feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 Mei. Feuilleton. MOOIS VROUWEN. ff* 123b? LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉNs Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Oflicïeolo KeunisgOTing. Eur^emocetcr en Wethouders vai Leid'n; i ozion tri. 23 der Vtrordening vau den llden Oj'ober 1880 (Gemceateblad No. 10); Brengen ter algemeens lenni', dat tot liet i a- echryven van loerlingen voor do Kweek- ochoo 1 voor onderwijzers on ondomyzo re sa en alhier, gclego.heid zal v. ordon gogoven 'van den 6den tot on met den 16don Juui a. s. dag l\j.o (den Zondag uitgezonderd), van doa voor- middags halfuegen tot negen urou, en op Maai.dog, Binöddg. Douderdag eu Y:\j-A; bovendien van half- tweo vot twee ureu des namid a s in het school- gebou v van de Kwiolischool aan de Ocdo Vest. Burgomeester en Wethoadera voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 30. Mei 1300. VAN HEIST, Bccretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Goz^en art. 6 der Yerordoning van den aSaten Januari 1894 (Gemeenteblad No. 5 van 1894); Brengen ter algeat*?^ kennis, dat tot het doetl Inschrij ven voii ni«n v leerlingen voor de open bare «fiolen voor vooinereidend en voor meer uitgebreid lager vi-idorwijs gelegenheid zal gogo ven worden: voor die voor voorbere:dend lagor ondorwys voor jongens cn meisjes, in hot schoolgebouw aan do Oudo Yeet; voor die. voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasso, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; dor lsto klasse, voor meisjes, in hot schoolgebouw aan de Boommarkt; der 2do klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan do Pieterskerkstraat; der 2\lo klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan do Brcosfcraat; on wol van den 6den tot en met don 16den Juoi e. lc., dagelijks (deu Zondag uitgezonderd), van des voormiddoga halfnogen tot nogon uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van halftwoe tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wothouders voornoemd, Loiden, F. WAS, Burgemeester. 80 Mei 1300. VAN HEY3T, Secretaris. I DRANKWET. Burgemeester en Wethoadera van Leiden brongen ter algemoeDO kennis, dat door JONATHAN ItöELOFFS, wonende albitr, een verzoekschrift is ingedi-ud om vergunning voor doa kleinhandel in eterkon drank in het perceel Haven No» 21. Burgemeester cn W-lhoudtra voornoemd, Loiden, F. WAS, Borgpmecstor, 30 Me 110(1. YaN H£Y T ö.c etan Voor het examen in de handelsweten- schap (boekhouden, handelsrekenon on handels recht) vanwege den „Nat. Bond van Handels-en Kantoorbedienden in Nederland" te Amsterdam, is geslaagd de heer W. Keiser te Noordwyk- binnen, leerling van het „Instituut Van Slooten" te Noordwijk-binnenalsmede de beeren D. A. Holtz Jr., A. F. Marsteller, H. Vink en A. A. WiJnnobel Czn., van Leiden, allen leer- lingen van den heer A. H. Van den Oever; zoomede mej. M. Aewerdonck, leerlinge van mej. Octavia Parmentier, alhier. 'sRyks Ethnographisch Museum heeft van den heer G. J. Van de Laar Jzn., te Brazzaville, Fransch Congo, een vooral met hel oog op het inlandach sny werk belangrijke verzameling voorwerpen, afkomstig van de stammen in het stroomgebied van de Congo, ten geschenke ontvangen. Aaa den schenker is de dank der Regeering betu'gd. Voor het akte-examen lager onderwas Z(jn geslaagd de damos A. Uden Masman, van Leiden, en M. G. Van Druten, van Rijns burg. Eersl genoemde tevens voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen. Mej. J. Bruiman, laatstelijk weduwovan den heer J. Janszoon Snoek, eerder van den heer Bonda, gewoond hebbende te Leiden, in het Joruzalemshof, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch, onder den last van eenige legaten, de helft harer nalatenschap vermaakt, welke geschat wordt op 10.000. De minister van koloniön heeft benoemd de heeren: mr. S. C. H. Nederburgh, oud-lid van den raad van Nederlandsch-Indië, en dr. J. Span jaard, hoogleeraar-directeur van de Indische Instelling te Delft, respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris van de commissie, welke in dit jaar hier te lande zal afnemen het groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienst, bedoeld bij de artt. 1 tot en met 3 der bepalingen, behoo- rendo bjj het koninkL besl. van 20 Juli 1893 No. 29 (Nederlandsch Staatsblad No. 117 en Indisch Staatsblad No. 267); en verder tot leden dier commissie de heeren mr. L. W. C. Van den Borg, hoogleeraar aan de Indische Instelling te Delft; F. S. A. De Clercq, oud-resident van Riouw en Onderh. J. R. P. F. Gonggrijp, hoogloeraar aan de Indische Instelling te Delft; dr. J. J. M. De Groot, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden; A. L._Van Hasselt, hoogleeraar aan de Indische Instelling to Delft; mr. J. E. Heeres, idom; mr. J. C. Th. Heyligors, idem; dr. H. H. Juynboll, te Leiden; dr. H. Kern, hoogleeraar aan de rijks-universiteit to Leiden; E. B. Kielstra, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmr. P. A. Van der Lith, hoogl. aan de rijks universiteit te Leiden J. F. Niermeyer, leeraar aan hot Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam; mr. M. H. C. Van Oosterzee, oud-rechterlijk ambtenaar en oud advocaat en procureur in Nederlandsch Indië; C. Poensen, hoogleeraar aan de Indische Instelling te Delft; dr. A. C. Vreede, hoog leeraar aan do rijks-universiteit te Loiden; mr. A. D. W. De Vries, referendaris bij hot departement van justitie, oud-rechterlyk ambtenaar en oud-advocaat en procureur in Nederlandsch-Indië; en mr. W. A. P. F. L. Winkel, Oost-Indisch hoofdambtenaar mot verlof, laatstelijk raadsheer in het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indië. Yier dor afdoelingen van de Tweede Kamer hotbon benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende: Verhooging van hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting voor 1900; beschikbaarstel ling van gelden wegens verstrekkingen door het Departement van Marine voor 1900ont eigening ten behoeve van een stations-empla cement voor den Westlandschen stoomtram weg te Loosduinen; onteigening voor oon afwateringskanaal te Groningen; onteigening van een visschershaven te Scheveningen wijziging der grens tusschen 's Gravenhago en Rijswijk, de hoeren De Waal Malefyt, Fokker, Krap, Goekoop. De 5de afdeeling benoemde den heer Staalman voor de beide eerstgonoemde ontwerpen en den hoer v. d. Velde voor de vier overige. Do afdeelingen der Tweede Kamer hebben teveii3 benoemd tot rappor tours over de wets ontwerpen betreffende: nadere regeling van het Nederlandsche muntwezen, overeenkomst met de Maatschappij „de Schelde" te YJis- singen, nadere wijziging van art. 4 der wet houdende voorloopige maatregelen tot behoud van vicariegoedoren, opheffing van wettoiyke maxima voor de uitgifte van pasmunt voor Ned.-Indië en verhooging van hoofdstuk X (Koloniën) der Staatsbegrooting voor 1900, de heeren Drucker, Van Raalte, Bouman, Van Gijn en Mees; regeling van de samen stelling der landmacht, nadere wijziging en aanvulling der Militiowet enz. en regeling van de landweer en opheffing der schutterijen, de heeren Van Vlijmen, Verhey, Kuyper, Van Karnebeek en Tydoman. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem te Aarlandérveen (vac.-ds. Willebrands, die over leden is) ds. 0. J. Warners, pred. te Leersum. Tot onderwijzer aan do Chr. school te Haarlemmermeer is benoemd de heer K. Van der Veer, te Oudshoorn. De voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft den leiders der ambulances in Zuid-Afrika celegraphisch ver zocht b(j oventueele terugkomst van het personeel naar Nederland voor de verpleegsters passage eerste klasse te nemen. In antwoord op het telegram van dr. Bïerens de Haan, om geen goederen meer te oxpe- diëeren, heeft de voorzitter medegedeeld, dat de laatste goedorenzending vanwoge het .hoofde comité 12 Mei jl. heeft plaats gehad. Aan de Israëliotischo militairen van do in dezen zomer in de legerplaats by Hars kamp kampoerendo troepen wordt vergund gebruik te maken van de voor hen afzonderiyk te bereiden spy zon. Zy zufien dan ook ge durende dien tyd, evenals in de verschillende garnizoenen, vrijgesteld worden van do deel neming aan de solaateqmenage. Morgen zal dr. Leyds, gezant dor Zuid- Afrikaansche Republiek, met don secrotaris van het gezantschap, eenigen tyd Intrek nemen in het hotel „De Twee Steden", in Don Haag. De Koningin en de Koningin-'Moeder zullen den 5den Juni a, s. Schwarzburg vor- lalen, ton oindo in don avond van dien dag to Soeatdyk aan te komen. Voor bun a. s. zomervergadering zullen de Staten van Zuid-Holland van het Gedepu teerd College ontvangen een voorstel tot herziening van het reglement voor de Hoog heemraadschappen van Dölfland cn Schieland, betrekking hebbende op do inlating van water in Doïflands boozem, waardoor de wator- verversching in een deel der provincie, met name in de kanalen te 's-Giuvenhage 911 Delft, verbeterd wordt. Te 's-Gra venhago is in den ouderdom van 06 jaar overleden jhr. tnr.il. L. Wicher j, oud-vice-president van het hooggerechtshof in Nederlandsch Indiö. In zijn loopbaan, welke de nu overledene in 1859 aanving als ambtenaar lsto klasse van don Indischen dienst, was jhr. Wichers o. a. substituut-officier van justitie by den Raad van Justitie te Padang, officier van justitio aldaar, lid van den Raad van Justitie te Batavia; officier van justitie te Samarang; advocaat-generaal by het hooggerechtshof; vice-president van den Raad van Justitie te Batavia en president van den Raad. In hot jaar 1892 werd hy tot hot vico-presidentschap van hel hooggerechtshof geroepen, welk ambt hy slechts gedurende twee jaren bekleedde; in 1894 toch werd hy op zyn verzoek ge- pensionneerd. Kort voor zyn ponsioen-aanvrago werd mr. Wichers benoemd tot ridder in de ordo van den Nederlandsc-hen Leeuw. Morgen zal zyn stoffelyk overschot to elf uren 's voormiddags op Eik-en-Duinen worden ter-aarde-besteld. Van dr. E. Van Ryckevorsol, lid van den gemeenteraad to Rotterdam en mede geleider van de tweede ambulance, aan do Boeren gezonden, is daar ter stede tolographisch bericht ontvangen, waarin hy mededeelt, dat hy met de eerstvolgende Fransche mail naar Europa terugkeert. Burg. en Weths. van Amsterdam stellen den Raad voor een leening te sluiten van 10,000,000 tegen 4 pCt. en verder geen gebruik te maken van het besluit van 8 Maart 1899 tot het sluiten van een leening van f 12,000,000 tegen S'/j pCt., waarvan tot dusver 3 millioen was uitgegeven. Naar wy vernemen, is jhr. mr. James Loudon, oud-gouverneur-goneraal van Ned.- Indiö, vry ernstig ongesteld. De nacht was heden onrustig. (D.) Het bestuur der Nationale Vereeniging voor Handelsonderwys heeft de T woede Kamer by adres verzocht de motie van don heer mr. E. E. Van Raalte, Inzake de organisatie van het consulaatwezen, in hoofdzaak ongewyzigd aan te nemen. De heer Van Waning, te Hoorn, voor zitter der Koninklyke Vereeniging van Neder landsche Scherpschutters, heeft zich terug getrokken uit het hoofdbestuur der vereeniging „Volksweerbaarheid." Beroepen is by de Ned.-Herv. Gom. te Noorden de heer B. Tichelman, cand. te Utrecht. Bedankt is voor het beroep naar Kage en Abbenes door den heer N. Van Schouwenburg, cand. te 's-Gravenhage. Het pantsorschip „Zeeland", van West- Indië naar Nieuwodiep, is gistermiddag te 2.20 Dungeness gepasseerd. Het stoomschip „Bromo" arriveerde 30 Mei van Batavia to Rotterdam; do „Burge meester Don Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 30 Mei Ouessantde „Gedó", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 30 Mei te Port-Said; de „Koningin-Regentes" vei trok 30 Mei van Batavia naar Amsterdam do „Merapi" arriveerde 30 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passoerdo 30 Mei Gibraltar; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, passeerde 30 Mei Periin; de „Sommorfeld" vertrok 29 Mei van Batavia naar Amsterdam. IlodegravoD. Al spelende geraakto Woens dagmiddag het vyfjarig dochtertje van v. M., alhier, te water. Een voorbijganger werd door hot hulpgeroep van eenige kindoren hierop opmerkzaam gomaakt. Spoedig sprong deze te. vvaijgr en d racht .hot -kind. op liet -dróge; dat g^rr'ehkcl teekcii an leven moer gaf. De spoedig ontboden geneesheer kon slechts don dood constateeren. -? Voor de vacante betrekking van onder- wy zeros aan do school in do Bodegraafsche Meyo is uit 38 sollicitanten de volgende voor dracht gemaakt: lo. mej. B. J. Enklaar, te. Waver veen2o.mej. C. A. Jungerius, te Strfien 3o. mej. G. Van Araerongou, te Wyk-by- Duurstede. iluzersAYOude. Door het bestuur en de ingelanden van den Rietveldschen polder is tot poldermeester bonoemd, in plaats van wylen den heer A. Rykaart, do heer C. A. De Leedo. Herkozen werd als poldermeoster de heer W. Yorby, terwyl als géeommitteerdo werd herkozen de heer Jb. Van den Akker. Gisteron had hot gewone jaariyksche schoolexamen plaats in de R.-K. Parochiale school, hoofd do heer J. C. Vintges. Door hot schoolbestuur, ouders en belangstellenden werden de vorderingen der leerlingen in de verschillende klassen nauwlettend nagegaan, waarna prezen werden uitgedeeld en ver snaperingen rondgediend. Na 'afloop dor feestelijkheid had do com missie nog eenige oogenblikken van gezellig sameuzyn in de onderwyzerswoning. Leiderdorp. Door ingelanden van den pol der Achthoven is de rekening over don dienst 1899 vastgesteld in ontvang op 607.18; in uitgaaf op ƒ568.075 en het batig saldo alzoo op f 39.10s. De begrooting voor 1900 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 768.96. De beproeving der brandspuiten in deze gemeento zal plaats hebben op Dinsdag 5 Juni a. s. en wel die in Zylwyk des morgens te 9, in Doeswyk te 10 on in Achthovenerwyk te 11 uren. De spuit in Kerkwyk wordt niet beproefd. Uit de „Staatscourant". Koninklijk© besluiten. Benoemdbuiten bezwaar van 'a lands schatkist, tot vertegenwoor diger der Kegeenng op bet te Parijs te houden Congres dos habitations k bon marché, G. E. V. L. Vau Zuylen, gep. kolonel der genie van het Nederlandsch-Indisch leger; tot ontvanger der dirocto belastingen en aocijnzen te Berlicum c. a., N. Ardesch van Hamel, met intrekking der be noeming tot ontvanger derzelfde middelen te Elburg; tot essaieur van den waarborg en de be lasting der gouden cn zilveren werken te 's-Her togenbosch, J. J. Nourdenberg, controleur van doa waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Maastricht; tot essaieur van denwair- borg en do belasting der gouden en zilveren werken to Leeuwarden, C. Huygons, commies-stempelaar, met den persoonlijken titel van adjunct-controleur van den waarborg en de belasting dor gouden en zilveren werken te 's-Uravenbage; tot controleur van den waarborg en do belasting der gouden en zilveren werken te Alkmaar, li. J. De liuitor, 03saieur van den waarborg en de belasting dei- gouden en zilveren werken aldaar; tot ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder van do hypotheken, bet kadaster en de scbeepsbewyzen te Btielle, J. D. Wetsela, thans ontvanger der registratie voor de gorecbtelijke en administratieve akten en der domeinen te Middelburg; tot ont vanger der registratie en domeinen te Gorkum, A. A. Th. A. Bloemarts, thans ontvanger der registratie en domeinen te Venloo. Eervol ontslag verleend: op verzoek aan den essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, J. D. Houtman to Amsterdam; en aan jhr. F. E. S. Testa, op ver zoek uit zijn betrekking van consul dor Neder landen to Tripoli in Barbarije. Wachtgeld verleend van ƒ500 aan A. C N. Grenu, eervol ontslagen ontvangor der kanaal-en havenrechten to Ternouzen. Pensioen verleend: aan T. J. De Graaf, wed. J. Rienks, kommies late klasso by 's Rijks beladingen, 186; T. Eerelman, wed. B. G. Bar- linckholf, buevcuiiosiellor, 161; E. A. Meiten, wed. IJ, H. Esciibach, brievenbesteller, 16f; P. Burger, wod. B. Den Toom, sluisknecht, ƒ112; D. Meijer, wed. J. Do Weert, concierge aan do Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, /"163; D. M. Goekoop, wed. A. H. Den Boer, gods dienstleeraar by bet Rijksopvoedingsgesticht voor jongens nabij Doetincliem, ƒ50; M. Viukesteyn, wed. J. Kohlbeck, tweede bediende by 's Rijles Museum van Natuurlyko Historie te Leiden, ƒ114 R. A. W. S. M. Lornbarts. wed. J. U. A. Van Beringen, ontvanger dor direote belastingen en accijnzen, (418; J. De Vrij, wed. K. ©f N. De Graall, ryks veld wachter, ƒ288; C. W. Burgers, wed. U. J. J. Janssen, directeur van het post- eu telegraafkantoor te Bussum, ƒ840; J. H. Van Berkum, wed. A. II. Dirksen, rijksveldwachter (brigadier-majoor-titulair), ƒ349; P« Do Zoete, wed. L. Moerkerk, kommies te water 1ste klasse by 's Rijks belastingen, ƒ274; Adr. Smit, wed. A. G. Verheydt, brievenbesteller, ƒ254; J. en A. E. Blom, kinderen uit het huwelijk van wijlen den verificateur 2do categorie bij 's Rijks belastingen F. J. Blom, met C. G. Stiemens, hertrouwd met J. W. Wicherink, 250; M. Ëlenbaas, wed. C. Tuyn, postbode, ƒ100; J. W. Lijn, kommies late klasse bij '8 ltijks belastingen, ƒ531; O. C. of E. C. Meijer, kommies lste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ478; P. Guilonard, kommies lste klasse bij '6 Rijks be lastingen, ƒ525; H. P. J. De Cock, kommies lste klasse bij 's Rjjks belastingen, ƒ467; J. A. Stapel, kommies te water lste klasse bij 's Rijks belas tingen, ƒ431; Th. A. G. Van Elten, commies lsto kl. bij 's-Rijks belastiugen, ƒ530; F. Van de Voort, commios-ontvanger der directe belastingen, 2de categorie, J 423. Benoemd is met ingang van 1 Juli 1900, tot con. cierge aan de Rijks- hoogero burgerschool te Goud .46) Haar toorn verdween bfj die woorden. Zy breidde de armen uit on viel aan zyn borst. Met beiae handen omvatte zy hem als een prooi, welke geen macht ter wereld haar kon ontnemen. „Beknor my! Maak my voor alles uit 1 Het monster ben ik zelve. Dacht ge, dat ik je verdriet kon doen? Ik," zy drukte zich tegen hem aan „ik heb je immers onuit- sprekeiyk lief. Zyt gy nu boos? Dat moogt ge niet zyn. Ik verdraag het niet. Ik verlang immers niets anders dan dat gy my liefhebt, liever nog dan je kunst, dan je leven. Kyk my aan en kus myl "Wanneer gy het nu niet doet, o, oindelyk Klaussen had, zich togen een gevoel van weerzin verzettend, zyn lippen op de hare gedrukt. Zij jubelde en liet op dien eenen zoen een reeks van gloeiende kussen volgen. „Waarom plaagt gy ons beiden toch telkens zoo?" vroeg hy half verstikt door dit harts tochtelijk berouw. „Moet gy steeds doornen tussclien de rozen van je liefde zaaion, die my wonden in plaats van my gelukkig te maken Terwyl hy haar in zyn armen hield, haar omfloersten blik in den zyne zag rusten, den woest bruisenden stroom van haar hartstocht over zich heen voelde gaan, ging zyn mis noegdheid in teederheid over. Hy trok haar ©p zyn knie en beantwoordde haar lief- koozingen. ons thuis blyven, lieve kwelgeest 1" fluisterde zy, haar arm om zyn hals leggend, „zooals nul Kan er iets heerlykers en genoeg- lykers z(jn?" Zy dacht er niet aan om toe te geven; zy wilde hem slechts een belofte afpersen. „Wanneer gy moe zyt, ga dan slapen 1" fluisterde zy, zich tegen hem aanviyend. „Ik ryd vooruit, gy volgt I Maar om tien uren moot gy b\j Juliette zyn. Ik zal de minuten tellen. Ik schenk je een paar uren rust. Wilt ge? Zegt gy neen, dan neem ik je dadeiyk met my mee." Zyn teedere stemming was plotseling ver dwenen en een naamloos verlangen naar eenzaamheid maakte zich van hem meester. „Ik koml" zeide hy en liet haar van zyn knie glyden. Zy lachte, dreigde hem met den vinger en verliet de kamer. Een kwartier later hoorde hy haar rytuig onder zyn venster wegrollen. Alleen l Klaussen wierp zich op don divan. De banden, waarmede Ines hem omkneld hield, sneden hem diep in het vleesch. Door zyn gesloten oogleden meende hy Ines' beeld zóó duidelyk voor zich te zien, haar innemend en wraakzuchtig lachje, dat de leden hem daarvan pyn begonnen te doen. Hy herinnerde zich een Zondagmorgen, toen de zon het gelaat van een madonna onder rozen bescheen. Zyn verbeelding stelde hem ook dit beeld zóó tastbaar duidelyk voor oogen, dat zyn borst als van pyn werd toegesnoerd. Zijn zachte, geduldige vrouw, jegens wie hy zoo zwaar door zyn hartstocht had mis dreven I Zyn verlaten zoonl Waar vertoefden zy? Hy had een recht, naar dit kind te ver langen, een wettig en natuurlyk recht. Hy j mocht het zien en dat fluisterde zyn ver langen hem in het oor met hem de moedor. Het berouw, dat reeds lang aan zyn hart knaagde en zich nu sterker dan ooit liet gevoelen, deed hem opspringen. De heeto lucht in de kamer, het parfum, dat Ines' omhelzing had nagelaten, benamen hem den adem. Hy trad de gang in, liet zich de overjas omwerpen en snelde de trap af naar buiten. De herfstwind streek door de Brandenburger- poort langs de Linden. Klaussen volgde, den hoed diep in de oogen gedrukt, met haastigen tred de richting, welke zyn gemoedsstemming hom dnvoorwaardeiyk voorschreef. By den hoek riep hy een droschko aan, noemde zyn doel en wierp zich in het rytuig. En voort ging het over het gladde asphalt de Friedrich- straat door. Klaussen keek somber over de hoofden der voorby snellende menschengestalten. Plotseling echter ging er een schok door zyn lichaam. Die forsche gestalte met den blonden baard, dat frissche, blozende gelaat, ja zelfs de gryzo overjas herkende Klaussen, en plotseling dacht hy aan de intieme verstandhouding, welke er vroeger tusschen hem en Harmsen had bestaan. En hoe was het eind geweest? Klaussen drukte het portierraampje naar beneden. Hot werd hem te benauwd in het rytuig. Eindeiyk hield de droschke stil. Klaussen stapte haastig uit, om geen minuut van den tyd, waarover hy beschikken kon, te verliezen. Met een schamperen lach over zyn slavenjuk trad hy op een huis toe en trok aan de schel der voordeur. Een dienstmeisje verscheen. „Ik zou gaarne den advocaat Sifferman spreken." jNiet mogelykj mynheer. De heer Siffeimaii ontvangt op dit uur geen bezoeken meer. Bovendien is hy ziekelyk." Klaussen's gelaat betrok. Hy haalde zyn notitieboekje te voorschyn, scheurde er een blad uit, schreef daar een paar woorden op en gaf het vervolgons aan het meisje. „Geef mynheer dit; ik wacht hier!" Zyn ongeduld werd niet lang op de proef gesteld. Het dienstmeisje kwam spoedig terug. „De heer Sifferman zaldadelyk verschynon. Wees zoo goed my te volgen." En zy bracht hem in het studeervertrek van den advocaat, stak hot gas aan en sloot de deur. Met den slependen tred van een jichtiydor trad de advocaat langzaam over den drempel. Klaussen snelde met koortsachtige haast op hem toe en drukte hem de hand. „Ik voelde zulk een dringende behoefde; van daar dit late bezoek." „Zeer begrypelyk. Wees zoo goed plaats te nemen en sta my toe kort te zyn." Hy ging in den stoel voor zyn schrijftafel zitten, trok een sleutelbos uit zyn zak, deed een lade open en begon daarin papieren te schiften, terwyl hy in afgebroken zinnen voortging: „Het doet my genoegen, dat u zelf komt. Nog niet lang hier? De zaak heeft my veel moeite veroorzaakt. Uw vrouw gezond? Ik zal het dadeiyk hebben. Geen in het oog vallende nasporingen natuurlyk, doch alles tovergeefs. Gy kunt nu dadolyk of later kennis nemen van de effecten, waarin ik het geld belegd heb. Ik heb het echter liever later, met het oog op myn ziekeiyken toestand." Klaussen, die geen oor had voor de uit leggingen, welke zyn ongeduld slechts deden toenemen, maakto kortweg oon eind aan deze voor hem cubegrypoiyke inleiding. „Het doel van myn komst hier is de ver- blyfplaats van myn gescheiden vrouw to1 vernemen." De advocaat keerdo zich haastig om. „Alles is by het oude." „By het oude?" vroeg Klaussen kalmer. De gedachte, dat hy het moeder en kind aan niets had laten ontbreken, werkte kalmeerond 1 op hem. „Zeer goedl Ik hoop my daarvan persoon-, lyk te kunnen overtuigen. Dit verlangen zal u ter wille van het kind zeker wel niet bevreemden. Tot dusver had ik redenen om een persoonlyke inmenging te vermyden, maar! daarin ligt niet opgesloten, dat ik my voort-' durend op den achtergrond zal houden." „Spreekt gy van uw kind?" vroeg Siffer man, terwyl hy het sprekende gelaat van den kunstenaar onderzoekend door zyn brilloglazon beschouwde. „Van uw zoon?" De toedracht der zaak werd hem duidelyk. Hy begreep volkomen de handelwijzo van 'de voormalige markiezin, ofschoon hy daardoor voor het oogenblik erg in het nauw word gebracht. „Ik geloof," zeide hy, met spreken voort gaande,. „dat ik geen onbescheidenheid bega, noch in uw belang, noch in dat van uw1 gemalin, en het spyt my alleen zeer, dat ik niet de overbrenger van betere berichten kan i zyn. Uw zoon, mynheer Klaussen, is, zooals ik ook in mjjn brief, aan u geadresseerd, schreef, kort na uw vertrek aan een hersen ontsteking gestorven." Klaussen, die in zyn ontroering zich met beide handen aan de tafel had vastgegrepen, gaf by het plotseling opspringen van zyn stoel daaraan zulk een ruk, dat de advocaat er van ontstelde. (WeróLL zaoetjdj

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1