N\ 12348 Zaterdag SO Mei.^ A\ 1900 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. IVËGGi£ VROUWEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderiyke Nommers PRIJS DER ADVERTENTTËN: Tan 1-8 regels f 1.05. Iodere regel meer f 0.17.J. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekond. Dit iioinincr bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 26 Mei. By het lid van het Transvaal-comité, mr. W. Van der Vlugt, is ingekomen ten bate van het fonds voor noodlijdende betrekkingen hier te lande van Nederlanders in Zuid-Afrika een bedrag van 26, zijnde do opbrengst eener 'loterij, gehouden door de kinderen der Fröbel- Bchool van M. Do Gaay Fortman (Breestraat). Naar vernomen wordt, hebben HH. MM. Ce Koninginnen bedankt voor do uitnoodiging ©m de a. 8. Leidsche lustrumfeesten met haar tegenwoordigheid te willen komen vereeren. Zooals blijkt uit de in dit blad voor komende advertentie zal a. s. 2den Pinkster dag op het Schuttersveld alhier, een groote feestelijke openlucht-meeting voor geheel onthouding plaats hebben, opgeluisterd door muziek en zang, terwijl een viertal bekende sprekers het woord zullen voeren. Alleen reeds nit Utrecht, Rotterdam en Den Haag worden honderden verwacht. Door spoorwegmaat schappijen wordt aan de bezoekers dezer mee ting ïeductie toegestaan. Maar uit Leiden zelf en zijn omgeving zullen ongetwijfeld buitengewoon velen de meeting bijwonen. Het is de eerste openlucht-meeting, die te dezer stede gehouden wordt. De meeting vangt aan des namiddags te halftwee en wordt bij ongunstig weder gehouden in de Stads gehoorzaal. Uit hot verslag van den toestand en do werking der stedelijke gasfabriek gedurende het jaar 1899 blijkt, dat het batig slot over dat jaar bedraagt 98,362.08 en dat door do gemeente uit de exploitatie van 1848 1898 werd ontvangen 2,443,G64.67. In verschillende straten, o. a. de Haarlem merstraat, de Oude Vest, enz., zijn bestaande gegoten leidingen door leidingen van grootere afmetingen -vervangen. In. grachten, o. a. het Lövendaal, waar tot nog too ton behoove van muntgasverbruikérs getrokken leidingen telkens mot kloine gedeelten waren verlengd, worden doorgaaudo gogoten leidingen aan gebracht. Door den zinker onder hot Kanaal R\jn- Schie is tevens een goede gasaanvoer verze kerd naar den Haagweg. Langs dezen weg in de gemeente Zoetcrwoude is een rij huizen gebouwd, die alle van gas worden voorzien. De leiding in den Haagweg van de keersluis naar en in de gemeente Zoeterwoude is ver zwaard en veilengd. Voor zoover de verzwa ring binnen de gemeente Leiden viel, werden do kosten godeelteiyk door de gasfabriek, ge deeltelik door den bouwondernemer betaald. Buiten de grens der gemeente kwamen de kosten geheel ten laste van den bouwer. Op dezelfde wyzo is gehandeld tegenover een bouwonderncmor in Oegstgeest, ton behoove van wiens perceelen in de gemeente Oegst geest do leiuing in den Morschweg moest worden verzwaard en doorgetrokken. De ge deelten dezer loidingen (5"), die do spoorbaan Lokion-Woorden kruisten, werdon in ge goten ijzeren 10" leidingen gelegd. In het Villapaik Oegstgc-est werd ingevolge Raads besluit voor rekening van den ondernemer van dat park eene gasleiding aangebracht. Vorder wei Jon do Kooilaan en het be bouwde gedeelte van do ICooi gekanaliseerd voor rekening van de Vereoniging tot bevor dering van den bouw van werkmanswoningen te Leiden. Ten behoeve van de verlichting van twee nieuwe stratende Oosterstraat en de Ooster dwarsstraat, werd onder den Nieuwen Ryn in aansluiting met de leiding in het Utrechtech Jaagpad, oen 8" getrokken gaszinker gelegd. Deze zinker was noodig, omdat de eigenaron van het gedeelte der Rijnkade, tusschen de Munnikbrug en de Oosterstraat, bezwaren maakten tegen liet leggen van een gasleiding in hun grond. 's Ryks Ethnographlsch Museum heeft van den heer L. M. Van der Most, consul der Nederlanden te Banana, wederom ten ge schenke ontvangen de navolgende verzameling voorwerpen, afkomstig van de stammen, wonende in het stroomgebied van de Congo. (Geïnventariseerd als serie 1189). 5 aardon schotels, 1 rood aardon vergiettest, 2 aarden potten, 7 houten doozen en 2 glazen flessehen met vlechtwerk van zwarte, roodbruine en ongekleurde vezels overtrokken; 1 vijfsnarig muziek-instument met in den vorm van een vogel gesneden boveneinde van den hals, 1 fetisch met spiegel, by rechtsplegingen in ge bruik, ten einde den misdadiger daarin te herkennen. Aan den schenker is de dank der Regoering betuigd. In de onder leiding van den heer D. F. Scheurleer gehouden jaariyksche algemeone vergadering van de Veroeniging voor Noord- Nederlands Muziekgeschiedenis bleek uit het verslag van den secretaris, prof. H. C. Rogge, dat de Vereeniging zich heeft aangesloten by de te Leipzig opgerichte „Internationale Musik- Gesellschaft" en haar medewerking verleende om de belangryko verzameling oude muziek instrumenten, nagelaten door wyien den Delftschen orkest-directeur J. C. Boers, door aankoop voor ons land te behouden, welke verzameling thans is opgenomen in het Rijksmuseum, afd. Ned. Museum voor ge schiedenis en kunst. Heb aantal donateurs, beschermers on leden was verminderd, dat der buitenlandsche beschermers toegenomen. Ter vervanging van mr. J. A. Sillom, die als penningmeester bedankt bad, werd als zoodanig benoemd het nieuwe bestuurslid mr. Eylard van Hall. De inkomsten, aan contri bution enz., bedroegen 3081.22l/j en de uit gaven 4850.40. Aan den gemeenteraad van 's-Gravon- hage is voorgesteld eenige niet in engeren zin tot den havenaanleg te Schoveningen bo- hoorendo werken, o. a. het maken eenor nieuwe zeewering, te geiyk met dien aanleg uit te voeren en daarvoor f 397,500 beschikbaar te stellen. In verband met do weder geopende onder handelingen van de Raadscommissie met do Ilaagsche Tramweg-Maatschappy vragen B. en Ws. voor kosten to dezer zaken nog een krediet van f 1500, wyl de in 1896 toegestane som an 3000 itoereikend is. By het Hoofdeomitó van het Ned. Roode Kruis is thans in het geheel ontvangen 206,264.345. Het thans nog in Zuid-Afrika werkzame personeel der Ned.-Roode-Kruis-ambulances kan in de tweede helft van Juli per Duitsche of Fransche mail scheep gaan naar Nederland, indien althans in het tydstip van terugkeer geen verandering wordt gebracht. Het plan bestaat om met het Duitsche stoomschip, dat 9 Juni a. s. van Amsterdam naar Zuid-Afrika vertrekt, de nog beschikbare goederen voor de ambulances te verzenden aan den, consul van Nederland te Loren<jo- Marquez, wien verzocht is daarmede te handelen in overleg met de chefs der ambulances. Het mondeling gedeelte van het examen der Vereeniging voor Gemeent3tvl>iij?cn zal, met het oog op het groot aantal ea^ótó-aton, te 's-Gravenhage gehouden worden van Maan dag 28 Mei tot Donderdag 31 Mei d. a. v. Het gebruik, om op plaatsen, die ook slechts eenigermato daartoe in de termen vallen, Vereenig'p.gon tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op te richten, noemt meer en meer toe. Zoo ontvingen wy dezer dagen een „Gids voor Groesbeek en Omstre ken", uitgegeven door de Veroeniging „Groee- beek'a Belang". Het is een smakelijk uitziend boekje, dat wy aan hen, die in de aanstaande zomermaanden eon uitstapje denken te doen, ter kennismaking aanbevelen. Groesbeek ligt, zoo men weet, in den Zuid- Oosthoek van Gelderland aan de lyn Nijme gen—Kleef, in een heuvelachtige, boschryko streek, met het welbekende, donkere „Ryks- wald" tot achtergrond. Volgens genoomdon „Gids" kan men in den onmiddeliy ken omtrek van hot dorp tal van fraaie wandelingen doen en is er ook bouwterrein in overvloed to vinden voor degenen, die er zich biyvend willen vestigen, waartoe zyn ligging in do onmiddeliyke nabyheid der bosschon, waardoor steeds Btofvrye, zuivere dennenlucht kan warden ingeademd, mede uitlokt. Naar het „H. Dgbl." moldt is by het Gemeentebestuur van 's-Gravcnhage vanwege Gedeputeerde Staten een ontwerp ingekomen van een nieuwe grensregeling tusschen de gemeenten 's-Gravenhage en Loosduinen. Blykbaar is dit het govolg van een vroeger en nog zoer onlangs horhaald adres van den Gemeenteraad aan de Tweede Kamer, waarin, in verband met do grensverhoudingon tus schen Den Haag en Ryswyk, ook de urgentio betoogd is van een nadere grensregeling tusschen 's-Gravenhage en do overige om liggende gemeenten. In de volgende maand zal eon commissie uit de ingezetenen worden benoemd lot onder zoek van en advies omtrent het ontwerp. Voor de verkiezing zullen a. s. Dinsdag door den Raad de stembureelen worden aan gewezen. Uit Groningen sdkryft men aan de „N. R. Crt." Naar wy van goederhand vernemen, heeft de commissie, die by den minister van binnen- landsche zaken op audiëntie geweest is, in zake de lotsverbetering der onderwijzers aan de lagere school, oen goring succes van haar werk gehad, daar de Minister in overwoging nam eon paar verhoogingen van vyftig gulden voor een zeker aantel dienstjaren. Gisteren was prof. Max Weber, do leider van de onlangs beëindigdo Siboga-diepzeo- expeditio, tor audiëntie by den minister van marine. Do hoogleeraar had een langdurig onderhoud met den minister, die zoerbolang- stellend naar de lotgevallen der expeditie informeerde. (Dgbl.) Het pantserdekschip „Noord-Brabant", onder bevel van den kapitein ter zee A. W. F. C. Van "Woerden, is 23 dezer te Christiania aangekomen en het pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwenborg, is 23 dezer van Horta (Azoren) vertrokken. Heden zou de president der Fransche Republiek op de tentoonstelling te Parys de Nederlandsche afdoeling op het Invalidenplein bezoeken. Alles zou gereed zyn. De heer Michiels van Verduynen zou den heer Loubet ontvangen on In de sectie geleiden. Door den minister van koloniën is de heer D. Van Spiegel gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot leeraar bij het middelbaar onderwijs daar te lando. De officier van gezondheid lsto klasse J. A. Radomaker, geplaatst by het hospitaal dor marine to Willemsoord. nn de officier van gezondheid 2do klasso B. Roest, dienende aan boord van den cchoenor „Zeehond", worden op non-activiteit gesteld, rospectievelyk met 21 Juni cn 1 Juni a. s. Zy worden vervangen dooi' don officier van gezondheid 1ste klasse dr. E. J. Brrgpsius en der 2de klaseo H. J. Dykstrn. Het stoomschip „Statendam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 25 Mei Pra.wlepointy t!o „Bali", ven Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 Mei Gibraltarde „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Mei Kaap Roca. Katwyk aan don Ryn. Alhier had de jaarlykscho huishoudelyke schiëtwédstryd plaats der Katwykscho schietvereeniging „Hollandia", waarvan de uitslag was als volgt Personeele wedstryd, bestaande uit kunst- voorworpen: 1ste prys P. J. Theemans, 2de pr. A. Zyp, 3de pr. C. Ouwehand, 4do pr. A. Van Prooyen, 5de pr. H. Vooys, 6de pr. D. Taat, 7de pr. C. W. Moerel, 8sto pr. Fr. Meyer, 9de pr. A. Hendriks. Vrye baanwedstryd om de meeste punten in 5 schoten: 1ste prys P. J. Thoemans, verg.-zilv. mod., 2de pr. A. Zyp, zilv. med., 8de pr. A. Van Prooyen br. med. Wedstryd om de meeste rozen: lste prys P. J. Thoemans, 2de pr. A. Van Prooyen, Ode pr. A. Zyp. Wedstryd om do meeste zwarte rozenEen zilveren med., geschenk van den heer Van Rossum du Chattel by gelegenheid van het 5-jarig bestaan der vereeniging, behaald door don heer P. J. Theomans. De kampioonsmedaille „Schnotte", word dit jaar en by dozo gelegenheid behaald door den heer A. Van Prooyen. Noord'.vykerliout. Stel u voor een meisje op den aanvalligen leeftyd van ongeveer twintig jaar. Het is Hemelvaartsdag, een feestdag, cn zy heeft zich opgemaakt om ter late kerke to gaan. Zy heeft oen feestkleed aangetrokken, prachtig zeegroen. Ook heeft zy de overtuiging, dat de sieraden aan polsen en waar zy ze verder mocht hebben aan gebracht, zoowel bewondering als verwondering zullen wekken en dat de buren, zy het ook in stilte, moeten getuigen: wat ziet ze er bekoorlyk uitl Zy gaat ter kerke en ondanks alles gelukt het haar een houding aan te nomen, alsof zy weikeiyk haar aandacht heeft bepaald bij datgene, waarvoor zy behoorde te zyn opgegaan, zoodat zy den indruk maakt mede te mogen getuigen: „het is goed, dat we hier z*yn", totdat zy eindelyk zelfs oogen- schyniyk gesticht hot kerkgebouw verlaat. Maar kindliofl Wat doet de liefeiyko rozen op uw donzigo wangen eensklaps vorbleeken? Wat is de oorzaak van uw geweldigen schrik? Is 't het zonnelicht, hel flikkerend in de toch reeds glinsterende knoopen van de uniformen der dienaren van do H. Hermandad, dat u de oogen doet nodorslaan? Angst spreekt uit eiken trek van uw nog voor wemigo oogen- blikken zoo liefeiyk gelaat, nu die dienaron u gebieden hen te volgen. Gy moet schrikkelyk hebben misdaan, dat men u zoo onmeedoogend ten toon stelt I Het meisje, dat ik u heb voorgesteld, werd door de veldwachters eerst naar het arros- tantenlokaal en daarna naar do secretarie gevoerd, alwaar zy alles moest afleggen, wat het hare niet was, om daarna geheel onttakeld huiswaarts te keeron. Het lieve kind had in Leiden gediend en haar mevrouw had een prachtige zeegroene japon liggen. Voor die kleur en het prachtige rood van oen bloedkoralen armband met gouden slot was zy bezweken, zich aldus een treurigen Hemelvaartsdag berokkenende. Maar dat iemand zich opdirkt met gestolen goed om kerkwaarts te gaan, bewyst alweer, dat do monsch een raadsel is. Voor P. Duivonvoorde zal de Hemel vaartsdag minder een heugiyke dag zyn ge weest dan een die hem zal heugen. De man hoeft oen paar pinken loopen in de nabyheid van do hoevo „De kleine zak." Zekere S. S., wonende te Noordwyk aan Zee, heeft daar 'n honderd roo aardappelen. Hy wilde die Donderdag schoffelen en be merkte toen een der pinkon in zyn aard appelen. Waarschynlyk moonende, dat het vee behoorde aan den bewoner der genoemde hoeve, ging hy er heen, maar vond niemand thuis dan een nog jeugdig meisje, dat be vreesd voor zyn minder kalm optreden, de deur sloot. S. ging toen naar zyn aardappelenveld terug en eenige oogenblikken later werd het pink met een steekwond aan den hals ster vende gevonden in den naast gelegen haver akker. Men vermoedt, dat S. die wond hoeft toegebracht en alzoo Duivenvoorde groot ver lies hoeft berokkend. Oudshoorn. Door 't gemeentebestuur is ver gunning verleend aan J. J. De Looy, alhier, tot het oprichten van een slagery in het perceel sectie C. No. 2275. Door den veehouder G. v. d. B., alhier, is aangifte gedaan, dat een geval van mond en klauwzeer zich onder zyn vee voordoet. Rynsburg. Do veilingen van te veld staande bol- en andere gewassen, in deze gemeente gehouden, behooren voor dit jaar weer tot hot verlodene. Er werden vyf veilingen ge houden vanwege de Veroeniging ter bevorde ring van do Bloembollenteelt van Rynsburg o. o,; twee voor rekening van particulieren. By alle zeven veilingen was de heer A. De Mooy Jr. directeur, by zes er van de heer A. v. d. Eykel Johz. on by één de heer Alkemade, van Noordwyk. Vergeiyken wy den uitslag dezer veilingen met dien van het vorig jaar, dan komen wy tot de conclusie, dat de pryzen aanmerkeiyk beter waren. Enkele voorbeeldon noemen wy slechts op: E. T. La Reine 5; E. T. Proserpine 7 tot 9; E. T. Rosó due ƒ6 tot 8; E. T. Rose Gris de lin ƒ8; d. T. Tournesoll geel ƒ14 tot ƒ16; d. T. Couronno d'or ƒ25; E. T. Gole Prins 6 tot ƒ8; d. T. Morlllo ƒ14 tot ƒ18, onz.alios per bed van 40 regels. Ieder, dio deze veilingen meemaakt, weet, dat do goodo uitslag er van soms voor oen groot gedeolto afhangt van het optreden dor directeuren. Ook nu weer hebben de heeren A. Do Mooy Jr. en A. v. d. Eykel Johz., directeuren van Rynsburg, getoond met hart en onergio voor hun zaak op te komon en dat zy zyn de rechte mannen op de rechte plaats. Tor-Aar. De eerste peulvruchten, geteeld door J. Hoogervorst, te Langeraar, tuinder der firma M. Va.ii Tol en zonen, zyn gisteren naar de markt to Amsterdam verzonden. Ook in deze gemeento circuleert een adres aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, mot verzoek tot modewer king dor totstandkoming van de voorgenomen plannen tot den aanleg van een tramiyn Amsterdam Alfen, in verband met de ver- 12) „In je dakkamertje boven moet hot niet zeer bohaaglyk zyn. Verhuis naar beneden. Ik ga naar het nieuwe huis." „Neen, niet om my!" riep do jonge vrouw afwerend. „Kom zelf eens boven en overtuig je of ik hot daar niet goed heb." Hy haalde een paar malen diep adom alsof iets zyn borst beklemde, drukte de lippen vast op elkaar en wilde de kamer verlaten. Zy trad op hem toe. „Biyf!" zeide zy smee- kend. „Ik voel my zoo eenzaam. Gy weet niet hoe treurig ik dikwyls ben." „Wat bon ik voor je?" vroeg hy norsch. Toen liet zy hem gaan. Den volgenden morgen trok do meester by üe gezellen in het. nieuwe huis. Zyn kamer naast die van den ouden man zou Greta voortaan bewonen, opdat zyn vader beter opgepast en verpleegd kon worden. Greta verzette er zich niet tegen. Ook niet, toen handwerkslui uit de stad de kamer, vóór zy die betrok, kwamen opknappen. Maar do dorpsbewoners waren niet uitge praat over de pracht, waarmede Nicolaas het vertrek liet inrichten. Over de vergrooto ramen, over het kostbare behangsel, over het kleed, dat den geheelen vloer der kamer bedekte. Tot zoo ver haddon de buren zich alleen warm gemaakt, maar toen do meester kortaf beval, dat hot kostbare, voor een Russische vorstin gesneden amoublement naar de kamer .dor jongo vrouw moest gebracht worden, waren do gezellen ook één en al verbazing. Het speet hem wel, schreef hy naar Sint- Petersburg, maar hy kon zyn belofte eerst over een jaar gestand doen. Het was Kerstavond. Greta zat by de godsdienstoefening achter den laatsten pilaar verborgen, waar geen lichtstraal meer viel, geheel in zichzelve gekeerd, zóó geheel, dat zy van het orgel en het gezang niets hoorde. Haar gedachten vertoefden by haar gestorven lieveling en by den man, wiens vrouw zy was geweest. Waar verwylde hy in dit uur? Kwam by de lichtjes van den Kerstboom, welke elk hart woeker stemmen, goen herinnering by hem op? Zy had niets meer van hem gehoord; zy kon in waarheid voor hem gestorven zyn. Een tydlang was zy bang geweest, dat Olaf Hammen haar verblyfplaate zou uitvinden. Maar toen er geen brief of eenig teeken van leven van hem kwam, werd ook die angst van haar weggenomen. Zy was vry. Greta koek verbysterd op, het orgel speelde niet meer. Door de geopende kerkdeur kwam een koude luchtstroom naar binnen. Ja, zy was vryi En het leven, het lange leven kon haar toch nog wel troost brengen. Maar toen zy zich voorstelde op welke wyze troost en vergoeding alleen konden verkregen worden, ging er oen rilling door haar lichaam. Als laatste verliet zy de kerk. De weg was met sneeuw bedekt. Slechts hier en daar viel een streep licht uit bevroren ruiten daarover heen. Het schoolmeestershuis lag geheel in het donker. Allen, die daarin eens hadden gowoond, waren gestorven; alleen zy was overgebleven. Oadar dê voile vlooiden boete druppels over haar wangen. Zy veegde zo haastig weg. Toen zy het huis naderde, deed Nicolaas de voordeur open. „IComl" zeide hy. „Wy willen het dadeiyk afmaken." Zy wist niet wat hy bedoelde, maar zy volgde hem door de gang. „Treed binnen l" Daar vertoonde zich de kostbaar ingerichte kamer in lamplicht aan liaar oog. Boven het bed troonde een blauw baldakyn. Yoor de ramen viel zware zyde in plooien neer. Als een 6prookjo lag het prachtige vertrek te midden van den eenvoud en de armoedo van het dorp. Dor jonge vrouw stond de adom stil van verbaziDg. Nicolaas beschouwde haar met kwaiyk verborgen hartstocht. „Ik wist je goen ander Kerstgeschenk te geven. Neem dit." Zy keerde zich hevig blozend naar hem toe. „Hoe kan dit voor my zyn? Is het dan nog niet genoeg, dat je my in jo huis duldt?" Hy trok zyn handen haastig weg. „Laat datl Plaag my niet langer. Ik wil je hier in deze kamer hebben." Zy glimlachte droevig. „Wanneer gy my liet spreken „Neen!" zeide hy barsch. „Ik wil niets hooron." Zyn bleekheid deed haar pyniyk aan. „Wacht," zeide zy op gedwongen vroolyken toon. „Ik heb ook een verrassing voor jou." Toen zy weer binnentrad, hield zy hem een geborduurde zakportefeuille onder de oogen. „Neem den goeden wil voor de daad." „Yoor my? En hebt gy dat gemaakt?" Het kwam hem voor alsof hy' zichzelven over zyn biydscbap moest uitlachen. „De waar heid, Greta, hebt tri! bet met Je eigen handen gemaakt?" „Zeker 1" zeide zy vroolyk. „Ik heb het immers heimelyk voor jo geloerd." „O Grota," zyn verheugd gelaat betrok plotsoling „spreek, aan wien hebtgy daarby gedacht? Er zyn veel steken...." „Aan jou ook. Dat zou immers anders niet mogeiyk zyn geweest," zeide zy mot een innemonden glimlach. „En als het jo bevalt, zou niets my meer genoegen kunnen doen." Hy groep haar rechterhand. „Dan dank ik je. Nogmaals hartelyk dank, Greta l" Zy voelde zich verlogen over den ophef, welken hy van haar klein geschenk maakte, en sloeg de oogen neer. Daardoor ontging haar de blik van smarteiyk verlangen, wolken hy op haar gelaat vestigde. „Gelooft gy aan den zelfmoord van Frits?" vroeg zy plotseling. „Zeg my slechts dit eenel Van alles, wat my kwelt, is dat het bitterste." Zy drukte Nicolaas' hand. Een schier on bedwingbare opwelling van geluk overviel hem. Hy wilde spreken, maar kon geen woorden vinden. „De markies," ging zy bevend voort, „sprak van Frits' liefde voor die vrouw. Wanneer dat waar was, o, de liefde verdraagt immers zooveel! Zy laat zich in het hart stooten, maar bloedt daaraan niet dood, leeft voort." Haar stem klonk steeds gesmoorder. „Ik ben een vrouw; maar gy, Nicolaas, zyt een man. Gelooft gy, dat een goed mensch door zyn hartstocht een zelfmoordenaar kan worden?" Het bloed vloeide hem ziedend heet door de aderen. De blauwe oogen, welke op hem rustten, rukten aan zyn geheim, dat hy diep in zyn hart begraven had, wilden het in de hoogte trekken, aan het licht brengen. tEn wanneer ik daarop „ja" aegl" zeide hy barsch. „Waarom schrikt gy? Wie heeft den moed te leven als oen hond, dien men de deur uitwerpt?" „Ik," zeide zy zacht, maar met onbewuste waardigheid. Zyn sombere hartstocht vervloog als oen zwarte wolk voor den helderen, oprechten blik van haar oogen. „Ja, gy 1" zeide hy en vond don toon van vroegere jaren weer. „Gy zyt beter dan alle anderen. Maar voroordeel niet, wat gy niet kent." En dat zeggende slofte hy met moeite, de portefeuille in de hand, de deur uit. De winter verstreek. Langzamerhand kwam de lento in het land. De boomon botten uit; er kwam woer leven in de natuur. Ook Greta voelde zich met nieuwen levens lust bezield. Lucht on leven, berg on dal, alles spoorde haar tot werkzaamheid aan. Met vasten blik zag zy in de toekomst, welke zij zichzelve wildo scheppen. In de hoofdstad meende zy het gemakkelykst haar doel te bereiken, om in haar eigen onderhoud te voorzien. i De oude Meissner was zóó vorsuft, dat hy haar niet meer zou missen. En Nicolaas, dio altyd zoo bezig was, dat by zichzelven nauwelyks tyd tot eten gunde, zou door haar vertrek nog minder eenige loegte gevoelen. Op een avond, na het avondeten, toen hy uit de kamer van den ouden man strompelde, kwam zy hem in de gang tegen. „Goeden nacht!" zeide hy en wilde voorby- gaan. Zy hield bem tegen en zeide glimlachend: „Het is nog te vroeg om te slapen. Gy ziet er ook niAt (■"{-: vermoeid uit." {Wordl vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1