N. D. DEE, HONlO's Maizena, Neemt proef!! 4643 70 W. MATVELD, In de Mebaal GEBRs. STRAATSBURG. ELEGTHISGHE SCHELLEN. TEX.EPHOONS. SPREEKBUIZEN. Stadsbank-vaii-Leeiiing STUIVËRSZEEP Maken speciaal attent op onze heerlijke Koffie's, met de bekende Cadeaux: No. 1 (fijnste qualiteit) 55 Gts. per pond. 2 (prima 3 (beste )50 >45 4 (goede 42 Verkoophuis te Leiden: Haarl.straat 29. KAARTEN-KOKERS, ZONDAGSRUST. Vrijwillige Verkooping. Stuiverszeep, liverszeeppoedei Sultanepoeder en VITRAGES 2 2 2 MEERSEN, tusschen Maastricht en Valkenburg, aan 't spoor. P. A. SARONI, DIENSTMEISJE. TcekeningcQ, Aquarellen, PLATEN. GEBROEDERS RODBARD, HANDEL io SOUDEN en ZILVEREN WERKEN. LEIDEN, DOMKEBSTEEG 10. zuivere Preanger-Koffie, 43 Haarlemmerstraat 43, is een éénige overdekte gelegenheid om het Wiel- rijden grondig te leeren. Dagelijks geopend van 's morgens 7 tot 's avonds 10 uur. Id ons Magazijn vindt men steeds een fijne en uitgebreide keuzo Bellen, Hoorns, Lantaarns, CLEVELAND ENFIELD f n;!„,;AiAn BRILLIANT ftljW16lGIl. NASBY 1 J CRAWFORD Cyclo-Hètres, Calciuin-Carbld, Uitsluitend solide qualiteiten! Billijke prijzen! 34 Hooigracht. 350Telephoou. Examens Polytechnische School. De uitslag der gehouden examens is de volgende Aan het examen B 1 hebben voldaan de heeren: voor civiel-, bouwkundig- en werk tuigkundig ingenieur: J. W. De Brussel Asé, F. B. H. Asselbergs, C. C. W. 0. Beek, O. G. Beltman, A. Bos W.Azn., D. L. Ten Bosch, A, F. Dinges, H. L. Enthoven, H. J. Van Gouns, N. J. De Groot, H. Heyl, W. Van Houten Jr., H. Huisman, P. J. De Jonge, W. M. De Jonge, A. Van Kalkeren, J. H. J. Kayzer, G. Van der Koogh, J. Lohmann Hzn., E. J. W. De Munck Mortier, F. B. J. M. Moubis, F. C. Nienaber, H. Polano, P. Schoute, L. F. Soes man, H. G. A. Treep, R. A. Verwey, 0. K. Yisser, R. P. Vos, H. M. W. Werker, C. J. Westenenk, J. T. C. Wrede. Voor civiel-, bouwk.-, scheepsbouwk.- en ■werktuigkundig ingenieur: A. W. Kloos Jr. Voor scheepsbouwkundig- en werktuig kundig ingenieur: J. Blom, J. W. Kips, W. Kootstra, J. J. Penning, A. M. Schippers. Voor werktuigkundig ingenieur: R. Van Ammers, H. J. Borgerhoff van den Bergh, A. L. H. Bingen, A. J. Boekelman, H. C. A. [Boom, J. J. B. J. Bouvy Jr., J. Breeman, G. J. Post van der Burg, A. J. Van der Voest I Clement, L. Davidson, A. P. A. Van Deinse, |P. Drayer, T. Elshout, J. H. Gehlen, A. Goe- ikoop, J. Harmsen, R. Heering, H. W. Ter 'Horst^. A. A. De Jager, A. B. Japikse, A. P. De Jonge, D. Do Jongh Wz., E. C. Kempe, J. J. Van der Kieboom, F. G. Kouveld, H. Lebret, J. N. Van der Ley, A. Lugt, D. J. C. Meyeringh, J. H. Muller Jr., P. M. C. Nicolaï, F. Plantema, J. A. Van der Ploeg, W. J. [A. Rouhl, J. H. C. Salberg, W. Th. Van Schalk, N. J. Schilder, W. H. D. Segboer, C. M. Slotboom, H. W. Snijders, S. H. Stoffel, C. E. Van der Stok, J. Tak Jr., P. G. Viorvant Tukker, G. De Vries, J. J. Warendorf, A. G. Van Waveren, R. A. Weerman, J. J. C. Willekens, B. W. Wouters. Voor werktuigkundig en mijnen-ingenieur Ph. A. Bannet, E. Douwes Dekker, E. R. D. Göllner, H. F. Grondijs, A. K. HulshofT, A. B. HulshofT Pol, J. De Kroes, C. W. A. Lely, C. Menschaar, W. F. F. Oppenoorth, B. F. Prager, J. I. J. M. Schmatzer, A. P. H. Trivelli, J. Versluys, J. G. E. G. Voute. Tweede Kamer, Artt. 240c en 243 Gemeentewet. In haar antwoord op het sectie-verslag dor Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van art. 240c en art. 243 der Gemeentewet, verklaart de Regeering, dat ten onrechte wordt uitgegaan van de opvatting, alsof de bestaande wetsbepalingen in verband jmot de uitkeering van de gemeenten, het resultaat van een compromis zouden zijn, ■waaraan niet getornd mocht worden. Boven dien is de voorstelling minder juist, alsof door |dlt wetsontwerp het stelsel van art. 243 door ©en ander zou worden vervangen. De bedoeling inet de beperkende bepalingen der nieuwe 'regeling was geen andere dan om de over- jdreven progressie, waaraan sommige gemeente besturen zich naar veler meening schuldig maakten, voor het vervolg onmogelijk te maken. Ook na het tot stand komen van dit wetsontwerp zal overdreven progressie ver boden zijn. Het ontwerp gaat niet verder noodig is om gelegenheid te geven te voor komen, dat sommige gemeenten in de wijze van belastingheffing aan beperkingen worden onderworpen, die het aan haar besturen hoogst moeilijk maakt om een gezonden financieelen toestand der gemeente In het leven te roepen zonder een te zwaren druk op matige inkomens te leggen Het aangeduide middel om hetzelfde doel te bereiken, de verhooging nl. van den aftrek voor levensonderhoud, schijnt niet aanbevelens waardig. Wordt het aanhangig ontwerp wet, dan zal het mogelijk zijn van kleine helastbare inkomens zelfs de helft minder te vorderen dan hetgeen ze onder de toepassing van de bestaande regeling verplicht zouden zijn te betalen. Al kan niet worden ontkend, dat versterking der progressie ook kan worden verkregen door verandering van de grootte der aftrek som, dit middel verdient zeker niet de voor keur boven het stelsel der Regoering. Bij de door haar gevolgde methode is het veel ge makkelijker regelen te stellen, die geleidelijker de opklimming der progréssie waarborgen en tevens een te hooge opvoering uitsluiten. Naar de meening der Regeering zullen bi) de ruimte, door de voorgedragen regeling aan geboden, de moeilijkheden en bezwaren, die by de toepassing van het zuivere Benthamsche stelsel worden ondervonden, zich niet voordoen en verder heeft de Regeering gemeend niet te moeten gaan. De bepaling, dat geen toeneming van het belastbaar inkomen zwaarder mag worden belast dan met tweemaal het percentage, ge heven van een belastbaar inkomen golyk aan de kleinste som, welke voor noodzakeiy k levens onderhoud wordt afgetrokken, is in het wets ontwerp opgenomen, omdat de Regeering meent, dat op deze wyze in verband met de verdere bepalingen een progressie zal worden toegestaan, die het mogeiyk maakt aan alle gerezen bezwaren te gemoet te komen, terwyi zy toch zoo beperkt is, dat vrees voor misbruik daarmede wordt uitgesloten. Indien het aanhangige voorstel wet wordt, dan zal wel eenige meerdere progressie zyn toogelaten, doch op zulk een wyze beperkt, dat de vrees van verhuizing van ryke inge zetenen wegens te hoogen aanslag in den hoofdeiyken omslag niet meer t© duchten zal zyn. Een bepaling, dat op die plaatsen, waar niet van alle belastbare inkomens een gelyk percentage wordt geheven, het aantal opcenten op het personeel niet hooger dan tot 60 mag worden opgevoerd, zou groote verwarring ten gevolge hebben in de financiën van som mige gemeenten. Yrydom van zegel voor de aanslagbiljetten der hoofdelyke omslagen valt beter in over weging te nemen by een algemeene her ziening der zegelwet, waartoe te bekwamer tyd zal moeten worden overgegaan. Do Regeering is het gevoelen toegedaan van hen, die opmerkten, dat het ophalen van de belasting aan de huizen der belasting schuldigen een evenmin geschikt middel zou zyn om betaling van het verschuldigde te verzekeren. By nota van wyziging wordt voorgesteld: „Het belastbaar Inkomen wordt verkregen door het geschatte of afgeleide inkomen te verminderen met een som voor noodzakeiyk levensonderhoud, welke som voor alle aan slagen gelyk is .of, in verband met de samen stelling van het gezin, op gelyken voet be rekend wordt. De heffing kan echter op die wyze worden geregeld, dat door hem, wiens geschat of afgeleid inkomen de som voor noodzakeiyk levensonderhoud slechts met een gering bedrag overtreft, niet in de belasting wordt bijge dragen. Stoomtramweg van Zutfen naar Hengeloo {Gelderland). Dat de by dragen van de betrokken ge meenten voor bovengenoemden stoomtram weg te gering zouden zyn en de belangstelling van de streek niet voldoende zou zyn gebleken, kan de minister van waterstaat, biykenszyn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor dien stoom tramweg, niet toegeven. Het comité voor den aanleg dezer lyn meent te mogen verwachten, dat ook het nog benoodigde kapitaal by toe kenning van het Ryks-subsidie spoedig zal zyn byeengebracht. Dat de lust tot deelneming thans niet groot moor zou zyn, is uit niets gebleken. Yoor de overneming van den paarden - tramweg van Zutfen naar Warns veld is op de begrooting 25,580 uitgetrokken. Gemengd Nieuws. De deelnemers aan de morgen, Zondag, op een terrein aan het einde van de Hobbemastraat te 's-Gravenhage te houden betooging" voor de Ongevallenwet zullen, na afloop van de openlucht-byeenkomst, in optocht een adres of motie ten gunste dezer wet naar het gebouw van de Eerste Kamer der Staten- Generaal brengen. Het zal geoorloofd zyn vlaggen en banieren (met uitzondering van roode vlaggen) mede te nemen, en muziekcorpsen mogen den stoet vergezellen. Nadat het adres zal zyn afgegeven, zullen de deelnemers op het Binnenhof uiteengaan. Men schryft uit Den Haagaan de „N. R. C.": De ongesteldheid van den auditeur militair schynt in verband te staan met de vele ver wikkelingen, waarin die ambtenaar in den laatsten tyd betrokken is geweest. Behalve den gewonen toevoer van zaken uit alle garnizoenen van Zuid-Holland en Zeeland en het depot van discipline, heeft het Haagsche garnizoen, evenals een achttal jaren geleden, alweder op zedeiy'kheidsgebied veel te doen gegeven. Daarby schynen zeer heftige toonoelen met personen, ten onrechte verdacht, voorgevallen te zyn, alsmede met de echtgenooten en de bloedverwanten van vervolgde militairen en met deze personen zeiven. Het zenuwgestel van mr. Wezenhagen schynt door dit alles zóó geschokt te zyn, dat er sprake van is, dat hy zyn ambt zal nederleggen. Mr. L. P. J. Wup- permSS»: .sedert de laatste vyf jaren onder zyn leiding ier auditie werkzaam, zou dan voorloopig zyn aangewezen om hem te ver vangen. Een 7-jarig meisje van den blok- wachter aan de brug over de Gouwe, by Gouda, is door den sneltrein naar Vlissingen over reden. Een uitstapje met 20,000 gulden op zak. In ons vorig nummer deelden wy reeds mede, dat de Amsterdamsche kautoor- looper Willem Daub, die zich van daar had verwyderd met f 20,000 van zyn patroon, in gezelschap van een vrouw, door de Haarlem- sohe politie was opgespoord en gearresteerd. Omtrent de avonturen van dit tweetal ver neemt de „H. C." nog het volgende: Nadat Daub de vrouw had ontmoet, gingen beiden per rytuig naar Haarlem, waar zy omstreeks 4 uren aankwamen. In den eer sten den besten barbierswinkel liet hy zich den baard afscheren. Yervolgens ging het tweetal naar den winkelier Koster Hagens, in de Lange Yeerstraat, waar de vrouw zich geheel van nieuwe kleederen, bonevens een gouden horloge, voorzag, haar oude manteltje daar achterlatende. Daub betaalde met zil vergeld. Daarna brachten zy een bezoek by den goud smid De Jong, waar Daub, onder mededeeling een erfenis te hebben gekregen, voor zyn ge zellin verschillende sieraden kocht, als broche, gouden oorbellen, armbanden, enz., tot oen gezamenlyke waarde van f 200. De vrouw ging daarop terug naar de woning van mej. Koster Hagens, waar juffrouw Bach verder toilet maakte; Daub voorzag zich onderwyi by Kat tenburg van een nieuw stel bovenkleederen. Omstreeks 7 uren vertrok het tweetal per spoor naar Zandvoort, waar zy in „Hotel Bakker" den nacht doorbrachten. Daar gaf Daub volgens het beweren van juffrouw Bach aan haar zeven bankbiljetten van f 1000 en ruim f 200 aan zilver en papier, onder belofte, dat zy met hem mee naar Antwerpen zou gaaD. Zy verliet hem evenwel in stilte, met het voornemen naar Amsterdam terug to keeren, waarin zy werd verhinderd door de Haarlemsche rechercheurs Jansen en Brouwer, die haar in een wagen van een trein uit Zandvoort zagen zitten en haar herkenden, o. a. aan een opzichtigen hoed. Inmiddels was de rechercheur Yan Zomeren naar Zandvoort gezonden, waar hy Daub in zyn hotel arresteerde, in het bezit zynde van nog ruim f 7000. Na verhoor op het politie bureel te Haarlem waar Daub en zyn vriendin hun oude pakjes weder moesten aantrekken warden beiden door den inspecteur van politie Wybenga en twee agenten naar Amsterdam teruggebracht en aan de politie aldaar overgeleverd. Een bankbiljet van f 1000 had Daub ge geven ter wisseling aan een broeder van zyn vriendin, doch deze was niet met geld terug gekomen. Vanwege de politie is ter algemeene kennis gebracht, dat Daub wordt verdacht van ver duistering van 20 bankbiljetten van f 1000, een quitantie dd. 22 Mei 1900, geteekend door H. G. Th. Croue, op de Ontvang- en Betaalkas, groot f 16,759.10, en als wissol groot f 4590.61 op do Ned.-Ind. Handelsbank vervallende op 20 Juli a. e., waarmede hy door zyn patroon is uitgezonden en niet terug-'; gekeerd. De nummers der bankbiljetten zyn j onbekend, doch zyn vermoedeiyk aansluitende aan A. C. 95 en 96 of wel aan A. B. 66611 en 483, zoo goed als nieuw. De commissaris van politie in de Ode sectie (bureau Oude Brugsteeg) te Amsterdam ver zoekt opsporing, aanhouding en opzending. Voor de rechtbank to Dordrecht, hadden zich gisteren te verantwoorden de rykBvold wachters Corn. Adr. Eykelenboom en Gerrit Knoppers, vroeger gestationneerd te Dordrecht, thans onderscheidonlyk te Klundert en Maassluis woonachtig, doch beiden geschorst j Hun was ieder afzonderiyk ten laste gelegd: Op 3 November 1897 en op 1 December 1897 te Dordrecht ter terechtzitting van het kantongerecht aldaar, als getuige in de straf- zaak tegen Johannes Van Elk, cand.-notaris, beklaagd van .jachtovertreding, mondeling en opzetteiyk in stryd met de waarheid onder - eede te hebben verklaard, ten nadeelo van 1 beklaagde Yan Elk, dat zy Yan Elk op den 2den October 1897 te Dubbeldam op een per ceel bouwland, gelegen tusschen de hofstede „Crabbehofen den by die hofstede behoorenden boomgaard, toebehoorenden aan mevr. do wed. A. Blussó-Solk, twee schoten hebben zien lossen. Deze zaak was by beschikking van het gerechtshof te 's-Gravenhage, dd. 11 April 1900, naar de rechtbank te Dordrecht verwezen. In beide zaken werden 16 getuigen door het O. M. gedagvaard, van wie. er twee om geldige redenen verhinderd waren te ver schijnen, daaronder de hoofdgetuige Yan Elk, die aan typhus ïydt. Zeer bezwarend waren de getuigenverkla ringen voor de beklaagden. Zoowel de een als de ander werden door het O. M., waar genomen door den officier van justitie, by herhaling gewezen op het gewicht hunner verklaringenden beklaagden werd alsnog op het gemoed gedrukt de waarheid te zeggen, terwyl den getuigen voor oogen werd gehouden aan welk een groot misdryf zij zich schuldig maakten door verklaringen onder eede in stryd met de waarheid af te leggen. De be klaagden bleven echter bij hun voor het kan tongerecht afgelegde verklaringen. Door de afwezigheid der beide getuigen werd ten slotte door het O. M. schorsing der zaak gevorderd tot Yrydag 29 Juni a. s., wat de rechtbank inwilligde. In den nacht van Donderdag op Yr\jdag is een poging tot moord gepleegd in de gemeente Wormer. De Yormoedelyke dader moet reeds gevat en naar Haarlem getrans porteerd zyn. Een liefdesgeschiedenis schy'nt j oorzaak gegeven te hebben tot deze misdaad. Het derde pistoolschot heeft getroffen, doch i niet doodelyk. De rechtbank te Rotterdam heeft H. Yan "VVitsenburg en C. Van der Spek, margarine-handelaars, wogens poging tot op lichting (flesschentrekkery) van een. handelaar te Elberfeld tot een som van f 1068, veroor deeld ieder tot één jaar gevangenisstraf met last tot aftrek der preventieve hechtenis. De eisch luidde twee jaar. De Notaris L. A. T. BINNENDIJK, te Aoord wijk, zal op Woensdag 13 Juni a. s., des morgens ta 11 uren, in het Logement ,De Roskam", te Katwijk aan den Rijn, verkoopen No. 1. Een WOONHUIS met BOHUUR, ERF en TUINGROND te Katwijk aan den Rijn, aan de Kerk straat, groot ongeveer 9 aren, 56 centiaren. No. 2. Een WOONHUIS met 6CHUREN, ERF en TUIN aldaar aan de Commandeurslaan, groot 8 aren, 79 centiaren, benevens het erfpachts- recht tot 81 December 1979 tegen f 1. per jaar van een perceeltje ERF, groot 40 centiaren. De perceelen ztJn te bezichtigen op alle werkdagen en te aanvaarden b{| de betaling der kooppenningen vódr of op 14 Juli a. s. 4CS1 25 Inlichtingen te bekomen ten kan tore van genoemden Notaris. AAN DE TE LEIDEN zullen worden VERKOCHT op TVoensdag den 13den Juni 1900, des voormiddags te 9 uren, de PANDEN, beleend in de maanden December 1898, Januari en Februari 1899, welke Terkoop kan nor- den voorkomen door aanzuive ring van de op die Panden verloo- ?en interessen tot en met Juni 1900. 4624 15 Bij de Schoonmaak zal het uw werk verlichte». is en biyft onovertroffen. (Een stukje weegt 126 Gr. en kost 6 ets. 25 Gr. voor 1 ct.) Bij gebruik van zal uw werk bjjna klaar zjjn, als gy begonnen z(jt. «ere so Zendt uw strookjes vóór 31 Mei a. s. Naamlooze Vennootschap ROTTERDAM. Buitengewoon groote voorraad Witte, Crème en gekleurde Vitrages. De nieuwste Fransche dessins, 2 el breed, 14, 16, 19, 21, 25 en hooger. Gekleurde Vitrages (zeer nieuw) 9, 12, 16 en hooger Beleefd aanbevelend, .1. A. KOHSCHULTE, Manufacturen-Magaz(Jn, 4688 20 Haarlemmerstraat 72, over de Vrouwesteeg, LEIDEN. onovertroffen in zuiverheid en smaak, een uitstekend, lxin der voedsel, onder voortdurende contróle van het Bureau tot Chemisch en Microscopisch Onderzoek van Dr. v. Hamel Roos Harmens, te Amsterdam. 4627 20 Vraag ook HONIG's Puddingpoeder. II II II II li li 11 >i tl L BLUÏSSEN ZONEN. Hotel KONINGIN EMMA. Veranda aan het Hotel. Groote schaduwrijke I.nsttuin. Speelplaats voor Kinderen. Bekende goede Keuken. 4644 14 BenalonsprysMei, Juni en September f2.-, Juli en Augustus ƒ3.50. Parasols Groot en nieuw is de sorteering en laag xljn de prijzen. 4652 10 EN Parapluies. Nieuwe Rijn 31. Er wordt zoo spoedig mogeiyk gevraagdeen net Adres den Heer MOZES ISRAËL, Leeraar, Aarlanderveen. 4640 6 zeer geschikt voor het verzenden tan 4649 18 100 cM., 75 cM., 65 cH., 50 cM. 25 ets. 20 ets. 15 ets. 10 ets. Pnardenstceg 4. JUWELIERS. ATSLIE.t VOOR REPAKATIËN. OPGERICHT ANNO 1822. «25 24 'S-GKAVEJÏHAC.E, DOR» HECHT, Spuistraat 69. Voorstraat 255. brandt men dagt.'ijks op Duitsche wïUe 389 12 uitmuntende doer jjisr en smaak. Prijs per 5 oiis 55 Cent. VERKOUWiv S') VP -rr^'ZÜN, NIEUWE IIMJJ 47. Al wat men k' ;.;>c op Zon dag, terwijl het even goed een dag vroeger of later gekocht kon worden, koopt men veel te duur! Het wordt namelijk gekocht ten koste, van de Zondags rust aer winkeliers en hun bedien-,en. ÏOOO O M., 4655 90 enz., enz. enz., enz. Interc. Teleph. 238. 4:- 4661 4t

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 10