;-^n II Een redacteur van de „Westminster Gazette" heeft een onderhoud gehad met H. L. Oorrey, een advocaat uit Kaapstad, en een van de weinige EDgelschgezinde Kapenaars, die de houding der Britsche regeering afkeuren, Currey bracht in herinnering, dat Asquith en Salisbury by het begin van den oorlog plechtig verzekerd hebben, dat men geen annexatie-politiek bedoelde, „geen goudvelden ien geen grondgebied" zocht, en dat men ln 'Zuid-Afrika zeer veel aan dergelijke uitspra ken hecht. In de Kaapkolonie heeft men ge zegd: Wy begrijpen Engolands houding tegenover Transvaal niet, maar dit is toch zeker, dat het beloofd heeft de republieken niet te vernietigen. Als de Engelschen nu de onafhankelijkheid der republieken vernietigen, I zullen die menschen zeggen, dat zy bedrogen I zijn, dat men hen met zoete woordjes gesust heeft zoolang men behoefte had aan hun i onzijdigheid, maar zijn woord breekt zoodra men daar do macht toe heeft, i Merkwaardig is wat de redacteur van de „Westminster Gazette" daarop zeide: dat het jEngelsche volk in elk geval schadeloosstelling verlangde voor zijn groote opofferingen, dat het geen honderd millioen uitgegeven en ,15,000 man verloren heeft, om zich nu met jiots anders te vergenoegen dan met een iregeling voorgoed, en dat het republikeinsche .driemanschap het Engelsche volk in dat voor nemen versterkte door te zeggen, dat, als de 'Boeren zich onderwierpen, het alleen zou zijn om zich voor te bereiden op spoedige wraak neming. Wat de leden van het driemanschap gezegd, althans wat zij bedoeld hebben, zal wel ge feest zijn, dat de Engelschen voorbereid moeten zijn, dat de Boeren telkens weer opstonden, indien zij ten onder gebracht wor den. Dat is niet precies hetzelfde. NR. C.) Te Madeira zijn weer twee transportschepen Aangekomen met troepen, paarden en oorlogs- materieel voor Zuid-Afrika. Woensdag zijn aanvullingstroepen voor de Schotsche Garde en de Coldstream-garde uit Londen vertrokken. Ook het 5de en 6de bat. van het regiment uit Worcestershire zal een sterk contingent aanvullingstroepon naar het oorlogsterrein moeten zenden. De „Aurania", die uit Zuid-Afrika gistoron te Southampton aankwam, had een grooter aantal onbruikbaar geworden troepen aan boord, dan een der vorige transportschepen: 15 officieren en 610 man. In Ierland zijn op verscheiden plaatsen on geregeldheden voorgekomen, naar aanleiding van het ontzet van Mafeking. Te Armagh werd een jongen gekwetst door een messteek, en te Monaghan werd zekere Kerr gevaarlijk gewond door een steen* De Amerikaansche minister van buitonland- eche zaken Hay zou gisteren de leden van het rcroublikeinsche driemanschap bij zich aan tafel hebben* Volgens een bericht uit Maseru worden allerlei goederen, door do Engelschen in den Vrijstaat buitgemaakt, naar Basutoland over gebracht, om tegen paarden te worden inge ruild. Op die wijze slagen de' Engelschen er in, de Basuto's over te halen zich van hun beste paarden te ontdoen, die zij niet voor 'geld willen afstaan. In de oorlogsbulletins te Pretoria is bekend gemaakt, dat een afdeeling Boeren van 3000 man met 10 kanonnen in de richting van Vrodefort, noordwestelijk van Heilbron, aan de andere zijde van den spoorweg, oprukt. De Boeren verloren een gesneuvelde en zeven gekwetsten. Vredefort ligt op 15 kilometer ten oosten van Roitzburg. Slagen de Engelschen er in, eerstgenoemde plaats te bereiken, dan hebben zij, voor zooveel op de kaart kan worden nagegaan, do laatste heuvelreeks, die lord Roberts nog van de Vaal scheidt, omgetrok ken, en daarmede waarschijnlijk deze stelling onhoudbaar gemaakt. [Zie nader de tele grammen]. Te gelijk komt het bericht, officieel uit Pretoria dat de Engelsche legermacht, die zich te Hoopstad bevond (onder bevel van lord Methuen), den 21sten by de Greylings- drift was aangekomen, tegenover Wolma- ransstad. "Uit Honingspruit werd Maandag gemeld, dat generaal French in contact was met generaal Hamilton, dat de brigade van Gor don, die de omstreken van Heilbron bezet hield, eenige patrouilles met geschut bescho ten, maar nergens een aanzienlijke Boeren- macht aangetroffen had, en dat de Boeren Zondag reeds de stellingen op den Britschen linkervleugel hadden ontruimd. Dienzelfden dag werd tusschen Lindley en Heilbron door de achterhoede der Boeren het gevecht gele verd, waarby, geiyk bekend is, de Engelschen vry zware verhezen leden: het officieele be richt uit Pretoria geeft op 60 Engelschen gesneuveld of gewond en 20 gevangen, waar onder 3 officieren. Generaal Kolbe voerde hier do Boeren aan. Uit Volksrust wordt gemeld, dat de Engel sche troepen Maandag in het gezicht van de stelling van Volksrust waren. Zy stelden hun geschut op Schuinshoogte op, by het slag veld van Ingogo. Generaal Chris Botha, een broeder van commandant-generaal Louis Botha, is tot assistent-commandant-generaal benoemd by het leger tegenover Buffer's troepen. Volgens den correspondent van de „Morning Leader" hadden de Boeren ook ten Zuiden van de Rhenosterrivier by Roodeval een sterk verschanste positie gehad, die zy echter in alleryi hebben verlaten. De wachtvuren brandden nog en de pot stond nog op het vuur. Hun terugtochtsweg hadden'de Boeren naar het voorbeeld van Klein Duimpje ge merkt met ammunitie 1 De brug over de Rhenosterrivier is totaal vernield. Twee lange duikers zyn eveneens „opgeblazen". Ten zuiden van de brug is ook een deel van den spoorweg vernield. De Boeren zyn van Rhenosterrivier recht streeks naar de Vaal teruggetrokken, seint een andere correspondent, nadat zy den spoor weg over een afstand van twee myien totaal hebben vernield. 1 1 1 r Uit de Zuid-Afrikaamche Ma(L Al Is Mafeking den 17den Mei reeds onteefc, zoo kunnen ter opneming de volgende regelen toch nog belangryk genoeg geacht worden, welke heden door ons per Zuid-Afrikaansche mail werden ontvangen van den meervermel- den oud-Leidenaar, die by Mafeking op com mando lag: Zaterdag 31 Maart 1900. In den namiddag kwam er bericht, dat een 300 Engelschen op weg waren naar Mafeking en reeda dicht by het Platboomfort (de Engel schen noemen dien boom daar Game-tree, wy Platboom om zyn groote platte kruin) waren. Dadeiyk trokken de paardenruiters van Rustenburg uit om hen te keeren. Beide partyen lagen eenige uren tegenover elkaar. Later kwam ook een paardencommando van het Marico-lager ter hulp om den vyand in de flank aan te vallen. De Engelschen namen toen de vlucht, ach tervolgd door onze burgers. De gepantserde trein, die by het begin van het gevecht uit Mafeking kwam stoomen, werd door Long Tom gedwongen terug te keeren, terwyi andere hulp uit Mafeking door de bezetting der forten teruggeslagen werd. De achteruittrekkende Engelschen spaarden geen patronen aan de hen achtervolgende burgers; doch ze waren te haastig om veel succes van hun geweer- en maximvuur te kunnen verwachten. Een burger werd gedood en twee gewond; de gesneuvelde had een schot in de borst, oen der twee gewonden een schot door de wangen, maar gelukkig is de kogel hem tusschen de tanden door gegaan zonder die te beschadigen. Jammer dat niet alle burgers den Engelschen zoo dicht op de hielen kwamen als die 15, dio hen tot door Ramatlabama jaagden. De vermoeidheid van paarden en burgers, dio van oen drie- dagen lange patrouille terugkwamen, was daar zeker oorzaak van. Yeldkornet Arie Oberholzer met 6 burgers (waaronder ook do u bekende „oom Jan") en veldkomet Evert Snyman (Snyman's zyn er wel zoowat een dozyn m offfciersbetrekkingen gekomen, dank zy generaal Koos Snyman, dio nu al zyn zoons veldkornotten en veel neefjes ook iets gemaakt heeft) met 7 burgers jaag den den vyand tot over don derden bult voorby Ramatlabama. Hadden zo meer steun gehad, dan hadden die 15 man een handmaxim der Engelschen kunnen veroveren, dio de Engol- schen hadden moeten laten staan. Hnn hevig vuur van uit een rand, waar ze zich weer verzameld hadden, maakte dit aan de burgers onmogelyk; wel vielen de patroonbanden en een kist met zulke gevulde banden ons in handen. Ook de duisternis (het was avond geworden en donkere maan) belette een verdere vervolging. Men had 5 gevangenen gomaakt en reeds eenige gewonden op het slagveld gevonden, waaronder twee kapiteins, die eik drie kogels hadden gekregen. Daar er geen ambulance was meogegaan, kon men ze niet vervoeren naar het lager. Ze werden op een veilige plek gebracht en verzorgd mot hetgeen men by zich liad; comberzen om in te slapen en water. Den volgenden morgen ging de ambulance het terrein opnemen en vond nog 19 doodon en eenige gewonden, zoodat men nu 19 doodon, 7 gewonden en 5 gevangenen had gemaakt. Do vyand had nog eenigo gewonden op zyn wagen meegenomen tydens het gevecht. Do ambulance vond lator nog doodon ge wonden, maar hoeveel weet ik niet. Do gevangenon verklaarden, dat do afspraak was geweest, dat ze Zondag Mafeking zouden intrekken, ondersteund door do bezetting van de stad. Den volgenden morgen is weer een commando burgers uitgetrokken om den vyand op to zoeken. Het schynt gomakkelyker, uit Mafeking to komen dan er in. Een groot aantal gewapende kaffers zyn uit de stad gegaan om vee te rooven. Ze hebben toen een 30-tal beesten te Rooigrond gestolen en Mafeking weten in te brengen. Steeds nog maken gewapende kaffers de wegen tot in den omtrek van myn woon plaats (een uur of 9 te paard van Mafeking) onveilig. Maandag, 2 April. Dat slechts zoo weinig burgers aan do vervolging deel namen (hier boven vermeld) was ook. een gevolg van de ongelyklioid onder de burgers. De moesten bleven (zooals zooveel malen reeds gebeurd is) eenvoudig achter. Het commando, dat onder generaal Koos Snyman uitging vond niets moer van den vyand en keerde terug. De vyand is dus, als nog steeds gebeurd is, verdwenen, wanneer de generaal er aan te pas komt. Vrydag 6 April. Een commando burgers trok uit om een aantal gewapende kaffers, die uit Mafeking gekomen waren, op te sporen. Een zekere Jeremias Luddik reed een weinig links van de overige burgers. Plotseling kreeg hy van uit een bosch een schot door de borst. Hy had nog het besef om met zyn hoed de andere burgers te wuiven om hun te beduiden, dat daar kaffers waren, toen zakte hy over zyn paard en was dood. Dadeiyk spoedde men zich naar die plaats en nu ontstond een ge vecht. De burgers schoten in het bosch oen paar voet boven den grond richtende. Eindeiyk zag men in het boschje niets zich meer ver roeren. Een veertigtal kaffers lagen daar op een hoop dood. Een der burgers, Theunis Judeels, had ook een schot door de borst gekregen maar niet levensgevaariyk. Kaffers, uit Mafeking komende en gevangen genomen, vertellen, dat Baden Powell den kaffers, die uittrekken om te stelen en te vechten, verboden heeft zich over te geven; ze moeten vechten tot ze dood zyn of anders aan de Boeren weten te ontsnappen. Zaterdag 7 April. Met de coach werden de vyf gevangenen van het gevecht van de vorige week naar Pretoria vervoerd Onder hen bevond zich luitenant Cecil Granville, een beschaafd man, die ook geheelonthouder bleek te zyn toen men hem in de coach een cognacje presen teerde. Een vriend van my maakte ook de reis mee en had een interessant gesprek met hem, waarvan ik u eenige bijzonderheden meld. Hy beweerde, dat kolonel Plainer met zyn geheolen staf in handen der burgera had kannen vallen, als dezen maar met meer overleg en orde waren te werk gegaan. Baden Powell had hun een rapport gestuurd, dat zy overdag moesten trachten in te komen, daar volgens zijn bewering de Boerenforten op den dag zwak bezet zyn (hetgeen nogal eens veel het geval is.) Hy, luit Gronville en kapitein Carew hadden kolonel Piumer nog den raad gegeven te wachten tot het donker was en zich dan in gaten langs den 8p oor baan te versteken tot ze eens kans zouden zien door te komen; maar Piumer wilde zich aan de order van Baden-Powell houden. Hy vertelde ook, dat ze het reeds maanden lang vreeselyk zwaar hebben gehad en veel ontberingen hebben moeten doorstaanook de dienst is zwaar. Hun ambulance is echter uitstekend en ze hebben drie bekwame dokters by zich. De paarden en de manschappen zyn uitgeput. In Mafeking moet nog voldoende kost wezen en Baden-Powell laat 120 paarden op de stallen voeren, die voor een zeker doel bestemd zyn (zeker om er zich in het uiterste geval mee uit de voeten te maken). Hy zei, dat Baden-Powell en Piumer ge regeld hun rapporten krygen en alles tot in de rynste puntjes weten. (Nu dit is menig maal gebleken, van de week nog liet Baden- Powell vragen, wat men nu met een zekeren S. Dr.zou doen, die zyn ontslag als adju dant van den generaal gekregen had, naar hy vernam.) Kaffers melden hem alles nauw keurig. De een brengt het naar een ander, die op eon afgesproken plaats hem opwacht en zoo gaat het bericht van den een op den ander, tot het zyn bestemming bereikt. Hy vertelde nog van eenige gebeurtenissen by Ramoetsa, (dio u al uit vorige berichten bekend zyn). Hy had ook het door ons verlaten lager daar bezocht on zei, dat elk hunner verwonderd was goweest, hoe dio Boeron daar in zoo'n mesthoop hadden kunnen leven. Hy vroeg of we niet veel zieken hadden, (ons aantal zieken was daar ook hoog). By hem moeston 's morgens de manschappen eerst het kamp schoonmaken. (Het was to wenschon, dat dit bfj ons ook geregeld gebeurde.) Op vele dingen, die men hem gevraagd had, kon hy, als Engolsch officier, geen antwoord geven. „Ons Land" bevat do volgende officieele opgaven van zieke krijgsgevangenen te Wijn- burg en te Simonsstad To Wynburg, gevaariykRedelinghuis, Isak, Maroe, Lombaart, Rudolph; Te Simonsstad, gevaariyk: Du Toit J. S. C., Porter J. J., Coetzee J. F., Van Zyl S., Meyer Gert, Muller J. A., Liebenberg C. J., Boersma S., Burger J., Viljoen J. F., Van Yrede B. F., Yenter J. W., Van Zyl G. J., Van Breda J. P. en Matthyse J. Ernstig: Van Zyl P. A. S., Erasmus G. T., Russouw J. F., O Kelly F., De Lango H., Bezuidonhout J. R., Moolman H., Van Aswegen P. W., Du Toit R., De Beer J., Ponther H., Scott P. J., Strydom P. J., Van Eden G., Joubort P. J., Bezuidenhout A., Troskeo P., Verster P. J., Venter Piet, Du Bruni J., Imraolman A. A.; Bantjes J. T., Steyn J. G., Ton "ate Porter H. J. J., Viljoen J. J., Erlank J., lemming, W., Saut G. D. J., De Koek C. E., Du Plooy C., Halgren H., Brits M. M., Claassen G., Bezuidenhout J. J., Rabie H. H. W., Hoffman N. S., Bernard M. C., Van der Merwe W., Van Wyk L., ICotze P. A. J., Van Rooyen J., Breedt J. C., Botha J., Potgieter J. J., Muller H. L., Roid James, Roots J. W., Visagie C. M., Morisse A. J. Biljoen J., Olivier S., Roos J. T., Kabu H., Du Plooy W., Roux H., Botha D. M., Pre- torius F. G., De Beer C. J., Gericke G. J., Oosthuizen A., Van Eek D., Brooderyk J. C., Kruger J. ACootzeo G. J., Beyers H. P., Joubert F. J., Bronkhorst S. W., Coetser A., Steyn P. J., Delpoort G. J., Du Plessis H., Buitendag H. J., Botha J., De Koek J., Maritz G., Bezuidenhout S., Viljoen G., Kelder M-, Wiles W., Oosthuize S. D., Van der West huizen C., Byleveld H. J., Du Plessis S. J. Behandeling van „rebellen". In eon hoofdartikel schryft „Ons Land": Naar wy vernemen, zyn de hoeren N. Van der Walt en J. Booysen, die te Nauwpoort door een „krygsraad" veroordeeld zyn, naar C'olesberg gebracht, waar zy harden arbeid moeten doen in bandietenkleoren, samen met de gewone bandieten. En dit in het district, waar zy als respectabele ingezetonen bekend staanDit is do behandeling, die zy ontvangen van do Britsche overheid. Men lette op de tegenstelling in behandeling dor veroordeelde Reformers te Pretoria in 1896. De lui werden behandeld als gevangenen van den eersten rang, kregen hun voedsel van do hotellen, en behalve dat zy hun vryheid misten, hadden zy over niets te klagen. Droes onder de paardon. Er doen ernstige geruchten de rondte in de stad omtrent het uitbreken van de droes onder de paarden in het kamp te Groene- punt. De ziekte zou zich het eorst hebben vertoond onder de paarden uit Canada en toen de anderen hebben aangestoken, met 't gevolg, dat er reeds een groot aantal moest doodgeschoten worden. In de stad zelf heeft voor eenige dagen trouwens reeds het ver voer van paardenlyken de aandacht getrokken. Van een andere zyde vernamen wy het gerucht, dat er by Piketberg de vorige week Vrydag 270 paarden zouden zyn doodge schoten, en dit komt weer overeen met het geen door anderen verteld wordt, nl. dat uit het kamp te Groenepunt ongeveer 800 paarden zyn weggevoerd, naar men toen meende naar Maitland, om te worden dood geschoten. (O. L.) BUITENLAND. VrMkryl* De minister De Galliffet in den Senaat, gisteren antwoordende op een interpellatie van den heor Chaumié, zeide, dat hy in de Kamer geantwoord had, dat de documenten in de zaak-Dreyfus, die men zeide, dat ver strooid waren, niet bestonden. Qp dat oogen- blik was dat overeenkomstig de waarheid. De heer De Galliffet betreurde het zich te hebben vergist. Don volgenden dag na zyn verklar ringen in de Kamer had hy van den chef van den Genenden Staf vernomen, dat die documenten bestonden en openbaar gemaakt waren door een officier van het ministerie ▼an Oorlog. Minister De Galliffet deelde verder mede, dat een officier van zyn departement die stuk ken had gekopieerd en ze had geleverd aan een politiek persoon. De officier bekende zfin 6chuid en liet zich deze ongehoorde woorden ontvallen „Wat ik gedaan heb, is een politieke daad". De schuldige officier is uit zyn ambt ont slagen. De minister van oorlog gaf een breed voerige uitlegging over de herkomst dezer stukken, die min of meer met de zaak-Dreyfus in verband staan. De minister-president Waldeck-Rousseau gaf eveneens breedvoerige uitleggingen, waarna het incident zonder stemming gesloten werd. Te Parys zal op de „Place de Iéna" een standbeeld voor George Washington worden opgericht. De president heeft per besluit hot plan goedgekeurd. Aartshertog Friedrich van Oostenryk en de erfgroothertog van Saksen-Weimar zyn te Parys aangekomen om do tentoonstelling te bezien. X>uitaclLlancl. De „Hannoversche Courier" verneemt van Berlyn: Het kanaalwetsontworp ligt in uit- gebreiden vorm in het kabinet van den Keizer, die beslissen zal, of het nog in deze zitting by den Pruisischen landdag zal worden in gediend. Prins Wilhelm van Hessen, een oom van den groothertog, is Donderdagmiddag te Darmstadt overleden. België. Koning Leopold der Bolgen heeft zyn eersten minister Do Smet de Nayer den graven titel verleend. SpnDjc. In een Woensdag onder voorzitterschap van de Koningin-Regentes gehouden minister raad deelde minister-president Silvela mede, dat volgens de berichten van do civiele gou verneurs in de meeste provincies een zeor goede oogst was to verwachten. Silvola voegdo er aan toe, dat do regcern g bezield was niet hot vertrouwen, dat de leoimig succes zal hebben. Groot-Ifritaunië. Op het eiland Wight is gekozen tot lid van het Lagerhuis, in de plaats van den tot rechtor en poer benoemden Sir Richard Web ster, Seoly (unionist) met 6432 stemmen, tegen 5371 stemmen op Baring, liberaal. Oosteurijk-IIong.-Mouarcli ie. De vereeniging tot het houden van weten- schappelyke voordrachten voor vrouwen en meisjes te Weenen, schryft de correspondent van de „N. R. C." daar, heeft in vereeniging mot de professoren der universiteit besloteD, een doorluchtige hoogeschool of athenaeum voor meisjes op te richten. Hot is een eigen aardig verschijnsel, dat in het voor „leicht- lobig" uitgemaakte Weenen met zyn vele mooie en vroolyke vrouwen, juist onder de dames de zucht naar kennis zoo groot is, dat het gymnasium voor meisjes en de weten- schappelyko cursussen voor vrouwen zoer druk bezocht worden en het aantal dames promoties tooneemt. Nog onlangs werd gravin Wartonberg öp een Latynsche dissertatie tot doctores in de lettoren bovuideid. lliudand. De correspondent van de „Tunes" te Odessa meldt, dat de Russische Senaat maatregelen genomen hoeft tot beperkiug van het recht dor Joden om in steden te wonen. Joodsche handelaars, die een certificaat be zitten als lid van het eerste gilde zegt het stuk zullen slechts het recht hebben te wonen in die stad, waar zy als lid van het gilde ingeschreven zjjn. In steden, buiten de voorgeschreven grens, zullen zy goen recht van verblyf hebben, en by het eindigen van hun lidmaatschap van het eerste gilde zullen zy het recht van verblyf verliezon in de stad, waarin zy zich hebben laten inschryven. In tegenwoordigheid van keizer Nicolaas en van de admiraliteit zyn van de werf te Kroonstad de kruiser „Aurora" en het pantser- schip „Pobeda" van stapel geloopen. Tovens zyn de kielen gelegd van de pantserschepen „Borodino" en „Alexander III." Columbia. Het bericht, dat de overwinning der Columbische Regeering in het departement Santander een eind gemaakt zou hebben aan een opstand in de Republiek, schynt wel wat te voorbarig te zyn geweest. Men vreest, dat de beweging, ondanks deze overwinning, naar Baranquilla en Carthagena zal overslaan. De ambtenaren in deze plaatsen verbergen hun sympathieën voor de opstandelingen niet. Cliina. Tal van hooggeplaatste Mandsjoes in China zyn toegetreden tot het geheim genootschap der Boxers. De Spaansche gozant heeft daarop als deken van het corps diplomatique van het Tsung-li-Yamen de offheffing van dit genoot schap geëischt. De „Daily Mail" vernoemt uit Tientsin, dat generaal Yan-su-tung, die tegen do Boxer's is afgezonden met troepen, by een onderhoud met de leiders van het genoot schap is vermoord. Er zyn meer troepen afgezonden om het weerspannige genootschap tot onderwerping te dwingen. Goudkust. Gisteren zyn te Cape-Coast-Castle borichten uit Koemasi ontvangen, van den 12den gedagteekend. De inhoud is niet openbaar gemaakt, maar het moet belangryk nieuws zyn. De koning van Bekwai heeft vorstorklng gevraagd; hy heeft slechts weinig krygs- voorraad en vreest een aanval van do opstan delingen. Met de eerstvolgende stoomboot worden nog 800 man aanvullingstroepen verwacht. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk kon of mededeelingon, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zydegelegck Telegrammen. PRETORIA, 25 Mei. (R. O.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Engelschen Vredefort: bezetten en op Schoemansdrift aanrukken,' alsmede dat de verbondenen Boilbron weer bezetten LONDEN, 28 Mei. (R. O.) Aan de „Daily: Telegraph" wordt van den 24sten dezer uit! Vredefort gemeld, dat de Engelsche voorposteu zich bevinden by Entegeluk, 26 myien van de Vaal, welke ongetwyfeld Zaterdag o Zondag door lord Roberts zal overgetrokken worden. "WARRENTON, 25 Mei. (R. O.) De Boeren,' die na het ontzet van Mafeking van deze' plaats wegtrokken, maken zich thans gereed, om den Engelschen den verderen opmarsch; van Mafeking te betwisten, en dit wel op een i punt, tien myien ten oosten der stad gelegen. KAAPSTAD, 25 Mei. (R. O.) Uit Lorenzo-1 Marquez wordt aan de „Cape Argus" gemeld,' dat de Transvaalsche regoering papieren geld uitgeeft. Een deputatie van invloedryke burgers ried president Kruger aan zich over te geven. Deze antwoordde haar, dat do zaak in handen der commandanten is. MADRID, 25 Mei. (R. 0.) De Koningin- Regentes heeft de handelsovereenkomst met Nederland goedgekeurd. WEENEN, 25 Mei. (R. O.) By de verkie zingen voor den gemeenteraad werden in 17 dor 20 districten do christeiyk-socialistische candidaten gekozen; de Duitsch-vryzinnige candidaton werden gekozen in het tweede district on komen in herstemming in de districten I ©n IX. LEIDEN, 26 Mei. Tbermomoterstandgisteravond om 8 uren 9.03 C. 49.1° Fabr.heit, hedenmorgen om 8 uren IO"-1 C. 50° F., 's middags om 12 uren 14° C. 57.2° F., 's namiddags om 4 uren 13' C. 55.4° F. Hedenmiddag hield de R -K. Centrale Kiesvereoniging voor het district Katwyk in. „Hotel Rijnland" eon algemeeue vergadering, die door don tweeden voorzitter, den heer W. G. Streefkerk, van Zoeterwoude, geleid werd. Het byna voltallige bestuur en een tiental afdoelingen waren vertegenwoordigd. Uit de notulen en het jaarverslag van den secretaris stippen we aan, dat aangaande een voorstel Katwyk: pogingon tot het oprichten van een bond van Centr. kiesv. in Zuid-Holland, van negen afdeelingen antwoorden zyn inge- komon, meerendools in gunstigen zin luidend een wyziging daarop, door Noordwjjk voor gesteld, dien bond uit te breiden tot geheel Nederland, vond blykens de antwoorden minder instemming. De rekening en verantwoording van den (nieuwen) penningmeester, den heer Jac. Van der Kroft, van Wassenaar, 6loot met een batig saldo van f 236.011/1. In het' Reglement, dat thans herzien moest worden,, werden eenige wyzigingen aangebracht; aan het desbetreffende artikel zelve herzieningi om de 3 jaren werd met kleine meerder heid toegevoegd de alinoa „tonzy het Bestuur of drie of meer afdeelingon gezamenlyk een of meer artikelen gewyzigd wonschen te zien.- (Hiermede werd bedoeld een tusschentydsche herziening). Na nog eenige besprekingen vam algemeenen aard werd de vergadering onder dankbetuiging en opwekking door den voor zitter gesloten. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" vertrok 26 Mei van Amsterdam naar Batavia; de „General" (uitreis) vertrok 24 Mei van Napels; de „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Mei Lizard. Academionieuws. Leiden: Geslaagd is voor hek doctoraal examen in de wis- en natuurkunde de lieer E. A. Stoinmetz. Groningen: Geslaagd is voor het arts examen 1ste gedeelte de heer A. Gut, cand* arts, geb. te Otolfinge (Zurich), Zwitserland, Gemengd Nieuws. Gisteren werd te Am ster cam, op de hoogte van de Deli-Brouwery naby het station Weesperpoort, op den trom, dio on> 11.45 van Utrecht vertrekt, geschoten De kogel, die do ruit van het portier ver- bryzelde, ging langs het hoofd van den hoer S. en deed hem de glasscherven in het gezicht vliegen. In den coupé bevondon zich do heeren Stui ting, van Utrecht, en Bertram, uit Roermond, die bij aankomst de politie met het gebeurde in kennis stelden. By een te Arasterdam gehou.den; diamantveiling werd een sautoir, beslaande uit een ry van 233 paarlon mot briljanten slot, verkocht voor f 17,500. Door eon visscher to Borgen op: Zoom is aangebracht een steur, wegendo ruim 80 kilo. Het dier is op don afslag voor ruim 51 verkocht. In de fabriek van don h o e r 1 Schellen, te Geldrop, is een droevig ongolu® gebeurd. G. kwam in aanraking meteendryf- riom, welke hem mode sleurde en tegen het plafond te piettor wrong. De ongolukkigo was onmiddoliyk dood. Gisterochtend is by Nymegenj op de stoomtramlyn Drachten Suamcer eon koe door de locomotief aangereden. Do loco-! motief ontspoorde en kantelde; de machinist kreog brandwonden; van een personen wagen! is het balkon ingedrukt. De passagiers krej gon geen letsel. Een merkwaardige courant. -» Het „Hbl." schryft: De heer Godefroy, RombrandtspleL/i 7, tsj Amsterdam, gaf ons ter inzage een facsimilé van „The Mafeking Mail", zooals d'.t blatf verscheen gedurende het beleg dier stad. Heti blaadje, dat wy onder de oogen kregen, waf gedateerd Dondordag 25 Januari, do 105de da^| van het beleg. Het was het eerste nummers gedrukt in de bomvrye gebouwen der redactiej nadat het redactie-bureel door do bommen der Boeren vernield was. Het exemplaar vaij dit blad werd destyds naar Kimberloy goj zonden tusschon de schoenzolen van den koel rier die het overbracht. Op don titel ^'aatl „Dit blad verschynt dagolyks, indien ;)0m' men zulks voroorlov Abonncrc si één shilling por week, by vooruitbet;1.

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 3