op den laatstea Juni a. 3. moeten zyn Irgfiend. A'.io op dien termyn niot ingediende vor- Acimgon wc-rden voor verjaard gehouden. B. en Ws. maken bekend, dat zy de beslissing op het verzoekschrift van jhr. A. tRappard, te Leiden, ona vergunning tot op richting van een scheepsbouw werf, enz. naby de Spanjaardsbrug, hebben verdaagd. Door ingelanden van den Munnikon-polder is de rekening over den dienst 1899 vastge steld in ontvang op 740.G35, in uitgaaf op 579.78 en alzoo met oen batig saldo van 100.85®. Do begrooting voor 1900 word vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 801.005, terwijl oo omslag word bepaald op ƒ3 per hectare. Wou brugge. By de verkieaing van een heemraad-bestuurslid van den Oudendykschen- •Polder is de heer J. Van Griethuizen, te Ouds hoorn, met algemeene (182) stemmen her benoemd. wain m er dam. Verschillende werklieden in deze gemeente hebben besloten een afgevaar digde te zenden naar de Nationale Betooging voor de Ongevallenwet, welke op Zondag 27 dezer te 's-Gravenhage gehouden wordt. Uit <lo „Staatscourant". Kon. besluiten. A. Bontekoe benoemd tot burgemeester der gemeente Giethoorn. Benoemd tot reserve-tweeden-laitenant bij het wapen der infanterie, en wel bij het 5de reg., de vaandrig I. J. Dermout, van genoemd corps; dr. J. li. Van Leent, arts, met ingang van 1 Junia.s., benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij «lo zeemacht. Met ingang van 1 September a. s. aan mej. E. Lieftinck op baar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Rijkskweekschool voor 'onderwijzeressen te Apeldoorn. F. B. Lühnis te 's-Gravenhage en J. M. Kake- ibeeke te Goes, die in 1900 aftreden als leden der commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproef- statioDS, opnieuw als zoodanig benoemd. Goedgekeurd, dat aan jbr, O. Van Snchtelen van do Haare, tot 1 Mei 1900 burgemeester der gemeente Giethoorn, op zjja verzoek eervol ont slag is verleend als secretaris dier gemeente. Examen surnumerair. De minister van financiën heeft bepaald: a. dat op 7 Augustus 1900 en volgende dagen 'f o 's-Gravenhage zal worden afgenomen het tweede examen voor surnumerair der dir. bel., invoer rechten en accijnzen, bedoeld by art. 5 van het 'Koaiuklijk besluit van 23 April 1887 No. 85 (Ver zameling No. 38), waaraan.echter slechts kunnen (deelnemen zij, die in 1S9G en 1897 het in art. 4 van dat beslnit bedoelde examen hebben afgelegd; b. dat de verzoekschriften, om tot dat examen te worden toegelaten, vóór of uiterljjk op 1 Juli jlUOO bjj het departement van financiën moeten jzijn ingekomen, vergezeld vau de in bovenge noemde voorschriften bedoelde stukken. Stfiletocfenlngeii. By beschikking van 19 Mei 1900 heeft de knimster van oorlog, op een desbetreffend ver zoekschrift van het bestuur der Koninklijke Vereeniging vanNederlandsche Scherpschutters goedgevonden, nog eenige meerdere uitbreiding te geven aan de bestaande gelegenheid tot deelneming aan de schietoefeningen, die, ge durende den zomer van dit jaar, in elke garni zoensplaats, waar met scherpe patronen karr worden geschoten, door manlyke ingezetenen Tan 16- tot 24-jarigen leeftyd worden gehouden. [Die uitbreiding betreft het doen vervallen der beperkende voorwaarde, dat men moet kunnen aantoonen lid te zyn van de Vereeniging Volks weerbaarheid", zoodat de gelegenheid tot deel- ,neniing aan voormelde schietoefeningen thans algemeen is opengesteld voor manlyke inge zetenon van 16-24-jarigen leeftyd, die overi gens aan de gestelde eischen voldoen, zonder dat daarvoor het lidmaatschap van die of welke andere vereeniging ook wordt gevorderd, welk lidmaatschap evenmin gevorderd wordt ivoor degenen, die in do wintermaanden aan bet voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen. i De bovenvermelde ministeriëele beschikking zal eorstdaags in het „Receuil Militair" worden opgenomen. Gemengd Nieuws. In de groote zaal van „Du Nord" had gisteravond de eerste voorstelling plaats .*an het Bückonburger Bauern Ensemble, onder directie van den hoor Heinrich Dornfeld. Dat dit gezelschap in dezen tyd Leiden bezoekt is daaraan te danken, dat het door ons land een reis maakt alvorens binnenkort naar de Parysche tentoonstelling te vertrekken. Onge twijfeld ten gevolge van den prachtigen avond, na de hagel- en regenbuien van overdag, was do opkomst niet zeer groot, ofschoon het toch nog moet zyn meegevallen. Zy, die er waren, amuseerden zich blijkbaar best, want or werd druk geapplaudisseerd en win terugroepingen was evenmin gebrek. In tegenstelling met anders, zyn het nu alleen hoeren, die hier optreden. Van zang en muziek, meestal van komischen aard, nu als solo, dan door meerderen voorgedragen, kon ruim schoots worden genoten, waarby het tevens |aan verscheidenheid niet ontbrak. De byna onvermoeide verdienstelijke pianist weerde zich ovoneens, gelyk zy, die allerhande instru- men ten bespelen, dapper. In tegenwoordigheid van ge- noodigde Leidsche families eu opgeluisterd door een muziekuitvoering der kapel van het vierde 'regiment infanterie, had hedennamiddag in „Zomerzorg" de monstering plaats derkostu- mes van de deelnemers aan de a. s. maskerade. Door den burgemeester is aan !den kolonel, commandant van het 4de regiment infanterie verzocht om ter assistentio van de [poliiie in de maskeradeweek te mogen be schikken over: op 18 Juni, by het afhalen der reünisten, 50 man, op 19 Juni, by den [optocht, over 76 man, en op Woensdag, •Donderdag, Vrydag en Zaterdag respectieve!yk [Over 20, 21, 22 en 23 manschappen, tot afzet ting van het feestterrein, j Vermist worden in Den Haag [Gerard Tegelaar, oud 18 jaar, en zyn zusje [Cornelia,ond 11 jaar. Het jongetje was met feen boodschap gezonden naar een water- i.èn -vuurbaae en toen het wat lang weg bleef, jwas zyn zusje uitgestuurd om haar broertje [op te zoeken. Beiden keerden niet terug. Zy [Varen al een dag weg, toen pas aangifte by [de politie werd gedaan. het terrein der houtkoopery wc o firma W. S. Van de Wetering Co., iiu- 'ion Westzoedyk No. 622, te Rotterdam, b.-.a. een geweldige brand uit» Vermoedelijk ontstond hy in de machinekamer, doch zeker heid hieromtrent is niet te verkrijgen, aange- zion alles totaal afbrandde. Van den /Westzeedyk tot aan den Oostkous heeft de houtkoopery een lengte van 130 meter by een breedte van ongeveer 50 meter; aan het achtergedeelte en aan den Westzeedyk ongeveer de helft daarvan. Op dit terrein stonden een aantal tot de nok gevulde houtloodsen. Drie vierden van al de loodsen en gebouwen zyn verbrand en daarmede enorme hoeveel heden ruw hout, alsook massa's in zagery en schavery klaar gemaakt hout. Al de machine rieën zyn totaal vernield on van machinekamer en ketelhuis staan enkel nog een paar brok stukken van muron. De houtkoopery der firma W. S. Van de Wetering Co. is tegen brandschade verzekerd. Daar de terreinen bestemd zyn om onteigend te worden, wordt er aan de Spangerschekade een nieuwe koutzagery voor de firma gebouwd, waaraan nu met kracht wordt doorgewerkt. Alles inbegrepen bedraagt de verzekerings som ƒ79,000. Er is o. a. vry beduidende waterschade aangericht in de stoommeelfabrlek van de firma Van der Dussen Co., aan den West zeedyk No. 634, daar de vlammen een oogen- blik het dak aantastten. By de blussching daarvan kwam het water op den zolder, waar ongeveer 120 last graan, meel en mesting voorhanden was. Woensdagavond zyn te Oudewater van trein 216, die in de richting Rotterdam loopt, de machine en bagagewagen gederail leerd. Persooniyke ongelukken zyn er niet ge beurd. De treiD, die om 12.07 te Rotterdam moet aankomen, kwam eerst om 1.33; ook de laatste trein naar Dordrecht, station D. P., had daardoor een uur vertraging. NR. Ct.) Woensdagmorgen had in de Gravenstraat te Middelburg een opstootje plaats. Een paar personen, die meermalen aan Bacchus offeren, hadden dit ook nu weder gedaan en gaven daarvan in hun kamer blyk, zoodat dit van buiten af zichtbaar was. Eenige kwajongens zagen daarin een relletje en begonnen hot huis met steenen te bewerken. De beide luitjes lieten het niet onder zich en wierpen den jongens terug. Natuurlyk lokte dit heelwat kykers. Het bombardement van de woning was van dien aard, dat er geen ruit in het perceel meer heel is. Eindeiyk maakte de politie een eind aan het geval, dat den ganschen dag de buurt stof tot gepraat gaf. Reeds Dinsdagavond moet hetzelfde spelletje hebben plaats gehad en werden beide personen naar het politie-bureau gebracht. (Midd. C.) Te IJmuiden is gisteren een flesch aangespoeld, waarin een briefje met den volgenden inhoud: „Februari 7 on board „Eleonore". Our ship is sinking 52° 17°, capt. Sorensen. Koning Leopold van België is gewoon, de menschen in den vreemde te verrassen door de snelheid van zyn reizen, en het onverwachte van zyn verschyningen. Dinsdag is hy plotseling naar Parys ver trokken en is in streng incognito aangekomen. Sedert 1896 was de koning niet te Parys geweest. In den middag bogaf Z. M. zich, door slechts.'twee ordonnance-officieren verge zeld, naar de tentoonstelling en bezocht het Belgische paleis en de verschillende Belgische afdeelingen. Volgens de „Daily Telegr." heeft koning Leopold toegestemd zyn dochter, die met graaf De Longay gehuwd is, te ontmoeten en zou hy haar toestaan haar titel van Koninkiyko Hoogheid weer te voeren. De ontmoeting zou te Parys plaats hebben. Officieel wordt bekend gemaakt, dat te Durban een pestgeval met doodelyken afloop is voorgekomen. Het slachtoffer is een Indiër van de Meoures. Er zyn onmiddeliyk maatregelen tot wering der ziekte genomen. De gezondheidstoestand in Siam laat door het uitbiyven der regens veel te wenschen over. Half April was de hitte er verzengend en daalde do thermometer 's nachts slechts enkele graden. Het water der rivieren is zóó bedorven, dat menschen en dieren, die er van drinken, noodwendig ziek worden. Do cholera treedt dan ook vry hevig op en in April stierven drie Europeanen aan de ziekte, waaronder de directeur-generaal der tram wegen, de Duitscher Bethge, en diens vrouw. De wetenschappeiyke Doensche expeditie in de noordelyke streken is geëindigd na een verbiyf op IJsland van vyf weken, doorgebracht in de hoogere gedeelten van het eiland, met het doel het noorderlicht en de ver8ohyn8elon der dampkringselectriciteit te bestudeeren. Door de expeditie zyn talryke afbeeldingen van het noorderlicht meegebracht, waarvan het spectrum 38 strepen heeft ge geven. De meeste daarvan zyn onbekend en bewyzen dus de aanwezigheid van nieuwe metalen. Men heeft de lengte harer golvingen kunnen benaderen. De leider der expeditie Adam Paulsen heeft verschillende proeven gedaan over de elec- trische geleidzaamheid der dampkringslucht en geconstateerd, dat deze niet wisselt met de temperatuur en dat zy gewoon)yk grootor is voor de negatieve dan de positieve electriciteit. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 4596 7 Zijden Braidsjapon ƒ10.50 en hooger, 14 Meter. Franco en vry van in voerrechten thuis. Monsters omgaandevenzoo van Zwarte, Witte en gekleurde „Henne- foerg-Zyde" van 45 Cents tot 11.10 p. M. HENjJOEBERG, Zijden-Fabrikant (fi. u. K. Hofl.), Ztkricb. KOLONIENa BATAVIA, 21—24 April. In de „J.-B." leest men: De kruiser „Hol land", onder bevel van den kapitein ter zee Sybrandi, en de pantserdekkorvet „Sumatra", onder bevel van den kapitein-luitenant Seret, zyn 11. Vrydag (20 April) van Soerabaia naar Makassar vertrokken. Zy zullen daar den gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden aan boord nemen en naar de baai van Boni stoomen, om den heer Lapawawooi Kroeng Segerie te beduiden, dat het bezit der grooten gouden ster voor burgerlyke verdiensten geen beleefdheid jegens den vertegenwoordiger van ons gezag uitsluit. De kapitein-luitenant Hennequin keerde juist Intyds en hersteld van zyn ziekte van Malang terug, om zyn dienst als 1ste officier aan boord van de „Holland" te hervatten. De officier van gezondheid late klasse van de Sumatra", Koppeschaar, moest daarentegen naar Malang geëvacueerd worden; in zyn plaats werd op dien bodem overgeplaatst de officier van gezondheid 2do klasse Vastenou van het wachtschip te Soerabaia. De leeraar van het gymnasium Willem III, J. Vorenkamp, gaat met een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst. De 2d© commies by den post- en tele graafdienst A. R. F. Van Slooten gaat wegens langdurigen dienst met een jaar verlof naar Europa. (J.-B.) Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Jndië zyn de volgende besobikkingen genomen: CIVIELDEPARTEMENT. Ontslagen: wegens ziekte eervol uit zijn betrekking, de commies der lste klasse bjj den post- en telegraafdienst A. Brocx, met bepaling, dat dit ODtslag wordt gere kend te zijn ingegaan op 14 April 1900. By den waterstaat en 'e Lands B. O. W. Toegevoegd: aan den chef der 2de water- staatsafdeeling m het belang der verbetering van de bevloeiing en afwatering in bet stroomgebied der Serajoe, met uitzonderiug van bet gedeelte daarvan in Zuid-Banjoemas, do ingenieur 2de kl. W. H. M. De Bruyn. Gesteld: ter beschikking van den chef der irrigatieafdeeling Brantas met Kediri als stand plaats de ingenieur 8de kl. O. E. Rappard. Toegevoegd: aan den chef der 4de water- staateafaeeling voor de opnemingen ter verbetering der bovloeiing in de afdeeling Magetan (res: Madioen) de ingenieur 3de kl. Jhr. A. H. E. Van der Does de Bije. Geplaatst: te KaraDganjer als chef der irrigatie-afdeeling Serajoe, de ingenieur 2de kl. Jbr. P. J. Boreel. Bij bet openbaar lager onderwijs. Benoemd: tot hulpondorwyzeres mej. M. J. Cb. Walter, thans tijdelijk en mejuffrouw S. J. Bosscher, laatst dio betrekking bekleed hebbende, van verlof uit Europa teruggekeerd. Tijdelijk werkzaam g e a t o 1 dals hulponder wijzeres, mejaffrouw O. J. Janssen. Overgeplaatst: van de meisjesschool te Djokjakarta naar die te Baudjoen als hoofd der school, de waarnemende onderwijzeres der lste klasse C. H. A. Merz; van Salatiga naar de meisjesschool te Djokjakarta als lste onderwijzeres, de onderwijzeres der 2de klasse S. M. Taunay, geboren Van Goens. Geplaatst: aan de lste sohool te Salatiga, do herbenoemde onderwijzeres S. J. C. Bosscher; aan de 4de school to Fata via, de tijdelijke hulp onderwijzeres C. J. Janssen. Verleend: Een jaar verlof naar Europa aan don kantoorchef 4de kl. (commies der 2de kl.) by den post- en telegraafdienst, J. R. Slier en aan den onderwijzer der 8de kl. bij het openb. 1. ond. voor Europeanen F. A. F. W. Körnmann; een buitenlandsch verlof aan den notaris te Soerakarta O. J. De Haart. Benoemd: Tot tijdeljjken vervanger van den notaris te Soerakarta, O. J. De Haart, gedurende diens afwezigheid met buitenlandsch verlof, de crndidaat-notari8 J. Franken; tot adv.-generaal bij het hoog gerechtshof van Nederlandsch-Indië, het lid van den raad van justitie te Batavia, mr. J. M. G. D. baron Van SÜDgelandt; tot lid van den raad van justitie te Batavia, de voorzitter van den landraad te Pati [Japara], tevens tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van voorzitter van den landraad te Djoewana [Japara], mr. W. L. Borel. Tot voorzitter van den landraad te Pati [Japara] de voorzitter van den landraad te Sidoardjo [Soe rabaia] mr. J. W. C. Cordes; wordende hij tevens lijdelijk belast met de waarneming der betrekking van voorzitter Yan den landraad te Djoewana [Japara]. Bij den Waterstaat en 's Lands B. O. W.: Tot opzichter lste klasse de opz. der 2do kl. J. J. Van der Rest; tot opz. 2de kl. de opz. 3de kl. J. Halbisch. By het Binnenl. Best, op Java en Madoera. Ingetrokken: Do overplaatsing van den controleur H. Joban van de residentie Kediri naar de res. Semarang. Overgeplaatst: Van de re9. Kediri naar de res. Semarang de benoemde controlonr P. W. Jonquiere. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Benoemd: Tot houtvester D. J. A. Vrijdag, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk die betrek king bekleed hebbende, met bepaling, dat hij wordt toegevoegd aan den inspecteur bij het boschwezen, chef der inriohtingsbrigade. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst: By het subsistenten kader te Batavia t. n. L, de kapitein by de garnizoens-compagnie van Banka J. P. Linck; bij het lste depot-bataljon, de lste luitenant bij het 14de bataljon J. J. "Van der Bie; bij hot 2de depot-bataljon de lste luitenant bij het 7de bataljon L. S. Fisoher; bij het 3de depot-bataljon de lste luitenant bij het lste reserve-bataljon J. Kouwenaar. Wordt bij aankomst geplaatst: bij het 7de bataljon, de 2de luit. uit Noderlaud verwacht wordende, zijnde bestemd voor den dienst hier te lande, J. C. A. Bannink; by het lste reserve-bataljon de 2de luit. uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor den dienst hier te lande, A. K. Nanning. V e r 1 e e n dEen maand verlof wegens ziekte naar Djokjakarta aan den 2den luit. bij hetSste bataljon J. Van Dijk. Bij het wapen der genie. Overgeplaatst: Van SemaraDg naar Malang, de militaire opziohter der genie 8de klasse F. G. J. Brouwers; van Malang naar Semarang, de militaire op zichter der genie 2de kl. J. Uz. Do adjudant-onderofficier bij het 2de depot bataljon Waldeck is naar Atjeh overgeplaatst ter nadere indeeling. Benoemd: Tot kapt.-iotendant en geplaatst als gewestelijk intendant te Makassar ae kapt.- kwartiermeester wd. gewestelijk intendant aldaar A. F. L. Faubel; tot kapt.-iotendant en geplaatst als gewestelijk intendant te Pontianak de kapt.-kwartiermeester wd. gewestelijk intendant aldaar J. B. Plas; tot kapt.-intendant en geplaatst bij c]e 5de afd. van het departement van oorlog, de kapt.-kwartior- mcester bij de 5de afd. van het dep. van oorlog J. W. H. Koeder. Overgeplaatst: By het 2de reserve-bataljon do lste hut. bij het garnizoensbataljon van Palem bang P. J. De Ruyter; by het garnizoensbataljon van Palembang, de onder-luitenant by het 2de reserve-bataljon D. Wassenaar. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig ver lof naar Europa aan den kapitein der infanterie L. De Roever. Ovorgeplaatst: Van Atjeh naar WillemI, do off. van gez. 2de kl. O. J. Lasem; van Magelang naar Atjeh, de off. van gez. 2de kl. S. Visser. DEPARTEMENT VAN MARINE. Ingetrok ken: Bij de Gouvernements-Marine, de tydelnke detaoheering op het ter voorbereiding van net ingestelde loodswezen te Palembang dienstdoende vaartuig van den 2den machinist A. C. Offonberg en geplaatst a/b. van het stoomsohip „Sperwer." By den dienst der bebakening en kust- verliohting in N.-I. Benoemd: Tot lsten machinist a/b van het stoomschip .Cheribon" Oh. A. Kijftenbelt, thans ak zoodanig tydeliik werksflftav Het bloemencorso voor Jongens en meisjes op „Zomerzorg." Omtrent het bloemencorso, dat 6 Juni a. s. zal gehouden worden, vernemen wy, dat ruim vyftig kinderen er aan deel zullen nemen. Een vyf-en-twintigtal jeugdige wielrydsters en -ryders gaven zich voor deelneming op. De regelings-commissie heeft dan ook ge meend geen inschry vingen meer te moeten toelaten, vooral met het oog op de ruimte, welke de anders niet zeer kleine tuin van „Zomerzorg" biedt. Binnen enkele dagen zullen de inschry vers - bericht ontvangen omtrent de kleur der bloemen, waarover zy kunnen beschikken-; het koude weer der vorige week is toch oorzaak, dat nu nog niet met zekerheid te bepalen is, welke bloemen tegen dien tyd in voldoende hoeveelheid te verkrijgen zyn. In navolging van een in Amerika meer, en meer algemeen wordende gewoonte, heeft de Commissie gemeend de beoordeoling aan één enkel persoon, van erkende bekwaam heid op dit gebied, te moeten toevertrouwen en niet zooals tot lieden gebruikclyk was aan een jury. Het plan bestaat zoo mogeiyk drie rond gangen door den tuin te houden, eerst één met de sportkarren, daarna één met de ry- wielen en ten slolto één met beide te zamen. Wanneer het weer medewerkt, zal de tuin van Zomerzorg dien Woensdag-middag een, zeker allerliefst en fraaist gezicht opleveren. Ten einde het aan vriendinnetjes en vriendjes der deelnemers gemakkeiyk te maken dit feest by te wonen, heeft de Commissie bepaald, dat kinderen beneden den zestienjarigen leef tyd slechts don halven toegangsprys zullen behoeven te betalen. Kcrkeljjke Beric.itoa» Oude-Wetering. Remonstr. Kork, Zon dag 27 Mei, 's voorm. tien uren, ds. A. M. A. Reynders, van Alkmaar. Boskoop. Ned.-Herv. Kerk, 's voorm. Zondag 27 Mei, ds. A. C. La Grand, pred. to Woubrugge. Burgerlijke Stand vau Loldeu. BEVALLEN: J. W. Oeverhaus geb. Hamer Z. M. Van Kempen geb. De Bolster D. R. Libocbant geb. Loupe Z. J. J. Devilee geb. Delmeer D. N. Koppier geb. Veilind D. J. De Leeuw geb. v. Geidereu Z. G. 8paa geb. Smit Z. U. Van Stralen geb. Goebertus Z. E. Beij geb. Benoing Z. J. J. Roos geb. Groene- veld Z. J. M. Brussel geb. Bonnet Z. J. Hakkaart geb. Schols D. 11. v. d. Lucht geb. Kuitenbeek Z. L. Keij geb. Kempenaar D. U. Blaakcnstijn geb. v. d. Huyzen D. A. Nieuw ouhuizen geb. Spierenburg D G. Gaateleia geb. Berbee Z. G. Van der Pioeg geb. v. d. Wilk D. A. II. Laken geb. Berbee Z. E. Brokkaar geb. De Boer D. M. J. Prins gob. l'ükens Z. J. J. Wiobeld geb. Pastoor D. H. Fileiusn geb. Mol D. J. A. Zuurdeeg geb. lieinlz D. J. W. Zierikzee geb. Goejeo D. W. Otgaar geb. Kling D. M. Spoek geb. Nugierea Z. A. S. tl. Graf geb. v. d. Brandhof D. J. A. Alt geb. Kool Z. S. Franse geb. Kettenis D. M. E. Philippo geb. VeilbriefD. F. W. Buurman gob. Meyers Z. G. F. Laman geb. Laman 2 Z. M. C. v. d. Heiden geb. Martens D. GEHUWD: S. F. Knaap jm. on M. Mulder jd. H. Miéremet wedr. en A. De Kievit jd. H. Mas3aar jm. en A. J. Polderdijk jd. Tb. Kriek jtn. en C. A. C Schouten jd. P. Mulder jm. en F. H. Vau Ommeren jd. 11. D. Balk jm. en M. Schumacher wed. J. Kramers jui. eu J. Van Wijk jd. A. J. MonUous jm. en E. v. d. Mooren jd. W. F. Fakkel jm. en U. Van Dijk jd. J. F. Kano jm. en A. C. M. Zomerdijk jd. H. Braggaar jm. en J. Langezaal jd. H. Hoppenbrouwer jm. en M. J. Nagglas jd. D. "Wassenaar jm. en A. Riettieus jd. h. Menijn jm. en S. A. Vau Amerom jd. (J. W. Schipper jm. on \V. Van Zwieten jd. A. P. Tendeloojm. en J. il. birk8e jd. P. Kolderman jni. eu N. M. Huson jd. J. De la Rio jm. en M. E Visser jd. T. Zirkzee jm. en L. U. De Boer jd. OVERLEDEN: S. Klein D. 4 m. J. Distelvelt M. 67 j. J. G Soholte D. om. J. Melkert W. 62 j. S. Post geb. Van den Heuvel V. 47 j. E. Buskeus D. 3 j. O. Ballemaker geb. De Jong V. 78 j. J. Straathof Z. 1 m. J. Bij M. 81 j. G. De Gruiler geb. Boma V. 62 j. U. H. Timmerman M. 48 j H. Vriesema Z. 66 j. E, M. H. A. Lazonder geb. Anink V. 26 j. J. Fleur Z. 17 j. A. Versloot geb. Pauw V. 44 j. W. Miog geb. Erades W. 73 j. C. Krul D. 3 j. M. J. HaDselaar geb. v. d. Togt W. 70 j. J M. Outehoorn geb. Viscfi Z. levenl. M. Lasschuijt geb. Hage V. 57 j. C. De Bruin geb. Spanninga W. 71 j. P. Libochant Z. 5 d. LEIDERDORP. Gehuwd: L De Ruiter en M. Roos. Ondertrouwd: J. Zwanenburg en M. Roos. W. Oosterom en J. Van Mazrjk. WASSENAAR. Onder trouwd: M. v. Leeuwen en M. B. Beyersbergen. D. Van tSlot en A. De Jong. Overleden: C. Gordyn D. 5.m. Levenloos aangegeven 1. Geboren: Jacoba, D. van K. Koster en M. Von Noort. Geertruida Cornelia, D. v. G. Kny- nenburg en A. J. Vester. Apolonia Maria, D. van J. Ruigrok en M. Kortekaas. Johannes Jocobos, Z. van D. A. Van der Spiegel en G. Van der Mey. Do oorlog tusschcn Engeland en Transvaal. Opeens zyn er weer duideiyke teekenen, dat de Boeren den moed nog niet opgegeven hebben. Van een terugtocht uit Natal in de richting van Standerton, zoodat de passen byna onverdedigd zouden bly ven met welke mogeiykheid sommige Engelsche borichtgevers zich vleiden is nu geen sprake meer; de Boeren by Volksrust zyn versterkt door het Wakkerstroom-commando, en hun voorposten hebben nog ton zuiden van den Majuba de Engelschen teruggedreven en hun verlies toe gebracht. Dat gevecht heet plaats gehad te hebben „tusschen Mount Prospect en Nqoetoe," wat wel een zeer vage aanduiding is, maar het is toch blykbaar een ander gevecht dan dat, waarin Bethune's eskadron overrompeld en gevangengenomen werd, in den omtrok van Vryheid. Ook in het noorden van den Oranje-Vry staat is er nog kans, dat de Boeren standhouden» Het verdient volgens de „N. R. C." opmerking, dat Lord Roberts zyn telegram dagteekent van den zuidelyken oever der Rhenoster. Dat de Boeren den noordelyken oever niet verdedigen, bewyst nog niet, dat zy de stelling prysgeven, die volgens de kaart gevonden wordt tusschen Vredefort en den Krommen Elleboog, een ry kopjes ten noorden van Heil bron. Maar of >le Boeren zich hier inderdaad krachtig tegen het voortdringen der Engelsche troepen verzetten, zal afhangen van den uit- slag dei jjOgLugeu van French en Ian Hamilton om die stelling om te trekken. Beiden zjjn de Rhenoster al over, en Hamilton heeft Heilbron bezet, maar de reeks hoogfren ligt nog op ongoveer 20 K.M. ten noorden van die rivier. Intusschen zyn er nog altyd Boeren tus schen Ficksburg on Bethlehem, dus ten auid- oosten van Kroonstad, en Lord Roberts heeft het dan ook veilig geacht, eon vollo divisie tot bescherming van Kroonstad achter te laten. Het wordt nu vry koud. Reuter meldt uit Kroonstad, dat het Zondagnacht zeve*$raden- gevroren heeft. De Britscke berichten omtrent Roberts' opmarsch naar de Ehenostorrivier deden intusschen een ernstigon tegenstand van de Boeren daar verwachten. De „Daily Tele#*»ph" meldt, dat de Boeren honderdponders in stel ling hebben gebracht. Do Transvalers zanden verklaard hebben, dat zy voornemens naren de Engelschen daar tegen te houden en te verslaan. Volgens de „Daily Mail" heeft de vyand geduchte versterkingen aangelegd en is hy voornemens in de stolling by Rbeno«terhof tot den laatsten man te vechten. De Beeren daar zyn 7000 man sterk en staan onder bevel van generaal De Wet, daar comaaBéant- goneraal Botha ziek is. Een blik op de kaart doet echter volgens het „Hbl." aan de goloofwaardighoid van deze berichten veel af. De stelling by Rhenooterhof lykt niet zoo heel moeilijk om te trekken te zyn en is dus naar de ervaringen van den laatsten tyd tegenover een overmacht als die der Engelschen niet te houden zeker niet door 7000 man. Dat zullen de Boeren ook wel geweten hebben en Roberts' telegram' omtrent heb aftrekken van den vyand na het belemmeren van den overtocht over do Rhe- nosterrivier behoeft ons daarom niet byaonder te verrassen. Laffan's correspondent te Pretoria beweert een onderhoud gehad te hebben met president Kruger en den staatsprocureur Smuts. De president verklaarde, dat er geen sprake ia van onvoorwaardeiyke overgave der Boeren. Zy zullen en moeten vechten tot het uiterste, tot het grootste deel der Burgers gesneuveld is en, zeide de president: „Er resten ons nog heelwat menschenlevens." De heer Smuts legde gelijkluidende ver klaringen af en zeide te meenen, dat de oorlog nog lang niet geëindigd zou zyn. Het jongste Engelsche Jingo-blad, de „Daily Expross", zet zijn anti-Boersche literatuur, voort met een telegram uit Brussel, waarin wordt geïnsinueerd, dat de heer Loyós een half millioen heeft gestolen en waarin de gezant wordt beschuldigd van het zenden van valsche inlichtingen aan president Kruger' over veelbeteekenende persoonlykheden in Fiankryk en Duitschland, die, volgens derf heer Leyds, hadden beloofd tusschenbeide te komen. Het gelieele telegram vertoont merk waardig veol overeenkomst met de Patrick- O'Connor-knoeiery. De correspondent van de „Standard" te Kaapstad zondt aan zyn blad een vry uitvoerig; uittreksel van de toespraak, die de Engelsche hoogo rcgeerings-commissaris Sir Alfred Milner aldaar gehouden heeft, ter beantwoording van oon adres met gelukwenschen wegens het' ontzet van Mafeking. Deze berichtgever legt' Milner do hatelyke woorden niet in den mond, die reeds overgeseind zyn, over de vrouwen' en kinderon, „slechts by uitzondering door d6 Boeren doodgesclioton." Het bly kt, dat een! vorigo spreker do Boeren „laffe schurken", genoemd had, en Milner kan dat toch niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Hy zeide dan, volgons den correspondent van de „Standard", dat er onder Engelands vyanden velen waren, die men om hun heldenmoed moest pryzen, en ofschoon er gevallen van verraad en barbaarschheid waren voorgekomen, dat waren toch uitzonderingen. De Boeren haddon zich gedragen als dappere mannon, voor een slechte zaak strydende; zy waren eerbiedwaardig. Dat is wel een heel andere vorm dan die van het eerste bericht. Het telegram van generaal Bulier omtrent de hinderlaag, aan Bethune's corps gelegd, volgt liier thans in zyn geheel: „Van kolonel Bethune heb ik de volgende modedeeling ontvangen: „Maandag. Op marsch naar Newcastle viel gisteren een myner escadrons van Bethune's bereden infanterie in een hinderlaag van de Boeren, op ongeveer zes mylen ten zuidwesten van Vryheid. „Zeer weinigon ontkwamen. „De luitenants Lansum en Campbell zyn onder de vermisten. „Kapitein Earl de la Warr is licht in het been gewond. „Totale verliezen ongeveer 66. „Ik ben naar Nqutu teruggekeerd, om voorraden te halen, en zal morgen naar New castle marcheeren over Dundee". Zoo luidt de mededoeling, door kolonel Bethune aan zyn opperbevelhebber gezonden. Duideiyker wordt de zaak er niet op en ook het klaarbiykelyk sterk gekortwiekte Boeren- telegram over deze zaak geeft niet meer licht. Roberts' telegram over het oprukken van generaal Ian Hamilton naar Heilbron meldt nog, dat Hamilton's troepen 75 man hebben verloren en kolonel Broadwood vyftien Boeren wagens heeft genomen. De Boeren, die generaal Bundle's opmarsch belemmeren, he eten nu te staan by Hammonea, tien mylen ten noorden van Trommel en hal verwege tusschen Ficksburg en Wiuburg. Z(| zyn vier tot vyf duizend man sterk en hebben 10 kanonnen hy zich. De „Westminster Gazette" betoogt In een hoofdartikel, dat hot besluit van de Boeren om Pretoria en Johannesburg te verdedigen, voor de Engelschen gunstiger is danhetplaü om zich in het Lydenburgsche terug te trekken. De overgaaf van Pretoria en Johannesburg zou toch slechts een quaestle zyn v3n korten tyd, terwyi het einde van een guerilla in het Lydenburgsche niet te voorzien ia»

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 2