerlyk monsch, die niet veel eischt, maar zyn leven gaarne behaaglyk wil inrichten, en vóór ik niet met hoofd en hart voor den afloop kan instaan, vergeef my," zeide hy, zlchzelvon in de rede vallend, toen hy bemerkte, dat zy beurtelings bleek en rood werd. „Wy zyn geheel van ons thema afgedwaald. Dus gy wilt werkelijk den stryd met het leven aan binden? En daar nu reeds dadeiyk mee be ginnen? Goed. Gy zult echter niet verhinderen kunnen, dat ik my als uw vriend en bescher mer overal in reserve houd." Hy voelde diep medelyden met haar oner varenheid, toen hy glimlachend voortging: „Maar hoo moet ik u noemen? Mevrouw Ehlers? Mevrouw Grota? Ik moet u immers toch kunnen aanspreken." „Mevrouw, ik bedoel voor u is mevrouw Ehlers zoo onwaar," stamelde zy verlegen. „Dus mevrouw Greta 1 Dat komt my ook hot natuuriyk8te voor. Morgen, mevrouw Greta, wanneer ik informaties heb ingewonnen, zoek ik u op. Tot zoolang moet gy u tot niets verbinden. Gy kunt echter, wat my betreft, wol naar die familie heengaan, zooals gy afgesproken hebt. Spraakt gy nog niot van een andere betrekking?" „Ja," zeide zy, opstaande. „Ik zou anders ook nog wol iets voor u weten; zoo, ik ga nu vooruit," zeide hy kiesch, „en zal eens zien of ik een droschke vinden kan." Het avondrood aan den hemel was reeds lang verdwenen. Gele, violetkleurige strepen spanden zich als een geopende reuzenwaaier over den blauwen ether tot aan het zenith uit, GreU richtte zich uit haar knielend# hou ding op. Niemand had gezien hoe haar lippen telkens weer de groene ranken kusten en zy die met haar tranen bevochtigde. Zwygend tilde Olaf haar by den uitgang van het kerkhof in hot rytuig. Terzelfder tyd werd de tafel, waartoe mevrouw Von Tronkstoin, zeer tevreden over het resultaat van haar geïmproviseerd feest, nog eenige gasten had genoodigd, door prach tig, helder gloeilicht beschenen. Klaus sen's bleekheid en zyn neerslachtig heid, welke met de opgewekte stemming van zyn vrouw een opvallend contrast vormde, en welke hy niet trachtte te verbergen, vielen algemeen op. Mo vrouw Von Tronkstoin, die overal het geluk en het genoegen zocht, behalve in haar eigen huishouding, had met opreoht leodwezen het verrassende nieuws gehoord, dat Ines en haar man reeds over eenige dagen Beriyn weer verlaten wilden. „Gy zyt vervelendl" zeide zy verdrietig tot Ines. „Gy beiden zyt nog erger dan nomaden. Wanneer men zich in deze ver velende wereld op iets verheugd heeft, komt het altyd anders uit. Men zou werkeiyk kunnen meenen, dat de duivel u op de hielen zat." Ines hief haar glas met een betooverenden glimlach op. „Op een vrooiyk weerzien, baron Von TronksteinI Juliette, men moet niet zoo lichtzinnig over den duivel spreken, anders komt hy nog." „Myn duivel behoef ik niet eerst op te roepen, dien heb ik in levenden ïyvebymy," riep de barones met een grappige beweging tegen haar echtgenoot. Deze schertsende woorden verwekten een uitbundig gelach en brachten een vrooiyk# stemming aan tafel teweeg. „Ik geloof, Juliette," zeide Ines, zich naar haar nicht toebuigend, „dat men je iets heeft te zeggen." „Ik weet het all" riep mevrouw Von Tronkstein. „Het is de nieuwe bonne. Die kan wel wachten tot wy van tafel opstaan. Die menschen komen altyd op een ongelegen oogenblik." „Wat is er?" vroeg Klaussen, zyn cham pagneglas haastig leegdrinkend om het hui verige gevoel in hem door het parelende vocht te verdryven. „Vraag liever wie er is," zeide do barones onverschillig. „Ik heb Iemand, die zich als kinderjuffrouw heeft aangediend, hier ontboden om haar in oogenschouw te nemen." „Gy vindt het zeker wel goed," bracht Von Tronkstein in het midden, „dat de knecht haar een glas wyn „Frans, oen glas wyn voor dat menschl" riep de barones. „En wanneer zy niet wachten wil, moet zy maar gaau; ik kan tien andere. „Zy wil wachten, mevrouw 1" Een half uur later stond men van tafel op. „Nu moet gy echter met die persoon onder handelen," fluisterde Von Tronkstein zyn vrouw toe, „anders doe ik het." „Gy zult nog genoeg gelegenheid hebben haar het leven zuur te maken l" riep Juliette lachend en ruischte weg. „Ik ga een oogen blik naar je kamer." Greta had, door den portier de dienstboden- trap opgeleid, de haar in de voorzaal aan geduide plaats niet zonder de verzoeking ingenomen, aan deze vernederende ontvangst door een haastig heengaan een einde te maken. De aangeboden en afgewezen aalmoes van een glas wyn deed die nog toenemen. Maar de hard# noodzakelijkheid dwong kaar zich m geduld te oefenen. Van Nioolaas of Olaf geldelyke ondersteuning aan to nemen, kwarai haar veel moeilyker te dragen voor dan di' onheusche behandeling van vreemde menschep Zoo zat zy on wachtte totdat de bediend? haar riep. i Zy stónd nu haastig op en volgde den voory uitgaanden knecht door een reeks van Bchlfc*) terend verlichte vertrekken. Zachte tapyten) dempten haar schreden. Een paar maal gleed haar donkere gestalte langs groote spiegel*/ Uit een deur klonk vrooiyk gelach. „De barones zal dadeiyk verschynen." Nu stond Greta in oen weelderig ingericht vertrek, welks pracht verbysterend en be*' angstigend op haar weerstandsvermogen werkte. „Dus dat zyt gyMevrouw Von Tronk stein was haastig binnengekomen. Onthuts^ bleef zy staan. „Wilt gy In betrekking Gy?" Dat zeggende trad zy dicht op Greta toe en liet een nieuwsgierigen blik over haar gestalte glyden. Het kwam niet by haar op, deze bekoor* ïyke, jonge vrouw by zich ln huis te nemen en naast zich te dulden. Maar een gedacht# schoot haar door het hoofd: het schildersoog van den kunstenaar wilde zy ten minste voor een oogenblik dezen aanblik gunnen. „Een oogenblik, ik kom dadeiyk terug," zeide zy en had reeds weer do kamer verlaten. Zy ging regelrecht op Klaussen toe, die in een vensternis van het salon stond, zondof, aan het gesprek der anderen deel te nemenJ en fluisterde hem lachend toe: „Wanneer gyj tot dessert Iets moois wilt zien, kom dan mee, maar spoedig. Ik ben dadelyk met haai| klaar. Verberg u achter de portière. Maai verroer u niet.'' (IVwdL vervolgd

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1